AUTOTOCHT ONDER HET MOTTO: «KEN JE GR00T-AALST?» BEKEN KLEUR IN UW VOEDING! Gepensioneerde stadspersoneelsleden gehuldigd Nieuws van het leefmilieufront J 8 - 20-10-1978 - De Voorpost kasteelhoeve e\ Hiervan Ajs an een v we, zien' V, de jen Moor SIar aar Baart sus; een gez de De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, vond het nodig de mensen van Aalst de gelegenheid te geven de fusie gemeenten te leren kennen. Het doel van de vereniging (mooie dingen te behouden) werd hiermee uitgebreid tot mooie dingen leren zien en bekijken. De leden van de vereniging zijn niet tegen nieuwbouw, als het hun past in het kader en niet «vloekt» met het reeds be staande en/of gewaardeerde. Zondag laatstleden werd daarom een autotocht ingericht. Het werd echter een autobustocht: een bus van 36 personen werd besteld, maar er kwam er eer, van 54 personen aanzetten. De auto's werden dus vakkundig op de Hopmarkt geparkeerd en (bijna) iedereen stapte in de bus. Reeds van aan het postge- bouw kreeg de chauffeur te kampen met moeilijkheden: uitgerekend op die zondag moest men dringend aan de stadsverwarming werken De helft van de straat was afgezet met de gevolgen vandien. Maar niet getreurd, de man - aan - het - stuur leek een erg be kwaam iemand te zijn. We ge raakten zonder moeilijkheden, via de Affligemdreef, in Mel- dert, waar iedereen verzocht werd uit te stappen Voor de kerk staat het nu al voldoende gekende zandstenen monu ment. De heer Frits Courteaux gaf de nodige uitleg. De lezers van de Voorpost wisten er reeds alles van: in onze uitgave van 14 juli werd reeds alles ge schreven en gelezen. Vandaar vertrok het gezelschap naar de Sint-Rochuskapel. De heilige in kwestie komt eveneens voor op het wereldberoemde schil derij van Peter Paul Rubens: «Sint-Rochus en de pestlij ders»" Dit is nog steeds te be zichtigen in onze Sint- Martinuskerk. Maar even terug, de Sint-Rochuskapel werd ge bouwd in de 17de eeuw. Vol gens de gewoonten der streek was het een mooi gebouwtje, opgetrokken in zandsteen en baksteen. Bijna op de grens met Hekelgem staat er nu een monster: men heeft het geheel immers overpleistert met ce ment! De Kluiskapel, op grondgebied Erembodegem, ontstond naar aanleiding van een legende: in de Kluisbossen verbleven de zogenaamde roofridders die tenslotte de abdij van Affligem stichtten. Kort bij de kapel be zochten we het Kluizenputte- ken. Vroeger werden de jonge ren wijsgemaakt dat de kinde ren uit dat putje kwamen. Toch is er een legende aan verbon den: de moeders gingen effek- tief water uit het putje halen om de ogen van hun boorlingen mee uit te wassen. Nu is dit putje te vinden, dank zij een mooi geschilderde plaat van de hand van Bert Van Den Broeck uit Opwijk. Deze schilder eldhouwer (of moeten we zeg gen houtsnijder?) heeft een plank van een boom versierd met het kinderkopke en de be naming van de put. Via de nieuwe wijk in Erembodegem, doorheen de Pater Ros- schaertstraat bereikten we de Bewonderende blikken aan de St.Margarethakerk van Baardegem. laat ste punt op de rondrit van WAK. (.1M\ TENTOONSTELLING IN DE IMMERZEELDREEF Zoals voor een paar weken nog gemeld gonst het in het Sociaal Centrum van de Aalsterse Immerzeel dreef van aktivi- teiten allerhande. Dit week-end, zaterdag 21 van 15 tot 22 u. en zondag 22 van 10 tot 22 u., nodigt de K.A.V. U uit op haar Tentoonstelling in het teken van het jaartema «Kleur bekennen in de Voeding». Heel wat voedingswaren zijn in derdaad niet zo natuurlijk als we op hei eerste zicht zouden kunnen denken. Zo wat van alles wordt er aan toegevoegd: kleurstoffen, verdikkings- of stabiliseringsmid delen. Voor het ogenblik willen we even oe kleurstoffen onder de loepe nemen, stoffen die de kwaliteit niet verhogen maar alleen maar zorgen voor een fraaier uitzicht. Een vorm van beetnemen? Kleurstoffen zijn bovendien niet zo onschuldig, ja zelfs schadelijk als bvb deze in gekleurde limonades Heel wat kleurstoffen zijn verboden en over de (nog) niet verbodene stellen wetenschapsmensen zich vaak vragen. De vraag is dan ook wanneer men inzake kleurstoffen nu eindelijk eens «kleur gaat be kennen» door een betere kontrole wettelijk te voorzien en op de etiket ten te doen stipuleren wat de voe- aingsmiddelen precies bevatten Ook de kwestie van de plastiek verpakking roept problemen op. Bepaalde plastiek die in aanraking komt met bepaalde eetwaren kan een chemische reaktie doen ont staan waardoor kankerverwek kende deeltjes vrijkomen. Olie. azijn en mineraalwater worden verkocht in schadelijke PVC- plastiekflessen en ook de verpak king van yoghurt, kaas en marga rine levert vragen op voor de ge zondheid Bovendien is plastiek een stof die niet afbreekt en zich overal ophoopt, een aanslag op ons aller leefmilieu. MAAR WAT KUNNEN WE ER AAN DOEN? Heel wat! zo weinig mogelijk eetwaren en dranken met kleurstoffen kopen t vooral gekleurde limonade, grena- 'dine, snoep, puddingpoeder drankautomaten met felge kleurde frisdranken negeren geen olie. azijn of water in plas- tiekflessen kopen. Gekleurde eetwaren en dranken vinden we normaal. We beseffen niet dat bvb cola van nature wit grijs is en stellen ons geen vragen meer over de kleur van cognac, whisky, frisdranken, snoepjes, pudding. Via de reklame worden de kleuren dik in de verf gezet. Gele limonade heeft niet persé te maken met sinaasappelen en groen kon- sumptieijs wijst daarom nog niet op de aanwezigheid van pistache Bepaalde veronderstellingen wor den door de publiciteit bij de kopen opgeroepen, gesuggereerd. Wel maakt de wetenschap onder scheid tussen natuurlijke en kunstmatige kleurstoffen waarbij de tweede meest schadelijk zou den zijn. Hierbij treden niet alleen individuele verschillen op waarbij kinderen gevoeliger kunnen reage ren dan volwassenen maar uiter aard spelen ook de hoeveelheid kleurstof en de frekwentie een be duidende rol Kleurstof tartrazine gebruikt in sau sen en suikerbonen kan allergieën opwekken, amarant, een rode kleurstof in 1973 reeds in Rusland verboden en ook in de U.S. A. op de lijst van cfe verboden stoffen zou kankerverwekkend zijn In de Eu ropese Gemeenschap is amarant nog niet verboden omdat de scha delijkheid onvoldoende bewezen zou zijn.., Voor het ogenblik zijn in ons land nog 29 kleurstoffen toegelaten en zijn slechts 14 inspekteurs belast met de kontrole op de bestaande reglementenng. Ook de straffen one liggen gewoonlijk langs de If ove kant. Aanduidingen op het etil uur als die er zijn, zeggen vaak wei of niets. Wie weet nu dat E amarant is en E 102 tartrazine' De: Naast deze aktie «kleur bekenrv J"3* gaat op bedoelde dagen een t le9e toonstelling in het Sociaal Centi ,e" door onder het motto «Neem voor 'n boek». Het wordt een B1Cac kenbeurs van de Reinaartreelo J®" Ook bloemenschikken komt '01' bod en op zaterdagnamiddag v let den door leden, in de leer gewt nie' bij specialisten als Dom Jons V 90k tonghen en Frans De Block uit I kelgem. prachtige bloemschik! gen gerealiseerd als tentoon® lingsmateriaal. Er is ook mogf heid tot aankoop. Kreatief is men ook in de Imn zeelse K.A.V. en de resultaten het handwerk van de leden gedeeltelijk althans, te koop. Verder is er uiteraard gelegenl tot het verbruiken van ëen gebi met koffie. Zonder kleurstoffen In aanwezigheid van burgemeester Louis D'haeseleer, sche penen Monsieur. De Maght en Blommaert, gewezen senator Gustaaf De Stobbeleer, de afgevaardigde van de Vrienden kring van het Stadspersoneel en de heer Liebaert, personeel- chef, werden 13 personeelsleden van de stadsdiensten, ook uit de deelgemeenten, ter gelegenheid van hun oppensioen- stelling, al dan niet vroegtijdig, in het Kasteel Terlinden plech tig gehuldigd verleden dinsdag. De Deelnemers aan de WAK-trip kregen uit de mond van ere schoolhoofd Raymond Moortgal van Baardegem een deskundige uitleg over het graj van Jan Krans Vonck. IJM/ Dadelijk met een drink begon nen. - het kasteel Terlinden mist nog de akkomodatie waarover men in het stadhuis zelf beschikt, maar de trouw zaal is momenteel aan restau ratie toe -. werden de leden van de derde leeftijd in een vrij losse sfeer begroet. Stadsse- kretaris Willems had zich om gezondheidsredenen laten verontschuldigen. In zijn gelegenheidstoespraak waarDij de burgemeester o.a. twee leden begroette die reeds in dienst waren toen hij sche pen was, nl Emilienne Sack en Maria Van de Walle. betreurde spreker het dat hij niet met alle nieuwe personeelsleden eens kon gaan «togen» maar tijds gebrek maakt hem zulk6 uiter aard onmogelijk. Vroeger was er meer menselijk kontakt tus sen bestuurders en personeel maar nu het stadsbestuur qua tewerkstelling het grootste be drijf van Aalst is geworden wordt dit wel zeer moeilijk. «Pensioen» wordt door de bur gemeester gerelativeerd. Pen sioen mag geen eindpunt zijn, wel een gelegenheid tot terug blik op het verleden. Pensioen is ook de aanloop naar een in teressante vrijetijdsbesteding. Al wie zich in dienst van de stad werkelijk heeft ingezet verdient ons aller achting, zegt de bur gemeester Meer- of minder waardig werk bestaat hier ge woon niet. Tenslotte stelt de spreker de gelauwerden van vandaag als een lichtend voorbeeld voor de komende generaties. Na de toespraak van de heer D'haeseleer bleef uiteraard voor de schepen van personeel Antoon Blommaert, niet zoveel meer te zeggen. De burge meester had het allemaal reeds gezegd. Toch had de schepen nog woorden van felicitatie en dank. Kwam nu het ogenblik van de geschenken waarbij de be stuurders de dames bloemen aanboden en de heren een kistje sigaren. Van de Vrien denkring zelf mochten ze prali nes en een fles in ontvangst nemen. Hierbij dan de lijst van de ge pensioneerde personeelsle den: Emilienne Sack, Maria Van de Walle, Viktor Steenhaut, Frans Palsterman. Albert De Gols, Omer De Swaef. Urbain Van onacker. Alfons Casteur. cel de Bisschop. Hermina Coninck, Petrus Petit, Van Der Hoeven, rael. Nog vele jaren in prima zondheid. Sint-Amanduskapel. We mer ken hier nog de zeer oude ge woonte van vroeger op. Boven de ingang staat geschilderd: «patroon tegen zere ogen en de worm in 't land». Dit 17de eeuwse kapelletje straalt ech ter een zekere charme uit. Voor de zere ogen, moest men een beetje water scheppen uit het putje, iets lager gelegen, waar de gevierde heilige ooit eens zijn staf zou ingestoken heb ben. Wat betreft het vermijden van de worm in het land, wijzen wij echter op een oud gebruik: Vroeger werd er dooreen pnes- ter koekegrabbeling gehouden. Hij gooide een soort koeken naar beneden, vanaf een kleine helling. De boeren raapten deze op en begroeven ze aan de vier hoeken van hun akker Ondertussen werd een rijmpje opgezegd Sint-Amandus. steek Uw hand over het land, na drie dagen ziet de worm -ood en blijft hij dood. De reli kwie van deze heilige berust nog steeds bij de familie Calle- baut. Leuvenstraat 145, te Erembodegem. Aan deze plaats was echter een speciale gebeurtenis ver bonden: vlak naast de kapel was het vroeger een echt stort. De grond i» echter verkocht als Dat de Groene Jongens in de weer zijn voor het behoud van een treffelijk leefmilieu in Groot-Aalst, moeten wij niet meer bewijzen. Het aantal onderzochte gevallen, vaak met een gunstige afloop, kunnen we zelfs niet meer schatten. Wij zijn ervan overtuigd dat ze goed, degelijk werk leveren. De uit spraak van onze burgemeester (héél lang geleden) «Ik ken ze niet en ik wens ze niet te kennen», komt ons meer en meer spijtig over. De leden van de werkgroep leefmilieu Aalst leve ren inderdaad flink werd. Zij volgen iedere gebeurtenis, die na enkele tijd betreurd zou kunnen worden, op de voet. De inwo ners van Groot-Aalst kunnen op hun beide oren slapen, want... de WLA waakt! Uit hun informatiekrant num mer 7 van oktober halen wij volgende feiten: De heer De Ridder Raymond, ontving bij beslissing van de B.D. van 18 augustus '78 een vergunning om in de Sint- Kamielstraat 133 te Aalst een gasopslagplaats in te richten én een handel in steenkolen De WLA wijst erop dat het hier gaat om een terrein aan de Korte Kamielstraat. waar bin nenkort gestart wordt met de inrichting van een woonerf. Zij stellen een open vraag: hoort dergelijke handel wel thuis in een woonerf? We mogen het probleem van de aan- en afrij dende vrachtwagens niet ver geten! De VZW Bond Moyson Zotte- gem, deed een aanvraag tot het bouwen van een toren en appartementen in de Dorps straat 9 -11 te Erembodegem Afmetingen: hoogte 9 meter, 15 meter breed en 14 meter diep De Werkgroep vraagt zich af of men in het jaar van het dorp onze dorpen verder gaat ver loederen door het verschijnsel van «appartementitis». Het mag dan nog voor een sociaal doel zijn, de leden zien niet goed in waarom een mutualiteit aan appartementenbouw moet gaan doen! De PVBA Gammu en zonen, Kluyskensstraat 15-17 te Aalst heeft een aanvraag gedaan tot het uitbreiden van een be staand magazijn dat 43 meter diep is. Ondanks de plannen voor het leefbaar maken van de stadskern worden toch verder magazijnen ingeplant. Hierbij wenst de WLA te noteren dat de Kluiskensstraat voorzien wordt als een verkeersarme- straat, (woonerf) De Dierenbescherming Aalst (konkurrenten van het reeds bekende dierenasiel Sint- Hubertus), gelegen in de Dool hofstraat 18, deden een aan vraag tot het inrichten van een hondenasiel voor 20 honden, gelegen op de Brusselbaan 128 te Erembodegem. De WLA heeft hierop een duidelijk ant woord: Nadat Aalst het mekka werd van de reklaamborden, wordt onze stad blijkbaar het mekka van de hondenasielen Onze burgemeester zal zijn werk hebben, om al de klachten van de omwonenden te aanho ren. De Raad van State ^al overu ren moeten presteren: met het behandelen van de beroepen ingesteld door het stadsbe stuur tegen de verleende ver gunningen Het spreekt van zelf dat de leefmilieumensen geen bezwaar hebben tegen de oprichting van een dierena siel, maar het moet dan beperkt blijven tot één asiel voor gans Groot-Aalst. De N.V. Verselen, Laga uit Deinze-Astene, deed een aan vraag tot het inrichten van een varkenskwekerij met een totaal van 200 zeugen en 100 mest- varkens, gelegen in de Brem straat 4 A te Nieuwerkerken. Het betreft hier een aanvraag tot verlenging van een be staande vergunning. De Groene Jongens hebben het hier over de fameuze var kenskwekerij, die ooit door de werkgroep ontdekt werd als mi- lieuschenner en waterbezoe- delaar. Ondertussen schijnt de toestand volledig in orde met de vigerende wetgevingen. Het enige bezwaar dat de WLA te gen deze aanvraag heeft is dat de kwekerij in een parkzone (gewestplan Aalst) gelegen is. Te Moorsel worden de Biezen- broeken bedreigd: op zondaa bouwplaats. Een weduwe kocht hem en kuiste alle rom mel weg. De WAK verzette zich echter tegen de bouw plannen van deze weduwe. Zij zou het oorspronkelijke land schap storenNa een rijp be raad, werd er echter een ge- spreksavond ingericht. De we duwe in kwestie legde haar plannen voor en de vereniging moest toegeven dat zij niet he lemaal fair gehandeld had. Er werd een nieuwe brief ge schreven... maar dit neemt niet weg dat de dame in kwestie een heleboel last en moeilijk heden kreeg, ondanks haar good-will. Zij zal zelfs een fer- metje bouwen in een oude trant, die het landschap hele maal niet stoort! Tegelijkertijd wijzen wij er nog even op, dat zij het stort naast de kapel helemaal en volledig heeft opgekuist! Van aan de kapel van Sint- Amandus. reden wij doorheen verschillende kleine weggetjes naar de kerk van Nieuwerker ken. Gids Courteaux wees erop dat deze kerk uit drie delen be staat: het koor uit de 16de eeuw, de toren uit de 17de eeuw en de beuk van 1772. Vooral de toren was het bezich tigen waard: hij is ooqetrokken 24 september werd op stappen van de oostrand het Biezenbroekbos een kar van een weekendverblijf op op- trokken, (omgeving Fortwej zor De leden van de werkgrtjpro leefmilieu vragen zich een nieuwe taktiek is: weide aankopen, er een rende omheining op aanbr gen, alles desnoods laten rusten om dan in zei haasten een weekend-ver op neer te zetten. Wij herinneren hier nogma aan het terrein aan de A gemdreef (even voorbij voetbalveld kant Moorsol) eveneens afgezet werd een storende omheining uit r ton. Voor wanneer is daar bouwen van het buitenver^rai gepland? Gaat men. na de Falluintjes i kraakt te hebben, een aar inzetten op het énig Moors gei reservaat? Wij wijzen er *tal zelfdertijd op, aldus de W wa dat een Moorselaar die zijn me gendom draineert van arr moeras een ruïne maakt! ma n Het MonikkenhoJ te Herdersem bezit nog de enige graanschuur van de abdij van Affligem. (JM) in lagen van afwisselend gele zandsteen en rode baksteen Wij kennen in het Aalsterse geen enkele toren die zo schil derachtig is. De legende als zouden de mannen van Nieu werkerken de klokken van Aalst gestolen hebben, is zeker niet waar! In de archieven vin den we dat de bedoelde stuk ken deftig betaald zijn! Aan de linkerzijde van de in gang is een merkwaardige grafsteen ingemetseld. De fa milie Landuyt zal iedereen kunnen overtuigen dat hun be roep landbouwer was: onder aan de steen zien we een eg en een ploeg afgebeeld. Maar wat interessant is: twee leden van deze familie, Johannes en Franciscus, hebben indertijd een dagboek bijgehouden, Zij noteerden hierin alles wat er te Nieuwerkerken en te Aalst gebeurde. Zelfs het weer werd dagelijks opgeschreven. Ge schiedkundig is dit werk natuur lijk enorm interessant. Eén zaak is spijtig: in het origineel mankeert eên yia Hofstade en GijzegeJjj, waar de kasteelhoeve ev wer bezocht werd. ging de rit Herdersem, waar geweS^ werd op het het monnikenhof. Hiervan Ajs door het bouwen van een bijna niets meer te zien! daar werd er ooorneen iviuurislar (met zijn kasteel) naar gem gereden, waar een lig avondmaal (evenwel op stelling) kon naar binnen qqI werkt worden. dev

De Voorpost | 1978 | | pagina 8