dieu schepen! Welkom echtgenoot! FRIEDA BOURLON-GHIJSSENS: «HET KON ZO NIET LANGER!» pik $chepenkollege tegen V.Z.W. «Sport- en tekreatiecentrum» te Gijzegem Binnenkort een «Vrouwenhuis» te Aalst iTZ SERAV DESIGN CENTER De Voorpost - T3-10-1978 - 3 erdf rg 'oor en ieft. de ami Het j het ogenblik dat de geruchten over het heengaan van Gilbert Bourlon als schepen steeds licieel niet konden worden bevestigd bleek zijn ontslagbesluit niettemin onherroepelijk vast hebben gestaan. r|et ziet er dus definitief naar uit dat men op het Aalsterse «landhuis» het spelletje voor l uiloften en partijen stoeltje wisselen met meer dan gewone ijver beoefent. Als dit naar litenuit zó langzaam aan op meesmuilend gegrinnik wordt onthaald dan stellen wij ons zo ior dat, binnen de bestuursmeerderheid, een en ander veeleer met stijgend tandengeknars zij het «en sourdine» wordt verwerkt. ellen bij dit alles dat dit de ntinuiteit van het gemeente- leid niet ten goede komt is al en relevant als het intrappen n een open deur. Dat het in marge van soortgelijk ge ren uiteraard gonst van ge- :hten. gissingen en mterpre- ies zal wel niemand met ver- iming slaan, het ontslag van Gilbert Bour- i, als schepen van midden and, feestelijkheden, land-en nbouw en ekonomische ek- ansie. doen dan ook de dol veronderstellingen, naar it hoe en het waarom, de ron- vrouw bedoelen wij in bredere zin alles wat daaraan vast zit voor een man. dus zeker zijn gezin dan toch een belang rijke rol zou hebben gespeeld. Het leek ons dan ook veeleer wenselijk om. meer nog dan Al gebeurt dit zeker onbewust en al begrijp ik deze handels wijze van de mensen toch be seffen zij niet wat hiervan de draagwijdte is. V.P.: Er wordt gezegd dat Hijzelf, zowel als ikzelf trou wens blijven in de vrije tijd die ons rest, plaatselijk gewoon doorgaan met onze sociale, maatschappelijke en politieke aktiviteiten. V.P.: Blijft uw man dan aan als gemeenteraadslid? Mevr. Bourlon: Neen! Dat kan niet! Dit zou niet ernstig zijn! Nogmaals, het is, in tegenstel ling met wat ook wij hadden ge dacht als wij rondom ons zien met wat een gemak sommige personen een hele reeks offi- zó ver is zal ik echter alles doen opdat hij op deze beslissing niet meer terug komt. Er hangt te veel van af voor ons gezin. V.P.: Het is U aan te zien dat het voor U ook geen lachertje is om dit alles mee te maken. U bent heel de tijd door reeds aan een stuk aan 't roken en de spanning waaronder U staat komt haast voelbaar over. Is dit geen zware prijs voor een relatief en tijdelijk sukses dat een man, uw man, in de politiek heeft kunnen >or wie de politieke opgang Gilbert Bourlon. toen te embodegem. later bij de oot-Aalsterse gemeente- adsverkiezing en nog later bij parlementsverkiezingen, ■ft kunnen volgen komt deze islissing al even onverwacht onbegrijpelijk over. Voor U mand als hij, die als weinigen ektoraal bijzonder hoge ogen loide, geheel beantwoordde in wat het politieke voetvolk irwachtte, niet gespeend van lige ambitie wat hij trou- ans nooit heeft willen noch innen verhelen en bijzon- goed aanslaand bij een elbepaald kiespubliek waar- >or hij op een mum van tijd tot elektorale «top-scorers» as gaan behoren, voelde hij :h zeer zeker binnen het ge- iel van de aktiviteiten, machi nes en manipulaties, waarbij i waarrond de «vertoning» po- ek wordt opgebouwd opge- erd en in stand gehouden, igetwijfeld als een vis in het iter. toch lijkt het er tenslotte ar dat dit alles blijvend on- Idoende gewicht in de schaal eft kunnen brengen en dat er ik voor Gilbert Bourlon nog ngen bestaan die zwaarder lorwegen. sschien lig* de reden van zijn atslag dan ook veel dichterbij, het persoonlijke vlak, dan it de aanleiding ertoe in het ilitieke samenspel dient te )rden gezocht vermits iedereen van ons i| weet dat achter elke man vrouw staat dachten wij uiiofat, in de mate dat politici nog r annen zijn, ook bij deze spe- men de vrouw wel eens in de lereerste plaats mede aan de ik isis kon liggen van hun han- ilswijze, van hun beslissin- m. Oi as het niet J.J. Rousseau die •ti i: «Wilt ge de mannen leren nnen? Bestudeer de vrou- crk jn». e leszins leek het ons meer dan line larschijnlijk dat ook bij het itslag van Gilbert Bourlon als hepen, zo niet de vrouw sterk het spel zou zijn en met de De PVV formatie tijdens de ple gemeenteraad op I januari 1977. Jean Van l.aethem. Andrê Meert, schepen Bourlon zelf, zijn echtgenote Mevr. Frieda Bour lon - Ghyssens over het ontslag van haar man te horen. Dat mevrouw Bourlon hele maal niet gebrand was om hierover met ons een gesprek te hebben, zal niemand ver wonderen. en verwonderde ons in de eerste plaats niet. Niet zonder aandringen, en misschien ook wel omdat het haar tenslotte ook eens van het hart moest, slaagden wij er tenslotte toch in. V.P.: Kunt U de geruchten over het ontslag van uw man bevestigen? Mevr. Bourlon: Ja! Hij heeft be sloten om zijn ontslag in te die nen en bij mijn weten zal hij daar niet meer op terugkomen. V.P.: Als wij dit goed begrij pen heeft hij dus zijn ontslag nog niet ingediend op dit ogenblik? Mevr. Bourlon: Neen! Officieel is zijn ontslag nog niet maar hij heeft het wel reeds aangekon digd. V.P.: Wat is de reden van deze beslissing? Mevr Bourlon: Het is niet vol te houden! Dat een schepenambt een «Full-time» betrekking is wil ik gaarne aanvaarden. Dit schepenambt echter is gelijk te stellen met drie maal een «Full-time» aanstelling. Van enig normaal gezinsleven kan hierbij geen sprake meer zijn. Zelfs als wij met de week-ends bijvoorbeeld samen een mani festatie gaan bijwonen of naar een van die vele verenigingsbals toegaan dan zijn wij net zo lang samen tot wij daar aankomen. Van zodra wij binnenkomen wordt hij van iedereen aange klampt. omdat iedereen zijn ei gen probleem direkt aan de schepen wenst voor te leggen. hlige installatievergadering Van links naar rechts: Andrê Dooms. Oscar Redant, Marcel Lorie, Lucien een zekere vorm van onenig heid binnen het Kollege, tus sen uw man en de burge meester meerbepaald, niet vreemd zou zijn aan dit ont slag. Mevr Bourlon: Wat zullen ze nog allemaal vertellen? Ik ge loof dat iedereen die dat soort geruchten verspreidt zijn eigen wensen voor werkelijk neemt. Ik wil helemaal niet beweren dat er binnen het Kollege, met betrekking tot het beleid van het schepenambt van mijn man, niet al eens verschil van mening zou zijn geweest. Dé aanleiding, of zelfs maar een aanleiding tot deze beslissing is dit zeker niet. Ik realiseer mij wel dat het ontslag van mijn man geen doordeweeks «fait- divers» is en evenmin in de lijn der verwachtingen ligt. Nu wor den de gekste dingen rondge strooid zo zegt men mij. Ik heb zelfs reeds vernomen dat wij «falliet» zouden zijn en dat wij gaan scheiden. U ziet maar! Wat wilt gij dat ik hierop ant woord. Misschien is het voor somrtiige mensen geen pro bleem om verschillende taken met een volledige inzet voor honderd procent uit te voeren. Voor ons is dit echter onmoge lijk gebleken Als men zich in zet, zoals mijn man, voor zijn schepenambt en daarbuiten ook nog op een redelijke wijze met de zaak moet bezig zijn, dan komt er van de rest niet veel meer terecht. Wij hebben gewoon de dingen op een rijtje gezet en wat het zwaarst is moet ook maar het zwaarst doorwegen. En half werk leve ren is niet iets waar mijn man zich mee kan verenigen. V.P.: Betekent dit dat hij zich volledig uit de politiek terug trekt? Mevr. Bourlon: Absoluut niet! I an den Neste. vervangen door Vale van de 7 wordt opvolger van Gilhe ciële en semi-officiële taken op zich nemen, onmogelijk om twee dingen terzelfdertijd goed te doen. V.P.: Realiseert U zich dat de velen die voor uw man heb ben gestemd nu wel een teleurstelling hebben opge lopen? Mevr. Bourlon: Op het eerste gezicht kan dit inderdaad te leurstellend lijken voor de men sen. Ook voor mij is dit in ze- gelukkig gekompenseerd wordt. Ik geloof dat er voor de vele mensen die hun vertrou wen in mijn man hebben ge steld geen enkele reden is om in hem teleurgesteld te zijn. Hij heeft zich al die jaren voor+ien volledig ingezet en zal dit ook nu nog blijven doen, net als dit het geval was vroeger toen hij nog geen politiek mandaat had. Ik geloof niet dat er maar ie mand zal zijn die het goed zou vinden dat zijn werk als sche- pen maar voor vijftig procent gedaan zou worden alleen maar om te kunnen zeggen dat hij schepen blijft. Evenmin kun nen wij onze zakelijke aktivitei ten op vijftig procent terug draaien. V.P.: Het is duidelijk dat U blij bent met de beslissing van uw man. Men zou hierbij me teen kunnen veronderstellen dat U als direkte belangheb bende, om het zo te zeggen, hem tot deze beslissing hebt aangezet. Is dit zo? Mevr Bourlon: Rechtstreeks toe aangezet alleszins niet. Dit zou niet eerlijk zijn tegenover hem trouwens. Neen. Hij heeft het gewoon met zichzelf moe ten uitvechten en zelf tot een beslissing komen. Dat ik dan, eens zijn besluit min of meer vast stond, hem hierin heb ge steund ligt voor de hand. Nu het ■mine Moens, Ricltard De Gols. rt Bourlon? (archieffoto) halen? Mevr. Bourlon; Het was natuur lijk niet te voorzien en ik zou echt niet kunnen zeggen dat het allemaal niet de moeite waard is geweest. Wel integen deel! Wij hebben samen heel wat genoegen beleefd aan en voldoening gekregen van de inzet van mijn man in de poli tiek. Er zijn heel wat plezierige momenten geweest en in mijn binnenste ben ik erg trots op hem dat hij het allemaal waar heeft kunnen maken. Op dit ogenblik echter zou je soms wensen dat hij er nooit aan be gonnen was. Het is vooral van buiten uit dat de zaken op de spits worden gedreven nu. Soms is het om de muren op te lopen. Men gaat zich afvragen waar halen ze het recht om zich zo met iemand in te laten. En het komt voor een groot deel op mij terecht. Niet verwonderlijk dat ik op een bepaald moment niemand meer wou zien of spreken. Maar tenslotte kan je niet vopr jezelf, voor de werke lijkheid, op de vlucht. Het is niet makkelijk om deze dagen door te maken, te door worstelen. Ik doe zogezegd aan een soort Bezigheidstera- pie om niet te veel aan dit alles te moeten denken. Alles krijgt een beurt in huis. Tenslotte moeten we met een schone lei beginnen straks. Tot zóver dan ons gesprek met mevrouw Bourlon. Als men iets verder op dit ge beuren ingaat echter, dan kan men zich de bedenking maken in hoeverre het voor vrije en zelfstandige mensen in het huidige bestel nog mogelijk is om aan politiek te doen. Meer en meer ziet men dat «onze» politici in feite rechtstreeks of Is één van de punten van de besloten vergadering van de emeenteraad vroeg het schepenkollege de machtiging tot 5t instellen van de rechtsvordering van de stad tegen de 2.W. «Sport- en Rekreatiecentrum» te Gijzegem, over de ntruiming van de stadseigendom te Aalst-Gijzegem. schoolstraat 18. verklarende nota ver beidde hierbij dat de uitbating in de verbruikzaal van dit re- I eatiecentrum te Gijzegem in 'd c incessie gegeven was aan de v. Brouwerij De Gheest en dit ids 16 maart 1978. Deze II incessie kon niet uitgevoerd worden om reden dat de ge bouwen bezet worden door de v.z.w. «Sport- en Rekreatie centrum die daartoe geen gel dige titel zou hebben. Op de perskonferentie van de CVP, waarover elders meer werd op dit punt nader inge gaan. Hierbij werd vermeld dat de v.z.w een koncessie gekre gen had van het vroegere ge meentebestuur van Gijzegem Op basis van deze koncessie werd dan een kontrakt afgeslo ten met de brouwerij Lamot, die terzelfdertijd een renteloze le ning toestond, op voorwaarde natuurlijk dat bier van deze brouwerij werd afgenomen. Op 14.4.1977 echter besloot het gemeentebestuur van Groot-Aalst dit kontrakt te ver breken. Tengevolge hiervan eist de Brouwerij Lamot natuur lijk schadevergoeding. Hier over wordt sinds april 1977 on derhandeld door het Schepen kollege. Volgens de CVP wordt Lamot met de rug tegen de muur gedrukt. Op 2.2 1978 zou dan door Aalst een nieuwe koncessie ver leend zijn met de brouwerij De Gheest. De juridische vorm van het kontrakt wordt door de CVP niet aangevochten maar men komt tot een situatie dat er voor hetzelfde gebouw twee kon- Tijdens de vergadering van het Schepenkollege van 28 .9 .1978 werd beslist het huis gelegen De Ridderstraat 24 te Aalst te verhuren aan de v.z w. «Vrouwenhuis» tegen een symbolische prijs van 1 fr. Het vrouwenkomitee wil nu zo vlug mogelijk dit vrouwenhuis openen. Het hele huis dient echter eerst een opfrisbeurt te krijgen (behangen, schilde ren, enz zodat de opening voorzien wordt tegen nieuw jaar Ondertussen wordt een oproep gedaan tot materiële en financiële steun welke kan gestort worden op de reke ning 001-0755901-56 van v.z.w. Vrouwenhuis Aalst 1 Dit vrouwenhuis wordt een ontmoetingsruimte voor vrou wen Er zullen tal van aktiviteiten georganiseerd worden, zoals vormingskursussen, kursus zelfverdediging, praat avonden, info-avonden met juristen, dokters, maatschap pelijk werkers, enz Er blijkt echter geen ruimte te zijn voor logement van mis handelde vrouwen Dit projekt kadert eerder in het opzet «Hulp in Nood» dat uitgewerkt wordt door het OCMW. Evenwel wordt eraan gedacht om toch één ruimte in te richten als opvang voor dringende gevallen, dit in afwach ting van een degelijk opvangcentrum Het spreekt voor zichzelf dat de hele opknapbeurt van het nieuwe huis zal gebeuren door de vrouwen zelf Vehe WIE ZO DA GEPEISD HEMMEN? Wad hè? Awaï, dat de Droacken, ge wetje wel hein, die schaajonges die reigelier ne kier van hier doeng klappen, dor azoei mor op nen ik en ne goy zollen ambras in heer kot kroygen! 't Schantj dad here prezzedent der zol vanonder mooizen. Zugezeid omdat "n t fleesoun heit of 't bistjen. 'k 'n weit het ni zjust en dat 'n domei denne last op zén schavers nimmer 'n kaan droagen Mor door zal zeikes wel eh wa mier achter zitten. De lesten toyd hoeirde dor toch zuveil oever klappen van manen die iveranst on de kop van 't ien of 't ander stoon da ze heer schip afkooisen. Den ienen om gezondhèdsreidenen, den anderen óm persoeinlèkke reiden, mor 't foyn 'n zelle men ni klappen, door hemmen 't flooiten noor. Der es mor ienen die 't nie af 'n trapt, dad es denne gast die on de kop stoot van ons goevernement. Den dienen haaft zén bien stoyf. Lotj ze mor oepen en toepen, zeit 'n in zén oygen, ik zit er en ik bleif dor zitten. Ver kood of bloy. En 'k zal ons dor agaa nog mor ienegte doezjenden ballekes opslag geiven. Beiter hem men as goevinnen! Want da spel van «wajjer moeten be- sporingen doeng» dad es goe ver 'n ander. Ge zé minister of ge 'n zeg'het ni hein. En wie dat er oon zitj. lékt. En doboyas minister moeje anne stoot hoeighaven. Ge 'n kentj toch ni per velao nor 't parlement kommen hein. Doboy. oever vierting doagen hemmen da gespannen waffer 'n sirk dat dad es as 't er ne minister ne kier moet op ne velao probei- ren te royn 't mag tèn nog nen tandem zén En 't gein dad hier ba ons meh de Droacken gebeirt, 't es te zeggen, petrol in de soep, da gebeirt oeveraal ne kier. Doveir moeje mor ne kier annen teivei oepezetten enne kier hoeiren en zing as ze beizeg zén oever da pak, allei, da pakt da ze nor Egmont genoemd hemmen. Dad es dor iet oever 't vloms en 't frans, den iene kant zol allien vloms meige klappen en d' ander allien frans. En es 't er door al ambras oever ge- weist. Moste ze on de weirkloeished al zuveil woerden en papier vermoeist hemmen as on die klodden, 't er woor den dag van vandoag gin ienen dopper nimier! En zeggen dat die klodderoy nog ni opgelost es zee. Want wajjer 'n zitten ni allien meh de Vloamingen en de Wolekottei, mor door t'hal- venin zitten tèn nog de Brisseleers. En domei hemmen tèn nog 't miest kwèddelen. Want alhoewel da Brissel van aal den toyd 'n Vlomse stad geweist es, zitten der dor naa veil die peizen da vloms klappen 'n affront es. En die vinnen da ne Vloamink imand es die recht vanonder de koei komt Pesies of damme wajjer nie 'n weiten da ze zeer tèn vanon der nen eizel kommen... Want ne vloamink kaan tèn nog van ting neigen zènne plang trekken, mor van den andere kant., amaai mèn ortjen, dad es 'n ander kelkesjoos... Zé, wedje wa da 'k ik zol vereistellen en ge meig het allemool geer in de Wetstroot, woor dat ze wetten moaken die op gin sjik 'n trekken, gon zeggen dad es teis. Da ze ne kier verplichten, want teigewoerdeg 'n doeng ze ni an ders as allemaan dad en 't gein verplichten, da ze in Brissel op aide virtrins van de winkels en de kaffeis. plekkers moet plekken. Ne-plekker meh nen hoon op woor da z' allien mor frans 'n klappen. Ne plekker meh ne lie op woor da z' allien mor vloms 'n klappen. Alletwie de plekkers woor da ze die twie tolen kennen. Tèn zelle wajjer weiten woor dammen ni moe te goon! En de marsjangs van plekkers zeilen oeik heer weirk hem men. En ik goon sebiet on Sintjemèrten ne langen brief schroyve zé. Vér hem te vroagen dat 'n on aal ons vlomse minister ne kam en nen hoorbéstel zol bringen. Vér heert tanen te kooisen.En on d' ander eh pak watten. Vér in heer oeiren te steiken. Want da zal 'n bonk geiven as heer verstand zal toekom men... Gelèk as die «menieren» die dor verleide weik op ne soepei van de provinsjerood van Brabant vér de zjoak heer kas mochte gon volspeilen en die nog middel vonten van den ienen helft van here menu af te scheren. Omdat dienen helft in 't vloms opgesteldj was. 'kZol da nog onveren as ze tèn oeik mor den helft van 't eiten opg'heiten hooin. En as ze den helft van heer prie zolle refuseiren. Want op de bank- brifkes es den iene kant oeik in 't vloms! Wedje wa da "k ik gepeisd hem as ek dad in de gazet geleizen hem? Ik peis- den azoei in mèn oygen: woor dad Onzjier zè goed eiten instekt... en tèn nog vér jakken! Zé. da menier den dirèkteir van de Veirpost meh ne kier inviteirt op eh goe soepeiken, de menu mag tèn nog in 't Sjineis zèn. 'k Gon der oever zwoygen, want ik kroyg al honger. Smoakelèk hein en tot 't noste weik! DOLF onrechtstreeks staatsambte naren of kwasi- staatsvrijgestelden zijn gewor den Het overgrote gedeelte oefent steeds meer een beroep uit in een of andere openbare dienst of parastatale instelling, in het openbaar onderwijs, in sindikale en aanverwante or ganisaties. Hierdoor dreigt de zó noodzakelijke vertegen woordiging van het soevereine volk te verworden tot een ver kapte vertegenwoordiging van het staatsapparaat als dusda nig. Dit is beslist een kwalijke zaak voor de demokratie Het wordt de hoogste tijd dat men hierbij even stil gaat staan en zich gaat beraden over de kon- sekwenties van dit alles. Het zou en voor onze samenle ving, en voor de demokratie zelf, een kwalijke zaak zijn als straks de vrije beroepen en de zelfstandigen, kortom de onaf- hankelijken. «de facto» uit de politiek worden gesloten. Het mag niet zijn dat voor deze per sonen alleen de keuze overblijft om zich terug te trekken uit de politiek of anders er privé aan ten onder te gaan. E.V. trakten bestaan De partij drong dan ook aan op het vinden van de meest men selijke oplossing, en bekwam aldus dat het punt verdaagd werd, zodat er voorlopig geen rechtsvordering wordt inge steld. Gans dit konflikt geeft nog maals de mentaliteit weer van het huidig Schepenkollege. Men verwaarloost al dan niet rechtsgeldige kontrakten om er nieuwe af te sluiten, dit zonder nader in te gaan op de gevol gen van deze handeling. VEHE WONEN BEGINT WAAR ONRUST EINDIGT. molenstraat 70. aalst tel. 053-21.76.08 's werelds meest gerenomeerde meubelen, exclusieve geschenken - huweli.jkslijsten.

De Voorpost | 1978 | | pagina 3