Het wordt menens met afvalwateraanpak KOLLEKTORENAANLEG EERSTE STAP NAAR SCHONE DENDER 8 - 29-9-1978 - De Voorpost Enkele weken terug, op het einde van de verlofperiode, hebben een stel ludieke milieu-rakkers voor de zoveelste maal getracht om het Dender-vervuilingsprobleem, door middel van een spektakulaire vlottocht van Geraardsbergen naar Dendermonde, in de aktualiteit te peddelen. Terecht hebben zij gemeend om, langs deze weg, zowel de overheid als de zwijgend- onverschillige massa opnieuw te konfronteren met de ernst van de onveranderlijk belabberde toestand. Inderdaad, de vervuiling van ons oppervlakte water, van onze beken en rivieren, dient onverwijld en metterdaad aangepakt. Het is niet omdat wij, sedert de lange hete zomer van 1976 die er de oorzaak van was dat men het ganse Dender-bekken van kilometers ver reeds op de neus af kon situeren, nu door de beide daaropvolgende natte en koude zomers, van 1977 en dit jaar, niet meer meteen met de neus in de «stinkende» werkelijkheid werden gedrukt dat de vervuilingsgraad van ons aller streekrivier inmiddels zou teruggelopen zijn. Welintegendeel! Door de relatief lage buitentem peraturen en het vrij hoge neerslaggemiddelde in beide laatste zomerperiodes werden de gevolgen van de voortdurende voortschrijdende vervuiling weliswaar opgevangen en gedeel telijk geneutraliseerd en dus verdoezeld maar geenszins teruggedrongen. Het is meer dan ooit gewenst dat men zich door deze ti jdelijkzintuigelijk minder waar te nemen hinder niet zou laten afleiden of bij de «neus» nemen. De ongezonde toestand is en blijft in zijn geheel hoogst ernstig. De gezondmaking van de Dender zal ongetwijfeld over een lange en moeizame weg lopen. Des te eerder men de eerste schreden zet op deze voor een groot stuk ook nog onbekende weg, des te eerder zal het einde ervan in zicht en binnen bereik zijn. Deze eerste schreden werden en worden inmiddels wel degelijk gezet. Het ziet er dus niet alleen naar uit maar het is nu inderdaad werkelijk zó dat de overheid, na jarenlang de kat uit de boom te hebben gekeken, nu toch met de definitieve aanpak van de afvalwaterzuivering is begonnen. Met wellicht een tikkeltje over drijving mogen wij hier toch zeggen dat wij ons als Aalstenaars terecht gelukkig kunnen prijzen met de aanpak van deze specifieke mi- ïeuproblematiek door ons eigen stadsbestuur In de schoot van onze eigen stadsdiensten wordt er nu werk gemaakt van de afvalwa- terbeheersing. Men blijft niet langer bij de pakken en de plannen zitten deze keer. Voornamelijk de dienst Openbare Werken, met aan het hoofd een op dat vlak onaanvechtbaar dinami- sche en patente schepen, heeft niet geaarzeld om met alle be schikbare middelen alle mogelijk heden die momenteel door de na tionale overheid worden geboden te benutten om de afvalwaterbe handeling in zijn eerste stadium, nl. de opvang de kollekte dus van het afvalwater, op een door dachte en deskundige wijze aan te pakken. Over de huidige stand van zaken, de recente evolutie, de uitgewerkte en nog uit te werken plannen en de voorbereidende werkzaamheden, gingen wij ons licht opsteken op de dienst O W zelf, in wiens schoot zopas, per 1 augustus j.l. om pre cies te zijn, een studiegroep voor afvalwaterbehandeling in de wandeling «Dienst Koliektoren" genoemd werd geïnstalleerd. Ir. Andró Meyfroots, als hoofd van deze studiegroep, en Ir. LucGoed- gebeur, als part-time deskundige voor bijzonder studiewerk aan deze groep toegevoegd, waren gaarne bereid ons over de stand van zaken uitvoerig te informeren. Eerlijkheidshalve dienen wij te vermelden dat Schepen Jan De Neve deze ontmoeting heel welwil lend heeft mogelijk gemaakt Aldus hadden wij de gelegenheid om meteen alles te vernemen over wat deze dienst, dit dmamische team, in relatief korte tijd reeds heeft gerealiseerd. EINDE VAN BEGINFASE Toen wij zowat drie jaar geleden in De Voorpost de oppervlaktewater vervuiling in zijn geheel hebben aangesneden dan schreven wij dat er toen voor de verschillende zones van het Denderbekken een aantal studies aan de gang waren. Speci fiek voor de zone Aalst was er des tijds een stucSekontrakt afgesloten tussen de S.V. Interkommunale voor het Land van Aalst en het stu diebureau Tractionel. Toen stel den wij dat, over een drietal jaren, voor Aalst de aanleg van koliekto ren werd voorzien. Tot dusver lijkt dus alles in grote trekken te verlo pen zoals inderdaad werd voor zien. Deze vóórstudie werd inmid dels afgerond Alleen werd, met de nieuwe bestuursmeerderheid, de Interkommunale ontlast van haar opdracht en haalde «Groot-Aalst» de eigen afvalwaterzuivering in zijn geheel naar zich toe. Dit houdt in dat de stad Aalst, in eigen beheer en met eigen diensten, voor de wa terzuivering in zijn totaliteit zal in staan Uiteraard zal, zowel wat de verdere studie als wat de uiteindelijke uit voering betreft, door de stad Aalst beroep moeten worden gedaan op derden. Maar de supervisie en de koördnatie, en wellicht ook de la tere eksplortatie. ressorteert onder de bevoegdheid van de dienst Openbare Werken van de stad Aalst. De nu pas opgerichte «stu- degroep» of «denst koliekto ren» zou dan met de verdere uitbouw verder denen uit te groeien tot een volwaardge «Dienst Afvalwaterbeheer». In zijn huidg embryonaal stadium is de bezetting van deze denst, de zogeheten «dienst Koliektoren» dus, als volgt voorzien: één burger lijk ingenieur als diensthoofd, een «part-time» civiel ingenieur voor bijzonder studewerk, een landme ter, twee tekenaars, en een tech nisch ingenieur. Op één tekenaar na, betrekking de dus steeds va- kant is, is deze stafbezetting kom pleet. Achtereenvolgens worden hoger genoemde funkties uitgeoe- WIEZE (ICBBIKE) WELLE DENKfUEEUW Traree van tie eersie aan le leggen grote i crzarnelpijp van Erembodegem naar Ho)stade Gijzegem. fend door Ir. André Meyfroots. Ir. Luc Goédgebeur, Kamiel Ghijs- sens, Gilbert Cornelis en Luc Lie- vens. Deze laatste is voorlopig tij delijk in denst in het raam van de wet Spitaels. Na heel wat jaren voorbereidend studewerk, dat in opdracht zowel de nationale overheid als de Inter kommunale werd uitgevoerd en inmiddels afgerond, heeft men in grote trekken inzicht gekregen in de gestelde problematiek en nage noeg zekerheid over de te volgen werkwijze Onder de zone Aalst, zone waar voor de stad Aalst nu verantwoor delijk is, zijn volgende gemeenten begrepen: Aalst, Gijzegem, Hof- stade. Herdersem, Moorsel, Baar- degem, Meldert, Nieuwerkerken en Erembodegem (Groot-Aalst dus), naast Erpe-Mere, Wieze en delen van de gemeenten Lede, Schoon- aarde, Erondegem en Haaltert. De uiteindelijke zuiveringsinstallatie, die nu reeds voorzien is om te wor den aangelegd op de grens tussen de Aalsterse deelgemeenten Hof- stade en Gijzegem op de linker Denderoever, zou in zijn slotkapa- citeit op zowat 200.000 I.E. (Inwo nerequivalent: d.i. de gemiddelde vervuiling veroorzaakt door één inwoner per jaar of daar mee gelijk te stellen vervuiling) dienen te wor den berekend. Doordat nu voorafgaandelijk, over zowel de te volgen weg als over de werkwijze en uitvoenng, door de verschillende betrokken en ver antwoordelijke diensten van de on derscheiden beleidsniveau's en adviesorganen in een «Stuur groep» permanent wordt overlegd is het nu mogelijk om binnen de kortst mogelijke tijd de meest door dachte en verantwoorde oplossin gen uit te werken en uit te voeren. Deze «Stuurgroep» die het geheel superviseerd is samengesteld uit afgevaardigden van het ministerie van Volksgezondheid, van de pro vinciale technische dienst, van het ministerie van Vlaamse aangele genheden (als hoogste voogdijin stantie wat de afvalwaterzuivering betreft), van het ministerie van Openbare Werken en van de stad Aalst. Het ziet er dus naar uit dat hierdoor tevens alle elementen aanwezig zijn om ook voorafgaan delijk terdege rekening te kunnen houden met alle aspekten en facet ten van het afvalwaterbeheer en de oppervlaktewaterreiniging. Wij wil len hier zeker een lans breken voor het vooral in acht nemen van het biologisch aspekt Dit dient niet al leen onderkent en opgevangen maar vooral derwijze begrepen dat het vooral kan worden benut. Om met een minimum aan kosten en iedereen weet dat er onvoldoende en ontoereikende financiële midde len beschikbaar zijn een maksi- mum aan nuttig effekt te behalen dient men zeker rekening te hou den met wat onze biologen aan kennismateriaal hebben vergaard over het zelfreinigend vermogen van onze waterlopen, zelfs als deze niet 100% schoon zijn. Dat daarnaast een gans nieuw denkpa troon dient ontwikkeld, waarnaar in de toekomst zowel hydrologen als hydrografen zich zullen dienen te richten, is al even noodzakelijk. Intussen kan nu reeds met het eer ste onderdeel worden begonnen, nl. met het afvoeren van al de riole ringsleidingen, die nu nog recht streeks in onze beken en rivier uit monden, in één grote verzamelpijp. Hiertoe diende, en dient nog voor zekere deelgemeenten, een nauw keurig algemeen rioleringsplan (A.R.P.) opgesteld dat de werke lijke toestand in het huidige groot- Aalst nauwkeurig weergeeft. Het is allernoodzakelijkst dat men inder daad weet waar ons afvalwater wordt afgevoerd en uitmondt. Voor het zwaarst belaste gedeelte van de stad echter is de zaak zo goed als rond. HET «TRACÉ» IN GROTE TREKKEN Dat het Knkeroever gedeelte van de stad, wat ook het dichtstbevolkt is en waar zich de nog resterende in dustrie bevindt, het sterkst bij draagt tot de Dendervervuiling zal niemand verwonderen. Het is dus ook normaal dat met dit onderdeel wordt aangevat. Het kollektor-tracé voor de linker-denderoever is dan ook in zijn wezenlijke vorm geheel klaar (zie fig.) Alles samen worden er vijf koliektoren voorzien, waar van drie grote en twee kleine. De reeds genoemde grote linker oever koliektor volgt nagenoeg de Dender van Erembodegem tot aan de grens van Hofstade en Gijze gem Een tweede grote verzamel pijp is dan gepland van uit Meldert over Moorsel via Aalst rechteroe ver naar Hofstade met een duikje onder de Dender. De derde grote afvoerkollektor volgt ongeveer de grens van Groot-Aalst met Erpe- Mere en Lede om ook weer te Hof stade uit te monden. Daarnaast worden nog twee kleinere koliekto ren voorzien, één voor Gijzegem en één voor Hofstade. Voor het rechteroever gedeelte van Erem bodegem zal ook een aparte kleinere verzamelpijp dienen aan gelegd die stroomopwaarts van de Denderbrug eveneens onder de Dender door in de grote linkeroever pijp zal uitmonden. Dit werd nodig bevonden om het na tuurgebied «Gerstjens» te sparen Op dit ogenblik is de «dienst koliek toren» reeds zó ver gevorderd dat een eerste verslag kon worden uit gebracht aan de verantwoordelijke schepen. Dit rapport over het Kol- lektortracé van de linkeroever om vat: 1De in kaart gebrachte riole ringsplannen (A.R.P.). 2) Het in plan gebrachte tracé zelf. Hierbij is momenteel de landmeter van de studiegroep het tracé nauwkeurig aan het opmeten en de tekenaar brengt deze metingen op plan. Hierbij is het van het allergrootste belang dat men precies gaat weten wéér met welke nutsvoorzieningen dient te worden rekening gehou den. (Gas. Elektriciteit. Water, Telef., e.d.m.) Daarbij is men, wat de aanlegdiepte betreft, beperkt tot maksimaal vijf meter onderkant door de direkte nabijheid van de Dender Dit zal op verschillende plaatsen zeker weinig speling toe laten waaruit het belang van pre- ciese opmetingen. Daarnaast zal niet in het minst rekening dienen te worden gehouden met het relatief kleine verval. Het is zelfs zo dat vanaf de Werf te Aalst tot aan het eindpunt te Hofstade-Gijzegem er helemaal niet het minste verval is. En aangezien het een uitgangs punt blijft dat zo min mogelijk pom- pinstallaties dienen gebouwd, dit zowel voor de eigenlijke meerkos ten bij de aanleg als voor de latere onderhoudskosten, zal het hier wel even cijferen geblazen worden. 3) Op dit ogenblik is het ganse tracé van de verzamelpijp linkeroever nagenoeg volledig uitgewerkt. De andere tracé's zullen zeker volledig zijn uitgewerkt tegen einde oktober dit jaar. 4) Inmiddels wordt van het tracé-gedeelte Aalst-Werf tot Gij zegem een detailstudie gemaakt. Dit is hoofdzakelijk het werk van landmeter en tekenaar. Vooraleer echter met de uitwerking van de verschillende tracé's defini tief verder kan worden gegaan, dienen echter de betreffende riole ringsplannen, niet alleen opge maakt, maar tevens goedgekeurd door het ministerie van Vlaamse Aangelegenheden. Hiertoe zou in de loop van de maand september nog een Koördinatievergadering plaats vinden waarop zowel afge vaardigden van de «dienst Koliek toren», de ontwerpers der be staande rioleringsplannen (diverse studiebureaus), afgevaardigden van de ministeries van Openbare Werken, Volksgezondheid en Vlaamse Aangelegenheden en van de provinciale Technische Dienst aanwezig zouden zijn Momenteel werd nog geen enkel A.R.P. defini tief goedgekeurd. Wel bekwam men een voorlopige goedkeuring met enkele opmerkingen verge zeld. Het permanent kontakt echter met de verschillende diensten, advies- en voogdijinstanties laat echter een vrij spoedige afhande- ing in het vooruitzicht stellen. Men zou kunnen zeggen dat hierdoor vanaf heden alle latere opmerkin gen worden uitgesloten en het soms maandanlang heen en weer sturen van te wijzigen en van ge wijzigde plannen aldus vermeden kan worden met heel wat tijdwinst als gevolg. Vertrekkend van die ze kerheden kan men intussen zonder al te veel risiko's gewoon doorwer ken aan de geplande tracé's Ook het tweede grote Kollektortracé, van Meldert naar Aalst rechteroe ver en Hofstade, komt straks al klaar. LINKEROEVER-«SMEERPIJP» IN DETAIL Zoals hoger reeds gezegd is het eerste grote tracé, van Erembode gem naar Gijzegem-Hofstade. praktisch voltooid. Meteen wordt reeds aan de praktische uitvoering ervan gewerkt Hierbij bleken al spoedig een heel stel uitvoerings problemen te rijzen. Daar is o.a. het probleem van de gravitaire afvoer, de inplanting van pompstations, het bochtenwerk, het overbruggen (of ondergraven) van vaste hinder nissen door middel van zogeheten kunstwerken Bij het eerste tracé stelt zich vnl. het probleem van de spoorwegviadukt aan de Dender- straat en van de Termuren- spoorwegtunnel te Erembodegem. Ten einde zo weinig mogelijk hin dernissen te moeten nemen volgt het tracé in principe alleen de openbare wegen Hierdoor worden ook onteigeningsprocedures en kosten vermeden De «pijp» wordt ook niet doorheen beschermd na tuurgebied geleid noch doorheen groene- en landbouwzones. (men volgt hier eveneens de wegels in dien een doorgang onvermijdelijk zou zijn) De bestaande nutsvoor zieningen zorgen op hun beurt ook voor heel wat ekstra kopzorgen Vooral in de stad is het een puzzel van jewelste wat bij de aanleg ze ker voor heel wat overlast zal zor gen. Daarnaast stelt zich het pro bleem van de langdurige verkeers- hinder Waar terdege dient reke ning gehouden met het verkeer zijn vnl. het Stationsplein én de Zee- bergbrug (De Gheeststraat) Aan de Zeebergbrug denkt men een chaos te kunnen vermijden door onder de rijweg door te graven bij middel van een speciaal boorpro- cedé. Tot slot dient ook rekening gehouden met de hinder die de in- Schepen Jan De Neve druk bezig met de planning van het waterzuiveringsstation en de aanleg van de koliektoren. (JM) De verschillende kollektorentracees in grote lijnen. Schematische weergave van en rioolwater zuiveringsinstallatie. dustrie zal ondervinden voor de aan- en afvoer van grondstoffen en goederen Hier stellen zich vooral problemen te Erembodegem en in het stadscentrum langs de Dender De detailuitwerking zowel als de aanbesteding en de aanleg van de linker-oever Koliektor zal niet in een stuk gebeuren Het tracé werd in verschillende sekties opgedeeld en het geheel wordt per sèktie af gewerkt. Het gedeelte van de Werf tot in Gijzegem zou in twee drie sekties worden opgedeeld; het stuk vanaf Erembodegem tot Aalst eveneens in twee drie delen. Dit betekent dat er per sektie één aan bestedingsbundel zal worden op gemaakt. Begonnen wordt bij de sektie vanaf de Werf tot aan de Zwarte Hóek-brug. Op aandringen van de schepen wordt er per urgen tie werk gemaakt van de ontwerp- bundel. Men mag geredelijk aan nemen dat deze bundel nog voor het jaareinde klaar zal zijn. Door het permanent overleg binnen de «stuurgroep» lijkt het bovendien uitgesloten dat ervan «hogerhand» nog aanmerkingen en/of bezwaren zouden komen. Elke vertraging van het verder verloop is dus praktisch uit te sluiten. Naar alle verwachtin gen hoopt men in de lente van 1979 met de aanbesteding en de uitvoe ring van dit gedeelte te kunnen be ginnen. Uiteraard kan hiermede pas worden begonnen na de defini tieve goedkeuring door «Brussel», maar zoals gezegd, doordat elke bijkomende vertraging praktisch weg valt zal dit wel geen probleem worden. Eens deze goedkeuring verleend zou reeds een viertal maanden later de eerste «spades teek» kunnen worden gegeven, al zal hiervoor wel wat zwaarder ma teriaal dienen uit te rukken. Samen met de aanleg van de koliektor worden dan de rioleringen hierop aangesloten. Voorlopig zal dan het linkeroever-afvalwater, eens de verzamelpijp over gans de lengte aangelegd, te Hofstade gewoon In de Dender uitmonden. Nochtans zal niet worden gewacht met de bouw van het zuiveringsstation tot de vijf "geplande koliektoren zijn aangelegd. Aangezien het zuiver ingsstation wat men noemt «modu lair» zal zijn. d.w.z. trapsgewijze te bouwen en te vergroten naarge lang de aanvoer van afvalwater vergroot, streeft men er op Open bare Werken naar om het zuiver ingsstation in zijn eerste vorm reeds klaar te hebben tegen de tijd dat de eerste koliektor funktioneel zal zijn Het is de taak van het ge meentebestuur om hiervan drin gend werk te maken. Er dient o m. een studiebureau aangeduid om het zuiveringsstation uit te werken en de nodige procedures dienen op gang gebracht om de voorziene gronden te Hofstade-Gijzegem in bezit te verwerven. Op de studie dienst heeft men er zijn hoop in ge steld dat hiermede nog at j wordt begonnen Hiermede den ongetwijfeld de verwachting! van de schepen van Openba Werken zelf vertolkt. Zoals reeds gezegd zal dit zuivf ingsstation in verschillende fas dienen te worden gebouwd orrl zijn definitieve vorm berekend f zijn op 200.000 I.E. Opdat dit z veringsstation tenslotte optimè zou funktioneren dient bij de aha wateraanvoer rekening te wor<4 gehouden met de verdunning regenweer. Vertrekkende van e «Droog weer afvoer» (D.W. dient een verdunning die tien m dit DWA volume bedraagt als rru simum vooropgesteld. Bij grote verdunning komt het afbraakp ces in de bakteriebedden in het drang en verlaagd het renderm al te zeer De regeling van de verdunning en aanvoer gebe door middel van drempelsystem in stortkamers. Dit is te vergelijk met het overloopsysteem bij sej sche putten en regenwaterres voirs Voegen wij hier tenslotte n aan toe dat voor de omvang van verzametpijpen. die rechtstret voortvloeit uit het te verwerken d biet. men rekening dient te houd met waarden welke zijn bereke voor het einde van deze eeuw. geldt vooral voor de hoevee»* afvalwater zelf en de te verwacht debiettoename bij regenweer, werd hierbij rekening gehoud met de onderscheiden zon waarvoor elk koëffidenten werd ingevoerd. De regenwe kapadteit van de koliektoren dii te worden berekend op 125 lit j Ha per seconde en dit geduren 15 minuten. In 1975 werden de investering! kosten voor zuiveringsinstallatj berekend op 6,000 fr. per I.E. dien de koliektoren bovendlt hoofdzakelijk langs een waterlos dienen aangelegd, rekent mf zelfs 9.000 fr. per I.E. Zelfs indi# men bij 6.000 fr. per I E. zou btijv# worden de totale investeringskoé ten niet minder dan 1,2 miljard. If dien men o.m. ook met de inflai rekening houdt zal men vandai de dag al heel dicht in de buurt v" de 4 miljard frank aanlanden, r fers om bij te duizelen in elk gev Het is dus zeker wenselijk dat hoogst bedachtzaam wordt omg sprongen met gigantische beto konstrukties en men bij de uiteind Ijke zuivering elke overkapacit vermijdt. Bovendien mag de wel waar voordeliger 3 voor de eig( studiegroep dan de gebruikelij 5% voor privéstudieburea evenmin onderhands meespeli bij het uitwerken van de uit te v ren konstrukties, grond- en bou< werken. Dat de Stad zelf nu dea zaak in handen heeft genomen ka en moet een waarborg zijn voi een zuinige en verantwoorde aal pak, een schoon milieu ten batel

De Voorpost | 1978 | | pagina 8