Baron De Bethune overleden BURGEMEESTER ZORGT VOOR HIT-TEGOLF MET GRIM-LACH OP HET GELAAT MARCEL DE BISSCHOP IN ZETEL VAN FEESTELIJKHEDEN Het recht van de «sterkste» in de Zoutstraat Ais de wind goed zit.. KWASTPROBLEMEN? 4 - 27-10-1978 - De Voorpost Vervolgp 1 eige_ naar van het flikkerlicht stond immers op vaste grondhij had een toelating van de stad, en tot het be wijs van het tegendeel zou hij aan zijn lichtreklame niets wijzigen. Tenslotte had deze hem 150.000 frank gekost. En de stad moet maar zien welke vergunnin gen ze aflevert. Al die tijd poogde de stad «met zachte hand» de eigenaar de knip- perknop te doen omdraaien, tot burgemeester D'haese- leer zelf de donderdagna middag van vorige week on verwacht fors tegen de zaak kwam aangelopen, als een vechtjas, het «harde» hoofd van de politie. Er was een stedelijke vrachtwagen met een grijper erop meegeko men. Zwaar materiaal wel, om een licht uit te schake len. De eigenaar: «De bur gemeester vroeg me te slui ten. Maar ik zei een vergun ning voor die lichtreklame te hebben, een vergunning die nog niet was ingetrok ken. Toen zei hij dat hij de zegels ging leggen. Maar dat gebeurde niet. Hij zou de elektriciteit laten afslui ten. De werkmannen be gonnen toen plaveien in het voetpad open te breken. Maar ik vreesde kortslui ting. Want lichtreklame staat onder hoogspanning. Ik liep binnen om zelf de elektriciteit uit te schake len. Kortsluiting kon im mers een ramp veroorzaken. En toen ik terugkwam was het gebeurd. De vrachtwa gen was het voetpad opge reden. En met de grijper had men de lichtreklame ka pot gestoten. En toen zei de burgemeester nog met een duvelse glimlachbent u nu tevreden, meneer? We wa ren gewoon ontsteld door dit plotse optreden. Dit kan echter niet meer. Dit zijn misdadige praktijken. Waar is dan nog de democratie? Dat is pure diktatuur»... De eigenaar raakte uit zijn ver ontwaardiging niet uit. Het was inderdaad tot een vin nige woordenwisseling met de burgemeester gekomen. Een levendig tafereel met intussen veel publiek er- rond. «Maar ook tevoren waren we al geïntimideerd, vervolgde de ontstemde ei genaar. Meermaals kregen we bezoek van politiemen sen» En als je dan klanten binnen hebt, stappen die wel buiten...» Andere handelaars van bin nen en buiten de Korte Zoutstraat schaarden zich rond de eigenaar van de flik ker-boetiek, en uitten schampere beschuldigin gen tegen de burgemeester, de politie en de eigenaars van de boetiek rechtover. In de grond toch eigenlijk een zielig gedoe. We vernamen achteraf dat door sommige handelaars het sukses op zo'n korte termijn van de boetiek rechtover een beetje de ogen heeft uitgestoken. En bovendien stapte de ei genaar van bedoelde boe tiek destijds weer uit de de kenij. Het bleef zelfs niet bij protest van de omwonen den. Sommigen uitten zelfs zware bedreigingen waar door men de kinderen niet meer alleen op straat durfde te laten gaan. Er moest zelfs politiebescherming worden ingeroepen. Want men zou de boel kort en kle'r» slaan. Zover is het ui teraard niet gekomen. De bedreigingen kwamen ge lukkig met verder dan de ve'h: •<-- gemoederen zelf. Br :'jien is het ook zo, dat zeker niet alle hande laars tegen de boetiek rechtover gekant waren. In het op de feiten volgend weekeinde was het tij trou wens ook al bij de meeste dwarsliggenden gekeerd. En kreeg de familie van rechtover weeral een hoop sympatiebetuigingen bin nen. Waarschijnlijk reali seerde men zich, toch wat te ver te zijn gegaan. De mensen van rechtover: «Men stak het aanvankelijk op ons, wat hier gebeurd is. Maar wij wisten nergens van. Wij hebben vroeger nog gevraagd tot een over eenkomst te komen. Pas la ter zijn we naar de stad ge gaan, omdat het allemaal niets uithaalde. En wij wa ren zeker niet de enigen die last hadden van die lichtre klame. Hij moest voor ons niet uit. Hij moest gewoon ophouden met flikkeren 's avonds. Meer hebben wij niet gevraagd. Wij zijn wel erg tevreden dat het geflik ker nu verdwenen is. We staan er zeker achter dat er maatregelen moesten geno men worden. Maar deze keuze hebben wij niet ge maakt. Van de andere kant moeten we toch opmerken dat heel deze zaak al aan sleept van in februari. Dat is acht maanden. Het werd zo ongeveer toch tijd dat er een oplossing kwam. Van in de maand mei heeft het Col lege van burgemeester en schepenen beslist dat het uit moest zijn met flikkeren. Maar er gbeurde niets. In dien we voor geweld waren geweest, had dit toch niet zolang geduurd, dat laat zichzelf toch begrijpen. Maar onbegrijpelijk vinden we de aanvankelijke tegen kanting, die haat zelfs te gen ons. Dat is nu gelukkig blijkbaar over. Maar wij wer den zelfs 's nachts uit onze slaap gebeld.»... Intussen geeft de eigenaar van boetiek «Hit» geen haar breed toe: «Begin deze maand kwam er een aange tekend schrijven waarin we lazen dat we te storend wa ren voor de buren en voor de verkeerslichten wat verder op aan het Keizerlijk Plein. Maar dat wisten ze op het stadhuis toch ook als ze de vergunning afleverden! We hebben de zaak al vroeger in handen van een advokaat gegeven. Hij gaat ermee door. Maar hij kreeg nog niet de kans om met de burgemeester te praten!»... Op te merken in deze zaak is dat de meeste handelaars die geen hinder hebben van deze flikker-reklame, ook niet wonen in deze handels straat. Dat verandert wel wat aan de beoordeling van de situatie door deze men sen. Maar nu is het licht ineens uit en de situatie dus opgeklaard, zou men den ken. Dat is dan toch wel wat te vroeg gesproken. De ei genaar van de lichtreklame legde klacht neer bij de Rijkswacht. Afwachten dus wat dit meebrengt. Juridisch gezien kan een stadsbestuur onder bepaal de voorwaarden wel terug komen op genomen beslis singen, bijvoorbeeld als er wijzigingen in de voor schriften gekomen zijn. Bij ekonomische noodzaak kunnen er dwingende ver plichtingen opgelegd wor den. Of bij gevaar, zoals onlangs in de Lange Zout straat, toen men een gaslek opspoorde. Dan mocht er ook geen licht branden. Veel hangt ook af van welke beslissingen er genomen zijn. Hier hield de toelating een installatie in. Dan wordt het ook al moeilijk om een besluit te wijzigen. Maar zelfs indien er een beslis sing genomen werd, wat hier blijkbaar het geval is, dan nog heeft de betrokke ne één maand de tijd om bij de Bestendige Deputatie beroep aan te tekenen. Is dit al of niet gebeurd? Tot hiertoe is de zaak nog dis- kutabel. De rechtsmaterie is hier ook erg ingewikkeld. Maar eigenlijk ligt het hier niet in een knoop. Het koord brak wel op het punt waar de burgemeester «manu militare» ingreep. Er bestaat namelijk een wetge vende, een uitvoerende en een rechterlijke macht. Dui delijk van elkaar geschei den. Burgemeester D'hae- seleer stak ze evenwel alle maal op zak. Een Kollege van Burgemeester en Sche penen is wetgevend, soms uitvoerend (via de gemeen teraad), maar nooit rechter lijk. Zelfs als hoofd van de politie kan de burgemeester niet optreden zoals hij deed bij de «demonstratie» van vorige week donderdag. Zijn (top)functie bij de poli tie is louter administratief en niet uitvoerend. De bur gemeester handelde dus in eigen naam. Hij zal dus ook «in eigen naam» voor de fei ten verantwoordelijk moe ten worden gesteld. Want aan een ongeluk gelooft wel niemand die deze kracht patserij heeft meegemaakt. En er waren heel wat getui gen! Toch is het hele ge beuren als een ongeval doorgegeven op het stad huis. (En zal het stadhuis geloofd worden.) De gevolgen kunnen anders wel verregaand zijn. Opzet telijk beschadigen van goe deren kan op een korrektio- nele veroordeling uitdraai en, gaande van schorsing tot afzetting. Maar dit zien we natuurlijk niet gebeuren. Aalst zou dan het Europese nieuws halen, iets wat z< rj de veelkleurige en on-pai jt dige ex-burgemeester, nu feestelijke schepen Bisschop nooit haalde, zaken zullen wel burger^.1 geregeld worden. En r het betalen van de schad> het dan ook weer voor Ingeval het géén onge tj was, natuurlijk. Maar d hebben wij het laat woord nog niet over hoord. Wilfried Liss^c Vervolg p l 0f wer(j v00raf tegen sommigen een executief gesteld? Of weegt hier ook het «full-time» spook zwaar door? Waarom ging burgemeester D'haeseleer, van wie gezegd wordt dat hij niet zo dik bevriend was met zijn voorganger aan diens deur kloppen? Je kunt er pasklare antwoorden op vinden op gevaar af natuurlijk binnen de week een loochenstraffing te ontvangen. Van de kant van Marcel De Bis schop is de beslissing op louter menselijk vlak nog te aanvaarden Het was immers altijd zijn grootste droom om zijn politieke karrière als schepen van feestelijkheden te beëindigen. Zegt Marcel: «Nu kan ik nog iets voor mijn stad doen De kamavalisten hebben, wie weet voorbarig, de gulle iach opgezet. «Politiek of geen politiek, Marcel is voor ons de juiste man, hij zal onze belangen wel met hart en ziel ver dedigen», hoor je in koor. Dat Mar cel op een rijpe leeftijd zijn vrije tijd en vrijheid wil opofferen is op zich zelf een lovenswaardige zaak Maar daarvoor zijn politiek verleden ver loochenen en de daaraan verbon den principes stoot menigeen tegen de borst. Maar zegt De Bisschop: «Ik wens mij niet met politiek te bemoeien, ik zal uitsluitend voor feestelijkheden en de middenstand mijn beste been voorzetten». Diverse politici uit de meerder- heidsgroepen zijn helemaal niet te spreken over deze zet, maar ge bonden aan het gegeven woord bij de aanvang van de koalitie, willen zij dit niet verbreken. Zou een schepenkollege op derge lijk wankele basis nog wel ernstig genomen worden? Om dit ant woord te weten zullen we best de gemeenteraadsverkiezingen van '82 afwachten. FULL TIME OF NIET? Een struikelblok bij de vorming van het schepenkollege moet wel ge zocht worden in de eis van de bur gemeester om zijn schepenen als full-time ambtenaar te zien. Wij wil len nu geenszins betwisten dat een schepenambt geen volwaardige dagtaak met zich meebrengt. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken verklaarde hieromtrent dat er geen enkele noodzaak bestaat dat een schepen bestendig op zijn kabinet aanwezig is. In steden als Gent en Brussel is het evenwel zo, maar te Dendermonde oefent alleen de burgemeester zijn ambt full-time uit. Daar gaat men er van uit dat het schepenambt niet full-time moet waargenomen worden als dat maar de kontinuïteit van het beleid kan waarborgen MINDERHEID NIET ZO GELUKKIG Ghisleen Willems. fraktieleider van de CVP naar zijn mening gevraagd betreffende het geval Marcel De Bisschop verklaarde dat in CVP kringen twee strekkingen aanwezig zijn. De ene is van mening dat de beste houding die van onverschil ligheid is. terwijl de andere wil aan tonen dat het huidige kollege ge woon onsamenhangend is. De na tionale CVP kent geen goed woord over wat zich hier te Aalst afspeelt. HOEVEEL KANSEN MAAKT MARCEL? Wij herinneren ons nog de verkie zing van het feestkomitee waar de CVP een handige zet deed door zelf twee ondervoorzitters voor te stel len tegen de voorstellen van de meerderheid in Die werden ver kozen. Men kan zich de vraag stel len of de CVP nu met dezelfde plan nen rondloopt. Alles moet immers voor de gemeenteraad beslecht worden, en dan is onze krant reeds op de pers, zodat wij die geheime stemming en de resultaten voor de volgende editie moeten bewaren. Marcel De Bisschop over die moge lijkheid. «Als zoiets gebeurt dan zal ik begrip opbrengen en zeker niet wraaklustig zijn». Marcel dus met zeer veel kansen op de schepenzetel van feestelijkhe den en middenstand. Benevens gemeenteraadslid is hij ook nog deken van de dekenij Molendries en Hovenierstraat in opvolging van Gust Van Der Stockt. Een midden stander: «Benieuwd -zijn wij welk standpunt hij zal innemen in de af faire Delhaize die hij wel als eerste Ja Ioj I Denk aan de bisschoppelijke modetint voor deze winter! Aalst bezorgt U eet Europese primeur! Zr De nieuwe modetint: appelblauwzeegroen. Ons verfachtig recept: Neem een flinke scheut ceeveepee-oranjegroen, doorroer heÊ met een wolkje Vlaams peeveeveeblauw... Pb je bekomt een meesterlijk regenboogeffect. *n< Gewaarborgd succes! Wel regelmatig herhalen. brok te verwerken zal krijgen». Mevrouw De Bisschop neemt alles rustig op, ze trekt er zich met zo veel van aan, maar gelooft toch nog niet dat hij verkozen zal worden. STEMMEN UIT DE MEERDERHEID Bert Van Hoorick wees erop dat een gegeven woord binnen de be- stuursmeerderheid niet kan gebro ken worden, «ledereen doet wat hij wil. maar het is inderdaad onge woon om op deze wijze je politieke loopbaan af te sluiten». Jan Caudron sprak uitzijn persoon lijke naam en beaamde dat zo'n be slissing met simpatiek overkomt bij de kiezer die zo'n kleurwisseling helemaal niet kan appreciëren. Hij vindt het spijtig dat de PW in eigen kringen geen geschikte kandidaat vond. Gilbert Bourlon kon zijn verwon dering niet onder stoelen of banken stekenmaar vond het wel goed dat Marcel zijn opvolger wordt «Hij is goed op de hoogte van feestelijk heden». Stem uit de straat: «Wij hebben er genoeg van om nog naar de st#e' bus te trekken, er wordt toch gfrai rekening met onze mening gehlj. den». ch «Het is hoogverraad tegenoverf's kiezer, hij heeft zichzelf verkoaat maar ik verwacht dat hij nog »9 wroeging zal krijgen» oz «Marcel, laat ons lachen» »oc «Al die politieke boel hier in Aafijt dat ze ons liever werk bezorgefcal De man in de straat, hij kotst, p in Ion Roel Van de Plan Vervolg pl de ooit te Aalst daar zijn voorouders gespeelde politieke rol, in te vullen. Toch heeft hij voor velen, ook na de 2e wereldoorlog nog, heel wat betekend als baten en als morele steun in een tijd waarin bij uitstek de oude waarden op de helling kwamen te staan. Vooral de lotsverbondenheid met de. door deze nieuwe maatschappij uitgestuwde enkeling, ging hem ten harte. Hij nam het o.m., als boer want zo noemde hij zichzelfsteeds op voor de boerenstand die het hard te verduren kreeg toen. Etienne de Bethune werd te Aalst geboren op 10 december 1899 en werd dus net geen 79 jaar. Heel zijn leven zou hij te Aalst verblijven. Zijn wens om er. ook te sterven is met in vervulling gegaan doordat de noodzakelijk geachte medische assistentie, toen de laatste weken zijn toestand verergerde, bij hem thuis niet kon worden verzekerd. Dinsdag 24 oktober j.l. werd deze Vlaamse edelman, die er meer nog trots op ging een vlaamse te boer te zijn, in zijn geboorte stad ter aarde besteld. De eenvoudige uitvaar* had pleats in het Kerkje van de St. Jansparochi» aan de Immerzeel- drecf. De godsdienstige plech tigheid werd voorgegaan door pastoor Pauwels hierbij geas sisteerd door enerzijds pater Geniets SK, een jeugdvriend, en anderzijds Dom. Pierre de Bethune osb., achterneef van de aflijvige. Voordien hadden fami lieleden. vrienden en kennissen de gelegenheid gehad om het stoffelijk overschot te groeten dat opgebaard was in de neo-gotische kapel van het kasteel «La Rosenaie», de plaats waar baron de Bethune het overgrote stuk van zijn leven heeft doorgebracht. Net als de hem voorgegane Aalsterse de Bethunes, werden de stoffelijke resten van baron Etienne aan de Aalsterse grond teruggegeven waaruit hij is gesproken en bijgezet in de laatste familie rustplaats. Nadien kwamen de naastbestaanden voor het rouw- maal samen op het kasteel dat in alles nog spreekt van de overle dene. Wat er met de nalaten schap van baron Etienne de Bethune te gebeuren staat is alsnog niet helemaal duidelijk. Gesprekken welke wij zowel met barones de Bethune. echtgenote van de overledene, als zijn beide zonen Alain en Bruno de Bethune hadden gehad blijkt wel dat. welbepaald voor de Aalsterse nalatenschap, het in familie bezit behouden van «La Roseraie»en het park en domein Oaarrond op half-langc termijn niet houdbaar zou zijn. Volgens de wilsbeschikking van baron Etienne zelf is het steeds zijn wens geweest om deze eigendom in de ene of andere vorm aan de gemeenschap terug te schenken. Als oudstrijder van de eerste wereldoorlog was het normaal dat hij in de eerste plaats dacht aan een tehuis voor slachtoffers van oorlogsgeweld, voor na- en naastbestaanden van door oor logsleed getroffenen, meerbe- paald voor deze mensen welke in de herfst van hun leven zijn .gekomen. In bredere zin echter had de overleden baron echter zeer duidelijk twee voorwaarden vooropgesteld waaraan diende te worden voldaan om gebeurlijk tot een schenking te kunnen overgaan: 1. Het kasteel dient deel te blijven uitmaken van het eigen Vlaams patrimonium en dus zeker niet te worden beheerd door franstaligen. 2. De bestem ming ervan moet bij voorkeur naar een sociaal doel gaan. Wij geloven dat het, in het licht van deze verklaringen, voor het Aalsterse stadsbestuur nut| kan zijn om. nu dit gebouw n in zeer goede staat is. aan mogelijke passende bestemmifc te denken voor het gré «landhuis» van Overhamme voor een stuk mede ingebakl zit in het sociaal-ekonomis^ en politiek verleden van aloude Keizerlijke Stede. Efc Het stoffelijkoverschot van Baron tic Hcrlntnc -wordt naar buiten fichracht.

De Voorpost | 1978 | | pagina 4