Manége De Hoefslag Te Erondegem kent men het klappen van de zweep EENRICHTINGSVERKEER ZORGT VOOR MOEILIJKHEDEN TE MERE K.W.B. Mere stelt zijn jaarprogramma voor 11 JULI K0MITEE ERPE-MERE ZIT NIET STIL DAENSISME IN HET LAND VAN AALST 14 - 10-11-1978 - De Voorpost Wie op een veilige en goede manier wil leren te paard rijden, kan steeds terecht in Manége De Hoefslag. Deze rijschool lokt veel aspirant-ruiters naar Erondegem. De eigenaar, Camille De Windt, kent het klappen van de zweep: reeds op achttienja rige leeftijd ging hij suksesvol om met paarden. De man, die nu 58 wordt kan dus bogen op een veertigjarige ervaring! Reeds in 1941 vestigde Camille zich te Aalst als zelfstandig hoefsmid. Negen jaar later verhuisde hij echter naar de Zand straat 106 te Erondegem, waar hij nu nog woont. Tot '52 bleef hij er zijn beroep uitoefenen. Maar toen trok de rijkswacht hem aan. Na vier jaar te Gent, verhuisde de chef- oppenwachtmeester, meester hoefsmid in 1956 naar Brussel. Daar zwaaide hij de smidsha mer tot verleden jaar. Nu hij op rust gesteld is heeft Camille een zee van tijd om zich volle dig te wijden aan zijn ruiters- school. Nog een kleine bijzon derheid: Camille was de aller laatste opperwachtmeester - meester hoefsmid. Vroeger, na de oorlog, werden de hoef smeden van het leger ingeïjfd bij de rijkswacht. Door de dege lijke vakkennis en een prach tige dienststaat werd Camille opperwachtmeester en kader lid als hoefsmid. Nu betrekt de rijkswacht haar eigen ge schoolde hoefsmeden uit de rijen van rijkswachters. De persoon die als dusdanig Camille vervangt, is een eerste chef hoefsmid, die verschil lende vaklui moet bevelen. Pi kant detail: hij heeft nog nooit een hamer in de hand gehad, noch een paardepoot van on deren gezien. Nu kwam be doelde eerste-chef na twee jaar studie van de hoefsmede- rijschool van Anderlecht (als laatste van zijn klas!). Maar dat kan Camille nu alle maal niets meer schelen! Zijn hobby was steeds paardrijden. Vroeger was dit een rijke - mensen - sport. De idealist wou echter het paard dichter bij de gewone mens brengen. Hij wil niet betitteld worden als een «heer uit die tijd». In tegendeel: zijn instrukteurs-ervaring deed hij op in de rijvereniging van de boerenbond voor Nieuwerker- ken en Erondegem. Hij be schikte toen over drie paarden. In 1964 kocht hij op de markt van Sint-Lievens-Houtem twee paarden bij. Hij startte dus een manége met vijf paarden, zui ver voor de sport. Nu luisteren 21 paarden naar verschillende troetelnaampjes: Viking, Sibel- le, Rapide, Flach.. En Camille bracht en brengt nu nog, het paard bij de gewone man. Hij vraagt slechts 150 frank per lesuur, hoewel het wettelijk bedrag 285 frank toe laat Zijn kommentaar: «Waarom zou ik opslaan? De paarden kosten mij geen frank. Daar ik zelf de paarden besla en de lessen geef, kan ik mijn kosten gerust betalen. Als ik opsla, zal ik misschien enkele leerlingen verliezen...» Toch werkt Camille niet alleen: hij heeft een vaste helper en zelfs een maat onder leerkon- trakt, want iedere dag worden de dieren volkomen verzorgd, het leder gepoetst en de stallen uitgemest. Properheid voor al- ies is wei een goede instelling! Vroeger werden de stallingen er» de paarden onderhouden door de lieve echtgenote en dochter Annie. Nu is dat we gens allerlei redenen niet meer mogelijk. Toch blijven zij niet op hun stoei zitten, want zij erfden de liefde voor de paarden van «hun» Camille. Het leren te paard rijden komt volgens Camille hier op neer: iedereen kan dat Men mag echter geen schrik hebben van een paard dat eens een bokke- sprongetje maakt De ruiter moet een kalm. gevoelig mens zijn. De voornaamste vereiste is wel dat men-zijn evenwicht moet kunnen houden. Dat schijnt niet zo gemakkelijk te zijn: men moet zijn hielen om laag kunnen houden. Indien een ruiter niet teveel schrik heeft, kan hij na 10 tot 20 les sen rijden. Sommige mensen krijgen echter vroeger vertrou wen zij kunnen sneller op een paard zitten Indien dit niet mo gelijk blijkt, zal het paard slim mer reageren dan zijn berijder: het zal niet vertrekken of vlug ger terugkeren naar de thuis haven dan verwacht. Op een paarderug mag men nooit wie belen: het verleggen van het li chaamsgewicht op een gepast ogenblik blijft een der vereisten van een goed ruiter. Op deze wijze kan men met een paard doen wat men wil. Het dier moet echter leiding voelen aan oe teugel en het wil gedirigeerd worden. Niet alle paarden hebbèn een zelfde karakter, maar ze moe ten wel allemaal op een iden tieke wijze bereden worden. Na een paar jaar wordt het paard rijden echt moeilijk: dan begint de ruiter van het dier iets te verwachten. Bij deze fase is het uiterst belangrijk te voelen welke benen ge onder u hebt! Tenslotte zegt Camille heel gemeend: «Moeilijke mensen komen hier niet, alleen triesti ge! Ge moet weten dat er van de honderd beginners slechts twee of drie goede ruiters over blijven!» Terwijl we de antiek gehouden, maar zeer gezellige bar verla ten voor een rondgang op het «erf», vertelt hij nog: Deze mor gen kreeg ik vier beginnelingen binnen. Wij hielpen hen op de rug van een paard (want daar zijn ze toch voor gekomen!) en hielden de teugels vast. Terwijl we uitlegden hoe een teugel moet gebruikt wordefi, wipte een paard eens opzij. Twee ke rels moesten eerlijk bekennen dat ze schrik hadden. Maar de paarden voelen dat beter aan dan mensen, met het gevolg dat ze er afvielen Ik denk niet dat ze hier nog zullen terugko men... Daarmee bewijst hij weer eens dat sommigen het vertrouwen van een paard kunnen winnen in een paar uur en dat anderen het onmogelijk kunnen waar maken. Toch blijft hij bij zijn eerste stelling: iedereen kan le ren paardrijden. Wij worden rondgeleid op het erf. Naast de verschillende stal len met prachtige paarden (de meesten waren echter op weg), bezoeken we de eigenlijke ma nége. Dit is een plaats van on geveer 20 bij 40 meter. Er is een overdekte rijbaan, met een zacht gehouden vloer, be staande uit turf. aarde. zand... Aan de ene zijde zien we een grote tribune, aan de andere zijde kunnen heel wat mensen de lessen volgen vanop een verhoogde staanplaats. In dit deel van de rijschool worden de twaalf eerste lessen gegeven. Aan de muren hangen verschil lende letters. Men kan ze ge makkelijk onthouden met een ezelsbruggetje: Alle Flinke Boeren Met Centen Hebben Eén Koe. De letters worden gebruikt om een richting aan te wijzen. De leerling treedt bin nen bij de letter A. Hij stapt stapvoets naar het midden van de manége, aangeduid door de letter X. Vandaar krijgt hij zijn bevelen van de instrukteur. bij C linksaf, bij A afwenden, dia gonaal van H naar K. De zadelkamer verrast ons met een frisse leder-geur. 't Moet juist zijn en hij kaffert dan ook wel eens: «Sinds wanneer mag. met een deken van de ruitersklub rijden?» Zijn zacht en gevoelig karakter komt bo ven als hij een leerling ziet ver trekken: «Johan. haafd a stark jong!» In de net onderhouden smidse, krijgen wij een les in het be slaan. Eén ijzer met één lip is een voorijzer, een hoefijzer be stemd voor de achterpoot heeft twee lippen opzij. Dit is nodig als sportbeslag: een paard kan zich wel eens (als het vlug loopt) «achterhalen». Dit bete kent eenvoudig dat het met de achterpoten tegen de voorpo ten kan kappen Indien het ijzer achteraan slechts één lip heeft, kan het dier zich op deze wijze verwonden... Nadat we de lievelingen «ge keurd» hebben, keren we terug naar de bar. Nadia is een zeker paard: het doet alles en laat al les doen. Het verschiet niet vlug als er een ruiter op- en af springt. Amidapi is een echte anglo-araab: hij is de zoon van een Engelse hengst en een Arabische merrie. Zie eens wat een schoon afgetekend klein kopke.. Bij een gezellig pintje krijgen we meer uitleg over de verschil lende aktiviteiten die ingericht worden door de initiatiefne- mende familie. Iedere vakantie is er een vijfdaagse week van de ruiter. Dit betekent dat per sonen van 9 uur 's morgens tot ongeveer 18 uur in de bres staan voor hun paard. Zij moe ten het zelf kuisen en onder houden, leren zadelen, krijgen les in de manége, krijgen vol tige op- en afspringen) en springoefeningen over hinder nissen. Ruiters die te ver af wo nen kunnen zich laten inschrij ven voor de ruiterkampen: zij kunnen dan blijven eten en/of slapen. Er zijn ieder jaar zeer veel deelnemers, wat ons aan de hand van foto's bewezen wordt. De ruitersklub «De Hoefslag» telt eveneens veel leden. Jaar lijks organiseren zij een dressuur-wedstrijd onder el kaar. De beginnende ruiters leggen de voorbereidende proef af. De tweede trap is de initiatieproef. maar de gevor derden dingen mee naar een A 1 Zij zullen volgend jaar mis schien kunnen overgaan naar de A 2, een serie voor nog meer gevorderden. De winnaar krijgt dan een wisselbeker van Staatssekretaris Vic Anciaux en mag die een jaar behouden, tot de volgende wedstrijd. Ten voordele van deze ruiters klub wordt er ook ieder jaar een bal georganiseerd. Dit ging door op 23 september en kende heel wat bijval. Tenslotte melden we nog dit: Op 22 oktober organiseert de manègehouder een rally. Dit wordt een echte stiptheids wedstrijd. De deelnemers moe ten een vaste weg afleggen in juist eén uur. Wie tevroeg of te- laat binnenkomt, krijgt strafpun- ten. Bij ex-equo gaan er een paar schiftingsproeven volgen: Manége De Hoefslag te Erondegem bakschieten te paard of het aloude ring-steken Geïnteres seerden kunnen inschrijven tot 21 oktober. De start wordt 's anderendaags gegeven om 10 uur. Inschrijving: 200 frank, ei genaars betalen echter 100 frank. maa RD nog voor het er is! Inderdaad; op de gemeenteraad werd beslist dat de Patronaatstraat een nieuwe regeling zou krijgen voor het eenrichtingsverkeer. De huidige toestand is namelijk zo, zoals alom bekend, dat men deze straat slechts in kan vanaf het dorp. Enkel fietsers zijn een uitzondering op deze regel. Voor allerlei redenen werd het nu nuttiger bevonden dat het zaakje omgekeerd werd; men zou de Patronaatstraat en kel kunnen bereiken vanaf de Bergstraat. Het Patronaat als ook de er gehuisveste organisaties en verenigingen zijn niet tevreden met de schikking. Ze voeren akties tegen wat komen zal. Vorige gemeenteraad werd beslist dat er verschillende ver keersproblemen op het grond gebied van Erpe-Mere zouden aangepakt worden. Eén ervan had betrekking op de Patro naatstraat te Mere. Er was na melijk een advies gekomen dat het Meerse Dorp vanuit Erpe moeilijk te bereiken is. Men moet namelijk heden ten dage via de Vijverstraat en de Kloos terstraat, met een gevaarlijk kruispunt op de koop toe, naar het Dorp toe. Je hebt ook een tweede keuze; je rijdt rechtdoor via de Bergstraat, de beruchte Vijfhoek en de Nieuwstraat. Gemakkelijk is het dus niet. Wie de situatie kent, weet datje langs de Patronaatstraat heel vlug ter plekke kan zijn. Er zijn ook nog een paar andere ver keerstechnische redenen, maar het zou ons te ver voeren om die uit de doeken te doen. In elk geval; op het ogenblik dat deze regeling van kracht zal worden, is het voor de vaste klanten van het Patronaat die zich per auto verplaatsen, een stuk moeilijker om die plaats te bereiken. Stel je voor; je hebt na de mis nog even behoefte aan een pintje in je stamkaffee. Bij slecht weer is het niet aan lokkelijk om de afstand te voet af te leggen. Wil je per auto naar je plaats van bestemming, dan moet je even om langs Kloosterstraat, Vijverstraat of Bergstraat. Niet gemakkelijk. Wie van richting Haaltert, Aai- gem of Bosstraat komt kan dan hetzelfde ommetje maken. De eigenaars van het Patro naat zien zich dan ook ge broodroofd. Volgens hen zullen er nog weinig mensen zijn die zich de moeite zullen getroos ten om de extra-afstand af te leggen. In hetzelfde gebouw zijn eveneens de burelen van A.C.V. en C.M. ondergebracht. Ook zij zien hun «klanten» on recht aangedaan met het stukje omweg dat de meesten onder hen zullen moeten afleggen. De verenigingen (K.B.G.. Zie kenzorg, K.W.Bdie er hun vergaderlokaal hebben zitte eveneens in de penarie. Nie mand onder hen heeft dan oo getwijfeld om zich over de be slissing te beklagen; ze zien geen enkel nut in, enkel kwaa< Ze voeren dus aktie! Wie h< Patronaat binnenwandelt, krij< er alras een petitieformuliè voorgeschoteld. Men wil bewi zen dat de genomen beslissin niet opweegt tegen de meei derheidsmening en er wor< gehoopt dat de regeling in e> tremis ongedaan wordt ge maakt... of men moet van d gemeente uit met degelijk e overtuigend bewijsmateria» voor het nut ervan komen aan dravenWie zal het meest over tuigen? Mark Van Imp De KWB-afdeling van Mere hield vorige week vrijdag zijn jaarvergadering. Goed voor een blik in het verleden en de toekomst. Een vijftigtal leden was geïnteresseerd voor wat er in hun beweging aan de orde is. Het moet gezegd dat de KWB van Mere heel wat op zijn aktief heeft en dat hij zijn leden plezier weet te bezorgen. Om van de jaarvergadering geen saaie boel te maken kregen de kaarters na het gepraat en pleidooi de gelegenheid om hun tijdsverdrijf eer aan te doen. We werpen een blik in het jaarverslag 1977-1978. Voor wie in cijfers gelooft: vorig jaar op 31 augustus telde KWB-Mere 227 leden. Een jaar later liep dit cijfer op tot 240. En wij die dach ten dat de vereniging reeds haar hoogtepunt bereikt had! Wat echter niet in het jaarverslag staat is dat de 23 nieuwe leden voorname lijk gerekruteerd werden uit de «nieuwe wijk» Groendal. Blijkt dus toch vruchtbare bodem te zijn. De leden die afvielen waren als volgt ver deeld: 2 verhuizingen, 3 o- verleden en 5 ontslagen. Om terug te komen op Groendal, deze wijk had be hoefte aan een zogenaamd wijkmeester. Dat is de man die het direkte kontakt on derhoudt met het bestuur en zijn geburen. Voor deze nieuwe wijk werd Wilfried Janssens bereid gevonden om die taak op zich te ne men. Misschien kunnen we ook even een blik werpen op de aktiviteiten die tijdens het voorbije werkjaar op het programma stonden. Hoog vliegers waren ongetwijfeld de boekenbeurs van vorig jaar, de voetbalmatchen te gen KWB-Melle, de grootse mosselsouper, het winter feest, de deelname én over winning in het voetbaltor- nooi dat KWB-Erpe inricht te ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan en de fami liale reis naar het Boude- wijnpark te Brugge en naar zee. Vers in het geheugen liggen tevens de laatst ge houden boekenbeurs en de met afschrikwekkende cij fers verloren voetbalmatch tegen KWB-Melle. Vorige vrijdag werd ons eveneens diets gemaakt wat tijdens het komend werkjaar op het programma staat. Gestart wordt met de rondgang die ons aller Sir.t Maarten en Zwarte Piet vanavond, 10 november, zal te verwerken krijgen. 113 kinderen uit kwb-middens zal hij moeten bezoeken. Als hij daarna nog op een recht lijntje zal lopen is hij te bewonderen., op zijn ouderdom, 's Ande rendaags komt de KWB- voetbalploeg van Melle de tegenwedstrijd spelen van de match die ze te Melle zelf wonnen*.met 8-3. Mere zal van léer mogen trekken te gen de ploeg van ex-proost E.H. Van den Eeckhout om uit de rode cijfertjes te gera ken. Zoals elke keer zullen er genoeg supporters naar het voetbalterrein van FC Mere komen om de vetera nen in hun «beste» doen te zien. Aftrap om 14.30uur. Verder op het lijstje: mos selsouper op zaterdag 16 december, groot winter feest op zaterdag 10 februa ri '79, invullen van belas tingsformulieren op vrijdag 20 april, het paasfeest op zaterdag 21 april, de fami liale reis op zondag 8 juli en de Lourdes-bedevaart van 16 tot 22 juli, waarvoor er terug plaatsen te weinig zullen zijn. Buiten dit alles is er ook nog geplandeen gespreksavond over de rol en de werking van het ocmw. Ideaal voor de men sen die niet kunnen vermoe den wat de rol is van deze instelling in een gemeente als Erpe-Mere. Daarbij zul len er ook 2 avonden ge sproken worden over de in frastruktuur op gebied var sport en vrije tijd in de fusii Erpe-Mere. Dat men tot eer teleurstellende vaststellinj zal komen hoeft niet zegd, maar dat doet niets a aan het nut van een derge lijk gespreksthema. Aanbe volen. Wie meer wil weten ove KWB-Mere kan steeds te recht in het tweemaande lijks tijdschriftje, de «Kleio Raak», dat de leden in dt bus krijgen. De KWB doe iets voor zijn leden. Mark Van Impi Wie zich een beetje Vlaming voelt, en dat zou toch iedereen moeten doen die in het hart van Vlaanderen woont, herinnert zich ongetwijfeld de prachtige 11 -Juli viering van Erpe-Mere. Verschillende kulturele verenigingen hadden er veel moeite in gestoken. Met het gekende resultaat. Het komitee is laatst weerom samen gekomen om een nabeschouwing te maken over de voorbije viering én een eerste stap te zetten naar de viering van 11 juli 1979. heeft Davidsfonds Bambrugge daar namelijk zijn handen behoorlijk vol mee gehad. We kijken allen reeds uit naar 11 juli van volgend jaar om te zien of het nog beter kan dan in '78. Mark Van Impe Dat het geen klein karwei is kunnen we ons gemakkelijk voorstellen. Vooreerst enkele bedenkingen. De viering van de Vlaams-nationale feestdag is voor een bepaalde groep mensen een politieke manifestatie. An deren zetten alles in het kader van de strijdbaarheid van het vlaamse volk. Nog anderen zien het louter als aandenken aan de Guldensporenslag en een vierde groep voelt zich enkel op die dag «echt» vlaming. Deze zeer be perkte schakering enkel om aan te tonen dat. als je in het bootje stapt met anderen groepen mensen, er genoeg tegenstellin gen zijn om problemen van velerlei aard voorgeschoteld te krijgen. Wanneer het dan nog gaat om tegenstellingen op ideologisch vlak, wordt de zaak ongetwijfeld nog een stuk moei lijker. En die tegenstellingen mogen we wel verwachten in het 11-juli komité van Erpe-Mere. Er zijn namelijk genoeg ideolo gieën vertegenwoordigd om el lenlange diskussies te mogen verwachten. Dat hieraan echter niet te veel tijd verbeuzeld wordt is best te merken aan wat er dit jaar uit de bus gekomen is. Vlaams centrum uit Mere heeft zowat twee jaar geleden het gelukkige idee gehad om alle verenigingen van de kersverse fusie aan te porren tot samen werking. En elk jaar zijn er meer groepen die inzien dat het toen ontstane komfté een viering wil organiseren die representatief is voor ALLE Vlamingen. Het neutrale en a-politiek karakter van het komité is er een waarborg voor. Het dit jaar geboden programma is trou wens voor weinig verbetering vatbaar, noch op ideologisch, noch op organisatorisch vlak. En toch is het komité er zich van bewust dat ze nog niet aan het einde van hun latijn gekomen zijn; er zijn nog tè veel verenigingen op Erpe-Mere die iets te zeggen hebben over hoe je 11 juli kan vieren. En of het nu uit koppigheid is of uit wan trouwen of gewoon uit interesse loosheid. ze zouden er niet slecht aan doen een poging te wagen om hun stem te laten horen. Iedereen heeft namelijk minstens één gemeenschappe lijk punt: de leden zijn overal vlamingen, die die ene dag hun gemeenschappelijke feestdag hebben. Het 11 -juli komité gelooft in die gedachte. Dit jaar zetten ze namelijk de deuren wagewijd open. Er werd een schrijven gericht naar de voorzitter van de kultuurraad van Erpe-Mere. Van hem wordt verwacht dat hij de organisaties die deel uitma ken van de kulturele raad kan warm maken voor deelname aan de 11 -juli viering. We wachten af wat er uit de bus komt. Ondertussen zal de nieuwe hoofdorganisator. Willems fonds Erpe-Mere. het stilaan erg druk gaan krijgen om alles in goede banen te leiden. Dit jaar Is het thema van de tentoonstelling dat het Priester Daensfonds vai Erpe-Mere dit weekend gaat inrichten. Deze afdeling is pas seder begin dit jaar opgericht en wil met deze tentoonstelling een eerste staj naar buiten zetten. Het is de bedoeling van een reeks tentoonstellingei te geven in de verschillende deelgemeenten van Erpe-Mere. Wie ieti meer wil leren over de inhoud van het Daensisme moet zeker een binnenspringen. Begin janurai dit jaar werd, naar aanleiding van een eerder gehou den gespreksavond over het Daen sisme door K.W.B. en Open Kring Mere, door enkele mensen het plan opgevat om te Erpe-Mere een afde ling op te richten van het priester Daensfonds. De mannen die met de zaak begonnen, zijn Paul Bavay, André De Graeve en Dominique De Groot. Wie hen de nodige energie gaf om van start te gaan was Luc Delafor- trie. nazaat van Pieter Daens, die op deze gespreksavond het woofd voerde. Het was een stil begin; stil aan wou men een ledenaantal op bouwen, dat respektabel genoeg was om definitief met de nieuwe kulturele vereniging van start te gaan Meer dan 50 leden zijn er nu. Dat betekent wellicht dat er inte resse is voor de geest van het Daensisme. Een vereniging zonder aktiviteiten, zou echter een dood geboren kind zijn. Om zich kenbaar te maken aan het publiek, werd het plan opgevat een reeks tentoonstellingen te gevei over het Daensisme in het Land var Aalst en de rol die de deelgemeen- ten van Erpe-Mere er in gehac heeft. Men wil aldus twee doelstel lingen waarmaken; het is een ken baar maken van de geest en ach tergrond van het Priester Daens fonds en men wil een informatieve taak vervullen door te tonen wat het Daensisme betekent in onze streek. En dat blijkt meer te zgn dan ge woon maar hel gepraat over pol tieke bewegingen Het Daensisme heett een onontkombare invloed gehad op de geest van ons volk. Wie daar alles wil over weten moet op zaterdag 11 -11 van 18 tot 21 uur en zondag 12-11 van 10 tot 12 en van 15 tot 19 uur naar de parochie zaal te Burst. M.V.I.

De Voorpost | 1978 | | pagina 14