i MP TM II MET JAN CAUDRON EN DE VU OP DE DANSVLOER AALST KRIJGT NIEUW BEJAARDENTEHUIS 2 - 3-11-1978 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in de korten boezem. En past het dat pre cies iemand die daar jaren in uitgemunt heeft, het met mi sprijzen heeft over «dorpsmen taliteit»? We nemen ook de anderen. Caudron die enkele weken ge leden De Bisschop vroeg voor de Volksunie in de Adviesraad voor Leefmilieu te willen ze telen, vond het nu plots zó jammer, dat de PW geen op lossing klaar kreeg in eigen par tij. Van Mossevelde die zijn par tij in de steek liet (zonder dat eigenlijk ooit duidelijk is gewor den precies waarom) noemde het geval «politieke prostitutie», en vroeg braafjes of hij nu niet beter naast de CVP ging ze telen dan naast de BSP. En Bert Van Hoorick, van wie ie mand achter ons tussen de tanden mompelde dat hij met kennis van zaken over de kwestie kan meepraten, zou die niet beter gezwegen heb ben dan door een mossel- noch-vis-verklaring te onder strepen dat hij flink meegehol pen had zijn partij in dergelijk vaarwater te loodsen? We vegen de één en zestig an dere punten der openbare zit ting op een hoopje, om nog even bij twee te blijven stil staan. Bij de bespreking van de begroting van de waterdienst, die tien miljoen winst maakte in 1977, bracht geen enkel raads lid de moed op om even de vraag te stellen hoe het stads bestuur het verantwoordt, dat vier en half van die tien miljoen winst verwezenlijkt werden door het met terugwerkende kracht toepassen van een wa terprijsverhoging in de eerste trimester 1978, endustenkoste van de verbruiker. Bij de be spreking van de begroting van het slachthuis, wierp CVP-er Bogaert, voorstander van het vrij initiatief tot in merg en be enderen en anti-syndikalist bij uitstek, zich op als de grote verdediger van het openbaar bedrijf, terwijl hij goed weet dat dit slachthuis slechts enkele mensen flinke winst heeft op gebracht en aan de gemeen schap nu reeds tientallen mil joenen verlies! We geloven niet dat de burge meester - voorman van de ploeg - er in zal slagen aan deze toestand in de gemeente raad veel te veranderen. Zeker niet door zijn avontuur in de Korte Zoutstraat, waar hij per soonlijk zelf de hand aan de ploeg - en wat méér - is gaan slaan, en evenmin door een op treden dat ons méér en méér als een neiging tot autorita risme voorkomt. Bij ons groeit met de dag de overtuiging dat het enige posi tieve aan deze gemeenteraad er uiteindelijk nog alleen in be staat iemand die kijken wil tot het bewustzijn te brengen dat hij doorheen de verkiezingen voor een flink deel mede verantwoordelijk is voor derge lijke toestanden. En er de nodige besluiten uit te trekken. Ray De Smet HET OVERMOEDIG VER LANGEN NAAR 17 DECEM BER Eerste Minister Vanden Boey- nants handhaaft 17 december als datum voor nieuwe verkie zingen. Hij zegde dit eens te meer in een televisietoespraak van zondagavond 11., maar hij voegde er wel aan toe dat alles van het Parlement afhangt. De snelheid waarmee Volksver tegenwoordigers en Senatoren de volgende weken zullen wer ken zal bepalend zijn voor het al dan niet bereiken van deze streefdatum. De opdracht van de Regering Vanden Boeynants is inderdaad beperkt: de verklaring tot her ziening van een aantal artikels van de Grondwet, de goedkeu ring van het wetsontwerp op de Europese Verkiezingen en enke le andere dringend geachte maatregelen ter uitvoering van de anti-crisiswet Eerste Minister Vanden Boey nants kan zijn doel bereiken als hij zeer snel tewerk gaat. Want de kiesstrijd is al begonnen, ook al is de datum van de verkiezin gen nog niet met zekerheid vastgesteld. Het zonderlingst is bij deze start van de campagne de ongewoon sterk onderstreepte solidariteit die de Vlaamse Ëgmontvoorzit- ters aan de dag leggen. Zij hebben de heer Tindemans laten gaan, maarzij klampen zich vast aan het nog half drijvend Egmontpact. Zij durven niet meer met dezelfde overmoed door het vuur lopen, dat zij gedurende an derhalfjaar hebben getrotseerd. Maar zij blijven «trouw aan de geest en het evenwicht» van het pact, dat zij in de nacht van 23 mei 1977 hebben ondertekend. Zij kunnen nu niet meer verloochenen wat zij in de afgelopen maanden hebben aanbeden. Het is goed, dat de kiezer weet wie deze staatsher vorming heeft ontworpen en wie bereid was en blijft ze aan het Parlement en aan het land op te dringen. De drie partijvoorzitters van de regeringsmeerderheid gedragen zich als zouden zij een stembus akkoord hebben afgesloten. Het driespan beweert te handelen uit de gezamenlijke zorg om het gemeenschapsakkoord na de verkiezingen te verwezenlijken. Zij vormen front als antwoord op de verstrakking van de francophone stellingen in de coalitie. Het heeft er inderdaad alle schijn van, dat deze partijvoor zitters nu al hebben afgespro ken, dat zij elkaar na de verkiezingen en welke de uitspraak van het kiezerskorps ook wezein een zelfde regeringsverband willen terug zien om het pact te verwezenlij ken, dat zij en zij alleen nog durven verdedigen. De kiezer zal beslissen hoe overmoedig deze handelswijze wel is. Diane D'haesdeer Politiek en persoonlijkheid HET ENIGE POSITIEVE In de «wandelgangen» van de gemeenteraad, tijdens de jongste zitting vorige week met opvallend veel belangstellen den vanwege de sensatie, ver klaarde ons een enigszins ont stemd raadslid dat we niet na der wensen te noemen, dat we al aan het zoveelste lid van zijn fraktie toe zijn dat een veeg uit de pan krijgt. Wie is de volgen de. zo luidde zijn vraag. Wij hebben er hem op gewezen dat we ook voor zijn fraktie het positieve niet uit de weg gaan. en dat het ons te doen is om wat men zegt en doet en niet om de persoon. Is dat tenslotte niet een deel van onze taak en onze rol? En stelt die gemeenteraad het werkelijk zó goed. zowel in de oppositie als in de meerder heid? Nemen we nu de jongste zit ting. We hebben over het geval van de nieuwe schepen De Bisschop onze mening gezegd, en de CVP heeft zeker ook dat recht, maar mogen we even bij haar interpellaties stilstaan? Is het toeval dat de drie CVP- interpellanten, meteen ook de drie topfiguren zijn van de groep die van het «Groen Kruis* naar het «Land van Riem» verhuisde? Uitdrukkin gen als «chronique scandaleu- se>< en «vaudeville» getuigen niet precies van diepe politieke overwegingen of 'n blik in eigen Wie aan de weg timmert, wordt op de vingers geke ken. Marcel De Bisschop - die we persoonlijk een goed hart blijven toedragen - moet het ons dan ook niet kwalijk nemen dat we dat doen. Zijn ophefmakende verhuis van de oppositie- banken in de gemeenteraad naar een schepenzetel is voor ons trouwens een aan leiding om het probleem e- ven breder te stellen en om te mijmeren over politiek en persoonlijkheid. Er zijn in de politiek gren zen van goed fatsoen die men best niet overschrijdt. Doet men dit wel, dan be wijst men ten eerste zich zelf een slechte dienst. En wat erger is: men bewijst ten tweede ook de politiek een slechte dienst. Het is geen goede zaak voor de demokratie wanneer de ge wone burger moet vaststel len dat de politikus er een spelletje van maakt of dat hij even rap van kleur veran dert als van hemd. We beseffen natuurlijk wel, dat Marcel De Bisschop daar allemaal niet zo zwaar aan tilt. Hij is een joviale, warmbloedige feestneus en hij acht het zijn taak om zichzelf en zijn stad het ver maak te schenken waar ze volgens hem recht op heb ben. De grens van goed fat soen wordt daarbij echter duidelijk overschreden. Hij heeft zijn mandaat gekre gen op de lijst van een be paalde partij, vanwege de kiezers van die partij, om er een bepaalde politiek mee te voeren. Als hij vandaag én die partij én die kiezers én die politiek gewoon de rug toekeert en overstapt in een andere schuit, dan be wijst hij zichzelf en de de mokratie een kwade dienst. Het is geen goed teken voor de demokratie, dat de re gels van het goed politiek fatsoen steeds vaker over schreden worden. Marcel De Bisschop is, zelfs te Aalst, niet de enige die er tegen zondigt, ledereen - en dus ook een politikus - heeft het recht, en soms zelfs de plicht om van opi nie te veranderen. Van een politikus mag men in zo'n geval echter verwachten dat hij het spel fair speelt, dat hij zegt: kijk, mensen, daarom en daarom ga ik met mijn partij niet meer akkoord, daarom en daarom neem ik dus ontslag uit het mandaat dat ik door die par tij en haar kiezers heb ge kregen en herneem ik mijn volle vrijheid. Zo'n houding kan slechts respect afdwin gen. De houding echter van iemand die alles loslaat be halve zijn zetel is een on dienst aan de demokratie. De rol van de politikus moet in de eerste plaats een rol zijn van dienstbaarheid te genover de gemeenschap. De politikus moet de ge meenschap dienen, en niet er zich van bedienen. De jacht naar persoonlijk suc ces in de politiek, het ver vangen van een partijpro gramma door tienduizend foto's van die éne kandidaat die het allemaal ènders zal doen, het opblazen van de persoonlijkheid ten koste van de politieke inhoud, het gemak waarmee de eigen handtekening onder een pakt wordt verloochend het zijn vage tekeningen langs de weg van de demo kratie. Het slechte voor beeld komt wel van zeer hoog, wat echter niet als ekskuus mag gelden voor wie in de gemeentepolitiek zijn handtekening of zijn o- vertuiging of zijn kiezers verloochent. Nog een laatste opmerking, ditmaal van strikt Aalsterse aard. Naar onze smaak ge niet onze stad al te zeer de faam dat alles en ook de politiek er te fel met een Karnavalsaus is overgoten. Aalst had vroeger de faam, het «Luik van Vlaanderen» te zijn. Het dankte die faam aan de haast revolutionaire verbetenheid waarmee het volk hier zijn rechten heeft afgedwongen van de «be waarders», zoals paster Daens ze noemde. Nu de tijden gelukkig veranderd en de sociale omstandighe den verbeterd zijn, is die revolutionaire verbetenheid wellicht niet meer nodig. Dat de politiek in onze stad soms echter bedreven wordt als een nevenaspekt van Karnaval is hoogst be denkelijk. J. Caudron vlak, verwezenlijkbaar is En noch tans in de praktijk tracht de socia listische beweging ook alle sociale groepen te betrekken. Wij christenen pleiten voor de op timistische opvatting van de ver zoening tussen alle bevolkingsla gen en zien er geen valstrik in van de «konservatieven» De pessi mistische opvatting van het socia lisme legt zeer ten onrechte grote nadruk op de zgn. onoverkomelijke klassetegenstellingen. Als wij elkaar willen vinden moeten wij in dit maatschappelijk com promis geloven. Het socialisme moet ook van haar dogma's afgeraken. Zoals M. Galle schrijft, zijn er enige dingen voor hem dogma, maat voor ons onver teerbaar: dat de rechterzijde onbe trouwbaar is, dat het kapitaal leidt tot verloedering, ja oorzaak zou zijn van een «reeks ethische proble men», het zijn uitspraken die in het christelijke kamp niet te verstaan zijn. Maar daarover kan het ge sprek voortgaan. Evenwel, telkens als vanuit socia listische hoek gezegd wordt dat men vast besloten is onze struktu- ren te doorbreken, staakt het ge sprek. Ghis Willems Volksvertegenwoordiger NIET MIS TE VERSTAAN Wij hebben niets te winnen met el kaar slecht te verstaan. Het voor deel van een gedachtenconfronta- tie met de heer Mare Galle, langs de gastvrije kolommen van De Voor post, is niet onbelangrijk, omdat de Aalsterse socialisten ook eens moeten zeggen hoe ZIJ de kristen-democratie bekijken. De spreekbeurt van Joop Den Uyl, aangekondigd als de inzet van de Europese verkiezingen voor de so cialisten, kon uiteraard geen enkele C.V.P er lokken. Want een bijeen komst duidelijk herkenbaar aangekondigd als meeting spreekt alleen eigen mensen aan, alhoewel uit persverslagen blijkt dat de woorden van Joop Den uyl zeer inhoudsvol waren. De christelijkheid die de waarde van elke mens erkent en benadrukt, kan gelijkgesteld worden aan het socialisme dat «voorwaarden wil scheppen om de vrijheid van elke mens groter te maken» Uitgaande van ditzelfde princiep, is de kontekst van onze aktie verschil lend. De christenen geloven in een solidariteit die gericht is op de hele bevolking, daarentegen geloven de socialisten niet dat deze solidariteit tussen alle bevolkingsgroepen, al leszins op het sociaal - economisch DE PRIORITEITEN NIET UIT HET OOG VERLIEZEN! De politieke crisis waarin ons land gedompeld werd ten ge volge van het onverantwoord ontslag van Tindemans en de verkiezingen die nu voor de deur staat (hetzij midden de cember, hetzij eind januari), mogen de aandacht niet aflei den van de grote problemen van onze tijd. Als Vlaamse socialisten willen we loyaal onze medewerking verlenen om zo snel mogelijk een gewestvorming te realise ren die ons toelaat eens en voor goed de kanker van de communautaire twisten uit de wereld te helpen. Als Vlaamse socialisten willen we dat de Vlaamse volksgemeenschap zich kan ontplooien binnen een ruimer nationaal kader. De communautaire problemen dienen dringend opgelost om dat andere en belangrijker pro blemen onze volle aandacht zouden kunnen krijgen. Als Vlaamse Socialisten willen we inderdaad dat het oplossen van de werkloosheidsproble men. in het bijzonder voor de jongeren en de vrouwen, hoofdbekommmernis wordt van de regering die na de aan staande verkiezingen zal tot stand komen. Deze nieuwe re gering zal dienen in staat te zijn een dynamisch beleid te voe ren teneinde onze strukturele problemen aan te pakken en teneinde aan onze industrie- sektoren nieuwe kansen te ge ven. Daarbij zal dienen blijk gege ven van heel wat verbeelding teneinde nieuwe perspektieven te openen. Ook de arbeidsver- korting kon niet langer uit de weg gegaan worden. Het pro bleem is gesteld op Europees vlak, zodat men zich op natio naal vlak niet kan verbergen achter de konkurrentiepositie. Het is nu al klaar dat de rol van de overheid nog zal toenemen teneinde meer werkgelegen heid te kreëren. Daarbij zal dienen bedacht worden dat men beter nieuwe werkgelegenheden kreéert dan werklozenvergoetfingen te be talen. Het patronaat cSent dringend over de brug te komen met po sitieve voorstellen teneinde de werkgelegenheid daadwerke lijk te bevorderen. Het voortbestaan van onze demokratische instellingen zal afhangen van de wil van alle verantwoordelijken om bij te dragen tot de oplossing van de grote uitdagingen van onze tijd! Martin Hutsebaut Pol sekretaris BSP AALST VERKIEZINGEN Weldra zullen alle publiciteitsbor- den U terug met de onvermijde lijke politieke leuzen bestoken. In een korte tijdspanne zullen mil joenen franken uitgegeven worden om U te overtuigen voor de goede, betere en beste partij te stemmen. Geef «de» partijen Uw stem en «de» macht want zij alleen waar borgen U een zekere toekomst. Al les wordt anders want zij hebben nog niet de tijd gehad om alles anders te maken. Het laatste jaar hebt U inderdaad voldoende bewijzen gekregen van hun «goede» wil. Enkele maanden na de raadple ging van de kiezer in 1977 heeft de junta van de partijvoorzitters zich zelf geïnstalleerd. LAAT DUIZEND BLOEMEN BLOEIEN... De graven zijn met bloemen toe gedekt. Ge leest de namen en het jaar: geboorte en dood Ze hebben allen wel hun kruis ge dragen, daarom ook mag het nu, op deze harde steen. Hun dagen waren vol verdriet en pijn, ze mogen rusten nu, in vrede voor altijd De bloemen in hun leven waren schaars daarom die bergen bloemen nu, Laat dan die duizend bloemen blooien, al was het maar één nacht. En zalig zult gij zijn, die arm waart en onbekend: uw kennis was ge ring, diploma's hadt ge niet, en weinig geld. Gij waart kontent als g'alles kondt betalen en als de kinderen even verder kwamen dan gij ooit waart geweest. Met ieder gebt g'in vrede samen geleefd, want niets bezat ge om jaloers te zijn. verbergen moest ge niets omdat g'eenvoudig - eerlijk waarl. Het kruis van iedre dag hebt gij aanvaard Zo werd gij oud, en God was u vertrouwd. Zalig zult gij zijn die schreienden hun tranen droogt omdat ge zelf ook droefheid kent. Uw schouders buigen door als gij, met eigen last, ook die van andren draagt. Maar Kristus is bij Uge hoort zijn stem: «•Die droevig zijt, weest blij. Ge zult het zijn, 'k beloof het u De liefde die ik preek neemt nu reeds van de pijn de bittere kern weg. De volle vreugde komt als ik mijn Rijk voltooi als mensen voor elkaar slechts liefde zijn». Die honger hebt: Ik zeg het u mijn vader wil het niet, zijn plannen zijn het tegendeel van wat gij mensen, tot vandaag, elkaar hebt aangedaan. De vrijheid die 'k gegeven hebt hebt gij misbruikt. Gij hebt geoorlogd en vervolgd van machtelozen hebt gij brood geroofd de kleinen in het stof geduwd, en ieder blad van uw geschiedenis is klam van tranen en van bloed» «Gij zoekt het leven buiten mij en vindt slechts dood uw zucht naar rijkdom en naar macht laat altijd weer uw ikzucht zien. Uw eigen ontevredenheid slaat oorlog en ellende los. Gij beukt nog harder op wie ar moe lijdt ge doet ze schreien die zijn moe- geschreid rle< en wilt de laatste kruimel bro< Kle van die verhongerd zijn». *e lor i Vergeef ons God, Gij hebt geli 19 we zijn nog even erg als in de ti e' toen Jezus over d'aarde giil0r9 Als ieder nu een bloem wou z !e[\' die voor de ander bloeit een mens die voor de ander let dan zijn de honger en de arn weg en wordt veel pijn verzacht Misschien ook dat de dood dan minder erg zal zijn omdat een God dan wacht aan d'overzij S M Dan wordt de dood een overga "'Ce van bloem in vrucht en zaad We laten dan onszelven los volledig nu, vanzelf. Het wordt een kleine stap: we hebben 't elke dag gewaag een stukje meer, van 't eigen ze voor mensen af te staan. En God, die grijpt ons wel bij deze laatste stap. Tuinman God, die met schoffe hark door de bloementuin gaat, met snoeimes en "bijl de boomgaard verzorgt, als ooit onze boom wordt gevt uit ons leven de bloem wordt knipt, heb meelij dan met de boom om die éne vrucht die ooit is rijpt om die éne bloem, gegroeid uit vele zaad dat Gij, bij 't begin, in ons gelegd. F. Moyersoons 25 oktober Zaterdag had onder grote belangstelling, een bomvolle FFR-zaal, het jaarlijks bal van volksvertegenwoordiger Jan Caudron plaats. Onder de vooraanstaande politici bemerkten wij schepen Jan De Neve en schepen Herman Roels. Verder ook nog Willy Alloo en De Backer. Gasten op het bal waren schepen De Maght en De Bisschop. Deze laatste kon in de bar meegenieten van de allernieuwste 'drink' «Melange Biskop», een appeiblauwzeegroenig brouwseltje dat gemakkelijk naar binnen vloeit. De VU-nacht werd een echt sukses, meer dan 850 danslustigen werden genoteerd. Volksvertegenwoordiger Jan Caudron wees ons terecht, het is het VU-bal van de Klein-Aalsterse mandatarissen. Vandaar dat schepen Roels en Blommaert niet op de affiche vermeld stonden. S.J. Men goochelde met de demokra tie, herwaardering van het parle ment, uitspraak, pacifikatie, vrijheid enzmaar handelde met de karwats. De partijraden, het parlement, zelfs de regering werden voor schut gezet Er bestond en bestaat nog steeds een karikatuur van de mokratie en parlementaire wer king. Deze zelfde «mensen» en partijen komen opnieuw voor de kiezer. Nu natuurlijk met andere politieke slogans want de vorige zijn inder daad niet meer bruikbaar. Hoeveel werkplaatsen gaat men nu beloven? Hoeveel dit en hoe veel dat heeft men nu in petto? Gaan wij mensen die toch kunnen en konden genieten van een mo derne opvoeding en een degelijke schoolopleiding ons blijven blind staren op beloften die toch maar steeds beloften blijven. De komende verkiezing is van het grootste belang voor dc toekomst van Vlaanderen, van het grootste belang voor ONZE kinderen. Het «pacifikatie pakt» kan niet aanv aard worden want het ontneemt ons Vlamingen voor de zoveelste keer, grond, mensen en centen. Vergeet niet dat miljarden aan ons Vlamingen voorbij schieten wan neer de junta toch haar slag thuis haalt. Kiezer dat kunt U verhinderen nu het nog niet te laat is. Laat ons er samen goed over nadenken, zon der persoonlijke gebondenheden. Laat U niet beïnvloeden door par tij «plaatsjes» partijkaarten of partij-intimidaties. Uit de toelichting door Schepen van Openbare Werken De Neve bij het punt 35 van de jongste gemeenteraad blijkt dat Aalst binnenkort een nieuw bejaardentehuis zal bij krijgen. Voor de bouw hiervan werd enkele jaren geleden een v.z.w. Bejaardentehuis «Ten Rozen» gesticht, waarin ondermeer vertegenwoordigers van het stadsbestuur zetelen. De toe lating tot de oprichting werd gevraagd aan het Ministerie van Volksgezondheid, die ondertussen een principiële be slissing verleende. Het rusthuis zou opgericht worden op een terrein gelegen tussen de Aelbrechtlaan, de Moorselbaan en de Berge- meesenstraat in de omgeving van 't Apostelken, waar eveneens het nieuw zwembad en een nieuw stadspark gepland worden. Voor dit terrein bestaat reeds een Bijzonder Plan van Aan leg bij Koninklijk Besluit goedgekeurd, maar Stedebouw heeft niettemin reeds zijn toestemming gegeven tot de bouw van een nieuw rustoord. Aan de gemeenteraad werd dan ook gevraagd haar ak koord te betuigen met de verhuring, met recht van opstal, van de nodige gronden, die eigendom zijn van de stad. Het is de bedoeling dat de v.z.w. Ten Rozen kortelings start met de bouw van het rusthuis, waarvan de uitbating nadien in handen zou komen van het OCMW. Na de opstaltermijn zou het geheel in handen komen van de stad Aalst. Het was dan ook vanzelfsprekend dat de ganse gemeente raad akkoord was met de verhuring, zodat het sein op groen gezet werd voor de bouw van dit nieuwe bejaardentehuis. Bij het naar de stembus gaan wees overtuigd van uw beslissing. De toekomst ligt in uw stem. Mensen die nadenken denken aan de VVP. Van Mossevelde Willy. N'.B.: Bij het schrijven van deze lijnen meldt men dat de CVP zich volkomen afzet van hel Egmont- pakt. Geen inschrijvingsrecht. geen gebiedsroof enz. enz Lieve Heer. wat moeten wij maal met aanhoren. De elektorale windhaan ste reeds het hoofd op. Wedden voor 100.000 stcmn dat de Volksunie binnenkort n schien reeds vóór deze lijnen schijnen, ook het Egmontpakl afwijzen.

De Voorpost | 1978 | | pagina 2