Hm bn| my rag Vraagtekens rondom de verharding der landbouwwegen DE NEUS NAAR KARNAVAL RAVOTTEN MAAR DAN ZONDER GEBROKEN BOTTEN OOK PAARDENSPORT LIEFHEBBERS STAAN SKEPTISCH Dat er in en rond de Fiber Fleet nog heel wat moet gewerkt worden kan ze zo wel zien. De fietsen en bromfietsen moet je voorlopig ergens anders kwijtraken. (EDV) 6 - 27-10-1978 - De Voorpost Naast dc reeds genoemde akteurs vinden wij ook nog in de hoofdrollen Gella Allacrt als Adeline de dienstmeid op het kasteel, en Stephen Windross als Petereken, de zoon van Jan Boel, maar vriend van Bcnja- In zaal 1 van het Feestpaleis eveneens een film die veel kans maakt het veertien dagen vol te houden op het witte dock, -Game of death- de laatste film van de beroemde karatespecialist Bruce Lee. Zoals steeds ook hier een eenvoudig verhaaltje van de goede tegen de slechten waarin dc dcugdzamen de overwinning behalen. Wij krijgen te maken met een gangstersyndikaat dat alle voorname vedetten van film, music-hall en sport onder zijn bescherming wil nemen om ze aldus beter uit te buiten. Dc jonge filmakteur Billy Lo en zijn verloofde die als zangeres naam maakt, weigeren zich echter te onder werpen aan dc wetten van het syndikaat dat voor geen gemeenheid achtcruitdeinst. Billy Lo wordt zelfs tijdens opnamen getroffen door een revolverkogel. Een bevriend joemalist zal hem dc raad geven de dode te spelen om aldus een eind; te stellen aan dc vervolgingen. De jonge man staal toe maar keert onder diverse vermommingen terug om op een radikalc wijze af te rekenen met dc hele bende. Een bonte waaier van karate, aikido, kendo en andere Oosterse krijgskunsten. Zeer speklaku- lair maar helemaal op geweld gebouwd zal deze film zeker de mensen lokken die Bruce Lee op zijn best willen zien In zaal 2 tenslotte van cinema Feestpaleis een Franse prent geschrevenen gerealiseerd door Bcrtrand Bliei -Preparez vos mouchoirssnuit uw neus een doorsnee Franse prent met minder gekende namen zoals fierard Dcpardicu. Patrick Dcwacre, Carole l.aurc, Michel Serrault en Eleonorc Hirt. S.J. De staat van dc speeltuigen op liet speelplein De BiekorJ is echt om zich zorgen over te makenDe speeltuigen zijn ofwel lialj'afgebroken ofwel halfverrot. Ouders van spelende kinderen mogen zich wel aan gebroken armen oj henen verwachten, tenzij zij in de kortst mogelijke lijd wat druk uitoefenen hij de betrokken stadsdienst. EDV In de Studio van cinema Palace loopt vanaf vandaag -That darn cat- De Duivelse katEigenlijk is dit een blij weerzien van een veertien jaar oude Disney-film die nog niet veel geleden heeft onder de tand des tijds. Hij is nog altijd even fris en men kan nog immer met spanning de belevenissen volgen van een stelletje mensen die betrokken worden bij de opsporingsaktie van een gekidnapte bankbediende. Bij dit speurwerk speelt een kat de hoofdrol en als het er op aankomt zal ze zelfs de gangsters klein krijgen die de brave bankbediende naar de andere wereld wilden helpen om hun buit veilig te stellen. De naam van deze virtuoze kat is ons onbekend maar in ieder geval wordt zij waardig omringd door gekende menselijke partners zoals Hailey Mills, Dean Jones, Dorothy Provine. Gregory Benson en Neville Brand. In de Benedenzaal van cinema Palace een andere belangrijke prent - Verloren Paradijs- van Harry Kummel, tevens ook de laatste Vlaamse langspeelfilm die in België is uitgekomen. Aangezien beide hiervoorgenoemde films minstens veertien dagen op net Aalsterse scherm zullen te zien zijn beperken wij ons deze week tot de korte inhoud. Volgende week gaan wij iets verder in op deze naar mijn persoonlijke mening zeer goede Vlaamse film. Benjamin Rolus (Hugo Van den Berghe) is van vader op zoon burgemees ter in Hameien, een karaktervol Vlaams dorp. Hij ziet zijn paradijsachtig kasteeldomein bedreigd als de autoriteiten op zijn privégronden het trajekt van de nieuwe autosnelweg laten uitlekenen Rolus zou de snelweg liever een vreemde bocht zien maken dwars door de dorpskom Een aantal minder begoeden dienen daarvoor te worden ont zet. Dat is koren op de molen van de oppositieleider Jan Boel (Bert André) die aan de familie Rolus vernederende jeugdherinneringen over houdt en zich geen tweede maal wil laten belazeren. Pascale (Willeke van Amelrooy). een aantrekkelijke jonge vrouw, speelde als klein meisje een beslissende rol in de levensloop en de vijandschap tussen Boel en Benjamin. Twintig jaar na het gedenkwaardig en obsederend gebeuren in het jacht- paviljoen. wordt Pascale opnieuw naar het-Jcasteel van Hameien gelokt. Met welke bedoelingen? Er staat duidelijk meer op het spel dan landelijke politiek. Het verloren paradijs is een film waarin dc bedrogen liefde en de blinde passie van weleer terug oplaaien tussen het gekronkel van dorpsintriges, gemeentelijke demagogie en kuiperijen op grote schaal. Het verloren Paradijs is ook dc film die met heel wat hedendaagse -Belgische- problemen de draak steekt, zelfs al laat men op het scherm verschijnen dat vergelijking met nog bestaande personen en toestanden louter toevallig zou zijn. Het is een zeer spontane film, zeer realistisch, af en toe misschien wat op het randje van het karikaturale, iets wat de indruk wekt dat men af en toe wat overdrijft. Desniettemin de beste - Vlaamse film. Vervolg p 1 opkomst van de traktors en de moderne landbouwmachines, allen met bredere wielen uitge rust. worden de landbouwwegen veel minder op de proef gesteld. Zij worden praktisch niet meer doorploegd, zodat zij zeker het ganse jaar door goed berijdbaar zijn met de moderne middelen. Een tweede element dat sterk doet twijfelen aan de noodzaak is de geringe landbouwaktiviteit in onze streken. In streken als West-Vlaanderen waar de land bouwnijverheid nog zeer sterk ontwikkeld is, zijn verharde landbouwwegen zeker noodza kelijk. Maar in onze streken waar de landbouwbedrijvigheid achteruit gaat zijn verharde wegen enkel een welgekomen luxe. Waarom toch die grachten? Alhoewel de noodzaak betwij feld wordt, vinden de meeste landbouwers de verharding wel een goeie zaak. Maar er zijn heel wat bijkomstigheden die bij deze mensen een ongenoegen doen ontstaan. Het belangrijkste daarbij is wel de aanleg van greppels naast de verharding. Op nog geen halve meter van de verharde wegen wordt een greppel aangelegd van ongeveer anderhalve meter breedte en één meter diepte. De landbouwers zijn het daar allen over eens dat dit nog min noch meer overbo dig is. Het is bovendien zeer gevaarlijk, want als men bijvoor beeld door een verkeerd manoeuver van de verharding raakt, is de kans zeer groot dat men in de greppel terecht komt, met alle moeilijkheden die daarop volgen. Daarbij komt dan nog dat bij regenweder de kans zeer groot is dat er grondverschuivingen zullen ge beuren, zelfs tot odder de verharding, zoals dit op bepaal de plaatsen nu reeds het geval is. Die greppels zijn er zeker niet nodig, er mag bij regenweer wat water en modder over de weg stromen. Verder zijn er streken waar het totaal overbodig is gezien het er droog is en hoog gelegen, zoals op de Erpse kouter. Ten andere in gans West-Vlaanderen waar honder den kilometers verharde land bouwwegen liggen, liggen er nergens greppels naast. Hiermee samengaand werd ons de op merking gemaakt, dat het met de aanleg van de grachten en beddingen opmerkelijk is hoe men met de goede grond omspringt. Men haalt er die eerst zorgvuldig af en voert die met vrachtwagens weg. Naar het schijnt zou voor de aanleg van De talrijke personen die na de dagelijkse sleur de rust opzoe ken door een wandeling in de natuur fronsen bedenkelijk de wenkbrauwen. Deze mensen vragen zich af of de landelijke rust die er heerst niet zal verstoord worden door wagens en motorfietsen die langs daar bijvoorbeeld een kortere weg willen nemen of gewoon wat aan joy riding willen doen. uiteraard Een klein stukje van de 10,5 km. te verharden landbouwwegen in Lede. Rechts is duidelijk de gekontesteerde greppel te zien. (EDV) Nog een landbouwweg. Hoelang nog vooraleer hier een betonnen vloer de natuur verstoort? (EDV) voor zover de rust al niet verstoord is gewoon door de aanwezigheid van die betonnen wegen, in de harmonie met de omringende -natuur. Het is wel zo dat de gemeenteraad in zijn zitting van 5 september 1978 beslist heeft verkeersborden aan te schaffen voor deze landbouw wegen, waardoor zij enkel zou den mogen gebruikt worden door voetgangers, fietsers, land bouwvoertuigen en aangelan den. Maar de vraag is terecht of er hierop een degelijke kontrole kan uitgeoefend worden. Wel goed, maar niet noodzake lijk Tevens blijkt dat er met de landbouwers, die zogezegd zo heel tevreden zouden zijn over de verharding van deze wegen, ook wel enige problemen zijn. Bij verschillende landbouwers informeerden wij naar hun opvatting over verharde land bouwwegen. Als algemene lijn viel daarin te herkennen dat de meesten de verharding zelf wel een goede zaak vinden. Maar! De meesten waren het er over eens dat die verharding niet noodzakelijk is. Dit vooral als gevolg van de evolutie van de mechanisatie in het landbouw bedrijf. Ten tijde van paard en kar werden de landbouwwegen veelal moeilijk berijdbaar ge maakt door de paardehoeven en de diepe karresporen die ge maakt werden door de smalle wielen van de kar. Door de Nu reeds spoelt de grond onder hel een tuin alras duizend frank geboden worden voor een kamion goede grond. Anderzijds rijzen er voor de landbouwers ook wel enkele onbegrjpelijke probleempjes. Bijvoorbeeld de verharding van de Noenstraat, welke doorge trokken wordt naar Hofstade. De eerste driehonderd meter vanaf de Bosstraat is inderdaad landbouwweg. Maar verder naar Hofstade op is dat gewoon een voetweg van hooguit één meter breedte. Voor de aanleg aldaar van de drie meter brede beton- strook en de greppel, moet landbouwer Karei Annacrt uit de Bosstraat bijna gans zijn weide gratis afstaan. De zaak is nog onbegrijpelijker omdat langs dit stuk alle aangelanden langs een andere goede land bouwweg hun eigendom kunnen bereiken. De landbouwers stel len tevens de vraag waarom men juist daar dat stuk wil verhar den, terwijl wat verderop een brede landbouwweg die uitgeeft vanuit de Bosstraat op de Zijpstraat te Hofstade, de Brigil- lestraat genoemd, niet verhard wordt. Men verdenkt er het schepenkollege dan ook van dat men één of ander vriendje een pleziertje wil gunnen en een zeer korte verbinding geven naar Hofstade via de Noenstraat. Een ongeveer identiek probleem stelt zich op de wijk Speckaert. Achter het bedrijf van Achiel Annaert aan de Speckaertweg, gaat men een landbouwweg trekken waar er nooit een weg gelegen heeft. Hiervoor moet beton weg. de schuld van de greppels.' (EDV) landbouwer Joos een ganse partij sparren uit de weg ruimen. Hier stellen de landbouwers de vraag of men eigenlijk niet bezig is met een ring rond Lede door te trekken, in iedere geval legt alles er zich zo op aan, aldus nog ontevreden landbouwers. In verband met het gratis afstaan van de gronden door de eigenaars is het wel zo dat deze oplossing zich opdringt wil men niet grote kosten hebben in het kader van de verhaalbelasting. In ieder geval is wellicht meer dan negentig procent van de Leedse bevolking niet heel gelukkig met het projekt der verharding van landbouwwegen. De enen zijn de mening toege daan dat er veel geld mee weggeworpen wordt dat andere zaken zou kunnen nj bruikt worden en dan verwi er men veelal naar het Kasteel v|et Mesen. Anderen zeggen dat, het onheil toch geschied is, ni f? als beste oplossing kan kie216 voor het omvormen van aangrenzende gronden landbouwgronden in bot gronden. Aldus zou men in L aan een zeer grote vraag kun voldoen en het probleem van bouwgrondprijzen wat oploss uc Maar hiermede zouden zeker landbouwers niet gediend zi Kortom, het is werkelijk komplex probleem, maar door Lede wandelt waant z hoegenaamd niet in het Jaar t e< het Dorp. Tijdens onze gesprekken over de verharding der landbouwwegen is nooit het standpunt der ruiters en liefhebbers van paardesport naar voor gekomen. On ze aandacht op dit aspekt werd evenwel getrokken dooreen tussenkomst van raadslid Albert Van Achter tijdens de raadszitting dinsdag. Hij vroeg het sche penkollege om bij de planning van de verharding van landbouwwegen in de deelgemeenten ook rekening te houden met het standpunt van deze bovengesitu- eerde groep. Raadslid Van Achter wees erop dat die landbouwwegen een ideaal terrein zijn voor ruiters om hun paarden eens te laten draven. Als gevolg van de verharding van deze wegen is dat niet mogelijk Het moet toch wel mogelijk zijn dat een aantal landbouwwegen in hun oorspronkelijke staat behou den blijven omdat deze door landbouwers steeds maar minder gebruikt worden. Wel was raadslid Van Achter de mening toegedaan dat sommige land bouwwegen mogen verhard worden om met het modern, breed landbouwmateriaal de velden te kun-, nen bereiken. Er mag evenwel zeker niet overdreven worden met de verharding van die wegen, besloot spreker.

De Voorpost | 1978 | | pagina 6