0 HET FESTIVAL VAN DE HOGE VESTEN ANTI-EGMONT AVOND TE AALST KERMIS KREEG AF TE REKENEN MET STEEDS BUROKRATIEPLESCH AALSTENAAR AUGUST DE KEGEL AJUIN? BAH! MX 4 - 29-9-1978 - De Voorpost Vervolg p 1 Gelukkige kinderen tijdens de verklede avondtocht. (JM) d Albert Verbestel samen met de presidente Marie-Clothilde Van Den Bossche die met haar S3 jaar nog steeds de Jee sthoed past. (JM) die zoals elk jaar van de partij waren, zetten hun beste beentje voor. Zondagmorgen begon men om tien uur al met de keuring van de versierde huizen Om geen lieve kinderen te maken kreeg elke deelnemer toch maar zijn belo ning. Een kwart kilo koffie. Dat kon van pas komen voor de kof- fieklets in de namiddag. Om twee uur werden de kindertekeningen gekeurd, 43 artiesten in de dop hadden hun talenten op straat ge spreid in een gezonde wedijver. Om drie uur konden de mannen mekaar -veegskesgeven» en weldra liepen er een groot aantal veelkleurige indianen op oorlógs pad op de Hoge Vesten. De mo deshow voor manne n die begon om 16 uur, duurde tot een stukje in de nacht. We kunnen er van meé- praten Met een «internationale dieren markt met levende dieren en le vende vrouwen» begon de derde dag - maandag. Daarna mochten de vrouwen deelnemen aan de le- pelkoers en de mannen aan de va- liezenkoers en om toch nog maar bij het koersen te blijven werd de dag besloten met de boegieskoers voor mannen en vrouwen in avondkledij, pardon, in nachtge waad. Dinsdag was de laatste dag van het programma. Trekking van de lo ten der steunkaarten, een belot- prijskamp voor de mannen en even traditioneel, de Breugheliaanse smulpartij, zomaar midden op straat. Een wat werd er zoal achter de tanden gewerkt? 350 haringen. 30 kilo varkenskop en 200 kilo «pellepatatten». Doorgespoeld met 30 bakken bier. Waar de stad Aalst voorlopig fier is op zijn enige vrouwelijke agente, kan de buurt van de Hoge Vesten bogen op liefst twee vrou welijke «sjampetters»Op de Ves ten doet men nu eenmaal nooit iets half. En waarom zou men ook? Er is maar één Hoge Vesten, er is maar één Hoge Vesten-kermis, er is maar één zo 'n buurt waar met de kermis alles mogelijk is. Oude buurveten zijn vergeten. Duiven melkers die tot daags tevoren nog een of ander beknibbelden, laten hun kot in de steek en vieren hun kermis. Buurvrouwen die al ge ruime tijd mekaar met een scheef oog bekeken, bergen hun grote of kleine wrokjes in de kast en drin ken hun pintjes aan dezelfde kafé- tafel. Hoe dit alles mogelijk is? Men zou bijna kunnen spreken van een «Hoge Vesten-verschijnsel». Het is daar altijd al iets heel spe ciaals geweest en het is onbegon nen werk er een uitleg voor te zoe ken. Het is nu eenmaal zo. Die buurt is als het ware een enclave in de stad, met zijn eigen tempera ment, zijn eigen verdrietjes maar ook zijn eigen groot plezier. Als 't hun kermis is. En die kermis is hun eigen werk. Want veel steun van buitenuit krijgen ze niet. Ze moe ten het praktisch helemaal alleen rooien maar toch spelen ze het klaar! De Voorzitter van het stedelijk feestkommiteit, Frans Wauters, samen met een afgevaardigde van de dekenij Koolstraat, konden er zich verleden zondag van verge wissen. En ook de Chevaliers uit diezelfde Koolstraat vonden dat zij er best hun steentje konden bij dragen Zij brachten niet alleen een bezoek aan de kermis, zij brachten ook een liedje mee. Een liedje dat zij speciaal opdroegen aan den Ajuinboer - Beir - uit 't Caout- chouken. Het kreeg de titel mee van «Onder de Passerel», op tekst van duivel-doet-al Antoine Van der Heyden en werd gezongen op de aria van «Sous les Ponts de Pa ris». En hier geven we het dan ook maar ten beste: Augustus De Kegel, negentig jaar jong en dal ondanks dat ajuinencomplex. Het kwam er dus op aan die dieren zo vlug mogelijk vet te krijgen. «Dan vlogen ze direct buiten» zegt Gust. Hij kan het weten want de boerderij draaide rond hem. Hij werd ge boren als jongste van de acht Kegelkinderen op 10 februari 1888. «Moar na benne 'k dan aadsten want al d' ander zen HOGEVESTEN-Kermis - Anno 1978. Onder de passerel. neivest de Weirfkapel. Veiren de konker en achter hel sas. Door woentj Katsjoeken, hè trekt 'n grimas. En lanst de Veirkemert, teigen 't stadsmagazoyn Op d'Hoeige Vesten, da vinnen weir foyn. Door wiltj ienieder zoyn. Weir zèn op de zotte toer, bè Beir den Ajooinboer. Hoy mag er zoyn want hè doet da vried goed. Ge vindj hem attoyd onder zoynen hoed. Hoy doet attoyd zen best, drinkt pénnèl teigen den dest. Op d'Hoeige Vesten, da vinnen weir foyn. Door wiltj ienieder zoyn. Zèn finne wiltj hem ni kwoyt ondanks zè groeit lawoyt. Beir es nen echten en zeit zonder spoyt: 'k Stoon na al joren ba 't vraken in 't kroyt. Mor z' es meh toch lief en doboy moyn gerief. Op d' Hoeige Vesten, da vinnen weir foyn. Door wiltj ieder zoyn. En noo Zoemerkamaval es 't bé Katsjoeken bal, Keeskesprossésje en nog si en la. As ge da ziet zegde: was es meh da? Ne groeite moedesjow, veegskes geiven, how how. Op d' Hoeige Vesten, da vinnen weir foyn. Door wiltj ienieder zoyn. Op d'.Hoeige Vesten, da vinnen Door wiltj ienieder zoyn. Is dit geen klaar bewijs dat zelfs andere buurtgemeenschappen in zien dat er op de Hoge Vesten iets te beleven valt? En zoals iemand verleden zondag opmerkte: we zit ten nu volop in het Festival van Vlaanderen... maar hier, hier be leven wij het Festival der Hoge Vesten! Hogevesten-kermis is elk jaar weer een hoogtepunt van folklore. Van volkse samenhorigheid en volks vermaak. Er wordt gela chen, er wordt gezwanst, er wordt gedronken en gedanst. Er wordt werkelijk kermis gevierd. En pro beer niet van er ergens politiek aan te pas te brengen. Je zult het vlug horen: hier zitten van alle gedach ten, maar wij zijn allemaal van d' Hoeigevesten! En het is verheugend om zien hoe zelfs gastarbeiders in die jaarlijkse mallemolen worden meegenomen en hoe vlug zij zich kunnen inte greren in dit jaarlijks uitzonderlijk gebeuren. Uw verslaggever, medewerker ter plaatse noemt men dat soms, ging verleden zondag even een kijkje nemen. In een minimum van tijd zat hij er middenin. Er werden schouderklopjes gegeven, ieder werd bij de naam genoemd, er werden pintjes voor je neus ge duwd en er werd vooral hard ge roepen om boven het lawaai uit te Op donderdag 19 oktober om 20 uur organizeert hel Anti- Egntontkomitee van het arrondissement Aalst een «Anti- Egmontavond» in de zaal Madelon. Die avond zal er van gedachten gewisseld worden over het Egmontakkoord dat tussen de regeringspartijen tot stand kwam. De orga.iizatoren wisten hiervoor een pleiade van vooraan staande Vlaamse politieke tiguren bij elkaar te brengen. Het wordt voor de belangstellenden werkelijk een unieke kans om al deze mensen samen aan het woord te horen over dit zeer belang rijk politiek aktueel knelpunt. Als moderator van het debat zal Pol Daels fungeren. Verder hebben alle Vlaamse partijen, op de KP ad na, een vertegenwoordiger die zeker tot de verbeelding zal spre ken. Voor de CVP is dat Jan Verrocken, voor de PVV zal senator Waltniel aanwezig zijn, voor de VU, de heer Valckeniers, de V VP zal vertegenwoordigd worden door zijn stichter Lode Claes en professor Baerten van de VUB zal als woordvoerder van de BSP optreden. Meer informatie over deze anti-Egmontavond krijgt u volgende week. Het wordt in ieder geval de moeite. Vti Aide kleine artiesten-straattekenaars van de hoge Vestenkermis samen op de prent met de burgemees ter van de straat ajuinboer Albert Verbestel. (JM) tornen. En alleman lachte. En al leman had plezier met alleman. En er werd meegezongen en mee- gedanst. Én er werd al afgespro ken voor toekomend jaar. Want zo'n kermis dat is iets dat moeilijk teld in de karakters en ine mentali teit van de mensen die hem zo in tens beleven. Een pluim voor de mensen van het inrichtend be stuur. Een pluim voor allen die er aan meewerkten. Een pluim voor uit te roeien is. Dat zit diep gewor- de Hoge Vesten. En toen uw verslaggever de di van het kafé achter zich dicht» C hoorde hij nog hoe er juist nieuwe plaat op de pickup wi gelegd, «ik krijg zo 'n heel apj gevoel van binnen...» DOLl dood» zegt Gust. In 1916 liet hij een oogske val len op Gabrielleke De Saede- leer. Het koppel trouwde en -verhuisde naar Erembodegem (nadat Gust eerst nog twee jaar thuis actief geweest was). In die Aalsterse randgemeente ging Gust kolenhandelaar spe len. «Ik had er forceballen ge noeg voor» beweert Gust. «Ik kon gemakkelijk twee zakken tegelijk dragen. En dan moet ge weten dat ik thuis nog de slap- sten was. ALLES BEHALVE AJUIN Na de dood van «ons Gabriel- le» trok Gust naar het rusthuis «De Hopperank» dat toen (18 september 1975) juist geopend was. Gust is er nu nog. En hij is best tevreden. Van het eten ook. «Er es wel ne kier iet wa da ge ni bikt, mor den wacht ge oep ander hé» zegt Gust. Sprui ten, bloemkolen of schorsene ren het is hem allemaal om het even. Als het maar geen ajuin is. Want uitjes lust Gust hele maal niet. Maar ook zonder dat Aalsters gerecht wordt Gust elke dag een stukje ouder. Ne gentig jaar Niemand geeft het hem na. Hij ziet er nog verbluf fend jong uit. Zouden die uien ook daar voor iets tussen zit ten? dirk buikmans van dc administratieve molen die laag beneden hen traag en langzaam maalde. De duivenvlucht waarvan 50.000 F prijzen gewaarborgd waren kon doorgaan. Ook de 6' grote Prijs Clement Van Holsbeek, een kaatswed strijd. kende zijn beloop. Een manifes tatie die echter geboycot werd was de nu reeds traditioneel geworden zon dagnamiddag wielerwedstrijd voor nieuwelingen BWB -Ereprijs Remi Van Vaerenbergh». WIELERWEDSTRIJD AFGE LAST Een gebeuren dat wel wat stof deed opwaaien was het atlassen van de- nieuwelingenwielerwcdstrijd BWB op zondagnamiddag. Veertien dagen voor het gebeuren stuurden dc verantwoordelijken hun aanvraag tot het organiseren van deze wielerwedstrijd binnen. Een wedstrijd die ondertussen reeds was aangekon digd op de kennisafftche. Op 20 sep tember liep er een schrijven getekend door burgemeester D'hacseleer binnen bij de koerskomissaris en de organisa toren waarin gemeld werd dat de wie lerwedstrijd niet kon doorgaan omdat de officiële aanvraag niet een maand op voorhand in drievoud was binnen- gestuurd. omdat noch het aantal kilo meter vermeld was. omdat noch het aantal te rijden ronden was opgegeven en omdal er geen koersdirekteur was aangeduid. Geen officiële erkenning betekende ook dat men geen politiemensen ter beschikking stelde. Zelfs indien de or ganisatoren zelf nog de verantwoorde lijkheid namen zou het onmogelijk zijn geweest omdal er niet voldoende be voegd personeel was om de wedstrijd in goede banen te leiden. Als reaktic tegen de administratieve beslissing van de stad werden dan in alle kafces kleine affiches opgehangen waarop Geen echte koers, dan maar een protestkoers. SJ een protestkoers werd aangekondigd. Onderaan dc affiche sierde een kopie van de burgemeesterbrief het geheel. Het inschrijvingsgeld bedroeg 100 F. Luc Steenhout. oud- Feestkomitec- voor/itter van Erembodegem, was koersdirekteur. In totaal lieten zich 33 moedigen inschrijven en zij rgden dan ook op zondagnamiddag enkele toer tjes. Een amusant protest PRIJSUITREIKING Ook om 18 u.. toen de prijzen van de Hoppeworp moesten uitgreikt worden, waren er nog geen officiële personali teiten te bespeuren. Vreesden zij niet welkom te zijn? Dc Eremnodegemmcnarcn hebben echter onder dc eigen bevolking wel bekende personen genoeg die een bur gemeester of schepen waardig zijn Dc eerste prijs, een stereoinstallatie, werd J&R'dë.3 Zowel bij het personeel als bij de directie en de dagdagelijkse vrienden staal Gust op een goed blaadje. dan ook met genoegen door Met Boel. oud- burgemcestersvro overhandigd aan dc gelukkige t naar: Denis Decooman uil dc Gas dc Schepperstraat te Ercmbodegcn De tweede prijs werd overhand! door oud-burgemeester Boel, dc dcil door Gemeenteraadslid Remi Vaerenbergh en de vierde door dc I Moens, deken van de Dekenij. JAARMARKT Dc jaarmarkt die zoals gewoonlijk maandags een sukses vormt deed dit jaar niet onder voor de jaren. Maar ook hier geen oft id personaliteiten. Vreesden steedse administratieve bcsli waren zij hun glunderende smullei gezichten waarmee ze zich vorig j lieten fotograferen tijdens hun ova aanwezig-politiek reeds vergeten' Dc dekenij Dorp van Erembodc| heeft niet te klagen over dc voor dagen. Hel administratieve voo was een spijtig voorval. Volgend zal er 99% der kansen geen koers m zijn. Een punt achtereen traditie oi eenvoudige reden dat de oude koers rekteur op te treden Men zoek! cel achter een andere atlraklie en schijnlijk zal men die ook wel vi De dekenij Dorp Erembodegem bloeiende dekenij die weet volk te l< ken. zelfs bij slecht weder.

De Voorpost | 1978 | | pagina 4