ALENTINE VINCK EN FONS DE G0EIEN»95 JAAR JONG! NET ALS DE POLITIE STAAT DE RIJKSWACHT VOOR EEN TE OMVANGRIJKE TAAK QQl/tSüSg fR^§«« - jll No De Voorpost - 13-10-1978 - 5 O C.MW.-Rusthuis St en in de Dr De Moorstraat Iverleden donderdag op de «toer. |e van zijn talrijke ouden «dagen, Valentine Vinck en tis Hendrickx waren im- 5 in de voorbije maand 95 prden en dat verdiende Joch wel even de aandacht jnkele attenties voor deze Ie kranige oudjes. Hanssens, direkteur van Stedelijk Hospitaal, cele- irde dan ook in de refter. de gelegenheid herscha- eerst in kapel (de brand ielde de andere) en daarna feestzaal een plechtige tmis, bijgewoond door alle »n van dagen die nog goed een waren en waarvan we pk in de gang in een wa- Ije zagen die zo goed als ging meevierden mochten er O.C.M.W.- rzitter Martin Van der eten, raadslid Mw ickaert-Bourgeois en Ri- ti Goossens begroeten en leraf toonden ook OCMW- m Eddy Dierickx, Piet Hey- ts. Albert Mertens en Piet sseau en van het kollege lemeester D'haeseleer en ;te schepen Eddy Monsieur medeleven. Ook dokters der Beken en Clinckaert, enden aan het rusthuis, en op de plechtigheid .ENTINE rouw Vinck, ja, ongehuwd, d te Aalst geboren op 5 sep- ber 1983. Ze woonde in de straat (aan de «Konker») aan dè Boudewijnkaai. Ze kte een zeer lange periode, de fabriek stilviel, in de ka- ifabriek en daarna bij «Ka ntjes». Naar eigen zeggen rkte ze steeds schoon, rap joed. Ze had zelfs een paar al de gelegenheid «mestès» orden doch dat liet ze liever de andere over. ds 11 j is ze in het rust- I en sedert geruime tijd ver- ze haar bed niet meer. Ze It er met de beste zorgen Ingd en ter gelegenheid het feest zagen we haar leden defileren met insert, geschenken ea men. [het mannevolk heeft ze |t speciaal moeten hebben, jyoor was ze. zegt ze. «te fchtig». Reeds jaren kte ze, de paternoster in leke handen, te mogen Ken maar bij Ons Heer wil tan «met haar blomme- zegt ze. laag was ze echter zeer luist en toonde zich uiter- |e dankbaar voor al wat men (f haar had gedaan. de eerste rij, middenin uit- ird. zit kranig Alfons Hend- Zijn bijnaam «Fons de n» is een heel program zijn echtgenote Celine in 73 overleden, mocht hij n 50- en 60-jarig jubileum icjen maar eer het zo ver was Fons al heelwat beleefd 'as een felle werker, steeds reest want tot zijn 85 jaar men hem elke dag bij On- tae van 's morgens 8u tot 's Jnds, geknield op een matje, „Jnen «kuisen». vader was hovenier ge- «t in 't gasthuis en werd er en dit inspireerde onze Vaak was hij mee op om fruit te trekken of om het veld te werken. Hij was Jvan de «Fransmans», de j ermoeibare Belgen die Links lons de Goeien logen lijden. naar «'t Frans» trokken voor de bietenoogst en na een lange, harde kampanje zonder rust dagen en quasi zonder rustu ren met een zware beurs huis waarts keerden Werken kon Fons als niet een en drinken kon hij evengoed. Als hij eens een som had vergaard werd het werk voor een tijdje vergeten en eerde Fons Bacchus, de god van de drank. In de armen van Morpheus lag hij dikwijls in de openlucht want uit een of andere gelegenheid, goed ge laden, terugkeren was hem soms te lastig zodat hij zich maar hier of daar neervlijde. «Puiten» heeft hij ook met dui zenden geslagen want puiten- billekes waren gegeerd. In de oorlogsperiode verkocht hij ook. voor een zoet prijsje, vette konijnen. Naar het schijnt wa ren dat dan meestal katten Ook hout kappen en dan aan de mensen uit de buurt verko pen voor wat drinkgeld deed hij toen hij reeds ouder werd. Met zijn laatste jubileum werd hij terdege gevierd in zijn wijk. Meer dan 250 mensen uit de Binnenstraat trokken er ver kleed op in een stoet waarin ook sierwagens defileerden. Muziekdirigent Willem Kiec- kens zorgde voor een gelegen heidslied dat in de buurt furore maakte. In zijn stamkafees had Fons een vaste plaats en. was ze bij zijn binnentreden toch bezet, dan werd dadelijk opgescho ven. Fons is een volkse figuur, een knap en graag beluisterd verteller, een spirituele spuiter en bovendien een man met een goed hart niettegenstaande zijn «streken». Toen het voor een drietal jaren wel wat moeilijk werd yoor hem. zo alleen thuis in de Kouter- straat. waar de buren hem wel soep brachten en kleine zakjes kolen (hij moest ze kunnen ver dragen), opperde hij de idee «naar het oudmannekeshuis» te willen qaan Franqois De Schrijver, Aalsters politieman, die hem dagelijks bezocht bracht de zaak voor hem in orde en nu vertoeft hij reeds driejaar, «met zijn gedacht», in het St-Lievensrusthuis. Fran cois die hem nog quasi dage lijks bezoekt, neemt hem gere geld eens mee met de wagen om een tripje door de stad te maken en eens te belotten. Franqois vertroetelt hem inder daad en wordt hierin bijgestaan door een jonggezel, Danny Van den Bossche, die dagelijks zijn boodschappen doet en zulks zeer nauwgezet. Op het feest las hij volgend ge legenheidsgedicht: Op 201078 ben ik 95 jaar oud Toch laat belangstelling voor vrienden me niet koud. Moest ge me soms eens kome, bezoeken Dan liefst mét drank maar zon der .koeken. Hoe kort uw bezoek ook zal zijn Ik zeg U toch: 't was erg fijn. Wanneer ge me dan wilt verla ten Zult ge me alleen, in stilte ach terlaten. Het was echter nog eens mijn vurige wens U eens te ontmoeten,...als mens. Veel zult ge me niet moeten vertellen Om m'n hart van genot te doen zwellen En als er bij 't weggaan een traan zal vloeien Denk dan maart was toch voor Fons. DE GOEIEN! Met de Mis was de kous uiter aard nog verre van af. Eerst volgde een receptie waarna flink werd gedineerd en daarna was er dans en ont spanning met het OCMW- Orkest o.l.v. Omer Opsomer. Aan beide kranige oudjes heb ben we vast beloofd over vijf jaar terug te komen. Dan zijn het eeuwelingen. LH bluenoie hij hun 60- Het stedelijk sportkomitee klaagt over de financiële toestand. Men wijst erop dat Aalst één van de laagste staat wat betreft de betoelaging van de sportverenigin gen. Waar in het Vlaamse land het gemiddelde 10.000 f r. per vereniging bedraagt krijgen de 200 verenigingen alhier slechts een gemiddelde van 1500 fr. Zondagavond heeft het komitee tegen de apartheid in Zuid Afrika een betoging gehouden gericht tegen het optreden van een Zuid Afrikaanse groep in de zaal van de Meule- schettestraat. Met spandoeken en opschriften hebben tien tallen jongeren in een kalme optocht duidelijk willen maken dat zij het regime van Zuid Afrika niet naar buiten willen laten uitstralen. De ordediensten waren er ook, maar bleven werkloos. Een stier die in een stal bij het slachthuis aan de Al- brechtlaan zat wist zich zondagnamiddag te bevrijden. De huisbewaarster schrok niet weinig toen zij het dier op de koer zag rondwandelen. Er werd een beroep ge daan op politie en rijkswacht die de stier, die niet eens zo'n kwade bleek te zijn, terug opsloot. Schepen Hooghuys in het weekblad «Voor Allen» over schepen Bourlon: «Ik meen dat het hem moet getroffen hebben dat hij voor zijn eigen partijmensen - en zelfs zoals wij allen, nog op de koop toe werd bekritiseerd.» Door de parkvissers werd een stedelijk hengelkampi- oenschap georganiseerd. Ex-schepen Henri Van der Veken, in de volksmond wel eens Manuel de visser genoemd, is zopas maratonkampioen en «koning» van de hengelaars geworden. Als jachthonden eenmaal konijnebloed proeven zijn ze niet meer te houden, zegt men. Van dit gezegde kon wel eens iets kloppen. Op de wijk Damkouter heeft een hond niet miner dan 20 konijnen doodgebeten ten nadele van Be rnard Quartier en Paul Sergeant uit Gijzegem. Bij een botsing tussen twee wagens op het kruispunt van de Binnenstraat met de Leopoldlaan werd de inzit tende van één der wagens, de 68-jarige Clementine De Beule. Felix De Hertstraat 37, gedood. Ten nadele van Maurits De Vuyst uit Hekelgem hebben onbekenden op de parking van de Gates-fabneken een personenwagen gestolen. Later werd gemeld dat diezelfde wagen in de omgeving van Dilbeek aangetroffen was. De wagen was zwaar beschadigd en de bestuurder had na de aanrijding vluchtmisdrijf gepleegd. Waardevolle papieren die er zich in bevonden werden onaangeroerd gelaten. De bromfieiser Leo De Spiegeleer werd ernstig gewond toen hij zondagavond op de Grote Baan in Herdersem in botsing kwam met de wagen bestuurd door Jean Pierre Corthals. Door voorbijgangers werd in de Welvaartstraat eeo voertuig aangetroffen waarin een man in een nogal zonderlinge houding lag. De rijkswacht werd verwittigd. Het bleek hier iemand te zijn die sterk onder invloed van de drank zat. Op de bank, een lege fles whisky. In het staatsblad van 5 oktober: «Op verzoek van de gemeenteraad van Aalst, is deze stad bij koninklijk be sluit van 7 juni 1978 gemachtigd een betrekking van adjunkt-gemeentesekretaris in te stellen». Zo zal Chris Willems, huidige stadssekretaris bijgestaan worden door Leopold Van Vaerenbergh. Op zaterdag 21 oktober krijgt de nieuwe muziekvereniging 'Tot Heil des Volks' zijn nieuwe vlag die in de Baardegemse Sint Margrietkerk wordt gewijd. Naar verluidt zou de heer J. De Wit van een bekende Aaisterse kledingzaak als peter worden aangezocht. Dat dit een meer dan formeel peter schap zal worden werd door het verenigingsbestuur reeds ervaren toen de nieuwbakken peter toezegde voor het uni form der muzikanten in te staan. Wij vernemen verder nog dat Mevrouw Hilaire Gravez-Hayens als meter zou worden aangezocht aldus op simbolische wijze de band te leggen naar de vooroorlogse muziekmaatschappij. De eerste vooropgestelde kandidate-meter mevrouw Willy Alloo zou eveneens achter deze idee staan. De Groot-Aalsterse veldwachters rijden straks op een nieuwe fiets, geschenk van het stadsbestuur. De inrichters van de Faubourg-feesten schijnen allesbe halve opgetogen. De subsidie voor de feesten van vorig jaar, beloofd door het stadsbestuur hebben zij nog steeds niet ontvangen. Sommige burgers uit de deelgemeenten zijn ontevre den. Niet voor één of ander voorval in hun streek maar om het feit dat op hun identiteitskaart staat Aalst-Ba of Aalst-He. Hiermee moeten ze het dan stellen. Voor de slechte verstaanders Aalst-Ba staat voor Aalst Baar- degem; Aalst-He voor Aalst Herdersem. Het dorp op zijn waarde geschat in een jaar waar men de mond nog voller dan vol heeft over de dorpen? Gilbert Bourlon. ontslagnemend schepen zal zijn officiële ontslagbrief een week voor de volgende gemeenteraadszit ting aan burgemeester D'haeseleer overhandigen. Over de telefoon zei de schepen dat hij het een spijtige zaak vindt zijn ambt te moeten opgeven maar dat het een te zware taak werd. Vooral de avondvergaderingen deden me de das om, aldus de schepen. Op zondag 15 oktober viert de vriendenkring van vrijwil lige bloedgevers DE PELIKAAN haar 20 jarig bestaan. Uit de eerste uitnodiging die aan de leden en persmen sen werd toegestuurd bleek dat om 11.u 30 een ont vangst zou plaatsgrijpen met Akademische Zitting en huldiging van de bloedgevers, in het stadhuis van Aalst. Om 13 u werd dan een receptie door het stads bestuur voorzien. Amper een week later stuurt het stadsbestuur - dienst feestelijkheden - een brief aan de pers waaruit blijkt dat er door het stadsbestuur een receptie aangeboden wordt aan de vriendenkring De Pelikaan, welke plaats grijpt in het Kasteel Ter Linden. Deze brief werd onder tekend door ons aller burgervader L. D'Haeseleer en niet door Schepen Bourlon. Heeft de Burgemeester nu ook al feestelijkheden onder zijn bevoegdheid? De re porters kunnen ondertussen maar uitvissen waar de eigenlijke receptie nu plaats heeft. Dat OCMW aan nog meer informatie toe is aan de bevolking wordt bewezen door het feit dat één van zijn leden - de heer Guns - na zijn aanstelling benoemd tot rechter vervangen werd door Mevr. Blanquaert-Bourgeois. Wij weten dat het OCMW met gesloten deuren vergadert, maar moet zoiets ook al geheim blijven? 'n Wachtlijst vindt de Bestuurskommissie van de Aka- demie voor Muziek, Ballet en Toneel zowel sociaal als pedagogisch niet verantwoord. Het groot aantal leer lingen omzetten in subsidieerbare uren is reeds een probleem en daarenboven is het vaak een zeer moei lijke zaak gekwalificeerde leraars te vinden. Na Baardegem-Meldert krijgt nu ook Herdersem een afde ling van de Muziekakademie. Alvast notenleer op woens dagnamiddag en zaterdagvoormiddag. Uitkijken nu naar een geschikt en door iedereen aanvaardbaar lokaal. Mis schien de vroegere gemeenteschool op de Kouterbaan? Op de eerste dag van de werken aan de Grote Markt zouden in het grootwarenhuis in de Nieuwstraat meer verkoopsters zijn geweest dan potentiële klanten. Ont slagbrieven zouden reeds in bewust magazijn klaar lig gen met de melding «groeten vanwege het stadsbes tuur». In het jaar der drie pausen, in de week dat ze op de Hout markt op 40 m hoogte op hun hoofd stonden werd de Lotto-Klub «Canterbury» geboren. Als start hadden ze op 30 september liefst 35 keer drie punten. De eerste grote slag wordt statistisch voorzien in oktober. Schepen Mon sieur zegde dat er dan drie soorten vlaggen op de Hout markt zullen wapperen bij het vertrek van de mannen van voorzitter Roland Brisard en sekretaris Frangois de cham petter naar het Mosselfeest in de States. Als de aftakeling van het Schepenkollege zo doorgaat moeten de CVP-raadsleden de moed nog niet opgeven. Ook zij komen nog wel eens in een schepenzetel terecht gedurende deze bestuursperiode, zegt men. De recent uitgebreide beheerraad van het Priester Daens- fonds kwam vorige week zaterdag in gewone maandelijkse vergadering samen. Voor het eerst, sedert de algemene vergadenng d.g.v. de Daensdag in de maand juni j.l., na men de nieuw opgenomen beheerraadsleden aan de ver gadering deel. Als nieuwe leden noteren wij o.m. gemeente raadslid Bert Van Hoorick en burgemeester Georges De Leenheer van Haaltert. De vergadering had plaats op het kabinet van schepen Jan De Neve die zelf beheerraadslid Het stoeltje wisselen gaat verder zijn gang. Al heten ex-karnavalprinsen en andere lolbroeken geen poli tieke kleur te hebben toch is het een publiek geheim dat ook dat soort narrenkarière niet zonder politieke zots kap niet meer goed zit dan wordt er maar uitgekeken naar een andere- en voorlopig betere. Zo, wordt er gezegd, zou ene'tex-prinselijke Simon zin geestheden voortaan van uit een ander polttiek-tentenkamp aan de man brengen. Het rode tentzeil zou zijn ingeruild voor een hemelsblauw. R0ei van de Plas Verleden zaterdag had in de Aaisterse kazerne het jaarlijks feest van de Rijkswacht, distrikt Aalst, plaats. Nadat in de St.-Jozefskerk, voor de gelegenheid mooi ver sierd, een Eucharistieviering tot nagedachtenis van overle den rijkswachters had plaatsgehad, waarbij trompetters van de Brandweer het Te Velde bliezen en op het orgel het Vader lands Lied én ook de Vlaamse Leeuw hadden geklonken (mis schien geen innovatie maar in de gegeven omstandigheden alleszins meldenswaardig) legden afgevaardigden van de Weerstandsgroep Rita waaronder de weduwe zelf bloemen neer bij de gedenkplaat van adjudant Fernand Bouckenaere, door de Duitsers op 24 augustus te Oostakker gefusilleerd, waarbij de «Last Post» piëteitsvol weerklonk. huwelijksjubileum De eropvolgende receptie werd druk bijgewoond door proku- reurs, militairen waaronder kommandant De Meester, voorzitter van het overkoepe lend Verbond der Aaisterse Vaderlandslievende Vereni gingen, politiekommissarissen en burgerlijke, militairen en rechterlijke personaliteiten. Vanwege het stadsbestuur zat de burgemeester aan bij het feestmaal en waren raadsle den Paul Stockman, Raymond Uyttersprot. Julien Vinck en Willem Willems aanwezig Ook volksvertegenwoordigers Jan Caudron en Mare Galle maak ten er hun opwachting. Distriktskommandant Kapitein Michiels nam bij een gezamen lijke informele drink op de hem eigen kernachtige, gevatte en tot de essentie doordringende manier het woord waarbij hij er eerst op wees dat dit feest sa menvalt met 7 oktober, datum van de slag van Edemolen waarbij vele rijkswachters het leven inschoten. Bij de Rijkswacht is nog niet zo veel veranderd, stelde de Kapi tein, omdat haar taken té om vangrijk zijn en ook door de in alle vormen toenemende kri- minaliteit. Voor wat betreft de problema tiek van de handhaving der openbare orde is het voor de Rijkswacht vaak moeilijk oppor tunistisch de gepaste beslis singen te treffen gezien de ge ëngageerdheid van de belang hebbende partijen. Ook het steeds toenemend verkeer stelt vaak zeer vele problemen voor Jan en Alle man. ledereen denkt inderdaad dat hij rijden kan maar spijtig genoeg blijkt zonneklaar dat dit vaak niet het geval is. Wat betreft, de hulpverle nende taak, volgens de nieuwé trend, stelt de gemeen schap aan de Rijkswacht wat eisen. Eisen die enerzijds te groot zijn, anderzijds tegen strijdig. Er wordt geopteerd voor doortastende gestreng heid en vaderlijke bezorgdheid. de publieke opinie wil dat mis dadigers hard worden aange pakt maar vindt ook dat ze op koffie, koekjes en televi sieuitzendingen moeten wor den onthaald De eisen van de gemeenschap noemt de kapitein Michiels ook vaak onredelijk waarbij geen begrip wordt opgebracht voor een mogelijke vergissing van een rijkswachter. Dagelijks wordt de Rijkswacht inderdaad gekonfronteerd met de fouten van de maatschappij die op haar beurt van de Rijkswacht perfektionisme verwacht. De opdrachten waarmee de rijkswachters worden gekon fronteerd ziet de Kapitein eens vanuit een andere gezichts hoek dan vanuit louter statis tisch cijfermateriaal. Op zaterdag 21 oktober wor den de festiviteiten verder ge zet met een feestmaal in de Sa lons Carlton en een Nachtbal in de Oktoberhalle te Wieze met Jack Raymond en Barry and Ei- leen, de Engelse hrtmakers van o.a. If You go. LH Kapitein Michiels somde lijdi'ns de receptie vim de rijksWaclu enkele problemen op wuurmee de rijkswacht gekonjronieerd wordt. fj.\f)

De Voorpost | 1978 | | pagina 5