ïwarjassssat 16 - 20-10-1978 - De Voorpost DIANE D'HAESELEER Ondanks de bijzondere rol die de oppositie in een demokratisch bestel is toebedacht gebeurt het in realiteit maar al te vaak dat deze er gewoon voor spek en bonen mag bijzitten. Er wordt ook van steriele oppositie gesproken wat meer een pleonasme dreigt te worden gezien de wijze waarop elke meerderheid systematisch elke oppositieinbreng afwijst Wellicht is het vanuit deze ervaring dat PW-volksvertegenwoordiger Diane D'Haeseleer, kroonprinses en troonopvolger door afstamming zoals dit alleen nog bij enkele overbodige zichzelf overlevende en slechts symbolische monarchieën het geval is, welke bovendien noch wetgevende, noch uitvoerende bevoegdheden hebben, haar geplande vakantie niet wenste op te offeren aan hetzelfde onvruchtbaar, vruchteloos en zinledig parlementair vakantiewerk. De vrouwelijke oppositieinbreng in ons Aalsterse Eamontdossier beperkte zich dus noodgedwongen tot het schriftelijk stellen enerzijds en schriftelijk beantwoorden anderzijds van hogergenoemde vragenreeks. Uit de antwoorden, die over gans de lijn politiek behoorlijk doordacht zijn opgebouwd, blijkt naar ons gevoel dat niet over één nacht ijs werd gegaan en dat men de «koppen» bij mekaar heeft gestoken om via de gestelde vragen, op een haast analystische wijze, de aangesneden onderdelen van het gemeenschapsakkoord stuk voor stuk van hun franjes te ontdoen en in hun minder fraaie konsekwenties uit te tekenen. GHIS WILLEMS Toen wij, in het begin van de verlofperiode, volksvertegenwoordiger Willems trachtten te bereiken leek het er naar dat hij doorlopend uithuizig was. Achteraf gezien moeten wij meer dan gewoon geluk hebben gehad om, na herhaalde pogingen, tenslotte mevrouw Wilems aan de lijn te krijgen. Immers, ook voor het gezin Willems was het vakantie toen. Voor Ghis Willems zelf echter kon er alleen met de week-einden een stuk vrije tijd worden meegenomen. Doordeweeks zat hij toen vast, niet alleen aan, maar ook in het parlement Vandaar belde hij ons dan zelf op om, over ons via mevr. Willems gerichte verzoek het Egmontdossier toe te lichten, een eerste gedachtenwisseling te hebben. Van reeetaf aan leek het er naar dat onze arrondissementele CVP-volksvertegenwoordiger eigenlijk een hele boel dingen liever had gedaan dan precies dit gemeenschapsakkoord toe te lichten en van persoonlijke aantekeningen te voorzien. Zoals dit aan juristen eigen is verstond hij als geen de kunst om terzelfdertijd te slaan en te zalven, toe te zeggen en toch uit te stellen, afspraken te maken en tijd te winnen. Wij kunnen er voor een stuk wel inkomen dat politici zowel de geit als de kool trachten te sparen om steevast alle kanten weer uit te kunnen als het zo uitkomt, maar menselijk hoogstaand lijkt dit ons allerminst Het zal wel waar zijn dat de in de grondwet voorziene rechtstreekse volksvertegenwoordiging reeds lang een ommetje heeft gemaakt langs de partijcenakels. Volksvertegenwoordigers vallen of staan inderdaad bij de gratie van de partijoekaze. De demokratie wordt alleen nog als vlag gebruikt die lang reeds de lading, van de verdere en diepe ingreep in het bestel van ekstra-parlementaire standen en belangengroepen w.o. in eerste instantie de politieke partijen, niet meer dekt De demokratie is vervangen door de partikratie, en de volksvertegenwoordiging akteert steeds meer, zoniet altijd, als één partijpolitiek blok dat alleen nog als een door enkelen geprogrammeerde stemmachine funktioneert Wij menen dat Ghis Willems zich ooit liet ontvallen dat de volksvertegenwoordigers, om bij deze politici te blijven, als met gouden ketens gebonden zijn... De volksmond omschreef dit plastischer: «Omwille van de smeer....» Zoals met de tijd zou blijken was het steeds opnieuw toezeggen maar inmiddels daadwerkelijk uitblijven van de inbreng van CVP-volksvertegenwoordiger Willems niet toevallig. Het was het handig en berekend afwachten en uitkijken naar de dingen die te gebeuren stonden. Het zag er dus naar uit dat de typische CVP-handelswijze, het tegelijk warm en koud blazen, hier door een volleerde discipel in toepassing werd gebracht De lampist had voor de vaagheid gekozen; hij wist niet op welk van beide benen te kunnen staan. Vóór en tegen het akkoord tegelijk?! Met een van beide stellingnamen uitpakkend naargelang het politiek opportuun en elektoraal gunstig lijkt te liggen?! Als enige leid-draad een gouden keten?! De CVP die als opgekalefaterd schild en zwaard van Vlaanderen uit het Egmont-gevoel te voorschijn moet komen om straks weer een gooi te doen naar de absolute meerderheid? Als partijpolitieke doelstelling wellicht zeer lofwaardig. Maar wij dachten dat het hier ging om een andere doelstelling, nL het oplossen van het kommunautair probleem in dit land. sten vóór het partij-kongres waar de ver schillende mandaathouders zich tenslotte definitef uitspraken De demokratie werd dus ten volle gerespekteerd. Diane D'Haeseleer De Liberale oppositie werd nooit uitgenodigd tot het gesprek. Voor het eerst konden wi| kennis nemen van de grote lijnen van het Egmontakkoord toen de heer Tindemans, de Eerste Minis ter, de regeringsverklaring in de Kamer voorlas op dinsdag 7 juni 1977. Jan Caudron: Wie beweert dat het gemeen schapsakkoord op een paar weken tijds in- eengebokst werd weet er niets van of tracht anderen te misleiden. De Egmontbespre- kingen werden vele maanden zorgvuldig en diskreet voorbereid door de federalistische voormannen in de verschillende partijen die de huidige meerderheid vormen. Dat men bij deze diskrete voorbereidingen voorzichtig tewerk gaat en er niet gans het parlement bij betrekt is nogal vanzelfspre kend. Ikzelf was er dus als volksvertegen woordiger niet rechtstreeks bij betrokken alhoewel ik wel wist dat er kontakten waren met het oog op een grondige staatshervor ming. Op 24 mei 1977 werd het gemeenschap sakkoord voorlopig geparafeerd in afwach ting dat de respektieve betrokken partijra den het akkoord zouden goedkeuren. Voor aleer dit goed te keuren werden de VU- parlementairen uitvoerig en omstandig voorgelicht door de ondertekenaars van het pakt. Honderden vragen werden gesteld en beantwoord. Hetzelfde gebeurde op de par tijraad, waar van 10 uur tot 18 uur non stop alles nog eens uit de doeken werd gedaan en waar in een uitgebreid debat vóór- en tegenstanders onbeperkt aan het woord kwamen. Tot slot werd met £3 meerder heid het Egmontakkoord goedgekeurd. Met mijn zienswijze werd wel degelijk rekening gehouden aangezien ik voorstander ben. Ghis Willems: Het Egmont-akkoord is een interpartijenakkoord. Meteen stelt zich de vraag over de rol van de politieke partijen in ons hedendaags politiek leven. Het scena rio voor het tot stand komen van een zo gewichtig akkoord als dit over de staatsher vorming, is niet te bedenken zonder de bemiddelende rol van de partijen en haar leiders. Daaruit spruit geen enkel frustra- tiegevoel voort bij de parlementsleden, die toch ook al lang weten dat er buiten de politieke beslissingen ook bv een ekonomisch-sociale demokratie is ge groeid met dito besluitvorming Het enkel voudige parlementslid- dat- zogeheten- de- ganse- natie- vertegenwoordigt, is een grondwettelijk begrip dat wellicht ook aan herziening mag toe zijn. Laat ons dus op dit gebied erg relativeren. In deC.V.P. werden op het kongres van Antwerpen (1970) de princiepen van de toekomstige staatsher vorming vastgelegd. Op het Kongres te Gent werd het Egmontpakt, binnen partij verband, goedgekeurd. De onderhande laars hadden voordien regelmatig de par- lementsfrakties geïnformeerd en naar hun mening gevraagd. De onderhandelingspo sities waren dus gekend; er werd vertrou wen gegeven aan de onderhandelaars. Is dit niet de hele normale gang van zaken? Om nog meer te illustreren hoezeer ook de parlementsleden betrokken werden bij het tot stand komen van wat nu moet gestemd worden: de leden van de Bijzondere Kamer- kommissie werden door de regering volle dig ingelicht over de wettekst vooraleer deze werd neergelegd en nogmaals waren alle suggesties welkom. D.V.: 3. Deze staatshervorming die de belangrijkste in de geschiedenis van dit land wordt genoemd, wordt er nu, na de jarenlange pré- parlementaire- of embryonale- periode, a.h.w. in een drafje doorge draaid in volle verlofperiode dan nog, waarin zowel de belangstelling binnen als buiten het parlement mi nimaal heet te zijn. Vindt u dit een gelukkige zaak en kon dit nu niet anders? Mare Galle: Het is onjuist te zeggen dat die staatshervorming op een drafje wordt be handeld. In de Kamerkommissie hebben wij nu al talrijke weken van 's ochtends tot 's avonds vergaderd. De parlementsleden die lid zijn van de Kamerkommissie, nl. een en dertig, hebben hard gewerkt mag ik zeg gen, zowel de meerderheidspartijen als de oppositie, om de tekst van het wetsontwerp dw.z. het ontwerp dat uitgaat van de voltal lige regering, van naderbij te onderzoeken en te korrigeren. Ik mag hier verklaren dat de teksten, dank zij uitstekende amende menten van de verschillende partijen, beter werden gemaakt dan zij waren. De meer derheid in de Kamerkommissie vertegen woordigt 80%vande totale volksvertegen woordiging. Wij waren totaal vrij om amen dementen in te dienen Diane D'Haeseleer Een staatshervorming, een wijziging van de grondwet, kan slechts volgens de voorziene procedure in artikel 131 van de Grondwet doorgevoerd worden. Deze behelst een waarborg tegen willekeur vanwege een toevallige politieke meerder heid of tegen machtswellustige partijvoor zitters De huidige regering gaat hier haar be voegdheid ver te buiten door in een wet een staatshervorming voor te stellen en aan een land op te dringen, die slechts kan of mag verwezenlijkt worden door een grondwets herziening, dit is dus na raadpleging van het kiezerskorps. Jan Caudron: Ik moet u tegenspreken wan neer u over een drafje spreekt. Het open baar debat in Kamer en Senaat moet nog beginnen! Na een ruime bespreking van de teksten en van de ongeveer duizend am- mendementen in de speciale kommissie voor de staatshervorming wacht ons het grote debat in de openbare vergaderingen Wanneer u het grondige werk en de verbe teringen in de kommissie volgt kunt u toch bezwaarlijk van een «drafje» spreken. Ghis Willems: Een ander veel gehoord be- zwaar: de staatshervorming, zo belangrijk geheten, wordt op een drafje doorgevoerd en dan nog liefst binst het verlof zodat de belangstelling binnen en buiten het parle ment minimaal is. Men kan niet zeggen dat het hele ding op een drafje wordt afgehan deld, wel in moeilijke omstandigheden. De leden der Bijzondere Kamerkommissie zijn eensgezind: zij loven de briljante leiding van kommissievoorzitter Martens, ledereen. ook de langdradigste, heeft zijn volle ge dacht kunnen zeggen. Hoe kan men gewa gen van minimale belangstelling als men weet dat regelmatig zowat 28 van de 31 leden de afmattende verlofzittingen van de Bijzondere Kamerkommissie bijwoonden Van eigen partij waren bestendig de 8 C.V.P.-ers aanwezig en de 4 plaatsvervan gers bovendien ook. D.V.:4. Als dit akkoord door het par lement wordt goedgekeurd vindt u dit dan de verwezenlijking van «uw» politiek programma altans op dit ter rein? Mare Galle: De Vlaamse socialisten hadden een ander programma om de Staat te her vormen maar dit werd door de andere meerderheidspartijen niet aanvaard vóór die regering tot stand kwam Ikzelf vond het een beter ontwerp omdat, indien dit werd aanvaard, er geen gemeenten met facilitei ten meer zouden hebben bestaan zodat wij voor een klare situatie zouden staan Maar de Volksunie en andere partijen hebben de voorkeur gegeven aan wat in het Egmont- kasteel is tot stand gekomen met dan de uitwerking ervan in Stuyvenberg. Diane D'Haeseleer ik zou moeilijk een po litiek programma kunnen verdedigen die tegen de geest van de Grondwet indruist. Jan Caudron: Dit akkoord betekent inder daad een gedeeltelijke verwezenlijking van ons programma op dit terrein. Om het fe deralisme zoals de VU het wil integraal door te voeren is er niet alleen de absolute meer derheid van onze partij nodig in dit land maar daarenboven ook nog het akkoord van de meerderheid van de franstaligen. Dit laatste is het gevolg van de grendelgrond wet van 1971waar niet de VU maar wel de drie traditionele partijen verantwoordelijk voor zijn. Daar de VU vooralsnog niet alles te zeggen heeft moet zij zich voorlopig te vreden stellen met de gedeeltelijke realisa tie van haar programma. Hoe sterker de VU wordt, hoe groter het zelfbestuur en hoe kleiner de kompromissen. Ghis Willems: (geen antwoord). D.V.: 5. Hoe ziet u het toekomstige Vlaanderen na de uitvoering van dit akkoord? In hoeverre betekent dit akkoord autonomie? Wordt Vlaande ren een zelfstandige Staat? Mare Galle: Vlaanderen zal autonomer worden dan het nu is en zelfs heel auto noom als men rekening houdt met de mate ries die het te behandelen krijgt Met een eigen parlement nl. het gewestelijk parle ment en met eigen eksekutief. met eigen regering dus. Wij kunnen ordonantiën uit vaardigen met kracht van wet over al deze materies en de nationale wetgever kan daar mets aan wijzigen. Ik geloof wel dat dit dus een grote autonomie is ten aanzien van de materies die aan de gewesten werden toe gewezen. Diane D'Haeseleer: Een onderzoek naar de in het akkoord vervatte nationale instellin gen leert ons dat op nationaal niveau een Kamer van Volksvertegenwoordigers met 212 leden en een Senaat, die zou samen gesteld zijn uit leden van de gemeen schapsraden, worden voorzien. De Egmontovereenkomst heeft dus het twee Kamerstelsel behouden, maar aan de Senaat wordt een nieuwe rol toebedeeld én een andere samenstelling gegeven De Senaat zal bevoegd zijn: 1 voor de herziening van de Grondwet en de met een speciale meerderheid te stem men wetten; 2. Als reflektiekamer voor de basiswetge ving op het gebied van het publiek, burger lijk. handels-, straf- en fiscaal recht (wat daartoe behoort is niet zo zeer duidelijk afgelijnd). In feite zal de Kamer van Volksvertegen woordigers geen rekening moeten houden met wat de Senaat, na reflektie. voorstelt. 3. Belangrijk is dat de Senaat als volgt zal beslissen: «onverminderd de gevallen waarin de Grondwet voorziet in een gekwa lificeerde meerderheid, worden de beslis singen van de Senaat genomen met de meerderheid van stemmen in elke taal groep, op voorwaarde dat de meerderheid van elke groep aanwezig is» Daaruit moet afgeleid worden dat de dooi de Egmontovereenkomst voorziene struk- tuur maar kan gewijzigd worden als de voormelde meerderheden bereikt worden Elke verdere stap naar ruimere autonomii voor Vlaanderen zal dus betaald worden. Jan Caudron: In het gemeenschapsak koord zie ik een eerste soliede stap m di richting van een autonoom Vlaanderen waarbij een echt begin wordt gemaakt me de nu al méér dan zestig jaar oude eis vai onze Vlaamse frontsoldaten aan de IJzer 1914-18. Zij vroegen «Zelfbestuur ei Vlaamse regimenten». Wij zullen méér dai vroeger over onszelf kunnen beschikken onze eigen pot koken en de nadruk kunnei leggen op die zaken die wij, Vlamingen be langrijk vinden. Wanneer wij nu eens extr ons werk willen maken van de ruimtelijk ordening, natuurbescherming, stedebouw grondbeleid, huisvesting, dan zullen w daar met een demokratische meerderhei over beslissen Wanneer de Vlamingen n menen dat in de toekomst méér het aksen moet liggen op de gewestelijke ekonomi sche expansie, het drinkwater, het uitbate van onze natuurlijke rijkdommen, het ver werken van onze afvalstoffen of de rationa lizering van de interkommunale veremgin gen, wel dan zal dat zo zijn zonder dat d Belgische nationale regering daar iets t vertellen heeft. Ziedaar een greep uit d bevoegdheden van de gewesten. De gemeenschappen wiens macht zie voor de persoonsgebonden materies ui strekt over het Vlaams gewest en over d Vlamingen in het Brussels gewest erven d bevoegdheden van de huidige kultuurr; den, waaronder belangrijke aspekten va het onderwijs. Daarbij komt nog de gr zondheidszorg in grote lijnen, de welzijn; zorg: materiële, sociale, psychologisch) morele en opvoedende bijstand aan perst nen, gezinnen, en diensten en de jeugdb scherming. Ook de ganse sektor van het Vormingsbi leid zoals de didaktische. pedagogische professionele vorming wordt voortaan dot de gemeenschappen geregeld. Ghis Willems: Na uitvoering van het E montakkoord wordt Vlaanderen geen zei standigè staat (munt, buitenlandse politie enz)maar het verwerft wel een bclangri j autonomie: de gewestraad krijgt 23 spet fteke materies waarover het alleen bevoet wordt en de kulturele autonomie wordt gebreid tot de niet onbelangrijke zgn. pe soonsgebonden materies D.V.: 6. Als Vlaanderen dan een stuk zelfsbestuur krijgt wat dan met de Brusselse regeling waar duidelijk wordt geopteerd voor gemengd bestuur (inmenging van het derde gewest Brussel via de de franstalige gemeenschaps raad in het Vlaamse gewest). Kunt u de situatie in het Brus selse overduidelijken voor wat de toestand zal zijn of zou moeten zijn na de uitvoering van het gemeenschapsakkoord? Mare Galle: Ook de Vlaamse gewe straad kan samen met de Vlaamse ge meenschapsraad vergaderen zodat bij de Vafmingen uit het Vlaamse gewest zich de Vlamingen uit het Brussels ge west zullen kunnen voegen. Ik geloof dus dat wij een echt sociaal, ekono- misch en kultureel parlement zullen krijgen met zeer grote bevoegdheden zowel wat het onderzoek betreft, wat de ordonatiën aangaat en ten aanzien van de uitvoering daarvan. De toestand van de Vlamingen in het Brusselse, dus in de 19 gemeenten die daartoe beperkt worden, zal aanzienlijk verbeteren. In die zin bvb dat in elk van de Brusselse gemeenten naast een Franstalige ge meenschapskommissie ook een Vlaamse zal worden verkozen en die gemeenschapskommissie kan en moet alle dokumenten van de gemeenteraad en hetO.C.M .W. ter inzage krijgen, kan eigenmachtig bepalen of. wat de persoons- en kuituurgebonden aange legenheden betreft, de Vlamingen niet geschaad worden en mocht dat zo zijn dan kunnen zij beroep aantekenen en dit beroep os opschortend. Dit komt te recht bij de Brusselse regering waarin ook Vlamingen zullen zetelen, al was het maar de Vlamingen die er aan toe gevoegd worden van uit het gemeen- schapseksekutief, en daar is een zoda nig systeem ingebracht dat de Vlaamse minderheid daar de hele zaak kan blok keren, zodanig dat dit eksekutief eigen lijk tot ontslag zou gedwongen worden indien de Franstaligen niet zouden in gaan op de Vlaamse eisen. Diane D'Haeseleer Zoals blijkt uit de teksten zullen in het overgangsstelsel de gewestraden worden samengesteld uit volksvertegenwoordigers en senato ren. Tegen dit overgangsstelsel kunnen de Vlamingen heel wat bezwaren inbren gen en meer bepaald waar het om de samenstelling van de Brusselse Gewe- straad gaat. De Brusselse Gewestraad zal samen gesteld zijn uit: - de nederlandstalige parlementsle den, verkozen in het arrondissement Brussel, en die gedomilieerd zijn in het Brussels gewest op het ogenblik van hun verkiezing; de Franstalige parlementsleden, verkozen in het arrondissement en die behoren tot de Franse taalgroep van de Kamer of Senaat. Dit wil met andere woorden zeggen, dat in het voorlopig stelsel de franstaligen ruimer gerekruteerd worden dan de Nederlandstaligen. Deze moeten in het Brusselse gewest gedomicileerd zijn; de Franstaligen moeten tot de Franse taalgroep beho ren. Welnu, de parlementsleden gekozen door het Kiescollege van het arrondis sement Brussel (dit is Brussel Hoofd stad plus Halle-Vilvoorde) maken deel uit van de Nederlandse of Franse taal groep, naar gelang zij de eed in het Nederlands dan wel in het Frans afleg gen. Dus de Franstaligen gekozen in de zes randgemeenten (die deel uitmaken van het administratief arrondissement Halle-Vilvoorde en dus van het kiesar rondissement Brussel) of andere ge meenten van het administratief arron dissement Halle - Vilvoorde, die de eed in het Frans hebben afgelegd, zullen deel uitmaken van de Brusselse gewe straad; de Nederlandstalige niet, ver mits zij in het Brusselse gewest (19 gemeenten) moeten gedomicilieerd zijn. Men kan zich terecht de vraag stellen waarom de huidige Vlaamse Rege ringspartijen deze discriminatie dulden Jan Caudron: Hier hebben onze Vlaamse onderhandelaars onder het nooit aflatende initatief van onze VU- topmensen grote winstpunten uit de brand gehaald. Zij zijn er in geslaagd de vroegere bespottelijke schijnpariteit zonder bevoegdheden voor de Vlamin gen om te buigen tot een machtspariteit met reële macht Zoals u wel weet zul len de gewestelijke regeringen uit zeven ministers bestaan. Van de zeven Brus selse ministers zullen er minstens twee Vlamingen zijn, die nu eens bevoegd zullen zijn voor stedebouw en ruimte lijke ordening, dan weer voor onderge schikte besturen of financiën of eko- nomie en tewerkstelling. Zij kunnen even goed bevoegd worden voor het huisvestingsbeleidstadskernhernieu wing en grondbeleid. Het grote winstpunt ligt in het blokke- ringsrecht van de Vlamingen zodat noch in het gewest Brussel noch in de negentien Brusselse gemeenten iets kan beslist worden tegen de wil van de Vlamingen Wanneer wij tot nog toe niets te vertellen hadden in Brussel en slechter behandeld werden dan de gas tarbeiders (een Noord-Afrikaanse kel ner mag ons nog vernederen) zullen wij er nu zelf de lakens helpen uitdelen en voor de nodige fondsen zorgen. De gemeenschapskommissies kunnen zo nodig gans het Brussels gemeentebe leid lam leggen tot de Vlamingen krijgen waar zij recht op hebben. Ghis Willems: Voor Brussel blijft, na uitvoering van het gemeenschapsak koord, voor de Vlamingen de volgende zekerheid: de taalwet van 1963 blijft ongeschonden van toepassing; in plaats van pariteit komt machtspariteit we zijn maar met 2 maar we hebben evenveel macht als de 4 andere). We liswaar werd een ingewikkelde proce dure uitgedacht. De mensen die er moeten gebruikt van maken, zullen ze gewoon moeten wor den. D.V.: 7. Men gaat er van uit dat de Egmont-wetgeving nu eens wel afdoende zal zijn voor Brus sel, in tegenstelling met de tot op heden duidelijk in gebreke geble ven zij het niet wetgeving dan toch de toepassing van de wetten en regelingen die tot stand ko men door en bij vroegere toege vingen aan Brussel. Gelooft u eer lijk in de zogeroemde pacifikatie Denkt u echt dat de «No.s- pesterijen» na Egmont ineens zul len wegvallen? De ervaringen van de Vlaamse Brusselaars op dit vlak zijn zeker niet zo dat enige hoop kan worden gekoesterd op een mentaliteitsverandering bij de franstaligen. Welke waarbor gen biedt «Egmont» dan in kon- sies in de 19 gemeenten kan hij dus. kunnen zij allen samen, een grote in vloed uitoefenen op de gemeenten van de Brusselse agglomeratie. Deze rege ling is helemaal verschillend van de taalweregeling aangezien de vaste kommissie voor taaltoezicht alleen maar adviezen kon geven die de heer Nols o.m. naast zich kon leggen. Maar hier heeft men dus de mogelijkheid om de verdere werking van de 19 gemeen ten totaal te blokkeren, tot schade he laas van iedereen, maar ik geloof met dat de gemeenten het zo ver zullen laten komen dan dit vroeger het geval is ge weest. Bovendien beschikt in elk van die gemeenten de nederlandstalige minderheid over tenminste 20% van de gehandhaafd Diane D'Haeseleer: De Egmontover eenkomst bepaalt dat de grenzen van het Brussels gewest, deze zullen zijn van de huidige grenzen van de Brus selse agglomeratie. Nochtans bepaalt de Egmontovereen komst eveneens: 1in de zin van artikel 59bis van de Grondwet en van de Uitvoeringswetten ervan, zullen de franstaligen van de zes randgemeenten mot faciliteiten, voor de cultuur en persoonsgebonden aan gelegenheden dezelfde rechten genie ten als de nederlandstaligen in Brussel; 2. dezelfde instellingen en dezelfde strukturen als die van het Brussels ge west zullen in die gemeenten worden 6. op het normatieve vlak (dekreten) zullen de Franstalige instellingen van de genoemde gemeenten afhangen van de Franse gemeenschapsraad; 7. in de zes randgemeenten met facili teiten, in de zeven hiernavermelde sek- ties van gemeenten: Dilbeek, Groot- Bijgaarden. Strombeek-Bever, Sint Stevens-Woluwe, Sterrebeek, Beersel, Alsemberg en in de wijken 't Goor, Jezus-Eik en Zuen zullen de inwoners binnen een bij de wet vastgestelde ter mijn en modaliteiten hun woonplaats kunnen kiezen in de gemeenten van het Brussels gewest Deze keuze verleent hun stemrecht bij de wetgevende ver kiezingen in de gekozen gemeente ]PEHDBR WAAS I iGENrl pwov o^Lw ssB55 i y \linsuag\ WDVLIMftUHS VL l»t//o-w*3T </LHAnoentn\ WLAAMÓ-GEWEST BESTUURL 'JKE INDELING volptns 'Epmontakkoord 5 Provincie-goeverneuae rrnrurt Komen tuntn kude aam oordtUjknrid ktrviwrtp - 11ÖUB-GEWESTEN MtT UITVOERENDE RAAD kreto voor de toepassing van de zoveelste wettelijke regeling? Mare Galle: Met betrekking tot deze vraag kan ik zeggen dat, wat de Vlamin gen betreft en ook het Nederlandstalig onderwijs, een burgemeester zoals bvb. Nols niet meer kan uithalen wat hij vroeger heeft uitgehaald. Ook de Neder landstalige gemeenschapsraad ten an dere is bevoegd voor de persoons- en kuituurgebonden materies in het Brus selse en ook de nationale minister van nationale opvoeding blijft dus bevoegd Samen met de gemeenschapskommis- kredieten die bestemd zijn voor kultu rele doeleinden en zij zelf zullen hier over beschikken zonder verantwoor ding te moeten afleggen. Mocht uit de verkiezingsuitslagen van de gemeente raadsverkiezingen van 1982 blijken dat bvb. in een van de 19 gemeenten, of in meerdere hoop ik, meer den 20% van de stemmen naar Vlaamse kandidaten is gegaan, dan wordt dit bedrag aange past aan die uitslagen. Mocht echter blijken dat zij minder dan 20% van de stemmen halen dan blijft het percen tage van de kredieten toch op 20% opgericht (dus gemeenschapskom missies); 3. deze instellingen en strukturen zul len tegenover hen (de zes randgemeen ten) dezelfde bevoegdheden uitoefe nen; 4. de gemeenschapskommissies zul len een recht van hoger beroep hebben bij de kulturele leden van het Brussels exekutief; 5 bovendien zullen de Nederlandse en Franse kuituurkommissies van Brussel bevoegd zijn, respektievelijk voor de Nederlandstalige en Franstalige inwo- Deze keuze van hun woonplaats heeft ook gevolgen in administratieven. ge rechtelijke en fiscale aangelegenheden 8. de voogdij op de randgemeenten met faciliteiten zal verder worden uit geoefend door de centrale staat. Gevolgen van die bepalingen 1Vooreerst weze opgemerkt: a de zes randgemeenten behoren tot het Nederlands taalgebied, dit was dui delijk, gelet op het taairegime en de wet van 2.9.1963 (gecoördineerd bij K B dd. 18.7.1966). de wet van 23.12.1970 heeft ovel alle twijfel weggenomen. Bovendien bepaalt artikel 3bis v Grondwet (Grondwetherziening 24 .12 .1970) dat in de grenzen v taalgebieden geen verandering o rectie kan worden aangebracht, d een wet aangenomen met de du gekwalificeerde meerderheid. b. de deelgemeenten waarvan s behoren tot gefusioneerde gemet te weten Dilbeek, Grimbergen, Z tem en Beersel en de wijken beho tot Vilvoorde. Overijse en Sint P Leeuw dat wil zeggen. Vlaams meenten zonder uitzondering. c. het begrip «wijk» is thans een administratief recht met bestaan grip. Men goochelt hier met begi waarvan men met eens de juiste u kent. De bepalingen van de Egmontovi komst hebben voor gevolg dat grenzing-van het Brussels gewest huidige gemeenten louter fiktie a De franstalige inwoners van randgemeenten verkrijgen, zowe de kuituur- als voor de persoo bonden materies, dezelfde recht de Vlaamse Brusselaars in de stad: ofwel hebben deze franstalk deze Vlaamse gemeenten di rechten als de Vlaamse Brussela Brussel en bestaat het Brussels g uit 25 gemeenten, ofwel zgn deze staligen niet gelijkwaardig aan di mmgen uit de zes genoemde faci gemeenten, maar dan zijn o( Vlaamse Brusselaars tweede ram gers te Brussel. b. In de zes randgemeenten mog met Vlaamse instanties meespre Franstalige gemeentelijke gei schapscommissies; Brusselse kuituurkommissie! de kulturele Leden van het Bri exekutief; de Franse gemeenschapsrad eventueel: Franstalige voog nisters; het nationaal parlement c. Men vraagt zich af in welke betrekkingen tussen de vermeil stanties. die een werkelijke bev heid uitoefenen, en de besturen zes randgemeenten zullen verlop d De oorspronkelijke bedoeling' beperkte administratieve facilitei de zes randgemeenten was de Fn ligen zich te laten aanpassen aan i van de streek. Die bedoeling we ontkracht, e. De tekst van de Egmontove komst heeft niet alleen nieuwe ai stratieve faciliteiten (gevolg van schrijvingsrecht) maar ook inzak derwijs wordt de huidige wetgevi de helling gezet. De huidige toestand wordt bepaalt de wet van 30 juli 1963 houden taalregeling van het onderwijs. Ir kei 4 werd het beginsel - streekt onderwijstaal - vastgelegd Een gemeenten, waaronder de zes ra meenten, werden echter begiftig •een speciale regeling met het o de bescherming van hun mmd den». De speciale regeling b« hierin dat in deze gemeenten kleuter- en lager onderwijs aan d deren mag verstrekt worden in

De Voorpost | 1978 | | pagina 16