Daling werkloosheid in september «Vroedkundige» Oeffenschooi B.S.P. EN V.U. DISTANCIEREN ZICH VAN P.V.V. SCHEPENKEUZE 9 MARCEL HEEFT ZIJN DOEL BEREIKT PEDILUX Schoonmaakbedrijf CABI PVBA vraagt voor onmiddellijke indienst treding SCHOONMAAKSTERS BIJNA SINT MAARTEN -•v r KERKSTRAAT 18, AALST 6 - 3-11-1978 - De Voorpost Vervolg pl GEEN CHRONIQUE SCANDALEUX Drie sprekers van de C.V.P. trach ten de gevoelens binnen de C.V.P. te verwoorden. Ghis Willems: «De chronique scandaleux die dezer dagen wordt geschreven over dit gedegene reerd, onbeschaamd en gek spek takel zult gij mij niet horen aandik ken. Ik wil de uiting geven aan het overheersende gevoel dat bij heel wat C.V.P. mensen leeft en dat ge voel van deernis is. Deernis omdat Marcel De Bisschop in de herfst van zijn politieke loopbaan afwijkt van heel zijn verleden. In de voor bije maanden hebben wij nochtans rustig gereageerd op zijn verlangen naar grotere onafhankelijkheid en mochten wij verhopen dat hij nooit verder zou gaan. Maar de stap die hij nu gezet heeft, overschrijdt van zelfsprekend het aanvaardbare Onafgezien de genadeloze kritiek die deze nieuwe Aalsterse vaude ville weer oproept in het land. on afgezien het lamentabel gekrassel van het schepenkollege dat met zijn «samenstelling» nu ook al geen blijf meer wist, maakt de aanstel ling van de nieuwe schepen van vandaag het deerniswekkend pro ces van Marcel De Bisschop uit. Was hij dan nog een onafhankelijk schepen geworden! Maar neen, hij werd gedwongen lid te worden van de regionale P.V.V.het laatste wat eigenlijk met zijn opvatting strookt. Zonder dat ik vuur wil stoken, be denk ik namens de ganse C.V.P. fraktie Gilbert Bourlon voor zijn glimlach die hij tijdelijk gebracht heeft in het grijze landschap van de huidige meerderheid». De C.V.P. heeft geen kandidatuur voorgedragen voor het ambt van schepen. Oud-schepen Bogaert maakt zich zorgen over het imago van de stad naar buiten. Hij vergeleek het stadsbeleid met een karikatuur Hij somde een aantal krantenkoppen op (Ruzie met pers, D'haeseleer dreigt met ontslag, lokale ruzies, lijken op vuilnisbelt, miskenning van de middenstandsraad, ruzie met groene jongens, enz.). Bogaert vroeg opdat het schepen kollege alle energie zou steken om van Aalst een waardige stad met imago te maken en de verdere afta keling tegen te gaan. Tenslotte kwam van oppositie-zijde nog Raymond Uyttersprot aan het woord. «Het bestuurskrachtig ma ken van de nieuwe entiteit was de hoofdbekommernis bij de fusie van gemeenten. Het bannen van de verouderde dorpsmentaliteit uit het politiek beleid was eveneens één der facetten, en dat is in Aalst steeds aan de orde van de stad». Uyttersprot had het nog over het voortdurend wisselen van ambten, na 21 maanden is er reeds één derde van het schepenkollege ver nieuwd. De P.V.V. lijdt aan bloed armoede. «De PW zal vandaag de kans mis sen om het wederzijds vertrouwen in de bestuurskoalitie te bewerk stelligen. Er kan geen sprake zijn van een herstel van vertrouwen ge zien deze faktor tot heden niet be staande was.» Raymond Uytter sprot besloot met /«Zonder in te gaan op de grond van de zaak, en mij alleen beperkend tot de feiten moet ik vaststellen dat enerzijds de B.S.P. vandaag een schepen zal helpen aanduiden die 8 jaar gele den mede aan de basis lag van moeilijkheden met zeer zware ge volgen en waarvan de wrok heden ten dage zeker nog niet volledig is weggedeinsd. Anderzijds zullen de V.U.-schepenen de onstandvas tigheid van hun toekomstige kol- lega zeker niet op prijs stellen». Na deze vrij harde woorden van de oppositieleden kwam fraktieleider Jan Caudron aan het woord. «De V.U. had liever een andere oplos- Vervolg p 1 Vergelijking met september 1977. Ondanks de daling van de werkloosheid tijdens septem ber van dit jaar, ligge n de cijfers 563 eenheden of 6,49% hoger dan vorig jaar. Er is een toe name vast te stellen zowel bij de mannen als bij de vrouwen. De totale jeugdwerkloosheid nam eveneens toe, namelijk met 245 eenheden, of 11,27% Andere werkzoekenden. In deze groep is slechts een zeer kleine verandering vast te stellen. Het aantal tewerkge stelde werklozen is gestegen met 10 eenheden, wat zijn oor sprong vindt bij de vrouwen die toenamen met 16 eenheden. De mannen daalden met 6 eenheden. De vrije werkzoekenden ken den volgende evolutie: 91 eenheden voor de niet- werkenden 21,41%) 14 eenheden voor de wer kenden 12,73%) Gedeeltelijke werkloosheid De gedeeltelijke werkloosheid bedroeg in september 6.709 eenheden, waarvan 2.175 mannen en 4.534 vrouwen. Dit houdt een stijging in met 522 eenheden of 8,44%. Opnieuw zijn het de vrouwen die het be langrijkste aandeel hebben in deze toename. De vrouwen stegen met 383 eenheden of 9,23% de mannen kenden een toename met 139 eenheden of 6,83%. Het aantal arbeidsdagen dat verloren ging kende eveneens een stijging. Er gingen 47.141 dagen verloren wat 1.991 meer is dan in augustus. Opmerkelijk is dat de mannen, ondanks een kleinere stijging dan de vrou wen, een grotere toename kennen in het aantal verloren arbeidsdagen dan de vrouwen. De mannen verloren 1 032 da gen meer, de vrouwen 959 da gen meer Dit alles betekeni dat per ge deeltelijke werkloze gemiddeld 7,03 dagen verloren gingen, bij de mannen was dit 6,79 dagen, bij de vrouwen 7,14 dagen Werkloosheidsgraad De totale werkloosheidsgraad bedroeg, aldus de R.V.A., 13,40 Voor het Rijk bedraagt de werkloosheidsgraad, bere kend in verhouding tot het to taal aantal tegen werkloosheid verzekerde personen 9,9%. Het arrondissement Aalst is op nationaal vlak dus relatief sterk getroffen door de krisis. Sekt oren. iK de bouwnijverheid blijft de verbetering ingezet in augus tus, aanhouden. Opvallend hierbij was de vraag naar huis schilders. In onze lokale tekstiel- en kon- fektienijverheid was er een kleine heropleving vast te stel len. Dit is er ais gevolg van de regeringsmaatregelen in ver band met de beperking van de invoer uit de Oosterse landen. Vermeldenswaardig is dat er een bestendige vraag is naar bekwame stiksters. Tevens is te vermelden dat de firma Did- dens, waar nog een 15-tal we vers werkzaam waren, is over genomen door een Neder landse firma. De onderneming was verlieslatend, het machi nepark wordt overgebracht naar Nederland 2.259 4.368 6.627 633 761 1.394 592 627 1.219 3.484 5.756 9.240 1.021 1.134 2.155 4505 6.890 11.395 800 1.619 2.419 789 535 1.333 238 278 516 79 17 96 1.115 830 1.945 4.534 6.709 14.771 32.370 47.141 8,06 22,36 13,40 TABEL I OVERZICHT ARBEIDSMARKT, SEPTEMBER Volledige werkloosheid M Arbeidsgeschikten normaal gedeeltelijk zeer beperkt Totaal andere verpl. ingeschr. Algemeen totaal jonger dan 25 jaar Overige ingeschreven werkzoekende tewerkgest. werklozen vrije werkzoekenden niet werkend werkend Totaal Gedeeltelijke werkloosheid geedeeltelijke werklozen 2.175 werkloosheidsdagen Werkloosheidsgraad TABEL II GEKONTROLEERDE VOLLEDIG WERKLOZEN: SEPTEMBER 1978 Gemeente M V Lede 125 233 Impe 17 26 Oordegem 28 68 Smetlede 19 28 Wanzele 8 30 LEDE 197 385 Erpe 77 90 Mere 68 92 Aaigem 32 26 Bambrugge 17 26 Burst 32 57 Erondegem 26 49 ERPE-MERE 252 340 Aalst 615 1.008 Baardegem 16 30 Erembodegem 156 251 Gijzegem 20 45 Herdersem 27 53 Hof stade 52 101 Meldert 24 40 Moorsel 51 75 Nieuwerkerken 87 165 AALST 1 048 1.768 Halftime Wegens uitbreiding werk gelegen te Haaltert Tel. 053-21.73.53 tussen 9 en 11 uur In de metaalsektor is er in de grotere bedrijven, naast de kleinere, eveneens een lichte heropleving waar te nemen. De firma Skiall te Erembodegem zal echter binnen enkele maanden haar deuren sluiten. Alleen bestaande orders wor den afgewerkt. In de voeding zal de firma Huy- lebroeck uit Aalst overgeno men worden door de firma Van den Berghe uit Oordegem, wat kan leiden tot een personeels uitbreiding. De meubelindustrie, de Belgi sche in het bijzonder, maakt een zeer ernstige krisis door die, zo zij nog enige tijd aan houdt wel,eens tot rampzalige gevolgen zou kunnen leiden Ook in het Aalsterse is de toe stand allesbehalve rooskleurig. De Aalsterse bedrijven zijn stuk voor stuk familiebedrijven met hun eigen karakter en stijl. Nu is het een feit dat elk bedrijf zijn eigen problemen op zijn eigen manier tracht op te lossen. Mis schien zou het kunnen helpen mochten de Aalsterse bedrij ven kunnen samenwerken op terreinen die hen allen aanbe langen, zoals bijvoorbeeld marktonderzoek, prijzenbeleid. verkoop samen deelnemen aan vakbeurzen enz. G.D.B. sing gehad. We hebben onze loyale medewerking toegezegd en zullen dan ook stemmen voor Marcel De Bisschop. Tenslotte is het een be slissing binnen de P.V.V. keuken. We geven De Bisschop het nodige krediet om te bewijzen dat hij een goed schepen van middenstand en feestelijkheden is». Bert Van Hoorick legde namens de socialistische gemeenteraadsleden de volgende verklaring af: «Gezien het betrokken ambt van schepen, ingevolge het tussen de PW, de BSP en de VU gesloten bestuurs akkoord aan de PW werd toege wezen en dus nu ook opnieuw toe komt, gezien raadslid M. De Bis schop is toegetreden tot de PW, gezien het de verantwoordelijkheid van de PW is dit schepenambt ter vervanging van G. Boulon aan te duiden onder de leden van de PW groep, gezien de socialistische groep zich niet te mengen heeft in de keuze door de PW te doen, en gezien de socialisten steeds hun geschreven of mondelinge verbin tenissen t.o.v. een aangegane koa- litie zijn nagekomen en wensen die te blijven nakomen zullen zij hun stemmen uitbrengen op de kandi daat van de PW De socialisten kunnen niet anders dan de verant woordelijkheid van deze schepen keuze aan de PW over te laten». Willy Van Mossevelde noemde de hele zaak een politieke prostitutie. Terwijl de raadsleden zich klaar maakten om te stemmen verliet de voltallige CVP groep de zaal, een symbolisch gebaar om «niet me deplichtig» te zijn bij de verkiezing van de nieuwe schepen. Van de 28 uitgebrachte stemmen was er een blanco stem bij, wellicht van WP- er Van Mossevelde. Na de eedaf legging was er een uiterst matig applaus, het publiek bleef stil. Het was enkel de PW die beleefd in d handen klapte. Naar ons gevoel ee zielig vertoon. Marcel De Bi! schop, gezeten als 8e schepe naast Anny De Maght, zag er op d ogenblik oud en niet vreselijk g; lukkig uit. GEEN LAGERE DOELEINDEN In een korte toespraak tracht schepen Marcel De Bisschop zi houding te verklaren. «Negaties houdingen liggen me niet. Ik hf zeer geaarzeld maar na overleg b; ik op het voorstel ingegaan. Ik ka de verwondering begrijpen, ma ik heb geen lagere doeleinden, o; geen financiële. De reden waaro ik meewerk met de meerderhe moet men zoeken in het feit dat iets wil realiseren voor deze stad. behoor tot de groep van chauvini tisch gevoel, mijn verstand zegt d ik voor de mensen van de deelg meenten evenveel aandacht mo He hebben. Ik blijf wat ik ben, vooru r, strevend, een Vlaming met socia gevoel en met een kristelijke ove tuiging. Ik zal het vertrouwen ni J schaden, zij die willen stenige moeten eerst in de spiegel ga; staan». Tot daar de verklaring van schep; j Marcel De Bisschop. Ook al kunnen we objektief de stap moeilijk begrijpen toch hop; we dat Marcel De Bisschop zijn be beentje zal voorzetten om vo< de middenstanders en de feestnei zen iets te verwezenlijken. Alle; stellen we ons de vraag welke krit ria de partijen hebben bij het s menstellen van hun verkiezing lijst. Na 21 maanden zijn er partij; die in nauwe schoentjes zitten, valabele kandidaten zijn er ni meer, en dan? RV< Eerstdaags komt door de zorgen van initiatiefnemer stadsar chivaris Karei Baert en het mecenaat van Lions Club Aalst- Dirk Martens een herdruk van Professor Jacobs' «VROED KUNDIGE OEFFENSCHOOL» van de pers. Het wordt een prachtige uitgave, 433 bladzijden tekst voorafgegaan door een voorrede van prof. M. Thierry, direkteur van de verlos kundige kliniek aan de Gentse Rijksuniversiteit en verlucht met 21 platen koperdruk. De figuren zijn met grote preciesheid uitgevoerd en het in kunstleer ingebonden boek is versierd met het wapenschild van het Land van Aalst. Zowel qua inhoud, rijk geïllus treerd en in een boeiende taal geschreven als qua vorm en presentatie is het alleszins een merkwaardig werk. MASSALE STERFTE De verloskunde verkeerde eind achttiende eeuw in onze ge westen in een toestand van verval. De onwetendheid van vroedvrouwen en vroedmees- ters was zeer groot en kraam- bedsterfte massaal, blijkbaar toe te schrijven aan kraambed koorts. Degeringejontwikkeling van de vroedvrouwen, hun technische onbevoegdheid ge koppeld aan de algemeen lage stand van haar levenshouding waren oorzaak van wraakroe pende toestanden waarbij de bevalling een zware beproe ving was met veel risico's voor moeder en kind. Van hogerhand wilde men hierbij ingrijpen door lessen reeksen voor vroedvrouwen te organiseren teneinde hun pro fessionele bevoegdheid te ver hogen. Hiertoe werd de mede werking ingeroepen van de lo kale overheid en de geestelijk heid. Door de bestuurders van de kastelenij Aalst werd dan ook vanaf 1782 beroep gedaan op de bekende verloskundige Jan Bernard Jacobs om ten gerieve van de vroedvrouwen uit het Land van Aalst een lessency- klus te Gent in te richten. De eerste cyklus in januari en fe bruari 1782 werd druk gevolgd TOT 358 43 96 47 38 582 167 160 58 43 89 75 592 1.623 46 407 65 80 153 64 126 252 2.816 II november naden mei rasse schreden, een boondag kinderen De Sml kwam al eens goedendag zengen in liel e en deed vele kinderhartjes sneller klappen. (JM) door een honderdtal vroed vrouwen. Vanaf 1784 werd dan door de kastelenij aangedrongen om in elke parochie een bevoegde en beëdigde vroedvrouw te laten aanstellen. Niet elke lokale overheid toonde zich hiertoe bereid terwijl enkele toch een vroedvrouw wilden honoreren. Blijkbaar heeft het initiatief van een voortgezet verloskundig onderricht ertoe bijgedragen meer bevoegde vroedvrouwen te hebben ten behoeve van de algemene volksgezondheid. JAN BERNARD JACOBS Hier te lande was Jan Bernard Jacobs ongetwijfeld een der sterke figuren van de obstetrie (de verloskunde). Maakte Pal fijn een instrument wereldkun dig waarmede de ingeklemde schedel kon worden bevrijd, Jacobs zorgde voor een vroed vrouwenstand die de ver nieuwde verloskunde traditio neel zou toepassen. Jacobs zal dan altijd blijven voortleven als redder van moeder en kind. Te Lochristi op 7 september 1734 geboren als zoon van een chirurgijn-barbier volgde hij humaniora bij de Gentse Va ders Augustijnen en bezocht daarna de Medische School waar Palfijn weinige decennia vroeger had gedoceerd. In de gezondheidsdienst van het le ger van Frederik de Grote deed hij veel praktische ervaring op en in 1761 behaalde hij de bulle van meester-chirurgijn. Dade lijk zag Jacobs de noodzaak van een voortgezet onderwijs voor vroedvrouwen in en toen landvoogd Karei van Loreinen uit naam van keizerin Maria- Theresia inging op het verzoek van de kastelenij om een les senreeks voor vroedvrouwen in te richten werd Jacobs door de «Balliu ende mannen van Leene van den kasteele ende Audenburg van Gend» aange steld tot het geven van een zesmaandelijkse lessenreeks. J acobs bleek hier wel de ervoor geknipte man te zijn en vele leerlingen uit de kasselrijen Kortrijk, Audenaerde en Aelst kwamen de lessen volgen. Voor het eerst in ons land werd gebruik gemaakt van een «mannequin ressort» om di verse handgrepen en het ge bruik van obstertrische instru menten te demonstreren. Wanneer Jozef II in 1788 de fakulteiten rechten, genees kunde en schone kunsten overbracht naar Leuven aan vaardde Jacobs de leerstoel chirurgie. Bezield met het heilig vuur van het medisch aposto laat werden zijn lessen druk bijgewoond. Op leven en dood had de chirurg-verloskundige zijn lot met dat van de Oostenrijkers verbonden en toen door de Brabantse patriotten de Oos tenrijkers werden verdreven volgde Jacobs het aftrekkend leger naar Luxemburg waar hij zich te pande stelde in de be strijding van een epidemie van tyfuskoorts, een ziekte waar aan hij zelf overleed te Marche op 22 augustus 1790. Prof Elaut noemt dan ook de grootste verdienste van Jacobs te hebben bijgedragen tot de verbetering van de vakkundige kennis van de vroedvrouwen. Het was een zegen voor het Land van Aalst dat deze lessen ook aan hun vroedvrouwen werden verstrekt. VROEDKUNDIGE OEFFEN SCHOOL Jacobs publiceerde heel wat. In 1771 «Kort-bondig onderwys-1 aengaende de Vroedkunde, ten voordeele van de Vroed vrouwen ten platten lande». In 1772 «Nieuwe wyze om de breuken enoe Ontledingen te behandelen» en daarna «Kort Onderwys hoe dat men de breuken ofte scheursels alsmede den voorval der Lyf- moeder ende Arsdarm kan voorkomen ende genezen» en ook het «Vroedvrouwen Hand boeksken, opgesteld bij wyze van cate chismus, in vraegen en antwoorden». Dit werk, in het Nederlands ge schreven. was bestemd als klapper en naslagwerk voor vroedvrouwen en chirurgijns. Zijn hele stukken geïnspireerd door of ontleed aan door hem hoog aangeslagen vakgenoten toch is de «Oeffenschooi» doorweven van een sterk per soonlijke visie van de auteur die eens te meer er getuigenis aflegt van grote praktische kunde en ervaring. Ook wijst Jacobs er op dat de verloskun dige uit die tijd het moeilijk had ne. Ook de toendertijdse fa makologie was beperkt «heulzap», «afdrijvende hulj middelen», «niesmiddelen* «spouwdranken». JACOBS ALS MENS Dit prettig om lezen en keur geïllustreerd boek brengt oi nader tot de auteur zelf. Hij was zeker een voorzichtl man want hij drukt er de verkx kundige op de nageboor steeds door de aanwezigen laten nakijken om hen ervan overtuigen dat het geëxpi seerde orgaan kompleet is. Ook had hij psychologisc doorzicht waar hij zegt c diagnose van tweelingszwaï gerschappen niet aan zwangere mede te delen «wai 't is ieder zo aengenaem ni van meer dan een Kind ter z« ver tijd te baeren». Blijk van g zond verstand geeft hij do «na de geboorte van de twee; tweeling de aanwezigheid va een derde vrucht uit te sluiten Hij is geduldig in het wachtei in tegenstelling met zijn tijdg noten, naar de uitstoting van volledige nageboorte en ook hij realist waar hij spreekt d een herhaald miskraam enk kan voorkomen worden do; zich te onthouden van koff en... cohabitatie. Toch vin men bij Jacobs overblijfsele van de klassieke lering waar vasthoudt aan het conce «droge arbeid» en aan de g dachte van Hippokrates als z; het kind zich zelf. bij de g boorte een weg banen. Jacobs schrijft daarenboven een zeer beeldende taal wat lektuur zo aantrekkelijk maal «De postpartale cervix is hem een «slappe afgesneck darm» en in geval van invers uteri vindt hij dat «de gehe Lijfmoeder gelijk eene omg keerde Slaepmutze buiten Schaemenheid hangt». Voor informatie of bestellin bvb zonder vroegtijdig diagnos- Karei Baert, Vrijheidstraat 6 tiseren van de zwangerschap Aalst, en bewaken van de ongebore- Prijs 1200 fr. GEEFT MEER KOMFORT jfil AAN UW VOETEN Y j Schoenen in verschillende l^ 1 breedten f *-rJ Voetverzorging f Steunzolen I I Orthopedisch maatwerk vy Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 /6/32/25Ö01 116(40/25002 Telefoon 053-21.59.23

De Voorpost | 1978 | | pagina 6