VLAAMSE KULTURELE KRING AALST ERENIGDE NEGEN KUNSTENAARS OCMW LEDE-ANDERHALFJAAR GEKRAKEEL De Voorpost - 27-10-1978 - 7 'an vrijdag 20 tot en met woensdag 25 oktober kon de kunstminnaar terecht in het bekende Ipostelke, om er te gaan genieten van de eindprodukten van liefst negen kunstenaars. Veel ilaats kregen de deelnemers niet toegewezen: met uitzondering van Lucie Brulin, konden ze ilechts over één muur beschikken. Dit gaf wel eens aanleiding tot een «té volgehangen» ledeelte. De kelderruimte was wel verzorgd: de muren werden voor de gelegenheid speciaal iet draperieën behangen. Dit werkje dat door een Aalsterse firma werd uitgevoerd, was echter rel een bijkomende kost. Toch gaf het aan de tentoonstellingsruimte een zekere standing, leerdere werken kwamen er beter op uit dan op de minder verzorgde muren van de zaal. De Ie organisatie rustte op de schouders van Mevrouw Jeanine Merckx, sekretaresse van de rganiserende vereniging. Zij heeft deze taak echter tot een goed einde weten te brengen, oewel dit niet gewaardeerd werd door de bevolking: het aantal bezoekers was eerder aan de ge kant. Zaterdag bleek de «slechtste» dag te zijn. Met uitzondering van de receptie, die de rijdagavond werd gehouden, was er geen massale toeloop. zijn openingsrede wilde de chepen van Openbare werken en jimtelijke ordening. Jan De Neve. ooral de Vlaamse Kulturele Kring Is organisator van deze manifes- itie oprecht gelukwensen met dit litiatief. Deze mensen, die naar erluidt met zeer beperkte midde- in moeten werken, bewijzen hier- lee dat ze niet alleen oog hebben oor de kunst, maar dat ze een be lust anti-kommercièle houding annemen ten overstaan van deze unst. De hoofdbedoeling van de antoonstelling. de algemene ver- preiding van kunstvoorwerpen v< evorderen aan demokratische i rijzen, zou kunnen bereikt wor- rw en. De vereniging beoogt immers :1 v et mogefijk te maken voor de ge- it. fone man. een kunstwerk aan te n chaffen. zonder al te grote finan- ie2 iele gevolgen. i UCIE BRULIN v leze kunstenares werd geboren te 101 lalst, maar woont reeds een paar L< iar te Welle (Groot-Denderleeuw), ini !ij beschouwt het schilderen als an en roeping. Kunstonderwijs lag jss uae niet: zij koos de moeilijkste cer eg van de zelfstudie. Zij zoekt. ksperimenteert. ondervindt zélf, odat zij niemands invloed onder- c 1 aat Hierdoor bezit zij de vrijheid r chzelf te zijn. De zee. haar geüef- t z Dosd tema. geeft zij in alle tonen ir eer De bekoring ligt in de myste- euze en poëtische aanblik er- ETIENNE DE BONDT Hij werd geboren te Aalst, maar loont nu aan de Oude Baan 128 te (lekelgem. Etienne volgde normaal knderwijs te Brussel. Daarbij wer- |ten aanvullende leergangen teke- jen te Gent, olie op doek en houts- gevolgd. Zijn houtskolen, op tentoonstelling gepreserv ird, laten de vrijheid aan de be- tker om er zelf in te bewegen, er in gedachten in te verplaatsen er een eigen verhaal in te weten, werken geven de warmte, de en de kalmte weer. Het is als er ten licht in de donkerte van het jja- lurüjk materiaal. Bij zijn talrijke tndschappen (alle naar de natuur riekend) kan je dingen ontdekken e bekend voor-komen. Men kan verschillende zaken bij-wéten of het zijne in vinden. Dit kan een lie esprek zijn, een belevenis of een jrs ersoonlijke ontmoeting. Het wa ll alle kunstige werkjes, die de aardering van een ruim publiek ik- Jfdenen, hoewel ze alle effen van tal leur zijn. Het fijne ervan ligt echter trscholen in een minutieus afwer- m. een witte of gele passe- irtout en een eenvoudig zwar- outen omlijsting die ervoor zorgt it het werk op de voorgrond komt. benne maakt niet alleen houtsko ol hij hanteert ook stevig het pen del in zijn olie-op-doek schilderij- l. Daarvan had hij er (bij gebrek ïn meer plaats) slechts twee eegebracht Wij bekennen graag it onze voorkeur toch naar zijn itskoolwerken ging. Wij ver- oeden sterk dat zijn vaardigheid et het kooltje, groter is dan met en penseel. Dit impliceert natuur- k niet dat zijn olieverfschilderijen et te genieten waren.. tRlK DE GROM eze inwoner van Welle was reeds zijn prille jeugd een knap teke- aar Zijn leraars moedigden hem in lessen te volgen aan de aka- (mie Het feit dat ze thuis een ishandel hadden, bepaalde ligszins zijn keuze: hij werd instglazenier Erik volgt een arkwijze. die min of meer afwijkt in andere kunstenaars: hij maakt n ontwerpen op de definitieve metingen van het kunstwerk. Hij est slechts de kleuren op het lenblik dat het kunstglas gemaakt ordt V at Erik een tekenaar is bewijzen *L n ontwerpen, die slechts met lutskool op papier gezet worden n nadien als patroon voor het nstwerk te dienen. Hij is echter Kelzijdiger dan men zou denken: est het tekenen en het kunstig (werken van glas, speelt deze Jrkwaardige man ook nog voor- fleljk trombone en denkt zelf het ins te proberen in de schilder- ifcpnst. Naast een paar prachtige kken (een geisja, vlinders) scht De Grom ons een staaltje «vakmanschap met zijn uitbeel- ng van verschillende labeltjes, a genieten erg van zijn werken: triestige klown, Arm Vlaanderen Tijl en Nele. De bezoekers kon- in echter niet vergelijken met een idere kunstenaar: Erik stond er een als kunstglazenier voor. ettemin blijft zijn werk fijn en ge- 9tbaar rtoops merken we op dat Erik De om een milieu-vriendelijk man is ihem gaan de lege Hessen niet in •vuilnisbak! Hij maakt er (met een eciaal procedee) een kleurige bak of een fijn vaasje van. Dit emen wij niet alleen vakman- ,iap. maar tevens een uitste- 'nde manier om de omgeving rein houden: afval herscheppen in toe, bruikbare voorwerpen... >Ot ALFONS HUYLEBROECK Deze geboren en getogen Aalste- naar volgde reeds vanaf zijn tiende jaar lessen aan de akademie voor schone kunsten te Aalst. Hij kreeg er les in de beeldhouwkunst van de heren Van Biesbroeck en Van der Meersche. Later zou hijzelf gedu rende twee jaar les geven aan deze akademie in de beeldhouwklas. Fons is een topkunstenaar. Samen met Leon De Vos maakte hij een makette van de Sint-Martinuskerk. Deze berust nog steeds in het mu seum Oud-Hospitaal. In 1935 maakte Fons een dodenmasker van... zijn moeder. Dit kleinood, prettig om te bekijken vanuit het kunstoogpunt, bezorgt hem een ware gedaante van zijn verloren schat Nadien werd hij er meer en meer om bekend: de maskers van kom- ponist Gust De Boeck. minister Des- tré en van de moeder van burge meester Bisseret uit Luik zijn even eens van zijn hand. In opdracht van baron Parelli maakte Fons een buste van Hitier en deze van oud minister Laval (oud-president van Frankrijk). De kunstenaar maakte verschillende portretten in ivoor (hij is één van de weinigen die dit nog kunnen!) die later in een medaillon of in een ring werden gevat. In 1948-49 heeft hij de ornamenten voor het Aalsterse Landhuis ge kapt. Tenslotte vernoemen we nog zijn bas-reliëfs: een bronzen werk van Gust De Smet (Kapellestraat). een portret van Vonck (zijgevel van de Sint-Margaretakerk te Baarde- gem) en zijn jongste werk dat Gust Van der Stock, beter bekend als Gust Kees voorstelt en in de gevel van de Molendries gezet werd. Toen hij in 1975 met pensioen ging. kreeg hij eindelijk de kans een oude droom waar te maken: Fons wou met kleuren werken! Hij doet dit volgens zijn eigen visie: hij ziet er nog steeds de derde dimensie (het volume) in. Fons stelt zich vaak te vreden met een detail: van een bal letdanseres schildert hij de benen, van een dief zijn de handen een hoofdelement. De rest vindt Fons overbodg. De kunstenaar behaalde reeds verschillende prijzen, waaronder de Valerius De Saedeleer! Hij is wat men noemt een echte kunste naar, in hart en ziel. Zijn atelier be vindt zich in de Onze-Lieve- Vrouwstraat 1. JOHN PAEPE Deze Aalstenaar studeerde dier- kunsten en publiciteit aan het Ho ger Sint-Lucasinstituut te Gent. Enkele jaren terug begon John met portrettekenen. Hiervoor koos hij enkele Vlaamse figuren uit. Opval lend in deze «leeuwekoppen» is de verbetenheid die uit elk van deze tekeningen naar voren komt Sinds korte tijd tekent hij eveneens lieftal ige kinderkopjes. Menige ouder liet zijn lieve schat op papier vastleg gen. Op de Aalsterse ambachten markt genoot John een geweldige belangstelling van het publiek. Niet minder dan 22 personen lieten zich daar tekenen. De vaardige hand van de kunstenaar zorgde voor een tevreden kliënteel Wij zijn het niet zeker, maar ofwel moet John Paepe een zeer begaafd kunste naar zijn, ofwel gebruikt hij nega tieven van foto's de hij onder een vergroter op zijn blad projekteert Zijn tekeningen ijken ons iéts té echt., té gelijkend... Maar John houdt het niet alleen bij tekeningen: ook akwarellen en ke ramiek behoren eveneens tot zijn domein. In een krant verscheen ooit eens een rake uitspraak om trent deze kunstenaar: «Geen hoogdravende termen, maar een waardge tekenhand, de velen die zich «kunstenaar» noemen, best zouden kunnen gebruiken.» Wij vinden hem thuis in zijn atelier: Leo de Bethunelaan 70/B 3. ALOIS PEERLINCK Eveneens een Aalstenaar van ge boorte. Hij studeerde aan de aka demie voor Schone Kunsten en behaalde er verschillende eerste prijzen. Zijn leermeesters waren Jan Mulder (tekenen). Gust Van der Meersche (beeldhouwen) en Maurits Schelck (schilderen) Tij dens en na de oorlog bleef deze kunstenaar on-actief. Hij stopte ie dere aktiviteit. Een zestal jaren te rug kreeg hij weer trek in het schil deren. Hij hield sindsdien een hele reeks tentoonstellingen, alle met een zeker sukses. Op deze tentoonstelling toonde hij vooral zijn minutieus afgewerkte akwarellen aan het publiek. Ver scheidene werken mochten de goedkeuring wegdragen: Het Bel fort, een oud steegje in Spanje en het Begijnhof van Aalst raakten wel de toppen Slechts twee olieverf schilderijen, welke ons inziens minder goed afgewerkt waren, werden vertoond: oogst op het land en een groep bomen Velen von den de fijnheid waarmee Alois werkt een bijzonderheid: zijn akwa rellen leken wel vrij-gekleurde fo to's. Nauwkeurig werd ieder detail weergegeven, wat bijvoorbeeld bij het belfort een hele kunst is! Het spreekt dan ook bijna vanzelf dat de stad Aalst menig kunstwerk van deze schilder in haar bezit heeft Ook verschillende buitenlandse verzamelingen werden met zijn werken verrijkt! Zijn atelier is ge vestigd in de Welvaartstraat 74. Hij komt bij een toevallige bezoeker over als een mens zonder proble men: zijn werk bewijst dat Alois zijn tijd heeft. Zijn meesterlijke hand geeft een bijzonder kenmerk aan zijn zonnige werken: het leeft! Door zijn schilderijen geeft Peerlinck de indruk geen problemen te hebben: hij voert de toeschouwerin een we reld van genot mee... LUCIENNE RAES Deze kunstenares studeerde aan de akademie voor schone kunsten en woont te Aalst. Haar specialiteit, keramiek, beoefent ze met over gave en liefde voor haar vak. Met weinig ingrepen weet ze een brok bruine klei om te vormen tot een mooie, statige figuur. Haar werk, getuigt wel van kunde en inspiratie, hoewel we nog niet helemaal zeker zijn van haar beroeps-ervaring. Zij hield evenwel reeds talrijke suk- sesvolle tentoonstellingen. Haar werk kan men als «ultra-modern» bestempelen. Tegelijkertijd mer- Schepen Jan De Neve opende de tentoonstelling ingericht door de Vlaamse Kulturele Kring. (JM Kunstwerken in het Apostelken. (JM) ken wij een zeker tekort op. al haar werken zijn zeer sober van kleur! Ofwel zijn ze effen grijs, ofwel zijn ze effen bruin. Wij vermoeden dat de kunstenares nog onvoldoende ervaring heeft in het kleuren van haar werken. Getuige hiervan: een bol. waarvan de kleuren samenge trokken zijn in het bakken, zodat er vele ongekleurde oppervlakten zichtbaar worden Het is niet ge makkelijk, wij weten het! Als men een keramiekwerk kleurt, weet men nooit van tevoren hoe het uit de oven komt Men weet nooit hoe het kunstwerk (in de oven) reageert bij het bakken! MARC VAN LAETHEM Deze schilder werd in 1946 te Aalst geboren. Hij volgde normaalon- derwijs te Sint-Niklaas. Via de foto grafie kwam hij tot de schilder kunst. Door zelfstudie en eksperi- menteren met de mate'ne «verf» kwam hij tot een stijl die aan een schilderij een dimensie meer gaf: het reliëf in de verfspecie. Mare zoekt de natuur en de mens. die hij als een klein deeltje verwerkt in het geheel. Hij presenteerde eveneens een aantal mooie werk jes: bloemen in een antieken kader tje, Engelse stijl. Op het eerste ge zicht waren dit zijn beste werken, maar als men dichterbij kwam merkte men dat een bloempje slechts een vlek was. die met veel verf dik aangebracht is Het geheel gaf ineens geen afgewerkte indruk meer... Menig bezoeker kende onvol doende waarde toe aan de schilde rijen van deze kunstenaar: zij wa ren een beetje overladen of té mo dern opgevat Zijn modern werk noemt hijzelf echter «een kosmi sche bestraalde scheervlucht langs het symbolisme». Wij vinden hem iedere dag in zijn atelier: Boudewijnlaan 13. MARCEL VAN CAUTEREN Deze kunstenaar woont te Erpe. Hij studeerde hoger middelbaar on derwijs te Mechelen, Oostakker en Jette Op artistiek gebied is hij vol ledig autodidakt. Hij bekommert zich helemaal niet om de gangbare mode, noch om de aangeleerde teorieën: hij wil alleen zichzelf zijn, dit wil zeggen: vrij! Zijn werken bewijzen dat hij een veelzijdig man is. Hij schildert niet alleen marines, maar ook land schappen en bloemen. Marcel hield reeds menige tentoonstelling: te Lede, Aalst en te Tollembeek Deze tentoonstelling leek een stap in de goede richting: zijn er dan weinig bezoekers komen opdagen, de kunstenaars kregen toch de ge legenheid hun werk voor te stellen Door de grote afwisseling in de ver schillende werken kunnen we ook spreken van een geslaagd geheel. Hoeweldoor een zeker tekort aan plaats, hingen de werken te kort op elkaar De kunstenaars hebben wellicht gedacht: «ik moet er zoveel mogelijk ophangen! Dit is niet verantwoord voor een echte kunstliefhebber, die wil genieten van één werk, zonder de andere daaromheen te moeten zien... RDv Het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn van Le de, dat de vroegere COO vervangt, is sinds zijn ontstaan niet uit de aktualiteit verdwenen. Zelfs vóór de installatievergadering van de Raad op 1 april 1977 was er reeds een politiek akkoord gesloten onder de meerderheidspartijen, waarbij overeengekomen werd dat Mevr. Siau-Van Keymeulen de eerste 2 werkingsjaren voor zitster zou zijn. Nadien zou zij voor een ambtstermijn van 2 jaar opgevolgd worden door de heer Everaert. De laatste twee jaar wordt het voorzitterschap waargenomen door de heer Van Der Gucht. Het is vanzelfsprekend dat een dergelijk ak koord, dat voor zover bekend, uniek is in België, niet al te zeer bijdraagt tot een kontinu beleid. De meerderheid werd gevormd door de drie bovenvermelde leden, samen met de 3 socialis tische vertegenwoordigers; Mevr. Alice De Coensel, en de Heren Berckmoes en Tem merman. De minderheid is sa mengesteld uit 5 CVP- afgevaardigden: de heren Vinck-Malfroy-De Smet- Roelandt en Alois De Consel. Oorspronkelijk was Denis De Pauw verkozen als CVP raads lid maar onmiddellijk nam hij ontslag ten voordele van zijn partijgenoot Frans Roelandt Sommigen zijn de mening toe gedaan dat de verkiezing van de heer De Pauw het gevolg was van een slechte afspraak onder de CVP- gemeenteraadsleden, die het OCMW kiezen, maar de mees ten opperen de mening dat het ontslag ingediend werd om zui ver partijpolitieke redenen. Blijkbaar dacht men aldus de meerderheid te kunnen breken. In de gemeenteraad van 21.12.1978 kwam het OCMW dan voor de eerste maal pu bliek ter sprake. Aanleiding hiertoe was een interpellatie van CVP gemeenteraadslid Galle betreffende een om zendbrief die gestuurd was aan alle bejaarden van het rusthuis Villa Letha. In de derde para graaf van deze omzendbrief, die nog gebaseerd was op een oud reglement van inwendige orde van 1968 (toen de CVP nog de absolute meerderheid had) stond vermeld dat de ei gen meegebrachte roerende goederen na overlijden eigen dom blijven van het rustoord. De CVP zag hierin een vorm van diefstal want ook geld. aandelen en obligaties zijn roe rende goederen. Volgens de OCMW voorzitster, die ook gemeenteraadslid is. was het enkel de bedoeling om de oud jes eraan te herinneren dat zij niets mochten meebrengen van grote meubelstukken ver mits alle kamers in het rusthuis bemeubeld zijn. Alleszins bleek de tekst niet overeen te stem men met de bedoeling van het OCMW bestuur. In de gemeenteraad van fe bruari 1978 kwam. naar aanlei ding van de goedkeuring van de OCMW begroting deze om zendbrief opnieuw ter sprake Zowel meerderheid als min derheid bleven op hun stand punt, zodat schepen Minnebo tenslotte het voorstel deed om de tekst aan te passen zodat alle misverstanden zouden vermeden worden. «Een an dere tekst is ter studie en zal eerlang verspreid worden» zei Mevr. Siau. Een nieuwe om zendbrief is er echter nooit ge komen gezien het OCMW zelf ondertussen een nieuw regle ment van inwendige orde en een overeenkomst tussen be jaarden en de verzorgingsin stelling (Villa Letha) goedkeur de. Op 13 juni 1978 had een nieuwe gemeenteraad plaats, waar opnieuw het OCMW ter sprake kwam. Gezien de afwe zigheid van de voorzitster Mevr. Siau en de oppositie in gelijk aantal was als de meer derheid deed Burgemeester Gravez een ultieme poging om beide punten van de agenda af te voeren. Het was toen reeds de tweede maal dat het punt op de dagorde geplaatst was Vol gens de Burgemeester was het punt op de agenda geplaatst «op verzoek van de sekretaris van het OCMW die toevallig aanwezig was toen de dagorde werd opgemaakt». Uit een kon- takt met de sekretaris blijkt dat hij enkel het Schepenkollege in herinnering gebracht heeft dat de wet op de OCMW's voorziet dat wanneer de bewuste re glementen niet zouden bespro ken geweest zijn door de ge meenteraad binnen de 30 da gen, dit de automatische goed keuring van de gemeenteover- heid inhield. Men was dit wel verplicht de bespreking verder te zetten. Na wat over en weer geloop tussen raadsleden van de meerderheid en na het formule ren van een aantal opmerkin gen wees ook Schepen Grep- don, verantwoordelijke Sche pen voor het OCMW op een grote tegenstrijdigheid in de verschillende reglementen en het ondemokratisch karakter van sommige bepalingen Ten slotte werd het reglement van inwendige orde goedgekeurd met zekere wijzigingen De op positie stemde samen met de burgemeester pro. de meer derheid onthield zich. De overeenkomst tussen de bejaarden en de verzorgings instelling, waarin het beruchte artikel 5.3. vermeld is (zie el ders in dit weekblad) werd eveneens goedgekeurd reke ning gehouden met de gefor muleerde opmerkingen met 21 ja stemmen en 3 onthoudingen. OCMW INTERN VERDEELD In bovenvermelde gemeente raadszitting had CVP-raadslid Ruyssinck reeds allusie ge maakt over de verdeeldheid in de meerderheid van het OCMW. Spoedig zou óiijKen dat hij op de hoogte moest ge weest zijn van de moeilijkhe den die gerezen waren in de schoot van de Raad voor Maat schappelijk Welzijn zelf. Het duurde zowat één jaar vooraleer overgegaan werd tot de verkiezing van een vast bu reau en een bijzonder comité voor de sociale dienst. Een aantal artikelen die verschenen in het BSP Weekblad «Voor Al len» geven ons een idee van de onenigheid die tussen de meerderheidsfrakties bestond. In het vast bureau werd immers de kandidatuur van BSP-er Frans Temmerman, die dan ook verkozen werd. Toch ston den de socialisten hier voor een eerste verrassing gezien de CVP 2 verkozenen (Frans Roe- landt en Emile Vinck) hadden, hetgeen onmogelijk was zon der de steun van de koalitie- partner. Voor de samenstelling van de sociale kommissie droeg de BSP de kandidaturen voor van Mevr. Alice De Coensel en van de heer Berckmoes. Deze laat ste werd echter, tegen alle lo- gika in, niet verkozen daar hij voor een CVP-kandidaat de baan diende te ruimen. De So cialisten schreven dan ook: «Hierdoor ging het vertrouwen in de koalitiemeerderheid enigszins aan het wankelen». Dit na amper één jaar OCMW werking! De BSP werd een tweede maal in de minderheid gesteld, dit maal bij de stemming over de schrapping van het artikel 5.3 van de «Overeenkomst tussen bejaarden en het Rust- en Ver zorgingstehuis» Op 31 juli 1978 werd door de Raad beslist beroep te doen op het Bijzonder Tijdelijk Kader (Plan Spitaels). De socialisti sche afgevaardigden hebben op deze vergadering betreurd dat slechts zo laat op dit kader werd beroep gedaan. Immers hadden zij reeds op de zittingen van 15februarien 10 april 1978 tevergeefs hierop aangedron gen. Ondertussen werden er echter wel reeds 4 tewerkgestelde werklozen aangeworven waar voor het OCMW 50% van de loonkosten dient te dragen Door beroep te doen op de wet Spitaels kon deze loonlast, vol gens de sociaiisten, volledig vermeden geworden zijn. De BSP-fraktie heeft zich dan ook in een ander artikel in het weekblad Voor Allen afge vraagd of de begroting hierdoor niet zou overschreden worden. De loonlast voor tewerkge stelde werklozen was immers nergens voorzien. Ondertus sen hebben wij vernomen dat de aanwerving van 14 perso neelsleden in het raam van het Bijzonder Tijdelijk Kader door het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling werd goedge keurd Maar wegens de rege- ringskrisis wordt gevreesd dat het nog een tijdje zal duren vooraleer de Spitaelsers aan de slag zullen kunnen gaan. De interne ruzie die ondertus sen gerezen is naar aanleiding van de tweede stemming over de overeenkomst tussen be jaarden en OCMW zou er de BSPer Frans Temmerman toe geleid hebben om niet langer meer de vergaderingen van het vast bureau bij te wonen. Hij zou enkel nog aanwezig zijn op de algemene raadszittingen. Bij dit alles mag men ook niet vergeten dat volgens de vige rende wetgeving de raadszit tingen bij het OCMW met geslo ten deuren plaatsgrijpen, dus in feite geheim zijn Blijkbaar geldt dit wetsartikel niet te Le de. Ondertussen had het OCMW samen met de gemeenteraad een bezoek gebracht aan het Psychiatrisch ziekenhuis «Zoete Nood Gods» te Lede. Volgens de persverslagen zou de heer Emiel Vinck (OCMW- lid), die administratief direkteur is van dit ziekenhuis, niet alleen op het tewerkstellingsaspekt gewezen hebben, maar even eens op het feit dat het in de bedoeling ligt van het Ministerie van Volksgezondheid om tot een afbouw te komen van het aantal psychiatrische bedden. Voor Lede zou dit een vermin dering van de kapaciteit met 50% met zich brengen. Hij zou gevraagd hebben om dit pro bleem in het kader van het OCMW over te nemen. Uit een onderhoud met de heer Vinck zelf en met de sekretaris van het OCMW van Lede blijkt dat dit laatste niet zó mag geïn terpreteerd worden alsof het OCMW een deel van de psy chiatrische instelling zou die nen over te nemen. Dit is trouwens financieel niet haalbaar. De direkteur heeft enkel het belang willen bena drukken van de toekomstige uit bouw van het rusthuis Villa Le tha en van het bestaande privé centrum voor geestelijke ge zondheidszorg dat op lokaal vlak heel wat preventief werk, zou kunnen verrichten. Dit cen trum zou een belangrijke faktor kunnen zijn in de zogenaamde eerste lijnsgezondheidszorg. TOEKOMSTPERSPEKT1EVEN Ondanks de vele strubbelingen in de raad van het OCMW zelf heeft men toch de tijd gevon den om een aantal praktische projekten uit te werken. Op 10 juli 1978 werd met een dienst warme maaltijden ten huize, in eigen beheer, gestart. Op dit ogenblik genieten er da gelijks zowat 50 bejaarden en gehandikaptenvan. Reeds vier jaar eerder werd deze dienst in klein Lede opgericht, maar tot midden 1978 gebeurde de be deling door een traiteur. Een tewerkgestelde werkloze maatschappelijke assistente werd anderzijds aangeworven om een enquête uit te voeren bij de gezinnen die de laatste 5 jaar gehuwd zijn of een kind hebben gekregen. Deze en quête past in het kader van het projekt «Kinderopvang». Men hoopt met de resultaten klaar te komen tegen het einde van het jaar. Maar nu reeds blijkt dat men het opzet toch wat te groots gezien heeft, vermits men in totaal zowat 2000 en quêtes zou dienen te verrich ten. Daarom heeft men onlangs een nieuw schrijven gericht tot die gezinnen die pas in de laat ste 3 jaren gehuwd zijn en kin deren gekregen hebben Hope lijk krijgt men daar voldoende medewerking om tot een dege lijke sociologische enquête te komen. Wat de gezinszorg betreft werd een kontrakt afgesloten met Securex om voor een proefpe riode van één jaar de gezins- en bejaardenhulp te verzeke ren. Op dit ogenblik wordt volop gewerkt aan de uitbouw van een eigen dienst, maar gezien de financiële repercussies van een dergelijk projekt op het budget van het OCMW moet het plan voor een eigen dienst eerst goedgekeurd worden door de gemeenteraad. Nor maal wordt dit alles besproken op de volgende gemeenteraad te Lede. Als laatste projekt wordt door het OCMW een dienstencentrum gepland, om vattende een restaurant, een ontspanningsnjimte, een the rapiezaal en een administratief centrum. Hiervoor is meer dan ooit de samenwerking met het gemeentebestuur noodzake lijk, denken wij maar aan de fi nanciën, de inplantingsplaats, de uitbouw, enz. Nochtans schijnt het gemeentebestuur niet happig te zijn om een der gelijke dienstencentrum, ver mits er nog enkele onderhande lingen tussen het schepenkol lege en het OCMW bestuur plaatsgreep. Dienen ook hier politieke motieven gezocht te worden? BESLUIT Het OCMW van Lede zelf kan niet als voorbeeld gelden van. een degelijk werkend Centrum. Er wordt immers verondersteld dat een dergelijk orgaan in alle sereniteit en ééndracht funk- tioneert. Dit was trouwens één van de belangrijkste redenen voor het geheim houden van de vergaderingen. In Lede is deze ééndracht echter ver te zoe ken. Redenen hiervoor kunnen onder meer zijn: de krappe meerderheid en het feit dat deze meerderheid uit zeer di verse partijen bestaat. Alles zins kunnen wij besluiten met een uitspraak van één van de meerderheidsleden van de Raad: «Het botert niet in het OCMW te Lede». VEHE

De Voorpost | 1978 | | pagina 7