WERKGROEP LEEFMILIEU AALST BEKIJKT M00RSEL TIENDE ALLERHEILIGENFESTIVAL TE AFFLIGEM Uitbreiding van busnet tussen Aalst, Moorsel en Baardegem Verantwoord speelgoed zelf maken? Kleinveetentoonstelling van het «Neerhof» Aktiviteiten in het Kultureel Centrum Affligem WANDELEN ROND AFFLIGEM De Voorpost - 20-10-1978 - 13 Van vrijdag 27 oktober tot woensdag 1 november 1978 richt de I Vlaamse Toeristen en Automobilistenbond zijn tiende festival in te Affligem (Kultureel Centrum, Abdijstraat te Hekelgem). I Dit jubileumfestival gaat gepaard met een traditierijke Boeken- en Platenbeurs, een, tentoonstelling van kunstschil der Tuur de Rijbel en wordt opgevrolijkt door een trits van feeste lijkheden in het teken van het Rijnland en de levensvreugde. kunstschilder Tuur de Rijbel in. Muzikale omlijsting door solis ten van de Hekelgemse Sel- derklub. Receptie, waarna opening van de «Weinstube» en stemmingsprogramma in het teken van de Rijn, de wijn en de vreugde...met de muzikanten BEKNOPT FEESTPRO GRAMMA Vrijdag 27 oktober te 20 u: Feestelijke Opening van het Jubileumfestival Verwelkoming door Laurens I van der Schueren. vertegen woordiger V.T.B.-V.A.B-. Luk I Lekens. kunstadvizeur, leidt van de Selderklub. o.l.v. Mau- rits De Cort. Kosteloze verlo ting van sierlijke toeristische posters! Zaterdag 28 oktober vanaf 14 u tot 16 u: Sint- Maarten te Affligem (met Pipo de Klown en wel vier Zwarte Pieten!). Uitdeling snoep en kosteloze ballonnetjeswed strijd te 19 uur: «Die Excel lente Gronycke» door Alfons Martin, waarna (circa 20.30 u) «Denderend gezelschaps- feest» met akkordeonvirtuoos Pol Van Gucht en Alfonso de Fossolo, de Hekelgemse ska- jongen-1e klas. Kosteloze verloting Rijnreis! Volksbal. Zondag 29 oktober vanaf 14 u: Grote antiek- en rommelmarkt te Affligem (Abdijstraat-Hekelgem). Tientallen kramers zijn inge schreven! Maandag 30 oktober vanaf 19 u: Van pitjesbak tot gerrebolling! Vrolijke herbergspelen voor jong en oud - kosteloze deel neming. dinsdag 31 oktober Vanaf 19 uur: toeristische re portages aan de lopende band (toegang vrij) o a. over «Rijn land». «Zwitserland», «De Hopperoute», «Tirol en Wallis», «Turkije», enz.. Woensdag 1 november vanaf 14 uur: Stemming in de Weinstube! Tijdens gans de duur van het festival zal de stemmige Affli- gemkelder worden omgetoverd tot een vrolijke Weinstube. Met medewerking van de Duitse Dienst voor Toerisme wordt ook een toeristische informa tiestand opgebouwd over het Rijnland, gastland op het Ju bileumfestival. LH In het KLJ-Heem te Moorsel organizeerde de Werkgroep Leefmi lieu Aalst zaterdag jongstleden een informatieavond over de ge meente Moorsel. In zijn inleiding zei WLA voorzitter Frans De Saedeleer dat het de bedoeling was om in het komende werkjaar op dezelfde wijze alle deelgemeenten van Groot-Aalst onder de loep te nemen. Terzelfder- tijd hoopt de Werkgroep zich bekend te maken bij de plaatselijke bevolking, teneinde aldus nieuwe kontaktmensen te ontdekken. Moorsel was de eerste deelgemeente in de reeks. Vooraleer met een originele dia reeks uit te pakken, gaf de heer De Saedeleer een kort historisch overzicht over het ontstaan en de groei van de gewestplannen. Hij wees hierbij over de verschillende 'inspraakmogelijkheden die aan de bevolking gegeven werden. Te vens besprak hij het doel en het nut van de ruimtelijke ordening. De gewestplannen werden vooral uit gewerkt om de open ruimten te beschermen en de natuurgebie den. Ook biedt het de mogelijkheid om een rem te zetten op de steeds voortschrijdende lintbebouwing. Hierop inhakend haalde de spreker enkele belangrijke negatieve fa cetten \an de lintbebouwing aan. zoals verhoging van de ongeval- lenriziko's. verhoging van de kostprijs van de nutsvoorzienin gen en verspilling van de bouw grond. Hij toonde zich meteen een fervent voorstander van de groepsbouw. Vervolgens werd een originele diareeks vertoond, gemaakt door het WLA-lid André Schollaert. H ierhij vooral de na druk gelegd op enkele minder fraaie facetten van de gemeente. Ver melden wij hier de lintbebouwing, die als nergens anders in Groot- Aalst oprukt, het steeds groeiende meubelfabriek in de direkte om geving van het geklasseerd water- kasteel, het dorpsplein waar alle groen ontbreekt en het netwerk van elektriciteitsdraden waarmee bijna alle straten gekontronteefd worden. Het spreekt voor zichzelf dat ook aandacht geschonken werd aan enkele fraaie natuurgebieden die Moorsel nog bezit zoals de Bieze- broeken. Haverenbos, enz. Ook het Kattestraatje volgens WLA het mooiste straatje van Moorsel werd langdurig be licht. De diareeks werd besloten met een aantal beelden van wo ningen die in volle landbouwge bied werden ingepland zoals vb. in de Perrekouter en achter het kerk hof. Tot slot van de informatieavond werd door Luk Van der Helst nog langdurig uitgewijd over de wijzi gingen die de gemeente bekwam op het bij Koninklijk Besluit goedgekeurd gewestplan. Deze uiteenzetting werd geïllustreerd door twee originele plannen op schaal 1/10.000ste. waarop ener zijds het oorspronkelijk gewest plan werd overgetekend en ander zijds de recentste wijzigingen werden aangeduid. Uit deze laatste kaart blijkt duide lijk dat Moorsel het grootst aantal aanvullingen bekomen heeft van alle deelgemeenten uit Groot- Aalst in vergelijking met het Ontwerp-Gewestplan van driejaar geleden. Waar het dorp reeds als een spin- neweb bezaaid werd met landelijk woongebied heeft hel vroeger ge meentebestuur toch nog een groot aantal bijkomende landelijke woonzone kunnen bekomen. De aandacht van de aanwezigen werd ook getrokken op de vergroting van de industriezone achter het Meubelfabriek Van Praet. Als po- zitief punt kon alleszins de schrapping van de expressweg De nationale Maatschappij van de Belgische Buurtspoorwe gen deelt mee, dat aan de openbare autobusdienst Aalst - Opwijk - Londerzeel vanaf 9 oktober 1978 een uitbreiding op het grondgebied Aalst werd toegevoegd. Het betreft hier een uitbreiding tussen Moorsel. de Stationsstraat en de zaal Rog geman in Baardegem. Op deze uitbreiding werden verschil lende bijkomende haltes voorzien. Te Moorsel kan men een autobus voortaan laten stoppen in de Stationsstraat, op de hoek Molenstraat - Driesstraat aan het Houten Kruis, op de Tinnenhoek, aan de Steden Kapel en aan Terhagen - Spruit- hoek. Te Baardegem is het mogelijk af te stappen aan de Eerdegemstraat 73, aan het station, aan het Huis Semal en aan de zaal Roggeman. zonderd de woensdag, is er een vertrek uit Aalst station om 16u10. Deze autobus zal de uitbreiding bedienen en door rijden tot aan de halte Baarde gem, zaal Roggeman, (in de plaats van het Station). Op woensdagen kan men vertrek ken uit Aalst om 12u 13 met be stemming Baardegem, Kerk wordt omgeleid langs de uit- De uitbreiding zal alleen op de weekdagen tijdens de school periode bediend worden, met vertrek aan Opwijk - station om 7 uur 19. Verder. Baardegem Semal om 7u34, Moorsel Sta tionsstraat om 7u45 en Aalst station om 8 u. stipt. Wij wijzen er nogmaals op dat deze bus dienst niet rijdt gedurende de schoolvakanties, niet op zater dag en niet op zondag, noch op de verlofdagen, toegekend aan de onderwijsinstellingen, 's Zaterdags geldt een andere uurregeling: Baardegem, Zaal Roggeman om 9u.10, Spruit- hoek Moorsel 9u16, Mijlbeke De Rozen 9u29, en aankomst Aalst Station om 9u36 Men kan terugkeren met de bus van 12 u.13 om te Moorsel aan de Stationsstraat te zijn om 12.24 u. en aan Semal Baardegem om 12.35 u. De aankomst is voorzien aan Opwijk Station om 12.50 u. Woensdagnamiddag is er een speciale leerlingen-vervoer voorzien. Vertrek Aalst Station om 12.13 u. Om de vier-vijf mi nuten doet hij een halte aan: Mijlbeke De Rozen. Moorsel Stationsstraat, Houten Kruis. Spruithoek Om 12u55 is de bus aan Semal te Baardegem om zijn eindbe stemming, Zaal Roggeman te bereiken om 12u.39. Tenslotte is er een dienst voorzien die niet op schoolverlofdagen noch op woensdagen rijdt. Men kan van deze dienst dus gebruik maken op alle normale werk dagen, buiten het schoolverlof. Het vertrek is voorzien om 16u10 aan het Aalsters station. Dezelfde haltes als hierboven beschreven worden aange daan. De autobus komt aan te Baar degem aan de Zaal Roggeman om 16u36 Bussen die de uitbreiding langs Steven Kapel bedienen, dra gen een windschermbord «Steven Kapel». Ingevolge de ingebruikname van de uitbreiding langs Steven Kapel worden aan de be staande dienstregeling vol gende wijzigingen aange bracht: Tijdens de week (in de schoolperioden) vertrekt de bus uit Opwijk om 7u19 in de plaats van om 7u26. Het ver trek wordt dus zeven minuten vervroegd. Alle dagen, uitge- Op initiatief van de Gijzegemse KAV-vereniging werd een gespreksavond over speelgoed georganiseerd. In de zaal van de Paters Oblaten, Kerkstraat 20, daagden slechts negen vrouwen op. Hoewel de vergadering met twintig minuten vertraging begon, werd het een gezellige en Interessante avond. Op zaterdag 28 en zondag 29 oktober e.k. richt de v.z.w. kleinveevereniging «Het Neerhof voor het Land van Aalst» haar 12* tentoonstelling in voor kippen, duiven, konijnen, park- en watervogels. Deze tentoonstelling gaat door in de Keizershallen te Aalst met medewerking van het Stadsbe- stuuren de kommissie voor Vrijetijdsbesteding. De bestuurs leden die afkomstig zijn uit Aalst, Zottegem, Bambrugge, Erembodegem, Hofstade, Borsbeke, Kerksken, Moorsel en Baardegem sparen zich geen moeite om deze 12° uitgave tot een sukses te laten uitgroeien. Reeds meer dan 600 dieren zijn ingeschreven, waarvan sommige rassen reeds zeer zeld zaam zijn. Tentoongestelde dieren Duiven: Carrier. Raadsheer, Gentse kroppers. Hoogvliegers, En gelse Eksters. Belgische reisduif. Valkenetten Hoenders: Belgische vechters, Dwerg vechters. Brakels, Tusso. Maliers, Phoenix. Aseel. Yamatho. Pile, Modern Engelse Vech ters, Sumatra Konijnen: Vale van Bourgondië. Vlaamse reuzen. Rexen. Franse Hangoor. Polen, Kleurdwergen, Nieuw Zeelanders. Wit van Den- dermonde. Blauw van Beveren. Deze tentoonstelling is toegankelijk voor het publiek op zaterdag 14 tot 20 uur en op zondag van 10 tot 18 uur De prijsuitreiking heeft plaats op zondag 29 oktober te 15 uur op het Stadhuis met huldiging van de kampioenen Speciale prijzen zijn voorbehouden voor liefhebbers uit de Faluintjesstreek. L.H. In haar inleiding zei Mevrouw Van der Perre blij te zijn: tien mensen bijeenkrijgen voor een teoretische avond mag te Gijze- gem aanzien worden als een sukses. De meeste vrouwen hebben immers alleen vrije tijd voor praktische lessen. De heer De Cock, een onderwijzer, werd voorgesteld als de gastspreker. Hij vatte het «speelgoed-pro bleem» aan met een simpele vaststelling: onze brievenbussen worden tegenwoordig volge- duwd met allerhande katalogie van speelgoedwinkels en groot warenhuizen. Wij merken dat er zeer veel materiaal op de markt te vinden is. zij het dan tegen hoge prijzen. Hierdoor rijzen al dadelijk twee vragen: Hebben de kinderen wel speelgoed nodig? Kennen ze hun speelgoed vol doende om er plezier aan te hebben? Een feit is dat de kinderen iets moéten krijgen, ook al vragen ze er niet om. Hiervoor zijn de grootouders vaak verantwoorde lijk. Zij prpberen elkaar étf zichzelf te overtroeven in het geven van speelgoed, meestal het d u u rste en het grootste. De Sint-figulir. handig uitge baat door de verkopers, moet zorgen voor de rust in het huisgezin: zoonlief wordt bij de heilige op schoot gezet en belooft (natuurlijk!) braaf te zijn. Zo niet... Indien de kleine op de grote dag zijn duur treinstel in de huiska mer ziet staan, is hij dolgeluk kig. Bart duikt naar de lokomo- tief. maar vader ziet het anders. Hij roept: «Pas op. jongen. Hij moet toch niet kapot zeker!» Met het gekende gevolg: vader beleeft heerlijke uren terwijl de kleine mag kijken. Is het dan niet interessanter het speelgoed zelf te maken? Het zou zeker sterker, plezieriger en goedko per zijn. Zoonlief zou er mogen vrij mee spelen en hij zou er trots Aalst Vilvoorde, die dwars door de dorpskom zou lopen, vermeld worden Besluitend kunnen wij zeggen dat de afwezigen eens te meer onge lijk hadden, en dat met spanning mag uitgekeken worden naar de volgende informatieavond, die door de groene jongens zal geor- ganizeerd worden. VEHE De voorlopige kalender voor de komende periode ziet er als volgt uit: vrijdag 27 oktober tot woensdag 1 november: VTB- VAB-Festival. vrijdag 3 november: opening tentoonstelling Edmond Cop pens. zaterdag 11 november: samenkomst reisgroep Anda- loesië (VTB-VAB). maandag 13 november: voordracht door prof. Dr. P. Nijs «Mens en Samenleving nu. Relatie (on-)kansen?» woensdag 15 november: trefdag C.M.B.V. afdeling Aalst. vrijdag 17 november: werkvergadering dia-klub VTB- VAB vrijdag 24 november: openstelling tentoonstelling «Het Geschenk uit Vreemde Landen 1978». zaterdag 25 november: samenkomst reisgroep «Wallis» (VTB-VAB). verder elke zondag Jeugdatelier. zaterdag 25 en zondag 26 november: Blitzaktie Dom Rik De Wit, Noord-Transvaal. Eetmaal ten voordele van zijn missiewerk, zaterdag van 18 tot 21 u en zondag vanaf 11 u. Keuze uit verschillende schotels. Tevens grote tombola met meer dan 200 prijzen waaronder een draagbaar TV-toestel, een rashond ter waarde van 6.000 fr.. een authentieke kandelaar, allessnijder enz. L.H. breiding en heeft als eindhalte Zaal Roggeman Op zaterdag is er een bijko mende rit om 9u10 uit Baarde gem (zaal Roggeman) naar Aalst Station. Het vertrek van 12u13 uit Aalst station wordt omgeleid langs de uitbrei ding sweg. RDV Weinig belangstelling voor de nochtans interessante spreekbeurt i lieu Aalst. Frans De Saedeleer. JM> de \oorzitter \an de Werkgroep Lee/mi- Ter gelegenheid van het Jubileumfestival van de VTB-VAB- afdeling Hekelgem eind oktober tot Allerheiligen komt de «Stergids voor Affligem» van de pers. op zijn. Een kind kan immers met zeer eenvoudige middelen spelen. Het heft beide armen op, bromt even en voelt zich een écht vliegtuig, waarmee men overal terecht kan. Het kind is er werkelijk de baas van! (bewe gingsspel). Met een door moeder uit afvalletjes gestikt verpleeg ster-uniform. kan een 5 6 jarig meisje zo gelukkig zijn. (fanta siespel) Ook een zelfgemaakte poppenkast biedt enorme moge lijkheden. Het kind wordt ineens een kleuterleidster. Zijn leerlin gen. meestal de poppen, zijn aandachtig bij zijn of haar spel. (rollen- of imitatiespel) Spelen ze niet graag vadertje en moe dertje? Lawaai of muziek maken alle kinderen graag. Boetseren heeft een eigen aantrekkings kracht. Een bak kleigrond volstaat, (ekspressiespel) Velen bouwen graag. Of het nu met houten blokken, met een meca- no of met kartonnen doosjes is, maakt weinig verschil uit! (kon- struktiespel). Steeds merken we dat. hoe kleiner een kind is. hoe groter materiaal nodig is. Het moet gemakkelijk te vatten zijn. Tenslotte werd nog een ander probleem aangeraakt: heeft het kind wel plaats om te spelen? Bij het bouwen van een huis of bij het kiezen van een apparte ment, krijgen de keuken voor de vrouw en de garage voor de man. de meeste aandacht. Denkt men ook aan het kind, of krijgt de auto soms niet méér plaats dan de spruit? Op de meeste openbare speelpleinen zijn de kleinen evenmin welkom. Vaak zijn de speeltoestellen defekt of gevaarlijk. Het terrein zelf dient in de meeste gevallen als voetbalveld voor de groteren en als afspraakplaats voor tieners... Een feit is het wel: vele kinderen zijn verplicht binnen te spelen. Ze mogen echter niet teveel Het wordt een handige gids van 100 pagina's met een be schrijving van vijf uitverkoren wandeltochten die beginnen en eindigen aan de abdij en leiden door drie aantrekkelijke voor posten van het Pajottenland (Elsene. Hekelgem en Teralfe- ne) en twee bekoorlijke Faluin- tjesdorpen (Meldert en Moor sel). Benevens een enigszins be knopte voorstelling van voor noemde vijf dorpen qua histo riek, bezienswaardigheden en karakteristieken is deze gids ook een wegwijzer voor de ge bouwen van de abdij Affligem. Talrijke wandelkaarten en tien tallen foto's zullen deze gids il lustreren. Hij wordt een uitgave van de VTB-BoeVhandel in de reeks «V.T.B-Gidsen voor Vlaanderen» die tijdens het fes tival zal worden verkocht. Nog voor de opening van het Festival (27 okt. '78) wil VTB- Hekelgem een sierlijk figuratief wandelbord vlakbij het Kultu reel Centrum plaatsen waarop de tochten zijn aangeduid met de voornaamste bezienswaar digheden. Dit wandelbord is ontworpen en uigevoerd door Roger Van Ransbeeck (Zellik) en is het zelfde als dit geplaatst bij het nieuw gemeentelijk cen trum ((Boplaco) in de Belle straat te Hekelgem. LH overhoop gooien, noch vuil maken, want moeder heeft pas gedweild! De rol die de ouders hier spelen is enorm belangrijk: zij moeten de spelletjes van de kinderen aanvaarden, hen de gelegenheid geven hun fantasie te ontwikkelen en een eigen tempo te vinden. Teveel speel goed schaadt het kinderlijk «werken», evenals het niet be grepen speelgoed, waarvan het spelertje het nut of het gebruik niet kent. Na deze inleidende woorden van de heer De Cock, werd overge gaan tot de groepsgesprekken. De twee groepen kregen een viertal vragen mee, die zij onderling rustig konden bespre ken. De syntese hiervan bracht heel wat interessante gegevens aan het licht. Bij het probleem «Waardoor laat ge u leiden bij de aankoop van speelgoed?» bleek het dat de reklame een grote rol speelt bij de ouders en de grotere kinderen. De prijs ervan scheen een invloed te hebben op de ouders, die het moeten bekosti gen. Ook het sj>eelgoed dat de vriendjes reeds hebben, wordt begeerd. Men moet echter steeds het kind centraal stellen en aan de leeftijd aangepast speelgoed kopen. Het moet nog veel mogelijkheden tot kreatief-zijn openlaten. Op de vraag «Kan het kind buiten spelen?» gaven alle KA V-leden een ja-antwoord. Gelukkig waren er geen appar tementskinderen. Velen hebben een duidelijke voorkeur voor buiten-spelen: tuinen, garages en zandbakken schijnen in Gijzegem voldoende aanwezig. Er werd opgemerkt dat de kinderen graag zelf hun speel hoek uitkiezen, liefst niet in de zon. Het is niet steeds nodig de spelertjes in het vizier te houden ze moeten leren zelfstandig te worden. Bij slecht weer spelen de kinderen in de garage, in hun eigen kamer of in de living. Natuurlijk moet er op tijd opgeruimd worden. Dit ordelijk wegzetten van het speelgoed moet zeker gebeuren als de kinderen van aktie-terrein ver anderen. De derde vraag bleek iets moeilijker: «Aan welke voorwaarden moet speelgoed voldoen?» (veiligheid, hygiëne...) De aanwezige ouders oordeel den dat het speelgoed een kreatief gebruik moeten kunnen hebben, het mag zo weinig mogelijk geautomatiseerd zijn. Het mag niet volledig afgewerkt zijn, zodat er nog fantasie-moge lijkheden bestaan. Een spring koord kan al naargelang de behoefte een teugel zijn. een gevangenis, een touw om te binden of een rnikro voor een speciaal optreden. Een kind dat kan spelen, zal er nog veel meer mogelijkheden in vinden. Speel goed moet steeds hygiënisch verantwoord zijn: kleurvast, niet giftig... Het moet aangepast zijn aan de kinderen en niet te zwaar wegen. Er mogen zo weinig mogelijk losse, gevaarlij ke, stukjes aan zitten. Het degelijk en sterk speel goed moet eenvoudig _zijn, het hoeft geen perfekte naboot sing te zijn. Immers voor het kind is een auto een auto. Het speelgoed heeft wel een duidelij ke betekenis nodig. Indien zoonlief een pet krijgt van een stationschef, moet hij dit beroep kennen. Zoniet kan hij er niets mee aanvangen... Speelgoed zonder geheimen krijgen een duidelijke voorkeur. Zoniet wor den, er eerst de batterijen uitgehaald en tenslotte de tand- wieltjes... zodat er van die dure tank niets overblijft dan een waardeloos en gevaarlijk wrak. Op de vraag «Welke zijn uw ervaringen met zelfgemaakt speelgoed», kregen we leuke reakties. Het is niet alleen goedkoper en sterker, maar er wordt meerwaarde aan gehecht. Het wordt getoond en tentoon gesteld. Als het kind iets maakte heeft het duidelijk een gevoel van zelfvoldoening. Hiervoor blijft het perfekte speelgoed vanuit de winkel in een hoek liggen. Het zelfgemaakte tuig wordt verdedigd en beschermd. De maker is er fier over. ook al heeft het geen duidelijke bete kenis. Een kind klopte nagels in een plank. Op de vraag wat het wel te betekenen had kwam eerst geen antwoord. Nadien werd de plank aan de muur bevestigd om... zakjes zaad aan te hangen, zoals in de winkel! Dat het kind het speelgoed graag moet zien. was klaar en duidelijk bewezen. Vooral een pop trekt de spelertjes aan: ze kunnen er tegen praten, ervoor zorgen... We zouden al onze kinderende gelegenheid moeten kunnen geven zelf een poppen kast te maken. Het voorstel werd gedaan om het tijdens de tweede avond eens zelf te proberen. Groot entoesiasme: wij gaan zelf een pop (of twee) maken. Als we het zelf kunnen, zegden enkele moeders, kunnen we het onze kinderen aanleren. Wij hopen dat dit zeker in de praktijk wordt omgezet. Vele Gijzegemse kinderen zullen er een reuzepret aan beleven. RDv.

De Voorpost | 1978 | | pagina 13