lede hort KAMPIOENEN ST.-MARTINUS 00RDEGEM GEHULDIGD Maakt artikel 5.3 van Villa Letha een luxehotel? Rode kruis Lede tf is in haar nopjes Een Leedse stem in de Provincieraad E 12 - 27-10-1978 - De Voorpost Vorige zondag werden door het schepenkollege en het Feest- komitee van Lede de kampioenen van de Koninklijke Harmo nie St-Martinus uit Oordegem gehuldigd. In voorgaande edi ties hebben wij de prestaties van de harmonie en het majoret- tenkorps. door hun bereidwillige medewerking, op de voet kunnen volgen. Het zal dan zeker overbodig zijn te herhalen dat deze muziekvereniging dit seizoen 11 titels in de wacht sleepte. Misschien toch nog even op een rijtje zetten: de groepsfor matie werd Provinciaal, Bel gisch en Benelux-kampioen, individueel waren er titels voor Karine Bockstaele als Miss Ma jorat en Anja De Moor als pro vinciale individuele kampioene, in teamverband werden Belgi sche titels behaald door trio's juniores, kwartetten miniemen, kwartetten juniores, kwartetten seniores, zestallen en achttal len. Na een optocht zondag langs Nieuwstraat, Kleine Omme- gangweg en Kasteeldreef, waar een show aangeboden werd aan de bewoners van het rusthuis Villa Letha, verwel komde burgemeester Gravez zijn gasten op het Kultureel Centrum. Verwijzend naar de huldiging vorig jaar voor titels behaald tijdens het seizoen 1977. het waren er toen «am per» vijf, noemde hij de leden van de vereniging «goede geesten». De burgemeester noemde zich tevens een toe schouwer op de eerste plaats bij de behaalde titels, want tel kens de maandagmorgen be groette hij zijn gemeentesekre- taris met de woorden «sekreta- ris hoeveel hebt ge er nu op nieuw binnen?». Uiteraard be- doeide de burgemeester hier kampioenentitels. Alvorens het woord dan over te laten aan schepen van Kuituur Jules Henderickx, verontschuldigde burgemeester Gravez de heer Quintijn voorzitter van de Kul- tuurraad en schepen De Pae- pe, die zijn franse gasten de Leedse wijngaarden was gaan tonen. In zijn toespraak wees schepen Henderickx erop dat de mu ziekvereniging St-Martinus, samen met de andere muziek maatschappijen van Lede, de Leedse voetbalvereniging, de Leedse kunstenaars en tal van andere verdienstelijke perso nen, de voornaamste ambas sadeurs zijn van de gemeente Lede zowel op regionaal, pro vinciaal, nationaal als interna tionaal vlak. Daarna bracht hij zonder namen te noemen, hulde aan de verschillende echellons van de maatschap pij, te beginnen met de perso nen die hij de waterdragers noemde en die zorgen voor het materiaal en tal van andere ta ken tijdens repetities en optre dens. Daarna kwamen de ma- joretten en muzikanten aan bod die schepen Henderickx be wonderde voor hun opofferin gen die zij zich getroosten om die kunst van muziek en dans te kunnen beoefenen Zonder hierbij uiteraard hun respektie- velijke leiders en leidsters te vergeten. Speciaal werden de muzikanten in de bloempjes gezet voor hun talrijke aanwe zigheden op repetities en de vele avonden die ze hiervoor opofferen. Schepen Hende rickx noemde hen tevens voor hun trouw aan de vereniging, waardoor zij deze doen groeien en voor hun kameraadschap De Koninklijke Harmonie Sint-Martinus Oordegem werd ontvangen door het voltallig gemeentebestuur ter van de verdienstelijke optredens en de veelvuldige onderscheid/neen. (EDVl onder mekaar Ten slotte dacht de spreker ook nog aan de ou ders van de jongere leden die helpen de vreugde en het leed van de vereniging dragen en aan de bestuursleden die daadwerkelijk meewerken aan de uitbouw van de harmonie, hetzij voor of achter de scher men, hetzij diep of minder diep in hun geldbeugel. Schepen Henderickx besloot zijn toe spraak met de hoop de vereni ging verder te kunnen blijven steunen op gemeentelijk vlak zodat de harmonie verder kan blijven bestaan en zich kan uit bouwen om de naam Lede nog meer naar buiten te dragen. Daarna was het de beurt aan Feestkomiteevoorzitter De Cramer om te feliciteren. Hij overhandigde namens het ge meentebestuur en het Feest- komitee een prachtig aanden ken aan de leidster van het ma- jorettenkorps, mevrouw De Rouck-De Vuyst. Daarna toer den al de majoretten en dames in de bloemetjes gezet door bestuurslid Van den Steen. Ten slotte sloot de aanwezige volksvertegenwoordiger Diane D'haeseleer zich bij de hulde van het gemeentebestuur aan en overhandigde een plakket aan de kampioenen van de Harmonie. Alvorens de lange sliert aan wezigen het gulden boek van de gemeente ter ondertekening kreeg, overhandigde burge meester Gravez het plakket van de gemeente en een eredi ploma aan de voorzitter van de harmonie, de heer Gilbert De Moor. Gemeentesekretaris Huyle- broeck dankte dan voor de ont vangst namens de muziek maatschappij St-Martinus. Hij benadrukte nogmaals dat het slechts dank zij de solidariteit en de eendracht onder de le den is dat de harmonie derge lijke suksessen heeft kunnen behalen. Vorig jaar had hij nooit durven hopen dat hij met zijn vereniging een jaar later op nieuw zou gehuldigd worden voor kampioenentitels en hij durfde zeker geen afspraak maken voor volgend jaar. Hij beloofde wel in naam van het muziekkorps de naam Lede volgend jaar op de diverse kampioenschappen waardig te zullen vertegenwoordigen. De bejaarden, die in het rusthuis van het OCMW van Lede wensen opgenomen te worden, dienen bij hun opname een overeenkomst te tekenen. In dit kontrakt staat onder het hoofdstuk «Prijs» een artikel 5.3. vermeld dat luidt als volgt: «Benevens de bedragen vermeld in artikelen 5.1 en 5.2 zal voor volgende kosten een individueel supplement worden aangerekend dat hetzij maandelijks, hetzij onmiddellijk zal worden voldaanhuur van bijzonder verzorgingsmateriaal (krukken, karretjes, stalen verpleegster, enz.^kamer- bediening, bijkomende kamerakkomodatie (TV-telefoon-distributie, enz.)-linnen, (all® persoonlijk) niet in de maaltijden begrepen voeding en drank,-bewaargeving-bewindvoe- ring.» Volgens de oorspronkelijke maker van deze overeen komst de heer Emiel Vinck CVP-raadslid van het OCMW en direkteur van het Psychiatrisch Instituut «Zoete Nood Gods», was het noodzakelijk dat men tot een duidelijke afspraak zou komen met de ouderlin gen, die wensten opgeno men te worden in het rust huis. Aldus zou iedereen zijn rechten en zijn plichten kennen. Bij het opstellen van dit artikel zou hij zich laten leiden hebben door wat in een ziekenhuis be staat. Als daar een patient een individuele kamer wil, moet hij er ook supplemen tair voor betalen. Het is vol gens hem normaal dat dit ook voor een rusthuis kan. Bejaarden kunnen immers om persoonlijke redenen verkiezen op de kamer be diend te worden. Dit vraagt natuurlijk supplementaire uitgaven, wat moet gekom- penseerd worden door een hogere dagprijs. Met deze redenering bleek de socialistische fraktie van het OCMW het echter reeds van bij de eerste bespreking niet eens te zijn. Volgens hen houdt de individuele bediening een diskriminatie In en maakt het artikel 5.3. van Villa Letha een luxeho tel, waar men ook alles kan krijgen wat men wil, mits men er maar voor betaalt. Tot hun niet geringe verba zing werden de BSP leden, Mevrouw Alice De Coensel, en de Heren Kamiel Berck- moes en Frans Temmer man, alhoewel zij deel uit maken van de meerderheid van de Raad, bij de eerste stemming in een minder heidspositie geduwd en dit met zes stemmen tegen vijf. Voor het behoud van het bewuste artikele 5.3. stem den zowel meerderheids als oppositieleden, met name Mevr. Siau (Voorzitster)-Van Der Gucht-Vinck-Roelant- De Smet en Malfroid). Maar anderzijds stemde een op positielid (Alois De Coen sel) samen met de heer Eve- raert en de 3 socialisten te gen het behoud. De BSP was alles behalve gelukkig met deze gang van zaken en zij vond het dan ook noodzakelijk de stem ming over het gewraakte ar tikel 5.3. aan te klagen in het partijweekblad Voor Al len. Toen schreven de so cialisten reeds: «Wij kun nen slechts hopen dat de gemeenteraad er een andere mening op na zal houden dan de meerderheid van het OCMW die betreffend re glement goedkeurde.» Hun hoop bleek niet ijdel te zijn, vermits de gemeente raad in haar zitting van 13 juni 1978 het goedgekeurd reglement opnieuw wijzig de. Opvallend hierbij was dat de OCMW voorzitster Mevr. Siau, die ook ge meenteraadslid is, afwezig bleef op deze raadszitting «wegens ziekte.» Hierdoor was zowel de meerderheid als de oppositie in gelijk aantal. Na heel was diskus- sie en over en weer geloop, werd de overeenkomst tus sen de bejaarden en de ver zorgingsinstelling goedge keurd, rekening gehouden met de geformuleerde op merkingen, met 21 ja-stem men en 3 onthoudingen. Opvallend was dat twee OCMW leden die tevens ge meenteraadslid zijn zich nu onthielden, met name de heren Everaert en Roelant. Het reglement werd dan naar het OCMW terugge stuurd met de opdracht het bewust artikel aan te passen. Tijdens zijn zitting van maandag 2 oktober heeft het OCMW de overeen komst echter in zijn oor spronkelijke versie goedge keurd. Markant is wel dat de uitstag, die algemeen be kend is, opnieuw anders luidde dan bij de eerste be handeling, met name 7 stemmen voor en 3 kontra. Vermits de 3 socialisten nog steeds gekant zijn te gen het artikel 5.3. moeten alle andere OCMW leden voor het behoud gestemd hebben, met uitzondering van Mevr. Siau die nog steeds afwezig is wegens ziekte. Het kan dan ook niet anders of de Heren Everaert en A- lois De Coensel hadden op nieuw hun houding veran derd. De heer Everaert stemde zelfs in drie ver schillende vergaderingen driemaal anders. Begrijpe wie kan Onwettelijk. Gezien de gemeenteraad en het OCMW niet overeenko men over dit berucht artikel is het evident dat een derde instantie, met name de pro vincie, hier de knoop dient door te hakken. De nieuwe wet op de OCMW's heeft een dergelijk geschil trouwens voorzien in haar artikel 40, dat luidt als volgt «De huishoudelijke regle menten voor de raad, het vast bureau, de bijzondere komitees, alsmede voor de diensten en instellingen van het openbaar centrum voor maatschappelijk welzijn, worden vastgesteld door de raad. Zij worden onderworpen aan de goedkeuring van de betrokken gemeenteraad. Elke beslissing van niet- goedkeuring moet met re denen omkleed worden. Bij niet-goedkeuring door de gemeenteraad wordt het volledig dossier door de zorg van het centrum voor beslissing doorgestuurd aan de provinciegoever- neur.» Dit artikel schijnt ons dui delijk genoeg te zijn. Wij begrijpen dan ook niet hoe men op het OCMW van Le de tot een tweede stem ming over het bewust arti kel gekomen is. Ongeacht het feit dat de raadszittingen van een OCMW met gesloten deu ren plaats grijpen, en dat men zich daar in Lede blijk baar niet aan stoort, blijft gans de geschiedenis een wrange nasmaak geven bij de buitenstaander. Het OCMW is immers in de allereerste plaats een open baar orgaan dat opgericht werd ten bate van de ganse gemeenschap, waar de on derlinge partijgeschillen zouden dienen te wijken voor het algemeen belang. Maar blijkbaar is de tegen stelling in het OCMW van Lede tussen de oppositie en de meerderheid en in de meerderheid zelf zo groot dat privé-belangen pri meren. vehe De lijdensweg van het Leedse station. Naar aanleiding van het eeuwig aanslepen van de afwerking heeft volksvertegenwoordiger D'haeseleer aan de minister van Verkeerswezen een aantal vragen gesteld. Wanneer werden de werken precies aangevangen en welke termijn is voor de nieuwbouw voorzien? Waardoor liepen de werkzaamheden vertraging op en is het juist dat bepaalde nieuwe bouwmaterialen werden afgekeurd en zo ja, wie is hiervoor ven antwoordelijk? Wat is de oorspronkelijke kostenraming en hoe groot is de eventuele meeruitgave ten gevolge van de vertraging en wie neemt de eventuele meeruitgave op zich? Is er reeds een mogelijke openstellingsdatum voorzien? En nu maar afwachten of de minister van Verkeerswezen in deze politieke troebele tijden de nodige tijd zal vinden op een antwoord te geven. Daders van overval te Lede aangehouden. De gerechtelijke diensten hebben klaarheid gebracht in een overval die ge pleegd werd in de nacht van 9 op 10 oktober te Lede. Twee marokkanen uit Dendermonde, Jeldi H. (24) en Bojazzaouidi M. (21) werden door de onderzoeksrechter onder aanhoudings mandaat geplaatst Ze bekenden de bewuste nacht een man te hebben achtervolgd tot aan diens woning en hem toen onder bedreiging van een knipmes te hebben beroofd. De buit bedroeg een televisietoestel, een scheerapparaat een radiowekker en een bedrag van ongeveer 50.000 F. Voor wie wat meer wil leren kennen van de verschillende Leedse deelgemeenten is er één en ander te melden. Dit weekeinde, morgen zaterdag 28 oktober (om 20 u.) en overmorgen zondag 29 oktober (om 19.30 u.) zorgt de Wanzeelse Kineastenvereniging voor een filmvoorstelling in het kader van dat fameus jaar van het dorp. Hun film laat Wanzele zien en kreeg als titel mee «Wanzele. mijn dorp. uw dorp». Een weekje later, meer bepaald op vrijdag 3 november (om 19.30 u kun je terecht in Oordegem Daar geeft heemkundige Robert Van der Gucht een voordracht over de ge schiedenis, de rijkdommen, de toponomie en dergelijke meer. Er zijn dia's van oude beelden, dokumenten en kleurtekeningen ter illustratie. Tevens zal een filmpje vertoond worden over de werk zaamheden van Fonske De Smid, een film die nationaal bekroond werd. Ook de VT8-VAB film over Oordegem kermis 1978 zal vertoond worden Ooit maakten wij melding van het feit dat de werken in de Rodtstraat te Oordegem op 15 augustus zouden aanvangen. Dit is nog steeds niet het geval. Wegens onvoorziene omstandighe den kon de aannemer de werken onmogelijk aanvatten op de voorziene datum. Hij vroeg uitstel aan het schepenkollege dat hem deze verleende en opdracht gaf te beginnen omstreeks 15 januari. Ondertussen vindt wel de uitbetaling plaats van de onteigeningen. In het arrondissement Aalst geniet Lede de eer de enige gemeente te zijn die over geen gemeentelijk lager onderwijs beschikt. Uit vergelijkende cijfers over dat arrondissement blijkt dus dat zi| daar geen halve kluit voor uitgeven. Voor kunstonderwijs brengen zij dan relatief gezien een zeer belangrijke financiële inspanning op, wat wel een te waarderen initiatief is Uit diezelfde vergelijkende cijfers, alle gebaseerd op de begrotingen van 1978, blijkt dat Lede zeer veruit de laagste uitgave doet voor geboortepremies en voor wie aan voorhuwelijkssparen doet is er al evenmin goed nieuws, althans op het eerste gezicht, want tijdens de vorige gemeenteraad is daar aan verholpen. Per nieuwjaar 1979 zal deze uitgave op vergelijkbare hoogte staan. Wat evenwel op onvergelijkbare hoogte staat is de uitgave voor krotwoningennotabene twaalf keer meer dan grote broer Aalst. Zouden wij dan de titel van deze rubriek met beter kunnen aanpassen in «Lede Krot» in plaats van «Lede Kort»? We weten het allemaal: door de fusie waren er in één grotebu gemeente plotseling drie Molenstraten. Dus werd hieraan^* gedokterd. De ene werd Windmolenstraat, de andere Wa-Jw termolenstraat en de derde Molenbergstraat. Zo gebeurde*» te Lede, waar het Dorp voortaan het Marktplein is zodat eenicl ander Dorpsplein «Dorp» kan genoemd worden. De voorzit-pc ter van het plaatselijke Rode Kruis, de heer Jean-Pierrep® Matthijs. meende hierin een oplossing te vinden voor zijnbp probleem B® Wat was zijn hartewens? Als voorzitter en vurig voorsianderVtj' van de vrijwilligers die zich de degelijke Rode-Kruisdienstldl' aantrekken, wenste hij gebruik te maken van deze naam-ha veranderingen om ergens te Lede een Rode-Kruisstraat of Dn een Henri Dunantstraat te kennen. Met dit doel richtte hij een schrijven naar de plaatselijke^ kulturele raad, die echter al zeer vlug antwoordde: aanvraag bereikte ons veel te laat!» De voorzitter gaf echter niet op en richtte een tweede schrijven aan de sche pen van kuituur, de heer Hendrickx. hie Deze gaf een nieuwe hoop: hij bevestigde de ontvangst van*v het schrijven en... geeft er een gunstig advies aan de Hierdoor is nog alle hoop niet verloren. Immers te Lede is!** men steeds bezig een nieuwe woonwijk te bouwen Daarr* kan men een straat de gevraagde benaming geven! Der^ heer Matthijs verzekert ons: «Als dit gebeurt, mag U ervan overtuigd zijn dat het eenL, serieuze viering wordt, mét de prominenten van Brussel!» w* Wij duimen, want de idee is toch niet zo verkeerd we RDvCV De Provinciale Raad van Oost-Vlaanderen draait op volle toeren. De bespreking van de begroting voor volgend jaar is aan gang. Eén van onze Leedse vertegenwoordigers in de Provincieraad, de Leedse schepen Jules Henderickx (V.K.), hield vorige week twee tussenkomsten betreffende de provinciale belastingen. Een eerste interpellatie van raadslid Henderickx handel de over de provinciale be lasting op het tewerkgestel de personeel. Meer bepaald over het volledig vrijgesteld zijn van belasting van de eerste inwonende dienst meid of daghuurvrouw van een gezin hebbende op 1 januari van het belasting jaar ten minste vier kinde ren beneden de 18 jaar ten laste. Raadslid Henderickx is de mening toegedaan dat dit artikel volledig verou derd is. Immers sinds jaar en dag wordt overal onder impuls van de BGJG het magisch cijfer van 4 opzij geschoven en wordt als tal rijk huisgezin aangezien een gezin met 3 kinderen onder dezelfde voorwaar den, zie bijvoorbeeld de te gemoetkoming bij de spoorwegen en dergelijke. Raadslid Henderickx vroeg nu dat deze vrijstelling ook zou van toepassing zijn voor huisgezinnen met drie kinderen beneden de 18 jaar ten laste. De deputatie beloofde een ernstig onderzoek hierover te zullen laten uitvoeren. Minder sukses had raadslid Henderickx bij zijn tussen komst over de verhoging van de belasting op hon den. Deze wordt immers zo maar plots verdubbeld. Re kening houdend met de on duidelijkheid en de verou dering van deze verordening stelt raadslid Henderickx voor de volgende tekst te wijzigen en aan te passen zijn van alle belasting vrij: de honden van blinden en verminkten indien ze ge woonlijk dienen om hun meester te geleiden of te vervoeren alsook de honden van doven en stommen. De ze tekst is volgens de inter pol lant te vaag en vatbaar voor heel wat diskussie, o.a. wanneer is men ver minkt of wat betekent ge woonlijk begeleiden. Daar om vroeg raadslid Hende rickx of niet duidelijker om schreven kan worden en ge wijzigd: «verminkt» wordt «gehandikapt met Zijn tweede vraag hierom trent was het toevoegen aan de tekst: «kunnen ook vrij gesteld worden de honden van alleenwonenden ouder dan 60 jaar.» Raadslid Hen- derickx.verantwoordde deze vraag door erop te wijzen dat een hond voor deze mensen niet alleen een be schermer maar ook en dit misschien zelfs veel be langrijker mate: een vrier in hun eenzaamheid. De bestendige deputat kon de zienswijze raadslid Jules Henderid niet bijtreden en weigen iedere wijziging of aanpa sing van de tekst zoa voorgesteld door de intf pellant.

De Voorpost | 1978 | | pagina 12