KNIPPEN IN LINT BOVEN RIJZENDE ZON HET WAS HIER NIET MEER TE LUCHTEN LUSTIGE VINKENIERS 4 - 3-11-1978 - De Voorpost Vervolg p l door de volwas sen personen die als sprekers aangezocht werden. HEXACHORD Voor de muzikale omlijsting daarvan deed men een goede keuze met Hexachord te vra gen. Zes jongens die met hun muzikaaltechnisch en kreatief talent de kunst verstaan om jong en oud te boeien. Soms doen ze denken aan de Bob Boon Singers, maar hun a - ca- pella - zang ademt een zoda nige oorspronkelijkheid uit dat een vergelijking verdergaand dan sfeer en luister, onmogelijk is. Op hun repertoire Engelse madrigalen (Now is the Month of May), Engelse folk (Marry a Woman), Italiaanse en Franse madrigalen, Negro-Spirituals (Swing Low, Sweet Chariot). Vlaams Volkslied (De Koe koek), Bach, eigen komposi ties... Telkens wel gearrangeerd tot een voor de groep geknipt iets. Sterk zijn ze in klanknabootsin gen, waarvan de grappigheid ken (Sint-Martinusparochie) kwam het tot een akkoord: V.Z.W. Veja zou voor de sym bolische frank en voor 21 jaar kunnen beschikken over die ruimte, (zie verder historische noot van deken De Vos). Er zijn evenwel talrijke schulden ge maakt: de doorlening via de stad Aalst (glimlachjes bij het publiek dat zich politieke heibel herinnert) en de vele schuldbe kentenissen van 5.000 en 10.000 fr. bij partikulieren. In dit verband spreekt Louis over «een nieuwe vorm van mece naat». Om het publiek een vol ledige indruk te geven van de financiële lasten, heeft hij het nog over de werkingskosten (verwarming, water, elektrici teit, de twee peve's. Ontvangsten zijn er, maar in onvoldoende mate. De leden bijdragen, de konsumpties, feestelijkheden (karnaval!) en de afnemende toelagen van staat, provincie en stad zijn on voldoende. De staatssubsidies bedragen amper 35% van wat die 10 jaar geleden waren en had. Een brief bestemd voor jeugdcentrum Zonnestraat, maar ook voor het ganse jeugdwerk. Basisidee ervan: «er zijn verschillende werkvor men in het jeugdwerk en daarin neemt het jeugdhuis een on derscheiden plaats in». De minister opende haar toe spraak met een duidelijke allu sie op recente politieke feiten in Aalst: «Ik ben blij hier in Aalst te zijn, waarover mij reeds zoveel verteld werd...» (Verder op de avond zou burgemeester D'haeseleer uiting geven van zijn blijdschap dat Brussel niet enkel weet over de bisschop in Rome, maar ook over de Bis schop in Aalst - telkens gegrin nik bij 't publiek) en waar men de waarheid durft zeggen als men gemaskerd is..!» Naar de jeugdhuiswereld toe bracht ze Sint-Jorisklub in her innering, inderdaad één van de eerste jeugdklubs in Vlaande ren. «Een gezond beleid moet vanuit de basis gebeuren», ontspanning en vormingskan sen bieden aan jongeren in een Akademische zitting tijdens de opening van het jeugdcentrum Zonnestraal waar Paul Claus, kabinetsaltache van Minister De Backer tot de aanwezigen sprak. IJM) vaak uitdagend is. Op vraag van het publiek mochten ze ook voor het orgelpunt van de avond zorgen. LOUIS LE GRELLE: GELD... Voorzitter Louis Ie Grelle dankte vooreerst al wie bijge dragen heeft tot de verwezen lijking van «Jeugdcentrum Zonnestraat»: de stichters van de VZW Kreja. de medewer kers aan de onderscheiden jeugdhuizen, al wie «met raad en daad» bijstond en vooral ook de kern harde werkers. Wat dit laatste betreft is er im mers dit feit: het centrum werd, op uitzondering van de dra gende betonkonstruktie. vloe ren, verwarmingsinstallatie en buitendeuren, volledig met ei gen krachten verwezenlijkt Waarom dit jeugd kompleks? Al dit werk? Voorzitter Ie Grelle wijst op de mogelijkheid van jeugdhuizen om jongeren wegwijs te laten worden in hun vrijetijdsbesteding en hen daar kreatief in te leren en laten zijn. Bovendien gelooft hij erin dat het antagonisme tussen «jeugdklub» en «jeugdbewe ging» kan opgeheven worden (in /iet centrum werkt ook een VVKM-groep en groeperingen die wat aan jeugd te bieden hebben zijn ook nu nog altijd welkom). Met de V.Z.W. Parochiale Wer- de «fakultatieve uitgaven» van provincie en stad worden ook al beknot van staatswege Hij wijst op de foute redenering in de subsidiëringspolitiek: het zou vooral plaatselijk moeten gebeuren (dus: vermindering staatstoelagen) en anderzijds wordt door een ander ministe rie (Binnenlandse Zaken) ge snoeid in de post van «fakulta tieve uitgaven» van provincie en gemeente Duidelijk wordt een antwoord verwacht van de afgevaardigde van het kui tuurministerie en de burge meester. Ironisch voegt voorzitter Ie Grelle eraan toe dat de admini stratieve superstruktuur een belemmering vormt voor het dynamisch vrij irytiatief, meer nog: dat de jeugdklubs tot de dancingformule worden gedre ven om het nog te kunnen bol werken. PAUL CLAUS - RIKA DE BACKER: LEVE HET OPEN JEUGD HUIS De minister van Nederlandse Kuituur en Vlaamse aangele genheden was verhinderd. De kabinetszitting betreffende de punten die in aanmerking ko men voor de grondwetsherzie ning, weetjewei. (Aalstenaar en funktionaris op dat ministerie) Paul Claus verving haar en las de brief voor, die ze reeds klaar veranderde wereld... daarom moeten er volgens de minister jeugdhuizen zijn» «Er moet een prikkel gegeven worden aan een verdere progressieve ont plooiing». Even hadden we er het raden naar of dit holle bom- last was, maar gefundeerd ging ze in op deze doelstelling van het jeugdhuis. Het onmisken bare feit is er dat pakweg tien jaar geleden (o.a door jeugd huizen) heel wat verstarde hei lige huisjes omvergeworpen werden, maar dat er sindsdien een verschraling, een blijven vasthaken is opgetreden Daarom pleitte ze voor een vooruitstrevendheid, een inha ken op de aktualiteit zonder demagogie... Vooraleer in te gaan op het specifieke van het jeugdhuis- werk, trok ze nog de aandacht op de jeugdbeweging (fout ver algemeend tot «skouting», maar kom) die volgens haar nu nog aktiverend inwerkt op de dinamiek van de bevolking. ^Zeer juist wees ze op de grote verscheidenheid in jeugdhui zen die haast nooit tweelingd ruppels zijn. Maar er zijn ge meenschappelijke kenmerken, en daarin vindt de minister vooral de waarde van «open heid» belangrijk. Ze kant zich tegen een enge ideologische geslotenheid, inderdaad op meerdere plaatsen een reali teit. «Jeugdhuiswerk wordt zichzelf ontrouw wanneer het die openheid opgeeft». In deze visie voelde ze zich gerugges- teund door de pausen Johan nes XXIII (zijn Aggiornamento - zet het venster wijdopen) en Johannes-Pauius II (zet de deuren nog wijder open). Bo vendien moeten de jeugdhui zen gebruik maken van de typi sche mogelijkheden tot enga gement, toewijding, fantasie, gevoel voor de aktualiteit, het nieuwe, spiritualiteit... Steeds zal er evenwel aan dacht moeten zijn voor het spanningsveld met zijn twee polen: vorming (politieke aktie inbegrepen) en ontspanning (attraktief zijn vooral voor wie het Jeugdhuis meest nodig heeft). En in de geest van openheid moet er gestreefd worden naar een zo pluriform mogelijk pu bliek. (of dit «pluralistisch» be tekent was niet duidelijk). Heel konkreet eindigde ze met een aantal bezinningsvragen voor jeugdhuiswerkers: Wie bezoekt dit jeugdhuis. Waarom? Is dit centrum open en ver scheiden genoeg? Spreekt het in voldoende mate aan, is het attraktief ge noeg? Is de instuif populair of ge sloten? Welke mogelijkheden kun nen wij aan? Hoe is de Aalsterse jeugd vandaag? Wat doen we aan de vor ming binnen een open, grotere, massale groep? (Hierbij ver duidelijkte ze dat ook het maatschappelijk-politieke niet onbesproken mag blijven: ge weld, ekologie, alkoholisme, werkloosheid...) In haar dankwoord tot alle me dewerkers van het eerste tot het laatste uur betrok ze speci aal Thérèse Hélin om haar zin voor initiatief, haar talrijke ge sprekken met jonge mensen, haar jarenlange inzet. LOUIS D'HAESELEER: SOCIALE OPVOEDING De Aalsterse burgemeester maakte van de gelegenheid gebruik om mevrouw de minis ter te danken voor haar brief aan het stadsbestuur die de aanvang van de werken aan het tweede zwembad mogelijk maakt. Hij dankte haar ook om haar «humoristische noot» (zie hoger). En vooraleer op zijn ei genlijke onderwerp te komen, stelde hij nog verheugd vast dat vanuit Brussel meer en meer aandacht is voor de zgn. «ver geten stad» Aalst. Hij beschreef het nut van jeugdklubs als een tegenhan ger van de scholen, waarop hij grondige kritiek heeft. Ze heb ben enkel aandacht voor de hersenen, en leiden de leerlin gen op tot komputers, zo be toogde hij. De waarde van jeugdklubs ligt in de mogelijk heid tot zelfekspressie van jonge mensen en in de ontploo iing van hun talenten. Zeker ook in de kans tot sociale op voeding (het gebrek eraan leidde naar zijn zeggen tot de verworven - rechten - maat schappij) Ook deken De Vos zou na hem kritiek leveren op de scholen en zou in dat ver band de aandacht trekken op een andere tegenhanger: de jeugdbewegingen. De burgemeester raapte ook de financiële handschoen op, die de voorzitter hem toege worpen had. Een tekort op de begroting, de zware fusiedob ber, nee, verhoging van subsi- Het sextet Hexacord tijdens hun optredenDit koor is samengesteld uit zangers afkomstig van Cantute Donij (JM) dies zat er echt niet in. Hij sprak desalnietemin de vage hoop uit dat de rijzende zon uit het Zon- nestraatembleem werkelijk heid zou worden en voldoende uitstralingskracht zou uitoefe nen, inklusief op financieel ge bied. Hij mijmerde nog luidop dat judo een mooise sport is. en dat daar voor politici ook wel wat inzit. Begrijpe wie begrijpen kan... CONSTAND DE VOS: VERTROUW IN JEUGD Deken De Vos reikte een stukje historiek aan. Waar nu het jeugdcentrum staat was het honderd jaar geleden een Werkmanskring. Die mensen hadden het toen meest nodig, motiveerde hij. Daarna werd het omgevormd tot een lokaal voor weduwen en jonge meis jes omdat toen die kategorie daar meest behoefte aan had. En nu staat er een lokalenkom- pleks voor de jeugd... Toch werd die handtekening door de V Z W. Parochiale Werken niet als Veja failliet zou gaan zonder de doorlening aan de stad te rugbetaald te hebben? En er was het plan om die ruimte te verkopen aan «Sarma» om met dat geld een jeugdcentrum in de Kapellestraat te kunnen in richten.. Van dit plan werd evenwel afgezien, zoals men kan vaststellen. Je moet jonge mensen ver trouwen schenken, hen risiko's laten nemen, betoogde hij. «Ik sta volledig achter dit initiatief» zei hij. eraan toevoegend dat hij hier toch niet alle dagen over de vloer zal komen, om geen su pervisor te lijken... Alle aanwezigen waardeerden de ruimdenkendheid, het ver trouwen van de deken, die be sloot met twee zaligsprekin gen: «zalig de armen van geest want zij zullen het rijk Gods be ërven» (wees niet geborgen in zekerheden, maar ga steeds op zoek. en «zalig de vredes tichters, want zij zullen kinde ren van God genoemd wor den» (de ontmoetingsmoge lijkheden. de verzoening tus- tot het «mens» worden OPENDEUREN Met al die wijze goede raac warme wind in de rug jeugdcentrum Zonnestraat cieel haar werking aanvat Maar dat die onderhand al flink stuk aan de gang is den de bezoekers vaststel Niet enkel de judogroep Hit Kwai demonstreerde de king, er lagen ook werkje bezien en te koop van de werkers en pottenbakkers. V.V.K.M. Sint-Goedele ope haar lokalen en vertoo kampdia's. Wie nog wat feei lijke sfeer wil opsnuiven voo nuljarig jubileum haaste Vanavond 2 november u. kan er nog belot wordei de film «My name is nol bekeken worden Morgen terdag is er dansavond «the Johny Walker and Whisky Boys» en «the Pli Chocopot zonder aarzeling gegeven. Wat sen de generaties, de vorming In aanwezigheid van hel hoofdbestuur van midden-Belgié huldigden de lustige vinkeniers hun gewestkampioen Herman Caalebout. Ook werd de interklub wisselbeker '7H overhandigd aait -Eerlijke vink Buggenhout- EDV nen twintig jaar op straat moeten zitten om te kunnen vissen. De leden van het verantwoordelijk schepen-kabinet hebben dit even eens ingezien: zij beloofden een gouden toekomst. Nadat het water uitgepompt is. de vijver uitgebaggerd werd en de nodige maatregelen zullen getrof fen zijn om een dergelijke vervui ling in de toekomst te voorkomen, zal men een begin maken met het betonneren van de vijverboord, zodat verdere erosie zal vermeden worden. De heer Kieckens van Werkgroep Bomen Park zal dan zorgen voor een aanplanting van een speciale rietsoort, die door de eenden niet meer kapot te krijgen is. Deze wa terplanten (en andere soorten zoals de waterpest) moeten dan zorgen voor voldoende zuurstof in het water, zodat de vis kan overleven, kweken en... een gelukkig leven leiden. Hoeveel maal moest de brandweer tijdens de droge zomers geen wa ter in de vijver komen spuiten om de daarin levende vissen vol doende zuurstof te kunnen geven'? Het huidig stadsbestuur is hier he lemaal niet verantwoordelijk voor: zij erven hier een oude «vergeet achtigheid zoals hierboven reeds vernoemd, werd de vijver aange legd in de tweede wereldoorlog. Sindsdien is er reeds veel afval in verdwenen, maar werd hij nog nooit uitgekuist. De eenden en zwanen halen (op deze kleine diepte) al het groen weg, zodat de levenskansen van de vissen klein worden! Het leegpompen van de ballonvijver heeft heel wat man kracht en werkuren gevraagd: de pompierwagen van Aalst en van Erembodegem werd erbij gehaald Er werd gewerkt met vier draag bare autopompen, die een debiet hebben van 1000 liter per minuut elk. Daarbij werden de twee au- tompompen in werking gesteld, met elk een kracht van 3000 liter per minuut. Telt men samen: 10.000 liter water werden per mi nuut uit de vervuilde vijver ge pompt. Deze massa ging in de rio len en zo naar de Dender: men bestreed dus de ene vervuiling door een andere Een bevoegd persoon vertelde ons echter dat de hele opzet van de visverhuis veel gemakkelijker kon gebeuren: hij zei de vissen met elektrolise te kunnen bedwelmen gedurende een paar minuten. Hierdoor zouden vele dieren ge makkelijk kunnen gevangen wor den, zonder het gevaar te lopen dat ze aan de pompen gekwetst ge raakten of dat er vissen in de vijver achterbleven... Toch strekt de hele aktie. waar de brandweer zeer nauw en bereid willig bij betrokken is. het stads bestuur tot eer: door deze kosten te willen aanvaarden, worden heel wat vissen gered. De vissers zijn hen dankbaar! Indien het stadsbe stuur nu haar beloften houdt: uit baggeren. betonnen boorden, riet- aanplantingen ..zal de visvijver een unieke visplaats worden waar de liefhebbers echt hun hart kun nen ophalen. Vele vissers hopen dat het niet zo een onnatuurlijk «ding» wordt, als in Dendermonde, daar heeft men de natuur echt geweld aange daan... RDV Feit is dat de ballonvijver dringend aan een grondige beurt toe was. Visser Joel Van Beveren zegt hieromtrent: De erosie aan de straatkant is zo groot dat we bin- Vrijdagavond startte het stedelijk brandweerkorps piet het leegpompen van de parks ijvers morgen kon begonnen worden met het -evakueren- van de vis. (EDV) Vervolg p 1 Door de werkzaamheden, die nu eindelijk gestart zijn. bewijst het stadsbestuur een grote dienst aan de vissers. Immers, de vissen werden gered, maar tegelijkertijd zal er kunnen gezorgd worden voor een diepere visvijver: al het slib en de modder zullen wegge zogen worden door een «bagger- boot». Hierdoor zal er veel pro perder water in de vijver komen te staan, waardoor de vissen een lan ger leven zal beschoren worden. De uitgezogen grond kan tot een dikte van ongeveer 30 centimeter op het stort in den Osbroeck ge spoten worden. Tegelijkertijd kan het stadsbestuur de ondergrond la ten bestuderen. Door het wegha len van het slib (sinds de oorlog vallen er bladeren in de vijver) vooral veroorzaakt door het mi lieu, én door hel stilstaande water, kan men de vijver uitdiepen tot op de kleibodem.

De Voorpost | 1978 | | pagina 4