tauMidhÊ Motie van C.V.P. arrondissement Aalst vJ MET MARC GALLE EN DE BSP DE DANSVLOER 2 - 20-10-1978 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in de korten nuut langer. We klampen ons vast aan onze taak. We klampen ons niet vast aan de macht. WAT WIJ WILLEN T. Van Overstraeten Middenin deze krisis, en voor aleer de dingen hun loop ne men in de een of andere rich ting, is het goed om nog eens duidelijk te stellen waarom het ons te doen was, is en blijft. Wij willen de Vlaamse Staat. In het Gemeenschapsakkoord zien wii het middel om hem vooralsnog met onvolmaakt heden en beperkingen, onom keerbaar te maken en vatbaar voor verdere groei. Wij willen de Vlaamse Staat niet prijsgeven voor zoge naamd grondwettelijke bezwa ren. Vooral dan wanneer deze bezwaren geformuleerd wor den nadat het Gemeenschaps akkoord en de wetteksten die er uit resulteren herhaaldelijk goedgekeurd zijn door de hele meerderheid. Herhaaldelijk ondertekend zijn door alle meerderheidspartijen, door de ministers en door de eerste- minister zelf. Daarenboven goedgekeurd zijn in eerste en tweede lezing in de Bijzondere Kamerkommissie. Wij zijn Vlaams-nationalisten. Ons partijsekretariaat ligt aan het Barrikadenplein, op de hoek van de Omwentelings straat en de Voorlopige Be windstraat: namen die er aan herinneren dat de rampzalige unitair^ voogdijstaat 150 jaar geleden uit nogal een andere grondwettelijkheid werd gebo ren dan degene die thans laat tijdig wordt ingeroepen. Omdat wij met hart en ziel de Vlaamse Staat willen zijn we echter ook in deze moeilijke omstandigheden bereid, ope ning te laten voor een gesprek. Dat men dit niet uitlegge als een teken van lankmoedigheid. Qua overtuiging en qua tempe rament zouden we nogal wat liever al onze duivels ontbin den. Verbale krachtspatserij is echter gemakkelijk. Dat is ons eens te meer opgevallen toen wij in de ««Standaard» van eer gisteren vast konden stellen, hoe een geboren en getogen unitarist met de houten sabel van een brallerig separatisme zwaait. Wanneer wij de moei lijke en vaak ondankbare weg gekozen hebben van de feder ale hervorming van dit land, dan is het omdat wij nationalis ten zijn. omdat wij Brussel niet willen prijsgeven, de thuis van honderdduizenden Vlamingen. Sinds de Tïndemans- grondswetsherziening van 1971 kan de hervorming van de staat meer dan ooit slechts het resultaat zijn van een akkoord met de franstaligen. Dat is niet onze fout. Wanneer wij met franstaligen met vaak arro gante en bekrompen franstali gen in een meerderheid zit ten, dan is het niet orndat we hen graag zien. Dan is het omdat wij eens en vooral altijd verlost willen zijn van hen en van hun voogdij. Wij houden daarenboven van het politiek fatsoen, zonder hetwelk de demokratie onleef baar wordt. Ais een gegeven woord geen gegeven woord meer is, houdt de demokratie op te bestaan. Zolang er, zij het nog slechts een waterkans bestaat om, op grond van een eerbaar verge lijk en in goed fatsoen de Vlaamse Staat te bereiken, blij ven we beschikbaar. Geen mi- EEN ONVERANTWOORDE CRISIS! Wanneer de heer Tindemans vorige week voor de tweede maal het ontslag van zijn rege ring aankondigde in het parle ment zonder zijn collega's mi nisters te raadplegen, beging de ex-eerste minister ander maal een daad van grove onve rantwoordelijkheid: de man die steeds de mond vol had over demokratie. respekt voor onze staatsinstellingen en politieke eerlijkheid, lapte voor de 2de maal de demokratische spelre gels, aan zijn hielen. Hij be wees hierdoor een zeer slechte dienst aan het land en aan de politieke demokratie. GEEN MOMENT VOOR EEN REGERINGS- KRISIS Het land kan zich op dit ogen blik geen regeringscris van lange duur veroorloven. Op een ogenblik dat de sociaal- economische problemen drin gend vragen om een oplossing zou het getuigen van onve rantwoordelijkheid bovenop een onverantwoorde rege ringscrisis nog verkiezingen uit te schrijven, wat het land voor minstens 3 maand zonder re gering zou overleveren aan alle mogelijke gevaren. De socialis ten hebben steeds loyaal mee gewerkt om uit het moeras van de gemeenschapsprobelemen te geraken, teneinde de han den vrij te krijgen voor de aan pak van de ernstige sociaal- ekonomische problemen. De C.V.P. verkoos echter op een ogenblik dat een oplossing van de gemeenschapsrpoblemen in zicht was alles andermaal op de helling te zetten en aldus een grondige aanpak van het werkloosheidsprobleem an dermaal onmogelijk te maken. Men kan zich vragen stellen over de verantwoordelijkheids zin van sommige politici: voor sommigen is het politiek op portunisme meer waard dan het belang van het land en van de werkende bevolking. Als so cialisten willen we dat de poli tiek ernstig bedreven wordt, dat niet jaarlijks of om de 6 maand een eerste-minister in eigen naam een regeringscrisis uit lokt, dat het vertrouwen in onze instellingen wordt beloond met ernstig regeringswerk en rege ringen voor 4 jaar! Het land heeft een stabiele en sociaal-vooruitstrevende ploeg van bekwame en dynamische mensen nodig! Martin HUTSEBAUT Pol. Secr. B.S.P. NAAR VERKIEZINGEN? Bij het ter perse gaan van dit artikel rijzen op nationaal vlak nog tal van onopgeloste en poli tiek zeer onduidelijke vraag stukken op Zal de informateur er in slagen de huidige (gevallen) meerder heid terug in de regeringsband te krijgen? Of moet er naar de stembus gegaan worden? Het is een feit dat daar waar eens het wantrouwen heeft ge heerst er werkelijk niet veel po sitiefs meer te verwezenlijken valt. In plaats dat de zes partijvoor zitters een oordeel moeten vel len over wat er gebeurd en wat nu voor de toekomst dient ge daan, zou men beter het woord aan de kiezer laten. De zelfde zes partijvoorzitters hebben verleden week woens dag, te wijten aan een plotse linge wijziging van de visie van de Eerste Minister, in het zand gebeten Tindemans heeft ze op hun plaats gezet. Wat hij hen in het aangezicht slingerde, hebben anderen sedert verscheidene maanden al gezegd en ge schreven. De gewone burger, die hem woensdagavond op radio of televisie hoorde, zal in stemmend geknikt hebben: de partijvoorzitters hebben gesold mei de instellingen van de rechtstaat. Maar hij zou veel geloofwaar diger zijn geweest en hij zou bovendien een dienst aan het land hebben bewezen, indien hij enkele maanden eerder de besluiten zou getrokken heb ben uit de verkrachting van de demokratische rechtsregels. Men heeft te veel tijd verloren. Door nu nieuwe probeersels met dezelfde of met andere bondgenoten te overwegen, zou men nog meer tijd verlie zen. De staatshervorming is een te ernstige zaak en de crisis is te diep opdat men alles zou ver geten en vergeven. De kiezer heeft het recht om zich uit te spreken over Egmont en over de ontaarding van onze instel lingen. Hoe sneller, hoe beter. Diane D'Haeseleer NIET OPKALEFATEREN! Tindemans is nog eens verbol gen naar de koning gelopen en deze heeft zijn ontslag aan vaard. De regering lag er. Intus sen is Vanden Boeynants als informateur aangesteld. Hij is tegen nieuwe verkiezingen, en dit zal de BSP en de Volksunie zeker verheugen en meteen één der hoofdargumenten worden in de onderhandelin gen Want BSP en VU hebben allebei méér dan redenen te over om angst te hebben van een konfrontatie met de kiezer. De rechtsen in de CVP hebben er geen angst voor, maar ge zien ze hun bondgenoten- gevangenen nooit zo sterk in hun klauwen hebben gehad en absoluut geen zekerheid heb ben een gunstiger situatie te kunnen verhopen om hun rechtse plannen inzake de sociaal-ekonomische en com munautaire problemen door te voeren, verkiezen ze van een krachtmeeting af te zien. Er is in en rond de regering en in het Parlement een school voorbeeld opgevoerd van wat de man in de straat soms de vuile politiek noemt, ledereen wendt voor benadeeld te zijn geworden, iedereen maakt zich voor de TV-lenzen kwaad, maar in feite denkt iedereen al léén aan zijn elektorale kansen voor morgen of overmorgen en is de enige bedrogene de kie zer, die om een of andere reden in één van deze heren zijn ver trouwen heeft gesteld. PACIFICATIE Hierbij staat een brief afgedrukt die een Brussels Vlaming (St. Pieters Woluwe) kreeg toege stuurd als antwoord op zijn ver zoekbrief om herstelling van zijn Hifi-toestel. Dit antwoord is in de eerste plaats een zoveelste waar schuwing voor ons Vlaamse mensen, hopelijk is dit ook eens een waarschuwing voor onze Vlaamse parlementsle den die Egmont als enig zalig makende oplossing voor ons Vlamingen, willen voorstellen Een Egmont-pakt dat ons de toch zo hoognodige pacificatie, in dit land, gaat bezorgen. Maar het woord pacificatie staat niet in de francofone Brusselse woordenboeken. Voor deze achtbare briefschrij ver zijn wij Vlamingen te dom om in Brussel te leven en te werken. Wie had het over Pacificatie? Van Mossevelde Willy Natuurlijk heeft Schilz angst Hij heeft grof gespeeld en, in de hoop in het Vlaanderen van morgen tot een staatsman te kunnen uitgroeien, heeft hij zijn eng-nationalistische volgelin gen meegesleept, met als tweevoudig resultaat, de scheuring in zijn partij en van daag de kans met totaal lege handen uit de regeringsmeer derheid te vliegen en voor de kiezers te verschijnen. Natuurlijk zijn de Vlaamse so cialisten niet erg in hun schik. Zij hebben meegedaan om rondom alles wat aan de top gebeurde een mistgordijn aan te leggen, en intussen een kri- siswet te aanvaarden die naarmate ze zal toegepast worden met de dag méér pro test van de werkers zal uitlok ken. En terwijl die krisiswet en de volmachten in. kannen en krui ken zijn, eist rechts nu een communautaire oplossing in schuif kens en naar eigen wil. Verkiezingen zijn voor een par tij als de KPB geen pleziertje. Wij zijn er niet ten allen prijze op uit En toch zeggen wij dat op kalefateren van de regerings schuit niet zal helpen, en zeker de arbeidersklasse geen voor delen zal brengen. Het is voor de arbeidersbeweging méér dan ooit het moment om haar eisen klaar en duidelijk te for muleren. De BSP kan aan de regering deelnemen, maar dan met een konkreet programma dat aan de manoeuvers aller hande een einde maakt: voor de 36-urenweek - voor belas tingen op de grote fortuinen en bestrijding der belastingsont duiking - voor vermindering der legeruitgaven - voor struktuur- hervormingen in de energie- sektor, staal en tekstiel - voor rechtstreekse verkiezingen der gewest- en gemeenschapsra den. Geen mistgordijn meer, geen manoeuverpolitiek waarvan de partijleiders voor de TV zelf toegaven dat de gewone man er niets kon van beqriiDen, maar een open klare politiek die het vooruitzicht biedt van kon- kreet aanpakken van de pro blemen met demokratische op lossingen. Zijn we te revolutionair? We geven de lezer de raad eens opnieuw de kiesprogramma's en de eisencohiers van de vak bonden door te nemen. Het is veel beloven en... snel verge ten dat naar de huidige toe stand heeft geleid. Werkers, eis van uw organisa ties dat ze de topleidingen hun programma's voorhouden! Ray De Smet PIJNLIJK MISVERSTAND Het weekblad Voor Allen is een publicatie ten behoeve van de B.S.P. leden en kan dus enkel binnen die kring gezien worden. In het blad publiceert Mare Galle onder de titel «Socialisme is vrijheid- een doctrinale stelling- name die echter ook bij de C.V.P. om een antwoord vraagt. Inderdaad, er wordt gesteld dat voor het socialisme «vrijheid- be tekent: een zo groot mogelijke on afhankelijkheid \an de ene mens tegenover de andere Deze vrijheid wordt verwezenlijkt door een betere verdeling van de macht, de kennis, het inkomen, het bezit en de arbeid. Alhoewel voorge houden wordt dat alleen het socia lisme naar deze vrijheid leidt, wordt ook de linkerzijde van de C.V.P. («de kleurloze middenpar tij-) opgeroepen om daaraan mede te werken. De C.V.P. linkerzijde wordt ook opgeroepen om de sa menwerking met haar rechterzijde vooraleer bij verdere samenwer king met rechts, het nieuwe Eu ropa ook bevlekt geraakt met de vlakheid en kleurloosheid van het kapitalisme. Tot zover Mare Galle. Dit artikel verwekt bij mij de in druk v an een pijnlijk misverstand. Wij christen-democraten beogen vrijheid door solidariteit. Het woord -christelijk- in de bena ming van onze partij verwijst naar deze solidariteit: het gericht zijn op de ganse bevolking (en niet al leen op één klasse, en niet alleen maar op -de elite- of op -de arbei ders-). Het opnemen van verant woordelijkheid voor allen en het v oorslaan v an solidariteit onder al len. Onze christelijkheid bena drukt de waarde van elke mens en van het menswaardige in de maat schappij. Wij denken zells dat de christen democraten het best geplaatst zijn om het hoold te bieden aan de nieuwe problemen die zich voor doen in een nieuwe wereld. De socialisten en de liberalen, voor zover hun |X),!itieke doctrines ge vestigd zijn op de sociaal- economische toestanden uit de 19' eeuw in enkele landen waar de in dustriële rev olutie doorgang v ond. baseren zich op sociologische ge gevens die niet meer stroken met de werkelijkheid. De christen democraten hebben geen |x>li(iekc doctrine a priori, slechts enkele fundamentele opvattingen over mens en maatschappij van waaruit zij. in confrontatie met concrete problemen, steeds aangepaste programma's kunnen maken. Zo gelden bij ons als fundamenteel: het geloof in de mens. in zijn be kwaamheid tot vrijheid, tot rede lijke. zinvolle beslissing voor zichzelf, de solidariteit, niet alleen in eigen groep, maar een solidari teit gevestigd op medeverant woordelijkheid voor de anderen, ook al is de andere met ingelijfd in de organisatie, ook al is hij een vreemdeling. Wij willen in de or dening van het economisch leven een samenspel en een evenwicht tussen vrij initiaticl. groeperingen en nvcrtieidsinstanlics. omdat wij daarin zoeken het maximum aan medczeggingsschaj». Wij willen een maatschappij gevestigd pp ethische normen met vrijheid voor eenieder in eigen overtuiging, in loyuuleit. bij uilsluiting van elke agressiviteit van de enen tegen over de anderen of tegenover de gemeenschap. Wij wiilet menswaardige sanlcnlcving Het is zeker waar dat in alk tickc bewegingen burger: den zijn die deze standputi sommige van deze standj kunnen bijtreden. Wij kunnt cindwccgs samen verder Een oproep tot doorbreken strukturen zoals in het sol tisch artikel te lezen staal, een vermoeden van prosel op dat de socialisten niet sic Christelijke Volkspartij is i geheel te nemen. Ghis W olksv ertegenwod vergissin ïn: «wie seft, mag n wij vertra i Gods Voorzi i wij geen pau I WIJ MENEN I Op het arrondissementeel kongres dat doorging verleden zaterdag te Aalst met als tema «Welzijnszorg in de Gemeente» werd in verband met de politieke toestand ingehaakt op de aktualiteit Volgende motie werd dan ook eenparig goedgekeurd. Het Arrondissementeel Kongres van de C.V.P. Aalst, na kennis genomen te hebben van de omstandigheden waarin premier Tin demans het ontslag van zijn regering heeft aangeboden is ontsteld over de wijze, waarop bepaalde partijen van de rege ringsmeerderheid de eerste minister onder druk hebben willen zetten om afstand te nemen van de parlementaire prerogatieven en geen rekening te houden met de grondwet, is verbolgen over de lastekampagne tégen de persoon van de eerste minister en kant zich scherp tegen de pogingen van de politieke tegenstanders om een wig te drijven tussen de eerste minister en de voorzitters van de C.V.P., gelooft niet dat het land kan gediend zijn met een overhaaste stemming en toepassing van het ontwerp tot hervorming van de staatsinstellingen en is van oordeel dat slechts een geleidelijke toepassing ervan, in eerbied voor de grondwettelijke beginselen, de beste waarborg is om het land niet in avonturen te drijven. Betuigt zijn onvoorwaardelijke steun aan partijvoorzitter Martens en dankt hem voor zijn onverdroten inzet ten bate van het land en de partij. Geeft tenslotte uiting aan zijn bewondering voor de vastberaden heid van de eerste minister en aan zijn volledige gehechtheid aan de persoon van Leo Tindemans op een ogenblik dat hij, omwille van de institutionele krisis. meer dan ooit onmisbaar is voor het land. Habemus Papam 't Is vrijdagavond 13 oktober; morgen begint het konklaaf om de opvolger van paus Jan-Paul te kiezen; wanneer u dit artikel leest, zal er m.i. al een nieuwe paus gekend zijn. Vijgen na Pasen dus? Oordeel zelf! Nooit in de geschiedenis is een pauskeuze zo gevolgd ge weest als die van Jan-Paul I Dat is in de eerste plaats te danken aan de moderne kom- munikatiemedia, speciaal aan de T.V. Dank zij dit wonderbare middel hebben millioenen mensen meegeleefd met de begrafenis van Paulus VI; werden wij gein- teresseerd aan de manier van de pauskeuze en kwamen we vooral onder de indruk van de charismatische figuur van de nieuwe paus. Het is al lang ge weten welke invloed er kan uit gaan van de T.V.: denkt aan de grote sommen die worden uit gegeven voor de kommerciële reklame. De natuurlijke hou ding van de nieuwe paus, zijn spontane lach, zijn eenvoud en opene gemoedelijkheid, zijn menselijke taal en zelfs een ze kere onbeholpenheid: dat wa ren zovele redenen waarom de kijkers geboeid waren door Jan-Paul I. Wij denken nochtans dat dit al les maar mogelijk was, omdat in de wereld zelfs voor nietkato- lieken en ongelovigen de paus Zaterdag had onder grote belangstelling, men spreekt van 2500 aanwezigen, liet jaarlijks bal volksvertegenwoordiger Mare Galle plaats. Onder de vele vooraanstaande politici bemerkten minister Boel naast Mare Galle op de foto), staatssekretaris De Wulf, senator V'ernimmen. cieraadsleden De Maglit en Uyttersprot. Naast de vele danspasjes konden zij ook de Fiesta Tropical show van de Frinsencaemere bekijken. Er werd eveneens een jazzballet opgevoerd onder leiding van Lutgard Van Nuffel. (JM) Wij hebben een Paus! van Rome het grootste morele gezag is. Wij zijn ook zeker dat dit uiterst korte pontifikaat niet zonder in vloed is geweest voor de toe komst. Jan-Paul I heeft schoon schip gemaakt met sommige gebruiken die de mensen van onze tijd niet verwezen naar de Heer Jezus zelf: pracht en praal moeten voorzichtig en met reden worden aangewend, anders blijven deze beter ach terwege. De algemene sympa- tie veroorzaakt door zijn een voudige, spontane, liefelijke verschijning, wijzen erop hoe belangrijk dit alles is, ook voor een paus. Hoe gaat zijn opvolger zijn, wie zal het zijn? Ik hoorde mensen vragen: gaat het een jonge paus zijn, een progressieve of behoudsgezinde, ene van links of van rechts? Laten wij aan die vragen, aan die etiketten niet te veel belang hechten! Als katolieken geloven wij dat God met zijn kerk en dus met de paus moet zijn. «Ik zal altijd met u zijn»: deze woorden zijn zeker op de paus van toepas sing. Maar daarbuiten spelen de persoonlijke hoedanighe den van de paus een grote rol. Wij moeten evenwel voorzich tig zijn in ons oordeel: wie is er jong of oud? Welk belang heeft dat voor het bestuur van de kerk? Was Joannes XXIII progressist? Volgens mij niet, maar het was een «rrw De paus mag niet de pau< van één richting zoals eei der of moeder niet vad< moeder mogen zijn van meerdere van hun kindere is de paus de «pontifex- brug tussen de verschill richtingen. Alle katolieken veel mogelijk mensen mc in hem trekken herkennei Kristus zou hebben gehad is er progressief op alle g< den van het menselijk de en handelen? leder een mengeling van geda< en opvattingen, van trekken en paus die beslissingen treffen op zo vele heeft raadgevers en nodig; in de keuze van laatsten kan hij zich vergi Niemand, ook niet een volmaakt: maar van persoon aanvaarden makkelijker een mensen goede na slapen»! Besluit, laten wij hebben in Gods heid en laten sen» ZOALS HIJ ZOU MOETEN VOOR ONS: WIJ ZIJN ALLEEN IN DE KERK. de C. DE va he

De Voorpost | 1978 | | pagina 2