DE MAAND VAN HET DORP BIJ OPEN KRING MERE ERPE-MERE KULTUREEL ZET PRIMEURS OP EEN RIJTJE SOCIALISTISCHE GEPENSIONEERDEN TE MERE VIEREN HUN 10-JARIG BESTAAN Propagandaveldloop te Lede 18 - 29-9-1978 - De Voorpost Mere is tot nn toe enigzins achterop gebleven ln de menigvuldige vieringen, die het Jaar van het Dorp kaderen. Nu lijkt het erop dat Mere met zijn elndrush de Hoofdvogel zal afschieten. Immers, tijdens het voorbije weekend had in het klooster te Mere een tentoonstelling plaats «De geschiedenis van ons dorp». Het ging hier om een initiatief van de heemkundige kring Erpe-Mere, hetgeen op zich voor velen reeds een referentie betekent voor kwaliteit, het resultaat van langdurig opzoekingswerk. Voorzitter Albert D'Hoker had het Inderdaad in zijn inleiding over de wetenschappelijke basis van de tentoonstelling. Aan de hand van geschreven dokumenten, fossiele voorwerpen, dlas, plannen en vele andere instruktieve middelen brengt de tentoonstelling een beeld over het verleden van de verscheidene dorpsgemeenschappen van Erpe-Mere meenten. Hij vindt het gelukkig dat nu de aandacht voor het dorpsleven benadrukt wordt om een integratie van de dorpen in een grotere fusiegemeente te bevorderen, «hetgeen lang kan duren», aldus Dr. Wijffels. Hij hoopte dat de tentoonstelling een grote belangstelling mag kennen en verklaarde deze voor open! Morele steun Tot slot van de akademische zitting bracht schepen van kuituur Johan De Wolf «de groeten en de morele steun van het gemeentebestuur». Hij wees erop dat het kulturele peil van de verenigingen op onze gemeente alsmaar stijgt. «De heemkundi ge kring speelt in het kulturele leven van Erpe-Mere een grote rol», aldus de schepen. Hij wenste hiervoor twee feiten aan te halen: «Ten eerste is de voorzitter van de gemeentelijke kultuurraad een aktief lid van de H.K. «En hij doet het goed». Ten tweede heeft de H.K. een belangrijke bijdrage geleverd voor de samenstelling van het nieuw gemeentelijk wapenschild en de vlag.» De schepen hoopt dat de goedkeuring bij ko ninklijk besluit weldra zal volgen. Tenslotte sprak schepen De Wolf de hoop uit dat de tentoonstelling samen met de studie van de geschiedenis meer vriendschap en solidariteit in Erpe-Mere mag opbouwen. Vrij moeilijk De tentoonstelling zelf kon achteraf bekeken worden. Ze bevat een grote mengeling van kaarten, oude dokumenten, fo to's, fossielen, zegels over de acht deelgemeenten van Erpe- Mere. Een diamontage toonde mooie gebouwen en landschap pen, die ons dorp sieren. In de loop van het weekend mocht men een enorme belang stelling noteren. Een glunderen de Julien De Vuyst, bibliotekaris van het dokumentatiecentrum van de H.K., toonde zich zeer gelukkig bij deze toeloop. Voor zitter A. D'Hoker zei dat «het een processie van kijklustigen was». Hij voegde er aan toe dat de inhoud soms moeilijk over komt voor vele mensen, en dat men dit probeerde op te vangen door de bezoekers rond te leiden. En inderdaad, je zag overal bestuursleden van de H.K. uitleg verschaffen over de waarde van de antieke doku menten. Handleiding Eveneens om tegemoet te komen aan de begrijpbaarheid van de tentoonstelling heeft de heem kundigekring, in samenwerking met het Rijksarchief een 30 bladzijden tellende brochure uitgegeven. In de inleiding zet A. Een blik op de zeer leerzame tentoonstelling. (SJ) D'Hoker de bedoeling van de H.K. en van de tentoonstelling uiteen. Voorts geeft de handlei ding een uitgebreide uitleg over de tentoongestelde materie. Er zijn twaalf hoofdstukken: I. archeologie -numismatiek (fossiel vondsten) 2. opbouw van de bodem en reliëf van Mere 3. toponymische verklaring van onze dorpsnamen (aan de hand van het boek van Prof. Dr. Gysseling, die op de opening aanwezig was). 4. wapenschilden van de deel gemeenten 5. zegelkunde (schepenzegels van Erpe en Mere) 6. de heren, baljuws, burge meesters en pastoors van Erpe en Mere 7. kaarten en plans 8. dokumenten (oorkonden en oude geschriften) 9. handschriften en zeldzame bibliografische uitgaven 10. fotoarchief van het ko ninklijk instituut voor het kunst patrimonium 11. diareeks over diverse onder werpen 12. archief van de heemkundige kring. Algemeen lovend De bezoekers, die wij naar hun mening over de tentoonstelling vroegen, waren unaniem lovend over de samenstelling en de presentatie van de geschiedenis. Over het algemeen voelde men zich gelukkig over eigen streek zo'n diverse verzameling aan gegevens te kunnen bekijken. (wh.) a. DHoker, bezieler van het init, Dorp- (SJ) Akademisch Ruim een honderdtal personen verzamelden vorige vrijdag avond in de grote turnzaal van het klooster waar in een akade mische stijl de plechtige opening van de tentoonstelling plaats •had. Op de voorste rij hadden de gemeentelijke personaliteiten zitting genomen. Ze hadden hier het gezelschap van enkele hoge genodigden van heemkundige kringen en van het algemeen Belgisch Rijksarchief. Alle aanwezigen werden gemoe delijk welkom geheten door de leden van de plaatselijke heem kundige kring. Heemkunde? Voorzitter van de H.K., de heer Albert D'Hoker, verklaarde de heemkundige studie en de waarde ervan in een opgemerkte rede. Hij wees erop dat 1 jaar geleden de H.K. van Erpe-Mere de aandacht vestigde op de geschie denis van het dorp Erpe. tijdens de tentoonstelling «Erpe in kaart en beeld». «Nu gaat het om 'de "eschiederili vsn er,; dors', di? de bronnen van de lokale geschiedenis belicht. Het initia tief werd genomen door het algemeen Rijksarchief (dat reeds elders in Vlaanderen identieke tentoonstellingen heeft ingericht). «Deze tentoon stelling». aldus A. D'Hoker, «is een poging om onze studerende jonge mensen en verder alle belangstellenden de weg te tonen naar de bronnen van onze geschiedenis en dit niet alleen voor Mere en Erpe, maar eveneens voor de andere deel gemeenten van Erpe-Mere». «Tweeduizend jaar geschiedenis hebben onze dorpsgemeen schappen een onuitputtelijk bronnenmateriaal bezorgd». Wetenschappelijk «Ons dorp, onze thuis, de streek waarin ons leven wortel heeft geschoten, waar we ons verbon- jen voelen met de omgeving, het landschap, buren en vrienden, heeft in ons korte mensenleven een grote waarde. Alleen als men dit alles heeft verloren, beseft men er ten volle de onschatbare waarde van. De heemde, ook al gaat ze te -Tade bij een hele reeks weten schappen, ontleent haar waar achtigheid toch hoofdzakelijk aan de geschiedenis. En om wetenschappelijk waarde te heb ben dient elke publikatie nood zakelijk te steunen op oorspron kelijk dokumenten. Die doku menten vindt men in de archief depots. in de biblioteken en de tusea»?aldus A. D'Hoker. oorts schetste hij de hoofdpro blemen die steeds terugkeren bij het bestuderen van de geschie- I' - tentoonstelling jaar van het denis van het heem: de bodem, de mensen die er wonen en de overheid, de gezagvoerders. Wat de bodem betreft vermeldde de voorzitter de vondsten die men destijds in steenberg deed. Fossielen van daar vindt men in de tentoonstelling terug. De eerste geschreven dokumenten over onze gemeente dateren uit de Romeinse periode. Aan de hand van deze en latere dokumenten «kunnen we het leven en het werk van de ontelbare generaties vóór ons, opnieuw samenstellen». «De grondige kennis van eigen volk en land, de wetenschap van de verbondenheid doorheen de eeuwen geschiedenis aan dit stukje lage land, waarop we fier mogen zijn, zal voor ons een bron worden van schoonheid, ja van vaderlandsliefde in de echte, onbaatzuchtige zin van het woord», zo betoogde voorzitter D'Hoker. Een stap'verder In diezelfde toespraak stelde de heemkundige voorzitter vast dat er een ruime demokratisering van de kuituur heeft plaats gehad in uc €5 -j?< hst ontwikkelingspeil van onze be volking voortdurend stijgt. Hij meent dat dit konsekwenties heeft voor de verantwoordelij ken die de kuituur naar omvang en kwaliteit moeten stimuleren. Hij vermeldde dat de inspannin gen om de geschiedenis van Erpe-Mere te belichten dit jaar te bewonderen zijn: te Bam- brugge en Burst kwamen «volks huisraad, oude ambachten, de stoffelijke woonkultuur van vroeger uitstekend tot hun recht». «De tentoonstelling, die we heden open stellen, gaat een stap verder: ze toont de weg naar een dieper wetenschappelijk aspekt: Het is een uitnodiging tot allen die verder achterop willen kijken dan hun eigen korte belevenis». Hij toonde deze stelling aan door een overzicht van de twaalf diverse elementen, die de tentoonstelling bevat. Tenslotte verwelkomde voorzit ter A. D'Hoker de hele rij personaliteiten, uit politieke, religieuze en heemkundige kringen. In het bijzonder ging zijn aandacht naar de heer Wijffels, algemeen rijksarchiva ris te Brussel, die alhier de tentoonstelling officieel opende. Dorp in fusies Dr. Wijffels verklaarde dat het Rijksarchief te Erpe-Mere een uitstekende medewerking heeft gevonden om in het kader van het jaar van het dorp de geschiedkundige tentoonstelling op te zetten. Hij dankte in het bijzonder de aktieve leden van de heemkundige kring. Voorts had hij het over de plaats van het dorp in de gehuidige fusiege- Dit weekend viert de groep van socialistische gepensioneerden van Mere zijn 10-jarig bestaan. Tijdens de koffietafel zullen de passende woorden uitgesproken worden, zal een bondsvlag onthuld worden door Minister van State Major en wordt zoals men zelf zegt 'leute en plezier» gemaakt. Het feestprogramma start te 15 u in de zaal de Moté aan de Nijver heidsstraat (zaterdag 30 septem ber). Er worden zowat 300 socia listische gepensioneerden uit heel Erpe-Mere, Herzele, Zottegem en Denderleeuw verwacht. Mere wil er immers een verbroederingsfeest van maken. En dat ligt ook in de lijn van SGB: men gaat af en toe op bezoek bij de vriendengroepe ringen. De andere afdelingen moe ten de leute maar verhogen. De feestzitting start officieel met een gelegenheidstoespraak door de heer Jet' Van den Steen, voorzit ter van de BSP-afdeling Erpe- Mere. Hij zal zijn manschappen uitnodigen om aan de koffietafel ten aanval te gaan. MINISTER VAN STATE MAJOR Tijdens de koffietafel spreekt ere gast. minister van State Louis Ma jor, zijn kollega's- gepensioneerden toe. Hij is één van de vroege socialisten die met een vurig entoeziasme zijn toe hoorder kan ontroeren en bewe gen. De heer Major was destijds minister van Arbeid. ONTHULLEN VAN DE VLAG De SGB zal ter gelegenheid van dit tienjarig bestaan een vlag laten onthullen door de minis ter en de leden van het gemeente bestuur. De vlag heeft een (natuurlijk) rode achtergrond met middenin de roos met de vuist. Onderaan is het schild van Mere aangebracht. De vlag draagt de tekst: «Socialisti sche gepensioneerdenbond Mere». Het ontwerp is van de hand van de sekretaris de heer Mark Fierens. LEUTE EN PLEZIER Na de tafel is er een tombola voor zien met erg waardevolle prijzen, ledereen heeft prijs. En ja. eens die prijzenoogjst ingerekend, kan de amuzementsmuziek van start gaan. Er is een duo-orkest met ak- kordeon uitgenodigd. Men weet bij ondervinding dat de gepensio neerden hierdoor in de wolken zijn. EEN GROTE GROEP In de loop van deze tien jaar heeft SGB een gestadige vooruitgang gekend. Men is gestart in erg moeilijke omstandigheden, vertelt men ons. Maar toch kon de groep na vier jaar zijn honderdste lid vie ren. Momenteel telt voorzitter Casimir Van den Steen een 180 navolgers De start werd in '68 gegeven door het toenmalig partijbestuur van de BSP-Mere. Hun namen staan in de boeken van de geschiedenis ge schreven: Omer De Groot, Ed- mond De Kerpel, Petrus De Macr- tclacrc. Jet' Van Impe, Frans De Groot, Frans Matthijs (eerste voorzitter van SGB). Philemon De Muyter, Albert Van Herrcweghe, Alfons Van Impc. Men vertelt ons dat de eerste jaren op financieel gebied erg moeilijll waren. De bondsstruktuur stall niet voldoende in elkaar, zodat da nodige lidgelden niet regelmatig binnenkwamen. Toen hun de nijj per op de neus gezet werd. heefl Jet' Van Impe op zijn krukken da leden allemaal bezocht om het lid-I geld te innen. Men wijst op dia verdienste, andersmoest c» vandaag niets gevierd worden. HUIDIGE DAG Op de dag van heden heeft SGBj Mere een heel ander bestuur, bezif de groep het nodige lokaal om eer. ernstige en regelmatige werking op tc zetten. De bond kent een grote bloei, vandaar dat het bc-, stuur het initiatief van de viering kon nemen. Erpe-Mere Kultureel is (de naam zegt het al) een kulturele vereni ging die heel hoog mikt. Waar hun programma van vorig jaar muzikaal getint was, gooit het nu over nu over een andere boeg. Het organiseren van een Russische week was wellicht geen klein bier, gezien het uitgebreide programma. Dat alles niet van een leien dakje liep werd door voorzitter Mare van Wesemael in het rijtje van de primeurs gezet. Wie geïnteresseerd is in de Russische ruimtevaart kan nog tot zondag 18 uur terecht in het llof ten Dale om foto's van Alexander Mokletsov te bekijken. McjlSISUlU Erpe-Mere was vorig Sovjet-Unie geschikt bevonden jaar de topper van de streek. EMK zou het moeilijk krijgen om dit jaar een kanjer van dergelijk for maat naar hier te krijgen -De klucht van Mie de Gendarm» heeft als wagenspel niet overdreven veel belangstelling gekregen. Misschien moet het Erpe-Meerse publiek nog warm gemaakt wor den voor dit soort festiv iteit. EMK zal wellicht gezien hebben dat er dit jaar nog iets meer moest komen om niet helemaal in de vergeet hoek te geraken. Het zal wel een speurtocht geweest zijn om sensa tioneel over te komen. In elk ge val: deze week werd hun geestes kind voor de leeuwen gegooid. In samenwerking met de Vereniging België-U.S.S.R. voor Vriend schap en Samenwerking heeft EMK een Russchische week op touw gezet die ze primeur voor België noemen. Nooit eerder wa ren foto's te zien van specialist Alexander Mokletsov. De heer Mokletsov is. van in de begintijd van de Russische ruimtevaart, steeds nauw betrokken geweest bij het leven dat technici en kosmo nauten te beurt valt. Als perskor- respondent voor het agentschap Novosti (APN); heeft hij menig uur doorgebracht in de omgeving van astronauten, ruimtefisici en menig ander persoon die nauw be trokken is bij de exploratie van het heelal. Vandaar zijn gebonden heid met deze wel apparte groep van mensen. Hij is dan ook ge schikt persoon om het doen en la ten van deze mensen op de gevoe- om in het westen vertoonu lê «5T den. Vorig jaar was de reeks reeds te gast in het beroemde vincent Van Gogh museum te Amster dam. Nu kan het publiek van Erpe-Mere deze uitzonderlijke foto's bekijken in het hof ten Dale te Mere. Vorige vrijdag kwam Armand Pien persoonlijk de ten toonstelling openen. Het ging ech ter allemaal niet zo gemakkelijk als verwacht. Mare Van Wese mael, voorzitter van EMK, wees er op dat zijn vereniging er niet voor terugdeinst om grootse pro- jektcn aan tc pakken die anderen zouden alschikken. Dankzij de Vereniging België-U.S.S.R. wist EMK echter een persoon naar hier te halen die in de Sovjet Unie in hoog aanzien staat. Zelfs de kultu rele attaché van de Sovjet Unie en de direktcur van het persagent schap Novosti waren naar hier ge komen om aanwezig te zijn op de opening van de tentoonstelling. De heer Van Wesemael zette dan ook de primeurs die zijn vereni ging bracht opeen rijtje. I er is in Erpe-Mere een tentoonstelling tc zien die nooit voorheen in België te zien was. 2.: de auteur, die al dus voor zijn eerste maal in West-Europa vertoeft, is persoon lijk aanwezig. tentoonstelling is er niet! Ja. een behoorlijke tegenslag voor EMK. De vliegtuigbevrachter die er moest voor zorgen dat alles hierheen zou komen, bleek een vergissing ge maakt tc hebben, met het gevolg dat de tentoonstelling moest geopend worden zonder er tc zijn. lige plaat vast te leggen. Een kleine keuze uit het grote gamma Zaterdag kwam dan alles toch nog foto's dat de heer Mokletsov in op zijn pootjes terecht, zodat de zijn leven maakte werd nu door de rest van het programma niet in hel Een paar Jolo's waren er wel. die Armand Pien aan Mokletsov overhandigde. (SJ) gedrang zou komen. Die dag stond in het teken van de jeugd. De heer Mokletsov is wel een geschikt man om de mensen diets tc maken wal het leven in «Sterrenstad». een stad indcU.S.S.R. waar alles om en rond de ruimtevaart draait, er aan toe gaat De aanwezige jonge mensen zullen wel onder de indruk geweest zijn van de manier waarop hij in een voor ons onbe grijpbare taal iedereen weet tc boeien. Woensdag was het de beurt aan het Willemfonds van Erpe-Mere om de Russisccruim tevaart een stapje dichter naar ons toe te brengen. Ruimtevaart journalist Peter Cotur wist dit we tenschappelijk onderwerp behoor lijk te vulgariseren zodat iedereen wal had aan deze gespreksavond. Wie nog iets wil meepikken over ruimtevaart in de Sovjet Unie kan zaterdagnamiddag om 15 uur te recht voor een lilmvcrtoning over dit onderwerp. Zondag begint op hetzelfde uur een klankdiamon- tage over «De Sov jet Unie in de Ruimte». Tussendoor, telkens van 10 uur 's morgens tot 18 uur. kan men nog steeds terecht om de en kele tientallen foto's van Alexan der Mokletsov tc bekijken. De ruimte van het hof ten Dali staat gratis voor u open. EMK verwacht er u om deze unieke ten toonstelling een blik te gunnen. Mark Van Impt Op zaterdag 14 oktober organiseert het gemeentelijk sportkomi- tec van Lede een propagandaveldloop voor kinderen tussen lOcn 16 jaar. Zowel de jongens als de meisjes kunnen meedingen naar de eerste prijzen. De wedstrijd gaat door op het terrein Zwaluwen tc Impe. Molenhoek. Inde katcgorie van de 10 tot 12-jarigcn is de afstand voor de dames vastgesteld op 400 meter. De heren moeten 600 meter afleggen. De deelnemers geboren in 1964 of 1965 MOE TEN RESPEKTIEVELIJK 600 en 1000 meter afleggen. De oudsten, geboren in 1963 of 1962 lopen 800 meter (dames) of 1500 meter (heren) Er is tevens een omlijsting voorzien voor sportliefhebbers die zich nog eens willen ontspannen. De eerste start wordt gegeven om 14 uur. Iedereen is welkom! rjjv

De Voorpost | 1978 | | pagina 18