IALSTERS SOCIAAL OVERLEG ien vereniging van stille werkers aal/t AALST NA EEN JAAR FUSIE Deelnemers aan Aalsters Sociaal Overleg Prondelmarkt 't Apostelken Oostenrijkse sfeer J De Voorpost - 29-9-1978 - 5 oktober 1977 werd een nieuwe vereniging gesticht, die in de eerste aats aan alle sociale werkers uit Groot-Aalst de mogelijkheid wil eden om samen te komen en elkaar te leren kennen. Aldus komt en tot een situatie waar men onderling weet bij wie men het best ■echt kan voor welk probleem. eze vereniging werd Aalsters Sociaal Overleg (ASO) gedoopt, niet het minst omdat het ASO zich uitsluitend richt tot de ilpverleners van de sociale discipline zijnde maatschappelijk ikers en sociaal verplegenden. Alle deelnemers werden rondersteld op een beroepsmatige deskundige manier hulp te Jol «ien aan al diegenen die erom vragen, en dit kunnen zowel gderen, jeugdigen als volwassenen zijn. it de lijst van de diensten en pagina vermeld wordt, blijkt stellingen, die elders op deze onmiddellijk tot wie het ASO :1 ap Volgende instellingen blijken op dit ogenblik reeds deel uit te maken van het Aalsters Sociaal Overleg. Stedelijk Jeugdsekretariaat Jeugdinfo Sociale dienst van de stad OCMW Sociale Dienst OCMW Rustoorden OCMW St.-Elisabeth Ziekenhuis Rijksdienst voor Arbeidsvoorziening Rijks PMS en Gespecializeerd Rijks PMS Vrij PMS Tehuis Onze Kinderen Wit-Gele Kruis Familiezorg Oost-Vlaanderen Kristelijke Mutualiteiten Mutualiteit Ed. Pecher Bond Moyson Bond Moyson CMW Bond Moyson huisverpleging Gezins- en bejaardenhulp Sodiga Nationaal Werk voor KindervVelzijn Jeugdbeschermingskomitee Vrije SBO Gewestelijk Konsultatiebureau voor gehandicapten Dispensarium TBC Gezins- en Bejaardenhulp Geestelijke Gezondheidszorg HAK Levensvreugde O.-L.-Vrouwziekenhuis afdeling psychiatrie Sociale huisvesting van de stad KAV Wetswinkel Centrum voor Middenstand en Nijverheid Thuisgezondheidszorg In totaal maken du*"zowat 35 verschillende diensten uit van het ASO. VEHE zich zoal richt. Van bij de start bleek het opzet een sukses te zijn, niet alleen omdat de nood aan een dergelijk initiatief groot en levendig was, maar eveneens omdat de initia tiefnemers erop stonden dat het ASO niet gebonden zou zijn aan één of andere organisatie of strekking. Reeds na de eerste vergadering werd in de vereniging zelf een stuurgroep opgericht. Dit is een soort dagelijks bestuur samen gesteld uit 15 personen, dat ervoor zorgt dat het oorspronke lijk opzet in handen gehouden wordt, en dat terzelfdertijd een algemene vorm en inhoud geeft aan de algemene samen komsten. De stuurgroep zorgt eveneens voor een vlotte door stroming van de informatie - dit met behulp van de diensten van het jeugdsekretariaat van de Stad Aalst. Algemene samenkomsten Deze bijeenkomsten, waarop alle 35 leden uitgenodigd wor den. hebben om de twee maanden plaats. Het sekre- tariaat zorgt ervoor dat elke deelnemer vooraf een brochure krijgt waar het doel en de werking van de instelling, die zichzelf voorstelt, in vermeld worden. Op de vergadering zelf wordt, in de mate van het mogelijke een infostand opge richt op basis van dokumentatie en brochures. Positief is ook dat men tracht samen te komen in de lokalen van de uitnodigende instelling. Aldus leert men naast de eigenlijke werking van de dienst eveneens het milieu kennen waar gewerkt wordt. De voorstelling gebeurt steeds door iemand van de sociale discipline zelf. Hierdoor ver mijdt men allerlei verwikkelin gen vb. politieke propaganda. Na de eigenlijke voorstelling kunnen door de aanwezigen alle mogelijke vragen gesteld worden over de dienst zelf. Uit de reeds beschikbare verslagen blijkt dit één van de interessantste moge lijkheden te zijn binnen het sociaal overleg zelf. Tot op heden kwamen volgende I In het -Apostclken- (of beter gezegd: erbuiten) werd vorig weekeinde de traditioneel geworden prondelmarkt gehouden, waarop men poogde massa's -oudheden- van diverse aard uit grootmoeders I nalatenschappen aan de man te brengen. Veel volk streek op deze tentoonstelling neer Ook [beeldhouwer en kandidaat-prins karnat al Enrico mocht zich verheugen over de grote belangstelling zijn werk en zijn demonstraties met de houtbeitel kende bij het publick. WL I helminst eU me de antiek, ol enveel kopt waren konden we niet achterhalen. {EDI j aardevolle stukken instellingen reeds aan bod in het kader van het ASO: Sociale diensten van de stad Aalst Sociale diensten van het OCMW (vroegere COO) Hulp-Advies en Kontaktcen- trum (HAK) Rijksdienst voor Arbeidsvoor ziening (RVA). Hierover wensen wij in latere bijdragen nog terug te komen. T oekoms tplannen Het spreekt voor zichzelf dat de initiatiefnemers zich in de eerstkomende maanden willen beperken tot het verder voorstel len van de onderscheiden instel lingen, die lid zijn. Voor de verdere toekomst denkt men eraan de doelstellingen uit te breiden. Aldus wenst men, in de mate dat het gevraagd wordt te komen tot informatieavonden over sociale problematiek, be zoeken aan instellingen buiten de regio, studiedagen nopens konkrete onderwerpen met gast sprekers, enz. 1 n navolging van andere soortge lijke verenigingen zoals de Welzijnsraad van Gent en Brussel denkt men er zelfs over tot een inventarisatie te komen van de noden en behoeften van personen en diensten. Deze inventarisatie kan dan gebruikt worden als hulp aan het Welzijnsbeleid op lokaal, regionaal, provinciaal of natio naal vlak. Op bepaalde plaatsen gaat men op dit ogenblik trouwens reeds over tot de aktie om bepaalde knellende proble men op te lossen. Besluiten Uit het grote sukses dat het ASO op korte termijn kende, blijkt overduidelijk dat deze spontaan gegroeide vereniging aan een reële nood beantwoordde. In tegenstelling met heel wat andere beroepen (advokaten- geneesheren - architekten - inge nieurs) was het onderling kon- takt en de samenwerking tussen welzijnswerkers uit de sociale sektor meestal zeer rudimentair. De vraag kan gesteld worden of dit niet kwam door de veelzijdig heid aan diensten en aktieter- reinen. Of kwam het eerder door de soms te individualistische ingesteldheid van de sociale werkers, die nog te veel in stilte en anonimiteit aan de proble men van hun kliënten werkten? Een grote meerderheid van sociale werkers in onze stad heeft blijkbaar de nood aange voeld tot onderlinge samenwer king en kennismaking. Aldus kan op langere termijn de mogelijkheid groeien tot een degelijke afbakening van het werkterrein, en dit in het belang van de kliënt en de gemeen schap. Vehe. Er was niet bijster veel belangstelling voor de eerste vormingsavond die IMAVO dit seizoen inrichtte. Nochtans nodigde dat Instituut voor Marxistische vorming stadssekretaris Chris Willems uit, en was het onderwerp «Aalst na een jaar fusie» toch ook niet anachronistisch. Maar goed, het werd een boelende avond voor de vijftien geïnteresseerden! Jos De Geyter situeerde voor eerst deze avond in de nieuwe reeks vormingsavonden die in '78-'79 moet doorgaan. Het IMAVO richt die in, in samen werking met de Mikisklub (waar zedoorgaan). Voor oktober is nu reeds een avond gepland rond kuituurraden. Hun betekenis en taak. De voorzitter van de Aalsterse Kultuurraad, Gilbert Claus, heeft al zijn medewerking toegezegd. En dan was het de beurt aan «vriend Chris Willems, stads sekretaris». Hij was uitgenodigd omwille van het ermee vergroeid zijn met die fusieproblematiek. al van bij de voorbereidingen. Omwille van de kennis die hij kan aanreiken, die hoedanook «macht» zal betekenen in de te voeren strijd, zoals Jos dat schetste. Eerst toch nog efkens diaatjes kijken. De reeks die in alle hoorzittingen werd vertoond, (Chris Willems noemde ze bijzonder goed) kwam ook hier op het witte scherm als eerste kennismaking met dat kleine Aalst dat op 1 januari 1977 gigantische afmetingen zou aan nemen. Fusies: ja - neen? In een historisch overzicht schetste Chris Willems hoe «fusies» niet een uitvinding zijn van minister Michel, maar al veel eerder ter sprake kwamen. Aanvankelijk, zo rond 1900. was er een anti-fusiestroming. Waar de bevolking sterk gestegen was, konden nieuwe gemeenten ont staan. Dat was het geval met De Panne, een afsplitsing van Adinkerke. Rond 1930 evenwel, behaalden de fusiegezinden het pleit. De gemeenten minder dan 5000 inwoners moesten fusione ren. als ze minder dan 10000 inwoners telden was dat sterk aan te raden. De redenen waren van bestuurlijke aard. In de jaren '70 ging het allemaal heel snel: in '77 zou het gemeenten aantal tot een kwart herleid worden. Echter niet zozeer om ze tot bestuurskrachtige entitei ten te herdopen. Wel omdat er een sociaal-ekonomische band bestond tussen de onderschei den gemeenten. Hiermee kan men inderdaad alle richtingen uit. Chris Willems onderstreepte zijn afkeer van de gigantische fusies die doorgevoerd werden, en een artificiële bestuurs- en inspraakvorm moesten kreëren. Zijn zin voor realisme doet hem echter die feitelijkheid aanvaar den om er «het beste» van te maken. Voorbereidingen in Aalst Diezelfde realiteitszin maakte Aalst tot pilootstad in België, want reeds een half jaar voor de fusies goedgekeurd werden in het parlement (december '75) nam men een kijkje in Brugge (al gefusioneerd sinds '71), onder zocht men de diverse politionele en huishoudelijke bepalingen om er eenheid in te krijgen, onderhielden de gemeentesekre- tarissen nauwe kontakten met mekaar, werden de stadhuis diensten aangepast.... kortom de fusies werden wel degelijk voorbereid, ondanks de emotio nele weerstanden die er nog waren. De laatste drie maanden van '76 toen het nieuwe schepen kollege reeds bekend was («het kwasi-bevoegd kollege») legde ook dat al veel interesse aan boord en dat kon de operatie alleen maar ten bate komen. Een bestuurskrachtig apparaat en toch eigenheid bewaren In een gemeente van 80000 inwoners kan een gemeentebe stuur efficiënter optreden, bv. inzake ruimtelijke ordening, dan in een van 5000 inwoners (stemmen!). De noodzakelijke diensten (zwembaden, sportin- frastruktuur, kuituurcentra...) kunnen ook beter gespreid worden over het hele gebied. Die voordelen, zegt Willems, moeten uitgebaat worden. Toch wordt erover gewaakt dat de eigenheid van iedere deelgemeente niet verloren gaat. Daarom zijn ook zoveel mogelijk diensten in de dienstcentra gebleven. Voor mi litie. burgerlijke stand, pen sioenregeling..., kun je rustig in je eigen gemeente blijven. Er zijn toch nog wonden, vooral op het menselijk-emotionele plan. Chris Willems vertelt over de ontslagen gemeentesekretaris- sen en ontvangers. Zij hadden de fusies in echte teamgeest voorbereid, en als dank, werden zij ontslagen... De gelijkschake ling van de diensten (bv. huisvuilophaling)isook nog niet gebeurd. Eén en ander maakt dat we nu nog steeds in een «eerste fase» zitten: de pionierstijd van ratio neel improviseren. Daarop zou, maardat vreest hij eigenlijk, een fase komen waarin de admi nistratieve diensten de boven hand hebben (de politici volgen hun besluiten en zienswijzen), waarna tenslotte een integratie moet komen. De politieke man datarissen zouden een eindje terug moeten gaan bij de dossierbehandeling, zodat ze met kennis van zaken een besluit kunnen nemen en niet blinde lings zich in de handen van hun diensten leggen. Er zal ook nog gezocht moeten worden naar daadwerkelijke formules om de wensen van de bevolking te kennen. Via een goedgekozen paneel van 200 mensen dat geregeld bijeen geroepen wordt, moet dat moge lijk zijn. vindt Chris Willems. Even paniek in de Zoutstraat. Vorige week verwittigden enkele nachtelijke wandelaars er de politie van dat zij in die straat een sterke gasreuk waarnamen. Door een defekt aan de watertoevoer spoelde grond weg. Er ont stond een verzakking en een krater van wel drie meter diep werd geslagen. Zowel de elektrische leidingen als de gasleiding werden beschadigd. Er werd zelfs een ogenblik gevreesd voor ontploffing daar de gasleiding volledig afbrak. Verschillende handelaars zijn ontevre den. Zij zagen bijna een volle week de ingang van hun winkel versperd en moesten het zonder elektriciteit stellen. Tijdens graafwerken in de Bergemeersenstraat werd een hoofdkabel van de kabeltelevisie vernield. Personen in die omgeving moesten het geruime tijd zonder beeld stellen. Er werd een onderzoek ingesteld. Niet Hemelveerdegem zoals vorig jaar, maar Baarde- gem zal het Aalsterse feestkomitee op bezoek krijgen voor het jaarlijks diner. Was het vroeger kosteloos dan werd.het voorstel dat iedereen zijn eigen bordje zou betalen nu aanvaard. De keuze is gevallen op het Gas thof Vonck te Baardegem, op vrijdag 20 oktober. Geen gehekel meer, de Aalsterse gastronomie wordt ge waardeerd. De werken aan het Sterrestraatje dat verkeersarm zal ge maakt worden vatten vorige maandag aan. Duur van de werken: enkele maanden. De traditionele dorpsfeesten van Erembodegem kre gen een grote schaduwzijde. De wielerwedstrijd die de grootste aantrekking vormt voor deze feesten kon niet doorgaan. Enkele dagen voor de organisatie van de nieuwelingenstrijd kreeg men, na zelf navraag te doen, het bericht dat de wedstrijd niet mocht doorgaan. Men zou te laat geweest zijn met de aanvraag, iets waar in het verleden niet zo nauwlettend mee rekening gehou den werd. Men is ontstemd in Erembodegem. De inwo ners kunnen vast rekenen op de simpatie van Moorsel die de affaire met de kiosk ook nog niet kan verkroppen. Het nieuwe Honda-kompleks wordt op 1 december in ge bruik genomen. Voorzitter Kydo nam afscheid als president van Honda-Benelux en de heer Nakamura volgt hem op. Vice-voorzitters worden de heren Nagata en Kasoya. Schepen Bou rlon bracht tijdens een ontvangst hu Ide aan de nieuwe voorzitter. Morgen wordt de Leirekensroute ingereden. Dit pad dat vroeger een spoorweg bedding was is nu geasfalteerd en zal dienst doen als fiets- en wandelpad. Officieel gaat de plechtigheid door tussen 10 en 13 uur. Fietsers zullen dwars door de velden kunnen mijmeren over dat stukje folklore dat in de jaren vijftig voorgoed verdween en vorig jaar ter gelegenheid van de Pikkeling nog even kwam fluiten. Met luiaards op het stadhuis, is men niets, hoorden we in de wandelgangen. Schepen Blommaert heeft het druk. Hij bouwt het personeelskader degelijk uit. De aanpassingen die dienen te gebeuren werden reeds met de provinciale diensten te Gent en met Binnenlandse Zaken besproken. Teleurgestelden en opgeluchten, want wie niet voldoet vliegt de stadhuispoort uit. Er zal hierbij met de kleur geen rekening worden gehouden, zegt men op het stadhuis. Wat men daarbuiten vertelt... Volgens de optimistische vooruitzichten zou het nieuwe station van Erembodegem begin december in gebruik genomen worden. Het terrein tussen het sta tionsgebouw en de overbrugging komt dan vrij. De stad wil op die ruimte een pendelparking aanleggen. De aanbesteding wordt eind oktober gehouden. Volgens de raming moet daarvoor een bedrag van 1 miljoen 392.000 fr. uitgetrokken worden. De aanleg zou dan na de winter kunnen starten. Halfweg 1979 zouden de treinreizigers daar hun wagen kwijt kunnen. Als 10 franken voor hen niet te veel zijn, want te Aalst blijven heel wat plaatsen leeg. Misschien wel gratis parkeren dan. Vorige vrijdag dacht een onbekende op één twee drie rijk te worden. Hij had een oogje op de heer Goessens die met een aktentas uit het agentschap van de Volksdepositokas aan de Leo De Bethunelaan kwam. De overvaller misre kende zich en moest de vlucht nemen. Rijkswacht, politie. BOB en zelfs een speurhond van de rijkswacht konden de jonge kerel niet vatten. Marcel Ghijsels uit Erembodegem ging in het stedelijk zwembad zwemmen. De duurste zwembeurt uit zijn le ven zegt de man. Uit zijn klederen die in een kabine hingen werd 8000 fr. gestolen. Goed nieuws van het milieu-front. De omwoners van Amy- lum zullen zeker hun neus niet ophalen voor de recente beslissing van de direktie om over te gaan tot de aankoop van een ontgeuringsinstallatie voor de vrijkomende dam pen van het fabrikatieproces. Tot deze aankoopsbeslissing werd overgegaan nadat uit de maandenlange ontgeurings- proeven is gebleken dat het toegepaste procédé inderdaad maksimaal effektief werkt. De opdracht tot uitvoering en installering werd deze maand gegeven aan een Duits be drijf. Het in bedrijf stellen wordt tegen begin 1979 in het vooruitzicht gesteld. ingevolge een tussenkomst van Mare Galle bij de minis ter van Openbare Werken zal uiteindelijk overgegaan worden tot de bouw van de nieuwe Zwarte Hoekbrug. Een raming van de kosten: 52 rtiiljoen frank. Tussen de stad Aalst en Openbare Werken werd een overeen komst opgemaakt. 43% van de kosten vallen ten laste van de stad. Op 14 januari 1979 zal het Mechels Miniatuurteater de kreatie brengen van het nieuwe stuk van stadsgenoot David Meyvis in het Oud hospitaal. Het betreft hier een eenakter «op uw gezondheid», die zal opgevoerd worden in de regie van René Verreth met in de rolverdeling Luc Springel en Manu Verreth. Roel Van de Plas Tijdens de vragenronde moest de spreker vaak de aanwezigen gelijk geven in hun onbehagen. Over de te groot doorgevoerde fusies, over het nog steeds niet gelijk verdeeld zijn van de diensten over de onderscheiden gemeenten. Wat dit laatste betrof kon hij optimistisch de toekomst bekijken. Over het gigantisme. «ja, daar zal men nog moeten op terugkomen». Met een herinneringsmedalie «tien jaar Mikisklub» werden Chris Willens en de diabegelei der bedankt voor hun komst naar wat Jos De Geyter noemde, «de rode burcht». (pd) Zaterdag 30 september wordt Haaltert ondergedompeld in een echte en zuivere Oostenrijkse sfeer. Of tenminste toch de benedenzaal in de -«Postiljon- (vanaf 20 u.). Op liet programma staat een groep uit Raggal Vorarlberg - Groot Waiserlai). samen met de musik- und tan/kapclle Alm-Band. de jodelaar Heinz Grassbon en de zitherspeler Eugcn Konzett. Er is een tombola met als hoofdprijs vier S-daagse reizen in Hotel Nova te Raggal. Deavond gaat door i.s.m. Vincent Efurtscher. direkteurvan Hotel No\a. de Oostenrijkse dienst voor Toerisme en VAB-VTB- hoofdbestuur Antwerpen.

De Voorpost | 1978 | | pagina 5