j«ugdpogioo K M N 0 Q f, tu//en todkj®§( knip: =-s HET (WEN OOG OPanWEG IGEN OPEN V00R BETER DORP OF STAD WALVIS IN ERPE De Voorpost: een uitgelezen blad over dorp en stad (Voorpost - 6-10-1978 - 11 gevaar bestaat natuurlijk dat je erin verdrinkt. Of dat je er ilnste een waterhoofd van krijgt. En toch. Ook al heeft iedereen lond vol met «Welzijnszorg) en «milieubescherming», toch moet nog ontzettend veel gebeuren, voor we opnieuw in het aards "ijs wonen. We merken dat een Aalsters Sociaal overleg op gang aarpnt, dat men zich bij Openbare Werken nog wat anders dan met peiynen bezig houdt, dat men jjvert voor een vrouwenhuis, een ■rboerderij, hulsvullrecyclage... Allemaal goeie dingen, vindt :n in dat hele gebeuren van «bewustwording en doen» :rt zich (op nationaal vlak) een Koning Boudewljnstichting. italysator lysator van bezinning en aktie». als een overkoepelende Het nut van die Stichting (het fcanisatie. maar als een «kata- ambtsjubileumgeschenk van STEEDS ADRESSEN tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij Tentoonstellingen - retrospectieven - openbare ver kopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46, Grambergen "EECKMAN 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matrassen Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Berge meersenstraat 18. Aalst. 053-21.15.64 "H0NDT SIMON Wijngaardveld, Aalst Specialist in schuifdaken, voortenten, autogarnieringen en zonne tenten. IESMEED 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasalsluitingen. poorten, enz. B M. De Backer, Kon. Albertstraat 75. Dendermonde Ierman - 052-21.38.16 Michem. Tapison. nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16. St.-Gillis- Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen. F 0-SP0RT 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledij en camping. Statiestraat 21Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. 0M, LEEN GERUST 053-21.60.16 ophandtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding. Inlich tingen bij Van den Berghe. Droeskouterstraat 12. Haaltert. EUBELEN DE WOLF De grootste meubelzaak der streek Molendries 3. AALST 053-21.63.91 IEUWLANDT 053-70.28.61 Woonverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud, verbe teren en herstellen. Langestraat 116, 9300 Aalst VERGORDIJNEN 052-21.35.50 ploegstoflen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardi- sette. tergal enzZonneblinden. Luxaflex. Louverdrape, vouw deuren. modern (old. meten, afwerken en plaatsen. Guido Mi chem, Potiaulaan 11, Dendermonde UBLICITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt omgezet Raadpleeg haar specialisten. UAND0 052-21.40.60 om de reeks moeili|ke Latijnse woord|es volledig te maken: quis. quid. quo. quando. quomodoenz: wie. wat. waar. wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuuper C0UP0NNENHUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstroken. Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556, Aalst een lóvt n 052-21.40.60 i Toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw reklameproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper V0NNE EN JOZEF 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman. Schoolstraat 48. Aalst Alle herstellingen l iaat waarborg Gratis onderhoud Prqzen vanaf 4 900 F tot 150.000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar onze vorst, weetjenogwel) be staat bijgevolg in: «het opzoe ken van nieuwe ideeën en opvattingen om dan, naar het voorbeeld van de grote stichtin gen in het buitenland, de middelen en methodologieën voor akties te verspreiden die, na het uittesten ervan, kunnen worden voorgesteld en mis schien worden toegepast door de overheid op een bredere schaal.» Mooi zo, maar zullen de noeste werkers te velde, zegge en schrijve jeugdbegeleiders, socia le assistenten, O.C.M.W.-per- soneel, opvoeders, onderwijzers, en wij allemaal arbei ders. verbruikers, natuurlief hebbers. kinderen, patiën ten, daar echt wat aan hebben? Metode De beperkte financiële middelen laten niet toe dat de Stichting met een eigen omvangrijke administratie nu 'ns dé welzijns organisatie wordt! Integendeel. Men zoekt samenwerking met andere organisaties, men gaat aktiemodellen en ideeën ver spreiden zodat zoveel mogelijk verenigingen en personen wat gaan doen... En daarvoor is wel geld voorradig. Het wordt dus mogelijk, verenigingen en ge meentelijke diensten, om be paalde initiatieven langs de Stichting te laten subsidiëren! Programma's Kort samengevat werkt de K. Boudewijnstichting volgende programma's uit: - «Welzijnszorg»: Op welke manier kan de werking van de O.C.M.W.'s worden verbeterd? De uitwerking hiervan werd toevertrouwd aan de Vereniging van Belgische Steden en Ge meenten. - Het programma «Landinrich ting»: doel is een samenhangen de metodologie uit te bouwen voor de herwaardering en de ontwikkeling van het platteland, (uitwerking in samenwerking met de Nationale Landmaat schappij) - Het programma «Arbeid»: voor een vermenselijking van de arbeid en de herwaardering van bepaalde beroepen (i.s.m. de Nationale Arbeidsraad) - «Voluntarlaat»: hiermee wil men een nieuwe struktuur bestuderen voor de organisaties die zich bezighouden met vrij willigerswerk. - «Gezondheid»: voor een ver kleining van de barrières tussen preventieve en kuratieve genees kunde. de bescherming van het architekturaal en natuurlijk patrimonium. - •Onmiddellijke leefomgeving», dit heeft geleid tot de kampanje «Stad en Dorp 80» waarover we het hier in het bijzonder willen hebben. Stad en dorp 80 In 1980 bestaat België 150 jaar. De K. Boudewijnstichting wil dit vieren niet enkel met voorbij gaande feestelijke aktiviteiten, maar ook met initiatieven met een blijvende waarde. «De kwaliteit van het leefmilieu» wil men verbeteren, meer bepaald dan die facetten ervan die men elke dag ervaart. Grote bezoede lingsbronnen van lucht, wateren bodem. nee. daar kan men niets aan doen. Dat doen anderen. Er zijn echer ook nog heel wat andere zaken, die men wel wil telijfgaan. De Kampanje «stad en dorp 80» is reeds gestart en heeft pro gramma's voor groene ruimten, leefmilieu-opvoeding (o.a. TV- sports, vorming en info voor gemeentelijke mandatarissen en ambtenaren...) en het kind. Voor het kind (en hier is 20 miljoen voor uitgetrokken) wil men rekreatieve inrichtingen verwezenlijken (speel- en ravot- terreinen) met de steun van of op initiatief van de Stichting. Ook is er de Kampanje «Met open oog op weg». Met open oog op weg Deze kampanje wil de jongeren aanzetten tot een bewuste obser vatie van hun dagelijkse leefom geving. Zij worden in groep aangesproken om gezamenlijk een milicu-observatiedossier sa men te stellen dat voorstellen tot aktie bevat. M.a.w. kijk 'ns rond. jongelui van lOtot 17 jaar, naar je school, de weg van en naar school, de eigen woonbuurt, je jeugdklub. we willen in groep werken aan een meer kindvriendelijke buurt- of wijkhuis, de straat... Maak met behulp van inter views, foto's, tekeningen, obser vatieverslagen en andere midde len een dossier met als uiteinde lijke bedoeling de onmiddellijke leefomgeving op te frissen. Fijn is vooral de mogelijkheid om deze kampanje in te passen in het klas- of jeugdgroepleven. Ze kan zeer leerrijk zijn voor de betrokkenen, en toch engage ment losweken. Bovendien zal er een «follow-up» zijn. Suggesties en richtlijnen krijgen een ruime verspreiding; pers. radio en televisie worden geregeld geïnformeerd over voorstellen en resultaten; ver scheidene dossiers en akties worden rechtstreeks gesteund; alle observaties, suggesties en aktievoorstellen worden door de Stichting uitgegeven in een synthesedokument n.a.v. het Jaar van het Kind in 1979. Voor verdere inlichtingen om trent alles wat we hier aange raakt hebben: Sekretariaat Ko ning Boudewijnstichting. Pa- checolaan 44. 1000 Brussel, (tel. 02/219.30.70-toestellen 1572 en 1526) (p.d.) Nee, het gaat niet om fossielen, die op Erps grondgebied zouden ontdekt zijn van een voorhistorische walvis. Ook niet om een eksemplaar dat de toeristische rondrit doet door Vlaanderland. Wel zal zaterdag 7 oktober op het Dorpsplein in Erpe, achter de kerk, een «walvis» te aanschouwen zijn. Met deze bli(e)kvanger wil KSA Sint-Martinus de aandacht trek ken. In de namiddag gaat immers een grootse festiviteit door. De vroegere één-tegen- allenformule werd verlaten voor iets frissers en niet- kompetitief. Om 14 u. zijn alle kinderen en jongeren, die dat graag doen. aan de walvis ver wacht. In leeftijdsgroepen zul len ze kreatief de stoet die volgt kunnen voorbereiden. Er zullen spandoeken gemaakt worden, voorwerpen uit plaaster, er wordt met verf en wasko's ge werkt, enz. Men brengt ook liefst van thuis oude kleding stukken mee, want er zal duch tig geschminkt en verkleed worden! Heel veel leutige spel- lekes ook, die iedere jonge Er- penaar wel graag zal doen. Nadien, wanneer alles klaar is, wordt het tijd voor de verklede stoet die door Erpse straten zal trekken, met de walvis op kop! En nadien? Om 17 u. trekt de hele bende naar de Kleine Steenweg, alwaar de Chiro- groep zorgt voor pannekoeken en volksspelen als bv. zakken- lopen. 's Avonds, vanaf 20 u-, is er een kampvuur daar, inge richt door KSA en Chiro. Ook hier is iedereen verwacht! (Pd) Hoogtepunt van de week is wellicht Kreja dat het nieuwe werkjaar met veel enthousiasme en aktiviteiten aanvangt, Vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8: doorlopende tentoon stelling kunstwerken. Er zijn schilderwerken van Raymond Cordier. René Van Gijseghem en Geert Amant. Op vrijdag 6 oktober om 20 uur is er een voordrachta vond: door bekende en minder bekende mensen wordt er voorgedragen. Zaterdag 7 oktober: vanaf 20 uur: start dansavond. Gra tis inkom! Zondag 8 oktober: 20 uur: Krejatiefje (poppenkast voor pluszestieners door Mephisto en Co. Gratis inkom Woensdag 11 oktober: 20 uur: Jeugdatelier TEAM stelt voor aan alle geïnteresseerde monitoren: de film «Metho des» (over verschillende methodes van werken met kinde ren). De film brengt een verslag van een sociaal- psychologisch eksperiment. Nadien volgt gesprek in kleine groepjes rond het tema, onder begeleiding van animatoren. Vrijdag 13 oktober: 20 uur: film «Momhy Python and the Holy Grail». JEBRON zorgt ook voor een toemaatje. Op zaterdag 7 oktober om 20 uur is op uitnodiging van Jebron Eigentijdse Jeugd te gast in de feestz. van de O L.VrouwklLeo- poidiaan. Aalst. Het klank-, beeld en lichtspel in de vorm van een dorpsfeest, met de uitnodiging aan ieder om zijn medemens te waarderen. Kaarten en inlichtingen zijn te bekomen in Jebron. Begijnhoflaan 1, Aalst (tel 053- 77.63.89.) DE JONGE PVV-MUTUALISTEN Groot-Aalst richten een kadervorming in, bestaande uit tweegroepstrainingswee- kends. van 13 oktober tot 15 oktober, en van 10 november tot 12 november. In deze weekends heel veel praktische en teoretische aandacht naar groepsdynamigche processen. Aanvang telkens om 19 uur. Waar? Provinciaal Jeugdvor- mingscentrum «Het Leen» te Eeklo. Vertrek te Aalst. Grote Markt om 18 uur. In de prijs (600fr.) is alles inbegrepen. Inlichtingen bij Michel De Gols, Sint-Jozefstraat 18. bus 4 Aalst. Even diep uitademen... Ze bestaan nog. Ze hebben zichzelf overleefd. Er zijn nog altijd molenaars die de bloeiende zaak aan molenaarszoonlief willen overdragen. Weet u, zij hebben zich kromgewerkt, zijn van niets begonnen, en hun zoon zal het zoveel gemakkelijker hebben! Hij wordt in de plaats gesteld, hij is de erfopvolger, de zoon van de vader en zal kunnen voortbouwen aan papie's molen. Het is een romantische mooie bladzijde uit iemands leven, zeg zelf, met jong bloed de plaats innemen van de oude kromgewerkte vader... Mare is gebuisd ook in zijn tweede zit. Tekstielingenieur. Tegen zijn zin, maar ze hebben thuis een bloeiende wasserij. Hij als enige zoon moet dus wel. Hij staat voor de keuze: herbeginnen dat eerste jaar, of werken. In de wasserij, natuurlijk, wat dacht u. Veel liever zou hij verpleger willen worden en ook toneelschool ligt hem wel. «Bah» denkt hij denkend aan de wasserij. Maar vaders wil is wet, want hij weet wat goed is voor die zoon van hem. Mare voelt zich molenaarszoon en verzwijgt dat niet. Maar hij lacht met de goede raad van vrienden weg te lopen. Waar zou hij het geld halen om in leven te blijven? Hij weet ook wel, dat de gekregen auto wat stroop is, maar dan? Mare herbegint nu zijn jaar. Hij hoopt die scheikundige rommel, waaraan hij zo de pest heeft, wat beter uit mekaar te kunnen halen. En de vijf dagen dat hij op kot is, ziet hij die snertwasserij niet. En later, misschien komt er wel een onverwacht (maar verhoopt) happy end... 't Klubken en minderjarigen In de Mikisklub is al geruime tijd een intern jeugdklubje aan het werk. Men heeft een eigen jong lokaaltje en drie avonden in de week is het daar open. Er is al 'ns een kookavond, een TD. een kaarslichtavond, film, wijnproeven... Ideeën te over. Op een nog nader te bepalen dag in oktober richt men een vormende avond in rond «minderjarigen», hun rechten en plichten. Iemand van Wetswinkel-Gentis gevraagd. Kemel In ons vorig nummer, nl. in het Terlindenartikel, staat een ergerlijke kemel. De naam van de verantwoordelijke is inderdaad Mon Robyns... We maken onze fout goed met erop te wijzen dat dat jeugdhuis een prachtige brochure (kwa lijvigheid haast een boekdeel) uitgegeven heeft ter gelegenheid van haar bewust tienjarig bestaan. Het behandeld ongeveer alle aspekten van haar historiek en huidige werking. Een tweede reden om dat jeugdhuis toch 'ns binnen te lopen: weldra zullen alle infrastruktuurwerken voorbij zijn en herken je je niet meer in een gloednieuw interieur. Aktieprogramma van de jongsocialisten De Aalsterse Jongsocialisten willen zich dit jaar buigen over een aantal problemen, zowel op nationaal als regionaal vlak. «Neen», zeggen ze tegen de bewapeningswedloop en de neutronenbom. Ze blijven dus waakzaam op dat punt. De vernieuwingen die aan de top van de BSP gebeurd zijn, willen ze ook in de partijafdeling Aalst doorvoeren. Wat het Aalsters stadsbeleid betreft, over 't algemeen zijn ze daar niet erg gelukkig mee. Dit jaar willen ze heel konkreet werken rond twee belangrijke aspekten daarvan: demokratisering van het beleid (voor een nieuwe verhouding tussen burgers en overheid) en stadhuismanagement (voor een efficiënt beheer van de gemeenschapsgelden, tegen verspillingen en vóór meer welzijnsprojekten). In de stedelijke jeugdraad stellen ze zich achter de reeds genomen beslissing tot verwezenlijking van goede en veilige speelruimten, verspreid over het ganse Aalsterse grondgebied. Aandacht zal uiteraard gaan naar de Europese verkiezingen, en (zonder dat wij daar een verband tussen insinueren) men werkt ook aan een studieprojekt i.v.m. het selektief ophalen van huisvuil en de mogelijkheid van rekuperatie. Geïnteresseerde «vooruitstrevende mensen (kristenen, vrijzin nigen en anderen)», kunnen kontakt opnemen met Luc De Blieck. St.-Jobstraat 40, Aalst. Kapoentjes De Skoutsgroep van Sint-Joris-Aalst is gestart met een nieuwe afdeling. Jongens van eerste en tweede leerjaar (zes-zeven jaar) kunnen elke zaterdagnamiddag terecht van 14 u. tot 17 u. in het welpenlokaal, Roklijfstraat nr. 6 (naast de Sint-Anna- kring). Voor meer inlichtingen omtrent deze «Kapoentjes»- groep, kan men terecht bij Bart en Kristien Van Dorpe, Oude Gentbaan 100, Aalst. Vakantiejeugdateliers Er wordt alleszins hree doorgegaan met de stedelijke vakantiejeugdateliers, meer bepaald de dagverblijven. Er komt dus beslist een derde editie in 1979, maar aan de organisatie wordt een en ander gewijzigd. Zo zal elk speelplein autonomer de eigen werking kunnen bepalen. De betrokken monitoren zullen meer inspraak krijgen in de organisatie. Momenteel is er reeds een werkgroep gevormd, bestaande uit monitoren van de vorige vakantieperiode. Deze werkgroep bereidt niet enkel de ateliers 1979 door, maar maakt ook werk van de kadervorming, die van stadswege opgezet wordt in de Kapellestraat. Die komt er waarschijnlijk in december. Tenslotte: er wordt ook gewerkt aan een diamontage met de vakantiejeugdateliers als onderwerp. Plngpongtornooi onder jeugdklubs Jeugdklub Tanu richt op zaterdag 14 oktober (begin 14u.)een pingpongtornooi in onder jeugdklubs. Pingpong is naast kickeren, voetbal en tooghangen één van de gemeenschappe lijke jeugdklubsporten en dus mag een redelijke belangstel ling verwacht worden. Op zondag 15 oktober, zelfde uur, volgt dan de finale. Prijsuitreiking: om 20 u. CHIRO MAEVA 20jaar. Dat betekent konkreet: een ouder avond op 14 oktober in de Sint-Annazaal en op zaterdag 21 oktober, ook in die zaal, een etentje waarop alle oudleiders en hun echtgenote of verloofde op uitgenodigd zijn. YPSILON gaat op zaterdag 7 oktober vissen op zee. Als je mee wil, geef dan een seintje aan klubverantwoordelijke Guido De Cock. TANU Volksdansen, vrij 6 van 19 uur tot 21 uur. TDansant Motoklub Cobra. zat. 7 vanaf 20uur Autotocht naar Vlassenbroek, zon 8, vertrek 14 uur. Kaderdag Aalsters Jeugdwerk, vrij. 13, 20 uur. Door sche pen Eddy Monsieur. In JEBRON zelf, Begiinhof 1is er op vrijdag 13 oktober om 17 uur een informatieavond voor lerar(ess)en Katechese over missie en 1111 11 De daar bestaande Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking komt elke zaterdag samen van 16 u tot 18 u. KSA ERPE Bal in een feesttent, achter hun lokaal, Botermelkstraat Erpe. op zaterdag 14 oktober vanaf 21 uur. Toegangskaar ten aan 60 fr. DIDO nodigt in dezelfde feesttent, maar een dagje later. Miek en Roel uit. Afspraak om 20 uur om dit kleinkunstduo bezig te zien en horen. Diezofde zondag 15 oktober treden Elly en Rikkeil op in zaal Black Boys (Burchtstraat op uitnodiging van Marana- thal.vzw. Eveneens om 20 u. (Pd)

De Voorpost | 1978 | | pagina 11