uuj ummê* Kultuurraad Aalst met praktische zaken •E 0 SI n (fMP Naar Evere as /2 iFfo S - OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN AALST OPSTELLER NIET-GEKWALIFICEERDE WERKMAN 2 - 10-11-1978 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in de korten Laat het dan zijn zonder kiespijn... met hart en met gezond verstand... voor zelfbe stuur, voor sociale rechtvaardig heid. Dr. Anny Dierick B.S.P. DE SPLITSING door Mare Galle In oktober 1967 was ik op het Vlaams Socialistisch Congres in Klemskerke verslaggever over het institutioneel aspekt van Brussel-Hoofdstad. De Vlaamse socialisten die massaal naar het Congres wa ren gekomenwisten wat op dat ogenblik in Brussel op het spel stond. De Vlamingen Frans Gelders en Hendrik Fayat wa ren voor een poll in de tweeta lige BSP-Federatie zo ge plaatst dat geen van beiden nog tot Kamerlid kon worden vêrkozen. Ik: heb als rapporteur de toe standen in Brussel gelaakt Fa yat, Gelders en ikzelf voelden dat we op de Vlaamse Feder aties mochten rekenen: De ge estdrift om de strijd aan te van gen was groot. De teerling was geworpen. We belegden in Vilvoorde een vergadering van de Vlaamse socialisten van Brussel en Halle-Vilvoorde. We stichtten toen de Federatie van de Rode Leeuwen, een benaming die ik had uitgedacht en die beant woordde aan wat wij wilden: Socialist zijn zonder onze ei genheid op te geven of in ge vaar te laten brengen. Bij de verkiezingen in 1968 werden onze kandidaten verkozen: twee Kamerleden en een Sena tor. Tien jaar later gebeurt vrijwel hetzelfde op Nationaal vlak. We weten dat velen, zoals ook destijds, droef gestemd zijn om wat is gebeurd. Maar het was onafwendbaar. De franstalige socialisten wa ren er vast van overtuigd, dat de gewestvorming spoedig een feit zou worden. Ze waren niet alleen. Zowel André Cools als Karei Van Miert deelden mee, dat ook de BSP-PSB de evolu tie naar de gewestvorming en de verruiming van de Culturele autonomie zou volgen. Ter loops, de bureauleden waren al sinds verschillende jaren op gevuld in twee comités, telkens wanneer Regionale en Cultu rele aangelegenheden werden besproken. Maar de "bespre kingen in de Kamercommissie die de Institutionele Hervor mingen (Egmont- Stuyvenbergwet) behandelde en waarvan ik lid was, hebben die ontwikkeling bespoedigd. De tegenstellingen kwamen duidelijker aan het licht Ook vanuit socialistisch oogpunt. De mede-voorzitter Cools heeft terwille van onze Vlaamse reflexen, begrepen dat wij nog slechts met één voorzitter contact hadden, zoals de Waalse partijgenoten dat met de hunne hadden. De breuk was gekomen. De Rode Leeuwen weten wat zulks betekent en welke op gave hen wacht, welke geest drift bij de basis nodig is om het eigen schip in de juiste koers te brengen. We hebben de jongste weken ondervonden dat niet alleen bij de Vlaamse Socialisten die ons al vroeger trouw waren die geestdrift be staat, maar ook bij vele andere Vlamingen die op dit ogenblik hadden gewacht om zich aan onze zijde te scharen. Onze beginselvastheid heeft ontzag afgedwongen. Want het lijkt goed aan het hart te doen dat beginselvastheid en vastbe radenheid in politieke kringen nog bestaan.5 name zou het gevaar kun nen bestaan dat de boeken te vlug dichtgegooid wor den. Is er toch geen aan neembare oplossing voor de ring? Onze milieu-ijver moet ons niet blind maken voor de voordelen van de volledige ring-aanleg. Het verkeerstechnisch belang kan niet geloochend wor den: een ring heeft maar zijn volle betekenis als hij werkelijk rond is. De uit te voeren werken zouden te vens een oplossing bieden voor het blijvend probleem van het kruispunt met de Brusselsesteenweg. De ring zou aan de gemeente Erem- bodegem een gepaste en vlugge aansluiting bezor gen met het ganse gewest. Hetgeen zich te Aalst niet zou mogen herhalen is dat men zolang discussieert tot er geen enkele mogelijkheid meer overblijft. De eventue le besluiteloosheid van het bestuur en de onenigheid tussen voor- en tegenstan ders van dit openbaar werk zal de Brusselse bewinds lieden dat kan men zo al raden al vlug doen besluiten tot schrapping van de Aal- sterse subsidies. De stede lijke Adviesraad voor Leef milieu, zopas geinstalleerd, heeft al onmiddellijk een grote opdracht. In deze ad viesraad moet het mogelijk zijn alle stemmen te horen die voor of tegen de ring pleiten. Het is goed moge lijk dat vanuit Aalst zelf een nuttige suggestie komt. Het slechtste wat kan ge beuren is besluiteloos te zijn. Ghis Willems DERING De aanleg van de stadsring stelt milieuproblemen. De verbinding tussen de Ael- brechtlaan en de verkeers wisselaar van de autostrade werd door de Diensten van het Ministerie van Openbare Werken, op eenstemmig aandringen van de Aalster- se instanties, met spoed bestudeerd. Wanneer nu zou blijken dat de ring de Osbroek niet kan ontwijken, kan geen ernsti ge argumentatie opge bracht worden tegen het be sluit: dan maar geen ring. De aantasting van de Os- broek, tegen zijn bestem ming in, is een soort barba rendom welk in andere ste ken van ons land reeds leid de tot onherstelbare en er gerlijke milieubeschadigin gen. Na deze klare stelling- KIESPLJN Nu de doorsne burger vaker naar het stembureel gaat dan naar de tandarts willen we toch even stilstaan bij dit «kiespro- 6leem». De laatste regering, moeizaam gevormd, viel na anderhalf jaar. We kunnen of beter we moeten terug gaan kiezen, want er bestaat een kiesplicht. Dat dit ons weereen flinke duit zal kosten blijft onbetwistbaar. En wat verwacht men als resultaat?!? De kiezer moet zich na 18 maand uitspreken over zijn kandidaten. Ondertussen weet iedereen dat een regering be staat uit Koalitiepartijen en uit een oppositie. Met ons systeem blijven alle kombinaties moge lijk. Medezeggingsschap blijft dus voor de kiezer beperkt tot het schenken van vertrouwen aan bepaalde kandidaten, aan een bepaalde partij. Elk gezonddenkend mens zal menen dat dit op een zo korte tijd niet veel kan veranderen. En daar is dan de kieskampagne - daar zijn al die grote opiniepei lingen - die hun invloed willen doen gelden. Vanuit de opposi tie kijkt men smalend neer op <de mislukkingen», geheugen verlies is een bekende politieke ziekte, - de vroegere regerings deelnamen worden in de ver geethoek geplaatst. De P.V.V. durft zelfs, nu het mode is. de Vlaamse kaart spelen... Waarmee ik niet wil zeggen dat er geen handvol vlaamse liberalen zijn. Als een diktator heeft de eerste minister, zonder zijn ministers te raadplegen, ontslag genomen, en er ook de ganse regering in meegesleurd... dit alles uit respekt (sic) voor de grondwet!! Had dezelfde heer Tindemans tevoren niet gezegd dat de grondwettelijke bezwaren weer legd konden worden!! Hij heeft duidelijk een politiek spel gespeeld met «de vlaamse staat» als inzet. De vlaamse socialisten brutaal afgesneden van hun sterke waalse vleugel staan er wat onthutst bij. De «internationale» moet een nieuwe weg vinden. De vlaamse socialist mag nu eerst vlaming en daarna socialist zijn... dat vraagt wel wat aanpassing. En de V.U.? Voor haar blijft steeds de oude droom «een vlaamse staat» nu meer dan ooit. Een minimum aan toegevingen? Over het Egmontpakt is veel geschreven... maar niet genoeg., de grote massa kent alleen de negatieve, niet de positieve punten... Een oude Chinese spreuk zegt: oordeel niet over een zaak waarvan ge slechts de schaduw zijde of de echo kent... Endaarstaatdan de kiezer... hij moet kiezen... KIESSTRIJD INGEZET «Geen daden, maar woorden» blijkt wel het devies te zijn geweest van de Regeringsploeg Tindemans II, waarin reeds van bij het startsein het grootste wantrouwen heerste tussen de medespelers. Van de oorspronkelijke bedoe ling, om dit spelletje acht jaar lang op te voeren/werd reeds na zeventien maanden afgestapt. De zo ogenschijnlijke machtige regering krijgt een roemloos einde in een overgangsbewind en nieuwe verkiezingen. De kiescampagne is meteen ingezet en men hoeft van de ploeg Vanden Boeynants rede lijkerwijs dus ook niet meer te verwachten dan enige bezorgd heid om de sociaal economisch toestand, niet in de stroomver snelling van een langdurig gezagsvacuüm te laten verslijten en de voorbereiding van de verklaring die het volgende parlement tot constituante moet maken. Het omstreden Egmontpact is samen met de uittredende Regering van de tafel gevaagd. De crisis werd trouwens met dat doel uitgelokt. Niet enkel de grondwettelijke bezwaren, maar vooral een aantal regelingen die fundamen tele Vlaamse rechten schonden, hebben - zij het erg laattijdig - de ogen geopend van sommige Vlaamse onderhandelaars en politieke leiders, vooral binnen deC.V.P. Als Eerste Minister Tindemans en dit van bij de Regeringsvor ming, niet lijdzaam was blijven toezien hoe de partijvoorzitters van de Regeringspartijen de werkelijke macht naar zich toetrokken, zich zelf, Regering en Parlement niet buiten spel gaat laten zetten, dan had de C.V.P. in de gedenkwaardige maand oktober 1978 geen woordbreuk moeten plegén. Want dat is wel degelijk gebeurd, niet zozeer om de tegenstellingen in eigen rang te verdoezelen, maar omdat de gang van zaken vastlag in de strategie die wij van bij het aantraden van dit" Kabinet voorspeld hebben. Om zeker te zijn dat zijzelf op het daartoe meest geschikt - geachte ogenblik over de val van de Regering zou beslissen, heeft de C.V.P. altijd de indruk gewekt loyaal achter het Eg montpact te staan. Nu verklaart zij - om de anti-Egmonters elektormal gerust te stellen - dat het voorbehoud verder reikt dan de constitutionele vraagtekens. Men mocht er zich dan ook aan verwachten dat, de verklaring tot grondwetsherziening erg vrij blijvend zou zijn. Het is zonder meer duidelijk dat de C.V.P. doelbewust een zeer berekend risico heeft genomen. Deze partij hoopt ongetwijfeld op een nieuw kiessucces door meteen een deel van de Volks uniestemmers naar zich toe te halen. De B.S.P. zal haar dat niet beletten: gekneusd door de Regeringsdeelneming, verdeeld door het Eginontavontuur, en extra gehandicapt door het opdoeken van «Volksgazet» gaat zij in angst en vrees de verkiezingen tegemoet. Door het nu voor te stellen alsof de val Egmont de hoop op Vlaamse zelfstandigheid de bo dem heeft ingeslagen, tracht de Volksunie nu zijn erg gehavende Sloep van de klippen te houden. Met dit erg ongeloofwaardig argument kan deze partij ook weer niet meer gaan aankloppen bij de Vlamingen uit Brussel, die deze partij zonder enige scrupu les liet vallen door hun minder waardigheidspositie te bekrach tigen. de uitbreiding van de olievlek te dulden en het verbod te slikken om het Vlaamse parlement in de hoofdstad te laten zetelen. Er blijft voor de Vlaamse kiezer enkel het liberale alternatief over, dat de natie voor het totale avontuur wil behouden en zeker niet bereid is Vlaanderen daar voor op de koop toe de rekening te doen presenteren. Deze gelegenheid biedt zich nu voor de kiezer aan. Diane D'haeseleer DAAR ZIJN ZE! Vanachter het verkiezings hoekje wordt nu nog luchtig maar binnenkort erg gretig naar «de kiezer» geloerd. Op natio naal vlak heeft Willy De Clerck in de Kamer al een circusnum mer ten beste gegeven terwijl zowel Schiltz als Martens het Egmont-akkoord dat ze weken lang met de meeste hardnek kigheid aan de Vlaamse goe gemeente hebben willen op dringen nu laten vallen als een steen. Het «kalf» dat ze zo aan beden hebben is ter slachtbank geleid. De Vlamingen mogen aan de beentjes knabbelen. Voor de VVP van Willy Van Mossevelde is dit koren od de molen van het ergste reaktion- naire chauvinisme. Voor Willy-boy is de Vlaming herleid tot een puur taalgeval zonder enige nood aan die andere veel fundamenteler ontvoogding die op het socio-ekonomisch vlak ligt. Diane D'Haeseleer, wiens P.V.V. zich inmiddels zonder de minste scrupules tot super kampioen van de Vlaamse ge dachte heeft uitgeroepen, vlamt op de andere Vlaamse partijvoorzitters, groen van nijd omdat de P.V.V. er niet bij zat en vol vrees dat ze er de vol gende keer ook nog niet zal bij zijn. Voor de rest «zal de kiezer beslissen». Martin Hutsebaut roept patetisch op «de prioritei ten niet uit het oog te verlie zen», deze zijn dan o.m. de werkloosheid en de arbeids duurverkorting. Hij is blijkbaar al vergeten dat de socialisten (pardon de BSP) rgee in de re gering zaten waar ze zich (ge wild of niet) hebben laten rollen als schoolkinderen. Ook voor de laatste keer, zoals voor de volmachten? Kollega Roger Dhondt is in «Voor Allen» nog wat straffer. Zonder blikken of blozen stelt hij dat de Aalsterse BSP het «vertrouwen in haar kiezers bevestigt». Inderdaad het voor de bevolking slechtste en voor de grootkapitalisten voordeligste deel van de kri- siswet is er door. De 100.000 jobs van Willy Claes zijn ver dronken en al de BSP- ministers in de regering Tinde- mand II hebben duchtig mee- gesnoeid in de verschillende budgetten. Intussen is op ge meentelijk vlak de BSP mee gezogen in het autoritaire D'Haeseleerkielzog, wat de Aalsterse Jong Socialisten al meer dan eens op stang heeft gejaagd. Jan Caudron gooit het voorlopig over een andere boeg: hij geeft les in politieke moraliteit omtrent het geval De Bisschop. Hij vergeet te zeg gen dat hijzelf er voor gezorgd had dat Marcel De Bisschop (CVP-gemeenteraadslid) reeds aanvaard had voor de VU in de adviesraad Leefmilieu te zetelen. Het is dus van «de pot en de ketel...» weet je wel. Intussen vecht Ghis Willems een robbertje uit met Mare Gal le. de stóuterik die de toch zo eensgezinde CVP-familie aan flarden wil trekken waarbij de Ghis Willems, alle lessen uit het verleden aan zijn laarzen lap pend, stelt dat liefde, begrip, so lidariteit DE christelijke begrip pen zijn die in de CVP IEDER EEN bezielen. Hij gelooft in «verzoening tussen alle bevol kingslagen en ziet er geen «valstrik» in van de «konserva- tieven». Ghis Willems is een trouwe dienaar van het hoogste CVP-bestuursapparaat. Voor hem is het socialisme pessimis tisch omdat het te zeer de na druk legt op klassetegenstellin gen. We zouden Ghis Willems de raad willen geven eens bij zijn christene broeders, bij ons en elders, die deze klassete genstellingen aan den lijve on dervinden, ten rade te gaan. Daarmee zijn we de bonte «Vrije Tribune» van De Voor post van vorige week rond. Naarmate de verkiezingskrie bel meer gaat steken zal de toon ervan verhogen Of er ook iets zinnigs en fundamenteels (behalve de zoveelste reeks beloften die men toch niet houdt) zal uitkomen is een an dere zaak. Wat de Kommunis- ten daarin willen lees je vol gende keer Jos De Geyter Op zijn tocht door de deelgemeenten van Groot-Aalst be landde het bestuur van de Aalsterse Kultuurraad verleden maandag te Gijzegem waar ook afgevaardigden van plaatse lijke kulturele verenigingen KAV, KVLV en Kulturele Centrale aanwezig waren als wéarnemers en achteraf voor eventuele vragen of suggesties. E Waar een bestuurslid ontslag indient moet de vereniging voorzien in een andere gedele geerde doch als bestuurslid kan het ontslagnemend lid slechts worden vervangen na tussentijdse verkiezingen in de groep waarvan hij deel uit maakte. Voor gebruik van stadslokalen of materieel moeten de vereni gingen schriftelijk, liefst twee maand op voorhand, hun aan vraag richten tot het Kollege van burgemeester en schepe nen liefst per afzonderlijke prestatie. Voor gebruik van de dienstcentra is (nog) geen taks reglement opgesteld en voor lokalen waar wel moet betaald worden kan, mits motivering, vrijstelling worden aange vraagd. Best sturen de vereni gingen een dubbel van hun aanvraag naar het sekretariaat van de Kultuurraad, Kattestraat 33 waar men eventueel kan koördineren. De Raad bezon zich over en kele principiële kwesties. moet de Kultuurraad zich al dan niet, in afwachting van het ingebruiknemen van het Kultu- reel Centrum in de Molenstraat, bezighouden met de aktivitei- ten in de feitelijke kulturele cen tra in werking? hoe is de verhouding tot het biblioteekwezen? moet de. Kultuurraad trach ten de estetische vorming van de bevolking te bevorderen, bvb door «kitsch» te vermijden? kan de Kultuurraad zich ni< laten bijstaan door personeel I het raam van het plan Spitaels Afgeven van een jaarprr gramma door de kulturele ve I' enigingen werd reeds herhaa delijk gevraagd. In Gijzegei vrijt gebeurde zulks zelfs op pare eren chiaal vlak en de Kulturele Cei trale zal er het hare bijvoeger De Erkenningskommissi lerzi kreeg slechts vier dossiers te^app tafel. Mits aanpassing in d^gfor formulering en met lede nst, woonachtig op het gebied va Groot-Aalst zullen de «BeL^ei schuttende Werkplaatsen» z ze ook kultureel aktief zijn wor den aanvaard. Het zangkoor «'t Snoerke», d vrouwenvereniging «Vot Vrede en Welvaart» en de vi eniging voor de derde leeftij «De Eenheid» worden zondt kommentaar als lid van de A gemene Vergadering opgent!nst men. 3)0 k de 486 fl« De Informatiedienst van het Ministerie van Landsverdediging, onder leiding van Kolonel Herman CANDRIES, ontving onlangs de parlementaire Commissie van Landsverdediging. De gekende Kolonel Candries, ook Nationaal voorzitter van de Orde van den Prince, verstrekte inlichtingen over de werking van het indrukwekkend Koningin Elisabethkwartier te Evere. De parlementaire delegatie, waaronder volksvertegenwoordiger WILLEMS, was geleid door de heer TANGHE, voorzitter der Quaestoren van de Kamer. >mrr L»m. e hep n E en c jen bra et r tee rr)d tee Brtoran numn d» «tzonder nl«l un d* ratfaktla bekend is, komen ntsl voor plsalslng In aenmeridng. Ds redektle behoudt zich het recht voor de tekst Ie bekorten. Publlketle betekent niet det de redektle echter de Inhoud steet. Geachte redaktie, Wij danken U om ons artikel «VZW. of commerce?» (over het rekreatiecentrum van Gijzegem), bijna volledig In uw editie van 27 oktober 1978 te hebben overgeno men. Wij appreciëren het ten zeerste dat «de schrij ver» van het artikel onze in formatie als volledig objec tief aanneemt, vermits hij ze praktisch letterlijk over neemt en dat heel de redak tie achter onze socialis tische principes staat (zie de laatste paragrafen). Al leen vinden wij het spijtig dat uw verslaggever zijn bronnen niet vermeldt. Wij hebben reeds meerdere malen in de Voorpost vast gesteld, dat bepaalde arti kels, mits minimale wijzl* gingen integraal werden o- vergenomen en door een re- dakteur van de Voorpost werden ondertekend. De werkelijke schrijvers van die artikels namen daar mis schien geen aanstoot aan, maar wij nemen dit zeker niet, dit is volledig in tegen spraak met joernalistieke eerlijkheid en objektiviteit. Wij willen dat dit in de voor post rechtgezet wordt In alle geval bedankt voor de ruchtbaarheid die u aan óns artikel hebt gegeven en omdat u ook, evenals wij, de zaak op de voet blijft De Raad van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn van de Stad Aalst, heeft bij het administratief- en het werkliedenpersoneel respektievelijk betrekkingen opengesteld van en De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzit ter van het O.C.M.W. - Gasthuisstraat 40, Aalst, en dienen met de bewijsstukken uiterlijk op vrijdag 17 november 1978 ter bestemming te zijn. Bijkomende inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen op de personeelsdienst (Tel. 053- 21.23.93 - binnenpost 104) volgen. Gelieve deze brief in «Uv woord» te publiceren. Voor de Jongsocialister Groot-Aalst, De Blieck Luc P.S.deze brief komt in h novembernummer van Joni Rood. NOOTVAN DE REDAKTIE J T Wie de journalistieke eer- ri lijkheid of de objektiviteit te van de Voorpost in twijfel D trekt, slaat de bal mis. Hetj kl is inderdaad zo dat passa- d ges overgenomen werden c uit «Jong Rood». Dat r geen bronvermelding opgi geven is, wijst niet op kwi_ de wil, noch op de bedoelde naschrijverij. De verspreide informatie werd met de werkelijkheid vergeleken. De gegevens zijn juist. Dat hebben we zelf gekontroleerd. Waarom zouden wij ze dan niet ver-' spreiden? (ongeacht het po litieke engagement van Jong Rood). Dit impliceert geen «volledig volgen maar bewijst een zeker ver trouwen in de werking van de bovenvermelde vereni ging- En werden wij niet vaak met dezelfde munt betaald...

De Voorpost | 1978 | | pagina 2