Onnoemlijk veel menselijkheid en idealisme C.B.0. EN ONS ALLER LEEFMILIEU m DRIE IN EEN KEER KERKSTRAAT 18, AALST De Voorpost 20-10-1978 - 7 Zondag jongstleden vierde de Vriendenkring der Vrijwillige Bloedgevers De Pelikaan haar twintigste bestaan. Het spreekt voor zichzelf dat het geen viering werd zoals een andere. Alles begon in de morgen met een optocht begeleid door de harmonie der Stedelijke Brandweer. Eerst werd een bloe menhulde gebracht aan het gedenkteken der beide oorlogen op het Vredeplein, waarna een H. Mis volgde in de St.- Martinuskerk voor de overleden leden. Deze mis werd opge luisterd door het koor «Cantate Domino» en het parochiekoor onder leiding van E.H. Michel Gheys. Itoedtrar Om halftwaalf had dan een plech tige akademische zitting plaats in de stadsfeestzaal. Deze plechtig heid werd geopend door Burge meester L. D'haeseleer, die zicht baar ontroerd was door het feit dat het zeer talrijk opgekomen publiek spontaan rechtstond bij zijn intre de. Denkend aan de vele zieken en verkeersslachtoffers, zei spreker, dat het werk van de bloedigevers voldoet aan één van de belangrijk ste behoeften. Bij middel van een aantal markante cijfers wees hij op het gevaar van het steeds drukker wordende verkeer in de stad Aalst, liet alleen zijn er niet minder dan 18.810 leerlingen die de scholen van het stadscentrum bevolken, maar ook wordt de stad gekonfron- teerd met zowat 12.000 pendelaars de dagelijks door het centrum rij den. Dit alles leidde vorig jaar tot 371 ongevallen met 9 doden, 6 do delijke gewonden, 69 ernstig ge wonden en 371 licht gewonden zijnde in totaal 455 slachtoffers jcÓver gans groot-Aalst komen wij zelfs tot een totaal van 768 onge vallen. slachtoffers hebben U ïard nodig» zo ging de burgemees- er verder. Hij vroeg zich zelfs af loe men het klaarspeelde om in ille omstandigheden bloed ter be schikking te hebben. «Daar moet 'en prachtige organisatie achter schuilgaan Spreker legde vervol- jens de nadruk op de onbaatzuch- igheid en het idealisme van de 'dgevers. In naam van gans de jevolking dankte hij dan ook de |anse organisatie voor het gepres- eerde werk. 'ervolgens nam de Heer Hoste, jedurende 20 jaar voorzitter van de eestvierende vereniging het voord. Hij verwelkomde de talrijke lanwezigen, waaronder delegaties van gans het land, zelfs uit Wallo on zei fier te zijn omdat hij op leze dag zoveel leden bloedge- in vers kon huldigen. Het bloedgeven ,„i loemde hij geen heldendaad, naar een zich onbaatzuchtig ten v lenste stellen van de ganse be- olking. In zijn rede liet hij ook niet aw ia hulde te brengen aan de afge- torven leden inzonderheid Dr. De ie(Jl lock en Maurice Van Acker, die .j-H amen met hem de Vriendenkring «sticht hadden, ooraleer de leden gehuldigd wer- n met 10 en 25 bloedgiften door iHeer De Cock, voorzitter van het ansfusiecentrum te Aalst wrd het woord gevoerd door de eneesheer van ditzelfde centrum, Ir. Mathieu De dokter benadrukte gyi» at de bloedtransfusie een zeer be- l|tei ingnjke medische aktie geworden sle 5. die niet meer weg te denken is qeb it onze huidige geneeskunde. De )rm loedgevers zijn hierbij een be- ktie angrijke schakel. In alle anonimi teit stellen zij zich ten dienste van un medeburgers, e medicus stelde vervolgens de )als hij hetzelf noemde overbo il i Jge Vfaag wat er zou gebeuren in- geJen het bloedgeven gestaakt terd. Dan zouden heel wat opera nt, as. op verschillend vlak. niet larv ")er meer mogelijk zijn. Hij verwees touwens naar de financiële en so- o'sifcle gevolgen die een dergelijke patong met zich zouden meebren- IS. en Heel wat mensen hebben e ouwens een broodwinning dank !t al i riet bloedgeven, vb. in hospita- nlal n en klinieken, in de bloedtrans- van isie centra en in de gespeciali- Jerde firma's die transfusiemate- vervaardigen. reian de hand van een aantal cijfers tot érd de groei van het bloedgeven gem inadiukl. In 1956 waren er in Bel- 71 bloedgiften. In 1977 was dit enei&ntal gestegen tot 549.000. In >ng( akst waren er in 1956 500 bloed- namen en in 1978 was dit aantal R igroeid tot 10.000. aast de 2 ziekenhuizen van de ad wordt op het transfusiecen- tom dikwijls beroep gedaan door idere klinieken zoals het AZ in mt het VUB ziekenhuis in fussel. Maar toch kon 22 maal Kji in een oproep geen gevolg gege- in worden. De bloedgevers e «mde de geneesheer dan ook de Bunpilaren van de moderne „,d aatschappij. «Bloed is als een ddmgsboei voor een drenkeling aarmee hij de oever kan berei kte Bn» Na het verhaal verteld te iwe >bben van Apollo en Hyacyntus i I de oude Griekse mythologie be lts oot hij zijn toespraak met de uit- W'l iep «Bloed betekent leven». k diepen van Personeel en Volks- wd izondheid Blommaert was de Hgende spreker. Hij sprak on- w.l irmeer over de moeilijkheid om mensen te motiveren btoedge- r te worden. In het kort vertelde de geschiedenis van de bloed- insfusie Zoals zijn voorganger, heer Hoste, bracht ook hij hulde n Dr. De Cock, die de eerste ge- esheer van het Aalsters Bloed- nsfusiecentrum was. n redevoering werd besloten met diensten te benadrukken die de eedgevers aan de Aalsterse be llang leveren. •oraleer de tweede huldiging van aedgevers met 40.60,80 en 120 tedgiften plaatshad hield de »r paternoster, voorzitter van t Nationaal Verbond der Vrijwil- e Bloedgevers een toespraak, wees op de banden die alle edgevers van het land verenigt, ilgens hem is het onmogelijk dat bloedgevèrs ooit zouden sta ken. Hij hield eraan hulde te brengen aan de bestuursleden van de Peli kaan die gedurende 20 jaar op de bres gestaan hadden. De weg die zij bewandelden was dikwijls moei zaam, maar het resultaat is prach tig De akademische zitting werd be sloten door de Heer Van De Kerk- hove, Direkteur-Generaal van het Rode Kruis van Belgie die bena drukte dat de vergadering een zeer hoog peil bezat Ook hij wees op de onmisbaarheid van de bloedgevers in het geheel van de Volksgezondheid Belang rijk hierbij is dat een bloedgever niet vraagt naar wie zijn bloed gaat. Bloedgeven was voor de Direkteur-Generaal gewoon een gebaar van humanistische naas tenliefde en een grote daad van medemenselijkheid. Hij viel scherp uit tegen de «handel in bloed» die in sommige landen zoals de Verenigde Staten gebeurt. Hij stelde dat er nog nooit een on geval gebeurde met bloed voort komend van de Rode Kruis - bloed transfusiedienst. Bij ons steunt al les nog op vnjwillige inzet en idea lisme Spreker hoopte dat dit nog lang zou mogen duren Zijn toe spraak werd dan ook besloten met een rotsvast geloof in het ideaal waarmee elke bloedgever bezield is. Na een receptie aangeboden door het stadsbestuur, werd door de Vriendenkring in de namiddag een banket gehouden in de zaal Made- Ion. De feestdag werd besloten met een gezellig samenzijn. Vehe Het stadsbestuur, de leden van liet Rode Kruis e liet stadhuis. (EDV) i de vereniging - De Pelikaan- samen op de binnenplaats van Burgemeester D liaeseleer uitte zijn bewondering voor het Rode Kruis en de jubilerende vereniging -De Pelikaan - op de akudemisehe zitting van het bloedtransfusiecentrum Rode Kruis in de feestzaal van het Stadhuis. (EDI) Een zeventigtal belangstellenden, onderwijsmensen, mensen uit de PMS-centra, de industrie, het bankwezen, de ministeries en milieu groepen, brachten de moed op verleden woensdag 11 okl, een der heetste dagen van het hele jaar, de hele namiddag in de feestzaal van het Aalsters stadhuis te komen luisteren naar een reeks alleszins merkwaardige referaten. Verontschuldigd waren oud-minister Dries Dequae, de afgevaardigde van het departement van Nationale Opvoe ding en Nederlandse kuituur, schepen Eddie Monsieur, député De Cuyper en oud-schepen Etienne Bogaert Dit colloquium gehouden ter gelegen heid van de tweede lustrumviering van het C80. het Kontaktcentrum Bedrijfs leven Onderwijs, werd geopend door Pater F. Timmermans die het doel van CB0 uit de doeken deed. een korte his toriek schetste en een overzicht bracht van de belangrijkste aktiviteiten. vooral gedurende het tweede lustrum. Niet zozeer de referaten dan wel de erop volgende diskussies noemde de voor zitter essentieel maar in de praktijk ver liep het wel even anders. Tema van de besprekingen zou zijn, in het raam van het jaarprogramma. «School. Industrie en Leefmilieu» met de nadruk op het ekologische. LUCHT- EN WATERVERONTREINIGING Marcel Vandeven. koördinator voor de bescherming van het leefmilieu bij Esso-Belgium te Antwerpen noemde Indien onze gegevens juist zijn moest Aalst, Groot-Aalst, vijftien jaar wachten om nog eens een drieling zien ter wereld te komen. Deze blijde gebeurtenis gebeurde vorige week donderdad in het Onze- Lieve- Vrouwziekenhuis aan de Leopoldlaan te Aalst. De gelukkige moeder die het leven schonk aan deze drie telgen is Linda Van der Biest uit Moorsel. De bevalling gebeurde in de achtste maand, maar desniettemin hadden de drie boorlingen een flink gewicht: Sandra 2,120 kg. Petra 1,840 kg en Anja 2 020 kg Het echtpaar Willy Van Hoeve - Van der Biest had reeds vier kinderen, Mario 7 jaar, Peter 6 jaar en de tweeling Kris en Ronny 4 jaar. Op de bezoekuren van de kinderafdeling was het een drukke begankenis in de gangen naar de couveuses waar de drie boorlingen lagen, ledereen wou het drietal zien. Uit de aldaar opgevangen gesprekken bleek dat het grootste deel van de belangstellenden in gedachten meeleefde met het wel en wee van een dergelijke gebeurtenis Het jeugdige drietal zal zeker nog een maand in de couveuse moeten blijven, tot dat zij een gewicht van ongeveer 2,5 kg. zullen bereikt hebben. Langs deze weg willen wij de familie Van Hoeve - Van der Biest ook onze beste wensen overbrengen naar aanleiding van deze heugelijke gebeurtenis S.J. Hel gelukkige echtpaar met de twee oudste kinderen. (SJ) zijn tirma een milieuvriendelijke raffina derij met de grootste distilleertoren ter wereld In een geleerd betoog schetste hij de produktieprocédés en wees telkens hierbij op het ekologisch aspekt. Zo wordt door toevoeging van waterstof alles ontzwaveld en het gebruik van een «reformer» maakt het mogelijk weinig lood te moeten bijvoegen. Door het bouwen van hóge torens is de luchtverontreiniging, althans op het grondniveau dat ons hoofdzakelijk inte resseert, tot een minimum herleid, ook door de grote verdunning. Na de mo- derqizering die een miljard kostte werd in een straal van 5 km omheen de fa briek het schadelijke verminderd van 98 tot liefst 4 mikrogram/m3. Waar vroeger voor de zuivering van koel-, produktie-, ballast- en regenwa ter ruim 8.500 top/uur noodzakelijk was volstaat na de modernizering een kleine waterstroom en koelwater in gesloten circuit. Vroeger haalde men het nodige water uit de dokken, nu is het kraantjeswater. Ook bij de waterverontreinigingsbe- strijding werden zeer belangrijke vor deringen gemaakt Moderator R De Feyter van het spon sorend Vlaams Ekonomisch Verbond konkludeerde met volgende stelling: «Milieuverontreiniging moet vermin derd, uitgeschakeld worden in de eerste plaats door technologische vooruitgang.» Zoals getracht werd de TBC uit te schakelen als ziekte en niet de TBC-lijder kan niet de industrie worden afgeschaft maar dient ze verbeterd. VERWERKING VAN INDUSTRIËLE AFVALSTOFFEN H. Hoeyberghs, research-medewerker aan het Studiecentrum voor Kernener gie te Mol zou het hebben over verwer king van afvalstoffen. De autoriteiten kennen het probleem en de technische mogelijkheden om hét te remediëren, de publieke opinie is met de problematiek voldoende vertrouwd en ervoor gesensibilizeerd doch er is geen georganizeerde aanpak omdat de wetgever in gebreke blijft en er onvol doende samenspel is tussen overheid en privésektor. Te Mol werden reeds veel studiën ge daan over deze problemen. Eerst werd grondige aandacht besteed aan inventarizatie van de afvalstoffen waarna ze werden ingedeeld volgens de mogelijkheid tot verwerking Inerte, niet-brandbare afvalstoffen moeten meest gestort worden als steenslag, asse, zang, glas, gips, mi nerale slibs. Dit vormt een 70% van het totaal. Huishoudelijk vuil uit de industrie als inpakmaterialen, textielresten, kantine-afval kunnen verwijderd wor den in inrichtingen van huisvuilverklein- ing, huisvuilverbranding of gekontro- leerde deponie Minst omvangrijk is het industrievuil dat wegens zijn toxisch, chemisch of agressief karakter in aangepaste inrich tingen moet worden verwijderd door verbranding, neutralizatie. ontgiftiging of inkapseling Spreker stelt hierbij dat de afvalstroom maar nauwkeurig zal kunnen worden bepaald na wettelijke reglementering met nauwkeurige uitvoeringsmodalitei ten. Verder stelt hij dat opdat deze cen tra zouden kunnen funktioneren rizi- kodragend kapitaal vereist is Moeilijk heid hierbij blijft uiteraard het gebrek aan ervaring. Belangrijke centra op dit stuk zijn de Antwerpse haven, de ka naalstreek Gent-Zelzate en het Vilvoor- dse. De moderator poneert dan volgende stelling «Tot hiertoe zijn de kontak ten tussen industrie en onderwijs met ERETEKENS Ter gelegenheid van het jubileumfeest werden tal van eretekens uitgereikt. Voor tien bloedgiften: Clothilda Borms, Frangois Buggenhout, Herman de Wael, Hugo Meert, Herman Meuleman, Jacques Pere boom, Gaston Bogaert. Eric Borms, Etienne Buyle, Johny Cornelis, Emiel Corthals, Anne Coppens, Lucie De Boe, Kamiel De Clercq, Frangois De Cock, Herman De Dier, Louis De Geyndt. Alfred De Kerpel, Alfons De Keyser, Prosper De Meulemeester. Walter De Munter. William De Bock, Lucien De Pelsmaecker. Rita De Brau- wer, Herman De Schutter, Maurits De Vijlder, Regina de la Kethule de Reyhove, Etienne Scheerfinck, Gaston TTiomas. Jacques Van Aelbroeck, Beatrice Vereecken, Herman Haeltermans, Herman Haentjens, Marcel Hoevelinck, Josephine Geeroms, Marcel Ghijs- sels, Willy Jacobs, Lutgarde Espenhout, Marc Kercke. Edward Knepfle, Paul Leemans. Rita Matthijs, Leo Muylaert, Clementina Pots. Alain Roelandts, Jozef Temmerman, Eric Van den Stock, Guido Van den Bremt, Elsie Van Eeckhout, Gaetan Van den Borre, André Van Nieuwenhove, Denis Van der Eecken, Renée Ver- schueren, Norma Van der Biest Voor twintig bloedgiften: Pierre Bucqué, Ghislain De Boitselier, Yvonne De Block, Herman De Cock, Diane D'haeseleer, Frans De Leeuw, Jozef Beek, Louis Bricqué, Louis Bosman, Albert De Boeck, Germain De Bruyn, Rony De Bruyn, Hendrik De Geyndt, Leo De Maeseneer, Odilon De Meyst, Frans De Wolf, Victoire Fernande, Désiré Goethals, Marie-Thérèse Persoons, Jean-Pierre De Luyck, Lodewijk De Neef, Pierre De Sterck. Irma De Strooper, Willy De Waegeneer, Gerrit Greevelinck, Hilda Silverans, Etienne Roelandt, Jan Roelandt, Maurice Smekens, Frans Standaart, André Stockman. Achiel Temmerman, Julien 't Kindt. Clement Van den Bulcke. Gustaaf Van Gijseghem, Paul Uyttersprot, Julien Van Nieuwenborgh. Yvette Troch, Emiel Van den Broucke en Marie- Louise Willems Voor veertig bloedgiften: Edward Callebaut, Clementine De Ba cker. Prosper De Beul. Willy De Bolle, Willy De Bruyne. Jan De Prins, Noél De Cracker. Jozef De Paepe, Honoré De Stabele, Mana De Schutter. Frans De Vriendt, Betty De Winter. Nazaire Holderbeke, Raymond Pessemier, Luc Schatteman, Mane-Rose Geerts, Hugo Janssens, Mane-Louise Roggeman, Frans Van der Cammen, Constant Van der Eist, Frans Van der Eist, Frans Van Gijsegem, Hilaire Van Handt. Wilfried Van Handt, Antoine Ser geant, Raoul Van Boven, Jacques Van den Bussche. Voor veertig bloedgiften: Pierre De Bruyne. Marcel De Cock, Frans Van de Velde, Jozef Van Impe, Benediktus Verhulst, André Verze- le. Hendrik Dekimpe, Eduard Geldhof. Voor tachtig bloedgiften: Clement Hoste, Frits Nimmegeers, Irène Van Herreweghe, René Van der Straeten, Augustin Daelemans. Voor honderd bloedgiften. Karei Van Mol. Jeannine Van den Meerssche. Voor honderdtwintig bloedgiften werd Marcel De Bodt gevierd en voor 160 bloedgiften kregen Adolf Liebaut en Joossens een erete ken. De erkentelijkheidsmedaille Koningin Elisabeth werd aan Paul Troch uitgereikt voor veertig jaar ononderbroken medewerking bij het Rode Kruis. de Overheid, de Milieugroeperingen en de Konsumenten té krampachtig. Wederzijdse informatie dringt zich hierbij dan ook op». SCHOOL EN LEEFMILIEU Het derde referaat wordt voorgedragen door licentiaat chemie, leraar A. Ne vens. Meer en meer wordt in het on derwijs aandacht besteed aan het leef milieu A priori is het kind milieu-lief. In de kleutertuin wil men deze liefde ver der doen openbloeien. In de bazis- school wordt deze eerste sensibilizatie- vorm uitgebouwd met voor zich zelf sprekende tema's als «Bomen en groene zonesonmisbaar levensde- kor». «Water zoet of zout.onmis baar». «Lawaai, een produkt van onze moderne beschaving» of «En berg vol vuil» In de humaniora is er meer bewustwor ding. grotere belangstelling en beter begrip gepaard gaande met kritisch we tenschappelijk gefundeerde kritische opstelling en na een sterkere motivatie opnemen van eigen verantwoordelijk heid. Door uitwerking van GWP's (Geïnte greerde Werkperiodes) wordt ernaar gestreefd via kenniselementen te ko men tot attitudes die bijdragen tot per soonlijkheidsvorming. Gesteld wordt dan hierbij dat «Integra tie van de leefmilieuproblematiek is uit het eigentijds onderwijs niet weg te denken. De programma's dienen er toe worden aangepast» WETTELIJKE MOGELIJKHEDEN VAN GEMEENTELIJK MILIEUBELEID Op gevatte, kernachtige en klare wijze situeerde schepen Annie De Maght dan hét milieubeleid waarvoor de verant woordelijkheid bij ons allen ligt. Voor de begrensde gemeentelijke mogelijk heden staan middelen klaar als meet apparatuur. laboratoria, infocampag- nes, aanstellen van milieuagenten, een klachtendienst, enz. De schepen ziet het geheel in verschil lende aspekten: qua ruimtelijke ordening en stede- bouw zijn belangrijke instrumenten de plannen van aanleg en de bouwvergun ningen; wat betreft gevaarlijke, ongezonde of hinderlijke inrichtingen is de ge meente beperkt tot de minst schade lijke, deze van de 2e klasse. Onderzoe ken de commodo et incommodo zijn steeds belangrijk; vaste afvalstoffen kunnen om het even hoe worden verwerkt. De finan ciële mogelijkheden zijn hier vaak de terminerend, i.p.v. «waterverontreiniging» hoort de schepen liever spreken over behoud van het proper water en hoe het vuile proper maken Aalst is hier alvast op goede weg met de koliektoren en de lozingsvergunningen, luchtverontreiniging door verkeer en huisverwarming zijn nationaal gereg lementeerd. Een gemeentelijk politie- reglement en voorlichting en aktie kun nen hierbij helpen; voor geluidshinder zijn er slechts twee uitvoeringsbesluiten verschenen: testritten van motorvoertuigen en mu- ziekhinder Gekonkludeerd hierbij werd dan dat «de rol van de gemeente in de beveiliging van het leefmilieu een bazisrol is. Veel is reeds gedaan maar nog veel blijft te realizeren» DE DISKUSSIE Vielen de referaten nogal lang uit. de diskussie leek ons té kort en viel bijna «in het water». Vooral de eerste twee referaten werden door Jos De Geyter «gerelativeerd». «Gelukzalige stellingen worden zo maar in de zaal geslingerd! Waarom moet er eerst reaktie zijn eer er aktie volgt? Over de filantropische bedoelingen van de privébedrijven heeft Jos De Geyter (en hij niet alleen) grote twijfels. - Verder stelt hij dat in de scholen de waarheid over de oorzaken van vervuiling zou moeten worden gezegd. Tenslotte he kelt spreker «het verbruikersmodel»; Met P.J. Spaak zei een lid van een rrii- lieugroepering «nousavons peur1». De tijd werkt tegen ons, zegde hij. De pro blemen groeien sneller aan dan de op lossingen en vaak ontbreekt het. niet voor Aalst, bij de overheid aan politiële moed. Achteraan in de zaal bracht de Stichtiijg Leefmilieu, vzw. onder de auspic$i van de Kredietbank, een tentoonstellirta met allerlei werken over de behandeltje problemen en ook een reeks zeer mopje aanplakbrieven was ter beschikking v^n belangstellenden. GEEFT MEER KOMFORT dff) AAN UW VOETEN y Schoenen in verschillende IC 1 breedten LI Voetverzorging jf f"^ Steunzolen I I Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 16)32/25/001 16/40/25002 Telefoon 053-21.59.23

De Voorpost | 1978 | | pagina 7