pe Tukmolen van Impe WIL BLANKENBERGE GELD? Konstruktief gesprek voor alle partijen De Voorpost - 13-10-1978 - 13 i "ityervolgp 1 1 nie ussen de periode 1971 lot 1975 is de lolen tweemaal van eigenaar veran- i.ldaj erd. Een eerste maal kochten de vroe- terei ere eigenaars, de familie Impens de or di 'olen terug van Graat D'Ursel en rond 973 heeft de stad Blankenberge de lolen aangekocht om deze ginder in en rekreatiepark te plaatsen. Er was erp us sprake van een overplaatsing van Cre npe naar Blankenberge Maar in 1975 k»n omt er een kink in de kabel als gevolg or d an een negatief advies van de Minister Too an Nederlandse Kuituur in verband p I1C Kt de geplande overplaatsing. Rond i(lin t Tukmolen te Impe wordt alles wind- iil, figuurlijk althans, want letterlijk reet de wind langs alle kanten aan de i«r o lolen. Het verval wordt steeds groter rdei 11976 krijgt de gemeente Impe een imum nel van de Rijksdienst voor Monu- enten en Landschapszorg, waarin nj,j,emeld wordt dat de beschermincjj- ..„JVocedure ingesteld is. Er wordt tevens gevraagd dat aan de eigenaar opdracht rJJs egeven zou worden een restauratie- 1 l'f ossier op te stellen en voor te leggen eilil an bovengenoemde Rijksdienst impe /ijl tuurt onverwijld een atschritt van dit ord chrijven aan Blankenberge )p 1 januari 1977 is er de tuzie en valt mpe dus onder beheer van Lede. Vrij- IC nel onmiddellijk vraagt schepen Hen- 'm8 lenckx. toen nog raadslid, aan het rwo chepenkollege te informeren naar de peri itand van zaken in verband met de be- iaa| cherming bij de Rijksdienst voor Mo- .rhi lumenten en Landschapszorg Het de vraag erbij wat van de gemeente .ede verwacht wordt. In het antwoord l)ni egt RMLZ dat kortelings een vooront- verplgst zal bekend gemaakt worden ;i te net molens die voor bescherming in ai lanmerking komenEnige tijd later is er iel lan een mspektie van de molen door de I (0 echnische dienst van de gemeente en Jur ir wordt in een schrijven aan de Rgks- l«nst op gewezen dat dringend mgrij- rs" i«n noodzakelijk zal zijn gezien de louwvallige toestand Ook de Rijks- l*nst voerde dan een mspektie uit en leze dienst stelde vast dat onverwijld H N onderschoring en afdichting van de lolenkap moet overgegaan worden. In en brief aan de gemeente Lede ver- Im roekt de Rijksdienst binnen de maand w te gaan tot het uitvoe'en van bo- Wngenoemde werken. Dit schrijven wn 16 december 1977 wordt op 20 lecember aan Blankenberge overge- if» naakt In februari van dit jaar laat de k», tad Blankenberge weten dat een res- j*luratiedossier opgemaakt wordt en dat ®*ie werken binnen afzienbare tijd zul- starten. in april 1978 laat de Rijks- rtst weten dat de definitieve proce- e voor bescherming van de molen izet is. Er is dus een onderzoek de imodo et incommodo In de be- injving van de goederen die in aan- "king komen voor de klassering er: «de houten windmolen en het iel. sektie nummer x. deel» Dat woordje «deel» roept dus de vraag- ins op en dit is het knelpunt waar- |en zal moeten opgetreden worden, lens de gemeenteraadszitting van 5 itember 1978 wordt door de oppozi- geïnterpelleerd naar de stand van iken Tijdens de bespreking doet idslid Galle het konkreet voorstel om it Blankenberge te onderhandelen de aankoop van de molen. Enkele in later vertrekt een brief naar Blan- iberge waarin gemeld wordt dat Ie een eventueel geïnteresseerd ko- is en er wordt gevraagd aan de inaar dat deze zijn intenties te ken- geeft in verband met de molen Op rndag 2 oktober is er dan een schrij- van Blankenberge waarin de eige- meldt dat er meerdere kandidaat iers zijn voor de Tukmolen én er irdt aldus gevraagd een bod te doen, dit schrijven blijkt duidelijk dat Blan- inberge grof spel speelt en het op een met onaardig sommetie duiten van de gemeente Lede gemunt heeft. Einde vo- rifle week heeft het schepenkollege een nieuwe brief aan Blankenberge ge schreven waarin erop gewezen wordt Jat de molen geen handelswaarde neett. maar een monument is. Tevens Jat de gemeente Lede die een financiële «spanning wi! doen. graag duidelijk jtou weten waaraan zij toe is. Er wordt ook het inzicht van de gemeente ver duidelijkt dat bij de overdracht van de molen de prijs slechts als een symboli sche vergoeding mag beschouwd wor den. Het is nu afwachten geblazen op het antwoord van Blankenberge. Maar wij krijgen wel stilaan de indruk dat het een kat en muis spelletje zal worden tussen Lede en Blankenberge. waarbij deze laatste duidelijk geld zal willen slaan uit de transaklie. Onderlussen staat de mo len te verkommeren en zit de mogelijk heid er dik in dat de molen één dezer dagen omver ligt Als de eigenares dan denkt er nog grof geld uit te slaan, heeft zij het verkeerd voor. want wellicht zul len er geen kandidaat-kopers zijn voor een waardeloos hoopje schroot, alle boze intenties ten spijt. Het is ook opvallend voor de hele admi nistratieve bundel, dat er nergens een spoor te vinden is van de inzetting van de procedure tot bescherming. Men weet hierover niets, noch de exacte da tum, nog de instantie die de procedure ingeleid heeft. WAT MET HET LANDSCHAP? Het tweede knelpunt was dus de voor bescherming in aanmerking komende goederen en hierin meer bepaald het -deel» van het geciteerde perseel in de voorlopige lijst. Door de eigenaars van de gronden, de familie Impens wordt gevreesd dat het landschap rond de mo len ook zal beschermd worden. Deze vrees is zeker met ongegrond, integen deel. Toevallig verscheen in het sep tembernummer van «Open Deur», een publikatie van het Ministerie van Neder landse Kuituur een bijdrage van de heer Jo De Schepper, inspekteur bij de Rijksdienst voor Monumenten en Landschapszorg. over molenzorg on der de titel «Die mooie molen be dreigd». Hierin worden onder andere de uitgangspunten van de Rijksdienst bij de bescherming van molens uiteen gezet. In de inleiding komt het belang rijkste principe al onmiddellijk naar voor. waar de auteur schrijft: «Heel wat mensen vinden het leuk een windmolen aan het werk te zien. en terecht Wij vinden het niet alleen leuk, maar ook noodzakelijk dat er regelmatig ge draaid, ja zelfs gemalen wordt. Om dit mogelijk te maken, respektievelijk te houden, mag de wind niet door hinder nissen worden gestoord.In ver band met die hindernissen lezen wij wat verder dat. alhoewel de wind in normale omstandigheden al onafgebroken de aandacht vergt, er de jongste decennia nog een moeilijkheid bijgekomen is Het klakkeloos inplanten van windhin- derende obstakels (gebouwen, hoog- stammige aanplantingen) in de in vloedsomgeving van de molens veroor zaakt met betrekking tot de windvang een kunstmatige onregelmatigheid In verband met de taak van de Rijksdienst schrijft inspekteur De Schepper: Bij de stijgende welvaart werd meer en meer bodem prijsgegeven voor nieuwbouw, woningen, bedrijfsgebouwen en we gen. De huidige ruimtelijke plannen (gewestplannen, bijzondere plannen van aanleg) lijken ons overigens de be kroning te zijn van deze evolutie. In deze situatie zijn een aantal molens het slachtoffer van hun ligging. Soms staan ze aan de rand van een dorp. of in een randgemeente die door de uitdeinende stad wordt opgeslorpt Dat de eigenaars van de omringende grond dan vaak proberen hun perselen te verkavelen en als bouwgrond te ver kopen. spreekt vanzelf. Het is echter de taak van de overheid om daar paal en perk te stellen.» Tot zover de stelling- name van de auteur. Over de windvang bij de Tukmolen kunnen wij als onge schoolde op dit vlak mets opmerken, maar wel is het een feit dat door de meesten die de Tukmolen kennen met grote zekerheid gezegd wordt dat hij in die mate vervallen is dat hij nooit meer zal kunnen draaien. Dus zouden obsta kels die de windvang hinderen, hier niet als een hinderpaal kunnen aanzien wor den Over de ruimteijke plannen in de omgeving van de Tukmolen kunnen wij zeggen, dat volgens het recent goedge keurde gewestplan de molen zelf in de landbouwzone ligt. Er is wel evenwgdig met de straat een zone voor landelijke wonen van vijftig meter diepte, maar deze raakt de molen niet. Wij durven dus wel vooropstellen dat de molen ze ker met bedreigd wordt door het ge westplan. integendeel. Het zou bijge volg zinloos zijn indien ook het land schap rondom de molen bij Koninklijk Besluit zou beschermd worden, want in feite is de omgeving van de molen reeds beschermd door het huidige gewest plan. Over de invloedssfeer van de mo len wordt ook nog gezegd dat uit vele gesprekken met molenaars af te leiden is dat de in Nederland toegepaste vuist regel voor het bepalen van de molen- technische invloedssfeer, de maxi male, volkomen aanvaardbaar zou zijn. Deze regel ziet eruit als volgt: bebou wing of beplanting op een afstand van 0 tot 100 meter mag een hoogte bereiken van 0 meter, voor een afstand van 100 tot 200 meter een hoogte van 1 tot 2 meter, voor een afstand van 200 tot 300 meter een hoogte van 2 tot 3 meter; enzovoort tot een afstand van 1000 me ter en een hoogte tot 10 meter. Inspek teur De Schepper voegt er dan aan toe dat dit de norm is die de Rijksdienst in het vervolg bij de afbakening van te beschermen molenbiotopen zou willen toepassen. Maar hij voegt eraan toe: vanzelfsprekend zal dat niet altijd moge lijk zijn. Wij vrage ons af welk nut deze regel heeft in een landelijke woonzone omgeven door landbouwzone. Ten an dere de molen zal meer dan waarschijn lijk toch nooit meer kunnen draaien Dit zou tevens de eerste stelling en blijk baar ook een grondbeginsel voor de Rijksdienst bij de beschermingen van molens, tenietdoen. In deze eerste stel ling is er namelijk sprake van dat her stellingen er moeten op gericht zijn, de molen weer maal vaardig te maken. Een duidelijke bezinning over de toestand ter plaatse zou de Rijksdienst ongetwij feld tot andere inzichten brengen in verband met de bescherming van de Tukmolen en aldus zou ook de eigen dom van de familie Impens misschien kunnen gered worden. DE MOLENZORG IN BELGIE Als besluit aan ons artikel willen wij de geinteresseerde lezer nog enkele gege vens meegeven over de molenzorg in België in het algemeen. Over het aantal molens hebben wij volgende gegevens teruggevonden: de laatste decennia is er een enorme daling van het aantal molens geweest In 1860 stonden er bijvoorbeeld 34 windmolens op de Brugse stadswallen nu nog 3. In 1894 telde de gemeente Hooglede (West- Vlaanderen) 12 windmolens, nu nog juist geteld nul. Tussen 1914 en 1930 verdwenen er in de provincies Antwer pen. Brabant. Limburg en West- Vlaanderen 315 windmolens. In 1846 werden er 2.739 windmolens geteld A. ver Eist schreef vorig jaar zijn werk «De Belgische windmolens in beeld» de volgende gegevens over de molentypes in België: 41 standaardmolens met open voet (waaronder dus ook de Tuk molen) 25 met gesloten voet en 13 op torenkot. 24 grondzeilers, 22 stelling molens. 37 bergmolens (waaronder 1 stenen achtkant), 2 poldergemalen (1 met schroef van Archimedes. 1 met scheprad), 4 houten achtkanten, 6 siermolens op schaal, samen 175 exemplaren. Daarvan staan er 31 in de provincie Antwerpen, 16 in Brabant, 6 m Henegouwen. 1 in Namen. 1 in Luik. 17 in Limburg. 36 in Oost-Vlaanderen en 67 in West-Vlaanderen. Aan de lezer nu om uit te maken of de twee Leedse molens, de Fauconniersmolen te Oor- degem en de Tukmolen te Impe verder mogen vervallen Over het financieel aspekt voor de res tauraties van windmolens kan het vol gende gezegd: in 1978 wordt door het Rijk 250 miljoen fr. .voor beschermde burgerlijke monumenten uitgetrokken (religieuze gebouwen in partikulier bezit inbegrepen). Daarvan gaat ongeveer 10 miljoen naar windmolens. De subsidië ringsmodaliteiten voor restauratie zijn de volgende: het Rijk 50 procent (60 procent voor monumenten in openbaar bezit), provincie tot 20 procent, ge meente tot 20 procent (uitzonderlijk 30 procent). Over de restauraties van mo lens zegt inspekteur Jo De Schepper, dat het budget monumentenzorg nog altijd een beperkt karakter heeft (zie hierboven). Een groot aantal windmo lens, waarschijnlijk 60 70 procent, is in de komende vijf jaar aan herstellin gen toe. Daarbii wordt gerekend voor onderhoud, de kostprijs van ongeveer 100.000 fr. 200.000 fr. voor lichte herstellingen en tot 5.000.000 fr voor zware herstellingen en voor restauratie, de uitzonderlijke herstellingen (gedeel telijke of gehele rekonstruktie na storm of brand of door verval) die gemiddeld 7.000.000 fr. tot 10 000.000 fr. be dragen. Een kleine rekensom doet ver moeden dat hier een totaalbedrag van ongeveer 400 miljoen mee is gemoeid, waarvan volgens de huidige regeling 200 tot 240 miljoen fr. subsidie door het Rijk zou worden betaald. Over een periode van vijf jaar wordt dat dan een bedrag van ongeveer 45 miljoen fr. per jaar. Maar er zou eigenlijk ongeveer 90 miljoen fr per jaar nodig zijn voor een degelijk beleid, terwijl molenzorg in 1978 ongeveer 10 miljoen krijgt. De nu door het Rijk en de andere betalende partijen geleverde inspanning zou dus nog bijna vertienvoudigd moeten wor den. Wie spant zich voor deze kar? Wal gaal er nu eigenlijk gebeuren met de oude Tuk-molen De molen, ongeveer 275 jaar geleden gebouwd, staal in een ongeloojwaardigc slechte staal. De oud-eigenaarA If ons Impens. is er echt het hart van in De molen werd door de stad Blankenberge aangekocht en zou vofledig gerestaureerd worden, maar ondertussen knaagt de natuur maar ver der...De windmolen wordt overeind gehouden door één van de wielen die in de grond zit. IEDV) i Vorige week hebben wij uitvoerig de rezultaten toegelicht van het onderzoek dat Raldes uitgevoerd heeft in de sociale woonwijk «Kleine Kouter» te Lede. Tijdens de gespreksavond vorige week donderdag werd door de geïnteresseerde partijen hun vizie op de rezultaten gegeven en daarna kon het publiek vragen stellen aan de aanwezige paneelleden. Het waren dan vooral de bewoners van de wijk die hun grieven loslieten op de bouwheer, de maatschappij Veilig Wonen, zij het dat alles heel gemoedelijk verlopen is. Van de zijde van de bouw heer die veel kritiek te verwerken kreeg, was er zeker geen onbegrip voor de nog resterende problemen. Kortom, we mogen zeker stellen dat het een vrij konstruktieve avond geworden is, waar voor alle partijen zeker iets uit te leren of te onthouden viel. Het was de heer Toon Mertens, sekreta- ris van de organizerende leefmilieu- werkgroep van Lede. die als moderator de aanwezigen verwelkomde en de le den van het panel voorstelde. Aanwezig waren: schepen Minnebo als vertegen woordiger van het gemeentebestuur van Lede. de heer Van Esse die de bouwmaatschappij Veilig Wonen verte genwoordigde. van de zijde van de Na tionale Maatschappij voor de Huisves ting. de heer Bambs. voor de onder zoeksgroep Raldes hun sekretans Sieg fried Van Nuffel en wat later kwam ook de heer Achiel Nijs van de maatschaooii Veilig Wonen zgn woordje meepraten. VEILIG WONEN KRIJGT ALLES OP ZUN NEK Het was de heer Siegfried Van Nuffel die de spits afbeet en eerst enige uitleg verschafte over wat Raldes eigenlijk is, welke doelstellingen het nastreeft en welke zijn werking is, alsook de struk- tuur met de plaatselijke afdeling, waar onder de werkgroep leefmilieu Lede. Daarna lichtte hij uitvoerig de rezultaten van het onderzoek toe Als eerste gaf de heer Van Esse van Veilig Wonen zijn vizie op het onder zoek. waaruit duidelijk bleek dat hij met zozeer tevreden was met de rezultaten die door het onderzoek aan het licht gebracht werden. In verband met de aanwezigheid van bejaarden en vreemdelingen in de woonwijk zegde hij dat dit een beleids- norm van Veilig Wonen is om de sociale woonwijk een zo getrouw mogelijk beeld van onze huidige maatschappij te geven, daarom juist de aanwezigheid van deze sociale groepen. Een zeer aannemelijke beleidsoptiek. De heer Van Esse trachtte de beschul diging van het met tijdig klaarkomen van de woonwijk met allerlei middelen te verontschuldigen. Het te laat klaar komen van de nutsvoorzieningen zou te wijten geweest zijn aan het feit dat de instanties die voor de betoelaging moe ten zorgen, want de nutsvoorzieningen worden voor 100% betoelaagd, heel wat tijd nodig gehad hebben om de dossiers goed te keuren. Voor het niet tijdig aanleggen van de wegeninfra- struktuur werd als reden opgegeven dat, als de wegen er eerst liggen en er dan nog moet gebouwd worden, deze wegen stuk gereden worden. Een weinig vriendelijke opmerking voor de aannemer der wegenwerken. Ook de aanleg van de vyaterleiding heeft oor spronkelijk heel wat voeten in de aarde gehad. Ten slotte voegde de heer Van Esse er nog aan toe dat het onmogelijk is om 104 woningen op één dag volle dig te voorzien van alle nutsvoorzienin gen. hier en daar rijzen er altijd proble men als gevolg van onnauwkeurighe den. Maar zo is het. aldus de heer Van Esse, Veilig Wonen krijgt alles op zijn nek. ook al ligt de schuld bij de aanne mers of de installateurs. Over het feit dat 22 gezinnen onmiddel lijk zouden willen verhuizen, zegde de vertegenwoordiger van Veilig Wonen, Van Esse, dat hij zeer graag de echte oorzaak hiervan zou wensen te kennen. Over de sfeer in de wijk zegde hij dat het aan de bewoners van de wijk zelf is om een aangenaam leefmilieu te creëren. DE ZAAK VAN HUN LEVEN Voor de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting was de heer Bambs afge vaardigd geworden Hij stelde zijn maatschappij voor als de moeder van de sociale woningbouwmaatschap pijen. De NMH stelt deze bouwmaat schappijen de nodige financiële midde len te hand om de bouwwerken te kun nen uitvoeren onder bepaalde voor waarden. Hij voegde er wel aan toe dat de maatschappijen over een zeer grote autonomie beschikken. Over het onder zoek van Raldes zelf. was de heer Bambs de mening toegedaan dat vooral de negatieve punten nogal in de verf gezet werden, terwijl het pozitieve uit het oog verloren werd. In verband met de wi|k zegde de vertegenwoordiger van de NMH dat hij uit ervaring weet dat de mensen die zich daar een huis ge kocht hebben de zaak van hun leven gedaan hebben. Over de inplanting van sociale wijken vervolgde de spreker,''is het normaal dat ze met centraal oeleqen zijn, daar de maatschappijen aan prijs- drukking moeten doen in verband met het sociaai aspexi. uus is net logiscn dat de dure gronden niet in aanmerking komen, maar moet een tussenoplos sing gezocht worden. Daarna zondigde de heer Bambs zich door een weinig taktvol en intelligent optreden aan enkele krasse opmerkin gen. Eerst had hij het over de klachten van scheuren en verzakkingen aan de woningen. Spreker beweerde dat deze ongetwijfeld met een vergrootglas zul len moeten gezocht worden, eraan toe voegend. «ik ben ervan overtuigd, on danks het feit dat ik het zelf niet gezien heb». Hierop kwam een veelbetekend gemompel uit de zaal. De heer Bambs vervolgde met een nog krassere uit spraak dat hij nog nooit een sociale woning heeft weten instorten Deze uit spraak ontlokte heel wat hilariteit in de zaal. Ten slotte had de spreker het nog over wat m een sociale wijk mag worden ingeplant. Volgens de wettelijke be schikkingen mogen de maatschappijen enkele sociale woningen bouwen Het is onwettelijk als in een sociale wijk een café. een winkel of een vergaderlokaal ingeplant wordt. Nochtans gebeurt het soms Maar volgens de wet mag het niet ROL VAN DE GEMEENTE BEPERKT Als vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur schetste schepen Minnebo de rol van deze instantie bij de oprich ting van een sociale woonwijk op haar grondgebied. Deze beperkt zich bij de planning tot het advizeren van de plan nen en deze door te sturen voor goed keuring naar de provinciale diensten van stedebouw. Wat de gemeente wel mag doen. is tussenkomen voor de aan leg van de toegangswegen op kosten van de gemeente, evenals het aanbren gen van openbare verlichting. Deze beide werken zijn te Lede inderdaad uit gevoerd geworden door de gemeente, evenals het aanleggen van een voetwe gel als verbinding tussen de wijk en het station. De schepen voegde eraan toe dat voor de verdere uitbouw van de wijk steeds een beroep mag worden gedaan op de gemeente om waar nodig te voor zien in één of andere behoefte van de bewoners. Over de met-centrale ligging van sociale woonwijken zegde schepen Minnebo dat dit een logisch verschijnsel is als men de huidige evolutie van de bouw grondprijzen even nagaat. Dat er be jaarden in de wijk te Lede gehuisvest v zijn vond de schepen heel pozitief, want het is zeker verkeerd deze mensen in een getto te plaatsen. Zij verdienen hun plaats in de maatschappij tussen jonge gezinnen. Daarna gaf schepen Minnebo een heel deskundige uitleg over de huurprijzen in de wijk. De onderzoekers hadden in vraag gesteld of een huurprijs van 7 000 fr. nog wel een sociale prijs is De spreker legde het volledige systeem van huurprijzen uit met de aanpassin gen aan het inkomen die jaarlijks plaatsvinden. Aldus is het niet moeilijk tot een bedrag van 7 000 fr. te komen en de schepen vroeg zich dan ook af of de mensen met een dergelijk inkomen nog wel thuis horen in een sociale woonwijk. Ten slotte trad schepen Minnebo de onderzoekers bij waar zij het hebben over de diversifikatie van de wijk. Teke nend hiervoor is de bijnaam van de so ciale woonwijk, namelijk geel dorp of chinees dorp Hier zou door de bouw heren zeker één en ander kunnen ver meden worden, aldus schepen Min nebo. sde gelegenheid te baat om een aantal klachten over de toestand van hun wo ning naar voor te brengen. Voor het lekken van de daken wordt door de maatschappij intensief naar een oplos sing gezocht, aldus de heer Van Esse, maar deze kan nog wel enige tijd uitblij ven. Het is een probleem eigen aan de wijk Kleine Kouter, want in andere wij ken zou de maatschappij met deze pro blemen niet opgescheept zitten Een magere troost voor de bewoners in kwestie. Volgens een bewoner zit het probleem alleen in het feit dat het mate riaal dat gebruikt werd van tweede kwa liteit is. Uit een aantal klachten konden wij aflei den dat deze ook geuit worden door private personen die bouwen en dat hier zeker niet de schuld ligt bij de maat schappij' Veilig Wonen Bijvoorbeeld het probleem met aannemers of instal lateurs die beloven kleine reparaties te komen uitvoeren, maar zich dan uitein delijk met laten zien of na zeer lang wachten. Of het nu een privaat persoon is. of een maatschappij, iedere bouw- dit uit het programma was geschrapt geworden om de prijs van de woningen te drukken. De bewoners merkten op dat hiervan niemand op de hoogte gebracht werd of dat dit aan niemand gevraagd werd of zij dat zo wensten Eén der bewoners noemde dit valse reklame voeren Doch dit was nogmaals een bewijs van ge brek aan informatie Er schijnen ook nogal wat problemen te bestaan met de waterzuiveringsinstalla tie. Eén van de bewoners vroeg wan neer er een oplossing zou gevonden worden voor de stank en het lawaai dat deze installatie produceert Volgens de heer Van Esse van Veilig Wonen is er tot op heden alles aan gedaan wat er kan te doen is. Dit zouden kinderziekten geweest zijn maar nu kon niet ontkend worden dat de toestand reeds verbeterd is. Er werd beloofd dat er nog verder zal aan gewerkt worden en dat er kortelings een officiële meting van het geluid zal plaatsvinden. Voor de ongezellige geur beloofde Raldes zijn medewerking om het probleem te gaan onderzoeken oml dooi In het Kuliureel Ce was er alleszins. (EDV) De heer Achiel Nijs van de maatschappij Veilig, Wonen kwam slechts heel kort aan het woord, met een konkrete vraag Hij wenste te weten of er iemand kandi daat is voor het uitbaten van een café in de wijk. de ruimte hiervoor is voorzien en nog vrijAls er kandidaten zijn kan er aan begonnen wurden, aldus de heer Nijs. GRIEVEN ALLERHANDE Na de pauze konden de aanwezigen hun vragen stellen aan het panel Een eerste probleem dat behandeld werd was de inplanting van KMO's in sociale woon wijken. Er werd gevraagd waarom er bij de planning van sociale wijken geen rekening gehouden werd met andere groepen uit de maatschappij, zoals de zelfstandigen. In het antwoord werd er nogmaals op gewezen dat de maat schappijen zich aan de wettelijke be schikkingen moeten houden en dat hierin niet voorzien is dat er winkels, garages, wasserettes of dergelijke in een sociale woonwi|k mogen ingeplant worden. Nochtans is dit reeds op een aantal plaatsen gebeurd en meestal zijn deze winkels na enkele tijd in faling ge gaan. De oorzaak hiervan zou zijn het systeem van bestelling aan huis, de leurhandel met groenten, brood enz Eén der aanwezigen merkt ook op dat de huidige tendens in een gezin erop gericht is dat uithuiswerkende gezinnen de zaterdag hun wagen nemen en sa men gaan inkopen doen in het centrum, in de stad of in de supermarkten. Dit is een fenomeen waar niet alleen vestigin gen in sociale wijken mee te kampen hebben, maar overal in stad en dorp. Ten slotte werd nog opgemerkt dat de ruimte voor een winkel voorzien is in de wijk te Lede. dat er enkel gewacht wordt op een kandidaat uitbater, evenals voor de voorziene herberg. Een aantal bewoners van de wijk namen van Lede ging een gesprek. 'eilig Wo Veel belangstelling heer heeft met problemen af te rekenen met aannemers, onderaannemers of installateurs Wet zouden wi| in vraag durven stellen of een degelijk gestruk- tureerde maatschappij met twintig jaar ervaring zoals Veilig Wonen, zich niet beter kan wapenen tegen de willekeur van die aannemers en installateurs. Naast scheuren en verzakkingen waren andere voorkomende klachten voegsel dat van tussen de stenen valt. verstopte riolering als gevolg van de wegenaan leg. niet of slecht funktionerende pom pen van de centrale verwarming, zelfs iemand die sleutels van zijn woning ontbreekt De maatschappij Veilig Wonen stond ontvankelijk tegenover de klachten die door de bewoners geuit werden en sommige werden zelfs genoteerd om te onderzoeken Ook dode huisdieren zouden in die vij ver hun laatste rustplaats hebben De Nachtegaallaan, die loopt langsheen de vijver zou door snelheidsmaniakken gebruikt worden om eens de snelheid van hun wagen te testen Door Veilig Wonen was in dit verband de vraag bij het schepenkollege ingediend om het woonerfteken te plaatsen aan de toe gangswegen. Het desbetreffende on derzoek is aan gang. Er werden tevens oplossingen opgesomd om de snelheid te beperken, zoals het plaatsen van drempels. Er werd door de panelleden wel op gewezen dat de bevolking in het algemeen meer plichtsbewust zou moe ten optreden. Door de onderzoekers werd ook het ge brek aan totaalinformatie aangeklaagd. Tijdens de vragenstelling kwam nog een staaltje hiervan naar voor Volgens de bewoners was in de eerste prijsop gave de installatie van een regenwater put met pomp voorzien Na de afwer king van de woningen was hiervan niets te merken De heer Van Esse zegde dat EEN KONSTRUKTIEF GESPREK Door de sekretaris van Raldes. de heer Van Nuffel, werden dan de besluiten van de avond geformuleerd Hij toonde zich ten zeerste tevreden over de op komst. zowel van de belangstellenden als van de panelleden. Voor de be schuldiging dat alleen de negatieve punten belicht werden, zegde de sekre taris dat het wel de bedoeling was van het onderzoek de problemen die er rij zen bij sociale woningbouw op te spo ren Spreker had tevens de indruk dat de maatschappij Veilig Wonen zeker de bedoeling heeft voor de problemen die er zijn oplossingen te zoeken. Hij riep tevens op tot een eigen discipline van wege de bewoners van de wijk om alles niet onnodig te vervuilen of te verpes ten Sekretaris Van Nuffel was ook de mening toegedaan dat een aantal pro blemen tijdens de avond aan bod ge komen waren die niet bestonden tijdens het onderzoek en dat problemen die in het onderzoek voorkwamen, nu reeds opgelost waren. Er is dus zeker een evolutie waar te nemen, aldus de spre ker en het zou zeker interessant zijn de wijk nog eens door te lichten in zijn totaliteit over een paar jaren, als hij volledig voltooid zal zijn De heer Van Nuffel was ook ten zeerste tevreden over het feit dat de avond uitgegroeid was tot een vertrouwelijk en konstruk tief gesprek tussen de verschillende partijen. Er is heel wat verduidelijkt ge; worden en alle partijen zullen er ongé"- twijfeld iets van opgestoken hebben. Voor bepaalde hangende problemen wordt een oplossing gezocht, en daar zal Raldes zeker een oogie in het zeil houden, aldus besloot sekretaris Van Nuffel de avond

De Voorpost | 1978 | | pagina 13