Radio-amateurisme: Wat is dat? /vVVvj\'K Hoe wordt men radio-amateur of zendamateur? Radio-amateurisme kan nuttig zijn Aktiviteiten van de radio-amateurs sektie Aalst De Voorpost - 10-11-1978 - 15 EEK) LEOPARD- TAMKSKHKJ WEHVJ DAT HEB0QJ we WIET MAARTFxi EJu WEKJ Ml EO WE. L.1CHTCEEK.LATA 'STADHUIS AALST tici, Barry Goldwater in de Ver enigde Staten en Koning Hoessein van Jordanië beoe fenen deze hobby. Radio-amateurs kennen geen rangen en standen: iedereen wordt er aangesproken met de voornaam of met de schert sende eretitel: «old man». Ge moedelijke vriendschap en wederzijdse hulpvaardigheid zijn de meest typische kenmer ken van de amateurs mentaliteit. Deze «hamspirit» wordt door elke radio-amateur nagestreefd. Voor de lezers die plots zin krij gen om meer. inlichtingen te bekomen over deze hobby no teerden we de volgende kon- taktadressen: voorzitter Eddy De Heyn, Steenweg op Aalst te Gijzegem (70.50.73) en de man van de public-relations: de heer William Becqué, Brus selse Steenweg te Aalst (70.27.92). Tenslotte nog dit: U kan steeds terecht op de maandelijkse vergadering die elke vierde vrijdag van de maand doorgaat in het lokaal kafé 't Landhuis, Grote Markt 27 (66.64.30) tel kens om 20 uur. R.D.V. Het spreekt vanzelf dat een vereniging gestoeld is op zijn leden. Daarom is het nodig en nuttig deze leden geregeld bij elkaar te brengen. De Aals- terse radio-amateurs doen dit elke vierde vrijdag van de maand in hun lokaal 't Landhuis op de Grote Markt Om 20 uur begint daar de grote maande lijkse vergadering. Toch doen ze nog meer: wekelijks worden de amateurs verwacht in het klubhuis. Dit is gelegen boven de jeugdklub Kreja in de Drie Sleutelstraat to Aalst. vierde) wordt hier jan en alle man verwacht om ervaringen uit te wisselen, vragen te stel len enzomeer. De jaarlijkse v'ossejacht, die veertien dagen geleden door ging, is telkens een «hoogdag», wat bewezen wordt door de tal rijke opkomst. Het komt er op aan een vos. dit is een verdo ken opgestelde zender, te vin den door goniometrische pei lingen te verrichten De spe ciale zenders kunnen werken dank zij een peilantenne die voor de gelegenheid op het dak van de auto wordt gemonteerd. Aan het verschijnsel «radio» zit veel meer vast dan we wel denken. Het was in navolging van Marconi, die in 1901 de radio-telegraaf uitvond, dat lieden met snorren, baarden of bakkebaar den, hun eigen toestellen in elkaar knutselden. Hiervoor gebruikten ze de meest verscheiden en onvoorstelbare materialen- Maar de geleerden deden nieuwe uitvindingen...en de radio-amateurs pasten ze toe. Het zendamateurisme was geboren. Met deze vorm van vrijetijdsbesteding rezen plots een aantal vooroordelen: de zendamateurs werden wel eens aangeklaagd omdat «de radiogolven door het hoofd drongen en pijn veroorzaakten»! Nu Is het radio-amateurlsme een interessante eigentijdse, ja zelfs sensationele hobby. Mis schien hebben enkele lezers er wel eens van gedroomd dagelijks in kontakt te kunnen komen met vrienden en kennissen over de hele wereld? Het is inderdaad een onvergetelijke ervaring, geheel onafhankelijk van om het even wat of wie, alleen betrouwend op eigen kennis en middelen, via de radio verbindingen te maken met vrienden-amateurs in binnen- en buiten land. Als radio-amateur heeft men werkelijk de hele wereld in «het bereik van zijn vingertop pen»: een draai aan een knop en gezeten in een knusse zetel bereiken u stemmen van overal ter wereld. Wij moeten echter één ding duidelijk stellen. Overal waar er sprake is van «radio amateurs» of van «zendama- i teurs» worden slechts de offici- eel gelicencieerde amateurs I bedoeld en niet de in het wilde weg opererende individuen. Deze laatsten zijn piraten. Alle goedpraterij ten spijt, verte genwoordigen deze lui een re- laa ëel gevaar, omdat elk niet- georganiseerd gebruik van ra- 'D» dozenders niet mogelijk is zonder wederzijdse beïnvloe ding of storing van andere draadloze veroindingen. Denk maar eens wat er zou gebeuren bij een vliegtuiglanding in de mist, indien de radioverbindin gen gestoord worden! Voor het bekomen van een officiële ver gunning is het nodig een (niet zo eenvoudig) eksamen af te leggen. Nochtans is een derge lijke proef niet aartsmoeilijk. Men moet echt geen «krak» zijn op het gebied van de radio techniek. Met de kennis van enkele grondprincipes eén beetje logisch denkwerk en wat oefening kan elke geïnteres seerde een zendamateur wor den. Onder de radio-amateurs zijn er ook vriendelijke helpers: mensen die beroepen uitoefe nen of studies doen die met de radio iets te maken hebben. Het radio-amateurisme is dan ook veel meer dan een louter technische hobby. Het is een middel bij uitstek om vrienden te maken en liefst over de helë wereld! De radio-amateurs komen uit alle beroepen en leeftijdsgroepen: de jongste amateur is 16 en de oudste werd reeds 88! Er zijn zowel leraars als studen ten, -technici, landbouwers... aanqeslotem Zelfs enkele poli- Men begint met een klein zendertje, doch eenmaal de mikrobe gevat breid je steeds maar uit. (EDV) vereniging had een voorzitter (Wakker), een technisch ma nager of raadgever, een public-relation-man en een QSL-manager. Nu zijn er van de 2.500 Belgi sche radio-amateurs reeds 50 gelicencieerde hobby-isten aangesloten bij de Aalsterse sel. ..e. Niet minder dan 45 hier van hebben een zendvergun ning... Ten slotte brachten wij een be zoekje aan de «shack» van Erik. Zijn zend-stalletje of kotje (vertaald uit het Amerikaans) bevindt zich in een ruime kel derkamer. Daar staan verschil lende toestellen netjes op plan ken: een klok met de Greén- wich -meantime, een generator die signalen opwekt waarmee de ontvangsten kunnen getest worden, een frequentiemeter om het ritme der signalen te meten. Hierdoor weet de ama teur hoeveel trillingen per se- konde uitgezonden worden. Op een oscilloskoop kan men deze signalen zichtbaar maken. Er staat een vaste zender ontvanger, maar eveneens een mobrele, die speciaal voor de wagen ontworpen en verbeterd werd. Want een shack is niet alleen een rustig plaatsje, waar een zender-ontvanger stil en zonder storing van huisgeno ten kan «werken». Hij vindt hier ook een plaats om eens rustig enige technische stof te lezen of om iets te bouwen, repare ren. Erik was bezig een voe ding van 5 tot 30 volt ineen te knutselen. Hij had nog even last met het traploos regelen van het toestel, maar we zijn er van overtuigd: dit zal vlug in orde komen... RDv Ook jaarlijks wordt er deelge nomen aan de tentoonstellin gen ingericht door de HRTS, de VTI of ter gelegenheid van de week van de vrijetijdsbeste ding. Veder worden er geregeld uitstappen gemaakt naar ver schillende radiotechnische be- zienswaaraigneden. üe Aals terse afdeling werkt natuurlijk mee aan andere aktiviteiten, die georganiseerd worden door de Unie der Belgische Amateur- zenders. Tenslotte is er nog steeds het noodnet van het Bel gische Rode Kruis. De grootste feestdag is echter de jaarlijkse velddag of de in ternationale fieldday, die dit jaar doorging op de eerste zon dag van juni. Het betreft hier een radio-weekend in tenten, waarbij het om doen is zoveel mogelijk kontakten met zoveel mogelijk landen tot stand te brengen. Voor zo een dag ziet men niet op enige moeite. Het is een werkelijk ideale manier om zijn kunnen te bewijzen, zonder het storend «wedstrijd»-element. RDv verboden radiozenders te ge bruiken (ook walkie-talkies!!!) zonder in hetbezit te ^j" van een officiële vergunning. Stel u even voor dat iedereen zomaar mag beginnen te zenden, op zomaar een toevallige frequen tie: het zou een heksenketel worden, waarbij vele officiële diensten zouden kunnen ge stoord worden! De echte hobby-mensen zijn echter gebeten om de finesse betreffende hun hobby te we ten te komen. Om zich te installeren gingen de meeste beginners naar een stock-amerikain. Alles wat er stond was van waarde voor de amateur. De verkoper wist dt toen nog niet en menig toestel, (bij voorbeeld een morsesleu tel) werd spotgoedkoop aan gekocht. Op deze wijze kon menigeen zich persoonlijk in stellen, men werkte soms indi vidueel, maar meestal met een paar vrienden aan een «dege lijke» inrichting. Nadat onze beide vrienden een officiële vergunning hadden gekregen, (ronp de jaren 1968) was er nog geen sprake van een Aalsterse vereniging voor radioamateurs. Er was wel een klub in Gent, maar gezien de ginder heersende mentaliteit en de afstand, waren de Aals- tenaars niet geneigd naar Gent te reizen.''De echtgenoot van apotekeres De Wakker (uit Denderleeuw) zette echter een aankondiging in een plaatse lijke krant. Het gevolg was dat er een heleboel radio amateurs naar de eerste kon- taktvergadering kwamen en... besloten een klub te stichten. De stichtingsvergadering werd heel laat besloten, maar de Een zend- en ontvangtoestel in de auto met een bereik van 40 km. (EDV) Wij vonden het radioamateurisme een minder bekende hob by. Der eerste vraag die rees was dan ook: Hoe wordt merA radio-amateur? Om hierop een antwoord te kunnen geven, legden we een paar bezoekjes af aan echte fans van deze hobby. Wij vroegen hen hoe zij er toe gekomen waren, deze hobby te verkiezen boven een andere, meer gekende... Eric, druk in gesprek met een zender in IJsland. (EDV) Eriks ouders hadden thqis een radio. Zoonlief vond dit een merkwaardig toestel: als men aan een knop draait, komt er muziek uit die door... Als de knop omgekeerd werd ver draaid, stopte de muziek. Dit was een eigenaardig iets, dat al vlug moest onderzocht worden: de radio werd opengesmeten. Erik had op die manier reeds veel ondervinding op het ge bied van elektrische- schokken-krijgen. Toch bleef het toestel hem fascineren. Èr was iets in die radio dat beet. Dat geheimzinnige trokkhem aan. Hij bemachtigde een boekje ove radio's en verslond het meerdere malen. De inte resse groeide en Erik ging op school lessen elektriciteit vol gen.zo bleef het maar groeien en groeien, tot nu: Erik is een volwaardig radio-en zendama teur geworden. Marcel was reeds op jeugdige leeftijd geïnteresseerd voor de techniek. Speelgoed dat draai de, bewoog., kreeg een grote voorkeur. Ook deze nieuwsgie rige knaap begon zijn spullen open te vijzen om te zien hoe het werkte. Toevallig kwam hij in kontakt met een echte radio. De eerste (begrijjSëlijk!) waag was: hoe werkt dat? Via vrien den en met veel geduld werd een Rlein radiootje ineenge knutseld. Tenslotte waagde Marcel zich aan een zendertje op middengolf. Groot was de verrassing én de blijdschap toen het werkte! Maar hiermee zenden mocht onze toen nog jonge vriend niet: hij wou geen piraat zijn! Daarom werd er verdergewerkt, gezocht en on dervonden. Na een eksamen bij de regie behaalde hij een vergunning onder het roep- nummer ON 5 QT. Ondertussen studeerde deze amateur elektronika en blijft hij iemand die door de hobby «echt gebeten» is. Hij zegt zelf: ik zal het nimmer meer kunnen laten. Zenden en_ ontvangen zijn voor mij een" echte passie geworden, waar aan ik soms mijn nachtrust opoffer. Toch zijn beide ondervraagden het er over eens: deze techni sche hobby heeft een «onbe kende». Dit blijft voor hen de reden om hem verder te blijven beoefenen. Het element elek triciteit of de ekeltronika is nu voldoende bekend (er is zelfs een verklaring voor gevonden), maar toch blijft de oorspronke lijke lokroep! Er is tevens de faktor «niet toe gelaten». De uitzendingen moeten steeds vriendschappe lijk zijn, ze mogen noch kom- mercieel noch politiek getint zijn. Alleen de amateurs- banden mogen gebruikt wor den De belangrijkste van deze golflengten zijn 80, 40, 20, 15, 10 en 2 meterbanden Deze komen respektievelijk overeen met 3, 5. 7, 14, 21, 28 en 144 Mhz. Daar de radio in België een staatsmonopolie is, wordt het Door de radio, met zelf opgewekte elektriciteit, en volledig onafhankelijk van alles en iedereen, kan een amateur een verbinding maken met een andere radio-amateur. Dit kan in bepaalde gevallen een (soms dringende) helpende hand be tekenen voor mensen In gevaar... Hierna volgen enkele voor beelden die bewijzen dat radio amateurs geen nutteloze men sen zijn, die dat zomaar alle maal voor hun plezier doen. Een Italiaanse graaf Nobile Umberto verkende de Noord pool met een Zeppelin. Op 24 mei 1928 passeerde hij de Pool, maar een hevige storm zorgde ervoor dat de Italia neerstortte. Acht bemannings leden verloren hierbij het leven. Onder de overlevenden was de marconist, die op de amateurs frequenties noodsignalen be gon uit te zenden In Lokeren werd hij gehoord door een radio-amateur, Adriaan Blan- ckaert. Op zijn aanwijzingen werd de bemanning terugge vonden en gered. Hij wordt ech ter niet in de geschiedenisboe ken, noch in de encyclopedieën vernoemd, maar ere wie ere toekomt.. Deze old-timer is nog steeds aktief onder zijn roepletters ON 4 KD. In 1953 beleefde de wereld een grote ramp: de overstroming die aan verschillende Neder landers het leven kostte... Het waren weer amateurs cfie als eersten in de lucht waren om informatie uit te wisselen, hulp verlening te koördineren, zelfs ter plaatse. Niemand van deze helpers is bekend, maar velen danken deze radio-amateurs hun leven! Zeer recent is de overstro mingsramp in de provincie Antwerpen, beter bekend in Rujsbroek Kanünikatie en koördinatie werden toen in ui terst effektieve samenwerking met het Rode Kruis door de amateurs verzorgd, via een amateurs-relaisstation. Hiermee poogden wij te bewij zen dat radio-amateurs niet alleen een hobby beoefenen, maar tevens een zinvol be staan hebben. Vooral als hulp verleners in grote nopd. RDv -XV^\A-

De Voorpost | 1978 | | pagina 15