eedse sportkomitee vervult TE PAARD DOOR DE FALUINTJESSTREEKj ijn adviserende taak -Raldes komt tot weinig bemoedigende resultaten over de sociale woning - bouw te Lede De Voorpost - 6-10-1978 - 13 gejet gemeentelijk Sportkomitee van Lede werd begin dit jaar 1 dffinitief opgesplitst met het Feestkomitee. Deze raad stak nmiddellijk van wal en bovendien vol ijver. Dat dit sportko- jjtee goed werkt bewijzen de resem aktiviteiten en organisa- rc,« ts welke dit jaar reeds verwezenlijkt werden. Volgens artikel n van zijn statuten heeft, naast het organiseren van sportma nifestaties, dit sportkomitee ook tot doel het geven van advie- ILen over het sportbeleid. Ook hier ontkomt de Sportraad niet in zijn taak. Er werden reeds een aantal adviezen aan het :hepenkollege overgemaakt en vorige week boog het uit- jerend komitee zich over het lijvige dossier voor de subsi- ëring van de sportverenigingen en sportaktiviteiten. monde van zijn voorzitter, Willy n Royen, vernamen wij dat het i tcortkomitee over het algemeen den Bf tevreden is over de samen- |(j rking met het schepenkollege laatste orgaan staat meestal vrij '^willig tegenover aanvragen, orstellen of adviezen. Misschien enkele knelpuntjes na. Maar ii^oral is de Sportraad uitermate ndrvreden over de samenwerking utOt de technische dienst van de meente. Deze mensen bewezen 5 reeds veel diensten, aldus nog i njj voorzitter. Kt subsidiëringsadvies verband met het advies over de bsidiëring van de sportvereni- igen had het Uitvoerend Komitee jerzocht of de desbetreffende Dalingen van Bloso niet gevolgd iden worden Men kwam even tot het besluit dat, volgens de >so-normen meer dan drie vier- m van de Leedse sportverenigin- n niet in aanmerking zouden ge- men zijn voor subsidiëring, arom heeft men zich dan teri- tte gesteund op de subsidies die rig jaar toegekend werden en op werking van de sportverenigin- ne^n dit jaar Het definitief advies dat en Brgemaakt werd aan het sche- nkollege ziet er bijgevolg als- Igt uit: voor haar werkingskosten Tagt de Sportraad opnieuw ,000 fr. maar hij vraagt tevens ipOO fr als publiciteitskosten. Ge- ich )n er geen werking bekend is van (Bloso) Groot-Lede, heeft in deze vereniging geschrapt or toelage dit jaar, evenals de pjreniging Doelschutters waarvan ets bekend is. Verder worden Igende bedragen voorgesteld: Lede 4.000 fr, Falos 3 000 fr. erzele Sportief 15.000 fr. Voor ng Lede vraagt men een opsplit- ig met volgende bedragen: Jong 100.000 fr en het jeugdkomi- e: 30 000 fr. Voor F C. Smetlede ,000 en voor F.C. Oordegem 000 fr Voor alle liefhebbers- Btbalploegen in kompetitever- ïd (Sparta Wanzele. Kanaries, 3t hiplas. Rinkenburg. Stormvogels, an «kens, Melckenbeek. Zwalu- )0t m, Stormvogels) "t Vatje, stelt w 4.000 fr voor. voor de gele- iheidsvoetballers van Vetera- jn Lede stelt men 2.000 fr voor. Post wordt geschrapt omdat i niet blijken te bestaan. Voor n CtC. Buffalo's Lede wordt opnieuw ga 000 fr voorgesteld. Werd even- iw( ns geschrapt Tijlvrienden Oor- as gem omdat deze vereniging uit- |St litend kulturele aktiviteiten op- eft als toneel en diaavonden. De ^jBlertoenstenklubs (Fiësta. Cy- Vrienden. Van Impekensvrien- m, Torenvrienden en Grimsby) jven behouden op 2.000 fr in het n i orstel Ook voor de supporters- klubs van wielrenners wordt 2.000 fr voorgesteld (Van Zijpe, De Jong- he, Van der Haegen, D'Haese 1 maal, De Pauw), De Clercq en Van Nuffel worden geschrapt omdat be trokken renners niet meer fietsen. De toelagen voor de inrichting van wielerwedstrijden zouden blijven behouden, dus voor beroepsren ners 30.000 fr. voor liefhebbers 5.000 fr, voor juniores 3.500 fr., voor nieuwelingen 2.500 fr.. cyclo-cross WAOD 1.000 fr en daarbij komen wielerwedstrijd WAOD kat. A en B 2.500 fr. Voor speciale prestaties zijn voorzien: telkens 5.000 fr voor de organisatie van het Provinciaal wielerkampi oenschap voor doofstommen te Smetlede en voor de inrichting van het Belgische wielerkampioen schap voor doofstommen te Impe. Men voorziet een reserve van 5.000 fr. Voor tennisklub Wanzele en de minivoetbalploeg samen wordt 12.000 fr voorgesteld. De St.-Martinus ruitersklub wordt voorgesteld over te hevelen uit ont spanning en de sportraad stelt voor deze klub 3.000 fr voor. Voor de organisaties van het Sportkomitee voorziet men het vol gende: Biljartt. 15.000 fr. fiets tocht 15.000 fr. wandeltocht 5.000 fr., voetbaltomooi 25.000 fr. hen- gelwedstrijd 8 000 fr, sportweek 20.00 fr. veldloop 10.000 fr diver sen 20.000 fr en ten slotte stelt men 25.000 fr voor voor de organisatie van een liefhebberskriterium ter opening van septemberkermis. Voor de uitbetaling wordt voorge steld aan het schepenkollege dat zou opdracht gegeven worden aan de gewestelijke ontvanger te wach ten met de uitbetaling van de toela gen tot de klubs hun aktiviteiten- verslag binnengestuurd hebben. Een greep uit de adviezen Het Sportkomitee zou het passen der vinden indien de ontvangsten en huldigingen van laureaten aller hande op sportgebied door het ko mitee zelf gebeuren in plaats van door het schepenkollege. Een ad vies in deze zin werd overgemaakt aan het schepenkollege dat in haar antwoord formeel weigerde hierop in te gaan In een ander advies werd verzocht dat de gemeente regelmatig alle voetbalterreinen van Lede (Jong Lede, Leeuwerik, Heipias, Ron- kenburg, enz zou maaien. Hierop antwoordde het schepenkollege dat dit niet mogelijk was. Maar ten uitzonderlijke titel en op verant woordelijkheid van de terreineige naars zou dit wel eens kunnen ge beuren met de klepelmaaier. Dit is dan eens gebeurd voor het C-terrein van Jong Lede. Het sportkomitee vindt dit evenwel praktisch onmogelijk daar met de traktor van de klepelmaaier de vel den gewoon stuk gereden worden Wel had het sportkomitee op enig begrip gerekend en werd gehoopt dat men een maaimachine zou aangekocht hebben. Een machine die niet zodanig veel kost en ook voor het gemeentepark en andere openbare perken zou kunnen ge bruikt worden. Hierbij werd de be denking gemaakt: wij zijn geen brandweer. Tevens heeft het sportkomitee met verwondering kennis genomen van het feit dat door het schepenkol lege opdracht gegeven werd tot het opmaken van een ontwerp voor de aanleg van de sportvelden op het sportjerrein, zonder dat om enig advies gevraagd werd van het Sportkomitee. Hiervoor verwijst men naar artikel 2 van de statuten van de Sportraad, goedgekeurd door de gemeenteraad van 21 no vember 1977, waarin uitdrukkelijk staat: «Het komitee heeft tot doel de sport in elke vorm te bevorderen door het geven van adviezen over het sportbeleid in het algemeen en over de uitbreiding van de open bare sportinfrastruktuur in het bij zonder De Sportraad heeft dus wel degelijk de bevoegdheid dit te doen. In een recent geformuleerd advies gebruikt de Sportraad trou wens die bevoegdheid en in ver band met de aanleg van de sport terreinen adviseert zij het volgen de: zo vlug mogelijk de voetbalvel den op het gemeentelijk sportter rein klaarmaken, met de verlichting en de nodige infrastruktuur inbe grepen Verder wenst de sportraad de realisatie van een polyvalente zaal en een zwembad. Ten slotte vindt de Sportraad de aanleg van een atletiekpiste op het gemeente lijk sportterrein een overbodige verspilling van gemeentegelden, daar er een atletiekpiste van het Bloso op het grondgebied Lede- Oordegem ligt. die trouwens ge ografisch veel beter gesitueerd is voor Groot-Lede dan de nieuw aan te leggen piste. Tot daar enkele kneladviezen uit gebracht door het Sportkomitee bij het schepenkollege. Wielertrofee toch uitgereikt Vorige week melden wij dat de af loop van de eerste wielertrofee die door het Sportkomitee uitgereikt zou worden aan de beste liefheb ber van Groot-Lede, klassement opgemaakt naar de verreden wed strijden in Lede, niet zo heel spor tief geschied is. Dit ten gevolge van de konkurrentie tussen de renners Van Zijpe en Van der Haege die gelijke punten telden voor de aan vang van de laatste wedstrijd, waarna de trofee zou uitgereikt worden. Deze trofee werd ten ge volge van de onsportiviteiten niet uitgereikt. Tijdens de jongste ver gadering van het Uitvoerend komi tee van de sportraad werd beslist de laatste wedstrijd niet in aanmer king te nemen en de uitslag van Wanzele als doorslaggevend te beschouwen. Hierdoor wordt Van Zijpe winnaar van de trofee, voor Van der Haegen en verder Van Braeckel De Jonghe, De Pauw en D'Haese. Volgend jaar zal deze tro fee opnieuw toegekend worden en dus zijn beloop krijgen. Voor de vijfde maal richtten de Denderruiters een dagrally in voor ruiters (en hun vierpotige rossen). Het miezerig weertje halveerde wel de verwachte opkomst, maar toch zowat 50 paardeliefhebbers kwamen zich aanmelden. Op zondag 1 ok tober gebeurde dat en Manége De Wijngaard was de plekke van rendez-vous voor de tientallen Jockeypetjes die tot van uit Denderhoutem en Appels kwamen. .-1 ociale woningbouw is een verschijnsel dat zich voorname- 3k situeert nadat in de jaren vijftig de bouwgrondprijzen in 'or elangrijke mate begonnen te stijgen. Dit type van woning- le 'duw beperkt zich tot het oprichten van sociale woonwijken ?ra het platteland en/of sociale appartementsbouw in de ste- 3n' sn of de voorstedelijke zones. Om reden van hun specifieke, l<3 eestal zeer eentonige bouwstijl worden de sociale woonwij- !n- in wel eens terecht «horizontale kazernen» genoemd. So- ale woonwijken werden opgericht daar waar de maatschap- 1 jen over goedkope gronden kunnen beschikken. Hierdoor '95 Keft men veelal een excentrische ligging ten opzichte van u Jet centrum van de gemeente, alsook een veel voorkomende laangepastheid aan het fysisch milieu van de plaats, in typisch voorbeeld van een sociale woonwijk is de wijk -)al (leine Kouter» te Lede, opgericht door de sociale woning- na luwmaatschappij «Veilig Wonen» uit Aalst. Nadat via de 'n irs door enkele bewoners van bovengesitueerde wijk een ker intal klachten geformuleerd werden over de gang van zaken ®r deze wijk, is de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en j^la :helde ofte Raldes. overgegaan tot een enquête in deze wijk, k J n einde een beeld te kunnen vormen van het woonmilieu in 1 zijn aspekten. Dit onderzoek vond plaats in het voorjaar ec' 77 bij alle op dat ogenblik in de wijk wonende gezinnen (113 totaal). Een tweetal maanden terug is Raldes klaargekomen Dl) et de verwerking van de antwoorden en het opstellen van de sulfaten en de konklusies. s\ Meren werden deze resultaten n I n medegedeeld aan alle belang- is 'lenden en werden zij uitvoerig ati( sproken tijdens een paneel- spreksavond, door de werk- oep Leefmilieu Lede in riet Kultu- el Centrum georganiseerd. Tot m 126 9esPreksavor»d waren uitge- M Hligd de Nationale Maatschappij >or de Huisvesting, de bouw maatschappij «Veilig Wonen», het gemeentebestuur van Lede, de in woners van de wijk «Kleine Kouter» en alle belangstellenden. In de edi tie van volgende week komen wij uitvoerig terug op deze gespreksa- vond Hierna volgen de resultaten die het onderzoek opgeleverd heeft. Het onderzoek is anoniem verlopen, wat tot gevolg heeft dat er Het was in de Manége een drukke bedoening. Ruiters kwamen. Vertrokken. Draaf- grage paardjes warmden zich op...Hopend op de suikertjes die klassiekerwijze hen wel zouden geschonken worden, wanneer ze door Herdersem, Moorsel, Meldert, het Kravaal- bos en Essene zouden getrok ken zijn, en wanneer de Ajuin- geur zich weer in hun neus vleugels zou nestelen. Maar goed, weer of geen weer. de rally werd gereden en naast de pret en het rijgenot die daar het gevolg van zijn, is er een formele rangschikking (zie ver der) op basis van rallyproeven. aangepast aan het paarden- minnende publiek. Maar dan toch weer met voldoende af wisseling. Wat is een klop hengst, en duid de beste ruiters van het Wereldkampioenschap aan...daar zullen de ruiters wel een behoorlijk antwoord op kunnen geven hebben. Ook het aanduiden van de wet die in het Kravaalbos verbiedt dat paar den passeren, zal wel in hun interessesfeer liggen. En het slalommen, al dan niet ge blinddoekt, nou ja. Toch ook proeven met muziek, en aard appels mikken... En strik- vraagjes («noem net kleinste bankgeld dat in deze kapel- geldbus geworpen is» - 100 fr. natuurlijk), algemene wetentjes («door welke gemeenten trok ken we vandaag?»). Bewust waren er geen springproeven in opgenomen...vorig jaar had men van het goede teveel. Vijf tien praktische en teoretische proeven dus. Voor we de uitslag van de eerst gerangschikten laten volgen, graag nog in herinnering bren gen dat voor december nog een halve dagrally op het pro gramma staat, nog een paar jumpings dit jaar, en ook: dat de woluld-be-ruiters en paarde- sporters altijd terecht kunnen bij de Denderruiters. Als ze een eigen paard bezitten, en re gelmatig naar de oefeningen komen, dan kunnen ze opge leid worden tot volwaardige rui ters als praktisch gericht. En daar betalen ze op een heel jaar slechts 800 fr. voor. Alle verdere onkosten (zelfs rijles sen) worden door de groep ge dragen. Ook kinderen zijn wel kom. Inlichtingen kan je bekomen bij Richard Van den Bossche, Leopoldlaan 78A, Aalst. (tel. 21.04.63) of Paul Lambrecht (Broekstraat 18, Herdersem). De tien best gerangschikten zijn: 1. Dirk Venwarren uit Appels 2. Van Der Kelen 3. Herman Poppe 4. Patrick Nijs 5. Bart Rubbrecht 6. Walter Vanden Berghe 7. Paul Verwarren 8. Gustaaf Verwarren 9. Ulrich De Boeck 10. Robert Vinck. Ze ontvingen prijzen in natura waar ze als ruiters wat kunnen mee aanvangen. Want wat doet een gewone sterveling met handschoenen en botten- trekkers? (pd) de rally over een afstand km. (EL De Denderruiters bij liun vertrek geen individuele situaties aan bod komen en de resultaten zijn enkel geldig voor het gedeelte van de Kleine Kouter dat op het ogenblik van het onderzoek bewoond was EEN VREEMDE EEND IN DE BIJT Het is te venvachten dat dergelijke wijken overwegend bewoond wor den door jonge gezinnen en inder daad 81 van de ondervraagden is tussen 20 en 35 jaar oud. Er zijn evenwel ook een tiental bejaarden in de wijk gehuisvest. Het is dus wel degelijk de bedoeling van de bouwmaatschappij Veilig Wonen ernaar te streven dat de wijk als een weerspiegeling van onze hui dige maatschappij kan beschouwd worden. Dit verklaart onder meer de aanwezigheid van een aantal bejaarden en een aantal vreemde lingen. Van de ondervraagden wa ren er inderdaad 6 personen van vreemde nationaliteit. Waar vroeger de sociale woonwij ken overwegend door arbeiders bewoond werden, stellen de on derzoekers nu vast dat er heel wat bedienden in dergelijke wijken gaan wonen. In Lede waren 101 personen op de 220 die op de be trokken vraag «bediende» geant woord hadden Daartegenover wa ren er 36 arbeiders en 36 huis vrouwen. Wat de herkomst van de bewoners betreft zijn er wel enkele frappante verschijnselen. Slechts een kleine minderheid is uit Lede zelf afkom stig, namelijk 27 op de 113 gezin nen. Aalst daarentegen bezorgde het grootste aantal inwijkende ge zinnen met 58; uit Eroe-Mere ko men er 5 gez Wat de verder- afgelegen herkomstplaatsen be treft, werden volgende resultaten genoteerd: 4 gezinnen uit de Brus selse agglomeratie en evenveel uit de Gentse en telkens 1 gezin uit Mechelen, Dilbeek en Izegem. De overgrote meerderheid van de ge zinnen zijn dus «vreemd» aan de gemeente Lede. TOESTAND VAN DE MEESTE WONINGEN WRAAKROEPEND Waar vele sociale woonwijken praktisch eenzelfde woningtype bevatten, werd in Lede duidelijk naar een zekere diversifikatie ge zocht. Men vindt in de wijk vooral zowel atriumwoningen, als bel étages en duptexwoningen. Op zichzelf een te waarderen opzet De eenvormigheid van de materia len echter maakt de wijk opnieuw eentonig Daarenboven is het dui delijk dat de architektuur niet aan gepast is aan het overwegend lan delijk karakter van de omgeving. Niet alle woningen die gebouwd werden, zijn doorverkocht, want 53 of ongeveer 50% zijn huurwonin gen. De antwoorden op de vraag naar de huurprijzen doen wel vraagtekens rijzen naar het sociaal aspekt ervan. Deze huurprijs vari eerde van 2000 fr per maand tot 6500 7000 fr. In hoeverre men hier dan inderdaad van een «so ciale huurprijs» kan gewagen, blijft een open vraag. De aankoopprijs van een woning is zeer goedkoop, rekening gehouden met de bouw prijzen op het huidig ogenblik. Deze prijs varieert van 800 000 fr tot 1.200.000 fr. Er werd tevens de vraag gesteld naar het komfort van de woning op het moment van de enquête en op het ogenblik van de in gebruikname van de woning. Voorafgaandelijk dient evenwel te worden vermeld dat 16% van de gezinnen hun wo ning betrokken in juni-september 1975, 70% in oktober-december van datzelfde jaar en de rest er in de loop van 1976 is komen wonen. Uit de antwoorden is aldus geble ken dat 14 gezinnen er zijn komen wonen vóór de aansluiting van de elektriciteit. 20 gezinnen voordat het gas was aangesloten, 32 ge zinnen woonden er vooraleer er aansluiting'was op het waterlei dingnet en 24 gezinnen namen hun intrek alvorens de centrale ver warming werkte. Het is dus wel zo dat heel wat gezinnen hier zijn ko men wonen om toch nog een dak boven het hoofd te hebben. In deze kontekst is het zeer belangrijk het tijdstip van in gebruikname onder ogen te nemen Dit tijdstip dat be loofd werd door de bouwmaat schappij Veilig Wonen bleek in de meeste gevallen niet overeen te stemmen met de werkelijkheid. Aan 6 gezinnen werd de woning reeds beloofd tegen het derde tri mester van 1973, aan 25 gezinnen tegen het jaar 1974, aan 54 gezin nen voor de drie eerste trimesters van 1975. Het niet klaar zijn van de woning op het beloofde tijdstip zorgde voor heel wat bedroevende situaties, zoals bijvoorbeeld het hierboven aangehaald betrekken van de woning alvorens ze volledig klaar was. dit voornamelijk ten ge volge v.h. opzeggen van huur overeenkomsten tegen de door de maatschappij Veilig Wonen be loofde datum. Trouwens de meeste gezinnen bleken slechts elementair geïnfor meerd over de wijk? Meestal be perkte deze informatie zich tot het inzien van het plan van de woning, de inplanting van de woning in de wijk en de prijs van de woning. Bij de vraag naar scheuren of ver zakkingen kwam tot uiting dat 62 ondervraagden met min of meer belangrijke scheuren geplaagd zit ten, terwijl 6 gezinnen verzakkin gen hebben vastgesteld Meer dan de helft van deze tekorten werden vastgesteld vóór of tijdens het in gebruiknemen van de woning. De oorzaken die de bewoners zelf op geven zijn zeer gevarieerd. Voor de scheuren wordt in de eerste plaats de vinger gewezen naar de welf- sels, waar duidelijk ontoelaatbare zettingen opgetreden zijn. Een be woner poogde aan te tonen dat het hier een konstruktiefout betrof. Slechts twee personen beweerden dat dit normaal is bij nieuwbouw, in tegenstelling met de beweringen van Veilig Wonen dat dit onvermij delijk is. Bij de verzakkingen werd als voornaamste oorzaak de slechte ondergrond aangegeven. Een volgende vraag had de bedoe ling na te gaan, inzoverre dat op korte termijn voor de bewoners reeds mogelijk was, of het grond water soms opkruipt in de muren. Dit blijkt slechts in twee gevallen zo te zijn, 22 andere gezinnen hebben echter last van water in het alge meen (staat van het dak: 4 geval len; lokale verbinding tussen bui tenmuur en binnenmuur 3 geval len; oorzaak onbekend: 9 geval len). Een persoonlijk informeel gesprek met een bewoner van de wijk leerde ons dat er heel wat grote of minder grote gebreken zijn aan de diverse woningen. Met hun klach ten of vraag tot herstel kunnen de bewoners evenwel praktisch nooit bij de bouwmaatschappij terecht. Zij blijven onbeantwoord of men wordt doorverwezen naar de kon- strukteurs De meeste noodzake lijke herstellingen blijven gewoon onuitgevoerd. PRAKTISCH GEEN INTEGRATIE IN DE DORPSGEMEENSCHAP Uit het onderzoek blijkt dat de meeste mensen kontakten onder houden met de buren, doch dat deze relatief gering zijn. Meestal betreft het trouwens enkel vriend schappelijke omgang en buren hulp. De kontakten met de andere wijkbewoners blijken reeds veel minder frekwent, iets meer dan de helft van de bewoners heeft geen dergelijke kontakten 95 personen hebben wel één of ander kontakt met de gemeente. Uit de vraag naar de aard van deze kontakten blijkt dat deze overwegend infor meel zijn (en daarenboven weinig frekwent). Men gaat bijvoorbeeld naar het centrum van de gemeente winkelen, naar een geneesheer en naar de apoteker (telkens onge veer 70 antwoorden), de post komt op de derde plaats en de bank op de vierde plaats 37 gezinnen on derhielden familierelaties en 41 gezinnen vrienderelaties. Naar de winkel gaat men in de eer ste plaats voor kruidenierswaren. Het grootwarenhuis als dusdanig komt op de tweede plaats Opval lend is wel dat slechts 6 mensen beweerden in Lede naar de slager te gaan, slechts één naar de bakker en één naar de plaatselijke markt. Een andere toestand waaruit de vervreemding tegenover het be staande gemeenschapsleven op gemeentelijk vlak blijkt, is het feit dat slechts 27 gezinnen deelne men aan dit verenigingsleven. Daar komt in de eerste plaats de KAV en KWB, gevolgd door de sportverenigingen Nochtans geeft 63% toe voldoende geïnformeerd te zijn over de aktiviteiten die er in de gemeente plaats hebben. De belangrijkste uitnodigings- en in formatiebron is «Het Reklaam- hlad». Opvallend is wel dat de meeste on dervraagden een wijkwerking nut tig en noodzakelijk vinden. Onge veer 50% wil hierbij ook aktief zijn. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan een bepaalde werking voor de kinderen. Men voelt zeer sterk de nood aan van een ruimte voor vergaderingen, feestjes, ten toonstellingen en dergelijke. Men kan zich hierbij de vraag stellen waarom dergelijke ruimte niet tege lijkertijd met de eerste woningen kan opgericht worden. Openbare nutsvoorzieningen een probleem bij aanvang Het dringenste vonden de bewo ners een straatverlichting - die er ondertussen kwam - maar meer dan de helft der ondervraagden wensen ook een winkel, een post bus en een telefooncel (die er ook is). Het belangrijkste motief om in deze wijk te komen wonen was een goedkope woning te hebben (44 ondervraagden). Bij 18 gezinnen beantwoordde de wijk aan hun nood om een eigen woning te bezit ten. Slechts 11 gezinnen zochten een rustige omgeving Daartegen over staat wel dat 45 bewoners de verwachting koesterden in een rus tige wijk terecht te komen. De ver wachtingen werden trouwens in 78% der gevailen ingelost. Toch denken er nog 22 gezinnen aan om op korte of lange termijn te verhui zen Wat vooral tegenviel, naast de klachten over de toestand van de huizen zelf, waren de tekortkomin gen inzake opnebare nutsvoorzie ningen. Hierbij bleken de ont goochelingen in de beginperiode erg door te wegen. In de tweede plaats komt het lang aanslepen van de uitvoering van de bestrating, hiermee samengaand is de klacht over vuil en modder. Doch de sfeer voor zes gezinnen, de afgelegen ligging eveneens voor 6 gezinnen, voor 2 gezinnen de te dichte inplan ting van de huizen naast elkaar wa ren eveneens negatieve elemen ten in de beoordeling. v EEN VRIJ AANGENAAM LEEFMILIEU Als leefmilieuvereniging heeft Ral des eveneens een paar typische milieuvragen gesteld. Er was onder andere een vraag naar de beplan ting van de eigen tuin. Op de 97 gezinnen die een eigen tuin bezit ten, hebben er 76 ook zelf iets ge plant. 11 waren van plan dit te doen Meestal waren de beplantin gen beperkt tot bloemen of vaste planten. Groenten en fruit ko men praktisch niet voor. Slechts de helft van de inwoners is anderzijds op de hoogte van het aanplan- tingsplan van «Veilig Wonen», een plan dat ondertussen uitgevoerd is. Dit bewijst zeker het gebrek aan «totaal-informatie» van de bewo ners vanwege Veilig Wonen Dat het rustig is in de wijk te Lede kon reeds opgemaakt worden on rechtstreeks uit de antwoorden op voorgaande vragen. Toch zijn er 38 gezinnen die klagen over buren- hinder. De voorbijrijdende treinen, toeterende auto's en hondengeblaf vormen in afnemende rangorde eveneens een bron van rustversto ring Het wegenpatroon met zijn dood lopende straten, dat wel eens aan een echt labyrint doet denken, schijnt de overgrote meerderheid van de ondervraagden voldoening te schenken. Toch wensen nog een groot aantal inwoners een verbin ding tussen de twee delen van de wijk Misschien kan hier gedacht worden aan de aanleg van een woonerfvoorziening, namelijk een «drempel», waardoor de snelheid wordt afgeremd Ook over de par keergelegenheid in de wijk wordt weinig geklaagd. De laatste vraag in het hoofdstuk leefmilieu had betrekking op de kennis bij de bewoners van de plannen tot de bouw van een wa terzuiveringsstation. Meer dan de helft van de gezinnen, meer be paald 52%. was niet op de hoogte van die plannen. BESLUITEN WEINIG VLEIEND VOOR «VEILIG WONEN» Het was zeker niet de bedoeling van Raldes een gefundeerd we tenschappelijk verantwoord onder zoek uit te voeren naar de kwaliteit van het sociaal wonen. Toch laat dit onderzoek toe een aantal besluiten te trekken die vrij algemeen mogen genoemd worden. Deze besluiten zijn in ieder geval weinig vleiend voor de bouwmaatschappijen van sociale woonwijken, in casu de maatschappij «Veilig Wonen» uit Aalst. De wijk «Kleine Kouter» te Lede is wel een treffende illustratie van het feit dat vele dergelijke wijken uit eindelijk niet in de eerste plaats ten goede komen aan de plaatselijke bevolking. Vooral in de nabijheid van steden worden ze ingepalmd door mensen die de binnenstad ontvluchten wegens de onleef baarheid ervan of wegens de te hoge huur- of aankoopprijzen van de woningen. We stellen zelfs vast dat inwoners van de Brusselse ag glomeratie n. Lede zijn afgezakt, er werd zelfs een geval van volle dige onkunde van het Nederlands gekonstateerd. De aankoop- en huurprijzen van sociale woningen blijken wel te be antwoorden aan de verwachtingen, maar of men voor die prijs ook een degelijke, stevig gebouwde woning bekomt, blijft een open vraag. Te oordelen naar de vele scheuren en verzakkingen in de recent ge bouwde huizen, lijkt het antwoord eerder negatief te zijn. Typisch voor sociale woonwijken blijkt ook te zijn dat de bouwheren - in dit geval Veilig Wonen - zich zonder meer beperkt hebben tot het bouwen van huizen en het aan leggen van de hoogst noodzake lijke nutsvoorzieningen. Welke ook de oorzaak is van dit feit, het is hoogst wenselijk dat een dergelijk rudimentaire benadering van woonmilieukwaliteit zo vlug moge- Sjk tot het verleden behoort. Anderzijds stellen we vast dat er steeds en meer stappen worden ondernomen om het algemeen leefmilieu van de wijkgemeen- schap te verbeteren. Denken wij voor Lede aan het specifiek stra- tenpatroon dat automatisch ver keersarm is, aan de beplantingen die door de maatschappij werden uitgevoerd, aan de bouw van een klein waterzuiveringsstation. Doch als men ziet welke schaarse infor matie de bewoners over deze on derwerpen voorafgaandelijk ge kregen hebben, blijkt er duidelijk iets mis te lopen. Wat de nutsvoorzieningen en de wegeninfrastruktuur in sociale wij ken betreft, is de wijk te Lede weer een goed voorbeeld van de niet voorafgaandelijke uitvoenng, wat de overheid anderzijds wel eist bij privaat verkavelingen. Hierbij be perkt men zich overigens tot het allernoodzakelijkste. De verhoudingen tussen de bewo ners blijkt zich meestal te beperken tot informele burenrelaties. Alhoe wel 90% van de ondervraagden beweerden dat een vorm van buurtwerking nuttig en/of noodza kelijk is, wordt ook hier door de so ciale woonbouwmaatschappij niets voorzien om aan de wensen en no den van de bewoners tegemoet te komen Men laat blijkbaar alles op zijn beloop tot wanneer er van on deruit een initiatief terzake loskomt Frappant hierbij is eveneens dat er in de wijk zelfs geen mogelijkh. is tot vergaderen, zelfs niet tot hei uit baten van een kafee' Belangrijk is ook even terug te komen op het relatief groot aantal mensen die stante pede zouden willen verhui zen naar een andere wijk, waar zij hopen dat hun verwachtingen beter zouden ingelost worden. Gelet op het feit dat deze gezinnen nog maar pas naar deze wijk waren verhuisd, is dit cijfer inderdaad te hoog. De kumulatie van grote en kleine tegenslagen is deze mensen blijkbaar teveel geweest Tot slot benadrukt Raldes dat het dringend noodzakelijk wordt dat sociale bouwmaatschappijen zich niet louter beperken tot het plannen en het bouwen van woningen, maar dat ze dringend meer aan dacht dienen te besteden aan de leefgemeenschap.

De Voorpost | 1978 | | pagina 13