ruikt hier naar onzin HET VLAAMSE KRUIS REIKTE EHBO UIT 11.11.11. AALST WIL EEN UITWEG BANEN V0UR B0LIVIE te Ninove uitgereikt De Voorpost - 10-11-1978 - 9 Honest Arts Movement (HAM) reikte vorige zaterdag in het overbe volkte zaaltje van het Volkshuis te Ninove de jaarlijkse L.P. Boon prijs uit. Laureaat dit jaar werd striptekenaar en cartoonist Kama- gurka (22) uit Oostende. Sinds enige tijd haalt deze regelmatig publiciteit voor zijn werk. Dat is ook wel het enige dat deze Boon prijs te bieden heeft. Meer dan een klomp «ham» en een oorkonde kan de vereniging ook niet aanbieden want ze zit zoals vele anderen financieel aan de grond. _.P. Boon hemzelf reikte de prijs lit zonder veel argumentatie. In ten eerder bekend gegeven nota iverd beklemtoond dat de prijs ivordt uitgereikt aan een kunste- iaar welke de «binding met de nens» centraal stelt. PLECHTIGHEID Hadat iedereen door de plaalse- ijke kuituurschepen was verwel- comd lichtte Prof. Frans Vyncke Ie betekenis toe van de Honest Arts Movement. L.P. Boon reikte dan de prijs uit waarna Willem Roggeman het literaire gedeelte de avond voorstelde. Dat be stond uit de prezentatic van het lieuwe boek van Willie Ver- ïegghe en een voorlezing door P. Boon uit zijn nog te publice ren boek «De Geuzen». Dat boek van negenhonderd bladzijden dik ligt bij de uitgever en de publikatie ervan wordt binnen enkele maan den verwacht. Willem M. Rog eman tenslotte las nog twee ge- 'ichten voor uit zijn werk. amagurka zelf had blijkbaar veinig te vertellen. Een beetje Vervelend zat deze jongeman er bij e kijken. En toen Boon hem de onlangs werd uitgegeven door Kri- tak te Leuven. HONEST ARTS MOVEMENT HAM werd in 1971 en later (in 1976) officieel als vereniging zonder winstoogmerk opgericht. kaar gekoppeld wat volgens de sta tuten tot doel heeft «het bevorde ren van de samenwerking tussen de kunstenaars van alle disciplines enerzijds en het publiek ander zijds». HAM organizeerde zo een belang rijk aantal manifestaties doorheen Kamagurka zat er een beetje onverschillig bij. prijs overhandigde maakte hij de opmerking «het ruikt hier naar on zin». Dit laatste is ook' de titel op de omslag van zijn eerste boek dat Zij heeft voornamelijk tot doel het inrichten van kunstmanifestaties en literaire avonden. Meestal worden beide disciplines aan el- het land en zelfs in de Bondsrepu bliek "Duitsland. De groep houdt tegenwoordig haar vergaderingen in Aalst. ROGER D'HONDT lot tit Vrijdag jongstleden werd in de Feestzaal van het Stadhuis d door het Vlaams Kruis een zitting georganiseerd waarbij aan ;s6de laureaten van de EHBO kursus 1977-1978 een diploma detuitgereikt werd. Onder de talrijke aanwezigen bemerkten wij onder meer Volksvertegenwoordiger Jan Caudron, erevoor zitster Mevr. Gravez en de huidige voorzitter Dr. Johan Van Overbeke. Ter vervanging van burge meester D'haeseleer, die in het buitenland vertoefde, werd de openingstoespraak gehouden door de Schepen voor Volks gezondheid Antoon Blom- maert. Spreker zag in het Vlaams Kruis het zinnebeeld van een kristelijk geïnspireerd heid en van de verbondenheid eHmet het volksnationalisme. e> Hierop schetste hij het ontstaan ojen de groei van de vereniging. Hierbij verwees hij naar de toe standen die bestonden aan het Ijzerfront gedurende de eerste wereldoorlog, en die de cfrekte aanleiding waren tot het stich ten van het Vlaams Kruis in 1927. Tevens bracht hij hulde aan de stichters waaronder de geneesheren Hilaire Gravez en Frans Daels. De schepen be- nadrukte dat de organisatie nog steeds onmisbaar is, niet in het minst omdat de officiële in stanties vaak te kort schieten in de hulpverlening vb. bij ram pen. C^> honderden manifesta ties is het Vlaams Kruis aanwe zig, zo ging hij verder niet al leen met mensen, maar ook met materiaal, waarvoor noch tans geen enkele steun van de overheid verkregen wordt. Tot slot bracht de heer Blommmaert hulde aan het idealisme en de harde werk kracht van de medewerkers. Als tweede spreker voerde Dr. Boghaert, medisch direkteur van- en hoofdanaestesist in het O.L.Vrouwziekenhuis te Aalst het woord over de taak van de ambulancier en de psychische benadering van de gewonde. Hij herinnerde aan het ABC van de reanimatie (vrije luchtwegen- beademing en cir culatie) en wees op het belang hiervan voor het redden van mensenlevens. Dr Boghaert zag het aktieter- rein van de ambulancier echter breder dan het uit de nood hel pen van mensen die lijden. Een ambulancier moet immers ook psychisch kunnen helpen, soms door een eenvoudig woord of een passend gebaar. Spreker besprak hierbij drie ka- tegorieën van patiënten, waar men steeds meer en meer mee gekonfronteerd wordt. Allereerst zijn daar de toeval lige of opzettelijke intoxicaties. Deze intoxicaties kunnen zo wel veroorzaakt worden door externe faktoren (vb. giftige produkten, industrie) als door de patiënten zelf (vb. barbitura ten, alcohol). Wanneer een ge neesheer dan peilt naar de oor zaken van de veelvuldge zelf moorden, krijgt hij dikwijls het zelfde antwoord: «Ik kan het le ven niet meer aan». Nochtans hebben de meeste patiënten het materieel zeer goed, maar ontbreekt het hen aan maat schappelijk welzijn. Geestelijk zijn immers vernietigd. Hier is het volgens Dr. Bo ghaert noodzakelijk dat er een mentaliteitswijziging teweeg gebracht wordt. Hij zag dit een taak voor iedereen, die werkt in de gezondheidszorg. Men zou volgens de spreker moeten be ginnen bij de opvoeding, zowel thuis, waar het familieleven dikwijls verstoord is, als in de school en op het werk. Als tweede belangrijke katego- rie behandelde de geneesheer de ongevallen op de weg. Vele van de aksidenten, vooral bij jonge mensen, gebeuren door roekeloosheid en drankmis bruik. Ook hier zag de hoofd anaestesist een belangrijke taak weggelegd voor de ge zondheidsverzorgers. Als laatste kategorie haalde hij de bejaarden aan, die hij een groep marginalen noemde. Hier rijst vooral hét probleem van de eenzaamheid, wat enigszins kan opgevangen worden door met hen te praten en naar hen te luisteren. De spreker benadrukte dat deze marginalen recht hebben en nood hebben aan steun. Op het einde van zijn toespraak ver ontschuldigde hij zich enigs zins voor het somber beeld dat hij van de maatschappij had opgehangen, maar hij vond de realiteit een goede aanloop tot betere tijden. Als laatste spreker in de rij kwam Dr. Speybroeck, onder voorzitter van het Vlaamse Kruis en kinderarts in een zie kenhuis te Oostende aan de beurt. Hij behandelde uitvoerig het probleem van de ongeval len bij kinderen. Volgens hem bewijzen statis tieken dat 40% van de overlij- dens in West-Europa het ge volg zijn van een ongeval Voor de kinderen is dit de doodsoor zaak nummer één. De kinderarts gaf vervolgens uitleg over de val bij kinderen en de gevolgen die dergelijke val met zich kan meebrengen. Hij wees hierbij onder meer op het belang van de nazorg bij een hersenschudding, die dik wijls verwaarloosd wordt. Vervolgens behandelde hij de problematiek van de vergifti gingen, waarvan de meeste aksidenteel zijn. Deze intoxika- ties gebeuren vooral door scheikundige stoffen die in de meest diverse produkten aan wezig zijn, of door het innemen van medikamenten. Dr. Speybroeck wees ook hier op een mentaliteitswijziging, die het noodzakelijk zal maken dat men leert ook zonder medi kamenten te leven. Het zou ons anderzijds te ver leiden om alle scheikundige stoffen op te noemen welke vergiftigingsverschijnselen kunnen teweegbrengen. In het referaat werden ontelbare voorbeelden gegeven van der gelijke stoffen en hun gevol gen, zoals linnenverzachters, bleekmiddelen, roestwerende middelen, lavabo- en toiletreinigêrs-schoensmeer enz. Hierbij werd wel gewezen op de hulp, die de ambulancier voor de dokter kan zijn. Niet alleen herinnerde de spreker hierbij aan de gevallen waarin mag overgegaan worden tot een maagspoeling, maar tevens wees hij op het belang om aan de geneesheer zoveel mogelijk aanwijzingen te geven over de aard van de produkten en de omstandigheden van het on geval. Tot slot behandelde Dr. Spey broeck vlug een aantal andere ongevallen bij kinderen zoals verdrinkingen, verstikking, ver branding, verwondingen en het inslikken van allerlei voorwer pen. Tot slot van de avond werd, on der de leiding van de heer Herman Talloen, overgegaap tot het uitreiken van de diplo ma's van EHBO, ambulancier en monitor aan diegenen, die met sukses de kursus van het Vlaams Kruis volgden. De fees telijkheden werden afgerond met een receptie, aangeboden door de stib Aalst, in het kas teel Terlinden. VEHE DIPLOMA UITREIKING 1978 Behaalde het jeugdbrevet: Marleen De Ceukelaire Behaalden het E.H.B.O.- diploma: Adriana Coppleters, An De Ceukelaire, Lydiane De Ko- ninck, Sonja De Meersman, Pierre De Moor, Anne Groot- vriendt, Rita Koer, Hadewych Perdaens, Bellinda Staelens, Jozef Van Driessche, Her man Van Nieuwenborgh Behaalden jMt SYNDIKALE KAMER DER VERENIGDE AANNEMERS VOOR DE BOUWNIJVERHEID IN HET ARR. AALST - V.Z.W.D. - RESIDENTIE KEIZERSVEST - ESPLANADEPLEIN 11, 9300 AALST - TEL 053-21.18.76. BELANGRIJKE MEDEDELING VOOR ALLE AANNEMERS UIT DE B0UWSEKT0R! Ter bestrijding van sommige praktijken der koppelbazen voorziet de antikrisis- wet maatregelen die vooral van belang zijn voor de gevestigde aannemers. Het uitvoeringsbesluit der wet van 4 augustus 1978 bepaalt dat elke aannemer in de bouwnijverheid zich moet laten registreren en dit vóór 1 december 1978. Aannemers, voor alle informatie omtrent deze registratie komt u terecht op het sekretariaat der Syndikale Kamer dagelijks geopend van 9 u. tot 12 u. en van 13 u. tot 18 u. Aannemers die geen lid zijn van de beroepsgroepering, hoe klein of hoe groot uw onderneming ook is, het wordt dringend voor u en aan te sluiten bij de Nationale Confederatie van het Bouwbedrijf en de plaatselijke Syndikale Kamer. Lonen, sociale lasten, vestigingswet, erkenning aannemers, gerechterlijke bijstand, kortom voor alles wat komt kijken bij uw beroepsaktiviteiten komt u bij ons terecht! De beroepsorganisatie van aannemers, zoals wij die thans kennen, is ruim een eeuw oud. De beroepsvereniging, die ontstaan is uit het streven van de aannemers om de belangen van hun bedrijven op gemeenschapelijke grond slag te verdedigen en te bevorderen, heeft steeds getracht zich voortdurend aan te passen aan de wisselende behoeften van de laatste jaren. Logischerwijze achtte zij zich dan ook genoopt geleidelijk aan para-professionele instellingen in het leven te roepen die gespecialiseerd zijn in een zo specifiek dienstbetoon als de toepassing van de sociale wetgeving, de borgstelling voor werken, de verzekeringen en het speurwerk. Een groep uit deze diensten: Groep «S» Sociale Samenwerking met plaatselijk kantoor te Aalst. De Sociale Verzekeringen van het Bouwbedrijf. De Landelijke Kas voor Familievergoedingen der Bouwbedrijven en Open bare Werken. De Nationale Patroonskas voor het Betaald Verlof in de Bouwbedrijven en Openbare Werken. Het Wetenschappelijk en Technisch Centrum voor het Bouwbedrijf. De Samenwerkende Vennootschap voor Gemeenschappelijke Borgstellin gen van de Belgische Landsbond der Bouwbedrijven en Openbare Werken. De Federale Verzekeringen met plaatselijk kantoor te Aalst. ALLE BIJKOMENDE INFORMATIE OP HET SEKRETARIAAT DER SYNDIKALE KA MER AANNEMERS BOUWNIJVERHEID IN HET ARRONDISSEMENT AALST RESI DENTIE «KEIZERSVEST» ESPLANADEPLEIN 11, 9300 AALST, TEL 053- 21.18.76. De Voorzitter De Sekretaris Marcel DAELEMAN Patrick KETELS j Een deel van de gediplomeerden van Ambulancier-diploma: - Jeanne Arijs, Mori^0PB5ert, Willy Callebaut, Paul Com- merman, Hilde De Brouwer, Maria De Meersman, Alexandra De Smet Chris Dooms, Annie Huyck, Martine lemants, Serafien lemants, Paula Jacobs, Marnix Lenain, Linda Mertens, Antoon Per daens, Jan Seminck, Bart Van Belle, Donald Van De Maele, het Vlaamse Kruis tijdens de akpdemische zitting op het stadhuis. (JM Dirk Van de Meersche, Con stant Van Den Stock, Luc Van der Fraenen, Monique Van der Straeten, Hugo Van Haudt, Magda Verleysen, Emiel Wel- lekens, Jeanine Brossé, Lucien Cadron, Odette Cadron, Geert Dassen, Odilon De Bruyn, Ma ria De Loose, Virginie De Noose, Magda Descamps, Guido D'Hoe, Frans Goeman, Godelieve Jacobs, Odile Jan- seghers, Rony Lambrecht, Herman Meyts, Arthur Per daens, Bea Persoons, Herman Talloen, Marina Tas, Mark Van Der Straeten, Jeanne Van Is- terdael, Frans Van Nieuwen borgh, Joost Vynckier Behaalden het Monitor - di ploma: Guido D'Hoe, Etienne Van Den Stock Er zijn al zoveel woorden geschreven en geschreeuwd over dat weerzinwekkende schandaal op wereldvlak, dat men er aan... gewend geraakt is. Het zal ons een zorg zijn dat één mens op vier nog geen inkomen van 4000 Bfr. per jaar heeft, dat drie mensen op vier materieel «arm» zijn, dat er zoveel menselijke ellende is in dat zuidelijke halfrond van onze glo be «Een probleem» zegt de politieke funktionaris. «Wat doe je d'r aan» zegt de belastingbetaler. «Weeral» zegt de televi siekijker bij een 11.11.11.-spot. Dokter Bogaert sprak tol de gelauwerden van het Vlaamse K ruis. (JM) Weeral inderdaad is het 111111 ,-aktie, want het is nog altijd nodig. En nog al te weinig mensen willen het inzien: dat één mens op vier zijn lukse en komfort dankt aan de uitbuiting van zijn medemensen. Deze uitgebuite mensen leven voor het overgrote deel in Latijns- Amerika, Afrika en Azië, en er zijn een aantal ekonomische en politieke mechanismen die die uitbuiting in stand houden, en (ondanks onze westerse kri- sis...) de beruchte kloof maar steeds groter en fataler maken. Het Nationaal Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking, dat de 11.11.11 .-Aktie voorbe reidt, en daar werk van maakt, ziet toch hoop op verbetering. «Er is een uitweg mogelijk» is de roepslogan en die wijst me todes aan die de betrokken 3 miljard mensen uit de onder ontwikkeling kunnen bevrijden. 1 Zelfontwikkeling: de men sen uit de derde wereld zijn niet dom of lui, wel moeten ze de kans krijgen om aan hun eigen ontwikkeling te mogen werken. Die kans moeten ze zelf waar maken door - noem een kat maar een kat - de macht van de lokale rijken en de invfoed van de multinationale ondernemin gen uit te schakelen. 2. Plattelandsekonomie: Aangezien het overgrote ge deelte van de armen in de derde wereld op het platteland leeft, moeten ze daar aan hun ontwikkeling kunnen werken: afschaffen van grootgrondbe zit, voldoende verbindingswe gen, landbouwonderwijs en massale alfabetisatie, lokale ziekenzorg, kleine ambachte lijke nijverheden kunnen op korte termijn de ontwikkeling doen starten. 3. Nieuwe Internationale Ekonomische Orde (N.I.E.O.) De grondstoffen en produkten die de derde-wereldlanden aan ons verkopen moeten dezelfde ruilverhouding blijven behou den met de produkten die de industrielanden aan hen leve ren. Deze rechtvaardige han delsverhoudingen eisen een omvorming van de huidige ka pitalistische wanorde. «Goed of slecht» zegt u, ter wijl u voelt of uw portemonnee er nog zit, want zo komt de 11.11.11.-aktie (helaas, zeg gen de organisatoren) over. Dit weekeinde zullen inderdaad alle Aalsterse huizen aange daan worden door enkele tien tallen jongelui die de omslagen (die vond u deze week in uw bus samen met wat informatie) zullen inzamelen. Hoe meer geld opgehaald, hoe liever, na tuurlijk want dat zal een kon- kreet aanwijsbaar projekt ten goede komen. Maar het zwaar tepunt van de aktie ligt toch wel in de informatie en op het stre ven om op struktureel-politiek vlak wat uit te richten. Maar la ten we de zaken niet allemaal tegelijk naar voren brengen. BOLIVIE Het projekt waar het Aalsterse ontwikkelings-geld naartoe vloeit heet «Steun aan basis groepen in Bolivië». Daarvoor moet u wat weten over dat Zuid-Amerikaans land. Bolivië is een uitgestrekt land, rijk aan ertsen (vooral tin) en heeft grote landbouwmogelijkheden. De oorspronkelijke bewoners, de Indio's, vormen er nog steeds een grote ontwikke lingsgroep en leven op de hoogvlakten als arbeiders in de mijnen, als schaapherders of als kleine boertjes. Ze worden uitgebuit door de plaatselijke machthebbers, vooral blanken, en de multina tionale ondernemingen. Vijf eeuwen van onderdrukking (vanaf de Spaanse verovering) hebben de Indio's in hun mate riële armoede doen berusten. Enkele van deze mensen wor den zich bewust van hun uitbui ting, ze beginnen te lezen en te praten met mekaar. Ze sluiten zich aaneen en vormen een basisgroep. Hierin ontdekken ze weer hun eigen kuituur, de echte inhoud van hun kristelijk geloof, de kracht om oplossingen voor hun miserie te zoeken en uit te werken. Dit projekt wil dergelijke basis groepen materieel steunen en ook de informatie die zij willen verstrekken, in ons land be kend maken. Ook wil men de opvang organiseren van Boli- vianen die wegens hun werk in dergelijke basisgroepen door de regering het land worden uitgezet. Uw steun gaat hier dus naar toe. Voor de ophaling zijn er verzegelde kartonnen dozen (de medewerkers hebben iden- tifikatiekaartjes) zodat even-' tuele lijm aan vingers wel nutte loos zal zijn. De gevulde dozen komen dan gesloten toe in de receptiehall van het stadhuis, alwaar er geteld wordt. Vorig jaar steunde Aalst een projekt in Guinea-Buissau en zamelde men 200 000 frank in. wat natuurlijk een belachelijk lage som is. Wordt het dit jaar meer? De vrijwillige krachten die de «stuurgroep» uitmaken hopen het. Intussen is het al een hart on der de riem dat de Aalsterse gemeenteraad een motie goedkeurde waarin: een op roep tot daadwerkelijke solida riteit, de erkenning van de on mogelijkheid onze welvaart te behouden in een dergelijke on rechtvaardige wereldvërde- ling, het toezeggen van morele steun aan de 11.11.11.- stuurgroep en: steun aan de oprichting te Aalst van een p'u- ralistisch komitee voor de ont wikkelingssamenwerking met een informatieve en een naar politieke aktie gerichte op dracht., (de volledige tekst ver scheen vorige week in dit blad). Hopen maar! (p.d.)

De Voorpost | 1978 | | pagina 9