Claes, Waltniel, Verroken, Valckeniers en Baerten op Anti-Egmont strijdvergadering TWEE DAGEN MADELON Politici reeds op hete verkiezingskolen GALLE EN VERNIMMEN OP POST-EGMONTVLAANDEREN GESPREKSAVOND ANTI-EGMONT FRONT BLIJFT POLITIEK VERDEELD 8 - 27-10-1978 - De Voorpost Tweemaal «Madeion». Tweemaal een belangstellend publiek voor het, zij het In een duidelijk onderscheiden kontekst geplaatste en zowel naar Inhoud, vorm en konsekwenties verschillend benaderde, inmiddels reeds scheefgezakte «Gemeenschapsakkoord». De politieke aktualltelt had bovendien gezorgd voor zowel ektra animositeit als voor enig elekto ral isme. Tweemaal ook een talrijke opkomst, zij het dat de anti-Egmontmanifestatie op een tien maal talrijker auditorium mocht rekenen dan het post-Egmont Vlaanderen paneelgesprek. Dit is trouwens niet ongewoon gezien het anti-Egmont forum praktisch gans het Vlaamse partij politieke spektrum omvatte. Het «Vlaanderen van morgem-gesprek was daarentegen een louter BSP aangelegenheid op partij politiek vlak. De eerstgenoemde volksvergadering was ingericht op initiatief van het arrondissementeel Egmont-komitee. De socialistische gespreksavond was een initiatjef van CSC De Rank. Daar waar de laatste maanden, vanuit het Egmont verzet, steeds weer en steeds meer, de wenselijkheid van zgn. Anti-Egmont-lijsten werd gesteld is het nu duideltyk dat daarvan niets in huis komt. Zowel V.VJB. voorzitter Paul Daels als de politici van het gespreksforum wezen deze idee van de hand. Alleen prof. Baerten, als BSP-er zonder politiek mandaat, was voorstander van een politieke anti-Egmontfrontvormlng. Gewestelijk V.V.B. voorzitter Toon Mertens leidde, als woord voerder van het inrichtend anti-Egmont Komitee, de ver gadering in en stelde de politici van het paneel voor. Hij vermel de hierbij dat V.U.B. professor P. Baerten uit protest tegen «Egmont». als OCMW lid voor de BSP te St. Genesius-Rode ontslag heeft genomen. Onder de aanwezigen verwelkomde de inleider arr. ere-voorzitter van de V.V.B. Fritz De Bisschop en voorzitter van het Ijzerbedevaart Komitee Mr. Seppe Coene. Toon Mertens protesteerde te gen de weigering van het Aalsterse gemeentebestuur de stadsfeestzaal beschikbaar te stellen voor deze avond en bestempelde deze weigering als willekeurig, diskriminerend en ondemokratisch. Nationaal V. V.B. voorzitter P. Daels, die van zichzelf zegde weliswaar tech nisch moderator te zijn voor deze avond doch daarbuiten alles behalve modererend te willen optreden ten aanzien van de politici, stelde vast, verwijzend naar de re- geringskrisis. dat inmiddels reeds een anti-Egmont veldslag werd gewonnen maar dat diende doorgegaan tot de eindoverwin ning. Hij richt het paneel van die avond als het symbool van de Vlaamse eendracht boven de partijen heen. Hij stelde drie duidelijke vragen, welke hij de politici verzocht te willen beant woorden: 1. Wat zijn uw fundamentele bezwaren tegen het gemeenschapsakkoord. 2. Wat is uw zienswijze t.a.v. de huidige regeringskrisis. 3. Wel ke voorwaarden, welke eisen, zou U bij komende onderhande lingen stellen. Prof. P. Baerten: «Vlaams-Bra banders werden hoorndragers». Van uit socialistisch oogpunt stelt hij vast dat de struktuur- hervormingen reeds voorbijge streefd waren van toen zij werden ingediend. Hij stelt bvb. vast dat, ondanks het Egmont akkoord dat ook door de BSP-PSB werd onderschreven, het ABVV zich re-organiseert en in Brabant het gewest Halle-Vil- voorde bij Brussel voegt. Voor hem is het duidelijk: de Vlaamse socialisten hebben hun Vlaams geweten kwijt; zij gingen door de knieën.Hij gelooft ook niet in het viaams imago welke de BSP nu tracht op te bouwen. Dit gebeurt tegen hun zin in, uit noodzaak, omdat zij door André Cools gewoon aan de deur werden gezet. Het was trouwens reeds duidelijk gebleken dat de zgn. Rode Leeuwen streefden naar verzoening te Brussel en het opnemen van Lydia De Pauw- door de PSB-federation Bruxel- loise is daar het bewijs van. Hij maakt duidelijk allusie op Mare Galle als hij het heeft over een naar Aalst uitgeweken Rode Leeuw en citeert woorden van Augustinus: «Het is beter door een grammatikus berispt te worden dan door het volk niet begrepen». Door de nationale pariteit ontzegt men aan het Vl&amse volk het demokratisch recht om het land te regeren zonder tegen prestatie te Brus sel. Het Egmont-akkoord draagt in zich de kiemen van een burgeroorlog. De franstaligen bouwen verder aan het Brussel der 25, en dat kunnen zij verder ook nog als Egmont reeds achterhaald zal zijn. De Vlaam se Brabanders werden sedert Hertoginnedel tot op heden als hoorndragers de woestijn inge stuurd. Met de regeringskrisis zegt Baerten gelukkig te zijn. niet zo zeer om Egmont dan wel om het demokratisch refleks dat er kan uitgroeien. De evolutie ging steeds maar sneller en meer en meer werd het ondemokratische van Egmont ingezien. Wat niet zo verheugend is, is de nu te verwachten tijd van publiciteit en de invloed van levensgrote affiche-kampagnes. Prof. Baer ten stelt dat het inschrijvings- recht alleszins dient opgegeven en dat te Brussel voor volledige tweetaligheid dient geopteerd, zoniet gaan er voor de Vlamin gen nog meer «Jobs» verloren. Ten aanzien van de komende onderhandelingen stelt de V.U. B. professor drie voorwaarden; met in het achterhoofd het gegeven dat élk slecht vredesver drag de kiemen van een nieuwe oorlog in zich draagt, nl.: - Huidige grenzen van Brussel dienen behouden met alleen uitwisseling op objektieve gron den (ook Baerie Nassau - Herto werd niet ingelijfd bij Nederland en werd geen afzon derlijke eenheid). - Geen dis- kriminerende privilegies aan een bepaalde bevolkingsgroep toe kennen. - Vertrekken van het zelfbeschikkingsrecht der Vol keren met uitsluiting van eenzij dige afkoop van dit recht. «Als socialist zie ik niet zitten», aldus Baerten nog «dat een arbeider bloemen stuurt naar zijn «baas» als hij na een werkstaking de gevraagde verhoging afgedwon gen heeft!» JEF VALKENIERS: «DE FRANSTALIGEN MOETEN MAAR VERHUIZEN» De «enfant-terrible» volksverte genwoordiger voor de Volksunie begint met een elektoraal visje uit te gooien als hij van zichzelf vooraf getuigt steeds duidelijk neen te hebben gezegd wat straks voor de kiezer niet mis te verstaan kan zijn. Hij vergelijkt de tekst van het regeer-Egmont- akkoord, de ontwerptekst dan, met wat het is geworden en stelt vast dat noch van pacifikatie, noch van vereenvoudiging iets te merken is geweest. Vlaanderen krijgt geen volwaardig federa lisme zonder eigen fiskaliteit, eigen onderwijs, eigen land bouw. e.d.m. Te Brussel dienen wij het, volgens het akkoord te stellen met het vernederend ontslagrecht en de periteit wordt er opgegeven maar maakt van de franstaligen officieel «Ueber- menschen». Het doet afbreuk aan het: «de wet is voor iedereen gelijk». Bij de regeringskrisis zegt Valkeniers dat CVP-voor- zitter Martens het onderspit heeft gedolven. As dit zou inhouden dat de macht van de partijtoppen gebroken is. dat de volksvertegenwoordiging terug zijn normen zal kan spelen en dat de basis opnieuw echt beslissingsrecht krijgt dan is deze krisis een goed zaak. Hij gelooft niet in de officiële reden voor de krisis als zou de CVP deze uit grondwettelijke bezwa ren hebben veroorzaakt. De zelfde CVP had de gekende en even ongrondwettelijke teksten van het ontwerp reeds twee maal goedgekeurd in hun ontwerp vorm evenals nadien in eerste en tweede lezing in de kommissies. Namens de regering had dezelf de Tindemans de ongrondwette lijke bezwaren van de staatsraad weggewuifden komt nadien zeg gen dat hij daartoe gedwongen werd. Jef Valkeniers vraagt zich hierbij af of dit de houding van een eerste minister kan zijn. Hij hoopt dat de parlementsleden als individueren meer moed zouden betonen. Hij stelt vast dat bij dit alles het Waals - Frans-Brusselse front versterkt uit de krisis komt in tegenstel ling met het Vlaamse. Er dient nu volledig afgestapt van Egmont en alles dient gericht op de bestaande 60/40 verhouding. Voor de toekomst opleert Valkeniers voor een meer radikaal Vlaams eisenpro gramma en stelt hierbij dat wij te braaf zijn tegenover de arrogan tie der franstaligen. Wij dienen de nationale pariteit in diskussie te stellen; de franstaligen dienen te weten dat deze een gunst is. Brussel dient bovendien gefu sioneerd als gemeente, aldus Jef Valkeniers nog. De 19 feodali- teiten met plaatselijke potenta ten en de opdeling der Vlaamse Brusselaars over 19 gemeenten moeten worden opgeheven. Ten slotte wenst hij, bezweert hij, dat alle Vlamingen meer radikaal zouden zijn. LOUIS WALTNIEL: «BETER GEEN HERVORMING DAN EEN SLECHTE» De Ninoofse PVV-schepen zegt dat de gewone oppositie rol welke de liberalen uiteraard dienden te spelen voor de Vlaamse liberalen een dubbele betekenis had van meestaf aan. Zowel van uit zuiver liberaal als van uit zuiver Vlaams oogpunt diende onder meer ook het Egmont akkoord verworpen. Het was op een Machiavellisti sche en ondemokratische wijze tot stand gekomen. Het was bovendien technisch een slecht akkoord, aldus Louis Waltniel, omdat alles nog ingewikkelder wordt in plaats va.n eenvoudiger en omdat het tegendeel van een pacifikatie, zelfs binnen de regering zoals is gebleken, in dit akkoord is in gesloten. Alle voorwaarden voor een eerlijke en duurzame hervorming waren afwezig: - Geen gelijkberechti ging der twee gemeenschappen - Geen integriteit van. het grond gebied. - Geen homogeniteit van het taalgebied. Eenzijdige Vlaamse toegevingen. Daar naast wordt het mogelijk dat 47 franstalige senatoren alle Vlaamse initiatieven blokkeren. Uit de Brusselse regeling spreekt een tergende minachting tegen over Vlaanderen. Het zijn ge meenschapsakkoord was een politieke koehandel waar daar in elk van de drie gewesten een bepaalde politieke partij de absolute heerschappij krijgt. De regeringskrisis wordt door voor malig volksvertegenwoordiger Waltniel als een goede zaak gezien. Hij jubelt met alle tegenstanders van Egmont. Het stelt echter vast dat het «pakt» nog niet gevallen is. De huidige evolutie van de krisis wijst daarop. Bovendien moet men duidelijk zijn en het niet doen uitschijnen alsof de regering over de inhoud van het Egmont akkoord zou gevallen zijn. Het ging uitsluitend over procedu res. De CVP wil steeds het akkoord uitvoeren als de te volgen procedure zgn. niet in tegenstrijd is met de grondwet. Het late ontslag van Tindemans verontrust spreker die boven dien vreest dat Egmont op het achterplan zal gezeten en dat men de komende verkiezingen rond figuren gaat voeren. Vlaamse waakzaamheid is gebo den. Anders riskeren wij dat na de verkiezingen Egmont en toch wordt doorgejaagd. Voor de toekomst gaat Louis Waltniel uit van de vaststelling dat het mislopen van het gemeen schapsakkoord te wijten is aan het feit dat het gewoon een politiek akkoord was en geen gemeenschapsakkoord. Het is De panelleden van het ami Egmontdebat. (EL) Lode Claes: hall aan hei Egmontpakt. JM verkeerd de staatshervorming te binden aan een regeerakkoord. Hij suggereert een mogelijke staatshervorming op te zetten tussen een Vlaamse en een Waalse Staten Generaal. Als partijpolitiek meespeelt gaat het niet meer uitsluitend om de gemeenschappen. Als Vlamin gen dienen wij geen aalmoezen te vragen, aldus Waltniel tot slot, en het is beter geen akkoord te hebben dan een slecht. Wij moeten uitgaan van objektieve cijfers hierbij en 60 is nu eenmaal 60 en 40 nu eenmaal 40! JAN VERROKEN: «VAN EGMONT KOMEN HOORNEN!» Als Oudenaardse CVP-buiten- beentje is Jan Verroken nu al maandenlang ononderbroken in de aktualiteit en «in de touwen» rondom het «gemeenschapsak koord». .Hij zegt van zichzelf de «slechtste» anti-Egmonter uit het paneel te zijn vermits hij in de Kamer, bij de regeringsver- kiering. noch neen noch ja heeft gestemd. Dit verklaart hij uit het stellen van het dubbel vertrou wen terzelfdertijd aan de rege ring en aan het akkoord. Daarnaast vindt Verroken ook goeie dingen in het «pakt» en neemt aan dat hij door deze zienswijze voor beide partijen als een ketter wordt beschouwd. Wat hem in het pakt vooral ergert is: 1) het laten vallen van de wederkerigheid. 2) het op de helling plaatsen der verworven heden van 1970. 3) het terug dringen van de Brusselse Vla mingen in een minderwaardige situatie. 4) het op de helling zetten van de taalwetgeving. Bij de regeringskrisis komt Verroken terug op de verklaring van Tindemans. reeds in de kommissies.dat ten aanzien van de ongrondwettelijkheid het parlement diende te beslissen. Hij vindt de beslissing tot ontslag van Tindemans normaal en onvermijdelijk toen hij ver plicht wérd door de partijvoor zitters van de meerderheid als regering reeds vooraf stelling te in de gegeven situatie houdt Jan Verroken de Vlamingen voor om nu «de kop dicht en het been stijf te houden». Het zijn de Walen die nu moeten betalen voor «hun» autonomie. Wij hebben ruimschoots voldoende betaald in '70 voor onze kulturele autonomie. Wat de komende grondwetswijziging betreft vindt Verroken het voldoende als alleen art. 131 van de grondwet voor wijziging wordt aangeuid. Hij pleit voor een legislatuur parlement in plaats-van voor een legislatuur regering met hierbij de mogelijkheid dat. bij wijzi ging van art. 131 er onafgezien van regeringsmoielijkheden, door een aanblijvend parlement desgevallend blijvend werk zou kunnen gemaakt van bob grondwetswijzigingen. «Eerst de grondwetsterziening parlemen tair uitwerken en deze dan doorvoeren bij de volgende legislatuur.dieeen konstituantie dient te zijn» aldus Verroken. Tot slot bezweert hij de Vlamin gen solidair te zijn met de Vlamingen te Brussel en be zweert hij de verantwoordelijke Vlamingen toch solidair te zijn met het gewone volk dat de zakken wordt leeggehaald door de franstaligen en de Walen. Van de Parlementairen zegt hij nog dat zij betaald worden om als vrij man te doen en te zeggen wat anderen niet kunnen of nief durven zeggen ofdoen. LODE CLAES: «HERBEGIN NEN MET EEN SCHONE LEI!» De vroegere V.U.-senator die. sedert deze partij in de Egmont- boot werd genomen, zijn eigen weg is gegaan en de Vlaamse volkspartij (V.V.P.) oprichtte, is duidelijk de meest optimistische spreker uit het paneel. Hij zegt, ten aanzien van «Egmont», van meetaf geweten te hebben dat dit akkoord vanzelf zou vallen en dat men zich niet nutteloos moe hoeftte maken. Nochthans, zegt Lode Claes over het Egmontpakt, die in het frans citeert, «II y a des morts qu'il faut qu'ont tuent». Als Egmont voorbij zal zijn zal de situatie nooit meer zijn wat zij voordien was. Tegenover Egmont plaatst Claes: - Het uitspelen van onze rechtmatige demokratische meerderheid (De pariteit, natio naal en te Brussel, ligt zelfs beneden de normale verhoudin gen.) Gelijkberechtiging (Meerderheid is meerderheid, minderheid is minderheid. De Vlaamse meerderheidsinbreng dient over heel de lijn geheel evenredig teruggekregen). Terugkomen op 1970 - (Geen rekening houden met vroegere afspraken, nemen wat ons toekomt). Het voorbij gaan aan de meerderheidsregel is een onderdeel van het aan de gang zijn de politieke proces waarbij de demokratie wordt verkracht en de partikratie in de plaats wordt gesteld. Wij moeten eisen dat de demokratische spelregels worden toegepast, zegt Lode Claes. Bij de regeringskrisis doet senator Claes enkele merkwaar dige vaststellingen. De over gangsregering wordt opnieuw geleid door een «met Vlaming»; wij zitten dus nu reeds met een Brusselse scheidsrechter opge scheept. Van deze scheidsrech ter. Van den Boeynants. zegt Claes dat deze waarschijnlijk zelf niet weet wat hij eigenlijk is. De krisis gaat dieper dan alleen naar de huidige regeringskrisis. het is een politieke krisis die voortvloeit uit het machtsher- verdelirigsproces dat aan de gang is. De minderheid die de macht heeft wenst deze macht niet aan de meerderheid af te staan. In het Egmontpakt werd een afkook-federalisme inge kleed dat de verdere minorise- ring van de Vlaamse meerder heid insluit. De franstaligen weten maar al te goed dat het hier om te doen is. Lode Claes zorgt voor enige hilariteit en vrouwelijke deining als hij een lans breekt voor het flink aanpakken van de franstaligen. en in dit verband met rebisch spreekwoord citeert «Geef U vrouw elke dag een pak slaag, als gij niet weet waarom, uw vrouw weet het!» Tegen de laatste vraagstelling zegt Claes princi pieel bezwaar te hebben omdat uit deze vraagstelling blijkt dat wij nog denken als een minder heid. Voor de toekomst nu zet Lode Claes voorop dat men moet vertrekken van het standpunt dat niets vast staat, dat niets verworven is en dat de Vlaams- Waalse regelingen niet bestaan. Op dit ogenblik moeten wij onze krachten niet bundelen rond constitutionele hervormingen maar er op staan dat binnen het huidig bestel wij als meerder heid aan bod komen, (dan Vlaamse land geeft het geld 4n c de Brusselse besturen om Bi let sel verder te verfransen. >ro moeten nationaal laten we rij dat zij geen geld meer krijgen ren de verfransing verder doorgj lij Wij moeten hierop, vast beratka: en in alle kalmte, blijven sti le omdat alleen langs deze weg na verhoudingen zullen verande Ira waardoor het psychotisch egi maat te Brussel zal verandet egi Dit is ook de meest cenvoudlen wijze omdat het doodgewoor e 1 objektief cijfer materiaal is ui rat drukken. De onderlinge ver Ms ling kan alleen op basis hier laa geschieden. Dit zijn pas kit tel objektieve en eerlijke afsprak il Vragenuurtje: Bij het vrag >oli stellen en beantwoorden fovi besluit bleken de politici, metgec komende verkiezingen in fcev' achterhoofd, niet wars te vla van enig persoonlijke elektoijoei knipoogjes naar de kiezer. Oppiel verschillende vragen der tper hoorders werd dan meestal d#>ie' de onderscheiden paneelleifKp een antwoord geformuleerd.poo zegde senator Claes o.m. ookpko konsekwenties van zijn meperi derheidsgedachte door te ti$ta| ken tot eventueel een volfiiet raadpleging, zelfs te Brussel, bve Valkeniers vindt dat de fransMti ligen moeten verhuizen alsP"1 zich niet aanpassen. Lcptuli Waltniel gaat er van uit datfn*t oplossing van ons «kommunPe tair probleem» wellicht allé*97 via een volksraadpleging Bei' worden bereikt omdat straks weer bij gewone verlpe zingen de zuiver Vlaamse bel^an gen worden doorkruist partij-politieke belangen. Claes verdedigt de optimistis stelling dat wat verfranst is weer kan vernederlandsen, betrekking tot het ontwerp staatshervorming van de vense professoren Van Gei en Van Istendael zegt V1 voorzitter P. Daels nog hiervan op de komende Sti Generaal als basisdoku: werk zal worden gemaakt. Over anti-Egmont verkiezit lijsten werd door de verschil! de sprekers nog het volgej gezegd: Senator Claes vindt de zin ervan wegvalt nu Egi is weggevallen. Ook echter Egmont is een anti-Egmontlj een te smalle basis en stelt praktische problemen o.a. het vormen van Kartellijst Louis Waltniel sluit zich bij dj zienswijze aan en ziet voorlopige oplossing dat massaal, op de verschillet lijsten, op anti-Egmonters wc gestemd. Over de kornet verkiezingsstrategie met bett king tot «Egmont» zegt Verroken dat men ook niet jagen met muziek op kop. Valkeniers zegt van zichzelf beste Vlaamse waarborg te binnen zijn partij zoals de zal nu staan. Een Vlaamse front" te Brussel staat hij wel voor het duidelijk dat dit nu niet zal kunnen. Professor Baet tenslotte vindt in gans de niemand voor wie hij Vlaming kan stemmen tec Hendrik Fayat maar deze k< met meer in aanmerking wej de gestelde leeftijdsgrens. Vd hem blijft voor de linkerzijde] enige oplossing te liggen in kartcllijstvorming met anti- monters.

De Voorpost | 1978 | | pagina 8