HET GELE BOEKJE IN GEVAAR? AALSTERS KORPS TERECHT FIER MET ELEVATOR AT PASTOOR OOK VAN BEDRIEGELIJKE KOEK KARNAVAL STEEKT DE KOP AL OP ZATERDAG OP DE GROTE MARKT De deuren open bij de brandweer 4 - 13-10-1978 - De Voorpost deorganis lengd korj noodzakeli in de bran brandweerm< r ond internat lieten licl met aan hun hurt kinnen <lie werkaamheden op de hu er waren er rrtrr r"*r die meenden dat de ganse Caemere dan maar kort en goed kon opgedoekt wor den De meerderheid haalde het echter, zoals het in ons de- mokratisch stelsel past, en zo werd er dan uiteindelijk beslo ten dat op zaterdag 4 novem ber zal overgegaan worden tot een soort konklaat. waar een nieuwe Opperdraeck zou wor den aangeduid. Om verdere interne wrijvingen zoveel mogelijk uit te schake len. werd er zelfs besloten dat ook ex-Draeckenieren (dus personen die om een of andere reden reeds vroeger de draé- ckenrangen verlieten) eveneens in de gelegenheid moesten worden gesteld hun kandida tuur te plaatsen Deze kandida turen zouden dan evenwel schriftelijk moeten binnenko men in hun lokaal uiterlijk tegen 31 oktober om 17 uur. Een bijzondere werkgroep kreeg als opdracht dit konklaaf voor te bereiden en een water dicht systeem van kiesregle ment uit te werken. Eén zaak staat echter al vast, het kon klaaf zal niet worden gesloten zolang er geen nieuwe voorzit ter uit de bus is gekomen Als de Draeckenieren hun faam eer willen aandoen al ware het hun zwanenzang zullen onze kollega's van het plaatse lijk nieuws er op die dag een vet kluifje aan hebben We zouden het echt jammer vinden moest deze groep die al zoveel jaren voor een beetje humoristisch leven in de brouwerij heeft ge zorgd, wegens een of ander gekuip teloor gaan. Dat ze dan echter eerst nog zorgen voor ons twaalfde boekje! a.B. Vervolg p 1 ftnrde oktaber-lcnte.onneije wistenlui; te pro/tieren tJeJota spreekt n en in Iels etl je kon reeds op een erkeerw nje plants muien. ti.D\ i minuut) en onderaan de kooi zit een sproeisysteem dat de kooi, en dus ook de inhoud ervan, koel moet houden bij hevige hit te. Het is het enige type eleva tor in Europa, Deens op een Franse vrachtwagen, dat voor gebruik bij de brandweer is aangepast. In de kooi is ook een telefoon verbinding aangebracht, twee schijnwerpers en twee houders voor een draagberrie. Er be vinden zich ook zuurstofmas kers. Het hele hydraulisch sys teem bevat 900 liter olie Het kan volledig ronddraaien. En het duurt 2 minuten en 30 se- konden om heel het gevaarte op te stellen, van rijstand naar zijn volle hoogte Het metaal van de arm is tegen grote hitte bestand. Men toonde natuurlijk alles wat men met zo'n elevator doen kan. Zelfs werden de huisgevels tot in de Boterstraat natgespoten. En nam de eleva tor voor zijn eerste luchtdoop de burgemeester en brandweer-kommandant De Vidts mee de hoogte in, blijk baar beter in hun sas op de be gane grond. Wie weet welke beloften werden er ginder op 25 meter hoogte gedaan. Goed op dreef was anders wel de bedie- ningsploeg o.l.v. adjudant Jo zef Ruyssinck. «Kraanman- Jaak Boudewijn stuurde zijn tuig zwierig op en neer de Hopmarkt rond, terwijl spuit- meester Van Gijseghem (of was het nu andersom) achter het waterkanon ginder boven., de Hopmarkt onder een stor tregen zette. Een tweede demonstratie werd door de sportploeg gege ven. In hun witte overalls, ge schonken door de firma Soma- ti, moesten ze zo vlug mogelijk twee nylonslangen uitrollen en aankoppelen aan een pomp, wat hen in zowat 60 sekonden gelukte. Spektakulair was ook het derde deel van dit publieke ver toon: een demonstratie met lichtschuim. Vroeger werd dit enkel bij vliegtuigbranden ge bruikt. Nu is het overal bij de brandweer in gebruik geraakt. Het is «droog» en licht. Het soortelijk géwicht is één derde kleiner, en men kan er nog in ademen. Met slechts 10 liter schuim spoot men een hele wolk wit schuim midden op de Hopmarkt Net een enorme wolk geklopt eiwit, een mousse die achteraf halsstarrig bleef liggen. Dit was het dan wat betreft de demonstraties. Maar vóór het lint werd doorgeknipt, schouw den de burgemeester en de kommandant hun brandweer troepen: een verplichting die jaarlijks vervuld moet worden. Een inspektie eigenlijk. Ook werd aan twee brand weermensen het brevet van beroepsofficier overhandigd- adjudant Jozef Ruyssinck en sergeant Frangois Sonck. die om hun prestaties hier ter plaatse gelauwerd werden. In zijn toespraak vertelde de burgemeester ons dat het ak- tiegebied van de Aalsterse brandweer niet minder dan 15.249 hektare beslaat met daahn 132.578 inwoners (Aalst, Erpe-Mere, Haaltert). Mijn kollega's van Erpe-Mere, en Haaltert en ikzelf zijn niet alleen bekommerd, maar ook verantwoordelijk yoor de vei ligheid van die inwoners, zo zei burgemeester D'haeseleer En verder: «Wij hielden deze opendeurdag omdat wij ervan bewust zijn dat alle geïnteres seerde inwoners het recht heb ben te weten hoe en in welke mate wij hen beveiliging bie den». Naast al die inwoners zijn dat verder: 84 bedrijven, 10.000 kinderen in 40 scholen, 10 ouderlingentehuizen, 2 zie kenhuizen, 3 onderkomens Bewijzen daarvan zouden niet te vinden zijn. Die zouden zich bevinden in de kasten van een Brusselse hogere instantie waar men het gewoonweg niet nodig achtte om te zoeken in de stofferige laden. Een massa loense zaakjes kwamen aan het daglicht. Een zekere Ede zou bij een Aals terse firma factuurboeken ge stolen hebben. Die zouden hen toelaten nog meer valse factu ren te schrijven, maar in ruil daarvoor zouden dan weer de onkosten aan de wagen van diezelfde man door de vzw moeten betaald worden De vzw kocht een drukmachi- ne. Een toestel waar niemand iets kon mee doen maar die tot nut diende van zovele andere firma's die er wel brood in za gen Zelfs een Aalsterse school gebruikte het toestel. Het insti tuut liet wel na de rekeningen te betalen, zodat Lanckman (on der wiens verantwoordelijkheid het toestel geleverd was) nog altijd opgescheept zit met de afbetaling ervan Directe oorzaak van de leve ring? De reiziger was een per- soonl. vnend van een toen malig zeer bekend minister. En als Lanckman de machine niet kocht, dan zou hij er wel eens voor zorgen dat Kerels burcht de teveel betaalde gel den kwijt was. Met het bekende gevolg. Een andere betrokkene ging te Neerpelt een stempel jatten, nog een andere (momenteel benoemd tot inspecteur voor het lager onderwijs) leerde Lanckman hoe hij best handte keningen vervalste Dat van de inspecteur zelf diende als mo del Komt daar nog een hele reeks bij van een zakkenvul- lende verzekeraar over een vervalsende deskundige en een al even bedrieglijke direc teur *tot een cadeautjesge- vende Aalsterse drukkerij en een winstgevende vervoeron- derneming. Vervolg p l Maar je dienst- chef, de kommandant van de Aalsterse brandweer, liep er vlak achter De burgemeester werd rechts geflankeerd door de kommandant van de Erem- bodegemse brandweer. Verder ging het wel goedleden van het Schepenkollege (we zagen enkel schepen Van Den Eede), en gemeenteraadsle den (ook maar enkele, o.a me vrouw Chris Borms, de heren Carlier, Dooms en De Bis schop). Op de Hopmarkt zelf mochten we ook schepen Monsieur aanstippen Waren ook aanwezig: de burgemees ters van Erpe-Mere. Prosp>er De Lat en van Haaltert, Geor ges De Leenheer, evenals de heer Meert, inspecteur en af gevaardigde van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, en nog brandweerdelegaties Op de binnenkoer werd eerst -de groet aan het brandweer vaandel gebracht, alvorens men opstapte, gevolgd door o.a. de twee laatst aange kochte materiaalwagens en de aanwinst van dit jaar. het para depaard van deze show, de enorme Deense elevator, op een Franse Saviem gemon teerd. Onder belangstelling van heel wat toeschouwers, be langstelling die nu ook weer niet massaal kan genoemd worden, knipte burgemeester D'haeseleer het lint door dat twee brandweermannen vóór de kabine hadden gespannen. Daarna startte de burgemees ter de motor. We durven hopen dat het na deze symbolische daad verder ook met de eleva tor in orde blijft. Daarna werden ons langs de mikro enige inlichtingen ver strekt omtrent dit nieuwe troe telkind van de brandweer. Het pronkstuk werkt volledig hydraulisch en wordt helemaal elektrisch aangedreven Volle dig uitgeschoven bedraagt de hoogte 25 meter, wat wel een serieus aantal verdiepingen be tekent. Horizontaal uitgescho ven gaat de reuzearm 21 meter ver. Enig is wel dat hier de voorarm ook naar beneden kan, en men bijvoorbeeld met de korf die aan het uiteinde vastgehecht is, als het ware met een hand, een drenkeling kan opscheppen. Er zijn twee afzonderlijke pompgroepen aangekoppeld, en bij het uitval len van een hoofdgroep, neemt vanzelf een hulppompgroep over. Het tuig, dat 24 miljoen kostte geld dat nu echt wel goed besteed is kan op twee plaatsen bestuurd worden: on deraan op het onderstel van de elevator, en bovenaan in de korf zelf die 350 kg gewicht kan bevatten, en waaraan zelfs twee draagbedden kunnen vastgehecht worden. Er is een aansluiting voor water en waterschuim (2.000 I per ARME JONGEN Al met al ziet de toekomst van Lanckman er niet zo rooskleu rig uit. Ook zijn advocate wist dat. Een flink deel van zijn loon moet hij nog altijd afstaan als schuldendelving. De man slijt nu een armtierig bestaan, Hij heeft niks meer en zijn carrière is totaal stuk. Het grootste slachtoffer van alles in en blijft echter zijn moederke. Die vrouw heeft al een stuk van haar klein fortuintje gespen deerd om de schulden van zoonlief af te betalen en nu zal zij diezelfde zoon naar de ge vangenis zien verhuizen. Die zoon van haar is geen kwade jongen, geen misdadiger, maar een man die niet rijp genoeg is voor zijn leeftijd, een kerel die aan het staartje zat van een misdadige onderneming maar die alle schuld op zijn rug liet terecht komen. Hij was zich niet bewust van de gevolgen. Of ook de rechtbank die mening is toegedaan zullen we pas op 24 oktober weten. Dan valt er uit spraak in deze aanslepende Aalsterse affaire Zowel oud uls nieuw hlustnaleriaul wa deurdagen hij de brandweer. (JM) voor gehandikapten, 20 hoge gebouwen van minder dan 25 meter en 5 gebouwen van meer dan 25 meter, 8 bioskopen, 157 dancings, 64 erg brandbare stapelplaatsen, het vervoer van brandstoffen, enzoverderDat is de reden waarom wij de ka zerne openstellen voor ieder een, en er alle gewenste uitleg verstrekken over het materieel, als over de werking van de brandweer.» De burgemeester zei verder ook het genoegen te hebben de heer Meert, inspekteur en af gevaardigde van het ministerie van B Z. te begroeten, en hij dankte hem voor de medewer king en vlugge bemiddeling. Want niet weinig fier stak de burgemeester de aanwezige persmensen door, dat Aalst dan tóch bij de 45 gegadigden in België voor een elevator in aanmerking was gekomen, iets wat dezen vroeger in twijfel hadden getrokken. «Welnu, zo zei hij zichtbaar voldaan: hij stóèt er!» De burgemeester had het ook nog over de geduldige scholing die het personeel moest ondergaan om met de elevator om te kunnen gaan (de enorme machine is al sedert 6 maart dit jaar in het bezit van de stad). We vernamen ook dat de dienst «900» gemiddeld 72 op roepen per dag te verwerken krijgt (één om de 11 minuten). Vorig jaar waren er 1.796 ver keersongevallen, 124 werkon gevallen. en het dringend ver voer van meer dan 6.000 zie ken of gekwetsten. «Maar om dat de brandweer en de «900» ook op grote rampen moet voorbereid zijn. ging burge meester D'haeseleer verder, ben ik bezig met de uitwerking van een reglement op het ver voer van gevaarlijke stoffen en een studie van een rampen plan». Ook sprak hij over problemen op menselijk technisch vlak die de tie van een meebrengt, het verder bestaan van de urai» 5C weerposten Erembodegem en Moorsel, en de hogere eis< pc die gesteld worden door technische vooruitgang. zo zei de burgemeester geef toe dat het niet al goud wat blinkt. i^. «De inspektieverslagen zi 1en niet zo gunstig als ik wel z( y, wensen Ik voel me daar ve (c antwoordelijk voor en voor i~an lerlei onvolkomenheden slechts het ekskuus dat de sieproblemen in 1977 omvattend waren». Maar zou het de beurt zijn aan reorganisatie van de weer en het kader. «De van het korps weten dat dit v hen geen blaam is, zo zei burqemeester. Inteaendeel bestaat geen twijfel over de estdrift van de nen» De burgemeester streepte ook nog de nale prestaties van de ploeg, en de belangrijke rol de brandweerharmonie vervu vooral sinds de grondige v« nieuwing door dirigent Marc C Cock ingevoerd. Tot slot wei ste hij ook de twee nieuwe tf roepsofficieren geluk, en dee hij een oproep tot alle leden v de brandweer om tot een grol perfektie te komen. Met terug de voortreffelijk fanfare van de brandwe voorop, stapte men weer na de kazerne, voor een recept waarop de burgemeester o. de sportploeg in het feestlic zette: een ploeg die op intern tionaal vlak o.l.v. Willy Alloo t merkwaardige prestaties gekomen. Wilfried Lissen! eni, De sportploeg gaf een staaltje van snelheid hij het leggen van een waterlijn. <JM) Interpellaties op jongste Gemeenteraad Gracienne Van Nieuwenborg (BSP) zit al op de karnavaleske toer. «Alhoewel karnaval nog ver weg lijkt, zei ze, weet iedere Aalstenaar dat de groepen nu reeds hun plannen maken en dat de meesten zelfs al begonnen zijn aan het bouwen van hun wagen». een extra-grote toelage werd verleend omdat het een jubileum-uitgave van de karna- valstoet betrof. Wat betreft de werken op de Grote Markt zullen de nodige maatregelen getroffen worden om het karnavalgebeuren nor maal zijn gang te laten gaan W.L. Het raadslid vroeg klaarheid omtrent de financiële tege moetkomingen die dit jaar aan de karnavalgroepen zullen worden toegewezen omdat de groepen graag zouden weten hoever ze financieel kunnen gaan. Maar er was ook nog een an dere zorq. zo zei Gracienne Van Nieuwenborg. en dat was oan de vraag of de werken op de Grote Markt de stoet met zouden hinderen. Een derde vraag van dit raadslid was ge richt aan de schepen van Kui tuur: de financiële steun aan de Gillis die een aparte plaats in nemen in het karnavalgebeu ren: «Gezien het hier gaat over een folkloristische groep, kan misschien de mogelijkheid worden onderzocht, zo stelde het raadslid, om een bijko mende subsidie uit te keren via het departement kuituur» Als antwoord werd meege deeld dat juiste cijfers nog niet meegedeeld kunnen worden, maar dat ze wel in de volgende begroting zullen opgenomen worden. Gewezen werd even wel op het feit dat er vorig jaar

De Voorpost | 1978 | | pagina 4