Prijzenregen op de Hogeweg Woonwijk Ronsevaal Erembodegem Een onverkwikkelijke geschiedenis? Herdenking der overleden strijdgenoten Opnieuw Dom Modest Van Assche herdenking te Erembodegem plffidubfilm EVER! tlijf jong vierde afscheid gemende spelers □ODD De Voorpost - 27-10-1,978 - 11 Met de toewijzing van de percelen bouwgrond in de nieuwe wijk Ronsevaal te Erembodegem is de laatste fase ingetreden in de geschiedenis van deze sociale verkaveling. Reeds In 1971 werd een eerste projekt uitgewerkt door de interkommunale Vereniging Land van Aalst. In dat jaar had den kontakten plaats met de voornaamste eigenaar en werd een schattingsverslag aangevraagd. Twee jaar later was reeds een Bijzonder Plan van Aanleg op gemaakt, dat na het verplichte openbaar onderzoek in de ge meente Erembodegem over gemaakt werd aan de streek- kommissie voor advies. Al wie bezwaren had tegen deze ver kaveling kon bij dit openbaar onderzoek bezwaar ingediend hebben. In 1974 werd door het BP A goedkeuring bekomen van de bovenvermelde streekkom- missie. Ook voor de steekkaar ten (BW4 formulieren) werd in dat jaar gunstig advies ver leend door de diensten van Stedebouw. Het totale projekt had een oppervlakte van zowat 4,5 Ha waarvan eind 1974 reeds 2 Ha verwon/en werden. Met het oog op het verwerven van de overige oppervlakte werd een Koninklijk Besluit tot onteigening door de Interkom munale aangevraagd. In 1976 was het overgrote deel in der minne aangekocht. Slechts voor enkele percelen werd de gerechtelijke proce dure ingeleid. IJit een verslag van de gemeen teraad van mei 1976 van het toenmalige Erembodegem blijkt dat er volgens Burge meester Boel op dat ogenblik nog drie gevallen waren waarin er nog geen overeenkomst was. De betrokken eigenaars werden een laatste maal ge- kontakteerd waarna een ge rechtelijke onteigening werd verricht. Het zijn deze onteige ningen die heel wat kwaad bloed gezet hebben bij een aantal inwoners van de Brus- selbaan en de Ronsevaals- traat. Velen zijn de mening toe gedaan dat zij sterk benadeeld dan hun oorspronkelijk gebo den werd. Het spreekt voor zichzelf dat zij hierdoor enigs zins verbitterd zijn. Sommigen spreken zelfs van totale wille keur. De meeste onteigende perce len waren immers ingericht als moestuin, wat dikwijls bij een aantal gezinnen van pas kwam als mogelijkheid tot verlichting van het eigen budget. Men moet dus een eigen tuin af staan, die dikwijls aan anderen AALST-EREMBODEGEM VERKWEUHGSPLAN INT.VER"LAND \AN AALST" TEL: 053/702622 siebestuur, de goedkeuring van het ingediende verkave lingsplan. Het wegenisontwerp werd nog in de loop van 1976 ter goedkeuring overgemaakt aan de hogere overheid. Na de goedkeuring ervan werd met de wegenaanleg gestart en deze werd onlangs voltooid. Na zowat 7 jaar zal de inter kommunale dus eigenlijk over gaan tot het toewijzen van de 30 percelen voor open bebou wing, de 24 percelen voor hal- werden Na een voorstel van de administratie, die volgens de onteigenden een veel te lage prijs bood, werd de zaak be slecht door de rechter. Sommi gen zouden na deze procedure nog minder ontvangen hebben als tuin wordt doorverkocht. Ondanks de problemen met een aantal onteigenden ging de administratieve procedure traag maar zeker door. Op 17 februari 1977 bevestigde het stadsbestuur van Aalst, als fu- fopen en de 4 percelen voor gesloten bebouwing, alle te genstand van een aantal om wonenden ten spijt. VEHE Daensisten knopen weer aan bij oude traditie. Op zondag 29 oktober herdenken de Aalsterse Daensis- tische verenigingen hun overleden strijdmakkers en voormannen. Zowel de «Priester Daensvrienden», het plaatselijke en het nationale «Priester Daensfonds» als de Daensistische muziekvereniging «Tot Heil des Volks» nemen aan deze plechtigheid deel. De mu ziekmaatschappij en de Priester Daensvrienden ver trekken te 10 u aan hun lokaal «De Ijzer» aan de Vlaanderenstraat. Vandaar gaat het in optocht langs Vredeplein, Ridderstraat en Kattestraat naar de Grote Markt toe waar zij worden opgewacht door de leden en sympatisanten van het Priester Daensfonds. Ge- zamelijk gaal hel vandaar langs beide Zoutstraten, St. Jobstraat, Drepestraat en Kerkhof baan naar de stedelijke begraafplaats. Daar wordt een bloemen hulde gebracht aan het grafmonument van de familie Daens waarin trouwens de hulde aan alle overleden strijdmakkers is besloten. e.v. Op 30 oktober 1945, nu drieendertig jaar geleden, overleed te Brugge Erembodegem's grote zoon, als een der vele slachtoffers van de Belgische repressie tegen het Volksna- tionale Vlaanderen. Alfons Van Assche werd op 18 mei 1891 te Erembodegem geboren. In 1913 werd hij tot priester gewijd en tijdens de eerste wereldoorlog was hij eerst brankardier en later aalmoezenier. In 1923 stichtte hij het «Li- Benediktijnerabdij te Steen- turgisch Parochieblad» (la- brugge. Hij was een van de ter Kerk en Volk tot 1944) en promotors van de «Litur- in 1932 werd hij abt van de gische Beweging». Hij was aktief Vlaamsgezind, vals beschuldigd van Kollabora- tie, in 1944 geinterneerd. Op 23 juli 1961 werd te E- rembodegem een stand beeld onthuld (werk van Frans Tinei) wat eerst op het dorpsplein en later aan de St. Amanduskerk werd geplaatst waar het ook nu nog staat. Op initiatief van het plaatselijke «Dom Mo dest Van Assche Komitee» wordt op zaterdag 28 okto ber een herdenkingsmis op gedragen in de St. Aman duskerk (wijk: Ten Bos) te 8u30. Nadien volgt een bloemenhulde aan het mo nument met toespraak door Komitee voorzitter Dr. Daem. e.v. Op donderdag 9 november om 20u vertoont de KFL in het kollege aan de Pont- en Hoogstraat de film van Mel Brooks -Silent Movie-. REGISSEER Mel Brooks is. samen met Woody Allen, misschien wel het grootste komische talent van onze tijd. Hij is mogelijks de enige moderne komiek (na Jerry Lewis) die met de grote klassieken kan wedijveren. Een man ook die via zijn films een generositeit en een vriendelijke waanzin uitstraalt in de traditie van Chaplin. Keaton en Lewis. Omdat hij een warme, op gevoelens gebazeerde humor brengt werd hij de antipode van zijn konkurrent Woody Allen, de trieste klown die in koele satire cere brale grapjes voordraagt en zorgvuldig gcrateerde gags uit zijn mouw schudt. Mel Brooks die door sommigen wel eens de Amerikaanse Rabe lais genoemd werd is een meester in uitbundige en energieke komedie. FILMTEMA -Silent Movie- heeft opnieuw een filmgenre als basis met name de stomme film meer bepaald de Amerikaanse burleske van de jaren twintig. De wetten en afspraken van dit filmgenre worden gepustichecrd maar niet bespottelijk gemaakt Hier wordt een soort komiek gebracht waarin Brooks de draak steekt met aspekten van de hedendaagse samenleving en met een filmtaal van vroeger, dingen zegt over de kinema van vandaag. Zo worden zowel de moderne technologie (in een ziekenhuis) als de Hollywood business-jungle gehekeld. Op twentieth Century Fox na wer den alle major kompanics opgekocht door petroleum- en andere trusts en aan deze laatste heeft Brooks een grondige hekel. Silent Movie- is een filmklucht gemaakt naar de procédés der twintiger jaren voor een bioskooppubliek van nu. Daarom werd dan ook gebruik gemaakt van kleuren, brcedscherm. klank en is in de konceptic en uitwerking van de gags ingespeeld op de tijdgeest JEl'GDKLUBS De jeugdklubs hebben ook nog wat in petto voor het filmkijkend Aalst. In de Mnrcclinoklub wordt op zondag 29 oktober om I4u de prent -Rond de wereld onderzee- afgerold. Een spannende avonturenfilm voor een groot publick. Einde van de voorstelling 16.30 uur. Het Jeugdcentrum Zonnestraat programmeert voor vrijdag 3 november de film -My name is nobody- een western met Terence Hill waarvan zeker de prachtige en gekende muziek van Moriconc u bekend in de oren zal klinken. Tanu tenslotte richt zich tot de oudere jeugd van boven de zestien In deze klub wordt de film «II decamerone» van de vermoorde Pasolim ge- diaaid. Deze film najr het middeleeuwse bock van de in 1313 geboren Italiaanse schrijvei Giobanni Boccaccio, is een aaneenschakeling van een reeks pikante verhalen. Het was dan ook niet verwonderlijk dat de kerk. met zijn in die tijd zeer enge moraal, dit bock op de index plaatste Niettegenstaande dat was het bock in de 14' eeuw reeds een bestseller. In de verhalen van Boccaccio konten twee soorten hooldpcrsonnagcs voor. Dit zijn de vromen, die er gewoonlijk bedot alkomen. en diegenen die aan alles hun voeten vagen en er losbandig op los leven. Hoe is het mogelijk dat dergelijke toestanden zich in het I4? eeuwse Italië konden afspelen? Wij spraken immers van de enge moraal van die tijd. De minste van de redenen zal wel zijn dat Boccaccio het natuurlijke kind «as van de -mercante- Boccaccio di Chcllino. Veeleer zullen wij het moeten gaan zoeken in de kerkgeschiedenis van die lijd en in de geschiedenis van de stad Firenzc. waar de verhalen zich grotendeels afspelen. Zowel in het bock als in de film wordt er af en uk* eens verwezen naar de Paus die in Avignon zijn residentie had gevestigd. Verder is er ook nog het jaar 1348. Toen viel de stad Firenzc. de nobelste onder de best bekende, ten prooi aan een pestepidemie. In de introduktie van zijn dekamerone geeft Boccaccio hiervan een uiterst pakkende besehrijv ing en v erklaart ons hoe een gedeelte van de bevolking uiterst vroom werd terwijl anderen een kortstondige heil zochten in allerlei uitspattingen. Met deze tekst hebben wij eigenlijk nog niets van de film verteld, maar deze korte woorden zullen u misschien helpen deze goede film van Passolini beter te begrijpen. Veel kijkgenot. S..I. De Hogeweg, een van de slagaders van Erembodegem Dorp, is geen uitgesproken handels straat maar telt toch heel wat winkels. Daarnaast bezit het ook een bloeiende dekenij die er een jaarlijkse gewoonte van gemaakt heeft om met Erembodegem kermis allerlei aktiviteiten te organiseren. Naast o.a. een wielerwedstrijd, de kinderbraderij en andere nevenaktiviteiten is er ook telkenjare een grootse tombola met prachtige prijzen. Ook dit jaar kon het weer niet op. De eerste prijs was zoals naar gewoonte een auto De gelukkige winnaars van dit voertuig waren het echtpaar Van Lierde, Hogeweg 113 te Erembodegem. Naast deze auto waren er ook nog 4 reizen te winnen naar Palma de Marjorca evenals vijf aankoopbons voor een waarde van 5.000 fr. Een scenario met een happy end op één schoonheidsfoutje na. Aangezien het echtpaar Van Lierde zelf winkeliers zijn op de Hogeweg werd de eerlijkheid van deze tombola wel in twijfel getrokken. Vandaar dan ook dat de prijsuitreiking dit jaar in een gedemptere sfeer gebeurde dan de vorige jaren. ~"^er op Meldert-Kermis doorgaans weinig te zien, de kermisda- erlopen vaak zonder dat men er zich van bewust is op de w ijk mede door de inzet van een ploeg aktieve bewoners die de nsen van de eigen wijk graag aan bun trekken laten komen is, het te meer kermis. Ook voor de kinderen want wat er nu stond leek ,,nl :ht op een waar attraktiepark met autoskooters, molens allerhande 1 i kramen van alle slag. Deze kermis evolueert ten undcrc in een ce< ceds stijgende lijn en ook vele mensen uit de andere straten komen w graag op af. calc Vogelzang bij «Tiekcn- het dan ook zaterdag en zon- nicttegenstaande het eerder weer op zondag, een ^an belang. en blikvanger van de hele is en blijft echter steeds de begiftigd, door toedoen enkele vooraanstaanden, met minder dan 15.000 fr prijzen. beurde alles met volgnummers. Alvast werden twee reeksen voor zien. kleine en grote dieren. Op deze zonnige oklobcrnamid- dag was hel dan ook een bonte veelheid van kippen, konijnen, duiven, honden, geiten, schapen waaronder een uniek exemplaar, een Romanov schaap met manen van haar van Silvccr Van Rosscm meer dan vijftig exposanten dat uiteraard veel bekijks had. en de jury bestaande uit de dieren- verder pony's, paarden en een bil- Luc Van de Kerckhovc en lemanstier. De Loore met erbij Petrus hel niet onder de om te trachten elk te geven hem toekomt. Met -perso- werd absoluut geen rekening want om objekticve te garanderen ge- Bij het groot vee werd Jozef Mer- gan Laureaat met een prachtig duo. een paard met een veulen. Volgende prijzen werden in deze kategorie in de wacht gesleept door Hendrik De Cuypcr (2'). Prosper D'Hauwers (3'), Beede- man (4''), Maessch'alck (5'). Leon De Nil 6*'H. De Cuypcr (7*") en verder Oscar Van Marcke, Marcel Rottiers, Silvccr Van Rossem, Van Ransbceck en volgende. Bij de kleine dieren ging Wilfried Du Bois met de eerste prijs lopen gevolgd door Petrus Uyttcrsprot. (2"' en 3') Hugo Ficrcmans. Wil- lems(51-). Alain Van Vaerenbcrgh (6' De Mulde(7r). Du Bois (8' Remi Matthijs (9*'). Becckman (10" D'Hauwers 11') en verder Maurits Moens. De Coster Du Bois. D'Hauwers. Van Beveren. Aelbrecht. Van Nuffel, dr. Van de Kerckhove zelf. Jansscns. Van Ransbecck en nogmaals Maurits Moens plus een tiental anderen. Daarmee was uiteraard -het vat nog niet al - en gingen de festivi teiten door tot in de kleine uurtjes, ook bij -Jeanneken- waar de wip- schuttcrs aan hun trekken kwa men. IJl De winnaar in hel gezelschap van Sint-Maarten voer de door het echtpaar van Lierde gewonnen wagen. (SJ) lle)e Blijf Jong afdeling voetbal vierde vorige zaterdag in de folkskring te Erembodegem haar afscheidnemende spelers. L0p deze gezellige bijeenkomst in een vertrouwde omgeving jemidden van vrienden en kennissen waren schepen De Maght en Monsieur aanwezig. Ook waren er twee gemeente- aadsleden, Remie Van Vaerenbergh en Freddy Pyck. let afscheid nemen gebeurde aaljp een zeer gemoedelijke ma- vejier. Op humoristische wijze 'aderden de afscheidnemende peters in hun hemdje gezet, 'anjozef Eeman, de meest jonge gean de afscheidnemenden kan evfch alvast over één feit ver- loafcugen, hij heeft leren belotten po nnen de vereniging. Frans na oogmans was en is nog eeds een trouwe Monastiek- ganger. Achiel Van Pottel- bergh, sekretaris, zette zich met hand en tand in voor de vereniging en brak hierbij zijn sleutelbeen. Louis Bayens, de kleinste van de hoop met het grootste hart en Omer Kiec- kens, speler, verzorger en sponsor. Zijn hobby was vroe ger met bloempotten rondzeu- len. Op iedereen wist men iets te vertellen, maar dat nam niet weg dat men hen een zeer warm hart toédroeg. Als af scheid van de Blijf Jong afde ling voetbal mochten zij allen het plaket van volksgezond heid en het plaket van de stad Aalst in ontvangst nemen. In aanwezigheid van de perso naliteiten en het voltallige be stuur bestaande uit voorzitter Luc Steenhout, sekretaris Eric Pereboom, materiaalmeester Leon Palstermans, algemeen voorzitter Freddy Pyck en ere voorzitter Remi Van Vaeren bergh werd nog een groepsfoto genomen waarna er getoost werd op de gevierden. Na de drink stak iedereen de voeten onder de tafel voor een mos selsoepen SJ. afscheidnemende spelers met de personaliteiten. (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 11