m@lh pikfetof HANDELSVERTEGENWOORDIGERS VIEREN 50-JARIG BESTAAN VAN BEROEPSVERENIGING BIJ DE AALSTERSE ONGENOEGEN POSTBODEN AALSTERS BELFORT IN DE VERF VR0UWENK0MITEE NIET ZO GELUKKIG MET PUBLICITEIT ROND VROUWENHUIS SERAV DESIGN CENTER De Voorpost - 20-10-1978 - 3 nganiseerde in samenwerki stelling voor de jeugd. lede. NEN OELEFANT es azoci n groeite biest en hè kaan oeik nog missen! W'orom zol ek ik tèn ne kier ni meigen abies zèn? Awei ja. as ek hier verleide weik schreit dat er geer in Brissel lenen on de kop van ons goevernement zat die on zènne zeitel plèkten gelèk as ne sjinzjip on ne vaisen tand, 'n hooi "k toch ni gepeisd dat he nog in dezelste weik zol algestapt hemmen. En meh de deir geroedj in len koleereEn tèn sertoe as ge wetj dat deis ertiekclkes op toyd moeten binne zèn v er teigen 's vroydaos geried te zèn. tèn - kejje oeik wel peizen dat er op 'n klein weik toyd veil kaan eranderen hein. Sertoe as ge 't malheir hetj van oever poletiek te klappen. Want van ne polletieker meigde van alles verwachten. Zelfs iet dagge nie 'n kentj verwachten En "t was tèn verleide weik van: lapkoe. 'k stap het at en trekt gajjer na voesj ajjere plang En aal d' ander zaoten der azoei mor 'n betjen verbab- bereird boy Hoe zojje zeil zèn as 't annen boos aal meh ne kier afstapt zonder dagge kennen a veirzérgen pakken hetj ver dennen opslag die 't 'n beloofd hooi der agaa nog deir te trekken. Mor ja, da zal toch ghiel zeikes mor ooitstei zèn zee. want kommen doet da toch, es 't vandoag ni 't es meiren. Al moste men verom moete gon kiezenWa dat ons vanoyges weiral ne kier eh schoein sengsken goo kosten. Mor allei, 't zal na zeikes op ienegte miljoenljes schildj mier of minder nimmer oonkommen zeikes? Op d' len of d' ander manier zelle ze da toch verom ooit ons zakken kloppen. En domei zèn ze na verom on 't zoeken, 'k Kroyg azoei stillekesoon eh gedacht dat er teigewoerdeg ni veil anders gedoon 'n wert as gezocht. Nor vanalles en nor nog mier. In Brissel nor ne nieven iesteminister. In Roeimen nor ne nieve Paas. As teis hoeksken ooitkomt zelle men allicht al ienen hem men, mor op deize moment bloze ze toch nog attoyd zwerte roeik ooit heer poyp. In Olsjt nor nen nieve prezzedent ver de Draoken. Nomen nieve scheipenen, want door in 'tschepekolleizje begintj da gralèk goed op ridderidderid - van -1 - stoeleken te trekken Nor nog ienegte stroten woor da ze nog ne saansenik kenne maoken of parkeirmeiters plasseiren. Of verbien van te parkei- renAs ge naa nor 't stad moetj ienegte kommisjes doeng, zojje iest van opavans ne wegwoyzer moeten opstellen vér te zing lans woor dagge moetj royn ver van d' ien stroot nor d'ander te geraoken. Of zol dad allicht zen ver op a gemak ne kier goed aal de transjeis kennen te zing die ze lanst alle kanten on 't graoven zèn? Of es dad oeik 'n manier vér 't de mensjen moei te maoken van meh heren ottomobii nor 't stad te kommen. In elk geval ver 't profoyt on den naft 'n es 't ni zee. Want de kértste weg tissen twie poentjen es teigewoerdeg ne kilomeiter of zes arrond Woor dat er oever ienegte weiken oeik nor gezocht es, dad es nor ne kwiebes die 't in zèn steire gekreigen heit van naomloeize brieven rond te stieren. Dad 'n es natierlèk gien nies, want da gebeirtreigelier. Wa dat er wel niefwas.dadesdatdie brieven in 't Olsjters woren. En ik was 't er toch 'n betjen van gedaven as ek noding hoeirdegen da ze die brieven neivest ienegte Pikkels en Ajontjes geleid hemmen ver te zing ofdat de manier van Olsjters schroyven 't zelde nie 'n was let woor da 'k noyg gerést in was. Want in Pikkels of Ajontjes wert er al ne kier gezwanst, wert er al ne kier rèzzekes op 'n zjier tintjen getorren, dad es woor. mor noeit of noeit es da meh eh koot hért. En doboyik ben va gedacht dad as g' iet peist of zegt, dagge dor moetj te i ven ver ooit kom men en ni achter de rigge gon zjieveren of a vergif naomloeis ooitspa- ven. En dad es spoytcg genoeg iet dat de lesten toyd mor aal te veil gebeirt Spoyteg genoeg. Mor doroon ziede hoe rap da ne mensj ne slechten naom zol kroygen. Mor kom, wie da meh kaan. kaan meh hein en domei gedoon. En naa meige ze meh nog van alles probeire woys te maoken. zelfs dat den lendracht gewonnen heit. 'k zal 't missching nog geloeiven. mor dat denne mensj die die smeeriapperoy gekreigen heit. dor iene sekond zol gepeisd hemmen dat da va moy kwamp. da kenne ze meh ni woysmao- ken. Hein kamerood? En as de Kcinink verom nen ieste minister heil. en Olsjt nen nieve scheipenen en de Droakenieren nen nieven prezzedent en meh schoeimoeder here portemonnei ver- omgevonnen heit, en ikke 'n manier vér verom men hoor doeng te groeien, tèn zoeke men nor iet anders ver oever te schroyven, mor noeit ni naomloeis hein, attoyd ondertieked meh DOLF molenstraat 70, aalst tel. 053-21.76.08 's werelds meest gerenomeerde meubelen, exclusieve geschenken - huwelijkslijsten. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Beroepsver eniging van Handelsvertegenwoordigers en Handelsagenten van het Vlaamse land werd op 14 oktober 1978 een receptie ïu< georganiseerd door het stadsbestuur van Aalst. Deze recep- ;ei tie werd voorafgegaan van een korte akademische zitting in ad< aanwezigheid van de beheerraad van bovengenoemde ver eniging, een aanzienlijk aantal leden en een afvaardiging van het stadsbestuur, waaronder burgemeester D'haeseleer. uil Deze vergadering werd ge opend door de heer D'haese- ticJ leer dewelke vooreerst een welkomstwoord uitsprak. Ver volgens legde de burgemees- gd ter de nadruk op het feit dat de Aalst de bakermat is van de samenwerking tussen han- lai delsvertegenwoordigers en tra agenten. De eerste beroeps vereniging hier ter stede opge richt met als oorspronkelijk probleem het rechtsstatuut van de vertegenwoordigers. Een verruiming van de samen werking is echter nodig, een formele samenwerking moet er zijn, dus niet enkel op juridisch vlak. De bedrijven dienen ge- ;injj holpen te worden in deze eko- nomische, sociale en financiële krisis. Men zou onder andere tot een eksportverhoging kun nen komen door samenwer king tussen niet - eksport - kon- kurrerende bedrijven. EN Dat de krisis momenteel duide lijk voelbaar is illustreert de heer D'haeseleer door een dui delijk waarneembaar gevoel van bezorgdheid en onveilig- heid bij de bevolking. Een tweede indikator is de afname F van vakantiereizen en grote aankopen omwille van bezui nigingen. De spreker verwacht geen verandering in deze situa tie, tenminste niet voor de ko mende jaren. Vervolgens werd het belang an de vertegenwoordigers en agenten voor de gehele onder neming en in het bijzonder voor de marketing-afdeling onder streept. Tenslotte wenste de burgemeester de vereniging veel sukses toe in haar verdere aktiviteiten. Hierna betrad de voorzitter van de vereniging, de heer H De Groot, het spreekgestoelte. Deze gaf een korte historiek van de vereniging vanaf haar oprichting in 1928. Reeds ze ven maanden na de oprichting volgde de officiële erkenning. Daar waar oorspronkelijk enkel de belangen van Aalst en om liggende werden verdedigd, ging men nu strijden op natio naal vlak Na een volledig stilliggen van de aktiviteiten als gevolg van de tweede wereldoorlog werd de werking na deze onderbre king met vernieuwde moed aangevat. Als gevolg hiervan werd in 1960 de vereniging uit gebreid tot het volledige Vlaamse land. Na 30 jaar hard werken werd in 1963 dan toch een belangrijk resultaat ge boekt, het was namelijk in dit jaar dat wettelijk het statuut van de handelsvertegenwoordigers werd vastgelegd De aktiviteiten welke zich oor spronkelijk beperkten tot het Land van Aalst, zijn via het na tionaal vlak reeds doorgedron gen tot het internationaal plan via het lidmaatschap van de in- vaardiging bij de Aalsterse post, is de zaak volledig duide lijk. Natuurlijk kunnen deze men sen het invoeren van de nieuwe dienstregeling op basis van deze motieven niet beletten. Dit verklaart waarorh van syndi- kale zijde als belangrijkste be zwaar het verdwijnen van zes diensten naar voor geschoven werd. Daardoor heeft de helft vgn de postboden, omwille van de kollegialiteit, oorspronkelijk een petitie ondertekend tegen de invoering van de nieuwe re geling Naarmate echter de waarheid tot hen doordrong ontstond protest vanwege de drie-derden meerderheid der fakteurs. Wanneer daarenbo ven nog blijkt dat de totale te werkstelling niet in gevaar komt, is het protest kompleet. Naar men ons verzekerde kun nen deze zes arbeidsplaatsen opgevangen worden te Aalst zelf. Enkele maanden geleden werd aldus door de grote meerder heid van de postboden via een hernieuwde en ditmaal eerlijke petitie nogmaals de invoering van de nieuwe dienstregeling gevraagd. Ondanks het feit dat de alge mene direktie de dienstregeling goedkeurt, wordt alles door de syndikale delegaties geblok keerd op basis van hun argu ment van het verdwijnen van arbeidsplaatsen. De wil en de voorkeur van de leden, waar van eerstgenoemden toch af gevaardigden zijn, telt dus ge woon niet mee. Men kan zich afvragen hoe het mogelijk is dat een groepje en kelingen het belang van een gehele groep in de weg kan staan. De postboden verzeker den ons dat deze toestand niet langer meer kan aanhouden en plannen dus ook akties buiten de syndikaten om. G.D.B. De aanwezigen op de akademische zitting. SJ ternationale liga, waarin deze vereniging zeker geen meelo per is. Als derde spreker trad de Heer Vanistendaele, direkteur- generaal bij de Europese Ge meenschap, naar voor. Door deze werd een overzicht gege ven van de inspanningen ge daan op Europees vlak ten voordele van de handelsverte genwoordigers en -agenten. Reeds van in 1960 wordt aan gedrongen voor het statuut en de harmonisatie ervan binnen de E.E.G. Deze harmonisatie is een absolute vereiste, aange zien een gebrek hieraan een afbouw kan betekenen van eventueel reeds bestaande gunstige statuten binnen de E.E.G. ten voordele van de minder goede. Door de toetreding van de nieuwe landen tot de E.E.G. werden de aktiviteiten ten zeerste bemoeilijkt, vooral door Engeland. Hierdoor moesten de oorspronkelijke voorstellen van 1972 aangepast worden Men hoopt dat begin volgend jaar de problemen voor de handelsagenten zullen opge lost zijn, zodat men zich dan kan gaan toeleggen op de moeilijkheden van de handels vertegenwoordigers. Er werd echter beroep gedaan op de medewerking van de be roepsverenigingen om via de nationale organismen druk uit te oefenen, om aldus op Euro pees vlak meer aandacht te verkrijgen Tot slot van deze vergadering nodigde de heer D'haeseleer de talrijke aanwezigen uit tot de receptie. G.D.B. Geruchten bereikten onze redaktie, dat bepaalde toestanden bij het Aalsterse postbodenkorps stilaan onaanvaardbaar werden. Teneinde praatjes van de werkelijkheid te onder scheiden zijn we deze zaak dieper gaan onderzoeken. Bij deze opzoekingen kwamen wij tot de vaststelling dat hier te Aalst onder de postboden achttiende-eeuwse toestanden bestaan. Deze situatie wordt bovendien nog door de vakbonden ge steund en in stand gehouden. ajgevaardigden van de beroepsvereniging »wn handelsvertegenwoordigers. (SJ) H et is namelijk zo dat bij de post regelmatig onderzoeken wor den ingesteld naar de be staande dienstregelingen, die dan, indien nodig, aangepast worden. Dit is natuurlijk een zeer lofwaardige zaak, aange zien deze herzieningen ten voordele van het personeel zijn en tevens een betere uitvoering van het werk toelaten. Een dergelijke herziening had twee jaar geleden plaats. Het Op de jongste vergadering van het Aalsters Vrouwenkomitee, waar de pers blijkbaar niet zo welkom was als sommigen gezegd hadden, werd door een aantal leden de vraag gesteld hoe het kwam dat de huur van het vrouwenhuis gelegen De Ridderstraat 24, te Aalst reeds in de pers verschenen was. De:e kranige kunstschilder profileerde van het goeie lenteweer om op de Grote Markt naar modeI zijn werk aj te maken Dal liij tjdens zijn kleurrijke aktiviteiten ook wal kijklnstigett aan zijn zijde kreeg hoeft geen betoog. Alle werken op de Grote Markt zijn i nu immers liet onderwerp van gesprek hij de stadsmens. (JM) Uit de diskussie bleek dat het initiatief uitgegaan was van een vrouwelijk BSP- gemeenteraadslid. die op ei gen houtje een korte persme dedeling rondgestuurd had. Niet iedere aanwezige was daar blijkbaar zo gelukkig mee. Er is immers nog heel wat werk voor de boeg vooraleer men het Vrouwenhuis zal kunnen inhuldigen. Zo moet het huis nog geheel opgekuisd worden, moet er nog voor verwarming (met gas) gezorgd worden, moet er een nieuw toilet ge plaatst worden, enz. De indeling van het huis werd ondertussen aan de aanwezi gen wel al medegedeeld. Het bestaat op het gelijkvloers uit 2 kamers, een keukentje en een toilet. Op de eerste verdieping bevinden zich 2 ruime kamers terwijl er bovenop nog een zol der en een mansardekamer ter beschikking zijn. Het geheel bevindt zich in een relatief goede staat Gezien de vrouwen niet alle vernieuwingen zelf zullen kun nen doen, en de finantiële toe stand op dit ogenblik nog niet zo rooskleurig is, hoopt men voor bepaalde werken (zoals een nieuw toilet) beroep te kunnen doen op de hulp van de stadsdiensten. Mevr De Maeght, het enige vrouwelijke lid van het Schepenkollege heeft aan het projekt reeds haar volle steun en medewer king beloofd. Ook organisatorische proble men (zoals permanentiedienst) werden nog later op de avond besproken probleem ontstond echter wanneer de nieuwe dienstrege ling niet in voege gebracht werd. Het achterwege blijven van deze nieuwe uurregeling is, omwille van de verschuiving van de belangrijkheid in de «ronden», zeer nadelig voor de postboden. Deze uurregeling en de werkregeling zou voor hen heel wat gunstiger en rechtvaardiger uitvallen. Zo zou ondermeer de verplichte middagpauze van anderhalf uur, waarbij voor hen die te ver af wonen alleen de kantine of het kafé overblijft, wegvallen, zouden de ronden evenwichti ger worden uitgebouwd en het werk eerlijker worden verdeeld. Het is hier dat de persoonlijke belangen van bepaalde men sen op de voorgrond treden. Als gevolg van de nieuwe rege ling zou een kleine minderheid van de postboden een meer normale taak toebedeeld krij gen dan deze die zij tot nu toe hadden. Hun huidige ronde is in de loop der jaren, door de ver andering van het belang van sommige stadsgedeelten, im mers abnormaal licht uitgeval len, wat hen dus veel vrije tijd geeft. Wanneer nu nog vermeld wordt dat deze beperkte groep sa menvalt met de syndikale af- Ondertussen wordt met man (pardon vrouw) en macht ge werkt, om het Vrouwenhuis te gen Nieuwjaar klaar te krijgen. VEHE

De Voorpost | 1978 | | pagina 3