EEN AALSTERS KUNSTENAAR IN GIJZEGEM: JO DAELMAN Davidsfonds-af deling Hof stade zorgt voor prettige kindernamiddag St-Maarten te Gijzegem EREMB0DEGEM DENKT AAN DE OPRICHTING VAN EEN WIJKSPORTRAAD ALLERHEILIGEN 18 - 10-11-1978 - De Voorpost Het kille weer weerhield Vorige week stapten we even af aan het huis nummer 5 in de Pontstraat te Gijzegem. De plaatselijk zeer bekende kunstenaar toonde ons zijn oeuvre. De kunstwerken waren samengebracht in een mooi herbouwde en ingerichte loods. Bij het binnentreden, werden wij bijna eerbiedig stil: het interieur imponeerde ons een beetje: de massief eikenhouten meubels zorgden ervoor dat we rustig dé werken konden bekijken om er gedurende enige stonden van te genieten... Onze gastheer was de heer Jo Daelman, een rasechte (en dan toch niet zo ras-echt) Aalstenaar. Hij werd geboren op 3 augustus 1931 en woonde tot 1965 in de Veldstraat. Toen verhuisde hij naar Gijzegem en woont nog steeds in de Pontstraat nummer vijf. ZIJN LEVEN Reeds op jeugdige leeftijd, ont popte Jo Daelman zich als een echte rakker. Hij was zo wispeltu rig, dat zijn ouders besloten hem op internaat te plaatsen. Dit ge beurde, naar vaders wens: Jo werd ingeschreven in de lagere school te Carlsbourg, nabij Bouillon. Het tekenen zat reeds in zijn persoon lijkheid. Geen -wit» plaatsje in zijn schriften was veilig. Alles werd dra gevuld met een schetske, of een karikatuur van de meester. Tot grote ergernis van zijn moe der, heeft Jo deze ondeugd steeds blijven beoefenen. Er werd een kompromis gesloten: ge moogt te kenen als beroep, maar zie dat er toekomst in zit! Jongeheer Daelman vond dit best: hij zou architekt worden. Zo kon hij veel tekenen en een toekomst opbouwen: immers, architekten werden gevraagd met hopen, vooral voor onze kolonie.... Toch begon hij een lessenreeks in de tuinbouwschool. Het vierde en laatste jaar werd een tegenvaller: Jo kreeg een water-fleuris. Gevol gen genoeg: Kongo werd afge schreven en Jo moest een volledig jaar binnenblijven, zo weinig mo gelijk buitengaan, en ge kent de rest.... Maar, koste wat kost: Jo zou en wou tekenen. Een oplossing werd gevonden: hij zou naar een Zwit serse school gaan. Dit werd voor de kunstenaar in kwestie een echte mislukking: hij voelde zich daar niet lekker, én zo ver van huis. Nochtans heeft Jo Daelmans er veel geleerd: er moest enorm veel getekend worden en hij had er kon takten met veel kunstenaars. Te rug in België werd hij ingeschre ven aan het Sint-Lukasinstituut te Schaarbeek. Daar zou hij avond lessen volgen. Maar het bleek on mogelijk te zijn: vader had niet steeds de tijd om zoonlief te bren gen en te halen. Dan maar een andere oplossing gezocht: de Aals- terse akademie was meer geschikt. Jo volgde de lessen van binncnhuis-architektuur. Zes lange jaren heeft hij doorgebracht aan de tekentafel. De week-ends bracht hij nooit thuis door: hij be zocht de bekende portretschilder Luk De Decker in Schaarbeek. Deze man, die vooral bekend is om zijn «koninklijke» portretten, leerde Jo de kleuren te zien, hoe hij bepaalde samenstellingen moest doen en waarom. Een ganse voormiddag werkte «Joke» aan een doek. Zijn meester kwam dan eens kijken en kommentarieerde zijn werk, hij zegde hoe het moest gebeuren, waarom het verkeerd was en welke zijn visie was. Als toemaatje, volgde Jo nog de lessen aan de Aalsterse akademie. De zondagmorgen stond hij onder de deskundige leiding van Modest Van Mulders aan de schildersezel. Hij kreeg hier niet alleen een goede opleiding in een andere at mosfeer, maar ook de techniek van werken verschilde erg van de vorig bezochte scholen. Ondertussen schilderde de kun stenaar reeds zelfstandig thuis, hij was op zoek naar een eigen ge- tire... Deze werken heeft hij tv/ee jaar na elkaar tentoongesteld in de «Oude hoeve te Lissewege». Lu- cien Den Dove, één der zoons van de eigenaar, kuiste daar de paar- destallen netjes uit en stelde ze 's zomers ter beschikking van jonge kunstenaars. In 1960 trouwde Jo met Christine Verbrugge uit Roeselarè. Plots had hij een huishouden waarvoor hij moest zorgen. In die tijd was Jo een vertegenwoordiger in binnenhuis-materialen. Op de duur werd het echter een hele on derneming: de mensen vroegen al lerlei karweien op te knappen, zo dat er veel gewerkt werd, maar niet meer geschilderd! Tot ongeveer 1968 bleef Jo Dael man onproduktief. Toen stierf zijn moeder. Vader - geneesheer moest wegens ziekte zijn praktijk in Aalst verkopen en al de werken, die Jo reeds geschilderd had, wer den naar Gijzegem verhuisd. Er gens begon er een idee te rijpen: ik zou die werken wel eens kunnen laten kaderen! Ook de toenmalige burgemeester steunde dit. Hij vroeg heel eenvoudig: Waarom kom je niet eens buiten? Jo moest de man gelijk geven en ging weer aan het werk. Op Aller heiligen 1977 was de kunstenaar te gast in het gemeentehuis te Gijze gem. Het werd een echte bestor ming: op de openingsavond was de volledige zaal reeds uitver kocht. Dit was natuurlijk een enorme stimulans voor deze Aals tenaar. Hij wou en zou voortwer- ken. Ter gelegenheid van de tiende boeken-, bloemen- en platen beurs, ingericht door het Davidsfonds (afdeling Hofstade) werd vanop de speelplaats van de meisjesschool een ballon- wedstrijd voor de jeugd ingerichtOp 28 augustus gingen niet minder dan 151 ballons naar ongekende oorden. De Davids- fonfsafdeling nodigde op zondag 5 november alle prijswin naars uit op een echte kindemamiddag. Het begon allemaal met een Van Be||e (Ho(stade, Tom zeer mooi verzorgde poppen kast. De heer Van Laethem zorgde dat de kleinsten in de gepaste sfeer werden ge bracht: tijdens het spel wonnen Sint-Maarten en de champetter het van Heksemie en Jef Pa tat... Rond vier uur kwam eigenlijk de klap op de vuurpijl: Sint- Maarten kwam zomaar bin nengewandeld. Achter de gor dijnen had hij bij voorbaat heel wat speelgoed neergezet. Na een korte toespraak, waarin de Sint de nadruk legde op «het braaf moeten zijn», begon hij samen met zijn twee Pieten aan een ware speelgoedregen. Kan je je voorstellen hoe die gezichtjes glunderden? Rub beren speelgoeddiertjes, naai dozen, puzzels, auto's, bouw dozen.leken waardevol goud inkinderhandjes. Een uurtje later moest de Sint echter afscheid nemen hij werd nog op andere plaatsen verwacht! Toch bleven verschillende mensen nog wachten: de uit eindelijke uitslag van de bal lonwedstrijd werd bekend ge maakt. Van de 151 opgelaten ballons, kwamen 32 kaartjes terug. De eerste prijs werd toe gekend aan juffrouw Anne- Marie Goossens uit Gijzegem. Zij keerde huiswaarts met een dessotapijt, met een handels waarde van 8.500 frank. Haar ballon werd in Ewijk (Ne derland) gevonden na een tocht van 155 kilometer vanuit Hofstade. De andere terugge zonden kaartjes werden even eens beloond met allerlei waardevolle prijzen: Wij laten hier de lijst volgen van de ge lukkige winnaars: Koen Cop- pens (Lede). Ilse Borms (Hof stade), Christel Vereecken (Hofstade), A Cleemput (Aalst). Carinne Moens (Hof stade), Pieter Samuel (Hofsta de), Erwm Daelemans (Hofsta de), Jan D'Hoe (Hofstade), Da niël Moens (Hofstade), Lieven Becqué (Gijzegem), Tim Blanckaert (Hofstade) Steven (Hofstade), Verhaegen (Dendermonde), Gert Fieremans (Aalst), Mar- tine Lanckman (Hofstade), Véronique Timmrman (Hofsta de) Else De Clippel (Aalst), Sam De Ridder (Hofstade) Sam De Ridder (Hofstade), Elsi Hendrickx (Hofëtade), Leon De Wolf (Dendermonde), Van den Borre (Aalst), Wim Schamphe- leer (Hofstade), Sandra De Kempeneir (Hofstade) S. Ficher-Vercammen (Dender monde). Wemer Van Cauwen- befg (Hofstade), Cjristine Sa muel (Hofstade), Albert Be cqué (Aalst), Christel De Smet (Hofstade) Kathleen De Winne (Aalst) en tenslotte Karoline Jacobs uit Gijzegem. Aan alle winnaars een hartelijk proficiat! RDv In de zeer ruime, door Paul Stockman met bloemen versierde feestzaal van het Gijzegems Instituut ging verleden zaterdag het elfde Sint-Maartenfeest voor de kinderen van de personeelsleden van Ververij Denderland, Martin Processing en Eutron door. Voor volwassen misschien steeds een ietwat stereotiepe bedoening. Voor de ruim 170 kinderen een namiddag om van te snoepen, letterlijk en figuurlijk dan. Voor het openingswoord hadden de kinderen nu eens zelf gezorgd met eigen formulering en eigen naar voor brengen, waarborg voor oprechte gemeend heid en voor de andere kinderen kinder lijk begrijpbaar. Na dt koffie of chocolademelk en de koeken voor de ongeveer 500 aanwezigen want de ouders hadden eraan gehouden hun spruiten bij deze kinderhoogdag te vergezellen kwam animator, zanger en duivel-doet-al Jean Monnet op het podium die niet enkel de kinderen volledig in zijn bal wist te houden maar die ze tevens aktief deed meeleven. Hoogtepunt van de namiddag was uiteraard de komst van St. Maarten met zijn traditionele Zwarte Piet die de kleinste onder het publiek wel even tot huiveren bracht. Per leeftijd en volgens het geslacht kwam elk kind dan aan bod voor een handje en een raad van de goede Sint en een reeks zeer gewaardeerde ge schenken waarvoor de Vrien denkring had gezorgd. Deze Vriendenkring van personeel van de drie firma's. «Dender land» en de twee dochter-onder nemingen Martin Processing en Eutron, was ermee niet aan zijn debuut. Telkenjare inderdaad worden een brede waaier aktivi- teiten ingericht als bvb een rally, een wandeltocht, toneelbezoe- ken in KVS of KNS, een visvangst op zee en meer andere waarbij steeds de goede ver standhouding en overeenkomst van bestuur onderling en be stuur tegenover personeel opval len. De drie firma's in kwestie zijn dan ook nog. niettegen staande de textielkrisis in goe den doen en waar «Denderland» het meest moet hebben van het binnenland zijn beide andere ondernemingen meer gericht op de andere Westeuropese landen. Deze Vriendenkring waarvan we de leden de hele namiddag druk bezig zagen om ervoor te zorgen dat alles in de puntjes verliep bestaat uit voorzitter Philemon Edegen. sekretaris Marcel Van den Abbeele, penningmeester Jerry Spaenhoven en leden Jan Van de Voorde. August Mat- thijs, Paul Verschueren, Leo Janssens, Maurits Meuleman, Herman Van den Abbeele, Gérard Hoffelinck, Remi Leus, Georges Daeleman en Jeroom de Winne. LH De volgende tentoonstelling (mei 1978 in het Kasteel van Laame) werd een evengroot sukses. Bin nenkort zullen wij zijn werken kunnen bewonderen in het Apos- telke, terwijl Jo in het begin van 1979 in zijn eigen gemeente zal tentoonstellen. OLIEVERFSCHILDERIJEN De olieverf was vroeger zijn ge liefkoosde materie. In zijn karak teristieke beginperiode schilderde Jo Daelman heel somber: hij ge bruikte slechts triestige kleuren. Wij noteerden de groene zee, een donkere kerk en een purperen meisjeskopje op een groen-grijze achtergrond. Aan deze werken kunnen we zien dat de schilder het leven langs de sombere kant be keek. Hij verklaart dit: «ik was een enig kind, door mijn langdurig verblijf in de Walen had ik hier geen echte vrienden. Ik liep alleen en zocht de duisternis op». Toch merken we overal een sprankeitje licht dat we uitleggen als een hoop op een beter leven: achteraan zit de zon er zit nog leven en blijd schap... Nu is het palet van de kunstenaar helemaal veranderd: het is zeer kleurrijk geworden met veel kleurkontrasten. Jo's leven is (door te huwen, door zijn kinde ren) boeiend geworden, hij voelt zich happy en vormt dan ook le venslustige werken. In het werk is de gemoedstoestand goed te zien. Als het palet vireert naar bruin, donkerrood of blauw, voelt Jo zich heel anders dan als hij een werk schildert waarop een boerderijtje staat afgebeeld, dat lacht in de zon.... De gevoelens van het moment spe len dus een zeerigrote rol bij deze gevoelige kunstenaar. Een storm, een harde zee, de zwarte massa van het water... weerspiegelen een gevoel van onzekerheid. Het geeft de feeling van de machte loosheid van een mens weer. In dien de zon schijnt is alles opeens lichter en blijer. Dit uit zich dan in het gebruik van lichte tinten. Jo Daelman is een zenuwachtig per soon. Hij zoekt daarom de kalmte in zijn werk: een horizontale rust. Hij zal dus geen (vcrtikale) netjes geschikte huizenrij schilderen, maar wel een zee of een vlak land schap. Ontegensprekelijk gaat zijn voorkeur naar de zee, vooral naar onze wisselvallige Noordzee, die altijd anders is, qua kleurschake ringen Volgens de weersomstan digheden of de invalshoek van de zon op de zee kan de kunstenaar vele impressies opstapelen om la ter uit te werken. De meeste men sen zien er te plaatse de Fijnheid niet van. maar als ze Jo's werken zien, herinneren ze zich iets en genieten... SANGUINE-WERK De sanguinetechniek is helemaal verschillend van het schilderen. Het is een tekentechniek, met een reeks rode. zeer zachte potloden. Hiermee is het gemakkelijk een paar schaduwen aan te brengen, waardoor het werk levender wordt. Jo Daelman is hiér eerder toevallig mee begonnen. Hij wen ste eens te kontrolercn, of hij het nog kon. Voeg daarbij een mee valler: de kunstenaar ontdekte een geknipt model. Het meisje, dat veel aan lichamelijke opvoeding doet, was zo soepel en nam zeer gemakkelijk verschillende pauzes aan. Zelfs in een ingewikkelde yoga-houding voelde zij zich ge makkelijk, zodat de kunstenaar al de tijd had om te tekenen. Het pro- dukt van dit eksperiment mag ge zien worden: het zijn alle naakt- studies. We vinden weinig staande figuren. Geen enkel van zijn wer ken kan «schokkend» genoemd worden: men kan wel veronder- A qua rel van Daelman. (EL) stellen, maar de intieme delen van de vrouw worden niet getoond. PASTELWERK Het pastelschilderen is een tech niek die niet meer zo frekwent voorkomt. Dit materiaal is door veel kunstenaars aan de kant ge zet. De meesten willen echter slechts een schilderij kopen, waar veel verf op zit. Deze techniek geeft echter mogelijkheden, die met olie niet te bereiken zijn: de kunstenaar kan van de ene in een andere kleur overgaan, zonder dat er een scheiding tussen zit. Met pastel kan men de kleuren open- strijken en ineenwerken. Het is ook een zeer dankbaar materiaal: het schilderij moet geen weken drogen! Men kan ook onmiddel lijk doorwerken, terwijl we bij olieverf soms een kleur moeten la ten aantrekken vooraleer een vol gende kan aangebracht worden. Een pastelwerk wordt enkel gefik- seerd en gekaderd. Eén klein na deel is er wel aan verbonden: het is vuiler werken. Maar, gekscheert Jo, zolang er water is kunnen we ons wassen... In zijn schoolse periode is Jo Daelman met pastelschilderen be gonnen. Hij had indertijd een doosje krijtjes van zijn moeder ge kregen. Nu werkt de kunstenaar op hoger vlak: hij heeft 240 kleu ren ter zijner beschikking. Vaak geniet hijzelf van een onverwacht effekt. aan iets beginnen is immers niet noodzakelijk weten waar ge gaat eindigen Doordat de ene kleur in de andere vloeit, krijgt men vaak een mooi, maar onver wacht effekt. Dit kan niet voorzien worden maar geeft aan het werk een specialiteit: een prachtige tint.... AKWARELLEN Het akwarelschilderen is een overblijfsel van de Sint- Lukasperiode. Dqar moest iedere dag een klein werk en eens in de maand een groot werk afgegeven worden. Het is wel de moeilijkste techniek: het lukt of het mislukt! In dit laatste geval kan men niet herbeginnen zoals bij een oliever- fdock, maar kan het werk gewoon naar de vuilnisbak. Van bij de start moet men de kleuren die men wil en kan bereiken, vaststellen. Het is een fijne manier van werken, waarvoor de kunstenaar moet be schikken over een grote vaardig heid. Er is feeling voor nodig om bij voorbaat te weten welke kleuren naast elkaar mogen gezet worden en welke niet. Sommige kunst kenners waarderen akwarellen meer dan olieverf: het is een min der beoefende vorm van kunst- schilderen. De meeste kunstenaars geven deze techniek vlug op. Jo plukt nu de vruchten van zijn zes jarige akwarelopvoeding op school: al zijn werken zijn tieus afgewerkt. Al de onderwerpen die Jo dert, heeft hij gezien. Hij im| seert geen landschappen het aan het werk ten goede zal hij misschien wel één of veranderen. Hij zet een rechts van het huisje, in de van Jinks of hij brengt een tje, dat eens wegstak acht< boerderij, op de voorgrond, kunnen wij bijvoorbeeld het of de zee te Middelkerke bekij Wat de kunstenaar niet staat», een fabriek of een si laat hij er eenvoudigweg u plaatse worden dan enkele sen gemaakt, die in een grote wachten op een latere afwerl De impressie die hij ergens k] laat Jo Daelman rijpen. Als hi in de fardé aan het bladert krijgt hij ergens een vreet voel. Dit is het begin v; kunstwerk: Jo ondergaat d ties, kiest een techniek en st; een werk... hij geeft zijn lens en zijn herinneringen Indien hij vindt dat een werk is, laat hij het ergens ongekt staan. Na verloop van tijd het weer bekeken en event bijgewerkt. Toch moet een 'stenaar eens kunnen ophoudcj de akademie stond de leraar (ongehoord stil) achter de k naar. Ineens zou hij uilgei hebben: «Godver.blijft er al zijt het aan 't verbrodden! daad, er kan één streep t< staan... Jo Daelman heeft een noegen in het schilderen. Hij dit een wijze van zich uit te leven, op een manier dat een deel van zijn persoonlijl kan inleggen. Het is tevens] vorm van ontspannende vrijl Jo Daelman voelt zich niet leerd. Hij probeert nog stee< te leren: geregeld gaat groep) de kleuren bcstut Vooral de inwerking van de ren op de mens worden ondi loupe genomen. Hierbij de vrienden zich op het w Albert Steiner -Die Welt i ben». Het gesprek is vruchtbaar, want de ene dt mer leert iets van de andere hebben immers elk een ei sie. Tot slot vermelden wij Jo Daelman zorgt dat icdcrcet zijn kunst kan genieten. Ei liggen zijn prijzen niet hoog, zijner werken aankopen bet! geen aderlating. Anderzijds derecn zelfs een nict-koper s welkom in zijn tentoonstellingszaal in de straal 5 te Gijzegem. Daar een hangar volledig verniel Hij bewijst hiermee zijn kwal ten als binnenhuisarchitekt: voelt er zich thuis... Op 2 oktober laatstleden, is men in Erembodegem - Centrum overgegaan tot de stichting van de «Wijksportraad Erembo degem». Oorspronkelijk was er voorzien van een sportraad op de linker- en een tweede op de rechteroever te stichten. De aan wezige vertegenwoordigers van de onderscheiden sport- klubs oordeelden het echter beter slechts één wijksportraad op te richten. ring, die zal plaatshebben op 13 november 1978, in de kan- tine van S.K. Erembodegem (Gerstjens) om 20 uur. Op de dagorde staan als eerste punt: de voorstelling van de nieuwe sportklubs. Vervolgens zal de vergadering het hebben over de bespreking van (en eventueel de aanpassing I de statuten. Tenslotte zal een definitief bestuur gekcl worden. Na een overzicht en een be spreking der statuten, over het doel en de samenstelling van de sportraad, werd overgegaan tot de verkiezing van het voor lopig dagelijks bureau. Met een grote meerderheid werden in geheime stemming verkozen: Amand Verdoodt (Blijf Jong) als voorzitter en Jo zef Langelot (volleybal KWB) tot ondervoorzitter. Met alge meenheid van stemmen werd besloten de nog niet tot de sportraad toegetreden sport klubs, noq een kans te aeven twee afgevaardigden te zen- rtpn naar Ho wnlnonHo uornoHo. ring, om eveneens deel te kun nen uitmaken van de sport raad. Het definitief bestuur zal dan verkozen worden op deze eerstvolgende samenkomst De funktie van sekretaris zal voorlopig waargenomen wor- den door Adrien Mostaert (Blijf Jong). Belangstellende klubs, die nog geen deel uitmaken van de sportraad en die dit wensen te doen, kunnen kontakt opne men met de voornoemde be stuursleden en worden ver wacht op de volgende vergade- niemand een bezoek te brengen aan de overledenen. Vele graven werden overladen met chrysantenMisschien zien wij het verkeerd, maar elk jaar vragen wij ons af waarom in de omgeving van het kerkhof een oliebol lenkraam staat. Is het een dodenherdenking of een keris? Of gewoon een kommerce? EDV

De Voorpost | 1978 | | pagina 18