EKONOMISCHE DIENST NAAR HUIS VAN KEIZERSHALLEN Nieuwe reeks inspraak - vergaderingen vastgelegd voor praatje over stadsbeleid 20 JAAR AKTIEK0MITEE VOOR EKONOMISCHE EXPANSIE PLAN SPITAELS IN UITVOERING Het gemeentelijk ekonomisch beleid in de komende vier jaar GBM en onderwijs KRIJGEN ONZE PARK VIJVERS DENDERALLURES? De Voorpost - 20-10-1978 - 11 Welke de kritiek ook moge zijn die men vanuit de oppositie uit op het huidige beleid van het stadsbestuur van Aalst, één zaak staat vast. Burgervader D'haeseleer zit aan het roer als een modern manager, een professional die weet welke de vruchten kunnen zijn van een adekwate «administratieve organisatie» in een zo'n log ding als een gemeentehuis. Hij weet dat je met een fraaie publiciteit voor de gelanceerde boodschap al half gewonnen hebt en dat daar kosten aan verbonden zijn wil ie graag verantwoorden. Zo blijkt uit de wijze waarop hij, blijkbaar omringd door een werklustige dienst «Organisatie-Informatie», tegemoet wil komen aan de zware problemen waarmee de Aalsterse K.M.O. heden ten dage te kampen hebben. In I het stadhuis heeft men tijdens de laatste weken lering getrokken uit de recente reeks informatie-avonden voor nijverheid, handel, land- en tuinbouw en legt men de laatste hand aan een nieuwe reeks kontaktavonden en andere voor de bedrijfsleider interessante initiatie ven. J Men is niet weinig tevreden over de konkrete resultaten van de reeks voorlichtingsavonden (die, we herinneren de lezer eraan, liepen van eind februari tot eind juni). Negen in totaal: Zo zouden sedert deze avon den vele bedrijfsleiders een be roep gedaan hebben op de dienstverlening van allerlei in stellingen, die zelf bevestigden dat zij sedertdien veel meer Aalsterse dossiers behandel den. Het feit dat men in het stadhuis zelf beter wegwijs werd in al die diensten was gunstig voor de bemiddelings rol tussen de bedrijven en de dienstverlenende instellingen. Er zou een vertrouwensrelatie geschapen zijn tussen de be drijven en de stad terwijl een beter psychologisch klimaat tot stand kwam. h 1 UITGANGSPUNTEN VOOR DE KOMENDE JAREN Op financieel gebied zijn we biezonder beperkt, zo zegt het stadsbestuur, spijts de fusie of juister gezegd- ten gevolge van de fusie. Het ekonomisch be leid zal dus niet bestaan uit fi nanciële tegemoetkomingen, maar wel uit een reeks inspan ningen om het bedrijfsbeheer te optimaliseren, de eksport te bevorderen, de know-how» aan te scherpen, enz. Dit is een eerste uitgangspunt. Tweede stellingname is het trachten te komen tot een open demokrati- sche beleidsvorming waarbij de bedrijfsleiders effektief be trokken worden, niet op het moment dat de beslissingen genomen zijn, maar op het ogenblik dat alles nog mogelijk is Een beleidsnota werd ont worpen die in de komende da gen zal worden toegestuurd. KWARTAALBLAD Deze beleidsnota is een op roep voor kreatieve inbreng van de bedrijfsleiders. Dit be staat uit een eerste nummer van het kwartaalblad «Het be stuur dichterbij, ook voor nijverheid, handel en land en tuinbouw». Nadien zal voor een nieuwe re- daktie worden gezorgd, die zal onderworpen zijn aan advies raden en kommissies, zodat de gemeenteraad over een mak- simum aan beleidsinformatie zal beschikken om uiteindelijk de nodige beslissingen te ne men. Aldus de opstellers: «Wij me nen dat die werkwijze een mo del is van volstrekt geïnte greerd beleid, waar weliswaar al veel inkt over gevloeid is, maar waarvan deze praktische toepassing zeker een primeur is». Einde citaat. Wij willen ons niet uitspreken over dat «model van geïnte greerd beleid» doch stelden aan de hand van een proefdruk vast dat de eerste editie van het kwartaalblad alvast bol staat van informatie en alle aandacht mag genieten. BELEIDSVOORSTELLEN In datzelfde eerste nummer van het kwartaalblad vinden wij een aantal konkrete en vagere plannen terug die In de eerst komende weken tot jaren tot uitwerking moeten kunnen ko men. Zo wil men voor de Aalsterse nijveraars, handelaars en landbouwers in de komende vier jaar overgaan tot de inrich ting van een promotie-, informatie- en dokumenta- tiecentrum met volgende on derdelen: een gegevensbank met ten toonstelling van monsters of Louis Bulave, onderdirekteur GBM Aalst aan het woord praktijk in schakelen in het onderwijs. Onlangs werd in de administratieve zetel van de Generale Baknmaatschappij te Aalst-Nieuwerkerken een druk bijge woonde kontaktdag met de scholen georganiseerd. De volle aandacht werd gegeven aan de dialoog met het be zoekend publiek, voornamelijk bestaande uit personeel uit de sektor ekonomisch onderwijs, dat zich uiterst tevreden toonde met de praktische (en theoretische) kennis die hier werden opgedaan, kennis die rechtstreeks uit de bron komt. waaraan onderwijzend personeel wel eens gebrek heeft, gezien de snel evoluerende financiële en ekonomische we tenschap. Opgemerkt in die zin werd dan ook de toespraak van de heer Louis Butaye, onderdirekteur van de Generale Bankmaatschappij Aalst, aan het woord op de foto hierbo ven. Het bleek, volgens de deelnemers aan deze kontakt dag, dat met dit opzet aan een dringende onderwijs behoefte werd voldaan, voeling met de praktijk. W.L. produkten van alle Aalsterse bedrijven; een koördinatiedienst voor samenwerking op het gebied van eksport, toelevering en vervoer; een informatie- en doku- mentatiecentrum voor eksport; een vergaderruimte voor de Handelskamer, de Jonge Ka mer, de Service-Klubs en be drijfsleiders die onderling kon takten zoeken; een promotiestand voor het Ekonomisch en Sociaal Insti tuut voor de Middenstand, waarbij de KMO's terecht kun nen met allerlei praktische pro blemen; een stand over administra tieve organisatie; een informatiestand voor mensen die voor eigen reke ning willen werken; plannen industrieterreinen en plannen van aanleg; een informatie- en doku- mentatiestand over de han delswetgeving en het Aalsterse distributieapparaat; een stand voor konsumen- ten, in te richten door konsu- mentenbonden, Quality Con trol en de Jury voor Eerlijke Praktijken in de Reklame; informatiestand voor land en tuinbouwers; KEIZERSHALLEN MAAR EERST TERLINDEN Een onmiddellijke oplossing zou bijvoorbeeld kunnen ge zocht worden in het kasteel Ter linden, zo zegt men in het stad huis. In een definitieve oplos sing komt evenwel het huis van de Keizershallen daarvoor in aanmerking. Men vindt het wenselijk de ekonomische dienst en de Handelskamer daar te huisves ten en een grondige promotie te voeren voor hun nieuwe akti- viteiten. Vooral de gegevensbank en de permanente tentoonstelling zouden een uitstekend medium moeten kunnen worden om de lokale toelevering en de eks- portsamenwerking tussen de Aalsterse bedrijven te bevorde ren. Uit een eksperiment dat gedaan werd met een vijftal bedrijven, bleek dat door sa menwerking de eksport aan zienlijk kan uitgebreid worden. Toelichtingen daarvan in het kwartaalblad. KURSUS Een kursus «eksportbevorde- ring» zal worden georgani seerd in samenwerking met het International Trade-invest Insti tute (ITI) en de Belgische Dienst voor Buitenlandse Han del, speciaal voor KMO's. Deze kursus is een primeur in België. Een ambtenaar van de stad wordt door het ITI opgeleid om deze kursus op te volgen en de nodige nazorg aan de deel nemers te verzekeren. (Men rekent op 25 potentiële uitvoer ders). ANDERE Andere voorstellen zijn: voor de bedrijven die niet eksporteren voorziet men een symposium met medewerking van het ESIM over een aantal praktische problemen die in de praktijk veel voorkomen medewerking aan bedrijven die wensen deel te nemen aan gespecializeerde beurzen in het buitenland een promotiekampagne om er ondermeer de 12.000 pende laars toe aan te zetten in eigen omgeving te kopen medewerking aan de top dagen van de middenstand on der meer door een etalage wedstrijd voorafgegaan door een symposium over etalage voor de landbouw wordt gedacht aan verdere bezoeken van rijksstations en modelbe- drijven en aan winterse studie- ook de ambachten en de horecabedrijven worden niet vergeten INSPRAAKVERGADERINGEN Ten behoeve van de bedrijfs leiders werden twee vergade ringen gepland op volgende da ta: op dinsdag 24 oktober om 20 uur in het Beukenhof, Lan- gestraat te Aalst voor de be drijfsleiders, handelaars en land- en tuinbouwers van Baardegem, Herdersem, Mel- dert en Moorsel en voor de Aalstenaars van de rechter zijde van de Dender; op dinsdag 31 oktober om 20 uur in de feestzaal van het stadhuis voor deze uit Erem- bodegem, Gijzegem, Hofstade en Nieuwerkerken en voor de Aalstenaars van de linkerzijde van de Dender. Moderator is Marnix Ryckaert, licenciaat psychologische en pedagogische wetenschap pen. R.D.W. Tijdens de vorige reeks inspraak- en informatievergaderingen die het stadsbestuur in de Aalsterse deelgemeenten hield werd beloofd «terug te komen», onder meer om verslag te geven over de uitvoe ring die aan de vragen van de deelnemers werd gegeven en om te motheren waarom op bepaalde vragen niet is ingegaan. "Aldus het stadsbestuur dat met ingang \an 7 november e,k. aan een nieuwe serie ontmoetingen met de bevolking toe is. De komende reeks \ergadcringcn beslaat uit verschillende luiken: de beantwoording \an de vragen uit vorige vergaderingen, reali/aties sedert I januari 1977. een diamon tage. een korte uiteenzetting over hel beleid in de komende jaren en inspraak. Een grondige studie werd gemaakt van de praktische organisatie-van de vergaderingen en werd een uit gebreide dokumentatiemap ont worpen in dc kleuren van de stad. In de map/al een nieuwe beleids nota zitten, waarvan deeindredak- tic in de eerstvolgende zitting van het kollege zal worden besproken. Een moderator werd aangesteld om niet alleen de v ergaderingen te begeleiden, maar om tevens de af stand tussen de inwoners en het bestuur te overbruggen en een at mosfeer van openheid te schep pen. waarin de mensen zich op hun gemak moeten kunnen voe len. Nu de gev olgen v an de fuzie beter gekend zijn hoopt het stadsbestuur aan dc hand van dc vergaderingen opbouwende kritiek tc horen. DE DATA ZIJN DE VOLGENDE: (telkens op dinsdag) 7.II.78: Baardegem, zaal «Ons Huis», Hoogstraat 86 2I.II.78: Erembodegem, zaal «Animo», Leuvèstraat 2 5.12.78: Gijzegem, in «Gemeen telijk Rekreatiecentrum». School straat I6.0I.79: Herdersem. zaal «Ca- pri». Grote Baan I62 30.01.79: Hofstade. zaal «Duif- ken», Zijpstraat I5A 13.02.79: Meldert. in de turnzaal van dc Gemeentelijke Jongens school. Dorpsstraat 15 13.03.79: Moorsel. zaal «Breu ghel-. Aalstersctccnweg 14, 27.03.79: Nieuwerkerken, zaal 10.04.79: Aalst R-oever. Beu kenhof. Langestraat 12 17.04.79: Aalst L-oever, Stads feestzaal, Grote Markt 3 (RD.W) Een twintig-tal jaren geleden werd onze streek met gelijkaar dige problemen als de huidige gekonfronteerd. De drie be langrijkste problemen waren: de grote werkloosheid, een pendelbeweging buiten elke verhouding en de overbezetting van te kleine landbouwuitbatingen, met als gevolq noq een verdoken werkloosheid. Tijdens studieweekeinde, inge richt door de'Stichting Lodewijk de Raet, werden vooral de ekonomische streekproblemen grondig besproken. Het besef groeide dat de streek zelf haar problemen moest aanpakken, wilde men tot gepaste oplos singen komen.Initiatieven moesten van hieruit zelf komen en er moest voldoende eens gezinde druk kunnen opgezet worden om de verantwoorde lijke overheden tot handelen te dwingen. Na verscheidene pogingen «raden» samen te stellen, kwam er een groep tot stand van mensen die diverse gewes ten van ons arrondissement, in februari 1959, dankzij het initia tief van de heer L Moyersoen, Het werd het «Aktiekomitee ter bevordering van de ekonomi sche expansie van het Arron dissement Aalst», Wat vooral betracht werd, was initiatieven te doen ontluiken, deze te stimuleren, ze zo nodig te koördineren en te aktiveren. Een beperkt dagelijks bestuur werd samengesteld dat elke aktiviteit op de voet zou volgen en instaan voor een gekoördi- neerde werking. Van meet af aan werden verschillende pro blemen besproken in afzonder lijke werkgroepen. Deze me tode bleek zeer vruchtbaar en leidde tot een betrouwbare en positieve samenwerking met de bestuurlijke instanties. Het was als gevolg van de in spanningen van het komitee dat in 1959 het Land van Aalst werd opgenomen als ontwikke lingsgebied en aldus kon genie ten van de bij de wet op de re gionale ekonomische expansie voorziene voordelen, zowel bij uitbreiding van bestaande, als bij de oprichting van nieuwe bedrijven. Om nieuwe bedrijven naar onze streek te trekken was meer nodig dan enkele wettek sten. In de eerste plaats uitge ruste industrieterreinen en ten tweede moesten de veSti- gingsmogelijkheden en de voordelen gekend zijn door de mogelijke kandidaat investeerders Door de inspan ning van enkele gemeentebe sturen kwamen industrieter reinen tot stand in Aalst, Erem bodegem, Ninove, Erpe-Mere. Schendelbeke en Grotenber- ge. Door de bemoeiingen van het aktiekomitee en later van de in- terkommunale werden de in dustrielanden van Erembode gem III, Erpe-Mere, Ninove en Als je rustig in hel Aalsterse stadspark rondkniert, dan moet je eens heel diep adem halen. Dat WAS gezond. Als je na je longen met parkliiclit vult verzinkt de frisse plantengeur in het niet. Er is een vleugje olie bij. Ongeloojlijk. maar op onze parkvijvers drijft een laagje olie. Door de hoge Denderstand sijpelt het oliewater door de sluis in het parkwater. De eenden moeten het voorlopig zonder bad stellen willen ze niet het gevaar lopen ingesmeerd te worden. (EDV) De laatste weken zijn te Aalst verscheidene projekten gestart, waarvan de voorstellen reeds meer dan een half jaar geleden ingediend zijn. De administratieve molen maalt, maar maalt langzaam. Tijdens de maand september zijn er voor de di verse plannen 30 werklozen aangeworven door de stad Aalst. Voor 9 van de 19 voorgestelde projekten werd een aanvang genomen met de werkzaamheden. Uit goed ingelichte bron vernamen wij dat het vooral de stedelijke aanwervingspolitiek is die voor belangrijke vertraging gezorgd heeft. Tot nog toe werden reeds 125 personen aangeworven voor het Bijzonder Tijdelijk Kader. In totaal moeten echter 153 per sonen in dienst genomen wor den. Voor de dienst informatie en dokumentatie maakt men een inventaris op van alle be staande verenigingen. Men tracht eveneens te achterhalen welke bedrijven in Aalst geves tigd zijn en wat ze produceren. Men stelt eveneens een eko nomische beleidsnota op. Voor dezelfde dienst maakt men tenslotte een lijst op van alle rechtswerken, tijdschriften, enz... Verbolgens zal men een alge mene aktie «veilig verkeer» voeren met daarbij een bijzon dere aktie voor de jeugd, land bouwers en derde leeftijd door studie-aktiviteiten, het ontwer pen van brochures en het or ganiseren van voorlichtings avonden. Tevens houdt deze tweede groep zich bezig met het opstellen van opleidings brochures voor jeugdverkeers- brigades en de verkeersop- voeding in zijn totaliteit. Een andere groep houdt zich onledig met het opstellen van een niet zo'n onbelangrijke in ventaris, namelijk deze van ons kunstpatrimonium. Indien er voldoende tijd en geld is wor den onze kunstschatten tevens fotografisch vastgelegd. Het is echter onbegrijpelijk dat een dergelijke Inventaris al niet sinds jaren is op>gemaakt De stadsdiensten van Aalst zijn in het bezit van een zorgvuldig opgestelde atlas van onbe vaarbare waterlopen. Een pro bleem echter is dat deze da teert van het einde van vorige eeuw Men denkt nu dat de tijd is aangebroken een meer juiste toestand in kaart te brengen. In het kader van het Plan Spitaels is dit mogelijk geworden. In samenwerking met de V.U.B. wordt het sportbeleid door een Spitaels-groep onder de loepe genomen. Er zou een enquête over de sportbehoef- ten gehouden worden, een sportbiblioteek met vaklitera tuur zou samengesteld wor den, alsook zou men plannen opmaken van de sportpleinen en ontwerpen van verbeterin gen. Een groep Spitaelsers stelt zich ten dienste van de brandweer. Er zal een onder zoek plaatsvinden over de na koming van de brandbeveili ging in stadsgebouwen, dan cings, grootwarenhuizen enz... Een vademecum van gevaars- punten, veiligheidsdiensten, torengebouwen, ziekenhuizen wordt aangelegd. Tenslotte worden alle Aalste naars, groot of klein, in de Brusselse komputer van het Rijksregister gestopt. Dit is een grote hulp bij het uitvoeren van eventuele enquêtes, want nu kan men op korte tijd geselek- teerde gegevens hebben. Bij al de aanwervingen voor deze projekten zou voor de stadsdiensten een belangrijk probleem ontstaan, namelijk de huisvesting van al deze bijko mende werkkrachten. Eventuele suggesties zijn steeds welkom G.D.B. Schendelbeke erkend als zijnde van nationaal belang. Om de streek en haar moge lijkheden bekend te maken werden kontakten gelegd en onderhouden met ministeriële en provinciale diensten die be trokken zijn bij het oriënteren van kandidaat-investeerders in ons land. Om de f)endel enigszins in te dijken zouden vooral over heidsdiensten moeten overge plaatst worden. Daaromtrent werden herhaaldelijk voorstel len gedaan bij de bevoegde overheid. Teneinde de bestaande te werkstelling te vrijwaren heeft het aktiekomitee van bij het be gin de bedrijfsleiders gewezen op de noodzaak van een dege lijke bedrijfsorganisatie en be drijfsbeleid gesteund op mo derne wetenschappelijke me thodes. In nauwe samenwer king met de Belgische Dienst Opvoering - Produktiviteit (B.D.O.P.) werden van 1961 af regelmatig vormingscyclussen ingericht voor bedrijfslieders en kaderleden. In T963 ontstond uit deze werking het «produkti- viteitskomitee Denderstreek». Gedurende verscheidene jaren kenden de kursusserr van het Produktiviteitskomitee een flinke belangstelling. De aktivi teit is echter langzaam stil ge vallen nadat de B.D.O P zich verplicht zag zijn subsidiepoli tiek zo goed als stop te zetten. Dit is wel spijtig te noemen, want daar was nog nuttig werk mee te verrichten. G.D.B.

De Voorpost | 1978 | | pagina 11