MINISTER DH00RE HIELD SLOTTOESPRAAK OP ARRONDISSEMENTEEL CVP-KONGRES Jeugd, onderwijs en kuituur, elementen van welzijnszorg CVP-standpunten inzake huisvesting en gezinsbeleid CVP-standpunten inzake bejaarden- en gehandikaptenbeleid De Voorpost - 20-10-1978 - 9 Vervolg p 1 ongeren, jur in U jver -Je JEUGDPROBLEMATIEK ie De jeugd dient aktief te woi irM trokken in jeugdwerk en in Henomen tijdens het dertigste arrondissementeel kon gres C"l I' Aalst. (JM) 'ooralecr deze suggesties aan te tken benadrukte spreker het be ig v an het prïvé-initiatief op het Jzijnsvlak, waarvoor de over- rid dient respekt te hebben. De rlangrijke hervorming van de ■tgeving op de OCMW's bete- [kcni niet dat \an nu af aan alles in iet dubbel moet gedaan worden. waar degelijke privë- jnitiatievcn bestaan dient de over- :id aan te sturen op samenwer i koördinatie. ffnister Dhoore behandelde aller- srst het gezinsbeleid. Hij bena- iktc dat zijn ministerie een werk- dokument opgesteld had. waarvan hoopte dat het zo ruim mogelijk weerklank zou vinden, ook en vooral op het plaatselijk vlak. In 9e dit dokumenl. dat gepubliceerd werd naar aanleiding van het - Jaar het Kind» komen ook de cti- 'ez sche problemen aan bod. waar hij v hoopte op een" pozitieve aanpak. Als tweede beleidspunt werd ver- Wezen naar een projekt, waarmee Vide overheid volgend jaar wenst te starten met name de «ouderkur- iussen». De bedoeling hiervan is de jonge ouders te begeleiden bij 'P' jde opvoeding van hun kinderen. n Ook hier hoopte Dhoore op me dewerking van plaatselijke ver enigingen. iVervolgens had hij het over de kinderopvang. De ouders moeten in de eerste plaats instaan voor de opvoeding van hun kinderen, maar de realiteit leert ons dat nk steeds meer en meer beide ouders j uit werken gaan. In deze gevallen moet de gemeenschap dan voor de op opvang van de kinderen kunnen vej zorgen. Hier werd terloops het gr( probleem aangeraakt van som- mige ouders, die wanneer zij op vakantie gaan, hun kinderen in een ziekenhuis laten opnemen. Derge lijke toestanden moeten in de toe komst vermeden worden. Als laatste punt inzake gezinsbe leid sprak de minister van Volks gezondheid nog over de bejaar dentehuizen, waar men op dit ogenblik nog voor de toestand staal dal tientallen homes niet vol doen aan de normen tot erkenning. Voor eind 1979 dient op dit vlak tot een zuivere toestand gekomen te worden. De minister benadrukte ook hier het belang van de inbreng \an de plaatselijke gemeentebe sturen en OCMW's terzake. Bij hel hoofdstuk Volksgezond heid legde de Minister de nadruk op de preventie en de thuisverzor ging. Waar tot op heden vooral aandacht geschonken werd aan de zogenaamde intra-muros instel lingen (ziekenhuizen - bejaarden tehuizen - MPI's) dient nu de klemtoon verlegd te worden, naar de preventie. De preventieve aktie dient zich zowel te richten op de sanitaire opvoeding als op de goede levensgewoonten van onze bevolking. In hetzelfde tema kaderend schet ste Dhoore dan een nieuw initiatief dat de dag voorheen startte te Genk. Het betreft hier een preven tief gezondheidsonderzoek bij be jaarden. De minister hoopte dat dit initiatief snel navolging zou krij gen in andere arrondissementen zoals Aalst. Het zevende tema dat aangeraakt werd was dit van de Medisch- Pedagogische Instituten, zoals dit van Viane - Geraardsbergen. Spreker wees hier op de verschui ving van het accent. Er is immers een overschot aan homes voor ge handicapte jongeren, maar een te kort aan instituten waar volwassen gehandicapten kunnen opgevan gen worden. Inspelend op dit tema sprak Dhoore vervolgens over het ge handicaptenbeleid. Hier wees hij op het feit dat de Minister van Sociale Voorzorg A. Calitice op dit ogenblik volop be zig is met de koordinatie van de politiek. Men wenst te komen tot het uitwerken van een enig dossier per mindervalidc. De minister vond het vanzelfsprekend dat een dergelijk dossier op gemeentelijk vlak zou opgemaakt worden. jit Een 150-tal belangstellenden namen aan het CVP-Kongres erftan het arrondissement Aalst met als tema «Welzijnszorg in de Gemeente» deel. Vooraan bemerkten we o.a. Minister Mo- ?s yersoen, senator Paula D'Hondt, (Wim Verleysen vertoeft in de States voor een zitting in de UNO), volksvertegenwoordi- Drsjgers Ghisleen Willems en Roger Otte. provincieraadsleden en tal van gemeentelijke mandatarissen. Ook minister D'Hoore was aanwezig voor de slotrede waarover U elders in dit blad meer bizonderheden verneemt en voor de viering van de arrondissementele voorzitter Hubert Van Wambeke was nie mand minder dan premier Tindemans van de partij. tweede Werkgroep, onder voorzitterschap van Omer De Sae- r met als sekretaris Roger Van Keymeulen. arrondissemen- voorzitter van de CVP- had het ruim anderhalf in geanimeerde diskussies «Jeugd. Onderwijs en Kul- worden be- in jeugdwerk en in het kol- n f ege van burgemeester en schepe- zou iemand met het jeugdbe- moeten worden belast. Aan dient ook te worden besteed tan de niet-georganiseerde jeugd, folgende resoluties, achteraf door q het Kongres in plenaire zitting una- !W0niem goedgekeurd, werden dan \j ook aangenomen. Voor zover de Staat in gebreke blijft moeten de gemeentebesturen in samenwerking met jeugdraad en organisaties de vorming van jeugdmonitoren met volledige te rugbetaling van de door de oplei ding veroorzaakte onkosten aan moedigen De mogelijkheid dient te wor den onderzocht om tijdens de va kantieperiodes monitoren op de speelterreinen aan te stellen. De gemeente zal aandacht be steden aan elke poging die jeugd aanzet tot aktie met deelname van niet-georganiseerde jeugd aan «open aktiviteiten». Het is noodzakelijk dat in woonwijken veilige speel- en re- kreatieruimten worden aangelegd en onderhouden Eventueel ook «speelstraten» Lokalen voor de jeugd, ook be staande schoolgebouwen, moeten ter beschikking worden gesteld voor specifieke jeugdwerking of voor ontspanning. Jeugdateliers, jeugdklubs en jeugdverenigingen moeten worden aangemoedigd. Er moet worden gezorgd voor de oprichting van een gemeente lijke jeugdraad met afgevaardigden van jeugdverenigingen, -klubs en ateliers en van niet- georganiseerde jeugd en waarvan een afvaardiging zetelt in de Kul- tuurraad. GEMEENTELIJK ONDERWIJS De gemeentelijke school staat dicht bij het sociaal-kultureel milieu van het kind. Er is spontaan kontakt tussen school en gezin met opti male kans tot inspraak en deel name van alle betrokkenen aan het schoolse gebeuren. Gemeentelijk kunstonderwijs geeft een basisinitiatie en werkt zinvolle vrijetijdsbesteding in de hand. In de kunstsektor is na de kumulwet een tekort aan leraars. Volgende resoluties werden dan aangenomen: Er mag in het basisonderwijs geen diskriminatie bestaan tussen Wat de thuisverzorging betreft wees de minister op de besprekin gen die op dit ogenblik op ministe rieel vlak gevoerd worden om een deel van de linanciële middelen, die vrijgekomen zijn door de nieuwe wet op de bouwstop van de ziekenhuizen, voor te behouden voor de subsidiering van de thuis verzorgingsdiensten Een ander beleidspunt op dit vlak is de begeleiding van de stervende mens. Dit probleem dient niet al leen wetenschappelijk benaderd te worden, maar hel is in de eerste plaats een kwestie van mentali teitsverandering. Hierbij werd de vergelijking gemaakt met de aan wezigheid van de vader bij de ge boorte van een kind. Waar dit 20 jaar geleden nog de grootste uit zondering was. is dit nu de dood gewoonste zaak. Dat Luc Dhoore niet alleen Minis ter is van Volksgezondheid maar ook van Leefmilieu bewees hij door de drie laatste punten die hij behandelde. Hij wees allereerst naar het wetsontwerp over de milieu-effektrapportering. waar bij op kosten van de bouwheer vooraf een studie zou moeten ge maakt worden over de gevolgen van de geplande infrastruktuur- werken op het leefmilieu. Een tweede belangrijk punt dal op dit ogenblik op ministerieel niveau uitgewerkt wordt is dit van de at- valwet. Onlangs werd nog een wet gestemd in de Senaat over het ach terlaten van afval in de vrije na tuur. Maar ondertussen wordt er reeds gewerkt aan de oplossing van de problematiek op het alge meen vlak. Ook hier wees de mi nister op de belangrijke verant woordelijkheid die bij de gemeen tebesturen rust. Tot slot had Dhoore het over de noodzaak om alle beslissingen te doen naleven. Wat nut heeft het een goede reglementering te heb ben als die niet gerespekteerd wordt. Hier dreigt een kloof te ontstaan tussen woord en daad. Ook hier-kan niet genoeg de ver antwoordelijkheid van de gemeen tebesturen benadrukt worden, ging de spreker verder. De toespraak werd besloten met de vermelding dat de CVP ontegen sprekelijk een eigen stempel ge geven heeft aan het welzijnsbe leid. «De CVP moet geloven in wat zij kan en wil doen.» VEHE Aart de oorspronkelijke voorstellen tot resolutie werd op de kommissie Huisvesting en gezinsbeleid heel wat gewijzigd, wat onmiddellijk de grote inbreng van de aanwezigen bena drukt. De besluiten komen hier op neer dat de CVP van het arron dissement Aalst wenst dat de gemeenten allereerst zouden overgaan tot een kwalitatief onderzoek van het bestaand woonpatrimonium. De prioriteit moet gelegd worden op de sa nering, veihetering en aanpas sing van de bestaande wonin gen, waarbij tevens het belang dient onderstreept van de stads- en dorpskernherwaar dering. Hierbij aansluitend moeten inspanningen geleverd worden om de woonomgeving te verbeteren en aan te passen. Anderzijds stipte de kommis sie, na enige diskussie, wel aan dat het partikulier initiatief «krachtig» moet aangemoe digd worden. Men stelt voor dat de gemeen tebesturen voor hun eigenlijk grond-, bouw- en saneringsbe- leid prioritair beroep zouden doen op de bestaande maat schappijen van openbaar nut en de Intercommunale Land van Aalst. Volgens de CVP moeten de gemeentebesturen trouwens zelf voldoende bouwgronden op de markt brengen o.a. via sociale verka velingen Vooral de afgevaardigden van de kleinere gemeenten dron gen erop aan dat de woonuit- breidingsgebieden pas zouden gerealiseerd worden in funktie van de reële lokale behoeften. Hierbij aansluitend dringt men aan op de spreiding van de woonprogramma's in tijd en ruimte Tot slot werd aangedrongen op een degelijke voorlichting van de bevolking langs een gespe cialiseerde gemeentelijke voor lichtingsdienst. GEZINSBELEID Hier werd aangedrongen dat de zorg voor het gezin zich zou spreiden over verschillende sectoren. De klemtoon dient volgens de partij te liggen op de dienstverlening, die substanti eel en progressief moet zijn. Belangrijk is dat de gemeenten het gezinsbeleid niet mogen beperken tot het toekennen van onbeduidende toelagen. «Desnoods dienen zij afge schaft en vervangen door doel treffende maatregelen waar aan de gezinnen wat hebben» zegt een eindresolutie. Het is evident dat in deze kom missie ook het Jaar van het Kind ter sprake kwam. Dit jaar moet een aanloop zijn voor kind-gerichte beleidsbeslissin gen van de gemeentebesturen, waarbij gesteld wordt dat de thuisverzorging in al zijn vor men moet bevorderd en aan gemoedigd worden, ledereen die zich inzet moet recht hebben op een behoor lijke vergoeding. Het OCMW moet anderzijds het privé initia tief waarderen en resoluut steunen. Zoals voor het bejaarden- en gehandicaptenbeleid, moet volgens de CVP het gemeen tebestuur zorgen voor een ge zinsraad, die echter niet mag samengesteld zijn op basis van de politieke frakties. Alle voorgestelde resoluties werden in de plenaire vergade ring met algemeenheid van stemmen aanvaard. VEHE de verschillende schoolnetten De vrije schoolkeuze moet gewaar borgd blijven. Aandacht moet worden be steed aan kinderopvang buiten de schooluren door bevoegd perso neel De weg dient te worden geëf fend naar de realisatie van een demokratische schoolgemeen schap waarin het kind centraal staat. PMD zou verplicht moeten worden ingevoerd in het basison derwijs. Aandacht moet worden be steed aan het bizonder onderwijs. Gemeentelijk kunstonderwijs zou moeten kunnen beschikken over eigen gebouwen voorzien van het nodige komfort en aangepast aan de behoeften. Filialen kunnen worden opge richt waar nodig Een uitteendenst voor muziek instrumenten dient te worden ge- re ai seerd. Er dient voor gezorgd dat de schoolraad wordt samengesteld uit vertegenwoordigers van de inrich tende macht, ter zake bevoegde personen, leerkrachten en leerlin gen. KULTUUR Vooreerst wordt uitdrukkelijk ge wezen op de speciale noodtoe stand waarin deze regio zich op kul- tureel gebied bevindt. Ook wordt gezegd dat in landelijke gemeenten het bijna ondoenlijk is een kultuurraad op te richten die aan de gestelde erkenningsvoor- waarden zou voldoen. Gevraagd wordt dat een brede waaier nodige infrastruktuur gaande van het kleine vergader zaaltje naar het groot kompleks ter beschikking zou kunnen worden gesteld. Ook wordt gevraagd te op teren voor kleine mogelijkheden in deelgemeenten liever dan voor kui tuurpaleizen in de stad. Een inven taris van de bestaande gebouwen die voor gebruik door kuituurver enigingen in aanmerking komen dringt zich op Schoolgebouwen zouden, met beperkingen, ter be schikking moeten kunnen worden gesteld. «Kultuurfunktionarissen» dienen te worden aangesteld Een welbepaald percentage van het budget zou moeten worden ge spendeerd aan kuituurwerking. Als resoluties werden aangeno men: Voor de aktivering van de vele facetten van het kulturele leven in de gemeente dient een raad voor kuituur en vrijetijdsbesteding te worden opgericht die in nauwe sa menwerking met de bevoegde schepen koördineert en stimuleert Teneinde een volwaardige (cul tuurbeoefening en -verspreiding in de hand te werken moet worden gezorgd voor passende infrastruk tuur binnen de (financiële) moge lijkheden van de gemeente. LH Reeds van bij de start bleek in deze kommissie de tegenstel ling tussen de opinie en de ervaring van de grote agglomera ties en de kleinere entiteiten. De kommissie ging ervan uit dat zowel de bejaarden als de mindervalieden zolang mogelijk thuis moeten kunnen blijven. De gemeente of het OCMW moet hiervoor de nodige maatregelen treffen om deze doelstelling te realiseren. Beide kategorieën dienen volgens de CVP door een gespecia liseerde gemeentedienst zoveel mogelijk geïnformeerd over de nationale wetgeving en de gemeentelijke reglementering. Voor de bejaarden wordt ge steld dat de gemeenten de no dige lokalen moeten ter be schikking stellen om volwaar dig te kunnen deelnemen aan het ontspannings- en socio- kulturele leven. Zoals voor het gezinsbeleid werd ook hier de samenwerking tussen OCMW en vrije caritatieve instellingen voor gezondheidszorg bena: drukt. Men denkt hierbij onder meer aan de verhoging van de toelagen voor deze instellin gen De gemeente zou zowel voor een Raad voor de Derde Leef tijd als voor een Adviesraad voor Mindervalieden moeten zorgen. Voor de planning van de rust oorden en van de beschut tende werkplaatsen en bezig heidscentra dringt de CVP aan op intercommunale samen spraak en samenwerking. Voor wat specifiek de minder valieden betreft wordt aange drongen dat zij in het gewoon gemeentelijk onderwijs school moeten kunnen lopen, alhoe wel gedifferencieerde vormen van onderwijs noodzakelijk blij ven. De CVP wenst dat bestaande en nieuwe privé- en openbare gebouwen voor de gehandi- kapten zouden toegankelijk gemaakt worden. De gemeenten zouden een daadwerkelijke inspanning moeten leveren om minderva lieden tewerk te stellen. De gemeenten zouden ten slotte een rechtvaardig inkomen moeten waarborgen aan de gehandikaptep tot op het ogenblik dat op nationaal vlak een socio-vitaal minimumin komen wordt ingevoerd VEHE

De Voorpost | 1978 | | pagina 9