LEEDSE ADVIESRADEN KONTRA HET Gemeenteraadszitting te Lede SCHEPENKOLLEGE? Positief nieuws op het karnavalfront te Lede BUREEL VOOR BOND MOYSON TE LEDE GEOPEND Impe in kermissfeer 12 - 20-10-1978 - De Voorpost Voorzitter De Cremer geeft oorstellen van Vorige zaterdag werd te Lede, op het Dorpsplein, een bestendig bureel geopend van de Bond Moyson. Vanaf 14 uur was er open-deur. Het bureel kon vrij bezichtigd worden door alle belangtellenden. Aan deze bezoekers werd uiteraard een glaasje te drinken aangeboden. Voor de kinderen was er een fel begeerde ballon. De bezoekers konden tevens gratis mededingen aan een tombola naar een kassetterekorder Om 1b uur wgs er dan optocht met de harmonie «Hand in Hand» uit Aalst. Vergezeld van gemeentelijke en arrondlssementele gezagsdragers trok de harmonie naar het bureel. Na een druk bijgewoonde serenade werd het bureel dan plechtig opengesteld, met de traditionele lintdoorknipping. Daarna volgde een ontvangst in het Volkshuis voor de genodigden. Volgende dinsdag, 24 oktober, vindt in de raadszaal van het Kultu- reel Centrum op het dorp te Lede een gemeenteraadszitting plaats Zij vangt aan om 19.30 u en het agenda ziet er als volgt uit: 1. O.C M W - goedkeuring begrotingswijziging nr. 1/78. 2. O.C.M.W. - goedkeuring begroting 1979. 3. Kerkfabrieken - advies begrotingswijziging 1978 en begroting 1979 4 Dekanale kerk: herstellingen glasramen, bijkomend werk, ad vies. 5 Voorlopige vaststelling rooiplannenbw. 7,8,20,10en15(Wan- zele). 6 Definitieve vaststelling rooiplanbw. 35,103en8Ledezijdstraat, Lede 7. Vaststellen ontwerp tot verbetering bw. 2, 13 en 77 Kouter- straat. Oordegem. 8 Goedkeuren eindafrekening aanleg voetpaden a) Langenak- ker en Heiplasweg, b) Eikelstraat, Bosstraat en Nerumweg. 9 Uitbreiden openbare verlichting Sasstraat Lede en Dorp Oor degem. 10. Aanpassen waternet in Berg- en Dwarsstraat. 11Oprichten omvormingskabine langs Grote Kapellestraat Lede; ter beschikking stellen van gemeentegrond. 12. Goedkeuring van lening voor verbetering van landbouwwegen nrs. 50 e.a. 13. Vaststellen ontwerp tot restauratie gevels pastorij Impe. 14. Vaststellen ontwerp tot afwerken zijgevel woning Nieuwstraat 14 te Lede. 15. Aankopen van elektrisch klicheerapparaat - uitbreiding van offset-machine 16. Aankoop vrachtwagen, vaststellen lastenkohier. GEHEIME ZITTING 17. Fiskale Kommissie - aanduiding gedelegeerde. 18. Vaststelling oninbare opcentiemes op de prov belasting. 19 Toezichtster muziekschool, aanvaarding ontslag. 20. Tijdelijke schoonmaakster, aanvaarding ontslag. 21 Administratief statuut - intrekking besluit van 11.4.1978. 22 Reglementering inzake verlof wegens ziekte en gebrekkigheid en inzake disponibiliteit 23 Telefoonkosten politiepersoneel, tussenkomst 24 Ontslagverlening veldwachter, kennisname besluit gouver neur Wij vernamen dat naar aanleiding van ons artikel in de editie van 6 oktober laatstleden, één en ander gewaaid heeft tijdens de vergadering van het schepenkollege op woensdag 11 ok tober. Het zou volgens onze welingelichte bron bij bepaalde schepenen in een verkeerd keelgat geschoten zijn dat het subsidiëringsadvies van de sportraad in ons blad verschenen is alvorens het desbetreffende advies in het kollege behan deld was geworden. Toen wij dat gerucht opgevangen had den, hebben wij kontakt opgenomen met de heer Van Royen, voorzitter van de Sportraad. Voorzitter Van Royen deelde ons mede dat, als gevolg van een kleine onvoorzienigheid, het bewuste advies wat met vertraging in de definitieve vorm gegoten raakte Het ad vies was evenwel in het bezit van een lid van het schepenkol lege alvorens dat in onze editie van 6 oktober verschenen is. Dat was namelijk het geval op woensdag 4 oktober, 's avonds dus na de zitting van het sche penkollege. Hierdoor kregen de schepenen het advies van de Sportraad te lezen in ons blad alvorens zij het officiële advies in het schepenkollege te horen kregen Wij dachten wel even verder en vroegen ons af of er ook objek- ties zouden gemaakt geworden zijn op het feit dat het subsidië ringsadvies van de Socio- Kulturele Raad in ons blad ver scheen drie a vier weken voor dat het behandeld werd in het schepenkollege. Maar hierover waren" schijnbaar geen op merkingen gemaakt. Wat doet het er trouwens toe of een advies van een raad nu verschijnt vóór het behandeld wordt in het schepenkollege, erna of gelijktijdig. Maar ergens was er toch een verschil tussen beide subsidië ringsadviezen. Het advies van de Sportraad spreekt over kon- krete bedragen, terwijl het ad vies van de Socio-Kulturele Raad over een principe han delt. Waarschijnlijk spreken cij fers wel meer aan dan princi ples en is dit ook het geval ge weest voor sommige schepe nen. Nochtans begrijpen wij hun houding niet goed. Een ad vies hoeft toch niet klakkeloos gevolgd te worden, als men bepaalde bezwaren heeft, dat zal wel iedereen verstaan. Of, wat misschien ook mogelijk zou kunnen zijn, is het feit dat het schepenkollege zich in al zijn ijver reeds over het subsidie probleem gebogen had alvo rens de adviezen uitgebracht werden en dat er misschien er gens diskrepanties zijn die on begrijpelijk zouden kunnen overkomen voor mensen die de adviezen van de raden kennen. Of nog een andere mogelijk heid zou misschien kunnen geweest zijn dat het schepen kollege de bedoeling had de adviezen van de raden naar de prullemand te verwijzen. Noch tans nemen wij die twee voor gaande bedenkingen zeker niet au serieux, vooral gezien de ernst en de toewijding waarmee het Leedse schepen kollege in het verleden steeds zijn taak volbracht heeft. Ook de subsidiëringsadviezen die opgesteld zijn door mensen die in de kulturele en in de sportwe reld staan en terzake een dege lijke kennis hebben, zullen door het kollege met de nodige ernst behandeld worden. Ten andere de leden van het Uitvoerend komitee van deze twee adviesraden hebben een duidelijke stelling ingenomen. Het is hun eerste belangrijk ad vies dat zij bij het schepenkol lege uitbrengen. Indien het schepenkollege hun advies in derdaad naar de prullenmand zou verwijzen zonder ernstige bezwaren, dan zullen zij on getwijfeld hieruit het besluit trekken dat zij maar een politiek uithangbord zijn. een gevel, zonder werkelijke betekenis. Uit dit besluit zullen dan onge twijfeld ook een aantal gevolgen vloeien voor het schepenkolle ge. Maar het zou ons toch sterk verwonderen moest deze in stantie de vele uren die de ad viesraden aan hun voorstel gewerkt hebben, niet waarde ren. De Ledenaars zullen de komende weken opnieuw hun por tie toneel te verwerken krijgen. Het begint allemaal bij de Koninklijke Toneelkring «Vreugd in Deugd», die op zater dag 21 en zondag 22 oktober in de zaal Volkskring het stuk «En toen kwam dokter Frost..opvoeren. Verder is de Wetterse toneelkring Zucht naar Kunst, die ook meerdere Ledenaars onder zijn rangen telt, te gast op vrijdag 10 november te Wanzele in het Klooster, waar zij het stuk «La Mosca Espagnola» opvoeren op uitnodiging van het ouder- komitee van de Wanzeelse Lagere School. Ditzelfde gezel schap speelt dit stuk nogmaals te Oordegem in de zaal St.-Martinus op zondag 26 november. Hier zijn zij de gasten van de kuituur- en sportvereniging «De Tijlvrienden». De herfst houdt reeds lelijk huis en met het naderen van dagen als Allerheiligen en Allerzielen worden ook de winterkleren van tussen de mottebollen gehaald. Dan ook is het ogenblik aangebroken waarop een warme wafel een lekkernij is. Dit weten de Leedse Scouts en Gidsen van de Onze Lieve Vrouwgroep maar al te best. Zij organiseren jaarlijks hun wafelslag op 1 en 2 no vember en volgende zondag 22 oktober zullen zij bij iedereen aan de deur komen om de bestelling op te nemen. Een lekkere wafel doet het nog wel. Tijdens de gemeenteraadszitting van 13 juni laatstleden is er heel wat te doen geweest om de overeenkomst tussen de bejaarden en het rust- en verzorgingstehuis Villa Letha, meer bepaald om artikel 5 waarin sprake over kamerbedie ning mits speciale betaling. Het schepenkollege en achteraf ook de meerderheid der gemeenteraadsleden vonden dit een zeer a-sociale regeling en verzetten zich hier dan ook tegen. Dit reglement werd teruggestuurd naar het O.C.M.W. voor een nieuwe behandeling met de opdracht dit bewust artikel op een sociale manier aan te passen. Tijdens zijn zitting op maandag 2 oktober heeft het O C M W de hogergenoemde overeenkomst opnieuw goedgekeurd, zonder wijziging aan het bewust artikel aan te brengen. De uitslag van de stemming luidde 7 vóór en 3 stemmen tegen. De Leedse BSP-afdeling verzet zich uiteraard en begrijpe lijk nog steeds tegen deze a-sociale hersenkronkel van de meerderheid der O.C.M.W.-leden. Zondagmorgen werd brand gekonstateerd op de bo venverdieping van het kafee Lelie in de Kasteeldreef te Lede. De bewoners vluchtten in paniek de straat op, terwijl nog gepoogd werd de brand te overmeesteren met brandblussers uit de achtergelegen zaal. Dit baatte echter niet en de Leedse brandweer werd opgeroepen. Ondertussen stond de bovenverdieping reeds in lich terlaaie. De brandweer die na enkele minuten reeds ter plaatse was kon de brand vlug overmeesteren. De bo venverdieping en een gedeelte van het dak zijn volledig vernield. Beneden is er belangrijke waterschade even als aan de aanpalende woningen. De brand zou ont staan zijn in de voorraadkamer. De imurdjesmolen op de kermis te Impe. h eest voor de kinderen. (EDV Gans de streek van Aalst wordt geteisterd door inbra ken Ook te Lede kennen deze ongure personen of benden blijkbaar hun weg. Vorige week werd ingebroken in een woning op de sociale woonwijk Veilig Wonen en in een garage aan de Hoogstraat te Lede. Telkens werd kostbare apparatuur of een belangrijke som geld meegenomen. Vo rige vrijdag zijn vandalen tijdens de nacht binnengedrongen in het voorlopige stationsgebouw te Lede Zij richtten er belangrijke verwoestingen aan. Ruiten werden stuk gesla gen, kasten opgengebroken en de inhoud over de grond verspreid. Er werd evenwel niets ontvreemd, wel werd een poging tot brandstichting vastgesteld In Oordegem waren moeskoppers op bezoek. Op de wijk Ossenbroek werden ten nadele van Jacques De Rijck op zijn veld aardappelen ontvreemd door onbekenden. De Rijkswacht heeft beslist de handen vol. Zoals wij vorige week in onze rubriek -Lede kort- hebben gemeld, heelt vorige week donderdag 5 oktober in het kultureel Centrum een kontakt\ergadering plaats gehad tussen het Leedse Feestkomitee. de Leedse karnavalgroepen en andere Leedse karnavalinstanties. Het werd voor alle partijen een zeer positieve er>aring en het Leedse officiële orgaan had wel enkele belangrijke voorstellen te doen aan karna>alminnend Lede. Deze werden dan ook met zeer veel geestdrift ontvangen. Het eerste voorstel van het Feest komitee was de betrachting te ko men tot een kavalkade met uitslui tend Leedse groepen. Het was de bedocUng te zien of er genoeg be langstellenden hiervoor waren. Dit zou dan tot gevolg hebben dat het deel van het budget dat voorde vergoeding der karnavalgroepen voorzien is, volledig naar Leedse verenigingen zou gaan. De dertien aanwezige karnavalgroepen wa ren in ieder geval entocsiast over dit voorstel en dit zal door de ver schillende betrokken groepen ver der uitgepraat worden. Het zou dan de bedoeling zijn om een kar- navalstoet te vormen met een 22- tal groepen in plaats van dertig. Een tweede voorstel van het Feestkomitee werd al met niet minder entoesiasme door de groe pen begroet. Het was er ééntje van financiële aard. Vorig jaar heel t de totale karnaval v iering aan het Feestkomitee ongeveer 440.000 F gekost. Dit bedrag wordt telkens gevormd door de subsidies van de gemeente die 350.000 F bedroe gen en de rest werd door de Feest- komiteeleden samengebracht door rondhaling bij de ncringdoenders. Op het totaal verzamelde bedrag was er nu dit jaar een overschot. Het voorstel van het Feestkomitee was de Leedse groepen vooral, dus in de komende weken, een ze ker startbedrag ter beschikking te stellen. Dit zou ongeveer 1.000 F bedragen. Een derde voorstel ging over de samenstelling van de juries bij de prinsenverkiezing en bij de karna- valstoet. In de jury zou van iedere kamavalgroep een vertegenwoor diger ervan zitten om punten uit te brengen. Deze zou uiteraard niet voor zijn eigen groepen mogen beoordelen. Bij de prinsenverkiezing zou ook van iedere kandidaat een verte genwoordiger in de jury zetelen, die dan ook voor zijn eigen kandi daat niet zou mogen stemmen. Deze voorstellen werden positief onthaald, enkel voorde samenstel ling van de jury voor de kamav al- stoet zóu er nog eens naar de prak tische regeling moeten gezocht worden. Deze ongeveer twee uren durende vergadering werd bijgewoond door 13 karnavalgroepen. Er was een nieuwe groep uit Oordegem en enkele Leedse groepen waren ver ontschuldigd. Het initiatief zelf van een vroegere vergadering viel in goede aarde. De voorzitter van de Orde van de Leedse Hovaar dige Boer, Mare Corthals felici teerde voorzitter De Cremer van het Feestkomitee hiervoor. Met deze Orde kwam hét trouwens tot twee praktische afspraken. Er zal een gezamelijke aktiviteitenka- lender uitgegeven worden. Ten Vorig weekeinde was het te Impe, ter gelegenheid van St.-Denijs kermis geblazen. En dit jaar was er werkelijk kermis, in tegenstelling tot vorig jaar, toen het kleine Impe als het ware vergeten was. Er was niets te doen, de kermismolens stonden er bijna verlaten bij, er was zelfs geen affiche. Derge lijke blunder wilde men voor komen en reeds een paar maanden op voorhand verga derden voorzitter De Cremer van het Feestcomitee, samen met de Impse raadsleden De Pauw en Rasschaert. Uit de bus kwam een vrij goed gevuld programma. Het begon allemaal vrijdaga vond, 13 oktober met een grote kermisbelotting in kafee Edel- weis, met als inzet 1200 F gra tis plus de inleg. Er kwamen tal rijke beltoters opdagen, even als 's anderendaags in kafee De Oude Mol, waar voor de zelfde inzet duchtig gekaart werd. Het hoogtepunt vormde uiter aard de zondag. De kermismo lens draaiden op volle toeren en waren gevuld met entoe- siaste bengels. De oudere en kultureel geïnteresseerden konden de ganse dag terecht in de zaal van het Klooster. Daar had de plaatselijke Davids- fondsafdeling gezorgd voor een geslaagde boeken- en pla- tenbeur. In diezelfde zaal kwam dan vanaf 17 uur de Impse jeugd volop aan zijn trekken. De jeugdwerkgroep Oxalis richtte er immers een geslaagde the-dansant in. 's Anderendaags om 9.30 uur was er dan het traditioneel kermismaandaggebeuren met een plechtige eucharistievie ring voor de overleden paro chianen. 's Avonds kwamen de tweede zal de karamellcnworp dit jaar gekoppeld worden aan het kinderkarnaval Het kinderkarna- val zou vroeger aanvangen, daarna zou er stoetsgewijze naar het dorpsplein getrokken worden, waarna rond 18 uur reeds de kara mellenworp zou plaatsvinden. Dit zou ook de praktische organisatie rondom de ontvangst der prinsen op de vooravond van de kavalkade heel wat vlotter kuhnen geschic- den. Er waait in ieder geval een gunstige wind over het Leedse karnaval gebeuren. bakschieters volop aan hun trekken in kafee Sportief. Er was dus inderdaad in tegenstel ling tot vorig jaar een vrij gevuld kermisprogramma met voor elk wat wils zoals gezegd wordt.

De Voorpost | 1978 | | pagina 12