TE GAST OP HET DOMEIN M0YERS0EN PEDILUX Jaar van het kind in Aalst KINDERPOSTDUIF KERKSTRAAT 18, AALST 10 - 6-10-1978 - De Voorpost Het jaar van het kind zal dus in Aalst helemaal niet onopge merkt voorbijgaan. Rechtstreeks en onrechtstreeks zal het kind en zelfs de jeugd in 't algemeen er wat aan hebben. Vast staat reeds dat de speelpleinen en ravottereinen een grondige beurt krijgen, dat er een jeugdinfobeurs komt, maar daar blijft het niet bij. Want schepen Monsieur en zijn vele medewerkers in de Kattestraat en de Kapellestraat lopen boordevol plan nen. We spraken erover met Patrick De Smedt. Samen met een nog aan te stellen Spitaelser zal hij de koördinatie verzorgen van dat gebeuren. DE INTEGRATIE VAN HET KIND IN ONZE SAMENLEVING Ond§r dit motto zal de aktie in ons land doorgaan. Er is een nationaal sekretariaat, voorge zeten door Mevr. R. De Backer, Minister van Nederlandse Kui tuur, en Dhr. J Ramaekers, Minister van Nationale Opvoe ding. Aangepast aan de speci fieke situatie in onze Westerse huidige samenleving, zal aan dacht gaan naar: de eigenheid van het kind omdat het kind heel wat ver antwoordelijkheden zelf aan kan en daarvoor de kans moet krijgen. kansarme kinderen omdat kinderen nog steeds vanuit een ongelijke basis vertrekken en milieuinvloeden remmend wer ken. Zie bv. gastarbeiderskin deren. kinderen met moeilijkhe den omdat kinderen zowel li chamelijk als verstandelijk nogal vlug worden afgezon derd en dit een nadelige weer slag heeft op hun sociale ont wikkeling. school en kind omdat de school meer is dan een «kennis-school» en deel uit maakt van het leven in de buurt met een socio-kulturele taak. kind en kreativiteit omdat het kind nog onvoldoende kan sen krijgt om zich kreatief te uiten, om zichzelf te zijn, om zijn eigen persoonlijkheid uit te bouwen. kind en kuituurspreiding omdat het kind nog onvol doende kansen heeft deel te nemen aan wat op het kulturele vlak gebeurt, omdat voor een aküeve deelname vaak nog te veel drempels zijn ingebouwd. kind en ruimte omdat bin nen het onafwendbaar proces van verstedelijking er steeds minder plaats is voor rekreatie. kind en derde wereld om dat het kind zich nog te-weinig bewust is van de noden van het kind in de derde wereld, omdat die bewustmaking noodzaak is voor vrede. Deze aandachtspunten zullen dus in het licht gesteld worden en naar konkrete uitwerking vragen Telkens zien we er een stuk visie in, dingen die men belangrijk acht. maar die niet of te weinig kansen krijgen in onze maatschappij. Er zal dus evenzeer bewustmakend als konkreet aktiegericht moeten gewerkt worden, wil «het jaar van het kind» enig effekt ressor teren. PLAATSELIJK SEKRETARIAAT EN DE KOMMISSIE Overal te lande zal een plaatse lijk sekretariaat opgericht wor den. De bedoelingen daarvan: de diverse bevolkingsgroepen sensibiliseren voor het aktie- jaar, konkrete initiatieven sti muleren en losweken, zelf din gen plannen, het geheel koör- dineren... U weet het, deze se- kretariaatsfunktie zal waarge nomen worden door het Stede lijk Jeugdservicecentrum, Ka pellestraat 15, Aalst. Er is ook een kommissie opge richt vanuit de Jeugdraad om het Jaar van het Kind in 't alge meen, en de «jeugdinfobeurs» in 't bijzonder voor te bereiden. Dit groots opgevatte even ement dat nationale allures zal aannemen, is gepland voor no vember van volgend jaar, maar moet inderdaad nu al ii ihoud en vorm gegeven worden. Bij deze kommissie kan elke geïnte resseerde aansluiten! Neem kontakt op met Patrick De Smedt in het Stedelijk Jeugd servicecentrum. DE JEUGDINFOBEURS De beurs zal het kroonstuk worden van het aktiejaar. Van maandag 3 november tot zon dag 11 november 1979 zullen de Keizershallen ingenomen worden voor dit grootse even ement. Eerst nog aanstippen dat de Hasseltse Jeugdwerk- beurs grosso modo als voorbe eld dient, en dat ook de stede lijke gezins- en kulturele raad, de provinciale jeugdraad, de scholen (elk net uiteraard), de R.V.A., de ministeries van On derwijs, Kuituur en Justitie, het stadsbestuur, de media.. op één of andere wijze zullen be trokken worden bij deze «jeug dinfobeurs». Momenteel is het verkennend brainstormingsstadium, waar aan de diverse jeugdverenigin gen via een vragenlijst hun me dewerking verlenen, nog aan de gang. Toch is het reeds dui delijk dat de meest verschei dene tentoonstellingsstands en aktiviteiten aanwezig zullen zijn. Mogelijks worden er nog tenten bijgezet. Zeker zal poly valent gewerkt worden: op ver schillende plaatsen zal telkens wat te doen zijn, zodat je er ge rust meerdere dagen kunt doorbrengen en telkens wat nieuws zult ontdekken Men voorziet temadagen. Bv. een studiedag voor onderwij zend personeel, een dag rond mindervaliden, enzoverder Mogelijke tema's van info- stands zijn o a. artiestenbu- ro's, atelierwerking, dans, jeugdbewegingen, klubs, jeugdtoerisme, jeugdwerk loosheid, maatschappijvisie, oorlog en vrede, natuurbe houd, de stedelijke jeugddien sten, toneel en film, vrijetijds besteding,... Tentoongesteld zouden kun nen worden: boeken, didak- tisch materiaal, speeltuigen, verantwoord speelgoed,... Aktiviteiten waaraan de bezoe kers aktief kunnen deelne men: dans, volksdans, ballet, toneel, straattoneel, lichamelijk bewegen op muziek, muziekin strumenten maken, poppen spel, konstrukties met hout, kunstambachten, zeefdruk,. Debatten, informatieve films diavoorstellingen, kabare poëzie, mime,... Alle genre van muziek zullen aan ba komen. In één woord: een to taaiprogramma. Eén konkreet voorbeeldje: M j| Grijp (ken je wel van «Help, P win een miljoen, kindermusic; is aan 't werken aan een tiern kabaret en is reeds naar Aal gevraagd. Een groot deel van dat «jaaifrnt, zal dus in die «week» kruiper maar dan toch weer alles niei 7 bedoeling is inderdaad dje zoveel mogelijk verenigingi kreatief dat jaar opvullen, (cfj jaar van het dorp). italj F VOORTS... mag u reeds weten dat Aal een eigen «jaar van het kind^| affiche zal gebruiken, en René Van Gyseghem al ontwerp heeft. Reserveer c de nodige plaats aan uw vo< ruit. En verduister maar al c woonkamer. Want een di^ voorstelling, ook die zal er ziji| po Aalst bezit over het hele grondgebied een tiental kastelen. Dat is niet weinig, en een inventaris van dit vaak zelfs niet opper vlakkig gekende kultuurschoon, zou zeker zijn waarde heb ben. Ondertussen is er de Vereniging Voor Aalsters Kuituur- schoon (V.V.A.K.) die met een opmerkelijke regelmaat ons naar die ongekende plekjes loodst, die vaak van kultuurhisto- rische waarde zijn. Op 1 oktober trokken, op haar initiatief, een schare meestal oudere geïnteresseerden, naar het domein van de familie Moyersoen op Ten Berg, dat nu toebehoort aan oudminister Ludovic Moyersoen. HET PARK Het werd een rustige herftse wandeling door het hektaren- grote en prachtige park met als gids Ludovic Moyersoen zelf. Allen heette hij zeer hartelijk welkom en hij zou de rest van de namiddag een uitstekende gastheer zijn voor zijn kuituur- minnende bezoekers. Vooral de pracht van dit uitge strekte park, met zijn feërieke hoekjes, zeldzame boomsoor ten, vijvers, bekoorde sterk. Bezwaarlijk is het een histo risch domein te noemen (am per op het einde van de vorige eeuw kwam het in het bezit van de familie). In 1913 zou er nog een partij bijgewonnen worden aan landerijen, zódat een voor naam deel van het gebied tus sen de Brusselse Steenweg en de Bergekouter tot het Moyer- soendomein zou gaan beho ren Ook al zijn er sindsdien verkavelingen geweest, ten voordele van een riante villa wijk. het blijft een indrukwek kend park. Waar vind je nog moerbeibomen? Kweeperen? Een een zeldzaamheid als een varenboom? En ook al be klaagt Ludovic er zich over, dat een van de oudste beuken, net achter zijn kasteel, kapot gaat, een holle boom is toch een brok romantiek die de fantasie v.d. aanwezige kinderen op hol sloeg. Ook de boksbomen zijn een rariteit geworden. Enkel op het park Terlinden zou er nog een eksemplaar staan, dat evenwel kapot gaat. Hoewel dat niet kultuurhisto- risch is. konden de bezoekers toch ook het tennisveld zien. en het zwembad met een pomp-, filter- en zuiginstallatie. Feit is wel dat in dergelijk park ieders belangstelling gewekt is. Hetzij voor het enig mooie daliabed, hetzij voor de vijvers die in ver binding staan met de Dender, hetzij naar de landschaps- Gestalten die reeds op de ezel van Frangoise -M. (een nicht van Ludovic) op doek gebracht zijn... HET KASTEEL Binnen werden we verwelkomd door juffrouw Veronique M.. die net als haar vader attentievol op informatieve vraagjes zou antwoorden en zich een zeer vriendelijke gastvrouw zou to nen. Begrijpelijkerwijze gingen de vele oogjesparen de muren af. Smaakvol en rijkelijk zijn de kamers er ingericht. Met schil derijen van Paul Haesaerts (ook als cineast bekend), een lithografie van De Keyzer. schilderijen van Frangoise M (dochter van notaris Frans en zuster van notaris Patrick M een prachtig doek van Pater Thymans «Kapelleke van de zeven weeën (Diest) dat. op de oude markt in Mijlbeek op de kop kon getikt worden, een houtskulptuur van Fernand Pie «de heilige Veronika» uitbeel dend. het lijdt geen twijfel dat hier een schat aan kunstwer ken verzameld is. Een drankje en een koekje werd aangeboden, en dat vond ieder een mooie attentie. Oud heidkundige ogen hadden al vlug door dat twee borden waarmee opgediend werd, zeer zeldzaam en dus kostbaar zijn. Het geldt de borden ge maakt ter gelegenheid van een feest aangeboden door de no tarisfamilie De Vuyst (Borsbe- ke, verwant met de Moyer- soens) in 1896 en in de dertiger jaren. Het was deze familie die in Borsbeke, als eerste dorp, elektriciteit liet aanleggen. Ve ronique vertelt er de anekdote bij dat de boeren enkel in hun stalingen elektriciteit lieten aan leggen...ze hadden schrik van dat nieuwe energiespul! HISTORISCHE GROND In zijn tafelrede bedankt Ludo vic WAK voor hun aanwezig heid en komst (Frits Couteaux zou nadien de rollen omdraai en) en lichtte het domein histo risch door. Inderdaad, het zij Deze zitbank m het Hark Moyersoen oj Je restanten zithoekje is blijkbaar aan vernieuwing toe. Wie i IJM, ding (1913). Hij is het enige kind dat op het domein geboren werd («ik ben er fier op vandenboer te zijn») en daarom werd het als zijn erf deel aangewezen. We konden nog wat rustig rondneuzen («het is hier open dag») nadat Frits Couteaux zijn dank uitsprak voor het gastvrij onthaal en eraan herinnerde dat een stamboom van de be trokken familie verscheen in «Het land van Aalst» (tijdschrift van de geschied- en heemku dige vereniging Het land Aalst) nr 2-3 van 1978. Tot slot werd nog de historisc «bewoonde hofstee» bezocl een huis dat aan de Bergeko ter grenst en een rustie landelijk gezellig huisje is, o danks de twee televisie die staan. Aalst kijkt uit naar nog meer zulke bezoeken, naar kultui en landschapsschoon in priv handen. (p 7 liiinselj leidde de groep door hel park. (JMi dan al geen historisch kasteel (slechts in 1896 door Ludovics grootmoeder langs moeders zijde (Mw Liénard- Vandenbroucke) gebouwd, dan is de grond dit wel Inderdaad was dit lange tijd be twist gebied tussen de Duitse Keizer en de Graaf van Vlaan deren en moet het behoord hebben tot de abdij of het vrou wenklooster van Vorst (gesticht door de abdij van Affligem), het nu nog bestaande Hof ten Berg, dat men rechts bemerkt als men de hoofdingang van het park binnenwandelt, trou wens ook. Bij de meer recente geschie denis (bouw van het kasteel en uitbreiding van het domein) kant hij zich tegen Louis Paul Boon. dje in zijn werk «Pieter Daens» ergens schrijft dat de Albertlaan gekreëerd werd en kel en alleen voor de eigen dommen van meneer Moyer soen. In werkelijkheid, zo zegt Ludovic, kwam deze straat der tien jaar eerder voor de uitbrei- GEEFT MEER KOMFORT jQX AAN UW VOETEN y Schoenen in verschillende 1 breedten Voetverzorging ff I Steunzolen I I Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 16/32/25)001 16/40/25302 Telefoon 053-21.59.23 Naast het sprookje van Wiebeltinkel krijg je deze keer ook wat ditjes en datjes. JEFI-KINDERFILMKLUB Ooit al gehoord van Jefi? Dat zijn kinderfilmklubs! Ook in Aalst is er zo één en op zaterdag 7 oktober opent die haar nieuw seizoen Efkens het programma overlopen: Zaterdag 7 oktober: kinderfilm «leve de spoken» Zaterdag 4 november: kinderfilm «De gele koffer». Zaterdag 9 december: kinderfilm «Ook Femand en de toverdrank- Deze vertoningen gaan alle door in de filmzaal «Feestpaleis». Vlaan- derenstraat Aalst. Aanvang telkens 14.30 u. De toegangsprijs bedraagt 50 fr. voor niet-leden en 40 fr voor de Jefi-klubleden. Een gezin wordt lid tegen 100 fr. per seizoen. Elk lid ontvangt het tijdschnft «Zoem- krantje». Nog goed om weten: in Jefi zie je niet enkel de film! Er gebeurt ook heel wat ervoor en ema: spel, knut selen, enz. Deze «animatie» wordt verzorgd door Roel Bal JEUGDATELIER KLAKSON Van dit jeugdatelier kregen we het oktoberprogramma. Ai hun aktivi teiten gaan door in hun lokaal, Hammestraat 20, Aalst (einde in- dustnepark Wijngaardveld). De in kom is gratis Als je lid wil worden breng je 50 fr. mee (da s voor een heel jaar) Zaterdag 7 oktober: 14u poppen maken voor de poppenkast Zaterdag 14 oktober: maken van dekors voor de poppenkast (14u). Zaterdag 21 oktober: leren pop penkast spelen en technieken aan leren. Zaterdag 28 oktober: 14u Orff- instrumenten maken en bespelen. LANSELOET IN ZAAL t KAPELLEKEN, MEULESCHETTESTRAAT. AALST Woensdag 11 oktober: 14u. Tsje chische film «Robinsonka». Deze film. die reeds op TV vertoond is, handelt over een dertienjarig meis je. dat de avonturen van Robinson Crusoë op zijn eiland verslindt. Haar moeder overlijdt echter in het kraambed.Een mooie film. 2. DE MUIZENAAR (Wiebel en zijn paardje Tinkel zijn toch op zoek getrokken naar krui den. Ze willen dorpskok Michiel ermee helpen). Terwijl Wiebel met Tinkel door het woud draafde, dacht hij na waar hij de kruiden zou zoeken. Hij wist het echt niet. Op goed geluk af te werk te gaan, had hij nog nooit gedaan. In het kabouterdorp was alles goed geregeld, er gebeurde nooit iets onverwachts. Dit echter was een avontuur Wiebel prevelde het voor zich uit: «een avontuur». Het leek op een hele grote mieren hoop en Wiebel stapte af. Hee! Er trippelden overal muisjes rond. «Een muizenis!» wist Wiebel, daarover had hij al horen vertellen. En in de muizenissen leven de muizenaars, herinnerde hij zich ook. Hij bukte zich en keek binnen: alles pikdonker. «Piep», prevelde de muizenaar. Wiebel kon hem nu al beter zien: een grote puntmuts met een bleek ventje eronder. Wiebel was hele maal met bang: muizenaars doen je niks, ze doen trouwens ongeveer nooit iets. «Dag», zei Wiebel, «weet u soms kruiden zijn in de buurt?» De muizenaar grinnikte «Hihi, kruiden, kruiden zoeken ghighighi.» Hij stond op en Wiebel zag dat zijn lichaam wat overhelde naar de rechterkant. «Ik slaap altijd op mijn rechter kant», verduidelijkte de muizenaar. «al meer dan 50 jaar Dus zoekt u kruiden, hihi, die heb ik nooit ge had, nooit nodig gehad, nooit naar gezocht, dus nooit gevonden, dus kan ik je niet helpen» Hij kwispelde met zijn baard terwijl hij sprak. «Ik leef hier dus al vijftig jaar. en dat is heel lang, al langer dan jij op de wereld bent, en ik weet er dus alles van af Er verandert nooit of ner gens iets Ik ben een geboren mui zenaar t Is te zeggen dat ik dus elke dag drie dingen doe: mijn twee dikke tenen wassen, mijn muizenis hier een beetje afstoffen en aanve gen, en opeten wat er groeit binnen een straal van vijf meter. Dus een heel rustig leven Ik voel me goed. Ik ben een heel goede muizenaar. Ik heb dus geen kruiden. Ik kan je dus niet helpen». «U weet dus echt geen kruiden zijn?» vroeg Wiebel nog maar eens. «Al in geen vijftig jaar», zuchtte de muizenaar, «en wil be grijpen dat ik nog veel werk heb. ik heb dus vandaag mijn tenen nog niet gewassen en er resten me maar amper drie uurtjes meer. U brengt mijn dagorde in de war Ik ben niet gesteld op bezoekers^ Elke mens heeft genoeg aan zijn eigen muizenis, ik ieef hier dus al vijftig jaar. dat is dus al heel lang, al langer dan jij op de wereld bent. en ik weet er dus alles van af.. En zo raasde de muizenaar maar door. Wiebel stond op en riep Tinkel, zijn paardje De muizenaar kwam in de deuropening staan, knipperde met zijn ogen tegen het felle zonlicht, en toen heel gek viel de muize naar traagjes om, op zijn rechter kant natuurlijk. Wiebel liep gauw terug en pro beerde de muizenaar recht te hel pen. «Je poten van mijn lijf!» schreeuwde die. «Ik lig hier nu en dus zal ik wel zo blijven liggen Ik voel me goed zo. Ik blijf dus liggen tot er wat anders gebeurt. Als het nog eens stormt, zal ik wel weer rechtgewaaid geraken! Hoepel als jeblieft op!» Wiebel sprong op zijn paardje en snelde verder. Op en neer wipte hij mee met de kadans van Tinkel. (gaat door)

De Voorpost | 1978 | | pagina 10