ffldh pikfetof ERSONEEL PTEERT VOOR ATI0NALE OCIALE DIENST RUITERSKLUB DIRK MARTENS MORELE LEKENBIJSTAND IN AALSTERSE ZIEKENHUIZEN STAAT NOG NERGENS OPENBARE WERKEN KORT "Iss^spsaiww SERAV DESIGN CENTER De Voorpost - 10-11-1978 -3 EN RAP dat da van serrewoerdeg ailemol goot! Ninie, 'n vraog meh na ni wa dat er zu rap goot, ge kentj niet noemen of 't goot om te rapper. En zeggen dat de mieste ten nog zolle willen da 't nog rapper goot... allei, ja, de bozen toch. Of toch. sommegste. En 't 'n es hier allien ni zee, want op 'n ander es 't ten allicht nog slechter gelèk as ek hoeire zeggen hem. Zé, 'k hem meh lote woysmaoken dat in sommegste lannen de mensjen in de fabrieken op rollekes loeipen, allei ja, rolschaatsen hein, ver nog rapper van t' ien majiem nor t' ander te schoverdoynen. Ver toch rapper en mier te kennen afweirken. En zeggen dat er zuveil kriezes es omdat er van alles teveil gemokt wert. Sertoe ambras... Pakt na ne kier anne konzjei: g' hetj nog mor rès anne koepong gepakt of a hotel gerezerveird, of 't es al gebakken, ge meigt al veromkieren. Da vliegt verboy gelèk as ne nimmendalen! Mor van den ienen konzjei nor den anderen, da diert 'n betje langer! Allei ja, lank of rap, dad es ailemol gelèk as ge 't beziet newoor. Van Kestdag nor Nievejoor dad es mor acht daogen en op nen ik en ne goy es da dor. Mor van Nievejoor tot Kestdag... Wa dad oeik zu rap, veil te rap goot, dad es den nacht. As ge gienen nachtwaoker 'n zet vanoyges. Nie, as ge azoei goed in a beddeken ligt en zjust van iet pleziereg on 't droeimen z$t, ringeling, anne wekker lupt af en ge meigt verom al optèrren. Ba moy es da toch azoei zee - én 'k peis nog ba veil ander mensjen. En tèn 't Sondaos, as ne mensj ne kier mag 'n toyken bleive liggen, tèn 'n kejje milledjie nimmer slaopen. Tèn ligde dor zu kleer wakker, en a eiremen beginnen te zingelen of a bien slopt of ge kroygt iksel op anne rigge, ja, 't es niks gekért, van eiremoei stojje geh tèn mor op hein. Zonder dagge der op peist dad anne zondag oeik op a oeigen oepen en toe, zal gepasseird zen. Rap jonges, rap dat dad ailemol goot. Gelek as den neigenonderd oeik. Ge zèh ne moment verstroeid, ge tèrt de bolje af, pardaf, op twie, droy «wijoe-wijoe» s ligde in 't hospetool! Da moe gezeid werren: sjapao ver die jonges van den neigenonderd, ze kennen der iet af. Mor alla, ze 'n doeng ni anders hein, ne ghielen dag deir, vér tèn nog van den nacht te zwoygen. Want meh die kastaars die peizen as z'n in heren attomobil zitten da 't ailemol nog veil noyger en sertoe nog veil rapper moet en kaan, hangt ne mensj zè leven den dag va vandoagon eh klein tellefondrooiken... En 'k wei ni of dat da banajjer oeik azoei es, mor 'npintj hein. die 'n stoo nog ni goe veiren haa, of, lapkoe, dad es ooit... En rap dat da goot... Nog 'n sjans da ze in de braaroyn nog 'n betje rapper kennen braan! En die fïesten tèn: da goo nog veil veil rapper. Zé, 't es na meiren sintjemèrten en dad 'n es nog ni goe gepasseird of Késtdag es dor aal. meh denne vrémden van op 'n ander, die ze naa 't Késtmanneken noemen. En dad Ameirekontjen meh zèn géttebroek en zè kért mantelken 'n hei nog ni goe zè gat geloecht of Nievejoor es dor al. Meh 't gelikkeg joor van de jonges van de méskeire... Ailemol van die daogen dat er veil mensjen heer te kért doeng vér 't ne kier lank loten t' hangen... Nie mor ja, as ne mensj ne kier bepeist hoe dad alles rapper om rapper goot, sertoe normoten dat 'n aver werd... Ge 'n zè nog mor rès getraad of ge zitj al in a kinjeren en nog rapper in a kleinkinjeren en wa wiltj da zeggen? Dammen aad werren jong! Dammen aad werren! En rap! En domei begin ek azoei te peizen: zolle men na ni beiter zèn dammen 'n betjen mier op ons gemak zollen beginnen te leven? Ze maoken 't joor van 't dérp, ja. Mor tèn 'n dérp woor da 't nimmer 'n es gelèk as vroeger, want alles goot... ja, vanoyges, alles goot veil rapper. Want oeik da joor van 't dérp 'n es nog mor rès begost of ze klappen al van 't joor van 't kindje. Ni verabbezjeiren meh de ziel van 't kindj hein, want dad es al veil joren gepasseird en door es in den toyd gralèk veil oever geklapt geweist... Naa 'n klappe ze nimmer oever de ziel, mor oever 't joor van 't kindj... en oever manen womeidad alles anders gewooren es. Want vér dad ailemol nog ne kier anders kennen te werren moete men binnen 't kért nog ne kier gon kiezen... omdat alles 't zélde zol bleiven! W,ant of dagge meh na geloeift of ni, mor hoe rapper damme moeten gon kiezen en hoe rapper dat d' ottomobils royn en hoe rapper dammen nor ons pinsjoeng goon... hoe rapper dad alles nor d^... goot. En wedje wa dat er oeik rap goot hè? Den toyd tissen da 'k teis on 't schroyven ben en da 'k 't noste weik verom mag herbeginnen. Ne goeien dag in eh rappeken! DOLF molenstraat 70, aalst tel. 053-21.76.08 's werelds meest gerenomeerde meubelen, exclusieve geschenken - huwelijkslijsten. slechts éénmaal beroep ge daan hebben op lekenbijstand, wat bijna onmogelijk is. Tot voor 6 a 7 maanden werden de gehospitaliseerden zelfs niet ingelicht over de wettelijke keuzemogelijkheden, en er was een klacht nodig bij het hoofdbestuur te Brussel om de toestand enigszins te regulari seren. Voor het overige is de situatie er identiek aan deze in het hospitaal, met dien ver stande dat de invloed van de katolieke eredienst in het O.L. Vrouwziekenhuis nog groter is dan elders. De lekenkonsulenten zijn er zich anderzijds wel van bewust dat de lekenbijstand nog een grote onbekende is voor heel wat mensen. Zelfs op het vlak van het verzorgingspersoneel kent men het nut en het belang van deze hulp niet. Nochtans zijn zij het in de eerste plaats die met de patiënt in kontakt komen, en die hem kunnen helpen in zijn keuze. Uit onze kleine enquête blijkt alleszins dat de morele bijstand het grote publiek onbekend is, en dat er nog een lange weg zal af te leggen zijn vooraleer alle wettelijke voorzieningen kor- rekt zullen toegepast worden in onze Aalsterse ziekenhuizen. VEHE vrijdag 13 oktober jl. organiseerde het stadsbestuur een arcerendum onder haar personeelsleden en OCMW mede lef rkers. ledereen kreeg de mogelijkheid om in de Keizers- jer ien te stemmen over de vraag welke sociale dienst en ssijerzijds kon het personeel aansluiten bij de Gemeen- tejhappelijke Sociale Dienst van het Bijzonder Kinderbij- d gfonds voor de plaatselijke en Gewestelijke Overheids- 'de nst, gevestigd te Brussel. B%ider dan de helft van het koPP'9 personeel nam de stemming deel. Van 486 stemmen waren er geldig. Hiervan stem- 245 personeelsleden )r de gemeenschappelij- sociale dienst en 237 de eigen sociale Het verschil van 8 immen is dus zeer mi- Uprn een onderhoud met S hepen van Personeel An- jn Blommaert blijkt dat er en cijfers bestaan over de derverdeling van de ult- brachte stemmen. Zo et men niet hoe het per van het OCMW mde, noch hoe het per- leel van de onderschei fusiegemeenten een im uitbracht. Anderzijds rdt het klein aantal uitge- chte stemmen verklaard >r het feit dat men niet slicht was om aan het erendum deel te nemen, ar Schepen Blommaert i mededeelde heeft het lepenkollege nog geen ilissing over de uiteinde lijke oplossing getroffen. Maar logiserwijze wordt het standpunt van de meerder heid gevolgd. Zodra de defi nitieve keuze gemaakt werd, zal .kontakt opgeno men worden met de Ge meenschappelijke Sociale Dienst uit Brussel, om de aansluitingsvoorwaarden te bespreken. Blijkbaar heeft alleszins één van de meerderheidspartij en, met name de BSP, op dit vlak de duimen moeten leggen. Op 6 oktober jl. pu bliceerde de heer Martin Hutsebaut, politiek sekreta- ris BSP-Aalst, immers in de «Vrije Tribune» van dit weekblad het stadpunt van zijn partij. Na zich verwon derd te hebben over de ge volgde procedure schreef hij dat de stelling van de BSP is dat men door het organiseren van het referen dum enerzijds de represen tatieve vakorganisaties van het personeel miskende, en dat men anderzijds tot een regelrecht aanbod tot uit verkoop van een stuk ge- Hippotour organiseerde samen met de Dirk Martensruiters Aalst een paardenzegening voor de St.-Janskerk m de Immerzeeldreef (EDV) meentelijke autonomie o- verging. Volgens de BSP diende men om principiële en om praktische redenen voor de sociale dienst van het ste delijk personeel een stede lijke oplossing te zoeken. Zoals gezegd haalde dit standpunt het nipt niet. Schepen voor Personeel Blommaert wist ons ander zijds te melden dat op de volgende gemeenteraad een punt op de agenda zal ge plaatst worden, waarbij een stedelijke examenkommis sie ingesteld wordt be staande uit twee vertegen woordigers van elke partij, die bij de jongste gemeen teraad verkozenen had. De fraktie van raadslid Willy Van Mosselvelde zal dus niet vertegenwoordigd zijn in deze kommissie, dit in tegenstelling met de CVP oppositie die wel 2 verte genwoordigers krijgt. De Schepen noemde dit voor stel alleszins een unikum voor ons land. VEHE Verleden zondag had vóór de St. Janskerk (Immerzeel) de zegening plaats van paarden en ruiters van de vereniging «De Dirk Martens Ruiters» Deze klub bestaat nauwelijks een drietal maanden, maar telde toch dadelijk een bevre digend aantal leden, waarvan 21 effektief paard rijden. Om de veertien dagen wordt in de na middag een wandeling geor ganiseerd. Verleden zondag ging het doorheen het Kravaal- bos. Men besloot tot het oprichten van deze vereniging omdat niet ieder ruiter deelneemt aan wedstrijden of jumpings, maar toch aan paardesport wil doen. Vorige zondag defileerden de twintig paarden, het ene al wat onrustiger dan het andere, voor de eerste keer stijlvol voorbij de pastoor die paarden en miters besprenkelde, na het uitspre ken van een gebed waarin de vraag werd uitgesproken mens en dier van ongelukken te spa ren. Er was heel wat belangstel ling voor dit schouwspel. Men denkt eraan volgend jaar een openluchtmis te houden. Deze plechtigheid werd ook georga niseerd in het kader van het Sint-Hubertusfeest. (3 novem ber) W.L. Het begrip «Morele lekenbijstand» is nog nieuw. Het ver scheen pas voor de eerste maal in een officiële wettekst in het Koninklijk Besluit van 21.5.1965, ondertekend door oud minister van Justitie P. Vermeylen, handelend over de morele lekenbijstand in de gevangenissen. Enkele jaren voorheen was reeds een «Stichting voor Mo rele Lekenbijstand in de Ge vangenissen» opgericht. Deze organisatie werd meteen als enige representatieve organi satie voor de vrijzinnige levens beschouwing erkend. Zij werd dan ook gemachtigd om de kandidaten voor benoeming aan de minister voor te dragen. Zoals in de gevangenissen groeide ook de behoefte leken konsulenten te laten optreden in de ziekenhuizen. Heel wat wijzigingen aan de bestaande koninklijke besluiten en minis teriële omzendbrieven waren tussen 1965 en 1971 noodza kelijk vooraleer einde maart 1972 besloten werd tot de sa menstelling van een paritaire kommissie, waarin alle partijen zitting hadden. Haar opdracht was een definitieve regeling te vinden voor het gestelde pro bleem rekening houdend met de maksimale eerbiediging van de individuele vrijheid van de patient en de verzekering dat de patiënt de door hem vrij ge kozen en gewenste morele- godsdienstige of filosofische begeleiding zou ontvangen, door deskundigen. Kort daarna werd een regeling getroffen, welke in een ministe rieel rondschrijven werd uitge werkt. Dit rondschrijven regelt de praktische kant van het pro bleem. Wanneer een patiënt in het ziekenhuis komt, dan heeft hij, voor wat de godsdienstige of morele begeleiding betreft, drie mogelijkheden: 1De patiënt verklaart duide lijk de begeleiding te wensen van een lekenkonsulent of de begeleiding door een verte genwoordiger van een erkende godsdienst. 2. De patiënt wijst alle bege leiding af. Alle bezoek wordt dus geweigerd. 3. De patiënt maakt geen keu ze. Hij drukt ze niet uit. Dit alles houdt in dat de zieken- huisdirektie tot plicht heeft de patiënten voor te lichten inzake de rechten die zij terzake heb ben. Tevens moet men er voor zorgen dat de konsulent zijn opdracht in maksimale om standigheden kan vervullen. Tenslotte dient de konsulent door de betrokken verpleegin stelling te worden vergoed. Uit kontakten met verschillende lekenkonsulenten blijkt dat alle K.B.'s en Ministeriële Circulai res ten spijt er zich in de praktijk te Aalst op verschillende vlak ken nog. heel wat problemen stellen. Zo blijkt in het Stedelijk Hospi taal. waar Mevr. Van De Steen-De Schaepdrijver en de Heer Marcelis als lekenkonsu lenten aangeduid werden, in teorie alles in regel te zijn. Dit zou ook reeds zo geweest zijn onder het laatste COO-bestuur (onder voorzitterschap van Mr. Rousseau) Bij zijn opname ontvangt elke patiënt een inr formatiebrochure, welke trou wens onlangs vernieuwd werd door het huidig OCMW be stuur, waarin hij een keuze kan maken inzake morele of gods dienstige bijstand. Opvallend in deze brochure is wel dat de keuzemogelijkheid vermeld wordt onder het hoofdstuk «Eredienst» (blz. 13). Het grootste deel van dit hoofdstuk wordt ingenomen door gege vens over de katolieke ere dienst, zoals uren van de mis sen, permanente aanwezig heid van de E.H Pastoor, enz. Wanneer de patiënt een keuze gedaan heeft en het desbetref fende formulier invulde, dient dit formulier overgemaakt te worden aan de Direktie Nur sing. Teoretisch wordt de keuze dan overgemaakt aan de bedie naars van de eredienst of de lekenkonsulenten. Onze woordvoerders wisten ons ech ter te melden dat in de praktijk hiervan echter niets terecht komt. Anderzijds kent men ge vallen waar om lekenbijstand werd gevraagd, maar waar de vraag nooit doorgespeeld werd naar de verantwoordelijke kon- sulenten. De lekenkonsulenten zijn anderzijds de mening toe gedaan dat de E.H. Pastoor wel overal binnenkomt, zelfs waar hij niet gevraagd werd. Hij is immers permanent aan het zie kenhuis verbonden, dit in te genstelling met de lekenraad- g evers. Blijkbaar loopt er ergens iets mank bij de hoofdverplegende, aan wie het formulier door de patiënt dient afgegeven te wor den of bij de dienst nursing, die niets doorstuurt, want de ver houding met het OCMW be stuur, inzonderheid de voorzit ter Martin Van der Speeten is uitstekend. De toestand in het O.L. Vrouw ziekenhuis schijnt anderzijds nog erger te zijn Daar werden Mevr. Swinnen-Van Impe en de Heer M. Van de Steen als lekenkonsulenten aangeduid. In de laatste vijf jaar zou men Uit dezelfde straat komen ook de kasseien die in het Sterrestraatje worden gebruikt De werkleider wist ons te vertellen dat het Sterrestraatje zal afgewerkt zijn tegen de Kerst- en Nieuwjaarsperiode. We konden ook daar konstateren dat de werken heel netjes gebeuren. Een pluim voor de aannemer. Naar onze smaak wordt het een pracht woonwerf. Wanneer men nu nog de Begijnhofkerk zou restaureren wordt deze zone echt een juweeltje. W.L. H Op de Grote Markt vorderen de werken naar wens. Einde oktober kon, zoals gepland, het i eerste gedeelte worden beëindigd: de buizen liggen in de grond, en de oppervlakte is bedekt met een laag «mager beton» zoals dat heet. Het betreft hier het gedeelte vanaf de «Borse van Amsterdam» tot aan de lijn Kattestraat - Zoutstraat. Tegen einde november hoopt men klaar te zijn met dezelfde werken, maar dan in de andere ter-: richting: tot aan het postgebouw (Nieuwstraat). Dit gebeurt zo, om de marktkramers niet telv teveel plaats ineens af te nemen jfef De marktkramers zelf klagen wel van een verminderd verkoopcijfer, ook al omdat de gewone Het klanten bepaalde kramen niet meer vinden. Uiteraard ondervinden ze ook ongemakken door sa.i de werken in het wegdek zelf. En er komt minder volk. ien: De omwoners zijn anderzijds opgetogen over de manier waarop de aannemer Vormezeele et uit St. Amandsberg de werken beheert. Er wordt keurig gewerkt. Hij toont zich bijzonder „e. inschikkelijk wat de vragen van de marktbewoners betreft. En hij laat de «werf» altijd ordelijk Ja. achter. Normaal moester de kasseileggers (van dezelfde aannemer) begin november al aan .de het wegdek beginnen. In principe loopt hun tijd tot volgend verlof want we staan voor oe winter, en bij vriesweer kan uiteraard niet gekasseid worden. De kasseien («mozaiek») it ie werden in de Welvaartstraat uitgegraven, eid

De Voorpost | 1978 | | pagina 3