Hubert Van Wambeke 10 jaar arrondissementeel C.V.P.-voorzitter WELZIJNSZORG IN DE GEMEENTE TENTOONSTELLING VAN SPECIALE HOBBY'S TE GIJZEGEM 30STE CVP-ARRONDISSEMENTEEL K0NGRES: 10 - -20-10-1978 -• De Voorpost de onderwei Nadat op het Arrondissementeel CVl'-Kongres voorzitters en sekretarissen van de Werkgroepen, Remi De Backer en Edgard Saeys, Omer De Saedeleer en Roger Van Keymeulen, Hector Petit, Mark Van der Poorten en Yvonne Janssens en hoofdpropagandist Hubert Diependaele letterlijk en figuurlijk in de bloemen werden gezet en minister Luc D'Hoore en later premier I.eo Tindemans aan de eer waren waarbij de bedrijvige Chris Borms op premierzoenen werd hedacht startte Clement Prieels, voor Hubert Van Wambeke totaal onverwacht, de huldiging van deze dinamische werker voor zijn kwart eeuw politieke bedrijvigheid en zijn tienjarig voorzitterschap van het arrondissement Aalst, een -moei lijk- arrondissement. Onverwacht inderdaad want toen fde eerste minister in de zaal arri- eerde, op een langdurig applaus onthaald, realiseerde de heer Van Wambeke zich nog niet dat het eigenlijk om hem ging en wist hij nog niet dat Clement Prieels met zijn «schaduwkabinet» de hele viering, op niveau, orkestreerde. Zag de voorzitter wél de premier, zijn eigen echtgenote had hij de zaal niet zien binnenkomen want deze ongewone gebeurtenis zou hem wel een en ander hebben kun nen doen vermoeden. We stellen Hubert Van Wambeke vlug even voor. Hij werd geboren te Grotenberge. 49 jaar geleden en volgde huma niora te Zottegem en te Eeklo waar hij o.a. Luc D'Hoore (uit Waar schoot) als vriend had. Na zijn huwelijk is hij verhuisd naar Zottegem-Stad. Administratief behoort hij tot het RTT-personeel maar reeds 12 jaar is hij gedéta- cheerd op Buitenlandse Zaken, meer bepaald als attaché bij de persdienst. D.\ I zei dat men moet gemili- teerd hebben aan de basis om gemotiveerd en realistisch te kunnen werken op hoger ni veau. Welke taken nam l gedu rende uw loopbaan op? H.v.W.: Nog zeer jong nam ik te Grotenberge zelf het sekretariaat van de lokale afdeling waar en van '55 tot '68 werd ik sekretaris van de afdeling Zottegem. In '54 had ik dan te Zottegem de CVP- jongeren opgericht waarvan ik 5 jaar het voorzitterschap waarnam. In '65 werd ik arrondissementeel Jongerenvoorzitter wat ik twee jaar bleef. Van het arrondissemen teel partijbestuur maak ik deel uit van 1960enin"68.dusnutienjaar geleden, werd ik er voorzitter van. Sinds 1973 ben ik nu ook lid van het Nationaal Partijbestuur. Ik kan dus wel zeggen dat ik de verschil lende trappen van de hiërarchische ladder heb beklommen en dat ik nog regelmatig herbron bij de ba sis zelf. D.V.: Als U zo aktief was in de partij restte l waarschijnlijk geen tijd meer voor andere be zigheden buiten uw beroep? H.v.W.Toch wel. De familiale politiek en in/onderheid de aktie van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen heeft me steeds aange sproken en geboeid. Ik werkte er dan ook intens aan mee. Zes jaar lang was ik voorzitter van «de Bond» in Groot-Zottegem (van '71 tot '77). sinds 1973 voorzitter van de afdeling Grotenberge en acht jaar, van '69 tot '77, mede- ondervoorzitter voor het gewest Aalst. Bij de oprichting van de Gezinsraad in Zottegem was ik de eerste voorzitter, taak die ik ver vulde van '72 tot '76. Zoals U kan zien moest ik. bij tijdsgebrek, de laatste jaren wel een en ander overlaten maar de materie blijft me uiteraard belang inboezemen. D.V.: In het hele Vlaamse land kent men L nog van de Kwis 100.000 of Niets» die U glans rijk won. Vertelt U ons daarvan eens wat. H.v.W.: Daarvoor moeten we te rug naar het jaar van de Expo, naar '58. De schifting waarmee het hele geval begon vond ik moei lijkst want uit 120 kandidaten hadden er slechts vier een kans. Ik was bij de gelukkigen De eerste proef ging door in hel Antwerpse Apollo-teater gepatroneerd door de vedetten van die tijd: Bob Van Bael. Tony Corsari en Pros Ver- bruggen. Vier weken na elkaar werd er gespeeld, telkens op zon dagavond. Het was een afvalsis- teem: elke week werd iemand geë limineerd en de vierde week bleef ik alleen over. Ik was echter nog niet gewonnen want de slogan 100.000 of Niets- bleef steeds gelden. Winnen zou ik alleen als ik een korrekt antwoord gaf op de laatste vraag met liefst 27 onderde len. Het ging over iets dat me wel lag: de kennis van Europa. Het lukte! De ov erwinning gaf me ook het recht deel te nemen aan de in ternationale Europa-kwis met de finalisten van de zes landen van het -Europa» van toen. Eerst zou ik het echter nog moeten halen van de finaliste van de RTB, een dame, en ook dat ging goed, zodat ik de officiële Belgische finalist werd. In de finale v erliep het min der schitterend. Ik werd vierde van de zes bij een reeks vragen met ekonomische inslag wat me min- In aanwezigheid van de volksvertegenwoordigers Willems en Otte en van senator Paula Dhondt werd zaterdag jongstleden in het Groen Kruis het 30ste Arrondissementeel CVP-kongres gehouden, dat in het tema gesteld was van «Welzijnszorg in de Gemeente». De inleiding tot het kongres werd gehouden door arrondissementeel "voorzitter Hubert Van Wambeke, die meteen gevierd werd voor zijn 10 jaar voorzitterschap. N oor dé talrijke aanwezigen verantwoordde hij de keuze van het kongrestema. Volgens hem is de CVP steeds een partij geweest waar de mens centraal staat, en deze kernidee wil men ook op het gemeentelijk vlak laten doordringen. De gemeente is immers de plaats bij uitstek waar men direkt gekonfronteerd wordt met de behoeften en verlan gens van de bevolking. Welzijnszorg kan volgens de spreker ruim geïnterpreteerd wor den. waardoor dan ook het ver nieuwen of aanleggen van wegen als welzijnszorg kunnen begrepen worden. Het is echter in de eerste plaats het beleid dat specifiek ge richt is op de noden en de verzuch tingen van de burger. Welzijns zorg impliceert aldus een berede neerde huisvestingspolitiek. Hier bij stipte de inleider aan dat het Gewestplan een bitter maar nood zakelijk medicijn is. Voor alles zal men zuinig moeten omspringen met de beschikbare ruimte. De heer Van Wambeke was trouwens v an oordeel dat de gemeentebestu ren in de toekomst meer aandacht zullen moeten schenken aan ver nieuwing en aanpassing van het bestaand woningpatrimonium. De CVP moet zich dan ook de vraag durven stellen in hoeverre de poli tiek van de gemeentelijke bouw- De bedoeling van het kongres was alleszins tot een diepgaande ge- dachtenwisseling te komen over de zin van de toekomstige wel zijnszorg en de richting die de CVP hierbij wenst in te slaan. Maar dé rezoluties mogen geen teoretische bespiegelingen blijven maar moeten in het beleid gekon- kretizeerd worden. Na de inleiding werden de aanwe zigen ingedeeld in drie groepen De eerste, onder leiding van Remi De Backer en met de heer E. Saeys als sekretaris besprak het gezin en de huisvesting. De tweede groep onder voorzitterschap van de heer Capeau en met RVan Keymeulen als sekretaris besprak: jeugd, on derwijs en kuituur en de laatste groep onder leiding van de heren Petit en Van der Poorten besprak de gehandicapten, bejaarden en gezondheidszorg. Over de werking van deze werk groepen, en over het verder ver loop van dit Kongres leest U elders meer in dit weekblad. VEHE Raadslid Robert De Pauw samen met premier Tindemans en volksvertegenwoordiger Otte. (JM) premies nog beantwoordt aan wat men ervan verwacht. Volgens hem zou men beter het budget van deze premies overhevelen naar de toelagen voor het saneren vafl be staande woningen. Ook over de rechtvaardigheid van de verhaal- belastingen stelde hij zich vragen. Vervolgens werd ingehaakt op het gezinsbeleid. De nationaliteitspo- liliek is volgens de voorzitter een opdracht van de staat. Het gezins beleid dat trouwens niet losgezien w orden v an het jeugdbeleid, zodat beiden best toevertrouwd worden aan één en dezelfde schepen. De CVP is nooit voorstander ge weest van grote kinderkribben. maar wel van kleine opvangcentra door privé-personen gehouden. De uitbatingskosten van deze cen tra moeten echter gedragen wor den door de gebruikers zelf. Een onderzoek naar de nood aan derge lijke centra zag de spreker als een typische gemeentctaak. Doorheen de voorgestelde rezoluties liep trouwens volgens de spreker als een rode draad een dubbele be kommernis: de gebrekkige infor matie en de nood aan inspraak. Hoe kan aan dit gebrek aan infor matie worden verholpen? De heer Van Wambeke dacht dat dit kon langs de gemeentelijke informa tiebladen en de probleemgerichte informatie om. Gehandicapten en bejaarden hebben immers geen weet van wat er voor hen gedaan wordt en waarop zij recht hebben. In de tweede plaats werd in de voorgestelde rezoluties de in spraak behandeld. De gemeente- verantwoordelijken moeten in staat zijn om de inspraakorganen bchiKvrlijk te laten lunktionercn. Matfr dan moet. 'volgens de CVP. de betrokken schepen er zelf in geloven en raad en suggesties wil len aanvaarden. Vorig weekend organiseerde het Stedelijk Komitee voor Vrijetijdsbesteding van de stad Aalst een ietwat bijzondere tentoonstelling in het Gijzegemse Sport- en rekreatiecen- trum, Schoorstraat 18. Vier hobbyklubs werden hiervoor aangesproken, de fotoklub Aalst, filmklub Kinova, de Unie van de Belgische amateur zenders, sektie Aalst en de J.V.S.-kern Vulkan. De opzet was enkele speciale hobby's te tonen. Dus geen postzegelverzamelen, luciferdoosjes inplakken, maar wel hobby's waarbij een technische vaardigheid en een zekere kennis vereist is. Het werd een tentoon stelling op een degelijk peil. Het is daarom des te spijtiger dat de be langstelling zo klein was. Slechts op zondagnamiddag waren er en kele bezoekers Men probeerde echt om een zo breed mogelijke publiek voldoe ning te geven Er werd werkelijk al les getoond: van een simpele ko- dakfilm tot een ingewikkelde zen der De fotoklub De blikvanger van deze stand was een groot paneel met tentoonge stelde foto's van de regelmatige klub- leden. Als u het ons vraagt, waren er een paar meesterwerkjes bij. Wat opviel was het schrille kontrast tussen de donker gehouden foto's en de bijna uitsluitend witte Beide drukten een andere sfeer uit, maar kwamen goed over bij de bezoe kers. Zij waren alle op het vereiste wedstrijdformaat 30 bij 40 centime ter Op een tafel werd een overzicht gegeven, hoe een foto tot stand komt Men toonde een statief met fototoestel, een ontwikkelaar, een ontwikkeltank en een vergrotings- raam. Verder waren alle hulpmid delen aanwezig: flitslampen, films, bakken voor de ontwikkeling Ook de kennis en de ervaring van anderen, weliswaar in boeken. kreeg belangstelling. Een paar tijd schriften lagen te keur. De bedoeling van de klub is de amateurs wegwijs te maken in de opname- en afdruktechnieken. De leden werden dan,ook verzocht een groep uit te kiezen: zwart-wit dia's of kleur. Teoretische lessen wor den elke dinsdag vanaf 20 uur ge geven in kafé De Nachtwacht Praktische ervaring wordt opge daan door model- of buitenopna men te maken en te bespreken De amateurzenders, sektie Aalst Deze vereniging heeft op de stand een zo algemeen mogelijk beeld willen ophangen van hun werk zaamheden Iedere bezoeker had er iets aan. Doorlopend werden er gewone kommunikaties gemaakt via de radio. Men sprak op die ma nier met mensen die veraf wonen. Dit gebeurde op twee manieren: met morse seinen (telegrafie) of met een mikro (telefonie) Wij hebben eveneens geluisterd naar een gesprek tussen twee Ne derlanders en naar een oproep van een Duitser. Wij leerden dat een radiozender een oproep in de lucht stuurt Een tweede amateur, die de boodschap ontvangt, zendt een antwoord uit Hiervoor worden morsetekens ge bruikt Onze man had het kode- nummer ON6 (wat betekent België) EJ (wat het «telefoonnummer» van een radioamateur is). Zijn oproe pen worden dus steeds voorafge gaan door On 6 EJ. Wie graag een gesprek maakt antwoordt. De beide amateurs geven aldus heel wat inlichtingen door welke apparatuur ze gebruiken, over de antennes, gegevens over technieken en noem maar op. Het kan ook best dat ze alleen maar een gezellig babbeltje maken, in de plaats van naar de TV te kijken.. Allerlei materiaal was er te bekij ken een VHF-zender (ondermeer voor de twee-meter- band), allerlei meetapparatuur en de zenders en ontvangers te testen, een piloon met een antenne om via amateurs- satelieten (oscars) via de VHF verre verbindingen te kunnen ma ken. In een glazen kijkkast lagen verschillende onderdelen, die door de leden bij het zelfbouwen van hun apparatuur gebruikt worden. Na een bespreking van een verbirv- dingskaart namen we afscheid met de gekende code 73. Dit betekent «Veel geluk, de beste wensen en tot later». De filmklub Kinova Wenst u goed te leren filmen in een aangename en kameraadschappe- 'ijke sfeer? De Aalsterse filmklub is bereid u hierbij te helpen. Met deze vriendelijke woorden, werden wij op de stand ontvangen door voor zitter Van Der Schueren en public- retationsman Herman Van Horen. De bedoeling van de klub is dus eenvoudig van een kamera-koper iemand te maken die kan filmen Tegelijkertijd treedt hij in het ver enigingsleven en kan hij vrienden maken, die vaak kunnen helpen. Hiertoe worden geregeld lessen gegeven. In samenwerking onder de leden worden familiefilms, do- kumentaire werken, tekenfilms of genrefilms gemaakt. Het komt er steeds op neer persoonlijk iets te realiseren, dat niet iedereen kan. Op het tweede en ondergeschikte vlak. neemt de vereniging wel eens deel aan wedstrijden. Op de stand zelf was er niet zoveel te zien: pro- jektieapparatuur, opnametoestel len en een monteertafel met plak- pers en vieuwer. Al deze apparaten werden gratis ter beschikking van de klub gesteld door een fotoshop. die hierbij echter geen verkoop na streefde De enige reden van hun aanwezigheid was de bezoeker een beeld te geven van wat alle maal kan. Op deze wijze wensten de verantwoordelijken de klub be kend te maken bij een breed pu bliek. Het is zeker nodig nieuwe le den te werven: zij hebben ook nieuwe ideeën uit te wisselen, zo dat tenslotte iedereen van iedereen leert. In een donkere kamer werden geregeld eindprodukten getoond Een slapstick over petanque ballen (een film van vier minuten) boeide ons Maar een dokumentair werkje (van 6 minuten) over de pikkeling in de Faluintjesstreek, trok onze bij zondere aandacht Het was een mooi gerealiseerd werkje, dat op een provinciale wedstrijd brons be haalde De kerngroep Vulkan De J.V.S. kern Vulcan Aalst is een vereniging voor sterrekunde en aanvullende wetenschappen, (ruimtevaart, luchtvaart, biologie, fysika). Deze groep jongeren noe men zich de werkgroep voor alge mene wetenschappen Hun hoofd bezigheid is echter sterrekunde en ruimtevaart In dit verband toonden zij de bezoekers een sterrekaart. die gebruikt wordt bij veldwaarne mingen en een geologische kaart van de maan Deze werd. evenals de verschillende foto's van de astronauten, foto's van verschil lende planeten en enkele maquet tes van maanlanders en maanrei- ladder blijven trappelen kan men ook zeker alleen maar désillusio- neren. Wat me echter zeer grieft zijn de personenkwesties waar het alge meen belang moet onderdoen voor persoonlijke ambities. Ook is vaak teleurstellend het absentéisme, het afwezig blijven van leden die in kiesperiodes uitermate aktief lij ken maar na de verkiezing in pas siviteit uit de cirkulatie quasi ver dwijnen. Clement I'rieels ziet bij Van Wambeke slechts één oogmerk: de partij dienen met een bestendige ijver voor onderlinge verstand houding en een voortdurende be zorgdheid voor het behoud van het imago van de CVP. Hij waardeert deze man met kritische doch posi tieve ingesteldheid om zijn be langloze inzet, zijn onbesproken integriteit, zijn politiek doorzicht en rustige zelfzekerheid. De man die steeds zelf wil vóórgaan, die het tempo aangeeft en zich zelf nooit spaart. Hij betrekt graag de echtgenote van de voorzitter in deze hulde want zonder haar ver draagzaamheid en medewerking was een dergelijke taak niet te vol brengen. Premier Leo Tindemans die erbij was toen Van Wambeke met de jongeren startte noemt Hubert als één van de échte vrienden die hij in de politiek maakte en graag kwam hij, ook in deze speciale periode, naar Aalst om van die vriendschap en waardering getuigenis af te leg gen. Bij het ontstaan van het -Tijd schrift der Jongeren- waren ze al lebei betrokken en allebei moesten ze alom gaan bedelen om de druk kosten van de eerste vier versche nen nummers te betalen want hun «sponsor» deed het niet. In het tijdschrift was do taak van Leo Tindemans interviews te maken met vooruittredende jongeren en daarvan was Hubert er een. De jongeren hadden destijds vaste overtuigingen maar wensten te weten welke de basis van de partij was en wensten de ondergronden bij het opstellen van een pro gramma te kennen. Daar ze zo wat hel-geweten - van de partij wilden zijn werden ze er slechts gedoogd en wanneer ze ergens wilden hun stèm laten horen moesten z.c eerst Premier Tindemans overhandigde aan de arrondissementeel ringspenn ingJM der lag. Drie jaar later heb ik dan nog deel genomen aan een Kwis in het Radio- en Televisiesalon te Ant werpen waar ik de derde prijs be haalde D.\.: Mijnheer de Voorzitter, wil l ons een paar aktiv iteiten in de CM' tijdens uw voorzitter schap noemen waarop U, te recht, lier zijt? H.v.W.: Uiteraard had ik een hele waaier aktiv iteiten en beslomme ringen waarvan vele me de ge noegdoening van de volbrachte taak brachten. Toch ben ik bizon- der gelukkig om wat ik voor een drietal zaken kon realiseren: Isteeds heb ik veel belang ge hecht aan goede organisatie en bij de voorbereiding van de fusie in '76 waren we klaar met onze struk- turenstrukturen die later bewezen gewoon goed te zijn. 2. ook v an informatie heb ik altijd het nut ingezien en er dan ook mee gewoekerd. Informatie mondeling via gesprekken allerhande en via talrijke spreekbeurten in de vele afdelingen van het arrondisse ment. Informatie ook schriftelijk via het oprichten van e?n Infoblad voor kaderleden, nu «Tele-Aalst» geworden. Dit blad heeft een op lage van meer dan 1100. 3. het PIOVO richtte heel wat kursussen in die onze kaderleden en mandatarissen een ware vor ming v erschaften. Ook daar ben ik vaak.opgetreden als spreker, meestal dan i.v m. mijn speciali teit. de internationale politiek. D.V.: Zo mooi zal zelfs voor l niet het leven zijn geweest dat l ook geen ontgoochelingen moest beleven. Is het delikaat ook daar eens naar te polsen? H.v.W.: Zeker niet. Elke me daille heeft twee kanten en ont goochelingen werden me zeker niet bespaard. Dat.kon ook niet anders. Dat wc bij de laatste ver kiezingen een volstrekte meerder heid niet konden omzetten in het kollege zoals te Geraardsbergen en te Lede viel me zeker zwaar. Ook te Erpe-Mere werd onze partij in de po sitic gedrongen. Dat ons arrondissement nog steeds procentueel de rode lantaarn draagt voor het hele land zodat we steeds op de laagste trap van de oorzitter Hubert Van Wambeke een Iterii hun tekst binnenleveren. Hubert die uit de school kwam het kristelijk idealisme, de jeu beweging, de KSA, het toneel, milieu waar men nog van de n sies sprak en ermee begaan w specialiseerde zich én door dossierkennis én door een ev wichtige aanpak tot specialist in internationale politiek, polit die steeds maar gekompliceer wordt. Van Wambeke is voorzitter worden en met hem kwam nieuwe start, de heropbloei vat CVP met opnieuw volledig 1 trouwen in het eigen Vlaams, ki lelijk en sociaal programma Tenslotte dankte de premier Vo zitter Van Wambeke en wet hem verder alle heil. Wilfried Martens, liet zich gens besprekingen met infon teur Van den Bocynants schuldigen en feliciteerde de fe teling telegrafisch met wel meende dank voor zijn voort rende inzet. Bloemen gingen dan naar V Van Wambeke en de Voorzi ontving allerhande geschenk o.a. de reeds verschenen delen de «Inventaris van Vlaams K tuurbez.it» en ook een pracl glasraam met de Grote Markt Aalst, Lamoraal van Egmont v Zottegem. de Koepoort van nove en het stadhuis van raardsbergen. an Wambeke zelf is blijkb ontroerd door zovele onv crwac en indrukwekkende eerbetuij gen en spreekt woorden van d allereerst tot zijn begrijpe echtgenote en tot zijn talrijke dewerkers. Geëngageerd!! heeft hij geleerd in de jeugdbe ging en geëngageerd is hij gel ven. Even terugblikkend ziet zijn leven als een niet ophoude tocht door hel hele arrondisseu waar hij vaak de rol van biecht der kreeg toegemeten doch (Mik van scheidsrechter in vele ne: situaties. Kontakt met de b heelt hij altijd gehouden en jarenlang hoopt hij de partij kunnen dienen. Met een receptie aangeboden d hel «schaduwkabinet- werd d v icring besloten. Eén tafel was gevuld met hande boeken over pi psychologie De klubleden bei deren enkele aspekten van d wetenschap. De aktie die hie volgt zouden wij debatten kun noemen: de leden proberen standpunt in te nemen en elka mening te begrijpen De kindt en hun vaders zagen wij even staan voor de tafel «luchtvaart Naast de boeken en tijdschri (alle privé-bezit) waren er heel foto's van verschillende vliegti types te bewonderen. Wij zijn zeker akkoord met de ning van de heer Van Horen, terecht zei dat het een tentoom ling was met een hoog Door de weinige bezoekers wer de deelnemers wel iets ont< cheld Sommigen voeren aan weimg publiciteit gevoerd Anderen zijn van mening gewone niet aangetrokken wordt Wat er ook van zij: de seerde bezoekers hebben er iets aan gehad. Dat is missel nog belangrijker dan een niet-geinteresseerde bezoekei zigers. bekomen van de Ameri kaanse Nasa Tegelijkertijd kon het publiek kennis maken met boeken en brochures over het onderwerp, meestal uitgegeven door de Ver eniging voor Sterrekunde (Brus sel). Er lag een hemelkalender ter beschikking, zodat geïnteresseer den konden opzoeken per dag wat er aan de hemel duidelijk waar neembaar is. Het hiervoor vereiste materiaal kon gekeurd worden: een sterrekijker, een fotoapparaat met een 500 millimetertele en een ver rekijker (20 x 70). Op de afdeling plant- en dierkunde, waren even eens een aantal boekwerken voor handen. de leden gaan op zoek naar planten. De zeldzaamste worden gefotografeerd en van deze aktiviteit kon de bezoeker ge nieten Ook een eenvoudig herba rium lag ter inzage De bedoeling hiervan is de leden wegwijs te ma ken in de voornaamste bomen en grassen van Groot-Aalst. De leden zijn momenteel aan een uitgebreid onderzoek bezig: zij zijn een bos aan het bestuderen als biotoop. Ze zoeken een relatie tussen de sa menstelling van de bomen en de daarop levende fauna en flora

De Voorpost | 1978 | | pagina 10