.ede neemt nieuw station in gebruik Komt er te Vlierzele een arrondissementeel stort? ST.-MAARTEN(s) OP ALLE LEEDSE FRONTEN VOORDRACHT-FILM-BALLONNEN: 00RDEGEM LEEFT! DE WIELEWAAL DENDERLAND ZEER AKTIEF e Interkommunale Land van Aalst 1977 epen. :lang- de ze ikvcr- n van beste eid». land- In Lede wordt EDV ••el op een eigenaardige manier verwelkomd. De Voorpost - 10-11-1978 - 13 lenig Ledenaar herinnert zich nog het oude stationsgebouw. )e kleine groene ingangsdeur zorgde indertijd voor de no dige herrie tijdens de spitsuren. De wachtzaal mocht eerder ils wachtkamertje benoemd worden: met enkele reizigers ras de veel te kleine ruimte vlug overvol. De verwarming met ien kolenkachel liet te wensen over... tortom: de reizigers hadden ten goedkeurend gemompel iver voor het initiatief van de lelgische Spoorwegen: men louwde een nieuw «voorlopig» tation. De ruimte was nog te dein, maar men wist dat er in je nabije toekomst een nieuw ©bouw zou zorgen voor de op- issing. Ju is het zover: maandag werd iet gloednieuwe stationsge- iouw in gebruik genomen, (oor de meer dan 2.000 pende- aars richting Brussel en de on- eveer 1.000 reizigers naar 5ent, zal het wel een hele ver- indering betekenen. Men is blij lat de NMBS indertijd niet ge- racht heeft het oude station te ©staureren. Het doeltreffend itbouwen zou een hele od- gave geweest zijn, die mis schien niet zou beantwoord hebben aan de door het perso neel (én de reizigers) geëiste komfort. Sinds twee jaar werkt men aan dit prachtig gebouw, waarin plaats geboden wordt aan meer dan tweehonderd wach tende reizigers. Van in de mime wachtzaal kan men via een overdekte gaanderij recht streeks naar de onderscheiden spoorwegkades. Het hoeft niet meer door regen en wind! Ver der is er een zeer mime berging voorzien voor moto's en fiet sen. Om zijn rijwiel veilig te stel len is het uiteraard nodig een abonnement te nemen aan de loketten. Maar hierdoor pro beert de NMBS toch de rom melhoek aan het voorlopige station op te mimen: dagelijks lagen daar honderden fietsen op een hoop. Wie zijn rijwiel er achteraan moest uithalen, had wel eventjes werk... Een rondgang doorheen de bu relen, de magazijnen en het moderne sanitair leerde ons dat de maatschappij noch geld, noch goede smaak gespaard heeft om aan de moderne menselijke eisen te voldoen. Als men weet dat zeventig rei zigerstreinen dagelijks het Leedse station aandoen, lijkt het toch maar logisch over een soortgelijk stationsgebouw te kunnen beschikken. Wel rees er een bedenking: nu Lede een zeer mooi en modern station heeft, zal men er bij de pinken moeten bijzijn om het in die staat te onderhouden. Zal de NMBS daadwerkelijk de werkloosheid bestrijden en en kele bedienden aanwerven om het gebouw te redden van een onvermijdelijke vervuiling? Wij Morgen is het voor de kinderen dan de grote dag van het jaar. >t.-Maarten zal deze nacht op een wit paard, in een grote auto, in ren helikopter, in een vliegtuig of in weet ik veel wat over de daken Kheren en langs de schouwde luchtverversingskoker, of misschien wel gewoon langs de deur, allerlei lekkers en leutigs brengen. Mis- ichien niet alleen voor de kleine kinderen, want ook de grote en zeer ;rote kinderen, al dan niet figuurlijk, profiteren van de goedheid van deze witgebaarde heilige verschijning. Mhoewel zij meestal wel beter veten. Of dezen in hun baard zul- en lachen is wat anders, maar dit uilen in ieder geval de speel- [oedhandelaren en dito fabrikan- en doen. Uiteraard ook de warme lakker en de niet-warme bakker lie allerlei vormen van dieren, nensen en andere voorwerpen aan Ie man en het goedgelovig kind irengen, snoepgoed zoals dat gemaakt uit chemische, nakro-biotische of misschien wel chte chocolade, marsepein of om et even welke andere kauwbaar gbroed. )it weldoend kinderfeest wordt tatuurlijk door de sluwe kommer anten uitgebuit. Reeds dagen en vcken op voorhand worden de irievenbusscn met reklajpefolders 'olgcstuwd en dit moet dan dienen Is lokvogel voor de kinderen die an het hulpmiddel worden om de pplande jaaromzet van de speel- oedfabrikanten te realiseren, laar niet alleen die fabrikanten ien brood in de onwetende en pedgelovige kinderen, ook de niddenstanders. Zij pogen dan log een ekstra aas uit te gooien loor de goede Sint naar hun aan lokkelijke magazijnen te invite ren, waar deze brave heilige man dan de kindertjes ontvangt met een lieve glimlach, een waarde loze gadget en waar een sluwe fo tograaf dan vlug een fotootjeschiet dat dan de volgende weck in de zaak aan zware poen verkocht wordt. Uiteraard als herinnering, neen niet de poen, wel de foto. Naar wij vernomen hebben heeft slechts één zaak van die uitbuiterij geprofiteerd in Lede. Laat het dan zo zijn dat wij die gewiekste zakenlui nog kunnen begrijpen, maar veel minder lo gisch vinden wij het dat tal van' kulturele en andere verenigingen aan die kommerciclc uitbuiterij gaan meedoen. En zij waren met niet weinig tijdens het vorig week einde. De Leedse KAV en KWB afdelingen organiseerden hun St.-Maartenfeest zaterdagnamid dag tussen 15 en 17 uur. Ondertus sen was de heilige Sint van de mu ziekmaatschappij St.-Cecilia van Lede ook al in zijn uniform gesto ken en om 16.30 u. begon hij aan zijn tocht door het Leedse cen trum. Of hij -en passant- even een bezoekje gebracht heeft aan zijn kollega bij de KAV-KWB weten wij niet. Die oude goede heilige houdt ook van nachtelijke dans partijtjes, want zaterdagnacht om 24 uur strooide hij kwistig snoep jes in het rond op het bal van de Leedse Landelijke Gilde en KVLV. Bij deze organisaties kon men de goede Sint trouwens ook op bestelling krijgen van 6 tot 9 november. Zondagnamiddag re gende het gewoon St.-Maartens. Hij was aanwezig op de weke lijkse vergaderingen ,van de meeste Leedse jeugdverenigin gen, ondertussen was hij ook op het feest naar hem genoemd en georganiseerd door de VTB-VAB Lede en nog diezelfde namiddag hing hij rond op een uitkant van Lede waar aan pony- en paarden sport gedaan werd. En wellicht zijn wij er nog vele vergeten. On getwijfeld moet die St.-Maarten, heilig of niet, na 11 november met een zeer grote oververmoeidheid in zijn hemelbed liggen. Men zou het al van minder. In feite nog een geluk dat die St.-Maarten een hei lige is (wat moet dat met de gewe zen heilige Niklaas zijn na 6 de cember?) en dal de lieve kindjes nog geen al te sterk ontwikkeld denkvermogen in de ruimte- tijdsdimensie hebben of de ganse speelgoedindustrie stortte in me kaar. ST. MON D.G. Ondanks het feit dat 1977 een kri- tisjaar was heeft de Interkommu- lalc van het Land van Aalst zich liet laten ontmoedigen. Zij ge- ooft dat de bijdrage die zij geie- 'cn ci ycrt| heeft door de industrializatie van onze streek in dehand te wer ken, geholpen heeft om de gevol gen van de krizis enigszins te mil deren en dat haar verwezenlijkin gen op het gebied van het grondbe leid betekenend zijn voor het bc- hopen dat er zal gezorgd wor den voor voldoende personeel! De officiële inhuldiging van het nieuwe kompleks wordt een beetje geheim gehouden. On getwijfeld zullen we één dezer dagen de bevoegde overheids personen zien aan komen om met goedkeurende blik een rondgang te maken. Wij wen sen hen een smakelijk geheim schuimwijntje toe... Voor het dienstdoend perso neel is de ingebruikname van het gloednieuw gebouw een orgelpunt achter het gesleur met plannen, de administra tieve beslommeringen en het opkuisen van dikke lagen steenstof... De noodzakelijke werkzaam heden zijn beëindigd, tot vol doening van iedereen, de reizi gers in het bijzonder. RDv Vorige vrijdag organiseerde de Oordegemse VTB-VAB afdeling een formidabel geslaagde voordracht- en filmavond over haar dorp, vroeger en nu. Heemkundige Robert Vandergucht schetste een dui delijk historisch beeld, ondanks het feit dat hij zich sterk moest beperken om binnen de tijdslimiet te blijven. Over heel wat onder werpen zou hij uren langer kunnen uitweiden hebben. Daarna werd een kortfilm ver toond over de werkzaamheden van Fonske Smed en werd Oordegem anno 1978 getoond aan de hand van een film over de augustus- kermis. Als slot werden de prijzen uitgereikt van de VTB- ballonwedstrijd gehouden ter ge legenheid van deze kermis. Oordegem moet enorm bebost geweest zijn, gezien zeer veel van die delen namen hebben die geba seerd zijn op bos en alle aktivitei- -ten die met een bos jets te zien hebben. Deze onderdelen duiden ook zeer veel gegevens aan over de samenleving van onze voorou ders. De evolutie heeft er dan uit eraard toe bijgedragen dat Oorde gem tans bijna volledig ontbost is REEDS IN DE VOORHISTORIE Een eerste maal wordt Oordegem vernoemd in een charter van 1125 WAARIN OVER Ordingen. Maar er moet reeds heel wat eerder akti.- viteit op het Oordegemse grond gebied geweest zijn. Er zou im mers ooit een stenen werktuig uit de prehistorie gevonden zijn. In 1816 werden er te Oordegem Ro meinse penningen gevonden. In de toponomie is er sprake over verschillende kouters en deze vormen nu nog het vruchtbaarste gedeelte van de gemeente Ook dit wijst dat er steeds bedrijvigheid geweest is op Oordegems grond gebied, evenals de Romeinse Heerbaan (Nu nog de Oude Heir- weg) die door het dorp loopt. Ten tijde van de Franken hebben zich dan op het huidige Oordegemse en Smelleedse grondgebied twee grote families gevestigd, narnelijk Ordingha en Landcghem. Tot het einde van het Ancien Regime zijn Oordegem en Landegem een af zonderlijke entiteit geweest, evenwel met zeer nauwe banden. Deze vormden later één entiteit en in 1793 heeft Smetlede zich dan van Oordegem laten afscheiden. Oordegem heeft uiteraard ook ver schillende baljuws gekend. Zij stonden in voor de inning der be- gronjeigenciommen in Oordegem lastingen, de administratieve ge- *vcna,s he, kloosler „St Jan in d'OIie», dat zich op de Dikte te ontvolkt. In die pest-periode zijn immers de meeste kapelletjes van Oordegem ontstaan. Het duurde dan tot de 17de a 18de eeuw voor aleer de gemeente die ontvolking opnieuw heeft kunnen ongedaan maken. Er kwam dan een snelle groei en begin de 19de eeuw telde Oordegem 2100 inwoners. Tij dens het Ancien Regime was Oor degem één van de belangrijkste gemeenten van het land van Aalst. Hierop wordt zeker gewezen door de talrijke statige huizen die er in de periode in de gemeente ston den, noch Wetteren, noch Lede kenden een dergelijke rijkdom op dit gebied. Rond 1830 is die ont- Oordegemse figuur die dan de ben de ontmaskert. Er is in het werk ook sprake van een kasteel in de Houwstraat, in een weide rechto ver het Hof ter Schoote zijn er on effenheden die zouden kunnen wijzen op het feit dat daar een kas teel gestaan heeft. Als besluit deed Robert Vandergucht nogmaals het verbaal van Mie Kapelle uit de doeken, een vrouw die zou ver schijningen gehad hebben en die zou gestigmatiseerd geweest zijn en waardoor Oordegem bijna het Vlaamse Lourdes werd. TWEE SLUIT FILMEN ALS BE- In He parochiezaal te Oordegem had een spreekbeurt plaats over ae ^"^'"(EDV) voorstelling van twee fdms had de prijsuitreiking plaats van de ballonwedstrijd. (EDV) plooiïng dan plots opgehouden. en omgevormd in vruchtbare grond. Ten tijde van het1 Ancien Regime en vroeger was zeer veel van die grond in bezit van prinsen, adelijke families en enkele wel- gestelden van de gemeente. Ook de abdij van Affligem had vele houd van de bouwaktiviteit in ons arrondissement. INDUSTRIETERREINEN Te Erembodegem werd de toe gang tot sommige terreinen in de. derde Industriezone verbeterd. Tevens werd hel terrein uitgebreid en met sukses werden stappen on dernomen opdat de nieuwe uit breidingszone op het definitief gewestplan in haar geheel zou op genomen worden. Voor Erpe-Mere wordt eveneens een uitbreiding voorzien. Na de vaststelling van het gewestplan zal de procedure worden doorge voerd. KMO Naast het ter beschikking stellen van bouwklare nijverheidsgron- den verstrekt het sekretariaat van «Land van Aalst» kosteloos inlich tingen aan de bedrijven met be trekking tot de toepassing van de wetgeving op de ekonomische ex pansie, de wetgeving op de hinder lijke inrichtingen, hulp bij herlo- kalizatieproblcmcn en dergelijke meer. GRONDBELEID Hoewel in 1977 geen bouwgron den te koop gesteld werden, moet men toch vaststellen dat diverse projekten op administratief vlak goed gevorderd zijn. Aangezien de voorbereidende procedure voor het bouwrijp maken van het pro- jekt in zoveel stadia moet gebeu ren, is een lange uitvoeringster mijn onvermijdelijk. Men be merkt dat er nog een grote be hoefte bestaat aan sociale bouw gronden. Voor alle projekten beschikt de vereniging over een kandidaten lijst die veel omvangrijker is dan het aantal bouwgronden dat kan verwezenlijkt worden. De verkriieers van bouwsronden plogenhcden, alles in opdracht van de graaf. De vierschaar mocht ook recht spreken en zij beschikte over de drie justitiegraden. Daarom ook was er een galgen plein en had Oordegem een schandpaal (deze historie be schreven wij hier reeds uitvoerig). De gemeente is opgesplitst ge weest in 25 onderdelen, deze be hoorden alle toe aan bepaalde be langrijke families of personen en op basis van deze onderverdeling werd dan later de indeling van het kadaster (in 5 sekties) gebaseerd. Smetlede bevond, maar waarover spreker Vandergucht verder nog niets wist, of gevonden had. GEEN TREIN, GEEN ONTPLOOIING Oordegem kende een vrij snelle aangroei van zijn bevolking en was een belangrijke gemeente in de streek van Aalst. Net voor het uitbreken van de pest telde Oorde gem 950 zielen. Doch als gevolg van deze ziekte was de gemeente in enkele dagen tijds voor de helft De reden hiertoe is dat Oordegem nooit een spoorweg gehad heeft. Er waren dus geen verbinden en er ontwikkelden zich bijgevolg geen nijverheden. Jiierdoor ging de ontwikkeling van Oordegem stag neren. Oordegem is steeds erg geteisterd geweest door invallen van vreemde legers en door benden. Aldus vertoefden in Oordegem Noormannen, Geuzen, Spanjaar den en nu sinds 1976 Ledenaars. Vooral tijdens de Franse periode, toen het gezag van de plaatselijke politie gering was, werd Oorde gem door benden geteisterd, zoals door deze van Jan de Lichte die in de gemeente bepaalde boerderijen heeft geplunderd. Ook het boek «De laatste binders» verhaalt over die ongure periode en in dit werk is de hoofdfiguur Jan Klerken, een Na de pauze werd dan de film ge draaid over het beslaan van een paard met als hoofdfiguur de volkse Fonske Smed uit Oorde gem Deze film behaalde een na tionale vermelding in de kategorie dokumentaire. Er werden ook een aantal dia's getoond, genomen van oude prentkaarten. Alfftweede film werd dan Oordegem kermis van dit jaar nogmaals in beeld ge bracht. Het was ten slotte reeds vrij laat toen de kinderen hun prij zen van de ballonwedstrijd in ont vangst konden nemen. De organisatoren van de Oorde gemse VTB-VAB afdeling en hun vertegenwoordigerx Ben Van den Steen mogen terecht fier zijn op een dergelijke organisatie. Zij werden hiervoor trouwens be loond met een zeer mime belang stelling. Mon D.G. zijn meestal jonggehuwden en bij de ontleding van de gezinstoe stand stelt men vast dat het inko men van de kopers vrij laag ligt. Op het gebied van de tewerkstel ling dragen deze verwezenlijkin gen mede bij tot het bestrijden van de werkloosheid. Er werd vastge steld dat door de oprichting van een eensgezinswoning werk wordt verschaft aan twee werklieden ge durende een gans jaar. Hierbij dient dan nog rekening te worden gehouden met het neveneffekt door het onrechtstreeks tewerk stellen in de bedieningsscktor. LEEFMILIEU Dé Interkommunale zorgt even eens voor de verbetering van het leefmilieu. Wat betreft de vuil verwerking werd officieel een aanvraag tot vergunning inge diend om te Vlierzele een centraal stort in te richten voor gans het arrondissement. Op het gebied van de waterzuiver ing draagt de vereniging eveneens haar steentje bij. Voor de zone Aalst wordt een waterzuiverings station voorzien te Hofstade. Voor de zone Denderleeuw is dit voor zien op het grondgebied van Welle, dicht bij de Dender De' ontwerpen werden opgesteld door de stad Aalst. GDB Onder leiding van André Kampen van Herdersem, Paul Van den Brempt en J. Lebacq trokken een achttal natuurliefheb bers die in fauna en flora belang stellen op zondag 22 oktober, gewapend met flora, loupe en kijker, door het Meiderts Kra- vaalbos, een omitologisch centrum en gewaardeerd repre sentatief natuurgebied. Doel van deze tocht was te ko men tot een inventarisatie van de zeer gevarieerde flora in dit gebied waarbij dan sp'eciaal de paddestoelen aan bod kwa men. Ruim een vijftigtal varië teiten werden door de mensen dan ook deskundig gedetermi neerd. De vruchten van deze door ver gevorderde amateurs onder nomen exploratie worden ge publiceerd in het driemaande lijks orgaan van de vereniging «'t Koninkske». «Wielewaal Denderland» toonde zich ook het voorbije week-end aktief met een ge- kommentarieerde diamontage in «'t Apostelken» over «IJs land, land van kontrasten» met enerzijds algemeenheden, be volking. vulkanisme, fauna en flora en reismogelijkheden en anderzijds een poëtische evo- katie met aangepaste muziek. Sprekers hierbij waren Karei De Waele en Lucien Van Door- ne. Op zondag 26 november wordt dan een tocht georganiseerd naar «de Braakman» in West - Zeeuws - Vlaanderen. Dit ge bied in een afgesloten arm van de Westerschelde is vooral nu interessant voor de vele een den en ganzen die er verblij ven. Voor deze tocht onder lei ding van Raf Sienart waarbij ook kans is voor observatie van prooivogels wordt te Aalst aan het station gestart 1e 8.30 u. Op zondag 10 december volgt dan een winterwandeling in de Kempen in de omgeving van Postel 's voormiddaqs en na de middag gaat het naar de Lage Mierde in Nederland. Op woensdag 13 december wordt dan om de jaaraktivitei- ten af te sluiten een diamon tage gehouden met als titel «Zwerven door Shetland», een reeks prachtige natuurbeelden met landschappen, planten en vogels, verzorgd door Fons Schoeters. Deze projektie gaat door in «'t Apostelken» te 20 u. LH

De Voorpost | 1978 | | pagina 13