lede kort STRAATNAAMGEVING TE PAPEGEM IS «STRAFFEN TOEBAK» 11.11.11.-AKTIE TE LEDE Ziekenzorg startte te Lede VAN IMPE TE IMPE< 14 - 24-11-1978 - De Voorpost Vorige week vonden wij een open brief aan het Kollege van Burgemeester en Schepenen van Lede in onze bus. De afkomst van deze brief was al vlug even duidelijk als zijn bestemming. Een groep inwoners van de wijk Papegem protesteerden hiermee tegen de voorstellen tot straatnaamwijziging die betrekking hebben op hun wijk. Dit voorstel dat afkomstig is van de Leedse Socio-Kulturele Raad, houdt volgens die inwoners geen rekening met de wens van de overgrote meerderheid van de bevolking van Papegem en met de wens van de schepen van Kuituur Jules Henderickx, inwoner van Papegem. Hun wens is namelijk Papegem niet op te splitsen in straten, maar als een geheel te behouden, met één naam: «Papegem». Dit voorstel van de Kultuurraad noemen de ondertekenaars van het manifest «Straffen toebak». Verder in de inleiding van dit manifest staat de motivering van hun onverbloemde stel- lingname. Zij zeggen onder meer: «Zo vonden de heren van de S.C.R. dat het ook beter zou zijn om de wijk Papegem, die eeuwenlang als «Pape gem» stand hield, nu ook maar eens enkele straatnamen te geven. Wij menen dat bij het voorstel van de S.C.R. geen of weinig politieke invloeden heb ben gespeeld, zodat wij, zon der ons aan partijpolitiek te be zondigen, eens ronduit ons ge dacht mogen zeggen over het voorstel van de S.C.R. inzon- der met betrekking tot Pape gem.» Zij verwijzen dan naar een in spraakvergadering die in Pa pegem plaats vond op 24 april van dit jaar, onder voorzitter schap van de schepen van kui tuur. Schepen Henderickx be loofde in zijn openingsrede met de wensen en de argumenten van de bevolking van Papegem rekening te zuilen houden, te meer omdat naar zijn persoon lijke overtuiging, het niet zo noodzakelijk is om Papegem op te splitsen in straten en hij zelf ook voorstander is om de wijk Papegem zonder straat benamingen te houden Op deze vergadering werden tal van argumenten vooropgesteld die pleiten voor een behoud van Papegem zonder straat namen. Ook voorzitter Quintijn van de S.C.R. was op deze vergadering aanwezig en kreeg het woord om zijn argu menten tegen het behoud van Papegem als straatnaam uit een te zetten. Bij een stemming op het einde van de vergade ring bleek 90% van de aanwe zigen Papegem als straatnaam te willen behouden. In hun manifest zetten zij hun argumenten tegen de opsplit sing van de wijk en tegen de voorgestelde namen uiteen. GEEN OPSPLITSING VAN DE WIJK Volgende argumenten worden aangehaald tegen de opsplit sing van de wijk. Papegem heeft ongeveer 450 inwoners. Dit is amper voldoende voor één fatsoenlijke straat. Sinds eeuwen is Papegem Papegem en Vlierzele heeft er nooit dur ven aan raken. De mensen van Papegem houden van hun wijk en uitzondering gemaakt voor enkele inwijkelingen kennen ze mekaar van vader op zoon, met naam en toenaam. De mensen van Papegem houden van el kaar, wars van politiek of ideo logie en de buurtschap bestrijkt het hele grondgebied. Dit willen de inwoners van Papegem zo houden, zowel voor zichzelf als voor hun nakomelingen. Papegem is in de fusiege meente Lede bekend en om het even welk poststuk met de vermelding Papegem zal wel terecht komen. Maar wat zal er geworden met de wandelaar of de automobilist die in Lede, Oordegem, Smetlede, Wan- zele of Impe of in de omlig gende gemeenten naar de Blokstraat in Lede zal vragen? Niemand zal weten waar dit straatje ligt. Natuurlijk zal hij na veel moeite wel terecht komen langs de politie of de uitgevers van het gemeenteplan die hem naar Papegem zullen verwij zen. De mensen van Papegem wo nen wel degelijk een beetje verspreid over het grondge bied. Het is er misschien niet zo geordend als in de grote steden en gemeenten, maar de mo derne stedebouwkundigen en verdedigers van het leefmilieu plaatsen de mensen ook niet meer in zo'n streng geordende vakjes. Ten andere tal van nieuwe woonwijken hebben geen straatnamen meer en stellen het gewoon met wijkbenamin- gen. De stellers van het mani fest zijn ervan overtuigd dat de wijkbenaming de samenhorig heid en de buurtschap sterk bevordert, Wanneer het bind middel, het cement van de naam wordt verbroken gaat er veel verloren. Een efficiënte nummering en nummeraan duiding bij de onderscheiden straten van de wijk, die alles zins goedkoper zou uitvallen dan de verschillende straat naamborden, kunnen aan de huidige moeilijkheden een gunstige oplossing geven. De stellers van het manifest nemen het ook niet dat men beweert, sommige voorstan ders van de opsplitsing altans, dat de naam Papegem in de adressering aan die van Lede zal gekoppeld worden, zoals bij de andere aangehechte ge meenten. Papegem was nooit een zelfstandige gemeente en zal ook nooit officieel de status van deelgemeente krijgen. De ervaring hieromtrent is voor de inwoners van Papegem over duidelijk. WEINIG GELUKKIGE KEUZE VAN DE NAMEN Ook de namen die men geko zen heeft blijken niet de goed keuring van de inwoners van Papegem te hebben. Zij staven hun afkering van de namen als volgt: Grote Steenweg (naar analogie met de Grote Steenweg te Oordegem). Nogmaals bij de fusie der gemeenten ligt niet de bedoeling om de eigenheid van de deelgemeenten te vernieti gen. Deze straat is de belang rijkste straat qua verkeer van Papegem. Ze loopt ongeveer van het begin tot het einde door de landerijen van het «Hof te Papegem» (ook vermeld op de stafkaarten). Was er wel een mooiere naam te bedenken dan «Hof te papegemstraat» Blokstraat is in de volksmond als dusdanig gekend. Noch tans voor de belangrijkste tak ervan, vanaf huisnummer 102 tot 115 is de benaming abso luut niet verantwoord. St.- Machariusstraat wordt voorge steld voor een vrij recente straat. Hiertegen hebben de stellers volgend bezwaar: deze straat is aangelegd in de zesti ger jaren en heeft absoluut niets te zien met de sedert 1889 vereerde Heilige Macharius. Het is de enige straat in Pape gem waar de ommegang ter ere van deze heilige nooit langs komt. Putbosstraat: deze straat die praktisch heel Pape gem zou doorlopen, heeft zo veel vertakkingen en aan hangsels naar Smetlede en I mpedat het wel op de doolhof van klein-Papegem zal lijken. Maar de benaming «Putbos straat» heeft toponymisch geen enkele zin. Over de Wellebeek, grondgebied Oordegem, liggen de bossen van 't Rompland. In dit geheel is er een stukske bos, het meest zuidwestelijke deel van 't Rompland, dus het deel dat verst van Papegem af ligt, dat Putbos genoemd wordt. Dit bos, het Putbos, werd eerst de laatste 35 jaar bekend door het oprichten van het sportterrein van Vlierzele Sportief daar vlakbij dat als Putbosstadion bekend raakte Het is onverantwoord aan deze straat een benaming te geven die leugenachtig overkomt voor de mensen ter plekke, die de situatie kennen Rompland- straat was een even degelijk en meer verantwoorde benaming geweest. Papegemstraat heeft geen zin omdat, zoals hierbo ven reeds gemeld, de stellers van het manifest een Hof te Papegemstraat willen HUN TEGENVOORSTEL In hun besluit stellen zij dat de mensen van Papegem wensen dat hun wijk Papegem voor al tijd Papegem zou blijven, zoals het eeuwenlang Papegem was. Zij nemen de kleinerende, spottende opmerkingen niet die omtrent het straatnaamloze Papegem her en der werden en worden gemaakt door leden van het Uitvoerend Komitee van de S.C.R. zoals dat nog eens mocht blijken op de start avond van het «Jaar van het Dorp» op 29 april Wat de stellers en tal van inwo ners van Papegem heeft ge griefd en dat kunnen zij niet nemen, is dat het Uitvoerend Komitee van de S.C.R. Pape gem straatnamen wil opsolfe- ren tegen de wil van de meer derheid van de inwoners van Papegem. Het komt bij hen over alsof enkele kulturele be tweters die «Bende stommeri ken van Papegem» eens zullen leren wat voor hen best is. Pa pegem is een welstellende en florissante landelijke woonwijk waar het goed is om leven, langzaam gegroeid en opgetild uit de armoeperiode van het begin van deze eeuw door harde werkers, zeer sterk ver knocht aan buren en bodem. Papegem met zijn levenskrach tige bevolking, zijn vele vereni gingen, zijn goede buurtschap is een volwaardige leefge meenschap waarover nie mand, autochtoon of inwijke ling, beschaamd moet zijn er te wonen en te leven. Zij besluiten hun manifest als het ware met een strijdleuze: «Wij zijn fier op deze, onze leefgemeenschap Papegem, die wij uitdrukkelijk willen bevei ligen tegen verdeling of ver snippering.» Hun voorstel is dus: de steen weg Gent-Aalst, grondgebied Papegem wordt Hof te Pape gemstraat: een efficiënte huis nummering en nummeraan duiding van de Papegemse straten zonder naam. Zich tot het schepenkollege richtend zegden zij: «Heren van het schepenkollege wij bezwe ken U, laat Papegem niet ver krachten.» DE STRIJDBIJL ZAL GEHANTEERD WORDEN Wij namen kontakt op met één van de ondertekenaars van het manifest om zijn mening te kennen over de opmerkingen van het schepenkollege op het ontwerp der straatnaamgeving Dus het schepenkollege wenst Papegem als straatnaam te behouden, met uitzondering van de Grote Steenweg die al dus zou genoemd worden en de nieuwe straat die, zoals in het voorstel St.- Machariusstraat zou worden. Onze kontaktpersoon sprak in persoonlijke naam en zegde bij de hierboven aangehaalde stel ling te blijven, ook geldig voor de opmerkingen van het sche penkollege. Met een degelijke nummenng is alles heel een voudig op te lossen, aldus onze zegsman, die eraan toevoegde dat in grote appartementsge bouwen ook iedere verdieping geen aparte naam heeft, maar met een duidelijke benumme- ring wordt bedacht. Het argu ment van het schepenkollege als zouden in de toekomstige St.-Machariusstraat voorname lijk inwijkelingen wonen, wees onze zegsman van de hand als zijnde volledig onjuist. Meer dan de helft van de bewoners zijn daar autochtone Pape- gemnaren. Hij besloot ons ge sprek met de woorden: «Wij zul len ervoor strijden dat Pape gem behouden wordt!!!» In Papegem is men dus blijk baar niet zinnens al was het maar één enkele druppel water in hun wijn te doen. Hun stand punt hebben zij rotsvast inge nomen. Dus het schepenkol- !*>ge en de Socio-Kufturele Raad van Lede zijn verwittigd en weten waaraan zich te hou den, willen zij grote moeilijkhe den met de bevolking van Pa pegem vermijden. MON D.G. Met een weekje vertraging is er dan toch nog een aktie ge weest in het kader van 11.11.11. Misschien zult u er wel niet veel van gemerkt hebben. Dit is best mogelijk, want de aktie is pas op het laatste ogenblik van de grond gekomen op privé initia tief van enkele jonge mensen. Zij nodigden de Leedse jeugd verenigingen en de verenigingen van Lede-centrum aange sloten bij de Socio-Kulturele Raad uit op een drietal voorbe reidende vergaderingen. Van de zijde van de jeugdver enigingen was de opkomst ze ker bevredigend, dit kan echter niet gezegd worden van de ou deren organisaties, waarvan enkele de toneelvereniging Vreugd in Deugd haar mede werking verleende. Dat het initiatief moeten komen is van enkele personen is te wijten aan een vorm van onverschil ligheid of laksheid vanwege de gmeenteroverheid. leder jaar opnieuw wordt de aktie op gang gebracht door het Nationaal Centrum voor Ontwikkelings samenwerking dat een brief stuurt aan alle burgemeester van het land met het verzoek de aktie te organiseren of te koör- dineren Dit schrijven gebeurt telkens in de maand juni. Dus wel tijdig. De voorgaande jarep had de burgemeester dan steeds gevraagd aan de plaatse lijk Wereldwinkelgroep de aktie over te nemen. Dit jaar is dit echter niet gebeurd, zodat de Wereldwinkel uiteraard niet ge reageerd heeft. De organisatoren en de mede werkende jeugdverenigingen waren hoegenaamd niet te spreken over de houding van het gemeentebestuur dat de nodige initiatieven niet geno men heeft. Evenmin haddén zij een goed woord voor de ou- derenorganisaties die niet van zich hebben laten horen om te helpen bij de aktie. Daarom zal nu een schrijven gericht wor den aan het Schepenkollege en aan alle gemeenteraadsle den, Er zal gevraagd worden om naast het bedrag dat voor zien dat bestemd is om de wer kingskosten van de aktie te dragen. Dan zal de gemeen- teoverheid niet meer ongeïnte resseerd kunnen toezien, maar zal moeten het initiatief nemen of het overdragen op een ge meentelijk adviesorgaan. Te vens zal er via dit schrijven een voorstel gedaan worden van projekt waaraan het bedrag van 30.000 fr. dat voor dit jaar in de begroting was opgenomen, kan toegekend worden. Het projekt dat gekozen werd voor dit jaar door de organisa toren, is het projekt van kleine vluchtelingenkampen op de grens van Mozambique met Zinbabwe (Rodhesië). In dit gebied wordt veel guerillastrijd gevoerd zodat de vluchtelingen in kleine, mobiele eenheden moeten ondergebracht wor den. Het projekt kost in totaal 5 miljoen frank. Hiervan moet de aktie 11.11.11. ongeveer 1,2 miljoen voor zijn rekening ne men, de rest wordt aangevuld door medefinanciering. Dit ga randeert voor de mensen dus een dubbele kontrole op de aanwending der fondsen, zo wel door de overheid als door het N.C.O.S. Voor dit projekt werd dus vorige zaterdag en zondag in Lede aktie gevoerd Hieraan werkten mede de Chiro afdelingen van Lede en Oordegem, de KSA-afdelingen van deze beide deelgemeen ten, de VVKM van Lede, de to- noelbond Vreugd in Deugd en enkele privé personen. Het wa ren dus zoals reeds aange haald praktisch uitsluitend jon geren. Hun aktie die dus op het laatste nippertje op touw was gezet en waaraan hoege naamd geen publiciteit werd gegeven, bracht toch nog een vrij behoorlijk bedrag op, name lijk 21.483 fr voor Lede en 10.726 fr. voor Oordegem, met een totaalbedrag is van 32.209 fr. Samen met de 30.000 fr per EEN HALVE EEUW MENS. Dit zal gevierd worden door de I Ledenaars die in 1928 geboren zijn. Alhoewel de zaak wat I moeilijk van grond kwam, kende een tweede vergadering vorige I week dinsdag reeds heel wat meer sukses. Met een groep van 8 personen werden dan een aantal praktische schikkingen getrof fen. De feestviering zal plaatsvinden op 17 februari van het j volgend jaar. Op het feestprogramma staan alvast een eucharis tieviering een uitgebreid eetmaal, een gezellig samenzijn als J besluit met dans en drank. Alle mensen geboren in 1928 (en die op de kiezerslijsten voorkomen) zullen uitgenodigd worden, per brief. Men beperkt zich wel tot «Klein Lede», ofte Lede- centrum. Vorige week liepen wij St.-Maarten tegen het lijf. Hij zag er I nogal belabberd en vooral besmeurd uit. Wij informeerden naar het waarom van zijn niet konventioneel voorkomen. Hij vertelde ons dat hij uit Borsbeke kwam, uit de hovingen van notaris De Vuyst, St.-Maarten had de intensie om daar de schandpaal van zijn patronaatgemeente Oordegem te gaan halen en deze terug te schenken aan zijn verdienstelijke in woners. Hij was er evenwel niet ingeslaagd de paal uit zijn betonnen vesting los te krijgen. Maar hij beloofde volgend jaar de hulp van een sterke man in te roepen. St.-Maarten voegde er nog aan toe «en ik ben niet zoals de heren van het schepenkollege en de kultuurraad». «Als ik iets beloof doe ik het» voegde de goede Sint er nog aan toe. De Vlaamse Leeuw klauwt soms nog. Maar hij moet er de kans toe krijgen. Neen, neen, de Aalsterse burgemeester heeft niets te zeggen in Lede. Wel zijn er twee opmerkingen op het vlaggen op 15 november. Aan het nieuwe en statige stationsgebouw konden de werklustigen van die dag zien dat slechts één van de twee vlaggemasten gebruikt werd. De Leedse NMBS vlagde slechts met de nationale driekleur. Het Vlaamse klauwdier mocht er niet bij. Inderdaad, het zijn de BELGISCHE spoorwegen en niet de.Vlaamse. Voor de rest werd op alle officiële gebouwen van Groot-Lede dubbel gevlagd, met uitzondering voor het oud gemeentehuis van de deelgemeente Oordegem. Een vergetel heid? Of ligt Oordegem niet in Vlaanderen? Ten slotte is er nog 11 november. Op die dag werd in onze Leedse dekanale kerk een mis opgedragen ter ere van de gesneuvelden. Als slot werd het Belgisch Volkslied gespeeld. De Vlaamse Leeuw was er niet bij. Er was in ieder geval geen verbod van de Leedse burgemeester. Schepen Jules Henderickx zal bovengesiteerde kaakslagen van de Leedse Vlaamse bevolking op het schepenkollege ter sprake brengen. De maandelijkse Kulturele kalender van Groot-Lede is vol gende week aan zijn derde editie toe. De verantwoordelijken van de Kulturele verenigingen zijn erop gewezen dat de laat ste dag om hun aktiviteiten voor de komende maand decem ber binnen te leveren voor opname, morgen zaterdag 25 november is. U wendt zich daarvoor tot,de sekretaris van de Socio-Kulturele Raad, Toon Mertens, Broeder de Saedeleer- straat, Klein-Lede. Oproep tot alle inwoners van Groot-Lede. Wees morgen zaterdag zeer goed op uw hoede om brand te voorkomen, want die dag immers gaan de Leedse spuitgasten enkel hun keelbrand blussen en hun brandbenen losgooien op hun jaarlijks bal. Of zou het misschien beter zijn om dubbel voorzichtig te zijn zondag, om eventuele brand te voorkomen. Met een kater blussen zal wellicht niet makkelijk zijn. De Leedse scholen zijn aan het bouwen. Het St.- Maartenkollege is bezig met de bouw van een omnivalente sporthal. De Rijksmiddenschool is een volledig nieuw scho- lenkomplex aan het zetten. Daar zit men reeds boven de grond. Het gelijkvloers is reeds voltooid en men is begonnen aan de eerste verdieping. De Leedse schooljeugd staat een mooie toekomst te wachten. Bij het ter perse gaan vernemen wij dat de kop van onze eerbied waardige Leedse burgervader Jef Gravez te koop is. Hiermede wordt uiteraard niet de échte bedoeld, maar deze die vorig jaar prijkte op de karnavalwagcn van De Leedse Kalveren. Karnava- listen en andere verzamelaars kunnen kontakt opnemen met de voorzitter van bovengenoemde groep Dennis De Backer. kop gegeven Maar met een feld heel wat meer zijn, degelijker uitgebouwde aktie heeft het verleden reeds met volgende jaar zal dat ongetwij- dere keren bewezen MON D.G Onze titel kan inderdaad wel enige verwarring doen ontstaan. Daarom eerst wat verduidelijking. De eerste twee woorden - VAN IMPE» vormen gewoon de familienaam van de laatste Belgische winnaar van de fameuze Ronde van Frankrijk, 1976, Lucien Van Impe. De laatste twee woorden «TE IMPE» duiden erop dat hij in de deelgemeente Impe te gast zal zijn. kende TV-sportreporter Louis De Want het is wel zo dat deze sympa- tieke Meerse Tourlaureaat reeds ongeveer één jaar te Impe woont, aan het prachtige dal van de Mo lenbeek. met uitzicht op de wa termolen van Impe en op de ver vallen Tukmolen eveneens te Impe. Vanavond zal hij voor de eerste maal "te gast zijn in zijn nieuwe leefgemeenschap Op initiatief van de plaatselijke Davidsfonds- afdeling is Lucien Van Impe één van de gasten van de gespreksa- vond. Een andere gast is de ge- Pelsmaker. Hij zal deze avond spreken over het onderwerp «Ach ter de schermen van de sport». Daarna zal hij een vraaggesprek voeren met Lucien Van Impe. Dit jaar ook had de 75ste Ronde van Frankrijk plaats. Naar aanleiding hiervan zal sekretaris De Pauw de historiek van deze topsportgebeur tenis van het jaar schetsen. Dus afspraak vanavond, 24 no vember om 20 uur in de zaal van het Klooster, Dorp te Impe. Toe gangsprijs bedraagt 30 fr. MON D.G. Lucien Van Impe, omringd door de laureaten en de prijswinnaars van de wielertoeristenklub -De Van Impekesvrienden-(EDV) Op 12 oktober jongstleden werd te Lette met een nieuw welzijnswerk gestart, ziekenzorg genaamd. De bedoeling van de initiatiefnemers is op regelmatige tijdstippen langdurige zieken en gehandicapten te bezoeken, om hen aldus erop attent te maken dat zij, ondanks hun ziekte evenwaardig zijn aan alle andere burgers. Zoals overal elders wenst men ook te Lede de langdurige zieken uit hun eenzaamheid te halen. Gegroeid uit de werking van het plaatselijk Marialegioen kende de vereniging onmiddellijk een groot sukses. Op de jongste vergadering boden zich immers reeds meer dan 20 vrijwilligers aan om belange loos mee te werken. Niet iedere vrijwilliger komt echter zomaar in aanmerking. Van de medewerkers eist Ziekenzorg wel dat men zich zou houden aan een strikte ge heimhouding, en dat men bereid is zich met hart en ziel voor het in itiatief inzet. Uit een onderhoud met de heer Vereecken blijkt dat men zich bij de start wenst te beperken tot het grondgebied van het vroegere Lede. Voor deze gemeente alleen reeds beschikt men over zowat 170 adressen. Maar deze lijst zal beslist uitgebreid worden als kon takt zal opgenomen geweest zijn met andere welzijnsorganizaties zoals mutualiteiten, Wil-Gele Kruis- OCMW-dokters enz. Dergelijk kontakt, weliswaar op informeel vlak, schijnt trouwens in Lede reeds aanwezig te zijn. Wanneer noodgevallen ontdekt 70 Ob 68) heer Etienne Vereecken. Vrij dagmarkt 11 te Lede (tel worden aarzelen welzijnswerkers immers niet om met een bevoegde dienst in relatie te treden, zodat de noodsituatie op de beste manier opgelost wordt. Hierbij denkt men vb. aan het parochiaal werk St.- Vincentius, waar niemand ooit te vergeefs, zelfs voor financiële steun beroep kan op doen. Ziekenzorg heeft op dit ogenblik nog geen bestuur, maar naar de heer Vereecken ons mededeelde zal een bestuur verkozen worden op de volgende vergadering, die gepland is op donderdag 14 de cember eerstkomende. Al wie voor dit uitstekend initia tief belangstelling heeft of wenst mee te werken, gelieve kontakt op te nemen hetzij met de heer Louis Schouppc, Kasteeldreef 20, te Lede (tel. 21.26.08), hetzij met de STUDIE VAN ME J. VANDEMEULEBROECKE GERECHTSDEURWAARDER H. Consciencelaan 52, 9200 WETTEREN BIJ RECHTSMACHT Voornoemde gerechtsdeurwaarder zal op de openbare marktplaats te Aalst op zaterdag 25-11-1978 te 10 uur overgaan tot de OPENBARE VERKOPING van een PERSO NENAUTO VOLVO 142 DELUXE, tweedeursmodel. Zonder kosten. Inschrijvingstaks, ten laste van de koper. Men zegge het voort.

De Voorpost | 1978 | | pagina 14