MET LODE CLAES OP DE PRAATDANK Remedie tegen apatie Liberale fanfare in gevarieerd programma fe Erembodegem «De Wonderdoktoor» te Baardegem ENRICO EN DE KONING De Voorpost - 10-11-1978 - 11 tc >crs mille e ov infi leefi jw v ordt ngla latui óór et cfc keuj tien 'lijft e rpis vei net, dBe 3nd enic duit ?tuig oud 'Ubli ie 01 narr inist tiet t andf C I bij krijs i dat inie de l gen s ezig Ie Li a o da Tinis le ti nt VEI- Senator Lode Claes is in vele opzichten een merkwaardig man. Intellektuele beweeglijkheid en derzelve bewogenheid gaan hand in hand bij hem. Diegenen welke het in divers opzicht oneens zijn met deze soms zeer verrassend uithalende policiticus noemen hem wel eens een man van 12 stielen en 13 ongelukken. Deze in vele opzichten on-doorsnee-Vlaamse parlementariër «malgré soit» kan inderdaad terugblikken op een bewogen verleden. in de achter hem liggende loopbaan vinden wij als enige onveranderlijke zijn veranderlijkheid terug. Veranderlijkheid dan die het resultaat is van zijn beweeglijkheid, van zijn aanpassings vermogen, van zijn inkasseringsvermogen. Merkwaardig hierbij is dan weer die ene onverander lijke die als een rode (sic) draad doorheen zijn leven loopt, met name: de trouw aan zijn volk en zijn geloof in dat volk. Reeds vanaf zijn vooroorlogse pe riode, als volgeling van Joris Van Severen, bleek zijn zelfverzekerd nationalisme in tegenstelling met het politiek flamingantisme dat, toen net als nu, nooit boven het niveau van een al te eng provincia lisme kon uitstijgen. Achtereenvolgens vinden wij Lode Claes dan terug als schepen van Brussel onder de Duitse bezetting, als «gast» van het Belgisch gevan geniswezen, als medewerker aan publikaties en vaktijdschriften, als sekretaris van de Vlaamse Ekono- mische Raad, als beheerder in fi nanciële instellingen en als senator voor de Volksunie. Ook binnen deze partij bleef Lode Claes steeds de eigengereide geest die hij steeds is geweest Meer dan eens is het gebeurd dat zijn ziens wijze afweek van het officiële par tijstandpunt. Dit was onder meer ook het geval bij het uitwerken van een Brusselse regeling «avant la lettre», het zgn. plan Claes- Moreau. Sindsdien waren de ban den met de V.U. losser dan ooit ai is hij steeds blijven verkondigen trouw te blijven aan de partij. Met het «Egmont»-gebeuren kwam dan de onvermijdelijke breuk; Lode Claes stapte niet alleen uit de Volks unie. maar op een leeftijd dat de meesten aan pensioen toe zijn, be gon hij nog aan een nieuwe faze in zijn zó rijk gevulde leven en loop- tof baan. Od 16 november 1977 hield hij dan de V.V.P. (Vlaamse Volks- .Dartii) boven de doopvont. On danks het «Egmont»-gebeuren, als direkte aanleiding tot de breuk met de V U. is de V.V.P. toch niet als anti-Egmont partij opgevat. Claes is het er in eerste instantie om te doen nieuwe ideeën los te maken en de apatie te doorbreken van de vele politieke daklozen die zich er geren aan het bedroevende heden daagse politieke schouwspel. It Rondom Claes heeft zich tot op he den voornamelijk een publiek ver zameld van intellektuelen en van onafhankelijken. Hierdoor dreigt het geheel van Lode Claes' opzet als enigszins elitair over te komen. Wellicht ligt in dit eerder zelfverze kerde dan elitaire de uiteindelijke kans besloten dat ons volk. dat Vlaanderen, uit gaat groeien boven een al te zeer en gemakshalve ge koesterde middelmatigheid. Toen Senator Claes. naar aanlei ding van een recent te Aalst inge richte anti-Egmond avond, als lid van het gesprekspaneel aanwezig zou zijn, namen wij de kans waar om hem over een en ander op de d praatstoel te krijgen. Oe vraag werd U zeker al meer gesteld maar toch stellen wij ze opnieuw: Waarom het «Vlaamse front» verzwakken door de op richting van nog een partij? Een politieke partij is in eerste in stantie een middel en geen doel op zichzelf. Het is nodig dat de men sen hun gel of in een eerlijke de- mokratie opnieuw niet gaan verlie zen door de ontaarding van de poli tieke zeden. Niet alle middelen zijn goed om partijen in stand te hou den Het nastreven van alleen maar macht op zichzelf is verwerpelijk. Om uit de verstarring te geraken is het some nodig dat nieuwe poli tieke ideeën aan bod komen. Nieuwe partijen bieden die kans. Dit houdt reeds op zichzelf de her waardering in van de louter demo- kratische politieke aktie. Kunt U van Uzelf zeggen een de- mokraat te zijn? Zeer zeker! En dit is niet in tegen stelling met het, ook door mijzelf, afwijzen van wat er van de demo- kratie was geworden in de vooroor logse periode. U mag niet vergeten dat van uit alle politieke geledingen de dekadente demokratie werd aangevochten met het resultaat dat inderdaad het kind met het badwa ter dreigde weggegooid. Velen ge loofden toen in een «nieuwe orde» zonder een precies omlijnd beeld daarvan te hebben Een ding stond echter wel vast: de demokratie had gefaald. Het nationaal-socialisme noch het «romaanse» fascisme hebben mijzelf amper kunnen boeien en zeker niet geïnspireerd. Men zou kunnen stellen dat ikzelf steeds ben uitgegaan van een sterk persoonlijk getekende demokratie. de demokratie waarin elk individu aan bod komt van uit de plaats die "h inneemt. Met enige zin voor nuancering zou men dit dan een Populistische» instelling kunnen eerder dan een demokrati- L<xle Claes, vormen van de V.V.P. bankier e (JM) i politiek buitenbeentje sche. Het populisme is per definitie niet doktrinair en houdt op elk mo ment rekening met de aspiraties van de kleine man. Het stelt de be langen van het volk ondubbelzinnig op het voorplan. Het zet zich aldus af tegen alle misbruiken en alle on rechtvaardigheden en bestrijdt on ophoudelijk alle verworven voor rechten. Klinkt daar niet een korporalisti- sche ondertoon door? Wel integendee'! De huidige zgn. demokratische gang van zaken lijkt mij veeleer deze trekken te verto nen met de diverse extra parlementaire drukkingsgroepen die veeleer het beleid beïnvloeden en bepalen dan de rechtstreekse volksvertegenwoordiging Het moet nu eenmaal netjes op gedeeld worden vandaag de dag, dus volgt hier de meest geiaden vraag wellicht: Staat U «Links» of «Rechts»? Mijn eerlijke overtuiging is het dat beide begrippen zijn voorbijge streefd altans in de gangbare bete kenis ervan. Ik heb ooit eens ge zegd. als reaktie op dit soort opde ling, dat ik «Ekstreem Centrum» sta. Dit is natuurlijk een boutade. Toch wou ik hiermede aantonen dat verstarring, zowel van links als van rechts, dient doorbroken. Er wordt wel eens gezegd dat Uw breuk met de Volksunie niet los zou staan van het niet toewijzen van een ministerportefeuille! Zit ten er inderdaad geen klein men selijke kanten vast aan dit gebeu ren? Niets menselijks is ook mij vreemd! Klein menselijke kanten zullen overal en altijd wel opduiken. In de politiek echter kunnen deze niet meespelen. Hieraan valt niet te tor nen. Die bewering van die minis terportefeuille is voor mij nieuw en enigszins verrassend al lijkt het in derdaad «gefundenes fressen» te kunnen zijn. Bij mijn weten is dit nog nooit gezegd geweest door diegenen die het werkelijk kunnen weten omdat het inderdaad niet met de waarheid strookt. Zelfs in dien men mij een ministerschap had aangeboden dan had ik het zonder enige twijfel afgewezen. Men noemt Uw afwijzen van het huidige regeerakkoord op basis van de «Egmont»-regelingen, op zijn zachtst uitgedrukt, hoogst merkwaardig. Hierbij wordt dan allusie gemaakt op een soorte lijke regeling welke U enkele ja ren terug had uitgewerkt samen met R.W.-senator Moreau. (Lacht geamuseerd). Het is uiter aard onmogelijk om beide akkoor den tussen haakjes, datgene wat dhr. Moreau en ikzelf hadden uitgewerkt was veeleer een basis- dokumentzowel wat hun inhoud als wat de geest betreft in dit kort bestek aan mekaar te toetsen. Het hield echter het grote voordeel in dat het een Waals-Vlaams Kom- promis was. Ten aanzien van Brus sel werd trouwens eerst een uit voerige diagnose gesteld en de op lossing daar werd uitgewerkt op basis van een etnische situering van het Brussels fenomeen. De in dividuele vrijheid diende echter ook voor Brussel als uitgangspunt. Ook enkele grenskorrekties dienden uitgevoerd. Daartegenover stond dan dat de nationale pariteit werd opgeheven. Op dat ogenblik stond het R W. positief tegenover «ons» ontwerp. In het F.D.F. was er evenveel voorzichtig aanvaarden als aarzelend afwijzen De P.S.C. was vierkant tegen en bij de Volks unie kregen wij ook de wind van voren, precies voor de Brusselse regeling. U ziet maar... Om echter te illustreren dat bij dit ontwerp werd afgestapt van elke verdere veroveringsintenties, open of ver- borqen. vermeld ik nog het uit drukkelijk aanvaarden van de Duits- taligen als een aparte en volwaar dige entiteit. Hoe zou U de politieke aktualiteit willen omschrijven? Ik geloof dat wij met een zeer diep gaande politieke krisis te maken hebben. Heel het Egmont- gebeuren is daar de spektakulaire emanatie van. De partikratie yiert hoogtij, meer dan ooit leven wij in een aligarchisch klimaat. De kleine groep van bevoorrechten zat sinds lang niet zo sterk in het zadel. Ergens hebben wij het gevoel dat U toch afstandelijk blijft staan tegenover de politiek al stellen wij meteen vast dat U blijkbaar niet buiten de politiek kunt! Tegenover de politiek alsdusdanig zeker niet afstandelijk wel kritisch en genuanceerd. Men zou het kun nen stellen dat ik op een intellek tuele misschien ook wel intellek- tualistische wijze de politiek be nader. Toch voel ik mij in de poli tiek als een vis in het water. Dit kan je zonder meer stellen. Niet ver wonderlijk zou ik zó zeggen als ik U meteen vertel dat ik «van huis uit» politoloog ben Hierdoor kan in derdaad wel een afstandelijke, een speelse benadering blijken. Toch vind ik de politiek zeer ernstigPoli tiek is echt zeer belangrijk. Het komt mij zo voor dat ik, terwijl ik aan politiek doe er tevens buiten sta en er naar kijk. Ik ben terzelfdertijd als toeschouwer betrokken. Lode Claes is ook als het ware het prototype van de Vlaamse neo- kapitalist. Uw loopbaan in de bankwereld heeft reeds vaak voor de nodige «progressieve» verket teringen gezorgd. Bankier is evenzeer een scheldwoord straks. Inderdaad, ik ben een bankier, om die omschrijving te gebruiken. Zoals elk beroep dat eerbaar wordt uitgeoefend is dit zeker geen min der oneerbaar of oneervol beroep dan om het even welk ander. Om het echter duidelijk te maken, ban kier ben ik niet alleen zuiver profes sioneel maar bovendien ook louter toevallig. Tegenover dit «bankier zijn» sta ik op zijn minst even af standelijk als tegenover de politiek. Toch helpt U op die manier het, toch nog volksvreemde of volks vijandige, franstalige «esta blishment» mee in stand houden. Is het Vlaamse probleem niet hoofdzakelijk een sociaal- ekonomisch probleem. Zijn wij niet de «gekoloniseerden» van de toevallig franstalige «geldmach ten». Dit lijkt mij sterk in de richting te gaan van een marxistische analyse van het Vlaams probleem. Ik geloof dat deze doktrinaire en dogmati sche benadering irreëel is. Een klassenopdeling, als er ooit klas sen zouden bestaan hebben, is dan toch achterhaald vandaag. Binnen een maatschappij komen allerlei tegenstellingen voor. Ik'benader dit allesmijn maatschappijvisie dus als een konfliktualist. ledereen moet zich op zijn terrein en op zijn niveau inzetten in het voordeel van de gemeenschap van het volk, waarvan hij deel uit maakt. Wij gaan even door in die rich ting. Naar ons gevoel dreigt op de V.V.P. het odium «bourgeois»- partij te gaan kleven. U omringt zich, of wordt omringd, door de zogeheten beter gesitueerden. Toch een klein gedeelte dan van het volk wiens naam uw partij draagt Misschien kan het nu nog zó over komen. Dit is alleszins geen be wuste keuze. Naar mijn oordeel is dit een onvermijdelijk gevolg van de politieke verloedering van het klimaat. Alleen materieel onafhan kelijken, sterke persoonlijkheden en intellektuele buitenbeentjes kunnen zich nog vrij opstellen tegenover het werkelijke politieke «establishment». In deze kontekst zijn wij voorlopig zo mogelijk een soort elitaire minderheid, maar dan een anti-elitaire elite. Is Lode Claes ijdel? Ik geloof wel dat ik een heel stuk zelfvertrouwen bezit. Ook ben ik niet wars van enig egocentrisme. Valse nederigheid wens ik al even min voor te wenden. Ik kan alleen maar uit de grond van mijn hart wensen dat ik niet ijdel zou zijn. Hoe verloopt een dag voor U. Hoe ziet Uw dagelijkse werkindeling eruit? Elke dag opnieuw tracht ik in te zetten met het overschouwen van de verschillende zich aandienende stromingen. Hiertoe informeer ik mij zo goed als maar enigszins mo gelijk zowel in de diepte als in de breedte. Ik tracht de dagelijkse si tuatie te analyseren door alles in zijn juiste kontekst te plaatsenDan pas kan men maar beginnen zelf iets te doen. Wat hiertoe o.m. ui terst belangrijk is, is het zelf kennen van de mensen achter de feiten, achter het gebeuren. Men dient te begrijpen wat erachter steekt, wat de mens zelf wilt. Men dient niet steeds begrip op te brengen; kritiek is vaak evenzeer gewenst, nodig en nuttig. Het lijkt ergens weinig kon- kreet als dagtaak, maar beschouw het dan als een dagelijks weerke rende levensopvatting en lèvens- taak. Nog even aanwippen bij Brussel. De huidige Brusselse realiteit kan niet mis worden verstaan. Uw be nadering lijkt ons nogal optimis tisch met een ondertoon van ze- gedronken bazuingeschal. Hoe ziet U de oplossing voor Brussel? Brussel is een Waals-Vlaams pro bleem. De verhoudingen te Brussel zijn een funktie van de Belgische verhoudingen Het situeert zich hoofdzakelijk of uitsluitend binnen de Belgische ruimte. Binnen deze ruimte worden wij dan gekonfron- teerd met een essentieel machts- konflikt zoals dit trouwens overal in de wereld voortdurend aan de gang is. Het is het konflikt tussen de gevestigde macht en de verande rende macht. Elke macht wordt om heen iets opgebouwd, een meoio- gie, een filosofie, en noem maar Een partij voor intellektuelen? (JM) op. In België wordt die gevestigde macht samengehouden door het cement van de bevoorrechte Brus selaars die toevallig of ook weer niet zo toevallig franstaligen zijn. De Brusselaars gingen zich uiteraard richten naar datgene wat hun bevoorrechte positie kon be stendigen en uitbreiden. Het is een typisch hoofdstedelijk probleem met een venijnig franstalig - chau vinistisch trekje «en plus». Het is ook alleen maar een probleem van een grote stad en niets meer. Is de V.V.P. een soort Vlaamse P.V.V. men hoeft de letter- kombinatie alleen maar anders om te zetten een soort neo liberale partij? Politiek zeer zeker niet. Wél eko- nomisch. Filosofisch zou u het woord «libertair» kunnen gebrui ken als het bestaat. Wij gaan in de V.V.P. wel uit van een fundamen tele behoefte aan vrijheid. U bent op een of andere manier steeds een onberekenbare dwars ligger geweest, naar ons gevoel altans. Kunt U dit bevestigen? Ziet U dit ook zó? Onberekenbaar!? Inderdaad voor niemand te koop als U het zo be kijkt. Eigenlijk ben ik gevoelsmatig bij dit alles betrokken en elke bere kening is mij dus vreemd. Ik ben een politiek romantikus en dit soort mensen zijn dikwijls al eens onbe rekenbaar en dwarsligger. Elk taalflamingantisme lijkt U vreemd te zijn. Vormt de taal dan geen wezenlijk geheel met het volk? De taal alleen is niet gans het volk! En nu zal ik zeker iemand parafra seren. Dit is niettemin ook mijn stelling. Mijn uitgangsstelling blijft echter onveranderlijk zoals ik dit in Twintig Eeuwen Vlaanderen heb geschreven, of eerder omschre ven, met volgende verwijzingen naar Paracelsius en Hesiodos: «Men weze geen ander als men zichzelf kan zijn» en «Geen stem is volkomen verloren als het de stem van velen is geweest.» E.V. Voor haar traditioneel Ceciliakoncert zorgde de Koninklijke Fan fare St.-Cecilia Erembodegem in het Liberaal Huis voor een dege lijk, afgewisseld en up to date programma voor elck wat wils maar de opkomst was minder dan gewoonlijk. Uit Aalst zagen we de heren Paul Eeman, voorzitter van de Symfonische Kring -.Door Eendracht Groot- en M. Barré, ondervoorzitter van de Oude Garde maar daarmee was qua personaliteiten de kous ook af. Ook ex-schepen Gilbert Borrlon was niet aanwezig. Onder de leiding van dirigent Raymond Luyckx en met interes sante en zeer gewaardeerde bind-, teksten van P. Luyts bracht de vijf-: endertigkoppige formatie na de denderende Amerikaanse mars «Stars and Stripes» van Sousa waarin de piccolo in de trio reeds een voorsmaakje van zijn kunnen kon geven ons een selektie uit «De Schone Helena- van Jacques Of fenbach. komponist van Duitse oorsprong en - vader van de ope rette Met -Orpheus in de On derwereld» behaalde Offenbach een Europees sukses. Het haalde inderdaad onafgebroken een reeks van 228 opvoeringen. Ook in «La Belle Hélène- greep Offenbach te rug naar de Griekse mylologie met een parodie op Helena van Troje. Voor een liefhebbersgroep inder daad een hele opgave dit moeilijk werk, in tempo, tot zijn recht tc laten komen, vooral dan een paar delikatc trekken voor de klarinet ten. Alhoewel meer geschikt voor een strijkorkest bracht de fanfare er toch een genietbaar stuk mee slepende muziek van. Een paar schoonheidsfoutjes toch: een nogal luidruchtige alhoewel juiste sax-soprano, het ontbreken van een bombardon alhoewel in de mate van het mogelijke voortreffe lijk opgevangen door een zeer verdienstelijke sax-bariton en een ietwat traag slottempo. Een bravoure-stukje naar het hart van velen komponeerde E. Da- maré met zijn vogelimitatie «De Witte Merel». Zijn witte merels zeldzaam, instrumentisten die dit stukje voortreffelijk brengen zijn het eveneens. Alex Beyrnaert, telg uit een familie van voortreffelijke musici, maakte er een zeer ge waardeerde prestatie van waarbij zowel de noodzakelijke virtuozi- teit als de muzikale gevoeligheid waren tc appreciëren. Een paar eerder kleine accrocs, enkel waar te nemen door wie met de partituur vertrouwd is, en een even uit de maat zijn en in tegenstrijd met de toch wat luidruchtige begeleiding, vormden wel een schaduwzijde. Maar doe het hem maar eens na, zegde de kommentator, «Alex fluit écht als een merel!». Aansluitend bij de aktualiteit bracht de fanfare in dit Schubert- jaar het is inderdaad op 11 no vember dit jaar juist 150 jaar gele den dat hij in de Oostenrijkse hoofdstad overleed in een be werking van A. Floris een fantazie op werken van deze onvolprezen meester waarbij qua konceptie het lyrische met idyllische ondertoon domineert, die naar vorm een ty pisch liedkomponist is met voor keur voor integraaltematick en wiens harmonizatic en orkestratie evenwichtig, plastisch en expres sief kan worden genoemd. Waar schijnlijk bracht de plaatsing op het podium wel mee dat in de zaal niet alle partijen geëkwilibreerd tot hun recht kwamen. Zo hoorden we in de alombekende «Ave Ma ria» meer de begeleiding dan de bazuinsolo. In zijn geheel genomen echter een zeer gewaardeerd stuk waarmede deel I werd afgesloten. Kon deel I eerder naar de klassieke kant worden genoemd, deel II hield het meer bij het moderne, het eigentijdse. Zeer flink vertolkt, en blijkbaar meer in hun sas in dit genre, kwa men de boven- en benedenwindse Antilliaanse eilanden Aruba, Bo naire en Curi^ao volledig tot hun recht in een stuk van Kees Vlak dat volledig binnen de mogelijkheden van deze formatie ligt en waarbij- ook de drummer een belangrijke rol vervult. Tot slot de overbekende «Sabel- dans» van Katchaturian, Russisch komponist geschraagd door Ar meense volksmuziek en Russische romantiek die konstant poogde zowel harmonisch als orkestraal de evolutie van hedendaagse mu ziek te volgen. Met een fantastische Sabeldans, weliswaar door amateurs quasi niet in tempo te brengen, werd dit koncert besloten niet zonder dat de dirigent verdiend in de bloemen werd gezet en met applaus werd bedacht. Aalst telt vele prinsen-karnaval, een hele pleiade verzameld in de waardige Prinsencaemere. Aalst heeft ook in Keizer Kamiel Sergant een waardig ambassadeur die de karnavalfaam van onze keizerlij ke stad zo in' binnen- als in buitenland hooghoudt. Maar Brussel heeft een Koning, of wat dacht u. Beeldhouwer Kandidaat-Prins Karnaval 1979 Enrico Lecler, begaafd tenor, had verleden jaar de eer een eigengemaakte skepter aan Koning Boudewijn te mogen overhandigen. Dit jaar wil hij zulks alweer doen maar nu komt de koning bij hem thuis, weliswaar niet zijne majesteit maar de Karnavalkoning van Brussel aan het hoofd van een vijfkoppige hoofdstedelijke delegatie. Ook voor deze «koning» maakte Enrico een prachtige skepter en op vrijdag 8 december, ter gelegenheid van de tentoonstelling van zijn eigen werken, wordt deze hem in zijn atelier overhandigd. Ondertussen stelde Enrico die verleden jaar het bijna haalde zijn kandidatuur als prins-karnaval 1979 en hoopt, met de opgedane ervaring als achtergrond en de troeven die hij in vele middens heeft weten te verwerven waarbij niet in het minst zijn betoverend stemorgaan, hij het deze keer wel haalt. Good luck! LH «Hoop ik de Toekomst» heeft een drukke, lange week in 't verschiet. Op vrijdag 10, zaterdag 11, zondag 12, vrij dag 17 en zaterdag 18 november, telkens te 20 u., brengt ze immers, in een ruime bezetting, het Vlaams sukses- stuk «De Wonderdoktoor» in zaal «Ons Huis», Hoog straat 86 te Baardegem. Dat juist dit stuk werd gekozen door deze dynamische groep stoelt o.a. op het feit dat het een knap gebouwd, een ontspannend en tevens leerzaam stuk is. «Knap gebouwd» wordt genoeg aangetoond door het feit dat het reeds duizenden vertoningen in het Vlaamse land mocht beleven en zulks tot vandaag de dag. Ook in de officiële schouwburgen. Zelfs op de "TV nog in 1975. «Ontspannend» ongetwijfeld. Men kan er zich een bult la chen met de door auteur Jos Janssen kundig getypeerde volksmensen en bovendien heeft Hoop in de Toekomst er nog een scheut muziek aan toegevoegd. Het wordt dus een vrolijke cocktail. «Leerzaam» werd.het gekozen in het kader van de aktie «Jaar van het Dorp». Noch het kommerciële noch de fol klore werden door de vereniging geviseerd. Wel te laten beseffen wat een kleine gemeenschap is en wat er daarbij aan herkenbare eigenheid op mensenmaat dreigt verloren te gaan. Toneel dus als een teken aan de wand. Treden op: Roger De Rop, Linda Van den Broeck, Geert De Clerck, Oscar De Gols, Paul Van Rossem, Marie-Jeanne De Ridder, Rosa De Clerck, Lisette Putteman, Caroline Nissens, Luc Schoonjans, Theo De Boeck. Patrick De Troy, Geert Callaert, Mark De Bie. Katleen De Ridder, Guy Arijs, Roos Moens, Herman Crabbe, Maurits Dauwe. Willy De Ridder, Erwin Sabbe, Raymond Pessemier en nog een heleboel anderen. Bespreek van nu af, tijdig, uw plaatsen bij Maria De Bie - Spinoy, Hoogstraat 25 te Baardegem. Tel. 052/35.72.96. LH

De Voorpost | 1978 | | pagina 11