DIREKTEUR BEDROGEN EN BOB'er 3X3 DOEN WIJ HET GOED OF SLECHT? Ambiance bij de Gillis in 't Stamineiken YVAN THEYS KLEURT EMOTIONEEL Mi H KUNSTMIS IN ST.-ANTONIUSKERK Tweede reeks hearings te Baardegem gestart! 8 - 10-11-1978 - De Voorpost Voor een veertigtal belangstellenden in zaal «Ons Huis» te Baardegem stelde een elfkoppige ploeg (kollege en stadssekretaris en moderator Marnix Rijckaert) zich op om antwoord te verschaffen op vroegere vragen, suggesties te aanhoren en nieuwe vragen te beantwoorden. Uiteraard beet burgemeester D'haeseleer de spits af waarin hij herinnerde aan de eerste hearing te Baardegem, ook de eerste van Groot-Aalst verleden jaar en waas op de inspanningen die men zich had getroost als gevolg van de vele vragen destijds. Gebleken is hierbij hoe zwaar de problematiek van de fusie is geworden en hoeveel er Dog te realiseren is naast wat reeds werd verwezenlijkt Qua dienstverlening in de deelgemeenten zegt de burgemeester dat Aalst alle andere steden overtreft Tevens wees hij op de goede informatie door het stadsbestuur &a. via perskonferenties, de «Aankondiger» en brochures. In de beleidsnota werd vooropgesteld wat men konkreet wil realiseren waarbij zeer bizondere aandacht wordt besteed aan landbouw, handel en tewerkstel ling. Op de man af stelde de burge meester de vraag «Doen we het goed of slecht? Wat zou U in onze plaats doen? Wilt U dal we nog meer doen? Hebt U er de belastingen voor over?». Stadssekretaris Chris Willems ant woordde dan op de in '77 gestelde vra gen: Uitbreiding van het net van stadsbus sen in afgelegen wijken als Eerdegem en Moorsel-Steven werd met buurt spoorwegen besproken maar is moei lijk. Haltes werden wel voorzien aan het station, huis Semal en zaal Roggeman. De hoogstraat is ondertussen in orde. De riolering in de Perrekouter werd op- imen in het 5-jarenplan voor de weg rond de kerk zijn reeds gemaakt. De «expressweg» komt in het gewest plan '78 niet meer voor Met de snelheidsbeperking van 60 naar 40 km per uur gaat het bevoegd minis terie niet akkoord. Bouwen zonder aanvraag kan inder daad niet! Afwateringsprobleem in de Eerdegem- straat wordt onderzocht en opgenomen in het 5-jarenplan. De publieke telefooncel is aan de kerk geplaatst. De belastingen zijn dezelfde voor heel groot-Aalst en overal ook is de taks op de juke-box verhoogd. Voor de hogere belasting op de huisvuil- ophaling worden gratis zakken gele verd. Trouwen in elke deelgemeente stuit op wettelijke en praktische bezwaren Het kerkhof wordt regelmatig onder houden. Voor de volksfeesten worden de toela gen in de begroting voorzien toege kend. Scholen blijven waar mogelijk auto noom, zoniet worden ze gefusioneerd. Promotie voor behoud van het leerlin genaantal in het stedelijk onderwijs ge beurt door aanstellen van biezondere leermeesters, inrichten en uitrusten van turnzalen, inleggen van schoolau- tobusdienten, inrichten van dagverblij ven, oprichten van ouderkomitees De vroegere muziekklas werd afge schaft maar nu is er een filiaal van de muziekakademie met 29 leerlingen. Qua sociale woningen zijn de zones in het gewestplan aangeduid, richtprijzen werden niet vastgelegd Voor de vakante betrekkingen volgt openverklaring en komen examens Voor geluidshinder is er een stedelijk reglement op het lawaai en wordt de sonometer gebruikt. In de kafes is geen sluitingsuur. Sportfaciliteiten als bvb gebruik van naderafsluitingen - vlaggemasten zijn dezelfde over heel het gebied. Voo? toelagen aan verenigingen kun nen aanvragen worden ingediend. Over het Kultureel Centrum te Baarde gem werd niet gesproken. Vervolgens bracht de sekretaris een hele waslijst realisaties sinds 1977 waarvan de op somming ons deed denken aan nade rende verkiezingen. Voor Baardegem meer speciaal werden vermeld werken in de Hoogstraat, de Winne- en de Sta tiestraat. Dit alles werd geïllustreerd in een boeiende diamontage op twee schermen met beelden o.a. van de kerk van Baardegem, sekretaris Joostens, het stadscentrum. Gesteld werd dat de mens van na de fusie nog dezelfde is gebleven als die vóór deze operatie. Financieel bracht de fusie echter geen verlichting. Moeten de uitgaven van de stad Aalst in briefjes van 100 fr (14 cm lang) naast elkaar gelegd worden dan reikte die eindeloze rij tot in Spanje. Tenslotte werd beklemtpond dat Aalst de faam geniet van een modelfusie. En dan kwamen de vragen los. Honoré Monsieur had er een achttal doch ze werden door de lijst realisaties reeds beantwoord. Voor de Eerdegem- straat werd het dossier van Baardegem overgenomen maar stelt zich het feit van de verhaalbelasting. Met de bewo ners van deze straat wordt overleg voorzien. Komt de straat op een breedte van 12 m dan zal de verhaalbelasting aanzienlijk zijn. Is de verbreding min der dan daalt ook de belasting. Is er wel vernieuwing of andere wegbedekking zonder verbreding dan is er geen ver haalbelasting. Parkeergelegenheid aan hot kerkhof: de onteigening is geregeld, en het ont werp goedgekeurd De prijs wordt ge raamd op 1,3 miljoen en volgende maand komt de aanbesteding. De aan leg zelf volgt dan in maart-april 79. c deze zijn op genomen in het 5-jarenplan Voor de Dorpskom is er een totaal nieuw projekt. Geluidshinder: De heer Monsieur ver baast er zich over dat wie vroeger toela ting gaf nu erover interpelleer! Sche pen De Maght noemt zulks een symp toom van menselijke zwakheid. Vol gens metingen zou het aantal decibel laag zijn maar volgens interpellaties hoog. Toelating werd dan'ook verleend mits beperkingen (één vliegertje in de lucht en er geen kamping of karavanning van maken). De burgemeester koestert het inzicht zelf ter plaatse te komen. Zo er werkelijk hinder is komt er verbod, zo niet kan de vergunning niet worden in getrokken. kultureel Centrum te Baardegem Schepen Monsieur antwoordt aan zip naamgenoot dat het Kollege er een speciale zitting aan wijdde en dat er geen kultureel centrum komt. Wel krijgt de hoeve een socio-kulturele bestem ming op beperkte schaal. Door Spitael- sers zal de hoeve worden opgekalfaterd en de tuin wordt een speelgelegenheid voor de jeugd en een attraktiepool. Ex-schepen Gust De Boeck repliceert dat het geplande centrum geen 30 maar 27 miljoen zou gekost hebben en dat de gemeente zelf er slechts een klein deel zou moeten hebben van betalen. De schuur is wel zeer bouwvallig en veel fruitbomen uit de boomgaard moeten weg. jba stelt het probleem van de speelstraten te Baardegem en wijst op de noodzaak van voetpaden. Langs beide kanten van Alderberg en Dorp straat zouden er voetpaden moeten komen waarvoor de stad zou kunnen aandringen bij de bevoegde diensten. Schepen De Neve antwoordt alhoewel dat het hier een rijksweg geldt de stad de voetpaden wel ten haren laste kan nemen. Speelstraten werden in Aalst bij de straatbewoners erg negatief erva ren. De schepen denkt dan eerder aan woonerven. Wat betreft het «jaar van het Kind» kwamen er bij schepen Monsieur reeds heel wat suggesties bijeen. Aalst wordt een kindvriendelijke stad met mede werking van de jeugdverenigingen en ouderkomitees en als kulminerend punt de jeugdinfobeurs. Op de vraag naar meer aanplakborden, ook buiten de dienstcentra, wordt geantwoord dat in de eerstkomende maanden kleine mededetijgsborden zullen worden geplaatst. Voor een nieuwe postbus in de Molen straat moet men zich evenwel tot de dienst der posterijen richten. Maaien van graskanten zal voortaan van mei tot september gebeuren met de klepelmaaier. Zoals Aalst-Hofstade - Gijzegem komt het fietspad er in de spoorwegzate Aalst-Baardegem. Werken worden uit gevoerd door het Bureau voor Vreem delingenverkeer en toerisme. Mark De Ble heeft het over takseren van bals en feesten. Schepen van financiën Van den Eede zegt dat er een taksre glement hiervoor bestaat gebaseerd op de inkomprijs en de prijs per komsump- tie. Uitzonderingen vormen dan het «ad dertje in het gras»Vrijstelling is moge lijk zo de winst wordt afgedragen voor filantropische doeleinden of voor wer ken met kunstzinnig of volksopleidend karakter. Ook wanneer er geen winst is moet belasting worden betaald. Na de ingebruikneming van het Kultu reel Centrum in de Molenstraat kan de huidige Stadsschouwburg blijvend worden ingericht. BVB voor kamertea- ter met semi-professioneel karakter. JAAR VAN HET DORP? Schepen De Maght zegt dat Baardegem hierin voorbeeldig heeft medegewerkt met deelname van 24 op de 27 vereni gingen. Een sluiting van het Jaar van het Dorp komt er niet. Schepen De Neve vindt het belangrijk dat de eigenheid van de dorpen bewaard blijft en dat er een struktuurplan komt voor de deel gemeenten. Door massale inwijking indien er niets gebeurt met de bouwgronden komt on vermijdelijk een breuk. «In landelijke huizen zouden ook landelijke harten moeten kloppen», meent M. De Bie. Schepen De Neve heeft dit een beleids probleem. In Baardegem zijn de woongebieden zeer beperkt. Het lande lijk deel moet landelijk blijven. Nadat nog in de Kapellestraat werd gewezen op onvoldoende signalisatie verzekert schepen Van den Eede dat de betoela ging van de verenigingen volgend jaar interessanter zal zijn. Matthtea Saeys beklaagt zich over stiefmoederlijke behandeling van Fau- bourgjaarmarkt waarop schepen De Maght inpikt dat het hier om een winst gevende zaak zou gaan Ook kamions steenslag komen aan bod voor de Oude Heirbaan na ontvangen van een omstandig verslag. Margriet Moortgat informeert naar voorzieningen voor leden van de derde leeftijd waarop schepen Hooghuys zegt dat dit eerder een OCMW-probleem is. Maaltijden worden eerlang ook te Baar degem, op aanvraag, thuis bezorgd. Op vraag van Willy Da Valck in verband met stagneren of achteruitgaan van het gemeentelijk onderwijs neemt schepen Roels de gebruikte promotiemiddelen op. Leerlingenaantallen en reaffekta- tiewet spelen hier echter een belang rijke rol. De gehandicapten die nu slechts 1/3 ontvangen tegenover vroeger zullen in 79 beter bedeeld worden Jeugdverenigingen hebben unaniem (bijna) beslist de 330.000 F niet in hon derd deeltjes te splitsen maar er outille ring voor aan te schaffendoor iedereen te gebruiken. Volgend jaar wordt dit dan 400.000 F ScHapan Bfommaert voerde zijn beleid qua anti-tabakkampagne ten gunste van de bevolking en maakte hierbij ab- straktie van zijn eigen persoon. Een maand hield hij het wel vol. Qua personeel beschikte de stad op 31.12.77 over 724 vastbenoemden en 281 tewerkgetelde werklozen. In het eerste getal zijn 145 politiemannen en 60 brandweerlui begrepen. Het perso neel OCMW is hierin uiteraard niet ver- EENKAFÉ? De burgemeester stelde herhaaldelijk de vraag of, zoals beweerd, het stad huis een kafé zou zijn. Moeten de per sonen en verengingen op recepties worden ontvangen of niet? De zaal vindt van wel. Tegen het plechtig openen van een nieuwe straat zoals dat vroeger ge beurde heeft het bestuur niets. De kers verse schepen wil ze zelfs komen inwij den! Als er in de week een feestdag valt ge beurt het dat er geen ophaling te Baar degem (of elders) is. Schepen De Maght moet daarvoor wel beroep doen op de goodwill van de bevolking want materieel en timing laten geen speel ruimte over. Kreeg het bestuur verleden jaar te Baar degem, een bloemendorp, letterlijk bloemen aangeboden, dit jaar waren het figuurlijke. Een dame uit de zaal feliciteerde inder daad de burgemeester met zijn ploeg voor de realisatie van de fusie Groot- Aalst... LH Dinsdag jl. viel dan toch de uiteindelijke beslissing in verband met de zaak Pannecouck. Deze Aalsterse BOB-adjudant werd op 18 september voor de Dendermondse korrektionele rechtbank geroe pen in verband met het ontvangen van smeergeld. Pannecouck zou dat gekregen hebben van de broer van zijn vroegere vriendin. Op die manier zag deze laatste meer klaarte in het lopend echtschei dingsproces. Wat volgens hem een lening was, werd door voorzit ter Hoorens van de Dendermondse rechtbank helemaal niet zo bekeken. Pannecouck kreeg drie maand voorwaardelijke gevange nisstraf en en boete van 3.000 fr. Hetzelfde lot was ook beschoren voor mevrouw Bouters (die vroe gere vriendin) en haar broer (de man wiens vrouw haar geluk elders had gezocht). Pannecouck werd wel vrijgesproken in verband met de tweede beschuldiging, namelijk het laten ontsnappen van een gevangene. Zijn helpende wachtmeester mocht in dat verband ook vrijuit gaan. Daarmee is de eerste geruchtmakende Aalsterse affaire uitge doofd. Een tweede staat momenteel nog op uitspraak. Het betreft hier het verhaal van de direkteur van de dienst voor jeugdwerk «Kerelsburcht» kollegeleraar Lanckman. Die miljoenen-affaire komt maandag voor het bankje. Een quasi tachtigkoppige groep Gilles inJeven houden en aktief doen zijn is allicht geen sinekuur waarvoor het bestuur van de Aalsterse Gilles zich geplaatst ziet. Nadat in 1926 Gust De Man en zijn leden van de vereniging ««door Eendracht veel Vermaak» de «Gilles van Binche» uitbeeldde kwamen in 1927 de ««Ajuingilles» en in 1930 «de Ware Gilles». Op haar hoogtepunt kende deze vereniging 60 leden doch bij gebrek aan jonge krachten werd besloten de aktiviteiten stop te zetten. Onder impuls van vooral Bert Van Hoorick en de nu 87-jarige Gustaaf De Stob- beleir werd besloten over te gaan tot de oprichting van een nieuwe gillesvereni ging, de «Aalsterse Gilles» die door technische hulp van de hoeden- en kleerma kers van Binche telkenjare Galerij -S65- pakt tot negen december uit met grote formaat schil derijen van Yvan Theys (42). Samen met Lucassen, Freymuth en nog wel enkele anderen behoort hij tot een groep welke voornamelijk de laatste jaren, sinds '70, heeft getracht een nieuw klimaat te scheppen in het figuratieve schilderen van de lage landen. Theys zelf in een katalogus van galerie Hendriksen: «Schilderen heeft bij mij erg veel te maken met een primair en oorspronkelijk gevoel van «het in bezit nemen van», het afbakenenen van een eigen territorium. Niet zozeer om te onderwerpen maar eerder om door te dringen in de gevoelsidentiteit van ieder ding.» Yvan Theys stelt nog tentoon in S 65 tot 9 december Theys vergeet in zijn werk totaal de estetiek waarmede zovele an dere schilders menen te moeten oppassen. Figuren worden in be nauwde vormen op het doek ge drumd. Theys gaat zelfs zover dat hij niets wenst centraal te laten funktioneren. Een groot gedeelte van zijn schilderijen worden in feite gedomineerd door de grote vlakte op de achtergrond. De schrale vermomming van de figu ratie speelt daarbinnen een niet onbelangrijke rol. GEVOEL Voor Theys betekent schilderen in de eerste plaats een totaal uitwer ken van de eigen persoonlijke ge voelens. Theys: «Het is belangrijk dat de kunstenaar zijn gevoel goed in de hand houdt. Het lijkt mij een kenmerk van alle grote kunst dat zij het gevoel behandelt als uni verseel fenomeen en niet de per soonlijke emotionaliteit van de kunstenaar tot onderwerp heeft». Niet mijn eigen woede interesseert mij, maar de woede als universeel verschijnsel, schreef hij daarover in 1976. In feite kontrasteert deze opmer king gedeeltelijk de opvattingen de «fundamentele» groep dcsscène. Gevoel, als onderwerp, is in de recente ontwikkeling van de schil derkunst een van de meest aange haalde motieven. KLEUR Men kan het werk van Yvan Theys niet alleen waarderen om zijn vorm. Wanneer hij een vrouw op een badkamer schildert dan doet hij dat hoerig sensueel, meer aan stekelijk dan aantrekkelijk. Ogen van zijn figuren worden met hef tige kleuren uitgewerkt. De kijker kan aan deze blikken soms niet weerstaan omdat ze hem zo bezig houden. Een niet onbelangrijk as- pekt in de hedendaagse schilder kunst vormt de relatie tussen werk en kijker. In feite komt het daar op neer dat het werk slechts de inzet vormt van een meer intensieve rcaktie. Kunst vandaag hoefje niet als 'af te beschouwen. De kleur die Yvan Theys gebruikt is hard en bewust inspelen op die relatie. Kleur werkt trouwens doorgaans meer de interesse op dan de vorm al gaan beide kombi- naties uiteraard meestal samen. Net als de snee. de vertikale lijn in een doek van Barnett Newman, dat verder uit twee of drie kleur- banden bestaat. VROEGER Yvan Theys werd in Marke gebo ren. Zijn opleiding kreeg hij aan de kunstschool van St.-Lucas te Doornik door Eugene Dodeigne van wie ik vermoed dat hij dat direkte schilderskarakter op zijn leerling heeft overgezet. Later werd zijn werk gcselektcerd voor belangrijke tentoonstellingen. Theys heeft dan enkele jaren naar die eigen persoonlijke mentaliteit toegewerkt. Werk van hem is ondermeer opge nomen in de kollcktic van hel Ste delijk Museum Amsterdam en zijn invloed op de Nederlandse kunst markt is vrij groot te noemen. Waarschijnlijk omdat men in Ne derland meer reageert op de in houdelijke materies dan op de ui terlijke beelden. Een zeer belangwekkend uiterlijk aspekt is evenwel het steeds laten terugkeren van het onderwerp in diverse schilderijen. Zo zie je meer dan eens een badkamer, een vogel, een op de rug liggende vrouw die het verlangen opwekt van een andere op het doek afge beelde figuur of een erotische lief- over smetteloze kledij en prachtige hoeden beschik ken. Voor de eerste keer stapte deze groep in de kavalkade op in 1972 met 18 gilles en 13 muzikanten. In 1973 brachten ze voor 't eerst de dans met de heksenbezem en dit jaar kwamen ze met de dans der zonnemaagden. Ondertussen is de groep uitgegroeid tot een massaal geheel met 33 geklede Gil les met hoed, 23 muzikan ten, eveneens in uniform, 12 appelsiendragers en een tiental andere medewer kers, ceremoniemeesters en reuzendragers. Ere-voor- zitterKBustaaf De Stobbeleir die verleden jaar in reuze formaat in de stoet werd uitgebeeld zal ook nu, en de volgende jaren, worden meegedragen. Het wordt een vaste waarde van de karnavalstoet. Het financieel boven water blijven is echter konstant een moeilijke opgave. Met een stadssubsidie van 50.000 fr, een karnavalver- goeding van zegge 120.000 fr zoals verleden jaar en een speciale kompensatie voor de fameuse rondedans ko men we aan circa 200.000 fr. Een hele som inderdaad. Maar het budget vereist meer dan het dubbele: 450.000 fr. Supplementaire inkomsten zijn dus brood- noodzakelijk. Deze komen uit ledenbijdragen die mo menteel, kledingskosten bijgerekend op ongeveer 5000 fr per lid komen. Optreden buiten de stad zit er financieel niet in en dus werd uitgekeken naar bijko mende financies. Op de hoek van de Ge- raards berg sest raat en de st-Kamielstraat werd een «Stamineiken» gehuurd en gedurende de hele maand november zal het er binst de week-ends volle bak zijn. Verleden vrijdag had de offi ciële opening plaats en van uit het lokaal op de Grote Markt, de Bistro, werd, mu ziek op kop, door de stad opgetrokken naar het stami neiken. Onder de talrijke opvolgers bemerkten we de alomtegenwoordige bloe- menfee Wojtulenski (familie van onze nieuwe Paus?), de reeds ingeschreven kandi daat-prins karnaval Enrico Gu: Hone! volkte prijs i gurka publii irijs I can d finuni L P. I uit zo en werd hordt riaar nens PLL( >Jadat ijke l comd de be Arts T dan c logg van d stond nieuv hegul P. en b van r ligt b ervan den «gema licht Cam; we in vervt kij Lecler, erevoorzitter taaf De Stobbeleir, feestkc miteeleden als Odilon Mo tier en Nicole Schellinck het simpatiek raadslid Gr: cienne Van Nieuwenborgh, De kersverse schepen feestelijkheden voor wie karnaval pret reeds is bl gonnen Marcel De Bisschi sneed, geassisteerd dod de bloemenfee, het traditie Vrijt nele lint door en wenste d|doo organisatoren alle suksede I toe. Voor animatie zorgde "'*9 met brio dj's Werner Ce o™1 pentier en Patrick De Wu zits fel, geaksentueerd dot Odilon Mortierboy's. G< zang, gedans, gillesmuziel het werd een echte hekser Ove Ter mee ketel waarbij het gersten. weelderig vloeide en de kqP, len bij het luide zinge duchtig werden gestreeld. !^a( Ambiance tot en met! iy|a Voor verder karnavalesk lvar musement, een dolle a^j, vond, een gillesevenemer n kan u verder in 't Stamine^ ken terecht elk week-end ofen zaterdag en zondag. ZatertHie dag 18 november is er besta vendien de belottersprijs Ijze kamp Gustaaf De Stobbelei w (2000 fr vooruit) en zaterda e 25 een groots familiefee! Jlon met smulpartij. Komt u ook? De Gilles vetjs wachten er u. Hie 19! jei LiFri Een overvolle St. Antoniuskerk was op woensdag 1 november getuige van een prachtige kunstmis, gebracht door het koor en orkest van de St. Antoniusparochie. Dirigent was Roger Van De Wiele. Aan het orgel speelde Pater Jozef Van Herre- weghe. Uitgevoerd werd de mis van Adolf De Graeve, vader van de pastoor van de parochie. Adolf De Graeve was een bijzonder veelbelovend komponist, maar overleed helaas op 38-jarige leeftijd. Hij gaf o.a. les in het Blindeninstituut. Met deze mis behaalde hij destijds zijn prijs voor kontrapunt en fuga. Koor en orkest hadden het dus verre van gemakkelijk. Toch was de uitvoering zeer ver zorgd en vlot. Er was tevoren dan ook twee maanden lang geoefend. Na de mis kwam er dan ook een spontaan en luid applaus. Werden verder uitgevoerd: «Al heeft hij ons verlaten van Bach, het «Bist du bei mir». eveneens van Bach, waarbij mevrouw Daelman - Trofaes een bijzonder mooie en zuivere solopartij zong. Te horen ware ook «Diffusa» van Grüber e «Justorum» van dezelfde kon ponist, en het «Tantum ergo Tc van Gustaaf Paepe. Beslote werd met het overbekend «Nader bij U. mijn God». In zijn homilie had Pastoor D Graeve er tevoren op geweze dat het feest van «Allerheil gen» het feest was van de ve bondenheid met de eenvot dige mensen, de stille zwo< gers van elke dag. die nooit c «grote» heiligenkalender haa den. tar schilders welke zich sinds onge veer ook 1970 hebben gemanifes teerd. Bij deze komt het er op aan de emotionele mentaliteit van elk persoonlijk, wel te laten meespe len. Het herhalen van deze elementen kan voor Yvan Theys betekenen dat hij er niet tegenop ziet zichzelf bloot te geven. Een geruststel lende reaktie. ROGER D'HONDT Roger Van de Wiele dirigeerde hel orkest tijdens de kunstmis die plaats vond in de St.-Antoniuskerk. (EDV)

De Voorpost | 1978 | | pagina 8