PJ jeugdpagina tu//en jtodkj)@§( WAFELSLAG HET SPROOKJE VAN WIEBELTINKEL WAT VOORAFGING: Wiebel heeft nog steeds de kruiden niet, die hij beloofd heeft aan dorpskok Michiel. De muize naar weet er niks van af, en Reuzin Rapp-Rapp heeft he lemaal de tijd niet om aan zo iets te denken. Net wanneer ze brood elektrisch wil snijden, valt ze flauw. 4. DE BETJOEPERS! Wiebel wist niet wat te doen. «Aspirines», kreunde het vrouwtje. Wiebel doqrzocht de kasten en vond een hele cjpos vol. Ze griste,hem een doosje uit de handen, slikte het met verpakking en al binnen, krab belde recht en werkte verder. «Zou u niet beter wat gaan rus ten, vrouwtje?» «Nee», hijgde ze, «ik voel me heel goed». En ik ben een reu zin, niet zomaar een vrouwtje. Het leven is pas boeiend als je reuzeaktief bent. Ik zit nooit stil. Gaat u alsjeblief wat uit de weg!, en ze kleste de vloer vol water. Wiebel dacht: «Ik zal maar beter opstappen». Hij zocht Tinkel en reed door naar het strand. Ze legden zich in een duinpan te slapen Toen Wiebel weer wakker werd, maakte hij eerst nog wandelingetje over het strand, want Tinkel was nog niet uitge- RCA tel. 052-21.2Z72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - openbare ver kopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46. Grambergen EECKMAN 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matrassen Schuimrubber, Latex, Staalveren. Super-Bultex Bergemeersenstraat 18. Aalst HONDT SIMON Wijngaardveld. Aalst Specialist in schuifdaken. voortenten, autogamieringen en zonne tenten 053-21.15.64 ESMEED trappen, trapleuningen, balkon poorten, enz M. 0e Backer, Kon. Albertstraat 75. Dendermonde 052-21.27.62 terrasafsluitingen. ERMAN ^^^ichem^^^n!nytoöt^)i|Leöar>aerevtoerbelaeSr>genin tovergrote Wus bij Herman Michem. Potiaulaan16^S^illis- Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen 052-21.38.16 0-SP0RT 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sportkledij en camping. Statiestraat 21, Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels 0M, LEEN GERUST 053-21.60.16 op handtekening Hypotheken, verzekerde geheimhouding Inlich tingen bij Van den Berghe. Oroeskouterstraat 12, Haaltert EUBELEN DE WOLF ■De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3. AAIST^^^H 053-21.63.91 IEUWLANDT 053-70.28.61 Woonverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud, verbe teren en herstellen. Langestraat 116, 9300 Aalst. VERG0RDUNEN 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardi- Zonne blind en, Luxaflex, Louverdrape, vouw deuren. modem fold, meten, afwerken en plaatsen. Guido chem, Potiaulaan 11, Dendermonde UBUCITEIT 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een eenvoudig begrip wordt ommat. Raadpleeg haar specialisten UAND0 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo. quando, quomodo.. enz: wie. wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuuper COUPONNENHUIS 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556. Aalst y n 052-21.40.60 toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw reklameproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper VONNE EN JOZEF 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Schoolstraat 48, Aalst. Alle herstellingen, i jaar waarborg. Graiis onderhoud. Prijzen vanal 4,900 F tot 150.000 F. Alle modellen uit voorraad leverbaar De golven kwamen af en aan. Wiebel vond het mooi en haalde diep adem: in - uit - in - uit, gelijk met de golven: af- aan op - neer,. Wiebel voelde zich weer sterk worden. Dat was ook nodig, na de gekke gebeur tenissen van vandaag. Toen zag hij een dorp middenin de zee. Dat kan niet, zou je zeg gen...toch wel! Het was een paaldorp: allemaal houten huis jes boven het water. «Misschien hebben ze daar kruiden. Even een kijkje ne men». Hij floot op Tinkel en reed er een heel eind het water mee in. Het paaldorp schitterde in de zon, mooi, maar ook een beetje griezelig: er bewoog niets. Alle huizen waren potdicht, de loopbruggetjes waren met hoge planken afgezet. Wiebel zag niemand. Niemand merkte Wiebeltinkel op. Hij schreeuw de: «Vollèk!», en wachtte twee keer een kwartier. Niets. Wel hoorde hij muziek en ge joel in het paaldorp, maar je kon er onmogelijk binnenkruipen: geen ladders, geen bootjes, geen mens. Wiebel werd triest. «Zo'n mooi dorp en je mag er niet eens op bezoek!», schud debolde hij, «en dat kruiden zoeken ben ik ook beu!... maar Michiel zit op mij te wachten, dus moet ik verder, ik heb be loofd dat ik de kruiden ging zoeken. Nog één keer probe ren en dan ga ik naar huis. Een kabouter is nu eenmaal geen reus. Kom Tinkel!» Wiebeltinkel reed terug naar het kabouterwoud langs een andere weg: het pad langs de zeven slappe bergen (dat wa ren bergen waar je niet kon op klauteren, want dan zakte je er zo door!» Toen hij een trol tegenkwam zei Wiebel tegen Tinkel: «Dit is mijn laatste kans!». «Goeie avond», lachte.de trol, «wil je iets te eten of te drinken? Ons bosdorp ligt hier maar een mijl verder.» «Die is vriendelijk», vond Wie bel, en hij antwoordde: «Ja, heel graag». Het bosdorp van de trollen was nogal rommelig, maar knus en sympathiek. Toen Wiebel aankwam, liepen alle trollen en trolletjes te hoop om hem een hand te geven. Een kleintrolletje vroeg of hij bosbal wilde spelen. En de an deren riepen: «Je mag blijven op de trollenkermis vanavond Terlinden Vrij 27: wafelenbak op grootmoeders wijze. Voor smulpa pen. Zon 29:14.30 u. een prachtige herfstwandeling door prach tige velden. Chiro Gentiaan Houdt op zaterdag 28 oktober een dansavond in de Sint- Annazaal. Jebron 18.30 u. in de Begijnhofkerk: eucharistieviering. C.S.V. 't Fabrieksken Zon 5: filmvertoning II Conformista (van Bernardo Bertoluc- ci) Kreja Do 2: 20 u.: volksdansen. Feestprogramma ter gelegenheid van opening Jeugdcentrum Zonnestraat Vrij 27: 19.30 u.: officiële opening, (in aanwezigheid van Minister Rika De Backer - Van Ocken. Zat. 28:19.30 u.: Ajuinpopavond met Kampher, Shamrock en Isopoda. Zon 29: wandelen door het land van Aalst over 24 km, 13 km, of 7 km. De respektievelijke vertrekuren zijn 10u, 14u, en 15u. Na de wandeling kan men een lekker hapje en drankje krijgen aan een schappelijke prijs. Nadien een gezellig samenzijn met volksdans en John Lundström. De tocht een sticker van het jeugdcentrum en het samenzijn kost zestig frank, voor groepen van 15 vijftig frank en kinderen tót twaalf jaar betalen amper tien frank. Er is een opendeurweek met tentoonstelling van de vaste aktiviteiten (hobby- en sportklubs, danskursus, volks dans...) en op vrijdag 2 november om 20u is er een belota- vond en wordt de film «My name is nobody» vertoond. Zaterdag 3 november sluit men met een dansavond. Ook «The Johny Walker and the Whisky Boys» zullen daar zijn. En de Plastic Chocopot ook! (noot: het gaat hier om de officiële opening van het jeugd centrum, want al sinds februari is de jeugdhuiswerking daar gestart. Historisch groeide dat jeugdcentrum uit de kriste- lijke VEJA-klubs Sint-Joris, Tuf-tuf\.en 't Kelderken- Ocarina). Stedelijk Jeugdservicecentrum Op vrijdag 17 november e.k. wordt het stedelijk jeugdservi cecentrum, Kapellestraat 15, Aalst, officieel geopend. Vanaf dan kan u met al uw vragen om informatie en doku- mentatie terecht in jeugdinfo «wegwijs». U bent welkom iedere werkdag doorlopend van 8.15u tot 17.15u. en 's zaterdags van 9u tot 12u. Tanu Vrij 27: Filmavond «II Decamerone» te 20 u. Deze film van P.P. Pasolini (akteurs: Franco Citti, Ninetto Davoli) is enkel voor pluszestienjarigen bestemd. Toegang: Tanuleden 30 fr., niet-leden 40 fr.) Zat 28: Kaartavond van 20u tot 23u (belotten) Zon 29: Autotocht naar Buggenhout-Bos, vertrek te 14u. Woe 1Viering Allerheiligen - gezelschapsspelen van 14u tot 17u. Vrij 3: Volksdansen van 19u tot 21u. Zat 4: kwisavond «Patrick Huion». ledereen met vier «man» mag deelnemen. Begin te 20 u. Zon 5: autotocht naar zee - wintertocht in de duinen. Vertrek 14u. «Tja, eigenlijk ben ik al een hele dag op zoek naar kruiden voor onze kok. In ons bos zijn alle kruiden plots verdwenen!» «Sjong! Bij jullie ook!» zei een magere trol, «het is dus géén toeval! Het zijn vast de Betjoe- pers die ze nu overal wegne men en ons dan later zullen verplichten ze van hen te ko pen, tegen heel hoge prijzen. Een geluk dat we zelf nog een kruidentuintje hebben!».«En wat moet ik nu doen?», vroeg Wiebel stilletjes (want voor de Betjoepers was hij wél banah «Ik stel voor dat we Trollenkes uitstellen en in ons tuintje een flinke vorraad kruiden plukken om je kabouterdorp voor de eerste dagen uit de nood te helpen!» De trollen gingen aan het werk. Na een uurtje werd Tinkel bela den met enkele grote zakken die heel lekker en vreemd geurden. Wiebel had intussen een kijkje genomen in het trol lendorp: trollen leven een beetie van d'ene dag in d'an- der:wat hen te binnen schiet, doen ze dadelijk; elke trol doet waar hij of zij het meeste zin in heeft. Gelukkig vond men voor bijna alle werkjes een trol die het graag deed. (Er stonden wel een grote stapel afwas waar geen trol in geen dagen een vinger naar uitstak; dat was niet netjes, vond Wiebel). Het was al donker toen Wiebel tinkel vertrekkensklaar stond. «Hoe gaan we de Betjoepers, met hun boze plannen, tegen houden?», vroeg een dikke trol aan Wiebel. De Chiro van MoorseI organiseerde samen mei de hulp van enkele ouders een formidabele wafelslag. Honderden pannekoeken verdwenen in de hongerige magen waardoor de kassa van de jeugdbewe ging wel wal dikker werd. (JM «Daar zou ik niet aan begin nen», zei Wiebel bedeesd. «Jamaar jamaar, dan sta je hier volgende week weer om kruiden te vragen! We moeten het probleem écht oplossen, en de oorzaak ligt bij de Betjoe pers.» Dat begreep Wiebel ook wel, heel goed zelfs. En hij voelde er wel wat voor, een avontuur met de Betjoepers te beleven. Even diep uitademen De trein was aan zijn derde station geboemeld toen er een jonge vrouw opstapte. Heel even zag ik haar rondkijken, niet lang, want ze had al dadelijk een nog vrije koepee in het oog. Amper begon de trein weer zijn eenparig versnelde treiningsbeweging, of ze ritste haar tas los en haalde er een dik boek uit. Dat hield ze rechtop, de bladwijzer middenin eruitgehaald, een paar keer terugbladeren om te weten wat er juist voorbeen gebeurd was, en hop, ze was weg. Hoe wel het heet was in deze nietrokerskoepee, had ze niet eens haar overjas losgegespt, zo verdiept was ze in de lektuur dat ik een poging deed om de titelbladzijde te lezen. Dat kon want ze had zich op een zetel schuins rechtover mij gezet. Ik zag een getekende droomheld tussen de rode rozen en op de achtergrond zwaaide wind met los meisjeshaar. In welke richting die wind blaasde herinner ik me niet meer en ook niet of de titel nu «liefde in Corsica» of «rozen in de zon» heette. Ja, dat laatste zal het geweest zijn want in de rech terbovenhoek stond een helgele zon. Zij was zo verdiept (nooit keek haar oog op) dat ik mijn gluurderswerk onge stoord kon verder zetten. Ik zag haar van spanning trillende mondhoeken (was die prins nu met een bos rozen naar haar toegekomen?), het eropvolgend (korte glimlachje (waren ze aan 't stoeien onder de Corsicaanse zon?) en ook de plotse gezichtsverduistering ontbrak niet. De ogen stonden strak op dat blad, trilden de handen of was dat inbeelding van mij, nee, het kan gewoon niet anders of de held had er een loense rivaal bijgekregen en het mooie haarzwierende meisje was voor een innerlijke tweestrijd geplaatst. De kaartjesknipper onderbrak efkens de lektuur, maar dan kwam het gelaat weer in dezelfde spanninglij- dende trekken. Niet voor lang, want de ringbrug was nader bij gekomen, en de Varenlaan en een eenparig vertraagde beweging deed de trein halt zeggen in Aalst. Ook zij wist dat want het boek ging toe niet zonder een zucht. Nooit zal ik weten hoe de rozenromance afliep. Of toch? In Wereldwinkel Wereldwinkel-Aalst in 't Fabrieksken kent u als de plaats waar u allerhande informatie vindt over derde wereld en maatschappij, waar u uw Tanzaniakoffie en Guatemalaho- ning, uw sierprodukten,... inkoopt. Langzaam maar zeker wordt dat arsenaal produkten vergroot. Zo vindt u er voort aan ook Chileense wandtapijten en voorwerpen te koop. De opbrengst komt de betrokken arbeiders ten goede, maar dat wist u wel al. Jeugdatelier Team Eerder stipten wij reeds aan dat het Kreja-jeugdatelier, Team genaamd, opnieuw van wal steekt. Inderdaad zal elke zondag van 2 tot 5 kreatief gewerkt worden met en door kinderen van zes tot veertien jaar. Dat uit zich konkreet in manuele, lichamelijke en muzikale ekspressie, sporen- tocht, binnenhuisspelen, buitenspelen, uitstappen... Voor lopig heeft men onderdak in de zaal van Kreja. Er wordt inmiddels druk verbouwd in en rond de lokalen boven de bibliotheek. Zodra die klaar zijn zullen de kinderen zelf het interieur mee helpen kiezen en uitwerken. Oxalis: nieuw jeugdhuis voor Impe We halen het eventjes aan, maar komen er volgende week uitgebreider op terug: Impe heeft een jeugdhuis sinds heel kort. «Oxalis» zal het noemen en momenteel beschikt men over een paar klassen van de kloosterschool om de aktivi teiten in te richten. Gedaan dus met het leeglopen van Impe in het weekend. Uitgerekend in het Jaar van het Dorp (maar zonder dat daaraan ook maar gedacht werd) krijgen de Impense jongelui er deze gloednieuwe aantrekkingsjjool bij Voorlopig nog wel geen instuifwerking, om materiële redenen, maar met een toch goedgevuld programma. Maar volgende week meer daarover. P.M.S.-training inzake zelfvertrouwen Het Psycho-Medisch-Sociaal Rijkscentrum (Graanmarkt3, Aalst) wil voor scholieren van de drié hoogste jaren een training opzetten rond «zelfvertrouwen». Een gering zelfver trouwen, zo stelt men, is immers oorzaak van veel ontevre denheid. «Bij kritiek ben je onmiddellijk uit het veld gesla gen. Je kan gemakkelijk gemanipuleerd worden en voor je 't goed beseft, heb je «ja» gezegd en zit je met een reeks onaangename verplichtingen. «Zie dat in de kontekst van een «schoolsysteem, gebaseerd op gezagdverhoudingen, overhoringen en eksamens» en dan zie je hoe een gering zelfvertrouwen voor behoorlijk wat struikelsteentjes zorgt. Deze kwestie wil men dus aanpakken, door er (met een groep van maximaal tien scholieren) intens over te praten. Tien weken lang, op woensdagnamiddag, van 13.30 u. tot 16u. Behoudens de onderwerpen die de groepsleden zelf willen behandelen, gaat men het zeker hebben over «hoe reageren op kritiek», «hoe kritiek verwerken», «hoe eksa- menvrees verminderen». Ben je geïnteresseerd om aan deze training deel te nemen neem dan kontakt op met het P.M.S.-centrum (tel. 053-21.77.35 of 70.11.53). Kultureel Jongerenpaspoort Jongeren die nog geen 26 jaar oud zijn kunnen zich in het jeugdservicecentrum, Kapellestraat 15, Aalst een kultureel Jongerenpaspoort aanschaffen. Dit paspoort kost 90 frank en geeft op heel wat kulturele manifestatie en abonnemen ten op tijdschriften, sterke vermindering. Maandelijks ontvangt u dan ook een CJP-krant, waarin u een kalender vindt van heel wat kulturele manifestaties. «Maar onze kabouters houden zich liefst alleen met hun dorpje bezig! Hoe moet ik hen dit uit leggen?» «Morgen zullen we met een paar trollen je dorp komen be zoeken. Dan kunnen we een plan bespreken.» «O.K», zie Wiebel, «ik zal er al een stukje van vertellen en eens polsen hoe ze erover denken, en of ze willen mee doen.» «Afgesproken», zei een dikke trol. «Tot ziens,», juichten de an dere trollen. En Wiebeltinkel keerde terug naar zijn kabouterdorp. Hij was heel blij met deze dag. Toen hij Michiel terugzag, schudde hij hem hartelijk de hand. Michiel begreep er niks van. Maar Tin kel knipoogde naar Wiebel. Ze hadden veel geleerd. Er was vaart in hun leven gekomen. Wiebel voelde zich nu echt een kabouter, van kop tot teen. En hoe het met de Betjoepers afr liep...dat zou je nog wel 'ns in een ander sprookje kunnen hor ren! Hoe denk jij dat het met de Betjoepers zal aflopen? Wat zouden de kabouters en trol len kunnen aanvangen om terug hun kruiden te krijgen? Zoek er 'ns op en schrijf zelf...het vervolg op dit sprookje! De beste inzendin gen verschijnen op deze bladzijde!! Maar stel dit dan niet lang meer uit, hé! Nog een berichtje: jeugd groepen of scholen die dit sprookje op toneel zouden gebracht willen zien, kunnen schrijven naar: «Werkgroep K.T.- kreatieve levenshou dingen», K.S.A.-V.K.S.J. Oost, Peperstraat 25,9000 Gent». Die mensen komen dan dat sprookje uitbeelden. Op hetzelfde adres kun je ook een casettebandje In bruikleen krijgen, waarop dit sprookje verteld wordt. En tenslotte: je kan dit ver haal gerust zelf uitbeelden: in je poppenkast, of toneel spelen, of misschien zelfs in een tekenverhaal...Laat ons wat horen, eh!

De Voorpost | 1978 | | pagina 15