VEEL PLANNEN MAAR TE WEINIG PERSONEEL 24e Poitiekorpsdag te Aalst De Voorpost - 29-9-1978 - 7 )p 16 en 17 september v ierde de Aalsterse politie haar 24ste korpst'eest. De burgemeester betoogde in ijn inleidend woord, dat de politiekorpsdag een goede relatie wil scheppen tussen de bevolking en het orps. Die relatie moet echter niet meer gelegd worden, ze is een voortdurend feit. l'olitiekommissarisj. an Cauter zegt het op een andere manier: Wanneer we het zo stellen dat de korpsdag ingericht werd om e verstandhouding en de samenwerking tussen de burgers en de politie tot stand te brengen, moet de orpsdag van 197X (de tweede na de fuzie) een bezinning zijn over de reeds bereikte rezultaten, met aarenboven de wensen over de verdere uitbreiding en de goede werking van het korps in deze grote ieuwe leefgemeenschap. verstrekken Onder zijn deskundige leiding bezoch ten wij de afdeling biezondere politie, die een tegenhanger is van de bekende BOB. Hij wees er terloops op dat er met de beste verstandhouding (in tegenstelling met vroeger) tussen de twee diensten samengewerkt werd. Vervolgens brachten wij een bezoek aan de foto-archieven cn een reusach tige fichenkasf waarin alle denkbare klassementen' worden bijgehouden. Wij maakten mee hoe een signalement werd opgemaakt en onze fotograaf liet maar eens zijn vingerafdrukken ne men. Een hele wand werd in beslag genomen door een rek. uitpuilend van de dossiers. Hierin worden alle aangif ten bewaard. Op ons verzoek kregen wij zo een fardé te zien: een pak van 10 cm papier, alleen al over de motordief stallen van de laatste drie maand. Op twee komputerschermen konden wij alle geseinde personen allezen, met meerdere inlichtingen per per soon. Wij wandelden voorbij het kantoor van de heer Van Cauter, hoofd speciale opsporingspolitie en gerechtelijke po litie. Naast het laboratorium, waar men vroeger foto's ontwikkelde (nu gebruikt de politie polaroid-foto's) ligt het kantoor van de technische dienst Daar worden de officiële tekeningen gemaakt betreffende branden, ver keersongelukken om later gebruikt te worden op de rechtbank In het voorbijgaan, bewonderden wij het luxueus ingerichte bureau van de heer hoofdpolitiekommissaris. dat he laas nog steeds leeg is. Een definitieve aanstelling zou vol gens politiekommissaris Cottijn, nog kunnen aanslepen tot november. Het dokumentaticcentrum beschikt over een hele zaal inlichtingen. Per persoon worden hier alle verkre gen inlichtingen geboekt en bewaard. Het gaat hier niet om gestrafte perso nen. maar om iedere burger die ooit met de politic in aanraking kwam. zoals bijvoorbeeld een toevallige ge tuige van een verkeersongeval. In een klein kantoortje op de beneden verdieping zitten steeds 15 mensen, die dag cn nacht paraat staan om te helpen. Zij vervullen de bestandige en noodzakelijke wachtdienst. Kort bij de hand staat een telex-toestel. Langs deze weg kan men in geval van nood- in de heer burgemeester kregen wij :n lesje etimologie. Hij legde ons uit het woord -politie- uit het Grieks nt. Het heeft de betekenis van tad- (polis), wat een samenleving 'N< n mensen is. die in eikaars aanwe- ghcid bescherming, veiligheid en borgenheid zoeken. -Politea- is de PO! eest volmaakte bestuursvorm om dat realizeren: de burgers hebben zelf ht én de plicht om aan de ge- f schappelijke oogmerken mee te :rkcn. De heer D'haescleer vervolgt: en sturen is tegemoetkomen aan reële ei den en wensen, en die kennen de «X ensen zelf best Ze weten hoe alles lait cn waait in hun straat, hun wijk. a gemeente eestul zijn zij intuïtief en verstandig weg om oplossingen voor te stellen, heer Van Cauter zegt daarentegen: is duidelijk dat de bescherming 5ëcc deuren gaan best niet achter je dicht. (EDYj tics het eerst tot de politie. Algemeen wordt verwacht dat deze vraag om hulp in onze steeds gekomplikecrder wordende maatschappij, nog zal toe nemen. Hiervoor moeten de gemeen tebesturen kunnen rekenen op een goed georganizeerde politie: een poli tie die haar taak aankan! Het Aalsterse politiekorps moet daarom kwantitatief belangrijker worden. Tegelijkenijd moet er echter voor gezorgd worden dat cr een kwalitatieve verbetering komt. Hierbij denken wij voorname lijk aan een gedeeltelijke cn verant woorde specializatie. Het besluit om een kriminologc bij het politiekorps in dienst te nemen wordt natuurlijk luid ruchtig toegejuicht. Mevrouw Ver- becck. licentiate in de kriminologie. werd inderdaad politie-assistcntc. Zij kreeg een grote verantwoordelijkheid: buiten een grondige studie naar de oor- id; n de burger en zijn bezit door de rzekcring en hel behoud van de de, veiligheid en rust in Nicuw-Aalst let meer dan 80.000 inwoners) die- re hclcidsdimensies en een meer skundige koordinatie moeten aan- men. In de kontekst van een modem ie meentebcstuur speelt de politie een ne rol. Men kan zelfs stellen an 1 de politie een steunpilaar is van de ,1 mcentclijkc instelling, tule prominenten zijn het er echter er eens dat cr een groeiende bc- rgdheid heerst over de toeneming het geweld en de agressiviteit in samenleving. De taak van de al- ,mene ordediensten wordt hierdoor el it vergemakkelijkt! Burgemeester "haeselecr zegt zelfs: De agressiviteit het vandalisme zijn geen wonder! Ik Ol aag me zelfs af of we het de jonge ■C insen kwalijk kunnen nemen dat ze cl opgewassen zijn of een beetje in r/ct gaan tegen het maatschappelijk zaken van de jcugddelinkwentic is ze ook belast met de sektoren jeugdmis dadigheid en jeugdbescherming, doch tevens met de preventie ervan, iets wat nog belangrijker zal worden in de toe komst. Hier is een vrouw perfekt op haar plaats: ze heeft een goede kijk op gezinssituaties en beoordeelt de geval len van kinderverwaarlozing en mishandeling als een moeder. Ze zegt zelf: -Sinds ik mijn kindje heb vraag ik me af hoe ik zou reageren als hel mij zou ontnomen worden wegens één of ander feit! Zou ik het zelf kunnen ver dragen?- Bij een onderzoek treft ze meestal de moeder thuis. Vrouwen onder elkaar kunnen best met elkaar ópschieten Inmiddels wordt cr ook een studie ge maakt over het schoolspijbclcn. drugs en noem maar op. Gaandeweg groeit daaruit een aanpak, een jeugddienst cn een groeiend jeugdbeleid. Door dit geslaagde in dienst nemen zaak zeer vlug inlichtingen krijgen. Aan de andere zijde van de gang ligt de gerechtelijke vakkenkast. In deze ge makkelijk te bedienen kast vinden wij van iedere veroordeelde een kaft met alle mogelijke inlichtingen. Wegens de fuzie kwam er onlangs nog een tweede kast bij. Maar door het enorme werk en het gebrek aan personeel, is deze kast nog niet volledig in orde. In dit kantoor werken naast de biezon dere agent, drie agenten cn drie vrou wen die niet behoren tot de politie, maar tot de stadsdiensten. Zij hebben ook de taak rijbewijzen. Iccrvcrgunningen, identiteitskaarten en dergelijke te verstrekken. Hel is geen toeval dat dit gebeurt in hetzelfde lokaal als waarde inlichtingen omtrent de veroordeelden bewaard worden! Vooraleer een dokument afgeleverd wordt, moet cr eerst nagegaan worden of de aanvrager er wel recht op heeft. Hij kan bijvoorbeeld door de recht- irgemeester D'liaeseleer opende het politiedejilee. (EDYj ai dat wij voor hen hebben ge- »aki Wij hebben bijvoorbeeld de 1 Md vol over milieuverontreiniging. iir denken wij wel eens na over de (rchologtsche verontreiniging? Wat )rdt er onze kinderen voorgescho- ld? De media geloven in sensatie, ressie en alles wat beter verborgen jfl! Bij onderzoeken in verband met gdmisdrijven wordt vastgesteld dat oorzaken daarvan niet zelden te «ken zijn in de gezinssituaties: ru es, echtscheidingen, een vader die inkt. een moeder die haar kinderen vaarloosl en noem maar op ander reusachtig probleem is dat dst een schoolslad is. De lez^r kan begrijpen welk een chaos dit Kbrengt opdc spitsuren, vooral om- Idc kinderen hoe langer hoe minder Bisciplinecrd zijn! dit kleine aantal voorbeelden kun- I wij gemakkelijk afleiden dat de Mfaic met de handen vol werk zit. |Blbi| komt tevens nog een nieuw as- l^ft op de proppen: ook de hulpverle- ■g is een deel van het politiewerk sworden. Zoals gebleken is wendt het Wiek zich in nood- cn konlliktsitua- van een vrouwelijke -agente-, zullen de vrouwen zich onder dezelfde voor waarden als de mannen, kunnen kan didaat stellen voor vakante betrekkin gen van politie—man-. Er was slechts één klein incident op dit gebied Sommige leden van hel schc- penkollcgc meenden dat mevrouw Verbeeck geen uniform mocht dragen, daar zij niet is opgenomen in het poli- tiekader. Zij werd aangeworven in hel kader van het plan Spitacls (tewerkges telde werklozen). Burgemeester D'haeselecr van zijn kant zegt dat de dame in kwestie de eed heeft afgelegd cn een politionele op dracht heelt. Daarom heelt zij hel recht een uniform te dragen, iets wat zij met veel gratie deed tijdens het defile van zondagmorgen. Het programma van de feestelijkheden ter gelegenheid van de vierentwintig ste korpsdag. vermeldde een vrij be zoek aan het politickommissariaat. Van 9 tol 12 uur mocht iedereen vnj in en uit het gebouw. Wij brachten een bezoekje. De heer Corthals. lid van de biezondere politic in burger werd be reid gevonden ons de nodige uitleg te bank vijfjaar ontzet zijn van de burger rechten Op de onderste verdieping bezochten wij de cellen-gang. Een aantal cellen zijn wel noodzakelijk, al was het maar om een dronken persoon voor één nachtje onderdak te geven. Wij von den aan deze kleine plaatsjes (onge veer 3 meter bij anderhalve meter) niets gezelligs: slechts een houten brits, twee dekens en in het beste geval een WC. De zware deuren zijn inder daad voorzien van stevige grendels De garage bood een leukere aanblik. Onze gids vertelde i n d it verband dat er permanent twee mekaniekers aan het werk zijn. Zij voeren kleine herstellin gen en het nodige onderhoudswerk zeil uit. De Aalsterse politic beschikt over twee burgerwagens: een lórd cn een volkswagen, die 200.000 km in de wielen heelt. Verder zijn er nog zes kammionctten met de bekende blauwe streep voorhanden. Eén wagen blijft voortdurend in Ercmbodcgem. onnfcit dit de grootste fuzicgemecntc is. waar de heer kommissaris Provost nog steeds werkzaam is. Neen, geen fietsenwinkel, enkel gestolen fietsen van twee maanden. (EDYj Tenslotte werd ons bezoek afgerond (zoals het een gastvrije politiemacht - in - feest past) in de konferentiezaal. waar normaal lessen en besprekingen plaats hebben, maar waar nu tegen een zeer demokratische prijs een lekker pilsje kon gedronken worden. Iets wat ons bijna noodlottig werd, want wij werden uitgenodigd een ademtest te verrichten Gelukkig kwam «het groen- niet voortij het aangebrachte streepje, zo dat we met een gerust gemoed naar huis konden. Wij kregen echter nog te horen dat de politie zeer bezorgd is om enkele on rustbarende verschijnselen: het ge bruik van drugs én het vermeerderen van gewapende overvallen. Onze leidsman wees er tegelijk op dat er te weinig personeel was Hij zei: -Er zijn bestendig 30 mensen op het bureel. Die zijn er zeker nodig, want er is een berg administratief wérk te verzetten. Om u een idee te geven: als er iemand verhoord wordt, moet men zeker vijf tot zes uur aan de nodige papperasscn werken. Dit wordt beschouwd als een verloren tijd Tegelijkertijd zijn de der tig mensen die hieraan werken, te weinig op de straatWat echter niet wil zeggen dat de dokumentatie overbodig zou zijn.» Op de vraag waarom er zo weinig be zoekers opdaagden, kregen wij een dubbel antwoord. De politic wordt door vele mensen nog aangezien als de boeman Het kommissariaat wordt dan ook vermeden. Tegelijk moeten wij toegeven dat er voor de man-uit-de- straat maar weinig interessants te zien "s Namiddags stond cr een sporteven ement op het programma. Op het ter rein Osbroeck werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen de politic Aalst en de gerechtelijke politie Aalst. De wedstrijd verliep met enige spanning onder een zonovergoten hemel. Hij werd (natuurlijk) gewonnen door de politie meedoet waar U kan. dan ben ik des te meer geïnspireerd voor een integrale aanpakvoor U en voor Nieuvv- Aalst. Heb ik er U (gewone burger) van overtuigd dat U tot de politie be hoort? Dat is een beste wissel op de toekomst Om I3.30u. was er in de zaal FFReen banket ter gelegenheid van de politie- korpsdag ingericht. De burgemeester moest weer een toespraak houden. Bij de verwelkoming van de talrijke pro minenten. moeten wij volgende namen vermelden: de heer Van der Avort, af gevaardigde van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, de heer Ver- paele, Prokurcur-generaal, de heer De matie het hele grondgebied van Nieuw-Aalst (meer dan 7.000 ha) moesten bedienen en paraat moesten staan voor meer dan 81 000 mensen, die allemaal evenveel recht hebben op veiligheid. Ik kwam met enkele vage beloften en lege handen. Ik kon in die situatie niets anders doen dan U het onmogelijke te vragen. Vandaag ben ik een stuk gelukkiger: wc kunnen reeds terugblikken op enige verbetering. Ik denk aan de nieuwe bewapening, de uitbreiding van de administratieve apparatuur, de twee nieuwe wagens en een baziskader dat toch al enigszins ontlast. Ik voel me natuurlijk bewust van het feit dat wij -right woman on the right place-. De jeugdproblematiek is immers een ter rein waarop veel sociale vaardigheid nodig is. Op dit gebied wordt er veel werk gele verd. Er zijn allerlei beleidsstudies aan de gang: enkele jeugdverkeersbrigades en een mobiel verkeerspark. Spoedig wordt het probleem van de verkeer- sopvoeding aangepakt. Zo zou ik on eindig kunnen doorgaan met pozitieve punten en plannen. Ik meen dat nie mand nog kan of mag beweren dat de politie zich niet biezonder verdienste lijk heeft gemaakt Een probleem dat niet gemakkelijk is op te lossen is dit van hel plaatsgebrek. Er zijn vele aanvragen om nieuwe ruimte. Wij zijn druk op zoek naar mogelijkheden cn ik hoop een pas sende oplossing te vinden. Wij zijn momenteel bezig met de aankoop van twee nieuwe moto's, om de politie alomtegenwoordig te maken, snelle akties te ondernemen en soms heel be langrijke gasten te escorteren. Wij zoeken daarvoor twee vrijwilligers in elke brigade. Kortelings start een pro- jekt - plan - Spitaels met vijf mensen die de wijkagenten zullen assisteren Het wagenpark zal nog uitgebreid worden kortom: er zijn vele plan nen op stapel. Van mijn kant voel ik heel wat waar dering voor U allen. Uiteindelijk gaat het om de inwoners van Groot-Aalst: zij moeten ons gemeenschappelijk mo tief blijven: hun welzijn, de veiligheid en de geborgenheid van alle inwoners Daarom, zeer oprecht: leve Nieuw Aalst, leve haar politie!- Om 19 uur werd de bevolking van Aalst nog vergast op een kunstkoneert door de Koninklijke Politieharmonie Om 21 uur was er een groots familie feest gepland in de zaal FFR op de Dcndcrmondsesteenweg. De zondag-viering begon om 10 uur met een militaire mis in de Sint- Martinuskerk. Na de plechtige viering defileerde het Aalsterse politiekorps doorheen de straten. Aan verschil lende monumenten werden plechtig bloemen neergelegd. Het ontroerend ste ogenblik was wel in de doorgang van het stadhuis waar door de heer Provost én door mevrouw Lefcvre bloemen werden gelegd aan de ge denkplaat van de gefolterde makker: Hugo Lefcvre. Het korps werd op het einde van het défilé geschouwd door verschillende burgerlijke, geestelijke cn militaire overheden. Mevrouw Verbeeck, die netjes op de eerste rij mecstaptc. kreeg op de Grote Markt zelfs een langdurig applaus, wal bewijst dat de Aalstcnaars overtuigd zijn van het belang van vrouwelijke politic-agenten. Ondertussen werden er in de Trouw zaal van het stadhuis twee recepties gehouden. De eerste was voorzien voor de politic-officieren. In een korte toespraak onderstreepte burgemeester D'haeselecr de allerbeste relaties van de politie met alle lagen van de bevol king. Hij beloofde het ministerie van Binnenlandse Zaken te blijven lastig vallen betreffende de uitbreiding van hel politiekorps. De heer afgevaar digde van bedoeld ministerie, de heer Van der Avort, knikte instemmend met het hoofd, wat de burgemeester ontlokte: -wij willen in Aalst een up- to-datc-korps, dat volledig kan instaan voor de beveiliging van de bevol king». Tenslotte dankte hij de verschil lende vertegenwoordigers van de pers. -Doordat de heren journalisten aan wezig zijn. kunnen wij vaststellen dat cr voor de politie nog een ruime be langstelling bestaat.- Op de receptie bedoeld voor de be stuursleden van de Vereniging der Po liticmannen. werd cr geen speech af gestoken. De heer burgemeester wen ste enkel de deelnemende hoofdkom- missaris van Mechelen. de heer De Vos, en de voltallige Koninklijke Harmonie (eveneens san Mechelen) uitdrukkelijk te bedanken voor de me dewerking. Nadat de burgemeester zich gelukkig getoond had en gezegd had dut hij oprecht tier is over het poli tiekorps, werd voor de tweede maal met een drink aangerukt. Uit beide toespraken moeten wij echter een voorname wens distilleren. Er moet een uitbreiding van cn een betere uitrusting komen voor het korps. In dit verband noteerden wij: - In een ruimer pcrsoncelskudcrcn door de organizatic zal het kortelings mogelijk zijnde poli tic een beetje meer alomtegenwoordig te maken. Twee stoere politiemannen zullen -zwaantje- worden, om blik semsnelle akties te kunnen uitvoeren. Alle politiemannen worden perfekt bewapend. Dit zijn nog beloften, maar het zijn beloften die zeker gereali/eerd worden!- De burgemeester besloot: -Als Het voltallig politiekorps maakte een wandelingetje. (EDV) Sacgcr. prokureur des Konings. kapi tein Michiels. distriktkommandant van de rijkswacht, mevrouw en heren schepenen, oud-burgemeester De Bis schop. de heer Stevens, hoofdpolitie kommissaris van de gerechtelijke poli tic. de heer De Vos. hoofdpolitie kommissaris van Mechelen cn de heer Emiel De Vidts," kommandant van de brandweer. De burgemeester betoogde' -Het is de tweede maal dat wij samen korpsdag vieren. Ik wil U eerlijk bekennen dat ik met een geruster gemoed en heel wat gelukkiger naar dit korpsfccst ben ge komen. 1977 was het jaar van de fuzie. Een jaar van zoveel grote problemen, dat ik nauwelijks aandacht kon geven aan mijn medewerkers. Ik hield toen mijn hart vast bij de gedachte dal wc zonder een aangepaste personeelslor- daarmee met op onze lauweren kunnen rusten. Ik doe U vandaag de belofte werk te maken van het voorstel van een nieuwe uitgebreide personeelsforma tie, een gewaardeerd voorstel van de hand van politiekommissaris Jan Van Cauter. Dat voorstel voorziet een uit breiding met 38 manschappen, die vooral het personeelstekort in de bri gades moeten opvangen. Wat me biezonder veel genoegen doet is de goede verstandhouding in het korps. Een ander feit waarvoor ik mijn grote bewondering wil uitspreken is de biezonder geslaagde kontrole op drugs en verboden wapens, in samenwerking met verschillende andere diensten. Ik moet tevens de aandacht vragen voor een derde belangrijk feit, name lijk een geslaagd experiment, met name de vrouw bij de politie. Zij is de On;e reporter kon cr niet meer tussenuit.' Na een pintje in de politiekantine moest hij in het zakje blazen. (EDYj van Mechelen. Met de taptoe, om 20 uur. werd de vierentwintigste politiekorpsdag afge sloten. Wij hopen dat de bevolking volgend jaar meer belangstelling zal tonen, want dan wordt het een jubileum-uitgave

De Voorpost | 1978 | | pagina 7