Deel 3: Azië 70.000 KM OP EEN MOTOR OF HOE MARCEL LIEVENS ROND DE WERELD REED De Voorpost- 3-11-1978 - 11 jn onze editie van vorige week hebben we gezien hoe Marcel Lievens uit Mere 7 maand jespendeerd heeft aan het bekijken van het prachtige Australië. Het was dan ook met spijt en leimwee in het hart dat hij aan boord ging van het Russische schip dat hem van Perth naar Singapore zou voeren. Doch had hij in de tijd sedert zijn vertrek uit Mere geleerd dat een eiziger moet leven van het kijken naar nieuwe horizonten. En Azië was voor hem iets totaal lieuws. Hij had alle plannen om dit kontinent aan te doen laten varen toen, vóór zijn vertrek, ijn Hollandse vriend, waarmee hij de reis zou maken een ongeval kreeg. Doch, zo vertelde Aarcel ons vorige week, financieel zou de overtocht naar Amerika buiten alle proporties allen. En Perth - Singapore viel binnen de grenzen. het ^^jjroor Marcel was deze boottocht ^■een ware belevenis. Hij had het BB ich voorgesteld als een verve- |S »nde tijd, waar je anders niets ziet an water, en nog eens water. )och hoe gans anders ging het er 1 an toe. Geen ogenblik hoefde 'tnen zich te vervelen, voortdurend WL. tond er iets op het programma. De 'Russische bemanning had vol- oende talent om de passagiers welkome ontspanning te bieden; olksdans en liederen brachten ie- ereen aan het dromen over een er en onbekend Rusland, i Avonds was er plezier en leute en on iedereen dansen op de tonen an een degelijk orkest. Op die lamer vliegt de tijd op zee natuur- jk vooruit. Toen het schip de ha- en van Singapore binnen liep na- ïen al de reizigers afscheid van ilkaar alsof het ging om zeer oude een rienden. 6 dagen met de onmete- jke Indische Oceaan rond zich had idereen dichter tot elkaar ge- ,an racht dan dat 6 jaar schoollopen ou kunnen. larcel was nog maar pas aan wal |f de moeilijkheden begonnen de Beds. Hij kon zijn motor niet dedou- net neren omdat zijn «carnet» (doo- en. nedokument dat bewijst, door eel en stempel van invoer en een are tempel van uitvoer, dat je een wel Dt epaald stuk materiaal, hier Marcel n motor, wel degelijk terug mee- rengt naar België) niet in orde zou jn Hij moest er eerst mee naar de I utomobil Association (A A.) voor e nodige kontrole. Gelukkig voor larcel ontmoette hij in de haven imand die veel belang stelde in j£; rotoren. Ze werden dan al spoedig Wrj ok dikke vrienden. Deze persoon orgde er voor dat Marcels motor moest komen! Eens dit alles achter de rug, kon Marcel de miljoenen stad in. Op een eiland van onge veer 40 bij 21 kilometer wonen zo wat 2,5 milioen mensen. Marcel noemde het een mierennest van jewelste. Het is een taksvrij eiland en dat verklaart veel; de meesten zijn er neer gestreken om een win keltje te beginnen. Je vindt er de prachtigste winkels en winkelgale rijen volgens westerse normen. Een paar straatjes verder, waar de westerse toerist minder komt. is het echter al even erg en je kan er nóg goedkoper dezelfde waren kopen Singapore is een westerse stad in een oosters kleedje. De kleine huis jes en smalle steegjes, de pagoden en tempels zijn het dekor van het kommerciële leven. Ook gastro nomisch is Singapore een waar pa radijs. Je vindt er de sjiekste res taurants, maar ook de man die de lekkerste hapjes langs de straat verkoopt. Voor enkele franken eet je je er zo rond als een ei. Marcel heeft er dikwijls langs de straten gezworven, van het ene kraampje naar het andere. Hij zag er telkens andere dingen klaar ma ken; een beetje rijst, een snuifje van dit een beetje groente en fruit, een snuifje van dat en voor weinig geld kon je proeven van het heer lijke resultaat. Twee stappen ver der werd er weer iets anders klaar gemaakt. Zo is Singapore; leven tegen 100 per uur. En toch is alles er netjes; Marcel heeft het de mooiste en properste stad van Azië bevonden. Wanneer je er een lucifer op straat gooit krijg je een fikse geldboete. Men kan zich namelijk niet permiteren om op dit kleine eiland alles te laten ver der waar te zijn. Azië is bevolkt door joviale, vriendelijke mensen die het volle vertrouwen waard zijn. Het is erg verschillend van Afrika; je vindt er hotelletjes en rustplaatsjes langs de wegen, de jeugd is er al even gek op jeans als hier, het eten is onverbeterlijk en wat nog zoal meer. Enkel de tempels en de typi sche huisjes doen je er aan herin neren dat je in een ver land zit. Marcel begon er zich steeds meer en meer thuis te voelen. Terwijl bijna alle westerse toeristn als gek ken van tempel naar tempel ren nen om er honderden dia's en fo to's van te maken ging Marcel's in teresse meer uit naar de mensen die er rond leefden Penang is een eilandje vlak voor de maleisische kust Je treft er enkele vissersdorpjes, kokosnotenplanta- ges en een massa rust. Marcel en zijn noorse vriend, die zou meerei zen tot Bangkok, beleefden er prachtige dagen. Ze hadden wel even last van de immigratiedien sten. Ze logeerden namelijk in een visserswoning, samen met nog en kele reizigers. Maleisië is niet erg gesteld op de vele hippies die het land binnenvallen om er goedkoop aan drugs te raken en er dagen naeen in een roes te leven. Ze zijn parasieten die leven op last van de moeite van de plaatselijke bevol king. Het is daarom in Maleisië ver boden om zijn verblijf te hebben buiten de hotels die het land rijk is. De aanwezigheid van de vreemde lingen in de visserswoning was dan ook een doorn in het oog van de immigratiediensten. Op een nacht kwamen die mensen aankloppen, nou ja, bijna de deur inbeuken toen men niet onmiddellijk wilde open- ze meer tot schande dan tot voorbeeld van West-Europa. Marcel zoekt de oorzaak van deze toestand in de miljoenenstad Bangkok bij ons, westerlingen zelf. Hij zegt dat de inwoners van Thailand ons voor beeld van rijkdom en welstand ge proefd hebben door de vele toeris ten die hun land aandeden. En nu willen ze daar geen afstand van doen. Aangezien hun land ekono- misch niet in staat is een grote wel vaart voor iedereen uit te bouwen, verlagen deze mensen zich tot de prostitutie. Meisjes van 13, 14 jaar worden er de straat opgestuurd om hun schoonheid, die kenmerkend is voor het volk, te laten misbrui ken. En velen van ons, westerlin gen, trekken er op af om dt •schouwspel» mee te maken. Er zijn nog weinig toeristen die de schoonheid van het land kunnen bewonderen; ze zijn immers daar voor niet gekomen. Marcel heeft er een wrange nasmaak van overge houden. Hier dan probeerde Marcel via Birma naar Indië te rijden. Doch dit land bleek volledig afgesloten te zijn. Niemand mocht er in. Marcel heeft dan wel geprobeerd van via een achterpoortje toch het land binnen te glippen, doch hier bleek alles nutteloos te zijn. De grens met Birma was een onoverkome lijke muur Dan maar terug naar het zuiden om. vanuit Penang, de overzet naar Indië te ondernemen. In deze stad weet Marcel het adres van een Australische militaire ba sis en logeert er voor de laatste dagen in Maleisië. Hij drinkt er nog menig australisch biertje. Er is na melijk wekelijks een speciaal vrachtvliegtuig dat deze basis in Penang bevoorraadt met de natio nale drank van Australië, Emu- bier. Vorige week hebben we kun nen lezen hoe onze tegenvoeter daar menig liter van gebruikt. Eri dan komt Marcel in een andere we reld terecht. De overzet van Pe nang naar Madras in Indië is on vergelijkbaar met de boot die Mar cel nam om van Australië naar Singapore te reizen Er zijn twee klassen De eerste is voor toeris ten. Ze slapen er met een vijf-tal in een hut die ver van proper is. De tweede klas is voor de indiërs. Ze worden er te slapen gelegd in rek ken, gestapeld als vee. En geen enkele onder hen klaagt. Het eten op deze boot was erbarmelijk. Marcel, die nochtans geen moei lijke is op dat gebied, kon na drie dagen op zee, geen brokje van wat hem voorgeschoteld werd binnen- voorgeschoteld. Wat er in dat land zelf te eten is doet je de ogen opengaan. Rijst en curry, maar dan zo erbarmelijk klaar gemaakt dat het je alle lust tot eten be neemt. Marcel is er op veel onbe grip gestuit. Hij is namelijk links handig en at dus met die hand (vork, lepel, mes noch stokjes be staan er niet). Doch in Indië wordt er met de rechterhand gegeten; de linker rust op de schoot terwijl men aan tafel zit. Reden: die hand wordt gebruikt om zijn achterste mee af te kuisen. Geloof het of ge loof het niet, maar zo gaat het er in Indië aan toe Nog een staaltje van dit land: wanneer iemand uit een hogere kaste even zijn blik laat rus ten op iemand uit een lagere kaste, dan zal hij zich onmiddellijk gaan wassen want hij voelt zich bevuild. Marcel was erg opgezet met de aziërs, maar een indiër vond hij een verschrikking. Het land is rijk, maar de rijkdom ligt in de handen van een paar enke lingen. Deze hebben de grenzen gesloten voor alle buitenlandse produkten, hebben patenten aan gevraagd om deze zelf te mogen vervaardigen en worden er schat rijk door. Marcel zegt dat Indië een zeer rijk land is maar dat de rijkdom er kompleet verkeerd verdeeld is. In dië heeft geen geld van ontwikke- lingshulpprojekten nodig, zegt hij, ze moeten leren het volledig an ders aan te pakken. Hij reed langs de oostkust naar het noorden toe tot Calcutta en dan naar Nepal. Terug kwam Marcel in het voor hem vertrouwde Azië te recht: vochtig, lekkereten, vriende lijke mensen enzovoort. In Kath- mandu komt hij terug op krachten en wil er zich voorbereiden om het Himalaya-gebergte in te trekken. Doch dat wordt hem sterk afgera den; het regenseizoen is juist be gonnen en hij zou tot oktober (we schrijven namelijk begin juli) moe ten wachten eer het mogelijk zou zijn een dergelijke tocht te onder nemen. Zo lang kon Marcel onmo gelijk in cfit land rondhangen en het was met spijt in het hart dat hij dit land moest verlaten. Hij had zelfs geen blik kunnen werpen op de Himalayareuzen. De lucht zat gans de tijd potdicht met reusach tige regenwolken. Later hoopt hij ooit nog in Nepal terug te keren om toch de wanden van deze masto donten van hoger dan 8.000 meter te kunnen beklimmen en voet te zetten op het dak van de wereld. Aan een prachtig meer, aan de voet van de Anapoerna, ontmoet Marcel een Nederlander die hij Op Panang, een Maleisisch eiland, plaatselijke drank, kokoksnotensap New Delhi is hij zo spoedig moge lijk naar Pakistan gereden. Doch ook in dit land, dat vroeger een deel van Indië was, is de situatie niet opperbest. Het verschilt er al lemaal niet zoveel van Indië en Marcel heeft er dan ook niet te veel tijd gespendeerd. En van hier af is het aliemaal vrij vlug beginnen gaan. Hij voelde dat er niet veel tijd meer zou liggen tussen dat mo ment en zijn thuiskomst. Hij begon heimwee te krijgen naar de familie en de vrienden thuis. Spoedig reed hij Afghanistan bin nen. En het landschap veranderde weerom. Alles was dor en schraal en de eerste kamelen kondigden de komst van de woestijn aan. Marcel vindt er terug de Noma denstammen die hij erg bewon derd had in de Sahara. Hun fier- doet Marcel zich te goed aan de SJ op. Via Griekenland, Joegoslavië, Oostenrijk, Duitsland bereikt hij ons land. Hij is verwonderd de ring rond Brussel, met het viaduct over Vilvoorde, te vinden Maar ja, se dert zijn vertrek op 14 april 1977 is er ook bij ons veel veranderd. Het is nu 1 september 1978 en «den Baard» rijdt de Spoorwegstraat te Mere in en is uiteindelijk thuis, le dereen is gelukkig dat Marcel met 70.000 km achter de rug gezond en wel aangekomen is. Hij kan nu aan iedereen beginnen vertellen wat hij zoal gezien heeft. En dat4 doe je niet op 5 minuutjes. En nog steeds zit Marcel met al zijn herinneringen te dromen of hij is terug bezig zijn beste vriend motor aan het opkalefateren om er een nieuwe tocht mee te beginnen. Op het programma: Amerika van een veilige plaats in de haven *"lt kwam, waar de lange virv irs van de inwoners van deze we id moeilijk hun werk zouden >n doen Hij reed ook met I de stad rond. van de ene iële instantie naar de andere. Doch daar wist vertellen dat er eerst diende afgesloten motor en dat ze lang het carnet moesten intrek- en Marcel dus op zoek naar een eschikte verzekering Nu, in Sin- apore rijden er massa's bromfiet- en en motors, doch geen enkele eeft blijkbaar een hogere cilinder- ihoud dan 350 cc, want zwaardere wtoren konden onmogelijk verze- »rd worden.' Geen enkele verze- ering wou het risico voor de 900 cc an Marcel dekken. En toen de erste avond over Singapore viel tond hij er nog steeds met lege anden voor Na overnacht te heb- en bij zijn nieuwe vriend gingen ze anderendaags een andere toer als p. Zijn vriend typte een dokument ■lat er nogal officieel uitzag en van er op een verzekering geleek. enkele indrukwekkende tempels op en dit nutteloze stuk apier bleek voldoende te zijn om Ie AA. er van te overtuigen dat nu lies in orde was. En dan naar de Jouane. De persoon van dienst fjt bleek, alhoewel hij begonnen was met de moeilijkheden, zelfs niet op pe hoogte te zijn waar de stempel vuilen en verzieken zoals dat bij voorbeeld in Indië gebeurt. Men wil er zijn gasten goed ontvangen en zelf leven in een leefbare stad. Met de noorse vriend die Marcel er ontmoet heeft beleefde hij de prachtigste dagen. De bevolking is er vriendelijk, behulpzaam en ui terst gastvrij. Het beste staaltje hiervan grenst, voor ons westerlin gen aan het ongelooflijke. Tijdens een uitstapje naar één van de ei landjes die rond Singapore liggen maakten beide mannen toevallig kennis met twee meisjes die hen. na een gesprekje, meeloodsten naar een restaurant en hen alle mooie plekjes van Singapore lieten zien. Ze reden per taxi en riksja, smulden van al dat heerlijke dat er te koop is en telkens opnieuw wei gerden de twee meisjes dat Marcel of zijn vriend uit Noorwegen zou den betalen. Voor hen was het ge woon uit plezier dat ze het deden; ze waren gelukkig dat ze mensen blij konden maken. Zoek hier maar eens iemand die dat zou doen... En dan was de tijd gekomen om Singapore te verlaten. Met zijn noorse vriend achter op de motor, reed Marcel Maleisië binnen, nog steeds beducht voor de wilde ver halen over diefstal en bedrog door de bevolking die Marcel gehoord had van andere wereldreizigers, zoals Marcel en Lisa De Smet, voor hij vertrok. Niets bleek echter min- maken. Er kwam zelfs bedreiging met een pistool bij kijken. Toen ein delijk de deur opengemaakt werd, maakten de heren hen duidelijk dat ze niet gewenst waren in het land en hun visum werd nietig verklaard Ze moesten binnen de 48 uur het land uit. Grote paniek bij de noorse vriend, doch Marcel had al voor he ter vuren gestaan. Toen ze 's an derendaags naar de immigratie dienst gingen was het zaakje vlug geklaard. De 900 cc motor maakte zo'n geweldige indruk op deze mensen, dat ze hem met plezier en overtuigd dat hij geen hippie kon zijn die met zo een machine reed. een nieuw visum gaven. Met hun tweeën trokken ze dan verder in de richting van Thailand. Eens daar aangekomen, maakten ze kennis met de vriendelijkste mensen die ze ooit ontmoet hadden ledereen wou hen helpen met alles dat ze moesten doen. Het grensde aan het ongelooflijke. En dan. Bang kok. de hoofdstad van dit land. Bij ons beter gekend als het paradijs van de prostitutie. Om het paar me ters staat er een vader of een moe der die haar dochter aanbiedt Je kan je niet omdraaien of je wordt er met je neus opgedrukt. Duizenden toeristen komen naar dit oord over gewaaid om er goedkoop aan hun «trekken» te komen. Vooral duit- sers heeft hij er gezien. Met hun vette buik en blozend gezicht, hun teken van welstand, vindt Marcel i naast één de wegen in Maleisie. Op het eerste zicht zien de wegen er hier heter uil dan in Afrika. krijgen. Eens in Indië, ondervond hij spoe dig dat deze boot slechts een voorproefje was geweest van wat er in dit land gebeurt. Indië is zo groot als Europa zonder Rusland, bezit duizenden prachtige tempels en heeft een bevolking van om en bij de 625 milioen inwoners. Het grootste deel hiervan leeft op straat, bezit niets en leeft van het bedelen. Wat Marcel hier gezien heeft grenst aan het onwaarschijn lijke. Het verkeer loopt er volkomen in de war, verkeerslichten worden, welke kleur ze ook hebben, voor bijgereden, links rijden zoals het hoort is een utopie, de indiër steekt de straat over zonder omhoog te kijken zodat je een degelijke klak- son, het enige geluid waarop men reageert, nodig hebt, de vrachtwa genchauffeurs kennen geen par don; ze rijden je gewoon van de baan als je niet rap genoeg uit hun buurt bent. de indiër deinst er niet voor terug zich in het midden van de straat te slapen te leggen want dat is zijn teritorium. De indiër brengt veel tijd door aan het water om zich te baden Doch het water waarin dat gebeurt is zo vreselijk vuil dat het onmogelijk is zich daarmee propier te krijgen. Al les is trouwens smeng en vuil in dit land. De indiër doet zijn behoefte op de plaats waar hij zich juist be vindt. Beeld je daar tussen in nog de duizenden heilige koeien voor en je kan je voorstellen hoe erg het moet zijn Armoe is er troef. Je kan geen voet verzetten of er hangen een tiental bedelaars rond je die je een paar kilometer durven nalo pen. Kinderen liggen er in de vuile goot. helemaal alleen, met als enige gezel honderden vliegen. Hun ouders zijn op bedeltocht en zullen slechts 's avonds terugko men. Velen deinzen er niet voor terug om zichzelf of hun kinderen te verminken (zelfs vrij erg) om «beter geschikt» te zijn voor de be delstaf. Indië is rot en geschikt voor het kommunisme, zegt Marcel. En de enige reden is: hun geloof. Het Hindoeïsme zorgt er namelijk voor dat de mensen niet willen dat hun toestand verbetert. De hogere klassen zijn er zich goed van be wust dat het niet mag veranderen; hun paradijslijke leventje hangt vol ledig af van dit diepe geloof. Ze hebben alles wat ze willen Wan neer er een werkje moet opgè- knapt worden zijn er genoeg gratis werkkrachten in de buurt De suk kel die het moet doen schijnt al heel blij te mogen zijn wanneer hij een portie eten in de plaats krijgt Gewoonlijk krijgen ze niets. Wanneer je hier in België een in- disch restaurant binnenkomt wor den je de beste heerlijke spijzen In Katmandoe ontmoette Marcel een Japanner die eveneens met een motorfiets op wereldreis was. Als hij zijn belofte houdt en Marcel komt opzoeken maken wij nog een kiekje. (SJ) voorstelt om met hem naar huis te rijden. En daarmee heeft hij een nieuwe passagier die hem tot in Keulen zou vergezellen. ,Hij ontmoet er eveneens de hip pies die naar hier gekomen zijn om bijna gratis hasjies te zitten roken, dag in dag uit. Het zijn mensen die voor anders niet leven. En wan neer hasjies hen niet meer in de hoogste sferen brengt proberen ze hard-drugs En zo geraken ze van kwaad tot erger. Menselijke wrak ken worden het En toch komen er nog steeds naar deze plaats die zowat het heiligdom van meditatie en levensbeschouwing zou zijn. Wat deze mensen echter vertellen is volgens Marcel eerder opper vlakkig gezwets dan levensbe schouwing. Maar ja, Kathmandu is en blijft populair en zo ook de drugs die er voor het oprapen zijn. Marcel en zijn Nederlandse vriend vertrokken nu zuidwaarts, terug Indië binnen om in Agra te gaan kijken naar, zo beweert men, het prachtigste gebouw ter wereld; de Taj Mahal. Ook Marcel vond het ongelooflijk wat hier uit de grond gerezen is. ooit bedoeld als graf voor de vrouw van een Maharadja Tienduizenden komen jaarlijks kij ken naar dit bouwwerk dat men het achtste wereldwonder pleegt te noemen. Maar Indië was een land dat Mar cel voor gezien beschouwde Via heid en kracht om de woestijn te overwinnen is ons westerlingen niet meegegeven. Marcel bereikt Iran en wordt prompt ziek; dysen terie. Doch dit land is rijk genoeg om voldoende hospitalen te bezit ten en Marcel is vrij vlug weer de oude. Het gaat nu vliegensvlug richting Turkije, met een omwegje rond Teheran om de moeilijkheden in die stad te vermijden. In Turkije gekomen vreesde Marcel te kam pen te krijgen met de plaatselijke bevolking. Hij heeft net als wij de verhalen gehoord van de vracht- wagenchaufeurs over de barbaren die in dat land schijnen te huizen. Onze wereldreiziger heeft daar echter niets van gemerkt; de Tur ken kwamen vrij vriendelijk over en waren even behulpzaam als de meeste mensen die hij op zijn lange reis reeds ontmoet had. Het enige probleem in dit land was: benzine Het goedje dat er voor doorging was zo moeilijk te krijgen dat onze vriend het beter vond om vanuit Trabzon aan de Zwarte Zee de overzet te nemen naar Istanbul, zodat het grootste stuk van Turkije vlug achter de rug lag. Istanbul was een fascinerende stad; kerken en moskeeën staan er naast elkaar als teken van de samensmelting van twee kuituren En Marcel rijdt Europa binnen. Hij legt nu honderden kilometers per dag af want voor hem zit zijn reis er noord naar zuid of omgekeerd. Hangt ervan af of hij een schip kan vinden dat hem naarZuid-Amerika kan brengen. Als dat zou kunnen, dan vertrekt Marcel rond oktober van volgend jaar, dus wanneer het ginds volop lente is. Hij zou dan tegen de zomer van het noordelijk halfrond de Verenigde Staten be reiken. Indien hij niet in Zuid- Amerika zou geraken, dan zou hij vertrekken naar Noord-Amerika en drekt doorrijden tot het meest noordelijk punt van Alaska om van hieruit zuidwaarts te reizen. Dit is enkel alleen mogelijk in juli en au gustus, de rest van het jaar ligt al les ginder dicht gevroren. Er wacht onze vriend dus nog veel zoekwerk vooraleer hij zal kunnen vertrekken. En wanneer hij dan te rug zal thuis komen zal zijn palma res een der meest gevulde zijn van ons land. Een uitdaging, waard om aange nomen te worden Mark Van Impe

De Voorpost | 1978 | | pagina 11