Parochie VLEKKEM slechts vanaf 1837 zelfstandig niet onbelangrijk Mem vitjKKem VTB-VAB FLOREERT Viefctem WAT HEB IK AAN DIE BOND? Erpe-Mere j liaanse sfeer, een kerstdans- Jeugdcentrum ter gemeen te Er is een gratis tombola Lolgens de geschiedschrijver van de H. Lambertus zou de eerste bidplaats van Vlekkem opgericht zijn door de H. Ursmar, de apostel van het tand van Aalst die het werk van St.-Amandus voortzette en voltrok. De eerste vermelding van de kerk dateert reeds uit 1117 wanneer de bisschop van Kamerijk, Burchaard. op ver zoek van de Abt van Affligem de kloosterzusters van Vorst ermee begiftigde. Van toen af stond ze reeds onder het patroonschap van de H. Lambertus. Het oorspronkelijk kerkgebouw n 1857 werd afgebroken stond tegenover de pastorie De nieuwe kerk. een der schoonste van de omgeving, werd opgericht op de «Boven- driesch» Waardevolle stukken zijn er echter binnenin weinig te vinden Volgens de gedenksteen bij de ingangsdeur was toen P.F Claus pastoor, B Meuleman burgemeester en F. Schoc- kaert kerkmeester Het laartal «1857» vinden lief hebbers van kronograms terug in volgende gedenkstenen, de eerste boven de ingangsdeur, de andere onder het wapen van bisschop Delbecque «VLeCkeM CoeDIfICat» «LapIDeM CoLLoCaVIt» Het hoogkoor, verlicht door twee vensters, werd geschil derd door de Gentenaar Van Biesbroeck De zijaltaren zijn toegewijd aan O.L.V. en aan de H. Lambertus. De grote klok dateert van 1783 en had als peter A F. Baten en als meter Chatarina Govaert. Pastoor was als dan G. Aerts. De kleine klok, eveneens uit 1783 daterend, had als peter J. Joseph Meuleman en als meter Anna Christina Coppens In een grafsteen eert Vlekkem een beroemde zoon. Jacob van Keymeulen. een beroemd heelmeester en kruidenkun- dige die er overleed in 1557 In het begin van de 17e eeuw hing Vlekkem parochiaal af van de pastoor van Zonnegem en sedert 1686 van Burst. Van 1803 tot 1817 had Vlekkem een eigen herder doch wegens de schaarsheid van priesters was het nu de pastoor van Ottergem die Vlekkem bediende. Een eigen parochiebestuur be kwam Vlekkem definitief in 1837. PASTOORS VAN VLEKKEM Jan Mathias 1549 Lieven Bayens 1570 Appolonius Vervinck 1630 Hendrik Jongers 1647 Jan van Wijnendaele 1654 Gaspard de Naeyer 1665 Joos van den Wijngaerde 1679 Egidius Hallet 1699 G. Aerts 1783 E.-B. van Lierde 1803 P.-F. Baten 1818 Frans de Cuyper 1822 P.-J. van de Woestijne 1823 F. de Sadeleer 1837 P.-F. Claus 1846 J .^J. van Assche 1861 Pieter-Amand Ghys 1886 J. Stevens 1906 S. Voortman 1908 S. Spittael 1928 H. Van den Bossche 1947 F Waeterinckx 1958 J. Van den Steen 1965 L.H. BALJUWS VAN AAIGEM EN VLEKKEM Pieter Oste 1660 Adriaen van Uytfanghe 1671 Philip tKint 1730 MEIERS VAN AAIGEM EN VLEKKEM Geeraard de Vuyst 1640 Pieter van Noortgate 1661 Joos van Bockstael 1668 Frans de Bruycker 1668 Pieter Schouppe 1676 Pauwel van Cauter 1689 Daneel de Schryver 1729 Joos Schouppe 1712 Hendrik de Vuyst 1742 P van Mullem 1757 Melchior Schouppe 1755-80 Jacob Roelant 1757 Pieter van Durme 1756 Lieven de Ceuleneer 1783 Jan Penninck 1787-90 BURGEMEESTERS Simoen de Meyere 1640 Pieter d'Haeselere 1648 Michiel d'Haeselere 1685 Joos van Wassenhove 1686 Gillis van Durme 1687-1706 Pieter Standaert 1726 Jan Peleman 1732 Pieter Schouppe 1734 Geeraart van Durme 1737 Lauwerens Coppens 1738 Pieter Adnaenssens 1739 Joos de Vuyst 1755 Lieven Schouppe 1759 Jan Redant 1768-1790 J. de Smet 1801 Lambrecht van Eeckhaute 1803 Alex, de Ruddere 1812 J.-F. Clompen 1820 B. de Moerloose 1830 C van den Eeckhout 1836 Benedict Meuleman 1846 Benjamin Meuleman 1871 Benjamin De Clippele 1886 Alfred De Clippele 1930 1940 Achiel van den Steen 1946 Karei van den Bossche 1952 Achiel van den Steen 1958 Herman de Somer 1964 Prosper De Lat 1976 Vlekkem. tie gemeente waar ieder huisje zijn kapelletje heejt. (SJ) Twee koppel et je sen een kerk. Links het enige herberg -Herleving en rechts een ommegangskapel. (SJ) Vlekkem, een vroegere mini-gemeente van nauwelijks één en een kwart km2 groot, had als wijken «de )riesch», «de Kat» en «de Paardenstraat». Vóór de (omst van Julius Caesar zouden op dit grondgebied Srieks-Germaanse volksstammen hebben verbleven, s het klein, het is dus historisch alvast niet van belang Dntbloot. )e eerste maal dat het in de jeschriften voorkomt is het on- ler de benaming «Flachem» en in het charter van 1036 Naarbij de keizer Koenraad II in iet bezit van zijn goederen be- restigt. Ook in het archief van je abdij Affligem komt in een wrkonde van 1117 waarin ipraak is van de kerk dezelfde ichrijfwijze voor. n 1209 vinden we reeds «Vlec- tem» en in 1127 «Vlachem». listorikus J. De Smedt noemt flekkem «une habitation dans a plaine», een woongelegen- leid in de vlakte. Förstemann loudt het liever als afkomende ran de persoonsnaam «Fla- ;ho» met toevoeging van hem, leem, of heim. etende Vlekkem een deel bos *(iet had ook verschillende drie- ;en als «den grooten Driesch», den Doel», «ten Eede». «de lovendriesch» en «te Voorde», tijdens de Leenroerigheid sa- nen rr.ét Denderhoutem. Haal- ert, Kerksken. Heldergem naar vooral het naburige Aai- jem maakte Vlekkem in de eenroerigheid deel uit van «het .and van Rotselare» en voor iet gerecht stond Vlekkem sa- nen met Aaigem onder één ierschaar bestaande uit een urgemeester. zes schepenen in een meier )e tienden behoorden aan de ibdij van Vorst waaraan zij in nei 1219 door ridder Gillis de Jaint-Aubert waren afgestaan. VERDERE GESCHIEDENIS Was Vlekkem klein en onbe duidend, van de oorlogsgesel bleef het in elk geval niet ge spaard. Vooral in de tweede helft van e zeventiende eeuw had het veel te lijden van de over en weer dravende Franse krijgslui ondergingen Vlekkem en Aai gem samen een verlies van ruim 214 000 gulden. Daarbij dienen te worden gevoegd de herhaaldelijk geheven krijgs lasten, de gedwongen vlucht der inwoners en allerhande on gemakken In 1790, toen onze patriotten opstonden tegen het Oosten rijks bewind, kwam in Vlekkem een vrijwilligerskorps tot stand dat op 27 september te Gent op de V rijdagmarkt de eed van ge trouwheid aan de Staten zou af leggen. LANDBOUW Als typische landbouwge- meente telde men in 1830 te Vlekkem 16 paarden. 59 stuks hoornvee en 23 zwijnen In 1846 waren er reeds 46 paar den. 77 hoorndieren, 7 kalve ren, 37 zwijnen en 20 geiten. De grootste boerderij besloeg in 1846 20 25 hektare De windmolen van Vlekkem werd opgencht bij oktrooi van 1 december 1781 ten voordele van Benedikt Janssens mits een erkenningsrecht van 2 «hod» tarwe 's jaars. Om een zo volledig mogelijk beeld te kunnen geven van de kulturele voorzieningen in Erondegem, Vlekkem en Ottergem, dachten we er goed aan te doen even te gaan praten met een vertegenwoordiger van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen. De heer Marcel Van Cane- gem (Erondegem) vonden we niet thuis. Honoré Van Lierde in Vlekkem was afwezig, maar de heer en me vrouw Standaert-De Boeck bleken bereid om ons en kele inlichtingen te verstrekken. Zij zijn respektievelijk sekretaris en voorzitster van de B.G.J.G.-afdeling Ot tergem. Vóór de oorlog, was de bond voor kroostrijke ge zinnen vertegenwoordigd zowel in Erondegem als in Ottergem door één per soon In 1963 heeft de heer Van Der Eecken, een hoofdonderwijzer de ge meente Erondegem een vaste en alleenstaande ver tegenwoordiger gegeven. Sindsdien staat Ottergem er alleen voor: volgens de heer Standaert, geen gemakke lijk werkje! In 1963 telde de BG.J G slechts 7 leden Nu, 15 jaar later, zijn reeds 70 gezinnen (van de 125 op Ottergem wonende) lid van deze organisatie Het allereerste doel van de bond is de mensen (of beter de gezinnen) op financieel en kultureel vlak bij te staan. Wij mogen, volgens de heer Standaert niet vergeten dat de gezinsvergoeding, beter bekend als het kindergeld, er gekomen is dank zij de bond van de kroostrijke ge zinnen van Belgie. De Ot- tergemse vereniging houdt het echter vooral bij het kul turele: allerlei feestelijkhe den worden op touw gezet. Wij noteerden onder meer het Sint-Maartenfeest en de paasklokken voor kinderen tussen twee en tien jaar Een bloemenfeest ter gele genheid van moederdag en een kaarting voor de vaders zorgen ervoor dat alle ge zinsleden eens iets hebben. Verder moeten we vermel den dat er voor de kinderen een ekstra inspanning wordt gedaan: jaarlijks wordt er een gratis-reis in gericht. Verleden ]aar werd de Waliby bezocht, terwijl dit jaar de Efteling de voor keur kreeg. Op een alge mene vergadering (die dit jaar doorgaat op 11 novem ber), kan elk lid terecht voor een ontspanningsavond. Dp7P riflpt rtnnr in hol voorzien, waarbij iedereen een prijs wint Het geld om dit alles te kunnen bekosti gen, wordt vergaard tijdens een T-D voor de jeugd. Deze feestavond ging door op zaterdag 7 oktober in Erondegem aan de kerk De (onregelmatig gehouden) bestuursvergaderingen worden gehouden in kafee 't Gemeentehuis, bij Yvonne Liebrecht. Dit gebeurt on geveer twintig maal per jaar: iedere keer voor en na een aktiviteit. Het bestuur telt twaalf leden, met als ere voorzitter de oud burgemeester van Otter gem de heer Donadus Standaert Om aan te sluiten is het vol doende een lidkaart aan te kopen. Deze geeft recht op tal van voordelen: iedere week «De Bond» in de brie venbus, een dienst «kinder oppas», allerlei mogelijkhe den om aan sport te doen, de gezinszegels, het cen traal maatschappelijk werk (bij sociale en gezinsmoei lijkheden) enz. Als een lid drie of meer kin deren heeft, kan hij een zeer goedkope woningfondsle ning afsluiten en verminde ring krijgen op het spoor vervoer. Maar iedereen kan terecht bij sekretaris Fran^ gois Standaert: hij is een man van goede wil en helpt zoveel mogelijk inwoners van de gemeente. Zijn de vies is simpel te omschrij ven: «Wij werken vrijwillig belangeloos. Wij staan steeds ten dienste van de bevolking». Tenslotte nog dit: op zater dag 3 maart 1979 is er een speciale namiddag voor zien voor de grootouders. Zij worden verwacht in de zaal Patronaat te Mere Eventueel kunnen de grootouders gratis opge haald worden met een au tobus. Tijdens de feestelijk heden krijgen zij niet alleen een gratis koffietafel, maar allerlei geschenken en een speciale attraktie: de groep «Lachzaaiers» zorgen voor de ontspanning RDV Ook buiten de VTB-VAB aktief als trainer van de eerste ploeg van F.C. Kerksken vinden we Hedwig D'Haese, VTB-VAB - vertegenwoordiger op het voetbalterrein van de «Red Lions» waar hij zijn spruiten begeleidt bij hun eerste stappen in de voetbalkunst. De plaatselijke afdeling werd acht jaar geleden gesticht met als vertegenwoordiger Hedwig D'Haese, als ondervoorzitter Pierre Van den Eynde, sekreta ris Paul De Smet en bestuurs leden Hendrik Van den Eeck hout. Paul Leeman en Karei Coppens. Bedoeling ervan was uiteraard kulturele werking te stimuleren en de eigen streek te leren ken nen en waarderen. De afdeling toont zich aktief. Zo voorziet het komend winterpro- gramma een «Bretoens pro gramma» met films en dia's door Renaat Van Dessel, een herfstwandeling langsheen ty pische plekjes gevolgd van ge- zellia naDraten in een Breuahe- feest in zaal Olympia en in het voorjaar is men dan aan een danskursus toe. Ook platen- en boekenbeur zen, tentoonstellingen van oude ambachten, tekenwed strijden, causeries. toneel avonden met gastvoorstellin- gen van de KNS te Erondegem behoren tot de vele aktiviteiten volgens het motto «elck wat wils». Er zijn uiteraard afdelingen met meer leden maar percentsge wijs heeft deze afdeling die be nevens Erondegem ook Otter gem en Vlekkem en zelfs een paar leden uit Vlierzele onder haar gebied telt met haar meer dan 200 leden een belangrijke impakt op de lokale bevolking. Vflor tie fusie werden hier belangrijke problemen aangesneden. n de pronkstukken van Vlekkem. (SJl

De Voorpost | 1978 | | pagina 15