DE VLAAMSE TOERISTENBOND UW LEIDRAAD OP REIS DE VOORPOST ONZE WINTERBROSJURE 78/79 IS UIT! DAENSISTEN HERDENKEN HUN VOORMANNEN «D'ARLOSJE» STOND TE HERDERSEM STIL Elke week alles over uw streek uw wijk uw ploeg, U even «Marco Polo» en laat U leiden door onze zonnebe stemmingen en/of sneeuwzekere alpenweiden, waar wintersport koning is. Onze prachtige en veelzijdige winterbrosjure gratis verkrijgbaar! VTB, Kerkstraat 12, 9300 Aalst. Tel. 053-70.17.27 en 053-70.20.66 Inlichtingen en dokumentatie ook bij onze plaatselijke vertegenwoordigers! Lidmaatschap vereist! De Voorpost - 3-11-1978 - 9 VOOROORLOGSE TRADITIE HERVAT Het is nu eenmaal het gebruik, in onze westers-Kristelijke wereld, dat om en nabij het R.K.-hoogfeest van Allerheiligen - Allerzielen op een demonstratieve manier de overledenen, diegenen welke ons zijn voorgegaan, worden herdacht. Terwijl, door de band, in de doordeweeksheid van het gewone jaarverioop nauwelijks stil wordt gestaan bij de niet meer aanwezigen en men zich nog minder afvraagt wat er van hun geestelijk erfgoed is terecht gekomen, maakt men die dagen hierop kollektief een uitzondering. Of dit alles dan al dan niet met diende bijna een hall uur lang door enge individuele inhoud en bete kenis kan hebben zal ongetwijfeld op zijn beurt afhangen van eenie ders eigen instelling dienaangaan de. Dat het Daensistische erfgoed o.m. steeds velen heeft aangesproken en dat de bezielende nagedachte nis van de talloze onbaatzuchtige Daensistische voormannen bij even zó velen blijvend nawerkt, is zonder meer ook nu nog vast te stellen. Al zal zeer-zeker aan een niet ge ring aantal van dezen de diepere oorzaken en betekenis van de Demokratische revolte- ontgaan, al zal voor velen het begrip of de naam «Daensist» alleen maar sy noniem zijn voor een vrijblijvende omschrijving van een achterhaald politiek fenomeen, toch blijkt uit de onverwoestbare doorleving van het Daensistisch gedachtengoed dat het Daensistische bloed ook nu nog kruipt waar het niet kan gaan. In vele geledingen, in zeer ver scheiden vormen en op onder scheiden niveaus is het Daensisme nog steeds aanwezig in de harten en in de geesten. In de zin is de heraanknoping met de vooroorlogse traditie het levend bewijs dat het Daensisme niet dood is niet tevergeefs is geweest, niet tot niets heeft gediend en ten on- de muziekmaatschappij en de mee opstappende sympatisanten, op de plaats rust beoefend op de binnen koer van het stadhuis om aan de zelfde politieke tafelspringer toe te laten zich overal in de kijker te plaatsen. Eens zo ver kon dan de optocht, naar de stedelijke begraafplaats van op de Grote Markt worden voortgezet De laatste honderd meters naar het kerkhof speelden de muzikanten treurmuziek die dan verder werd uitgevoerd vóór de in gangspoort van de begraafplaats. Intussen gingen de Daensistische sympatisanten naar de laatste rustplaats van de familie Daens. Algemeen Daensfonds- voorzitter, en kleinzoon van Pieter Daens, Luc Delaforterie sprak dan de omstaanders toe en riep in tref fende zinnen de betekenis en de zin van de offers der overleden Daensisten op. «Het Daensisme is niet meer weg te denken uit Vlaan deren» aldus Delaforterie Er volgde nadien een bloemenhulde waarna de terugtocht werd aange vat in minder treurige stemming, gesterkt door de heropgeroepen waarde en betekenis van diegenen welke werden herdacht. Velen der aanwezigen staken hun ongenoe gen niet onder stoelen noch ban ken over de aanwezigheid van een bepaalde schepen die in zijn per soonlijk handelen de volgehouden standvastige en onveranderlijke Daensistische strijd en gedachte tot een karikatuur maakt. Op de koop toe werd het door de aanwe zige leden van de Aalsterse Daens- fondsafdeling niet op prijs gesteld dat zonder voorafgaande afspraak en in strijd met de pluralistische in stelling van het Daensfonds, op een ongepaste wijze misbruik werd gemaakt van de plechtigheid door de plaatselijke afdelingsvoorzitter die inmiddels een politiek mandaat heeft aanvaard. Op de terugweg naar het lokaal van «Tot Heil des Volks» aan de Vlaan- derenstraat werd dan nog even stilgestaan op het door bomen ge flankeerde middenpas van het Kei zerlijk plein om aan de woning van Mevr. Gravez-Haegens een huide serenade te brengen als dank voor haar vooroorlogse inzet in de poli tieke voortzetting toen van de Daensistische beweging. Meteen werd hierdoor op een duidelijke wijze de band gelegd tussen de tijd van toen en het heden. De muzi kale hulde kon amper beter worden vertolkt dan door het bekende «Alte Kameraden». Met een daverende Vlaamse Leeuw werd dan afge rond en afscheid genomen van de feestelijk in de bloemetjes gezette, zichtbaar zeer ontroerende, me vrouw Gravez. E.V. rechte werd verguisd. Het is tevens het bewijs dat het ge wone volk, van uit zijn nog steeds, materieel en geestelijk onderge schikte positie, ergens van uit het hart, de Daensistische verzuchtin gen tot de zijne maakt en de Demo kratische strijd tegen onrecht en geestelijke verdrukking ook nu nog als niet uitgestreden ziet. In deze zogeheten post-industriële maatschappij, waarin opnieuw heel wat ingrijpende veranderingen te deii 9ebeuren staan die. net als bij de industrialisering van een kleine ,cnl eeuw terug, de samenleving op nieuw dreigt door mekaar te schudden en de enkeling fijn te rfia- len, dienen wij ons meer dan ooit te bezinnen bij de doelstellingen van de Daensistische voormannen. Geen bedelaars, maar ook geen slaven aan gouden ketens. Welva rend. maar niet ten koste van onze vrijheid noch als individu noch als Wekenlang leefde Herdersem in het teken van de komende door het Davidsfonds ingerichte Kwis «Ken uw Dorp». Waar eerst een viertal lokale verenigingen hun medewerking zou den verlenen werd dit aantal spoedig verdubbeld zodat kan worden gezegd dat praktisch heel belangstellend Herdersem bij de gebeurtenis die uitgroeide tot een waar evenement betrokken was. gemeenschap. Als dit, zij het 50k zij het een keer per jaar, opnieuw de betekenis en de inhoud kan worden van deze demonstra tieve herdenking dan willen wij gaarne alle klein-menselijke facet ten, welke om en nabij dat soort manifestaties haast onvermijdelijk aan bod komen, gaarne op de koop toe bijnemen. MUZIEKVERENIGING «TOT HEIL DES VOLKS» VOOR T EERST TE AALST j Ter 9elegenheid van de jaarlijkse herdenking van de Daensistische voormannen zorgde voor het eerst nu sedert de oorlog opnieuw een eigen «Daensistisch Muziek» voor de feestelijke noot Het wonder voltrekt zich, om zo te zeggen, ononderbroken. Wie had ooit durven denken dat het smeulend Daensistisch vuur na zovele jaren weer opnieuw zou opflakkeren 'een zit vol bruisend entoe- siasme en de soms nog storende de organisatorische schoonheidsfout- jer fes worden voorlopig nog, in deze kop inloopperiode met de mantel van het welwillend begrip toegedekt Ook aan de inhoudelijke uitschui vers zullen wij voorlopig nog niet tillen. Hierbij kan men zich o.m de vraag stellen of het gaat blijven duren dat een onberekenbare enkeling er in gaat blijven slagen om de inzet en de onbaatzuchtige inbreng van een ganse schare getrouwen aan zijn eigen zucht naar misplaatste glorie- en eerszucht op te offeren, erger nog belachelijk te maken. Zo Boeken werden uitgesnuffeld en de «Geschiedenis van Her dersem» van Jozef Vermoesen die samen met Fons Dierickx instond voor het opmaken van vijftig vragen, vaak nog onder verdeeld, maakte een goede beurt. Vooraanstaanden van wie men dacht dat ze er iets kon den van weten werden bezocht of opgebeld. Momenten, graf stenen, gedenkplaten werden gekopieerd en de teksten zorg vuldig gememoriseerd. Een fervente had zelfs een studie gemaakt van niet minder dan 90 plaatselijke bij- of toenmen die, voor hem helaas, tot niets leidde. Herdersem leefde in een blokperiode en had duchtig last van examenkoorts zodat alle ander nieuws, sportnieuws of televisie, voor een wijl altans naar de achtergrond verhuisde. Dan ook niet te verwonderen dat de stemmige Parochiezaal reeds vóór de aanvang gevuld was met deelnemers, suppor ters en simpatisanten. Door een gehendig systeem had men er inderdaad voor ge zorgd dat een groot aantal Her- dersemnaren bij de kwis aktief betrokken zouden worden. Er was vooreerst de staf met bo vengenoemde vragenstellers en de jury bestaande uit voorzitter-koördinator sekreta- ris Karei Van Mulders, voorzit ter van de Kultuurraad Jozef Verbestel, nu van het Davids fonds. ere-burgemeester An- toine Muylaert, René Saeys en Frans Dierickx. Technische helpers waren voor het ophalen van de briefjes, niet altijd een sinekuur, Jef Vermoesen, Frans Ponet en Firmin De Smedt, Voor het geluid stond Eddy De Ridder in en voor de tijdopname waard Herman De Brucker. Deelnemers aan de Kwis waren de K.S.A., de CHI- RO, de K.G.B. (gepensioneer den); de Landelijke Gilde, de K.VL.V., de KWB en de B.G.J.G. Presentator vlot pratend cau seur, nooit om een kwinkslag verlegen en vedette van de avond was Kwismaster Louis De Lentdecker. befaamd jour nalist en qua spelen, ook via de TV, van alle markten thuis. Daar elke ploeg per onderwerp (er waren er vijf) drie spelers mocht inzetten, liefst steeds andere, kwam men ook tot ruim een honderdtal aktieve me despelers. In de zaal was het element jeugd flink vertegenwoordigd en dat kon men bij gelegenheid dan ook goed horen. Een aan tal verenigingen had er aan ge houden ook vestimentair voor enig spektakel te zorgen hetzij via jeugduniformen, petjes of oude kepi's van vroeger. Geschiedenis Een tiental vragen over de plaatselijke geschiedenis brachten -het spel reeds op de wagen. «Moeilijk», werd ge zegd, «te moeilijk» maar toch had de studie vrucht afgewor pen en waren er quasi steeds korrekte antwoorden. Het werd inderdaad een interessante, gemoedelijke praktische les in plaatselijke geschiedenis. De Bond voor Grote en Jonge Gezinnen toonde zich in deze eerste manche sterkst gevolgd door de Landelijke Gilde, de KWB, de Harmonie, de KVLV, de Chiro. de KSA en de Ge pensioneerden. Boutade van Louis de Lentdecker: «Toen de gebeurtenissen plaatshadden was de jeugd blijkbaar nog te jong en waren de gepensio neerden reeds over hun hoog tepunt heen!». FOLKLORE Een tweede reeks vragen van tien zou weer honderd punten kunnen opleveren. In deze manche toonde de Landelijke Gilde zich als de sterkste en nam de leiding, leiding die ze steeds zou weten te behouden. De volgende plaatsen werden ingenomen door KVLV, BGJG, KBG met Harmonie KWB, Chiro en KSA. Praktische proeven Ook twee, minder spektaku- laire praktische proeven wer den ingeschakeld. Eén in elke speelhelft. De eer ste bestond eruit een puzzel te maken iets waaraan het pu bliek niet zoveel had maar in de tweede moest het schild van Herdersem worden getekend en gekleurd en hier kwam men zowel qua vorm als kleur tot wel verrassende resultaten waarbij de kwismaster zelf een karika tuur van zichzelf in de handen kreeg gestopt Dit was dan even een ludiek intermezzo van de Chiro meisjes, reeds de hele avond speels door Louis de Lentdecker op de korrel ge nomen. Bij de eerste praktische proef werden eerst geklas seerd ex-auquo LG, BGJG, KWB en KVLV en tweede Har monie, KSA en Chiro. De ge pensioneerden oogsten hier bij zuiver niets. Gebouwen en Monumenten Een druk noterende jury en veel belangstelling. (JM) Zondag brachten de vrienden van Priester Daens een groet aan hun voorman. Samen met het muziekkorps - Tot Heil des Volks - begaf men zich stoetsgewijze van het stadhuis naar het stedelijk kerkhof. (EDV) Hier konden weer een hele boel Herdersemnaren hun kennis tentoonspreiden en vele an dere van alles vernemen De BGJG gaf een korrekt ant woord met de volledige tekst op de gedenkplaat van Alfons; De Cock. Wanneer het orgel geklasseerd werd scheen ie dereen te weten uitgezonderd de... muzikanten. Bijna ieder een kende de vroegere naam van Kapel ten Beeldeken (Ter Linden) alsook dat Wwe Van Assche de laatste «huurder» was van het Monniken hof Het gemeentehuis was tot 1927 het schoolhuis en Benjamin Haems bouwde in 1920 de later door de gemeente overgeno men Kouterschool voor zijn drie dochters-onderwijzeressen Ook de acht heiligen in de brandramen van de kerk langs de zijwand werden door velen genoemd maar iemand scheen Louis De Lentdecker was kwismaster van acht ploegen die het tegen elkaar opnamen. (JM) erover verbogen dat die van «vanachter» niet meetelde. Bij de pauze was dan de stand. 1. LG 317 punten 2. K V L V. 303 punten 3. BGJG 295 punten 4. K.W.B 283 punten 5. Harmonie 253 punten 6. Chiro 195 punten 7. K.B.G. 191 punten 8. K.S.A. 190 punten Verenigingsleven Zodra de dames, met in extre mis Lieve Stockman, hun plaats terug hadden ingeno men kon men starten met het tweede deel want het werd al rijkelijk laat. Niet te vermijden met dergelijk aantal deelne mers en een entoesiaste zaal. Hier vernamen velen dat de benaming van de suksesrijke plaatselijke harmonie «Con cordia et Dociiitas» haar werd gegeven door baron de Tour et Taxis. Wanneer de jeugd niet wist wie juist de leden van de kerkfabriek waren tekende ze, tot aller jolijt, gewoon bloeme- kes «voor Louis». De oude ver eniging die vóór 15 jaar haar eeuwfeest vierde was de St.- Antoniusgilde en de voorzitter van de oudstrijders niemand minder dan «mijn vader» Albert Stockman. «Niet korrekt», zei Louis, «want ge kunt van vele zaken zeker zijn maar alleszins niet van uw vader»Dat de her berg «De Gouden Leeuw» vroeger diende én als gemeen tehuis en als muzieklokaal wis ten velen maar dat Patro verle den seizoen op de 788* plaats eindigde was het werk van een spuiter. I n de reeks van het verenigings leven ging de eerste plaats naar de LG gevolgd in orde door KVLV. BGJG. KWB. Harm., Chiro, KGB en KSA. Figuren F iguren bij uitstek zijn Alfons en Jozef De Cock. Van de eerste weten we dat hij studeerde te Lier en zijn zoon Gommaar heette. Zijn eerste werk was de «Flora van de Denderstreek». Van de tweede dachten enkele dat het een filosoof was maar in realiteit was het een filoloog Ook de jeugdboeken van Ba- siel Boel «vaast Diederiks- zoon» en «Wederik» kwamen aan bod. Werden verder ge ëvoceerd de Herdersemse ge sneuvelden, sluiswachter Pe trus Van der Fraenen. de 103- jarige, E.H. Van Walleghem, weldoener van het klooster en de door Albrecht en Isabella tot heer van Herdersem verheven Gaspar de Valdès. Hiermee was Louis dan aan 't eind van zijn vragen en werd nu even zij zelf op de rooster ge legd. «'t Hangt aan de muur en 't begint met de letter «d». Na dat de even in verlegenheid verkerende kwismaster het heeft over een opgehangen Dendermondenaar met kop- vlees op het voorhoofd wordt het verlangde antwoord voor geschoteld: «darlosje»...! Einduitslag 1 Landelijke Gilde 501 op 600 2. K.W.B. 486 3. K.V.L.V. 459 4. B.G.J.G. 420 5. Harmonie 408 (men kan niet op alle fronten schitteren) 6. K.S.A. 375 7. Chiro 372 8. K.B.G. 295. Als bekroning kregen de ver schillende ploegen en ook elk speler individueel een mooie prijs gaande van kunstwerken, keramiek, tekeningen van de 17-jange Patrick Bruylandt via boeken naar bloemen. Na een hele avond het te heb ben gehad over «hun dorp» werden ze ook bedacht met een plaket van... Aalst. L.H

De Voorpost | 1978 | | pagina 9