"4 WADAT? WIND, ZON, WATER, AFVAL... ZACHTE ENERGIE? - energie 6 - 13-10-1978 - De Voorpost Het zal u toch maar een troost zijn, wanneer de oliekraan nog 'ns dichtgedraaid wordt door sjeiks of multinationale El- Rojenbieten. Of zelfs maar wanneer straks de rekening komt van de wintervoorr. stookolie. Of als u meewarrig de stori- velden en olievlekken als wiegende zeeën bekijkt. Ja, zelfs voor uw eigen propvolle vuilnisemmer zijn er oplossingen. Het kan allemaal anders. Dat zegt «Wadat», «werkgroep voor alternatief denken en aangepaste technologie» die vorig weekeinde in de Keizershallen een informatiebeurs opzette rond «alternatieve energie». Dat zeggen de eksposanten op die beurs tussen hun zonnepanelen, warmtepompen en al- lesbranders. Het kan niet anders of die keizerlijke beurs was een teken van hoop voor alle bezoekers, met of zonder beurs! De opening gebeurde op don- grote oorzaak zag hij een alles- derdag 5 oktober en daar wa ren naast inrichters, eksposan ten en perslui aanwezig: minis ter van Wetenschapsbeleid Vandekerckhove. volksverte genwoordiger Jan Caudron. burgemeester Louis Dhaese- leer. direkteur Van Gaver van het Katoliek Instituut voor Ho ger Onderwijs, en een afge vaardigde van de ambassade van Australië. En de schepe nen? Die hadden schepenkol lege die dag WADAT Lint en schaar werden alterna tief vervangen door drie spreekbeurten Eerste was de inrichtende werkgroep WA DAT. Uiteraard werd ieder wel kom geheten (symbolisch was dat al gebeurd met het glaasje fruitsap of schuimwijn dat ieder in de hand hield) en werd iets meer verteld over WADAT zelf. Inderdaad is het de eerste keer dat naar buiten getreden wordt. Het gaat om een groep afge studeerde KIHO (VTI)- ingenieurs uit het Aalsterse. die zich aktief willen inzetten voor een aantal problemen waar mee de huidige mens zich ge- konfronteerd weet. Ze bedeel den zich een onderzoekings- en voorlichtingstaak toe. Naast de alternatieve energiebeurs. denken ze reeds aan een on derzoek tot mogelijkheid van papier- en glasrecyclage, het stimuleren van waterputten om in de drinkwatervoorziening te verhelpen Omwille van de materiële steun die men ter gelegenheid van óete beurs van de stad Aalst ondervond, werd gemeend dank betuigd aan de burge meester. Met het uitdrukkelijk verzoek om steun bij de andere alternatieve plannen. WEDERZIJDSE MEDEWER KING Burgemeester Dhaeseleer wees op het belang van deze beurs, dat nauwelijks onder schat kan worden. Hij bracht een aantal aktuele problemen in herinnering: de milieukrisis. de niet onuitputtelijke grond stoffen,* de groei van de we reldbevolking, dreigende spanningen tussen noordelijk en zuidelijk halfrond,... Als omvattende beschavingscri sis. Volgens hem leven we in een verworvenrechtenmaat- schappij en is de krisis te her leiden tot een gezags- en mo rele krisis. Er is tegelijk nood aan een vermaatschappelijking (zich een onderdeel van de to tale samenleving weten) en een vermenselijking van die samenleving. Er bestaat dus volgens hem een band tussen het milieupro bleem en de heersende eko- nomische krisis. Daarom acht hij zich gelukkig met het feit dat mensen alternatief gaan den ken. Met het feit dat een werk groep ingenieurs—hij noemde ze sociaal bewogen en hele maal geen Kamergeleerden nieuwe wegen toont en daarom studeert. Konkreet vroeg hij aan WADAT de medewerking! Even tevoren had de werkgroep zijn mede werking gevraagd... Het wordt dus een goede zaak voor onze stad als een werkgroep der mate gemotiveerd en onder legde mensen zal betrokken worden bij het «alternatieve zoeken» van onze stad. TWEE NATIONALE ONDERZOEKSPROGRAMMA' Minister Vandekerckhove was door de Aalsterse burgervader aangekondigd als een genees heer die zich om de mens be kommert, en sinds hij het poli tieke leven begon (1968 pro vincieraadslid Limburg, 1974 senator. 1977 minister) als een maatschappijdokter. Deze tentoonstelling achtte de minister kenmerkend voor der tien jaar geleden nog onmoge lijke. huidige belangstelling op gebied van alternatieve ener gie Er is vooral de ongerust heid. zo haalt hij aan, wat onze grondstoffenbevoorrading be treft. Maar ook is er de vrees voor de kernenergie als nieuwe toevlucht. En de algemene be zorgdheid om ons leefmilieu, het zoeken naar andere, «menselijker» en natuurlijker manieren van leven. Ook het departement van We tenschapsbeleid schenkt de nodige wetenschappelijke aandacht aan het energie- en grondstoffenprobleem. Zo zijn er twee lopende nationale on derzoekprogramma's: over de recyclage van afvalstoffen (1) en omtrent energie (2). In het programma over afval stoffen wordt o.m. nagegaan op welke wijze grondstoffen het best kunnen gerekupereerd worden uit de afvalbergen van onze samenleving, en ook wat er aan energie daaruit terug te winnen is. Er is een luik van preventieve maatregelen (dit moet leiden tot een drastische beperking van de hoeveelheid afvalstoffen) en een ander van kuratieve maatregelen, dus met het oog op het systema tisch terugwinnen van produk- ten uit afvalstoffen. Twee pro- cedées zouden volgens hem een belangrijke rol kunnen ver vullen in de toekomstige ener gievoorziening van ons land: pyrolyse (bestaat uit de thermi sche ontbinding van organi sche afval met gas en olie als nuttige eindprodukten) en me- thaangisting (methaangas en koolzuurgas worden bekomen door thermische ontbinding van organische afval). Nog belangrijker is het onder zoekprogramma Energie, dat met zijn 840 miljoen frank ge spreid over vier jaaar. meteen het omvangrijkste is dat loopt momenteel. Het is grotendeels gewijd aan de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen. Tot september jl. was er de ter reinverkenning van het pro bleem De tweede fase zal vooral het aksent leggen op het op punt stellen van analysein strumenten voor een betere kennis van het energiesysteem in België en een optimalisatie ervan, en op de industriële toe passing van nieuwe energie- technologie. Bij dit laatste wordt zowel gedacht aan alter natieve bronnen (zonnekollek- toren, windgenratoren, revalo- risatie steenkoolreserves. als aan energiebesparing en de rekuperatie van afvalwarmte. Einddoelen van deze onder zoeksprogramma's zijn de on- afhakelijkheid van België t.o.v. het buitenland, wat de grond stoffen én de technologie be treft. De minister merkte trou wens op dat op vlak van ener- gieproduktie en -konsumptie onze industrie grote expan- tiemogelijkheden heeft, vooral naar derde-wereldlanden. Zonnekollektoren bv. zijn de eerste tien jaar in ons land nog wel niet konkurrentieel met de traditionele energiebronnen. Dit is integendeel wel zo in de warme ontwikkèlingslanden In dit verband pleitte de minister voor de oprichting van een konsortium van konstrukteurs, engeneering-buro's en onder- zoekingsploegen om de uitvoer van zonne- energiesystemen te promoveren. Tenslotte sprak hij de wens uit dat door een doelgerichte, selektieve subsi- diëringspolitiek voor de installa tie van zonne- energiesystemen en energie besparingssystemen een sti mulans zou gegeven kunnen worden aan de sektor van de alternatieve energie in België. Een sektor die «nooit een won dermiddel zal zijn, maar wel een aanvullende rol zal kunnen spelen in het totale energie aanbod.» DE TENTOONSTELLING ZELF Zoveel hoopvolle woorden dus vanuit «officiële hoek» voor een alternatieve technologie. Meer nog. een technologie die een nieuw maatschappijbeeld voor ogen heeft (zie bijgevoegd arti kel «zachte energie»). Het is duidelijk dat zachte of alterna tieve energie zoveel diverse voordelen biedt, dat het over ideologische grenzen heen, aanvaardbaar en wenselijk wordt De industrie laat zich trouwens ook niet onbetuigd en deze beurs weze er een voorproefje van maakt werk van de kommercialisèring van zon, wind, water en afval. ZONNE-ENERGIE Zonnewarmte die de aarde be reikt kan opgevangen worden via koliektoren, zonnepanelen, om zo lucht of water te verwar men. Hiermee kan elektriciteit opgewekt worden. In ons eigen Aalsters Hofstade. op de indus triezone (Alwerenbaan 11) is er een hierin gespecialiseerde firma. De P.VB.A SUNCA- LOR (invoerder van Australi sche sanitaire warmwaterin stallaties) kan u altijd aanspre ken met het oog op het plaat sen van een zonnepaneel op uw dak en een boller. De prijs valt mee, en bij mistig of win terweer kunt u uw boller op elektriciteit aanschakelen! Bin nen de drie tot zes jaar heeft u uw «Solahart» uitgespaard op uw brandstofrekening! Ook het Solar-Systeem van Stiebel Eltron (een Duitse firma met Belgische zetel in 4701 Kettenis-Eupen. Siebeponis- weg 12) is gebaseerd op zonne-energie. Er zijn diverse installatiemogelijkheden. Zo kan de zonnewarmte gekombi- neerd worden met een warm tepomp (zie verder). Het Diamantsysteem van Reg- gane biedt een zonnekollektor met reliëf, zodat meer warmte kan opgevangen worden dan met een vlak paneel. Deze firma koppelt daar tevens centrale huisverwarming aan met radiatoren. Kortom, verschillende firma's om u te helpen bij het benutten van de gratis energie die wij ren zonder acht te slaan op het ekologisch systeem Er is de uitputting van de traditionele energiegrondstoffen steen kool. aardgas en petroleum. Er is het van hogerhand gedik- teerde kernenergiealternatief, dat weliswaar kwasi onuitputte lijk is in tegenstelling tot de fos siele brandstof., maar radio- aktieve vraagtekens brengt en (van de bevolking) zware fi nanciële offers vraagt. Boven dien is er de trend van toene mende schaalvergroting, een oliegoloposering van de ener gieverschaffing zonder in spraak of participatie van het volk. En de tol voor latere gene raties De milieukrisis is dus niet te herleiden tot een of een paar gevelde bomen en de nood aan een waterzuiveringsinstallatie. Ze hangt samen met een eko- nomische krisis, een falen van de principes aan de basis van ons ekonomisch systeem. Dit staat vast: het heeft gezorgd voor een gesloten kring van energieverbruik (zeer schade lijk voor het milieu) en partiku- liere winsten haalden het op maatschappelijke doelstellin gen, er is de «groeiutopie» van steeds meer produktie die in derdaad steeds meer eist van de krap wordende natuur. Zachte energie Werkgroep Technologie (aan wezig op de beurs) ziet het zo: De harde weg (traditionele energie, nvdr): «grootschalig, gecentraliseerd, vervuilend, technokratisch, uitbuitend, put voorraden uit, eist specialisa tie, steunt op ekonomische groei, hoog technologisch, ka pitaalintensief». De zachte weg: «kleinschalig, gedecentraliseerd, milieu vriendelijk. demokratisch, be vrijdend, gebruikte grondstof fen in kringloop, vraagt brede ontplooiing, steunt op ekono- Dat <U' ambtenaren van tic clicnsi Financial' niet alleen hun mannetje kunnen staan hij liet cijlercn bewees het eerste tennistornooi, ingericht onder impuls van afdeling sclie) I KiekensSauls de du nst enkele maanden geleden hel stadhuis verliet om intrek Ie nemen in de lokalen aan de Hopmarkt werd besloten een eigen sporikluh op te richten. Hel Hoppekindjc werd geboren in de :omer van IV7R en het eerste tennistornooi kende een groot sukses. De Rruyn. De W ol). R. I an Geertrny. Dieriekx. IV. lioeipie. (1. l.ievens. I). Cooreman en I yttersprot verdedigden de kleuren van hun afdeling, Grote finale tussen l.ue Icomputermui! met de luiurden Dirk (van de aankoop dienst) Luc won en kreeg van schepen Van den F.ede een beker. Madame Su:anne bracht kussen en bloemen, terwijl de dames Kiekens. Carnet en De Hruvii er de goede steer inhielden. I olgend tornooi in de :omer van l')7'F kunnen opvangen gedurende 1000 a 1200 uren. Vermarmingsketel, alles- brander Hier geen sprake van alterna tieve energie, wel een hulp voor uw portemonnee en ook wel energiebesparend. In de Stadler-VD ketel, type KL, kan u gas stoppen, olie, vaste brandstof (kolen, papier, kar ton...) naargelang dat op het moment meest rendeert. Inlich tingen- Steenweg op Opwijk 12, Moorsel! Warmtepomp Het gaat hier om een apparaat dat zachte energie, aan lage temperatuur, laat rondcirkelen, die doorstuurt naar het mid dengedeelte om op te warmen na eerst de temperatuur te hebben verhoogd om bruikbaar te maken. Meest efficiënt is een warmtepomp bij een buiten temperatuur van 0 tot min vijf graden Celsius, wat een voor deel is voor onze streken. In lichtingen bij Westinghouse, Koelinrichtingen ZERO, Zand- str. 27, 9731 Nazareth (Eke) of Sumair, firma Heylen. Gere- beekstraat 9. 3510 Kermt. Ook Multibeton werkt bij het aan leggen van centrale verwar ming (onder de vloer) met de warmtepomp. Inlichtingen voor België op het hoger reeds ver melde adres van Stiebel-Eltion in Kettenis - Eupen. Centrale voor gemengde produktie In Aalst en ook in Verviers. be staat een verdere unieke cen- trale.voor gemengde produktie. «Interstoom» (Erembodegem- straat 4, Aalst) zorgt voor de produktie van elektriciteit in het kader van Intercom, maar ook voor stoomproduktie als kollek- tieve warmtevoorziening voor de aangesloten bedrijven, hui zen en apartementen. In te genstelling tot de «zachte» energiewinning dus wel centra liserend (niemand heeft nog een eigen verwarmingsketel nodig), maar toch met voorde len als: energiebesparing we gens een beter rendement, be sparingen op de investeringen wegens het schaalvergrotings- effekt, minder praktische zorg van de partiku lieren Er zijn duidelijk nog andere fir ma's die «zoekend» zijn op ge bied van energie en reeds op nieuwe banen werken. Trou wens. van de zowat 20 aange schreven firma's waren er en kel de hogervermelde. Op de beurs waren echter nog andere stands! Laboratorium Zo **as er het Laboratorium voor warmteoverdracht en reaktorkunde van de Katho lieke Universiteit van Leuven. Men zorgde bestendig voor diavoorstellingen rond eigen onderzoekingsprojekten, bv. op gebied van zonne-energie. Een bewijs dat ook de weten schappelijke kringen zich niet onbetuigd laten. Dit kan trou wens niet anders, in het kader van de Nationale Onderzoek sprogramma's. (zie hoger). Werkgroepen Werkgroep Technologie met tijdschrift De Koevoet, is reeds zo'n zevental jaar aktief rond de problematiek «technologie-maatschappij». Vooral in het Leuvense dan. Hun aktiviteit bestaat zowel uit analyse en kritiek als uit het op sporen en uitdiepen van alter natieven. Aangezien het vooral (student)-ingenieurs zijn, kun nen ze ook zelf zachte techno logische instrumenten bouwen Zo stond op de beurs een olie pers. werken ze aan een wind molen met vertikale as voor «In de voorbije jaren hebben wij met z'n allen zowat het gevoel gekregen te varen op een luxeschip dat midden op de oceaan zonder brandstof dreigt te vallen.» Aan het woord is minister van wetenschapsbeleid Vandekerckhove bij de opening van de Alternatieve Energiebeurs in Aalst. De projektiegroep In formatief Spelmateriaal - Sociale Pedagogie K.U.L. ziet een ander spookbeeld voor ogen: «Het hele proces doet denken aan een uitzijn evenwicht geraakte reus, die voortholt om niet te vallen. Zijn laarzen verpletteren bossen, rivieren, zeeën en de Derde Wereld, het welzijn van het gros van de bevolking, de toekomst van onze kinderen. («Energie, harde macht of zachte overlevingskans?», mei 1978). Telkens is er dat afschrikwek- De klub van Rome waar- kend toekomstbeeld dat het schuwde reeds voor een onge- eens hopeloos zal zijn met de vervuiling van land, zee en lucht. Dat ontelbare diersoor ten museumstukken zullen geworden zijn. Dat grondstof fen en energie uitgeput zullen zijn. Dat ons ekologisch sys teem, zeg maar de hele ekos- feer zal verstoord zijn. Dat onze menselijke overlevingskansen geteld zijn... breideld gebruik van de be schikbare grondstoffen en een toenemende roofbouw op ons milieu. Wetenschapsmensen, aktie- en stuwgroepen, velen hebben sindsdien het licht op rood gezet; meer nog, ze wij zen een nieuwe weg aan, even nieuw als het jaar van het dorp. even oud... «alternatieve of zachte energie» wordt het ant woord op angstige vragen en de blauwdruk van een nieuwe toekomst, «waar het goed is voor de mens» om het met bur gemeester Dhaeseleer te zeg gen. Problemen Als we op een rijtje zetten, al de ondingen waarmee we ge- konfronteerd worden, dan ver klaart dit allicht de griezelvisoe- nen van daarnet. De mens houdt er geen rekening mee dat hij deel uitmaakt van een systeem, hij verknoeit eerder zijn leefwereld dan er zich aan aan te passen. Er is het winst streven op korte termijn, dat geen rekening houdt met het algemeen belang: wegwerp verpakkingen, vlug verslijtbare en veel energieverbruikende goederen, lozing van koelwater en schadelijke stoffen in rivie- Minister Van de Kerckliove tijdens de opening van de beurs alternatieve energiebronnen. Alle geïnteresseerden van marginale energievorming konden terecht in de Keizershallen op de tentoon J ing van heel wat procedees van Alter natieve Energie. JM- misch evenwicht, begrijpelijk voor iedereen, arbeidsinten sief». Zachte of alternatieve energie zijn o.m.: zonne-energie, wind energie, bewegend water, aardwarmte, temperatuurver schillen in de oceaan, energie uit afval (metaangisting, pyro lyse, hydrogenatie en verbran ding). In de bijdrage over de «beurs» komen we daar uitge breid op terug. Het grote voordeel van deze energiesoorten is dat ze onuit puttelijk en eindeloos zijn. Zonne-energie bv.: de aarde onderschept van de zon onge veer 170 x 10(12) KM, wat neerkomt op het vermogen van 170.000 miljard onafgebroken brandende straalkacheltjes en 25.000 keer het totale wereld- energieverbruik per jaar! Een belangrijk politiek voor deel, en daar zinspeelde minis ter Vandekerckhove op, is dat men ermee onafhankelijker wordt van het buitenland en dat ze moeilijk kunnen gemonopo liseerd worden. €lk huis zijn zonnekolektor bv. tegenover Doel en Tihange voor heel Be lgië! Over alternatieve of zachte nergie is nog zodanig veel te vertellen, dat we verwijzen naar enkele belangrijke werken. Niet zonder aan te stippen evenwel dat de belangstelling ervoor (vanuit verschillende motiva ties en hoeken) groeiend is, en dat de kommercialisèring reeds begonnen is. Schumacher, E.F. Houd het klein Een ekonomische studie waarbij de mens weer meetelt Baarn. Ambo. s.d. Neder landse vertaling door J. Ber nard, van «Small is beautiful». Meadows. D.L., Raj aan de klub van R< Utrecht-Amsterdam, Uitgi Het Spectrum, Nederlai vertaling door F. Franken «The Limits to Growth». Projektiegroep Inform, Spelmateriaal I Sociale pe >i gogie K.U.L., Energie, ha macht of zachte overlevii kracht? Commoner B., Machtel energie. Over de crisis onze samenleving. Vastli nv. Schoten Baarn. Ne< landse vertaling door H Friedeman van «The Pover Power» Commoner B Overle wij dit? Amsterdam-Brus Elsevier, 1972, Nederlan vertaling door Jongeja Meyer van «The closi ng ci rc e( crc Vr (B< elektriciteitsproduktie, c zonneverwarmingsinstallatii Adres Celestijnerlaan 1 aar 3030 Heverlee. Uitkijken naar een bet benutting van de huidige en !dd giebronnen, bezuiningen in besparen op gebied van enlde gieverbruik, onderzoeken on alternatieve milieuvriendeli r® energiebronnen stimulere dat willen de «Energofiek ad doen. Hun tweemaandelijl!A' vergaderingen worden wis;5n lend ergens in het Vlaamst' land georganiseerd. Het zltsl' vooral kontaktvergaderingi j1" om ervaringen uit te wisselr 106 projekten te bespreken, spet *c listen te ontmoeten en om ne spraken te maken. Er zijn ®S( verse sekties: windenert ™'c zonne-energie, warmtepo 'er pen. gasgeneratoren, n r thaangas. architektuur, sch lter kundig nazoekwerk. aar Neem kontakt op met voorzit edl Romain Van Deynze. Mech n sesteenweg 69. 2598 Iteger m'r De International Son Energy Society-Belgi'ro? (ISEB-B) heeft als doel in B edj gië belangstelling voen 1 zonne-energie aan te spor<Brd( het wetenschappelijk, techi,n t logisch, architekturaal en ei),a nomisch onderzoek ervan 1 w te moedigen,... Schrijf naar Van De Vijver, Meikeversla ukl' 5, 1170 Brussel. tel,t ok Gespecialiseerde boeke ekc zaak b h< Media en Theoria, P. De Co e' kelaerestraat 2A, 8500 Kortr *st (056-21.34.26). Daar kan u m i recht voor alle nadere inforn ren tie van wat hier het desbetr *ek fend onderwerp is. Nog een dikke proficiat stv «WADAT» voor hun initiatie eert We blijven uitkijken naar h; jnb volgende plannen. Ook nj wjd; het eerste zonnepaneel in on en kontreiën! n v< (p. W centbale wm? gwemgde produktie wah rorsatetee 1 huhjj r <7 klassieke iismxtm

De Voorpost | 1978 | | pagina 6