Begroting stedelijk bedrijf voor water bedeling: nog altijd veel miljoenen winst prikpxafgH/ f WAT GEBEURT ER MET LEGE SCHOOLGEBOUWEN? BOUWOVERTREDING TE NIEUWERKERKEN KAN TOT BEZWAREN VAN DE STADSFINANCIES LEIDEN Begroting slachthuisbedrijf: koncessie afgeremd? De Voorpost- 3-11-1978 -7 In de jongste gemeenteraad Interpelleerde CVP oppositielid E. Bogaert over een bouwovertreding die in de deelgemeente Nieuwerkerken zou vastgesteld zijn. Op 15 september 1977 werd immers een verkavelingsvergunning afgeleverd. Binnen het gebied van deze verkaveling werd op 22.6.1978 een bouwvergunning afgeleverd, met de plicht voor de bouwheer de voorwaarden en bepalingen van de goedgekeurde verkaveling stipt na te volgen. Aldus werd de bouwlijn op 5 m achter de rooilijn aangeduid. Er werd echter gebouwd op de rooilijn zelf en dus niet op 5 m erachter. Normaliter moet een deel van na het gebouw (dat reeds een heel stuk gevorderd is) dan ook afgebroken worden. Bogaert Het gaat niet goed met het gemeentelijk onderwijs te Aalst. Reeds in een vorige gemeenteraad werd besloten de gemeen tescholen van Hofstade en Gijzegem te fusioneren. Op de jongste raadszitting van woensdag 25 oktober ging men dan over tot de afschaffing van de autonome lagere gemeente school, gelegen in de Dorpstraat te Nieuwerkerken. Eddy Monsieur preciseerde nog dat ook voor andere leeg staande schoolgebouwen, die dikwijls verder van het stads centrum gelegen zijn dan deze in de Schoolstraat te Nieuwer kerken, een globale bestem mingsvisie zal moeten geno men worden. Hij verduidelijkte verder dat de relatie tussen het stadsbestuur en de jeugdgroe- ÏV( ulp vroeg zich dan ook af of de rooilijn slecht opgegeven werd door het stadsbestuur. Hij sprak van een duidelijke beleidsfout, waarvoor het C.B.S. aan de gemeenteraad een verantwoor ding dient te geven en hij vroeg zich af of de afbraak opnieuw aan de stad een schadevergoe ding van honderden duizenden franken zal kosten. Inmiddels werd immers ook een aanpalen de eigenaar (die wel bouwde volgens de voorwaarden) door het beperken van zijn zicht in zijn belangen geschaad. De interpellatie werd besloten met een vraag naar het nut van een struktuurplan en het opstel len van BPA's (die bovendien veel geld kosten), als achteraf geen toezicht gehouden wordt, bchepen voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening De Neve antwoordde dat de inter pellatie wel wat voortvarend was, gezien het bouwmisdrijf nog in onderzoek is en men op de eventuele uitspraak van het gerecht niet moet vooruitlopen. Hij zei dat Bogaert in feite een personeelslid aanviel en dat dergelijke materies behoren tot de geheime zitting. Indien een personeelslid een vergissing zou begaan hebben is het de plicht van het bestuur deze bediende te beschermen en de verantwoor delijkheid van de fout op zich te nemen. Bogaert ontkende hierop dat hij iemand van het personeel zou beschuldigd hebben. Hij her haalde dat de bouwovertreding op een beleidsfout berust. De Burgemeester sloot de dis- kussie door te zeggen dat de ganse interpellatie in feite in de voorwaardelijke wijze gesteld was: «Het gaat om een eventuele fout op een eventuele toelating». Ook hij herhaalde dat de verantwoordelijkheid nog niet vaststond. VEHE ng< ga; Uit de toelichting van de Sche- ePfj pen voor Kuituur en Onderwijs Herman Roels bleek dat tot de sluiting werd overgegaan bij 3P"j gebrek aan leerlingen. Voor het huidige schooljaar waren er na 10 dagen slechts 2 leerlingen komen opdagen en na 15 da gen was dit aantal gedaald tot 1 eerling. Anderzijds waren er nog 2 leraren tewerkgesteld. Op vraag van oppositieleden De Winter en Bogaert bleek dat de schepen nog geen globale visie heeft over de toekomstige bestemming van de leeg staande gebouwen. Het is de bedoeling ze te gebruiken voor socio-kulturele aktiviteiten, sport- en jeugdzorg. Op dit ogenblik wordt trouwens reeds één lokaal gebruikt door de chiro-groepen Tijl en Nele uit Nieuwerkerken, die samen 146 leden tellen, terwijl een ander lokaal reeds ingericht werd als filiaal van de Stedelijke Biblio theek. Als de gemeenteraad akkoord is met de voorgestelde bestemming, zal het mogelijk worden om de lokalen in de toekomst ter beschikking stellen van deze verenigingen die schriftelijk om het gebruik 'P^Vagen. Schepen Roels merkte in dit verband op dat de over heid moeilijk de verantwoorde lijken kan dwingen om de loka len te gebruiken Zijn kollega, verantwoordelijk voor de Jeugd en de Sport. peringen, zoals Tijl en Nele op dit ogenblik zeer goed is. CVP-er De Turck maakte van de gelegenheid gebruik om Schepen Roels nogmaals te vragen dat de Kommissie voor Onderwijs eindelijk eens een fundamenteel debat zou hou den nopens de plaats en de zin van het gemeentelijk onder wijs. Er worden altijd maar verder scholen afgeschaft en er ko men altijd maar minder leerlin gen naar het gemeentelijk on derwijs zonder dat de gemeen teraad de mogelijkheid krijgt om naar de oorzaken van de teruggang te zoeken Na de verschillende tussen komsten vond burgemeester D'haeseleer het nog nodig de oppositie te berispen omdat zij volgens hem het dossier niet voldoende had ingekeken. De toekomstige bestemming van de schoolgebouwen te Nieu werkerken stond volgens hem duidelijk in het dossier vermeld. Hierop replikeerde raadslid Uyttersprot dat er door de CVP toch fundamenteler vragen ge steld had dan de vage toe komstbestemming, die het stadsbestuur geformuleerd had Wat dan weer bij de bur gemeester de reaktie uitlokte dat de CVP maar zelf moest oordelen of zij voldoening ge kregen had op haar vragen! Tot slot van dit debat verduide lijkte BSP raadslid Graciennen Van Nieuwenborgh dat het be handelde punt van de agenda enkel de bedoeling had op de beslissing van een vroegere gemeenteraad (met name deze van Nieuwerkerken) terug te komen door gewoon een an dere bestemming te geven aan bepaalde gemeentelijke loka len die niet langer meer als klaslokalen zullen gebruikt worden. VEHE Over de begroting van het Slachthuis was de schepen van Financiën tamelijk vlug uitgepraat. Uitvoeriger was hij over de bespreking van de achtergronden van het groeiend verlies in deze stedelijke regie. Het slachthuis zou volgend jaar in kon cessie gegeven worden. Maar nog tijdens zijn uiteenzetting kreeg schepen Van Den Eede onverwacht een brief onder de neus. Een brief opgemaakt door de zelfstandigen die bij het slach thuis betrokken zijn. Zij vroe gen één maand uitstel om over te gaan tot het in-koncessie- geven, omdat men (plots) nogmaals wou praten met GB (een zeer belangrijk kliënt) en men nu even plots wou nagaan in hoeverre de belanghebben den van het slachthuis zich n'et konden verenigen om zelf tot een oplossing te komen. rouwe hor tuna heeft zaterdagavond de blik van de Brusselbaan afge vend. In een tijdspanne van een half uur kwamen rond 2d uur drie v op verschillende plaatsen in botsing. Bovenste foto loont een r"Kcn op het voetpad van de Brusselbaan ter hoogte van de Immerzeeld- eej. In hei midden beukte een wagen tegen de poort van de gewezen 'ronwerij Zeeberg aan de Zeebergbrug. Voor de onderste wagen stond blijkbaar ook een onoverkomelijke hindernis in de weg ter hoogte van [•Ir kleuterschool De Weide. JM Dat zoiets plots op een aan gang zijnde gemeenteraad wordt binnengebracht, komt ons op zijn minst eigenaardig voor. ledereen mag natuurlijk voor zijn rechten opkomen, maar de feiten duren nu al zo lang. Nu plots gaat het licht branden. Bijna te laat zelfs, want de concessie was om zo te zeggen aangenomen. Daar zit duidelijk een manipulatie achter. Dit is afgesproken spel. Het is zelfs niet moeilijk om de coördinaten te bepalen, en te zien uit welke richting deze nieuwe wending komt. Feit is dat ook deze groep de zaken op een andere commer ciële basis wil aanpakken. Feit is ook dat de gevraagde verda ging werd aangenomen door de gemeenteraad. Men wil nu alles proberen om de zaken recht te trekken. Schepen Van Den Eede zei evenwel zich te verheugen over deze vraag: Vroeger had hij ook reeds voorgesteld dat de belanghebbenden zich zou den verenigigen om tot een op lossing te komen. Maar hij drong erop aan dat er voorstel len moesten gedaan worden. Het financieel belang van de stad en dat van het personeel mocht alleszins niet worden geschaad. De schepen herin nerde eraan dat de stad ter zake ook te luisteren heeft naar de maatregelen die van het mi nisterie van Binnenlandse za ken uitgaan. De nog beschik bare tijd dringt aan op uiterste spoed. Maar eerst de cijfers van de begroting (opgesteld op basis van de cijfers van de rekening 1977) en van de reeds gekende uitslagen van de eerste drie kwartalen van 1978. «De be groting», zo zei de schepen, «moest worden opgesteld, hoewel gans andere resultaten worden verwacht voor 1979». Wat de begroting betreft, was de schepen dan ook zeer kort. De basis was het aantal slach tingen van de eerste negen maanden van 1978 «De weke lijkse statistieken wezen in het eerste semester niet op een verhoging, maar sinds augus tus is een verbetering waar te nemen voor wat betreft het aan tal varkens dat ter slachting werd aangeboden Het aantal runderen bleef status-quo, zo dat deze cijfers slechts een lichte verbetering laten voor spellen voor 1979», aldus de schepen. De rechten zijn berekend op een slachtcijfer van 64.000 stuks. De verhuringen bleven dezelfde als vorig jaar, maar met indexaanpassing. De uit gaven worden beïnvloed door enkele grote oosten als perso neelslasten 25%, aflossing en intresten van leningen 21,7% afschrijvingen 10,7% en exploi tatiekosten 30%. In totaal 29.090.000 fr. of een verlies van 8.367.000 fr., niet tegenstaande het buiten- kaderpersoneel werd ver plaatst (op verzoek van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken). Maatregelen werden ook genomen om de integrale toe passing te verzekeren van de tarieven. De onderrichtingen van dit zelfde ministerie gebeurden evenwel dat op het normale geherwaardeerde bedrag van de vaste aktiva. Vooraf vast gestelde afschrijvingspercen tages moeten toegepast wor den en van het aldus bekomen bedrag moet de aflossing van de leningen afgetrokken wor den. Dit boekhoudkundig truukje vermindert het bedrijfs verlies met 2.618.000 fr. Bij niet-toepassing van deze on derrichting zou het totaalverlies niet 8, maar 11 miljoen bedra gen. «Deze begroting», zo zei de schepen ook, «is het laatste dokument dat ik bij het dossier van het slachthuis. Het bewijst klaar en duidelijk dat het Stede lijk Slachthuisbedrijf zelfstan dig financieel niet leefbaar is. Ook deze begroting werd goedgekeurd, niettegen staande de rode cijfers. Verder had de schepen het iet wat uitvoeriger over het onder zoek dat een terzake speciale kommissie had ingesteld om trent het lot van het slachthuis, dat nu in totaal al 40 miljoen verlies heeft geleden. Belanghebbenden werden on dervraagd en misbruiken (en wantoestanden) werden op ta fel gelegd. Het besluit van de Kommissie om te sluiten werd evenwel door een kleine min derheid niet aangenomen. Het Kollege van Burgemeester en Schepenen ging in op de voorstellen van deze minder heid (om het verlies tot een mi nimum te herleiden). Uit een nieuw onderzoek bleek dat de concessievorm de nodige waarborgen kon geven, niet al leen om de miljoeneverliezen tot een strikt minimum te her leiden, maar ook om de be- roepsbelangen van de geves tigde zelfstandigen te vrijwa ren, evenals de belangen van de grossiers-handelaars «We kunnen ons niet langer veroorloven», aldus schepen Van Den Eede, «de gemeen schap allerhande belastingen op te leggen en zelf onbewo gen toe te zien hoe stadsgel- den verspild worden bij de ex- Op de volgende Gemeenteraad zal het voorstel worden gedaan om een tank aan te kopen, een Leopard II. Deze is uitermate geschikt om opdrachten uit te voeren die wat zwaarder zijn dan het doven van lichtreklame. Ie mand uit de stadstop volgt momenteel een kursus om er leren mee te rijden. Zoals hier gebruikelijk, een kur sus per briefwisseling. Op de eerste inspraakvergadering droegen stadsfunktio- nnarissen dassen (overwegend blauw) die door een nijvere nijveraar waren aangeboden. Dat noemt men nu eens echt «iemand de das omdoen». Op het VU-bal de «nacht van de VU» werd PMélange De Bisschop» massaal geserveerd. Er was bijzonder veel vraag naar deze veelkleurige spirituele drank. Vader Abraham brouwde ook al iets dergelijks:... je wordt niet dronken, maar je hebt plezier...» Weeral inspraakvergaderingen. Wanneer uitspraak over al die inspraak...? Er komt een bookmakers-kantoor dat gespecialiseerd is in schepenaffaires. Men kan nu al gokken op de volgende «sede vacante». Het is volop herfst, en de bladeren vallen hier als schepenen. Ze kuisen de markt op, zei iemand van de Grote Markt, en je zal er op terrasjes rustig kunnen zitten rondkijken. Als ze nu ook nog het Belfort willen opkuisen, weten we meteen' waarnaar we moeten kijken. De Grote Markt werd gedurende vele eeuwen waar schijnlijk nog nooit zo diep uitgegraven als nu, tijdens de aan gang zijnde werken. Er werden evenwel slechts een paar kultuurhistorische vondsten gedaan. Die dan ook van uitzonderlijk belang zijn voor de stad. Opge graven werden de resten van een karnavalwagen uit de 8® eeuw met zoiets als een primitieve grijpkraan erop. Aalst is dus al zeer vroeg beschaafd geworden. Verder vond men een masker en een feestneus, beide uit de 10® eeuw. Allemaal zaken dus uit de kinderjaren van onze nederzetting aan de Dender, een woord dat in zijn Kelti sche oorsprong (Tanara») «woelig water» betekende. En woelig is het Aalsters Denderwater nog steeds. Aalst kan zijn oorsprong niet loochenen. Men zoekt nog een museum om het gevondene te bergen. Bij die opgravingen stuitte men ook op het graf van de heilige Amandus, die hier het eerste bekeringswerk kwam verrichten, en van de heilige Ursmarus die de eerste neder zetting vestigde. Zij waren intakt bewaard gebleven, maar ze hadden zich wel in hun graf gekeerd. Eveneens vond men de laatste rustplaats van Jan De Lichte. Maar die was" ontsnapt. M.D.B. had al eens een gele kaart gekregen, ledereen dacht dat het nu een rode zou zijn. Die enorme put op de Markt: iemand vroeg of men de stadskas had opengemaakt. Slachthuis: daar verkocht men het vel vóór de beer geschoten was. De schepen van feestelijkheden vormt op velerlei gebied de uitzondering die de regel bevestigt. Zo ziet hij bij officiële plechtigheden af van het dragen van de schepensjerp. Hij koos de regenboogtrui. De nationale verkiezingen zullen dan toch op 17 de cember doorgaan. Op 28 februari is het immers karna val in Aalst. En in Aalst staan de hoofden dan wel op kermis, maar niet op bollekeskermis. ploitatie van onze eigen bedrij ven». «Het is spijtig», vervolgde de schepen, «te moeten vast stellen over hoe weinig midde len wij beschikken om som mige wantoestanden recht te trekken. Openbare besturen zijn nu eenmaal gebonden aan zovele administratieve verplichtingen dat wij soms machteloos moe ten toezien op onverantwoorde toestanden». De schepen herinnerde er ook aan dat de minister van Binnen landse Zaken weigerde de ex ploitatierekeningen van 1976- 77 goed te keuren op basis van de vaststellingen die gedaan werden door de officiële in- spektiediensten. De minister verwacht dat de staatstoelagen niet worden misbruikt. De schepen riep op tot een ver antwoorde beslissing omtrent de enige nog mogelijke uitba- tingsvorm. Zoniet zouden de resultaten volgend jaar tot een definitieve sluiting nopen. Raadslid De Turck protes teerde tegen de uitspraak van schepen Van Den Eede, als zou een openbaar bestuur een slecht beheerder zijn, terwijl raadslid Caudron opkwam voor de stelling dat het slachthuis niet gesloten mocht worden. Evenals raadslid De Turck pleitte hij ook voor een sterk be leid. Schepen Van Den Eede gaf ook lezing van de begroting van het Stedelijk bedrijf voor Waterbedeling, een dienst die bij zonder goede cijfers haalt. Het verwachte netto-resultaat is immers niet minder dan 11 miljoen, dit voor een waterverkoop van 4.619.000 m3, of een netto-winst van iets meer dan 4 f r. per m3. De wateraankoop wordt ge raamd op 5.056.000 m3. De verkoop op 4.619 000 Een eerste vaststelling is: een gemiddeld verlies van 9,13% regie en eksplanatie van de deelgemeenten samen. Voor de regie is dit verlies aan water slechts 6,27% en voor de deel gemeenten bijna 15%. Deze cijfers zijn gebaseerd op de werkelijke cijfers van 1978. Wel werden nog tussenbalan sen gemaakt die moesten toe laten de cijfers van de begro ting op effektieve basis te bere kenen. Een greep uit die werkelijke cij fers en de vooruitzichten: De bevoorrading die niet langs de watertoren loopt wordt voor 1979 op 1.382.000 m3 ge raamd. De totaal verwachte verkoop in de stedelijke regie bedraagt 3 444 .000 m3, wat goed is voor 31 miljoen fr De deelgemeen ten kopen 1.175.000 m3, wat 29.376.000 fr moet opbren gen. Hierbijgevoegd de inkomsten van vaste rechten, verhuring van meters, nieuwe aansluitin gen enzoverder krijgen we de volgende cijfers: Ontvangsten: 107 486.000 fr. voor de regie en 42.759.000 fr. voor de deelgemeenten. Uit gaven: 93.607.000 fr. voor de regie en 45.659.000 fr. voor de deelgemeenten. Voor de deel gemeenten zit er dus een ver lies op van 2.900.000 fr.wat de netto-winst (voor de regie 13.880.000 fr.) terugbrengt op 10.980.000 fr. Bij de uitgaven spelen 2 cijfers een rol: de personeelsuitgaven en de wateraankoop In ver houding tot de totale uitgaven van de regie belopen de perso neelsuitgaven slechts 11,3% en de waleraankoop 56,5%. De cijfers wijzen op een schitte rend bedrijfsresultaat. In de deelgemeenten is de verhouding van de wateraan koop 50% van de uitgaven wat ook in de normale lijn ligt. Maar een besluit is wel dat in de deelgemeenten de bedrijfson- kostèn veel hoger liggen dan in de regie. Op te merken is dat ook hier de afschrijvingen volgens een nieuwe manier (opgelegd door het ministerie van Binnen landse Zaken) moeten gebeu ren: de vaste aktiva moeten geherwaardeerd worden vol gens vooraf bepaalde percen tages. Bovendien moet van het bedrag van dit geherwaardeerd kapitaal nog eens het bedrag van de aflossing van de lenin gen worden afgetrokken om het uiteindelijk resultaat te kun nen berekenen. «Een eigenaardige boekhoud kundige bewerking», zo zei de schepen, «die ons echter wordt opgedrongen door de hogere Overheid, maar die aldus de vergelijking met de cijfers van de vorige rekeningen vervalst» Voor de regie wordt aldus een bedrag van 342.000 fr. afge trokken van de afschrijvingen en voor de deelgemeenten een bedrag van 1.788.000 fr. Als resultaat geeft deze be groting dus een netto winst van bijna elf miljoen. Voor wat de buitengewone dienst betreft, worden hier di verse uitgaven voorzien i.v.m. de ter studie zijnde projekten voor de bouw van sociale wo ningen. De regie zal daar de watertoevoer moeten verzeke ren met de daarbij gepaard gaande aankoop van materia len. watermeters, onderaan nemingen, enzoverder Die zul len met eigen middelen gefi nancierd worden, plus de staatstoelagen (volgens de wet Brunfaut). «Met belangstelling», zo zei de schepen, «zien wij de uitslaq van de rekening 1978 tege moet. Na 2 jaar eksploitatie i.v.m. het TMVW zullen wij dan de eerste besluiten kunnen trekken i.v.m. de toekomstige politiek die wij zullen moeten voeren op gebied van waterbe deling. Volgens de schepen is het beslist nodig dat belangrijke reserves worden bewaard om toe te laten dat de watervoor ziening op voorbeeldige wijze en aan de meest gunstige voorwaarden wordt verzekerd. Schepen Van Den Eede be sloot zijn uiteenzetting met deze woorden: «Een verant woorde. kommerciële ver koopprijs en optimale service is ons streefdoel voor de vol gende begroting van 1980. Onderhandelingen met de co- eksploitanten liggen in het verschiet. We weten dat ze niet gemakkelijk zullen zijn. Reden te meer om over vol doende waarborgen en reser ves te beschikken om op die manier als gelijkwaardige part ners te worden behandeld Deze begroting werd uiteraard goedgekeurd op de gemeente raad. Raadslid Vanderbeke (VU) onthield zich evenwel omdat de degressieve me thode nog steeds in voege is (hoe meer afname, hoe voorde liger voorwaarden). Raadslid Bogaert vroeg met aandrang het gunsttarief ook te willen toepassen op het OCMW.

De Voorpost | 1978 | | pagina 7