De Voorpost - 20-10-1978 - 1 dere landstaal, indien deze taal de mo- dertaal of gebruikelijke taal is van het kind en indien het gezinshootd in één der gemeenten verblijft. Dit onderwijs mag slechts worden inge richt op verzoek van zestien gezins hoofden en het zijn de gemeenten die het moeten inrichten. Aldus werd in de zes randgemeenten, Franstalig kleuter en lager onderwijs ingericht. In de toekomst echter zal de Franse kommissie voor de kuituur zeggen schap hebben over de zes randgemeen ten. Deze kommissies hebben, elk voor hun gemeenschap dezelfde bevoegd heden als de andere inrichtende mach ten, ondermeer inzake voorschoolse, naschoolse en kulturele aangelegenhe den en inzake onderwi|s. f. Over de niet uitdovende inschrij vingsrechten dient gezegd dat zij niet alleen voorrechten inhouden maar te vens ongrondwettig zijn. Daardoor wordt niet alleen afbreuk ge daan aan de politieke souvereiniteit van het gewest en aan de gelijke behande ling van de onderhorigen, maar ook aan de politieke gelijkheid in rechte van elke onderdaan in een demokratische staatsvorm, waardoor dit inschrijvings- recht meteen in strijd is met artikelen 6 en 6bis van de Grondwet en artikel 14 van de verklaring van de rechten van de mens Daarenboven ontstaat daardoor een verschil in status tussen het Vlaamse gewest en de andere gewesten die geen inbreuk op hun bestaan als politieke entiteit moeten dulden 9 Het inschrijvingsrecht verleent bo vendien stemrecht voor de «wetge vende verkiezingen» (dus Kamer van Volksvertegenwoojdigers, maar ook Brusselse Gewestraad, Franstalige ge meenschapsraad en Senaat) in het Brussels gewest terwijl het stemrecht in de gemeenten van oorsprong behou den blijft. Dit alles heeft voor gevolg dat het aantal Franstalige kiezers in het Brussels ge west zal toenemen, de Vlaamse lijsten het nog moeilijker zullen hebben en de gemeenten in het Nederlands taalge bied de volledige druk van de franstali- gen zullen moeten ondergaan. h. Daar in de zes randgemeenten deze gemeenschapskommissies zullen op gericht worden en deze moeten samen gesteld worden uit niet verkozen kandi daten bij de gemeenteraadsverkiezin gen zullen dus de gemeenteraadsver kiezingen op taalkundig gespitste lijsten plaats hebben. Dit is nog meer dan een talentelling, voor de afschaffing waarvoor zoveel in spanningen werden geleverd De expansiedrang van de Franstalige Brusselaar en hun gebrek aan dood eenvoudige burgerplicht werden, bui ten hun verwachting, rijkelijk gehono reerd en de destijds veruitwendigde professie dat «de verfransing onom keerbaar was» wordt inderdaad be waarheid De door de Vlaamse onderhandelaars gedane toegevingen hebben geen en kele tegenprestaties: het Waals gewest is gaaf. en het Brussels gewest breidt zich uit. i. Belangrijk is ook te weten waar de inwoners, met dubbele inschrijving zul len geteld worden in de bevolkingscij fers. Het Egmontakkoord geeft hierop geen antwoord. Het is echter belangrijk, zo wel in elektorale (zetelverdeling voor de Kamer, aantal te begeven zetels in de gemeenteraad en schepenkolleges) als in administratieve (bevoegdheid, voogdijorganen, boven of beneden de 10.000 inwoners) en financiële aange legenheden (verdeling gemeente fonds). Betreffende de kommunautaire pafici- katie kan men de volgende konklusie trekken: het akkoord bevat eerder de kiemen voor een nog heviger taalkundig en kultuurstrijd. De openlijke erkenning van het Franstalig karakter van de hoofdstad van België - zogezegd ont moetingscentrum van de twee grote gemeenschappen - het verlenen van bevoegdheid aan organen van de Franse gemeenschap voor aangelegen heden die zich voordoen in het Neder landse taalgebied en het Vlaams gewest en het niet uitdovend recht voor Frans talige inwijkelingen in zekere gebieden van de Nederlandstalige gemeenschap om een beroep te kunnen doen op de prerogatieven waarop geen ander lid van de Belgische staat een beroep kan doen, zijn niet van aard om vrede te stichten, vermits aan Vlaamse zijde, toorn, ergernis en een gevoel van ver nedering en verongelijking levendig zijn. Jan Caudron: De onwil van de traditio nele partijen om de wetten in Brussel toe te passen is een feit Maar daaren boven waren het slechte wetten om twee redenen. Ten eerste waren het taalwetten en ten tweede werden zij niet toegepast door de lakse houding van ruggegraatloze Vlaamse politiekers 1 Aan de basis zouden die taalwetten funktioneren telkens wanneer een Vla ming er aanspraak op maakte Heef het Brussels apparaat was tegen ons en het vergde een bepaalde moed om Vlaams recht, dat nochtans wettelijk gewaar borgd was, op te eisen en men moest het aan de basis opeisen, v b. Een jongeling die naar het leger moet begeeft zich naar één van de 19 Brusselse gemeentehuizen, wordt in het Frans te woord gestaan, krijgt Frans talige militiepapieren. wordt in een Franstalige statistiek opgenomen waaruit dan het bewijs gedistilleerd wordt dat 94% van de Brusselse jonge ren militiens Franstalig zijn. Dat die 94% geen 100% zijn komt door het feit dat er nu en dan een Vlaamsbewuste milicien tussen zit die op zijne poot speelt en Nederlandstalige papieren eist. Van die jonge man aan de basis wordt een zekere inspanning gevraagd, hij moet gemotiveerd zijn, hij moet een beetje held zijn om zijn rechten op te eisen Het gaat zelfs zover dat die hel denmoed verwacht wordt van een Vlaamse sukkelaar die op een draagber rie in een Brussels ziekenhuis wordt binnen gedragen. Oit waren dus echt slechte wetten 2. Daarenboven konden die slechte taalwetten niet goed toegepast worden Waarom hebben de traditionele partijen nooit geijverd voor de korrekte toepas sing van die taalwetten? Omdat CVP. BSP of PVV steeds moes ten opereren in een Brussels of natio naal geheel. Steeds moesten zij reke ning houden met Franstalige partijge noten en of gesprekpartners en steeds moesten zij om iets te bekomen in nieuwe onderhandelingen treden. Tel kens werden zij gekonfronteerd met het feit dat men hier niet voor een zuivere wetgeving staat, die alleen maar moet toegepast worden, maar waar men steeds opnieuw moest over onderhan delen. En de drie traditionele partijen hadden inderdaad niet voldoende rug- gegraat om dit te doen. Daarbij kwam nog dat de Vlaamse kleurpolitiekers in Brussel in sterke mate afhingen van hun Franstalige partijgenoten. Zo komt een Chabert uit de stal van Van den Boey- nants en beschikte slechts over een be perkte bewegingsruimte om zich als Vlaamsgezinde op te stellen. Wanneer hij niet braaf was kreeg hij de ezels stamp van VDB. De situatie waar wij nu met Egmont naartoegaan is verschillend op alle vlakken. 1. Krijgen wij een betere wetgeving. Het zal niet meer zo zijn dat van de individuele flamingant gevraagd wordt dat hij een held weze Wat wij in Brussel krijgen wordt ons gegarandeerd vol gens globale pakketten Heel de socio-kulturele sektor wordt ons financieel en politiek globaal ge waarborgd. Zo zijn de gelden die wij in Brjssel moeten krijgen niet meer het voorwerp van diskussie. Voor het ganse pakket van de socio-kulturele uitgaven moet minstens 20% naar de Vlaamse gemeenschap gaan Daar is geen diskussie meer over. Als die 20% er niet komt dan is er een wetsovertre ding. U zou nu evengoed kunnen zeg gen dat de traditionele partijen aan der gelijke wetsovertredingen hun hielen zullen blijven vegen zoals in het verle den. 2 Dat is dan het tweede luik. Die Vlaamse politiekers bevinden zich nu in een gans andere situatie als vroeger. Ten eerste gaan wij naar een splitsing van de keizerslijsten en is het dus ge daan met die gemengde lijsten van Chaberts uit de stal van VDB en omge keerd met VDB's die zijn stemmen in Vlaams Brabant kwam wegpikken. Wij komen met een zuivere toestand met Vlaamse en Franstalige lijsten. Ten tweede krijgen wij in iedere Brus selse gemeente, ook in gemeenten waar wij nooit verkozen gehad hebben, die fameuze gemeenschapskommis sies. Die gemeenschapskommissies hebben recht van beroep bij de Brus selse gewestregering, waar de Vlamin gen gegarandeerd vertegenwoordigd zijn met twee ministers. Daar die twee Vlaamse gewestministers niet aange steld worden door het Brussels gewest maar door de ganse Vlaamse gemeen schap hebben zij er alle elektoraal be lang bij dat zij hun broodheren naar de ogen kijken. Het verschil met vroeger is dat die broodheren veranderd zijn. De Brusselse CVP-er, BSP-er en PW-er en de nationale figuren in die partijen, die vroeger aan de Vlamingen hun laars lapten, deden dit omdat zij vroeger hun Franstalige broodheren naar de ogen moesten kijken. Aan die hybride situatie komt nu een eind. Zij hebben voortaan slechts re kenschap te geven aan de Vlaamse kie zer, aan de Vlaamse gemeenschap en zij kunnen alleen door de Vlaamse ge meenschap gestraft worden. Als onze Vlaamse politieke vertegen woordigers in Brussel de hand met gaan houden aan de wet dan maken zij zich politiek totaal onmogelijk in Vlaan deren en zullen zij de volgende verkie zingen weggeveegd worden Het specifieke en unieke aan de nieuwe Brusselse situatie is dus: 1 dat wij betere wetten krijgen 2. dat wij Vlaamse ministers krijgen die door de Vlaamse gemeenschap kunnen gestemd worden wanneer zij hun Vlaamse plicht verzuimen. 3. dat wij Franstalige tegenpartners krijgen wiens duidelijk belang het is ons niet te veel te pesten omdat iedere stok in onze wielen meteen een stok in hun eigen wielen betekent. Ghis Willems: In Brussel zal het in de toekomst moeilijk of gemakkelijk gaan. Dit hangt grotendeels af van de noodza kelijke mentaliteitsverandering bij de franstaligen. Pacifikatie kan men met met een pakt waarborgen (om overeen te komen moet men met twee van goede wil zijn). Het ingewikkeld be schermingssysteem, in het gemeen schapsakkoord voor Brussel voorzien, zal niet eens van toepassing moeten gebracht worden als er wederzijds res- pekt is. Het is maar een zekerheid voor ons. Vlamingen, te weten dat wij constitu tionele (ingewikkelde) waarborgen hebben als het misloopt. Op dit punt is de grote verworvenheid voor de Brus selse Vlamingen dat zij nu onmiddellijk zelf kunnen optreden, waar zij vroeger afhingen van beslissingen van de vice- gouverneur. van de Minister van Bin nenlandse Zaken of van een of andere lang uitblijvende uitspraak van de Vaste Kommissie voor Taaltoezicht. standen behoren meestal hun eigen aard blijven bewaren. over de Brusselse gemeenten wordt 'toegewezen aan de, overwegend frans- Niemand haalt het daar in zijn tali9e- Brusse'se gewestraad. Ook de hoofd om bvb. de vroegere hoofd- ron,ral0 C,S3'hooM nm,c stad Abo (Turku) met een Zweed- talige meerderheid, als een af zonderlijk politiek gewest te be schouwen. Zal de Egmontregeling voor Brussel de positie der frans- talige Vlamingen op korte ter mijn niet verstevigen? Krijgen wij straks faciliteiten te Gent, Ant werpen en... Aalst? Mare Galle: Niet Nols, burgemeester van Schaarbeek, heeft gezegd dat dit onomkeerbaar is maar wel Simonet. Die is daar intussen op teruggekomen. Het inschrijvingsrecht kan niet meer uitgebreid worden maar is integendeel uitdoofbaar in de Egmontgemeenten. Het kan niet uitgebreid worden omdat men twee derde meerderheid nodig heeft om aan die wet iets te veranderen Alle Vlamingen zijn natuurlijk tegen het inschrijvingsrecht, dat spreekt vanzelf. Het is zinloos en onzinnig, Maar het maakt deel uit van een pakt en de Vla mingen hebben zich inhandig, mijn in ziens, en ondiplomatisch en onstrate gisch te fel vastgeankerd op de ge dachte dat de Brusselse gemeenten niet mochten worden uitgebreid. Daardoor waren zij verplicht een toegeving te doen. Ik zou eigenlijk toch wel de nadruk wil len leggen op het feit dat het inschrij vingsrecht uitdoofbaar is. dat dus ie mand die volgend jaar geboren wordt wel nog gebruik kan maken van het inschrijvingsrecht binnen 18 jaar maar diegenen die geboren worden over 2è 3 jaar zullen dit niet meer kunnen doen daar het inschrijvingsrecht over 20 jaar uitgedoofd is. Tenslotte zou ik ook wil len zeggen dat ik liever heb dat de Frans taligen voor de wetgevende verkiezin gen in Brussel gaan kiezen voor Frans taligen dan dat zij in Vlaanderen als «Paarden van Troje» zouden handelen en zouden kiezen voor Franstaligen in centrale staat heett mets te zeggen in ae 19 gemeenten, wel in de zes Vlaamse randgemeenten met faciliteiten, waar de Franstalige wel de bescherming krij gen van de paritaire nabonale regering; bescherming die de Vlamingen in Brus sel ontzegd wordt. De mogelijkheid van beroep tegen voogdijbeslissingen haalt niets uit. Zij blijft beperkt tot de juridische ortho doxie. Een beslissing die formeel wettig is, kan niet ongedaan gemaakt worden. Verdedigers van het Egmontpakt bewe ren dat de twee Vlamingen die naast vijf Franstaligen het Brussels gewest exe cutief zetelen, schadelijke beslissingen kunnen verhinderen. De vraag moet inderdaad gesteld wor den of ze ooit een meerderheid tegen een beslissing zullen kunnen bekomen. Er blijft dus alleen de mogelijkheid ont slag te nemen. Maar ook dan wordt de betwistbare beslissing niet geblok keerd. De gemeentelijke kommissies bieden evenmin waarborgen. Zij hebben geen beslissingsbevoegd heid. Ze kunnen alleen niet bindende adviezen geven. Ook hier is de moge lijkheid van beroep een lachertje, in ge val van beroep beslist het Brussels ge west executief met «een dubbele meer derheid», een Vlaamse en een Fransta lige. Dit betekent echter dat de Franstaligen ieder Vlaams beroep kunnen kelderen De Vlaamse Brusselaars krijgen geen zeggenschap over eigen aangelegen heden Zij krijgen ook weinig of geen gelegenheid om eigen instellingen op te richten De gemeentelijke gemeen schapskommissies kunnen dat wel. Daartoe krijgen zij 20% van de begro ting van de gemeente. Dat de Vlaamse gemeenschap bijspringt is noch in het Egmontpakt noch in de Stuivenberg- teksten voorzienHet is echter duidelijk dat de Vlamingen met 20% van een gemeentelijke begroting weinig grote hoofdverantwoordelijken van de ver fransing. Hun huidig protest is op zijn minst schijnheilig te noemen en inge geven door plat elektoraal opbod. Ik moet er u toch op wijzen dat. zolang het kiesarrondissement Brussel- Halle- Vilvoorde met gesplits is, de franstali gen van de randgemeenten zowel bij gemeenteraadsverkiezingen als bij par lementsverkiezingen voor franstalige kandidaten kunnen stemmen. Na het uitvoeren van het Egmontakkoord zul len diezelfde franstaligen dit nog kun nen op voorwaarde dat zij zich tijdig inschrijven en daarenboven bereid zijn de zware rugzak te dragen. Zo zal hij voor elke administratieve, rechterlijke en sociale handeling naar de Brusselse gemeente van zijn keuze moeten om zijn zakèn af te handelenZo zou het wel eens kunnen dat de «genieter» van het inschrijvingsrecht dagelijks van Wem mei naar Ukkel moet trammen om te stempelen. Deze dificiliteiten (omae- keerde van faciliteiten) zullen er de oor zaak van zijn dat de franstaligen niet massaal van het inschrijvingsrecht ge bruik zullen maken. Zo ben ik van oor deel dat de Egmontregeling voor Brus sel de positie van de franskiljons op korte termijn zal afzwakken in de plaats van verstevigen. U meent verkeerdelijk dat de Egmontgemeenten faciliteiten krijgen. Faciliteiten maken het open baar bestuur van een gemeente officieel tweetalig. Dit is hier zeker niet het ge val. Ik begrijp uw vraag niet of wij straks faciliteiten krijgen in Gent, Antwerpen of Aalst. U maakt misschien grapjes? Ghis Willems: Bij sommigen rijst de vraag of franstalige minderheden in Vlaanderen straks ook geen faciliteiten binnen de autonome Vlaamse staat zul len gaan opeisen. Daar kan gewoon geen sprake van zijn, het gemeen schapsakkoord voorziet dit niet en sluit het dus uit. Anderzijds hebben de Vla mingen te lang de realiteit van Brussel onderkend; zij hebben te lang geloofd dat er slechts twee soorten Belgen zijn. Voorbeeld: men zou zich de omstan- geopend is. Daarenboven beschouwt de P.S C. de staatshervorming als een eindpunt. Er komt dus geen pacifikatie, alleen een schijnvrede, waarbij men de reeds op duikende nieuwe konflikten tracht te verbergen achter ingewikkelde struktu- ren en procedures die de vereenvoudi ging van de beleidsorganisatie onmoge lijk zullen maken. Jan Caudron: Ik zou hierop willen zeg gen dat wij vanuit onze sterkere eco nomische opstelling in de toekomst in staat zullen zijn onze prijs te stellen voor alles wat ons gevraagd wordt, aange zien wij struktureel gelijkberechtigde partners zullen zijn. Dit is een totaal nieuwe situatie die met de oude niets te zien heeft. Van toegevingen kan voort aan geen spraak meer zijn, aangezien dat wat klassiek als toegeving genoemd wordt rond Brussel enz. allemaal grondwettelijk zal vast liggen. De kapitale vraag is nu: «Hoe groot maken wij ons zelfbestuur?» Welnu, daar staan wij het sterkst. Ik ben er van overtuigd dat de positie van de Vlamin gen van die aard is dat wij voor iedere solidariteitsgeste die wij uit vrije wil voor Wallonië zullen kunnen doen een prijs zullen kunnen vragen die Wallonië graag zal betalen omdat dit voor Wallo nië de enige manier is om te overleven. En zo komen wij in België tot een situa tie die vroeger nooit bestaan heeft. Het zal duidelijk het belang van de twee (V W) zijn van te komen tot een wissel werking die op het eerste gezicht tegennatuurlijk lijkt maar bij nader toe zien mekaar perfekt aanvult. De Walen hebben altijd baas willen spe len in hun eigen gewest. Welnu als zij in hun gewest met eigen middelen niet kunnen rondkomen zullen zij verplicht zijn om aan de nationale kas te komen kloppen. Op dat moment zullen de Vla mingen zeggen: «Wij willen wel, maar wat geeft gij ons in de plaats'» Dit moet leiden naar zoveel zelfbestuur als wij Vlamingen zelf willen. Ghis Willems: Als men, behoudens de regionalisatie van de staat, ook de UCCL£ 'oeoorteio -o»« uto a se ieeiscttapsAAxn VCAAffS OLwcsT I I OKUSSLLS GLWLST I I WAALS GEWESr O.V.: 8. Hebt u een verklaring voor het sociologisch fenomeen, dat volgens de heer Nols - burge meester van Schaarbeek, trou wens onomkeerbaar, normaal en geheel logisch en verantwoord zou zijn, waarbij mensen (perso nen) voor een andere taal, een andere kuituursfeer, opteren? Is dit probleem niet een interne Vlaamse aangelegenheid? Binnen het Egmont gewest Vlaanderen bevinden er zich, bui ten de faciliteitsgemeenten en de nieuwe gemeenten met inschrij vingsrecht, een «kwalitatief» be langrijke minderheid franstalige Vlamingen. Krijgen die straks ook inschrijvingsrecht in een ander gewest? I.a.w. waarom geen «fa ciliteiten» binnen een autonome Vlaamse staat zonder inmenging van buitenaf. Hierbij denken wij aan de situatie in Finland waar binnen de auto nome staat Finland een minder heid territoraal gespreid Ziveed- taligen die ook tot de «betere» Vlaanderen of Vlaamse Franskiljons. U mag ook niet vergeten dat het stem men aantal dat zij op die manier zouden bijbrengen in de Brusselse gemeenten mets wijzigt aan het aantal zetels in die wetgevende vergaderingen. Diane D'Haeseleer: Het Egmontpakt heeft de Vlaamse Brusselaars niets te bieden. In het beste geval wordt de bestaande toestand bestendigd. De Vlaamse kinderen zullen zich blijven verlaten voelen in Franstalige scholen, oude mensen zullen de rest van hun dagen slijten in anderstalige bejaarden tehuizen, Vlaamse zieken zullen aan gewezen blijven op Franstalige dokters, Vlaamse gehandikapten op beschutte werkplaatsen waar zij moeten optornen tegen onbegrip en taalmoeilijkheden. Maar dit is nog met alles. De franstali gen krijgen nog extra kansen om hun macht en invloed in Brussel en omge ving verder uit te breiden. Nochtans had het anders gekund. De opzet zou moeten geweest zijn alle per soonsgebonden materies onder de be voegdheid te brengen van uitsluitend Vlaamse (respektievelijk franstalige) instellingen. Deze materies zouden zodoende ont trokken worden aan de bevoegdheid van de Brusselse overheden. De Vla ming zou dan toegang hebben tot eigen nederlandstalige inrichtingen en dien sten, werkend om het gezag van Vlaamse politieke organen en met Vlaams geld. De Vlaamse Brusselaars zouden dan verbonden zijn met Vlaan deren. Zo zou het moeten gegaan zijn. De werkelijkheid van Egmont en Stui- venberg is echter totaal anders. Er is nauwelijks sprake van Vlaamse bevoegdheid over Vlaamse aangele genheden te Brussel. Voorwaarden om tot een doeltreffende samenwerking van de Vlaamse gemeenschap met de Vlaamse Brusselaars te kunnen komen was de samenvoeging van de 19 ge meenten, of de oprichting van een Vlaamse en een Franstalige gemeen schapskommissie per gemeente, dat al minder doeltreffend zou zijn vermits de versnippering blijft bestaan Het valt ook met te verwachten dat een Brusselse gemeente een hand zal uit steken om haar Vlaamse bewoners ei gen ziekenhuizen, scholen en dergelijke te bezorgen. Er is m het Egmontpakt ook weinig of niets dat hun daartoe kan dwingen. Het Vlaams gemeenschapsexekutief heeft niets in de pap te brokkelen. Het administratief toezicht (de voogdij) dingen kunnen doen. en op samenwer king tussen gemeenten moeten ze wel met rekenen, de franstalige meerder heid in de Brusselse gemeenten zal die Vlaamse bundeling niet bevorderen. De Vlaamse gemeenschap krijgt weinig kans om aanvullend op te treden. In feite wordt dit verhinderd door de bepa ling in het Stuivenbergakkoord dat de kredieten voor kulturele aangelegenhe den, die nu uitgebreid worden tot de persoongebondèn materies, op het huidig peil behouden blijven. In die om standigheden kunnen noch het ge meenschapsexecutief noch de neder- iandse kuituurkommissie waarvan de financiële problemen nu reeds vol doende gekend zijn. daadwerkelijk, ju ridisch en financieel bijstand ver lenen. De Vlamingen in Brussel blijven met handen en voeten gebonden aan de Franstalige meerderheid. Van autono mie voor de Vlaamse bevolking is er geen sprake Jan Caudron: De Vlamingen die zich te Brussel laten verfransen mag men niet steeds de steen gooien. Hun houding is inderdaad een sociologisch fenomeen dat wel omkeerbaar is op voorwaarde dat de slechte wetten veranderen en de strukturen veranderen. Wie in Brussel Vlaming wil blijven moet een onverdro ten gevecht van elke dag leveren, elke dag een held zijn. Ik verwijs hier naar mijn voorbeeld van de milicien. Kunnen wij het sommige Vlamingen zonder ruggegraat, die niet zo gemoti veerd zijn als wij, kwalijk nemen wan neer zij op zekere dag de strijd opgeven en zich laten verfransen' Zij willen hun kinderen dat voortdurend getwist be sparen en sturen ze naar de Franse school, vlak bij de deur In de huiskring spreken zij nog «Vloms», maar na één generatie ver staan de grootouders de kleinkinderen niet meer. Dit drama, dat Nols onom keerbaar noemt, wordt nu door de nieuwe strukturen (eerder uitgelegd) wel omkeerbaar Wij kunnen het ver fransingsproces vertragen, stilleggen en de verloren schapen gedeeltelijk te rugwinnen Elke vergelijking loopt mank. ook uw voorbeeld van Finland Indien sommige burgemeesters van de Egmontgemeenten, die nu zo Vlaams van de toren blazen, vroeger even radi- kaal geweest waren dan zou het in hun gemeente niet zo ver gekomen zijn. Door franstaligen naar hun winstge vende verkavelingen te lokken zijn zij de öigheid kunnen voorstellen dat een stuk Nederland bij België wordt gevoegd. In dat geval zou dit stuk Nederland een ander gewest vormen dan Vlaanderen (bij een ingebeelde gewestvorming), alhoewel het over taalgenoten gaat. Ge lijkaardig daaraan zijn de Vlamingen te Brussel in hun specifieke (Brusselse) situatie en dus verschillend van de an dere Vlamingen. Hun specifiek karakter moet tot uiting komen in een afzonder lijke struktuur. D.V.: 9. Ziet u het Egmontak koord als een eindpunt of als een eerste stap? In het laatste geval een eerste stap naar wat? Heeft dit akkoord de bedoeling of houdt het de bedoeling in om echt en geheel zelfbestuur in rechte en in feite te verlenen aan Vlaanderen of is dit de nieuwe geregionaliseerde vorm van het «Belgique de papa», het België der 2000 families? Mare Galle: De evolutie zal uitwijzen of de wet die wij nu behandelen later nog zal worden aangepast aan nieuwe situa ties. Dat kunnen wij nu niet voorspellen maar niets bli|ft, alles veranderd. Waarom zouden wij dan ook, als het blijkt dat de twee gemeenschappen nog een grotere autonomie wensen te heb ben, die wet niet aanpassen. Diane D'Haeseleer: Het is een slechte uitgevallen poging voor een zekere vorm van zelfbestuur aan de gemeen schap geworden. De reden ligt in het feit dat dit akkoord opgedrongen wordt aan een land in de vorm van een regeerakkoord tussen zes partijen. Of dit alles zal bijdragen tot een pacifika tie blijft de grote vraag. Is de wil tot samenleving nog wel aanwezig? Alvast twee regeringspartijen hebben duidelijk gemaakt, dat zij de huidige hervorming slechts als een overgangs plan beschouwen Het F.D.F. be schouwt de overeenkomst als een eer ste verworvenheid. Het beoogt de vol ledige verfransing van Brussel hoofd stad en de terntorale uitbreiding van Brussel over een belangrijk deel van Vlaams-Brabant. Ook de Volksunie wil dit akkoord veranderd zien Zij be schouwt het als een eerste stap voor waarts. Voorzitter Schiltz heeft te kennen gege ven dat de diskussie over het zoge naamd ekonomisch federalisme reeds overkoepelende staatsthjktuur wil be houden wat tot nader order wel de bedoeling is van eenieder kan men zich redelijkerwijze geen nog grotere uitbreiding van de bevoegdheden der gewesten voorstellen. Jazeker, onder wijszaken en ontwikkelingszaken staan niet als zodanig bij naam vernoemd in de reeks van de gewestelijke bevoegd heden. Bij nader tekstonderzoek vallen deze twee materies toch onder de ge westelijke bevoegdheid (met uitzonder ing van wat onder het schoolpakt valt). Weze opgemerkt dat aan de gewest raad, samen met de nationale wetge ver, net residu van de bevoegdheden (art. 28, par 3) wordt toegewezen. In de praktijk zal het er op neerkomen dat de nationale wetgever in de politieke onmogelijkheid zal worden gesteld om nog anders te beslissen eenmaal een gewestraad op grond van zgn residuaire bevoegdheid zal hebben gestatueerd D.V.:10. Bent U zelf voorstander van «volledig zelfbestuur»? Tot op welk niveau zou U dit zelfbes tuur zelf wensen? Hoe ziet U dit in een volgende fase te verwezen lijken binnen een Belgische federale staat zonder nieuwe toegevingen aan het derde ge west Brussel? Mare Galle: Ik vestig er uw aandacht op .dat de Vlamingen, via de ordonnantiën, zoals ik hierboven heb gezegd, en die ordonnantiën hebben kracht van wet ten aanzien van de regionale materies, zelfs bestaande wetten kunnen wijzi gen. Dus. het ligt voor de hand dat wij die zullen wijzigen in de richting van een verbetering van de huidige situatie wat die materies betreft. In elk geval zal het zelfbestuur, wat die materies betreft, totaal zijn en zijn wij aan niemand ver antwoording meer verschuldigd. Ik zie dus echt niet in hoe men ons er toe kan nopen toegevingen te doen aan het Brusselse gewest Diane D'Haeseleer: Zie vraag 8 eerste paragrafen. Jan Caudron: in de huidige omstandig heden zijn er onderhandelingen ge weest vanuit een meerderheid, die we liswaar Vlaams is maar die door de grondwetsherziening van 1971 gemi- norizeerd werd. Wij zijn dus gebonden aan het feit dat in België geen enkele grondwetsherziening nog mogelijk is zonder het akkoord van de Walen. Dit is de huidige toestand. Eenmaal het pact in voege gaan wij naa een totaal nieuwe situatie (nogmaals waarin structuren bestaan en waarin d gesprekken niet meer zullen gehoude worden tussen minderheid en meei derheid. maar wel van gemeenscha tot gemeenschap. Dit is een innovatie' Wij zullen dan niet meer verplicht zijn t onderhandelen maar we zullen onze tij kunnen afwachten Wanneer wij on bevinden in een positie waarin onz kracht niet groot genoeg is om nieuw toegevingen van de Franstaligen af t dwingen, dan zullen wij onze bek i onze pluimen houden. Wij zullen ht gesprek slechts heropenen op oger blikken die voor ons gunstig zijn. I geloof dat hier het fundamenteel ondei scheid ligt tussen de optimisten en 0 pessimisten in het Vlaamse kamp. I reken op de grotere Vlaamse dinamie en op de totaal omgeslagen ekonom sche toestand in België. Ik ga er van u dat wij Vlamingen niet alleen politiek c meerderheid zijn, weliswaar geneutral zeerd door de grondwetsherziening va 1971, maar dat wij gewoonweg c sterkste component in het Belgisc geheel zijn en dat wij dus eerder vroe dan laat in staat zullen zijn om onze vt op te leggen. Moet dit gepaard gaa met nieuwe toegevingen? Absökji niet! Ghis Willems: Met deze hervormir brengt men de gemeenschappt Vlaanderen en Wallonië in feite op er kleine stap van volledig zelfbestuu Men geeft aan deze gemeenschappt demokratisch verkozen gemeenschai pen en geëigende bestuursorganei Om tot volledig zelfbestuur te komen z zich in de toekomst nog in hoofdza; het probleem van de eigen financit stellen. Het is wel duidelijk dat het vc maakt technisch installeren van e< zelfstandig Vlaanderen geen onove komelijk technisch probleem is, ook r niet. De hoofdzaak is wel te weten of politieke wil daartoe aanwezig is. Ik de de mening van de grote meerderheid dit land dat noch de internationale koi tekst noch enige andere reden, er or moet toe brengen het gemeenschapp lijk «vaderland» nu uit te schakelen. D.V.: 11. Premier Tindeman heeft gezegd dat het Egmontat koord geen federalisme beteker en dat uit de regelingen van d akkoord met betrekking tot Bruj sel de «Vlaamse Beweging» ee andere houding tegenover Bru; sel is gaan aannemen dan vroege traditioneel het geval was. I tegenstelling met wat Antwei pens Burgemeester Lode Crae] beckx destijds uit en nadrukkc lijk stelde, laat Antwerpe (Vlaanderen) nu Brussel los? Mare Galle: Indien Vlaanderen Bruss had losgelaten dan zou er al lang ee gemeenschapsakkoord zijn gewees Precies omdat wij het niet loslate duurt het zo lang en is het zó ingewil keld geworden. Wat de uitspraak va Tindemans betreft moet ik het volgenc antwoorden: Federalisme is een woor waaraan men een verschillende inhou kan geven. Voor sommigen is het tan een toverwoord geweest. Maar ik der dat wij gerust van een konfederatie mr gen spreken. Diane D'haeseleer: In Egmont is gee pakt tot stand gekomen, slechts ee politiek akkoord, dat gesloten werd oi partijpolitieke redenen: de splitsing va het land in drie gewesten met in iedi gewest een heersende politieke parti Dit akkoord zal slechts stand houde zolang de regering in het leven blijft e het zal slechts voltooid worden mits ee diepgaande grondwetsherziening d zich over twee legislaturen uitstre waardoor het land en zijn instellinge gedurende ten minste 5 jaar in de volli dige onzekerheid worden gestort De wil van de kiezers werd hier op ee ongelooflijke wijze miskend. Zij werde over deze hervormingen niet geraai pleegd. Zij worden buiten spel gezet e op het ogenblik waarop zij voor de ee ste maal hun mening zullen mogen gi ven over deze staatshervorming, z men reeds een heel lange weg hetibe afgelegd, waarop nog moeilijk k? worden teruggekomen. Jan Caudron: De unitarist Tindemar zegt inderdaad dat het Egmontpa geen federalisme betekent maar eerdi een fonfederatie is Met andere woo den vindt de unitarist Tindemans dat c te ver gaaf, te veel zelfbestuur geeft az de deelstaten en daarom is hij heimeli tegen en staat hij niet 100% achter h pakt en deze regering met federalister Dat Vlaanderen Brussel nu loslaat is et vrijblijvende bewering van U die if: ders uitvoerig weerleg Ghis Willems: Het anti-konstitutione geacht artikel 86 van de wet op c staatshervorming voorziet een systee van gemeentelijke gemeenschap kommissies te Brussel als waarboi voor een effektieve Vlaamse aanwezii heid in het Brussels gemeentebeleic Deze waarborg wordt zwaar betaald tt koste van Vlaams-Brabant. Vlaandert zegt Brussel niet los te laten en heeft wat voor over! Er was geen sprake g< weest van randgemeenten en Egmon wijken hadden wij Brussel opgegevei In feite wordt een deel van Vlaam: Brabant opgeofferd aan Brussel. DEZE REPORTAGE VAN ERICH VANDER ELST vervolgt volgende week

De Voorpost | 1978 | | pagina 17