Een doorlichting van Erpe-Mere: Kuituur en Sport D NIEUWE STRAATNAAMBORDEN WORDEN AANGEKOCHT STEDELIJKE GRONDREGIE WORDT OPERATIONEEL STEM NU MEER DAN OOIT VOOR 3e kandidaat C.V.P. J0HNY TIMMERMANS -- H GEMEENTELIJKE AKTIVITEIT TE ERPE-MERE KAMER VAN LIJST NR' VOLKSVERTEGENWOORDIGERS omdat mensen helaiKjrijk zijn op ons kunt ge rekenen 10 - 8-12-1978 - De Voorpost Vorige week kregen de gemeenteraadsleden een lijvig boek in handen, getiteld: «Erpe-Mere, gemeentelijk ontmoe tingscentrum «Steenberg»». De diensten van schepen De Wolf hebben hun best gedaan om het boek zowel naar de vorm als naar de inhoud te verzorgen. Dit werkstuk is het resultaat van een behoeftenstudie in funktie van het ge meentelijk ontmoetingscentrum op Steenberg. Maar afge zien van deze bedoeling is het ook een vrij veelzijdige doorlichting van Erpe-Mere: een heel pak informatie is erin samen gebracht en overzichtelijk gemaakt. Afstandsonderzoek-Nieuw gemeentehuis Het eerste gedeelte van het boek bevat de resultaten van een afstandsonderzoek, dat moest peilen welke plaats op Erpe-Mere de meest geschikte en meest centrale is voor de oprich ting van een nieuw gemeen tehuis. Dit onderzoek dateert reeds van vorig jaar. De resultaten ervan werden voorgelegd aan de gemeenteraadsleden om ze te overtuigen van de gunstige ligging van Steen berg. In de Voorpost ver scheen een uitvoerige bij drage. Situering Erpe-Mere Het tweede gedeelte van het onderzoek betreft de so- ciaal-kulturele situatie en alles wat hierbij hoort. De titels van de drie hoofdstuk ken luiden 1. Erpe-Mere: situering en demografische beschrij ving. 2. Het sociaal-kultureel le ven te Erpe-Mere. 3. Het sociaal-kultureel be leid in Erpe-Mere. In de paragraaf «situering» wordt gewezen op de fusie vorming en op de begren zing, zijn eigenheid als 'fo- renzen'-gemeente met e- norm veel pendel. Erpe-Me re kent geen enkele cen- trumfunktie, aldus het on derzoek en het besluit: «De nood aan verzorgde instel lingen en voorzieningen (middelbaar onderwijs, sportvoorzieningen, ge zondheidszorg, kultureel centrum...) doet zich hier Op de jongste gemeenteraadszitting werd het traditionele jaarverslag «over het beheer en de toestand van de gemeen tezaken» voorgesteld. Behalve een detail verbetering door onze burgervader zelf, heeft geen enkel raadslid maar één vraag erover gesteld. Uit de bevolkingscijfers onthouden we dat Erpe-Mere zijn stijgende trend verder zet (en het ziet ernaar uit dat we voor de komende jaren hierin geen verandering moeten verwachten); voorts besteedt het verslag grote aandacht aan het perso neelsbeleid, dat een forse uitbreiding kent dank zij vier pro- jekten in het bijzonder tijdelijk kader; tenslotte sluit het ver slag met een lange opsomming van de aktiviteiten van open bare werken. BEVOLKING Ter herinnering nog maar eens de oppervlakte van Erpe-Mere: 3.403 ha. Op dit vrij uitgestrekt terrein leefden per 31 decem ber 77 18.522 mensen, hetzij, 559 meer dan het jaar daar voor. De grote bevolkingsaan- groei is natuurlijk te wijten aan een grote inwijking nl. 1.041 te genover 513 mensen die de gemeente in '77 verlieten. De inwijking heeft te maken met de opbouw van de woonwijk Groendal te Mere en Groene Weg te Erpe. Dit klein dorp telt zo'n 170 huizen, die nu nage noeg volzet geraken. De woonwijk te Burst raakt ook stil aan vol gebouwd. De burger lijke stand van de gemeente no teerde in '77 meer geboorten dan overlijdens, nl. respektie- velijk 247 en 216; bovendien 168 huwelijken en 13 echt scheidingen (het aantal huwe lijken steeg in vergelijking met '76, terwijl het aantal echt scheidingen terugliep: resp. 140 en 17). Het jaarverslag brengt voorts een overzicht van de aktivitei ten van de gemeenteraad en het kollege van burgemeester en schepenen. Een lijst van personeelsleden bevat enkel de namen van de benoemde werkkrachten, terwijl er hieraan nog 21 bedienden. 25 werklie den en 2 schoonmaaksters als tewerkgestelde werklozen bij gevoegd worden. Tenslotte vermeldt het rapport nog drie projekten in het kader van het plan Spitaels, waarvoor er in het totaal 43 tewerkge- stelden opgenomen zijn. (Ook het O.C.M.W.-Erpe-Mere heeft een projekt ingediend, waarin er een 10-tal tewerkgestelden zijn). En toch noteert men hier nog 533 werklozen op 31 au gustus '78, en dat betekent een toename van 83 personen. POSITIEF SALDO De rekeningen voor '77 sluiten met een positief saldo van 48 miljoen. In totaal ontvangt E - M. meer dan 200 miljoen. De begroting '78 sluit echter met een batig saldo van amper 3 miljoen op de gewone dienst en met een klein tekort öp de bui tengewone dienst. ONDERWIJS Vorig schooljaar telde het ge meentelijk onderwijs 478 leer lingen, waarvan 46 kleuters. In het lager onderwijs waren er 346 jongens en 86 meisjes. Hoe het de onderwijzers en hun vrouwelijke kollegas verging tijdens het voorbije schooljaar wordt eveneens keurig in het jaarverslag genoteerd. We hebben hier twee direkteurs: rl. de heren Achiel Foket te Burst en Frans Fouquaet te Erpe; te Mere is Luc Suys schoolhoofd. In het gemeentelijk onderwijs is er middagmaal- en avondstu diebewaking voorzien HET O.C.M.W. Het hoofdstuk O.C.M.W ver meldt enkel de raadsleden en personeelsleden. De heer Willy Van der Eist kwam in de raad Mej. Marleen Adams vervan gen. Louis De Langhe werd se- kretaris van het O.C.M.W en Ludo Veny werd benoemd tot maatschappelijk werker. Cesar De Backer volgde Maurits Hermans op als ontvanger. De gemeentelijke tussenkomst voor '78 in het O.C.M.W be draagt meer dan 5 miljoen. GEBOORTEPREMIES BOUWPREMIES Tijdens de periode van 1 sept '77 tot 31 aug. '78 werden 256 geboortepremies van 1.000 frank uitbetaald. Voor een glo baal bedrag van 180.624 fr. gaf de gemeente premies voor voorhuwelijkssparen uit terwijl de bouw- en aankooppremiën 676.325 frank bedroeg. Er zijn in diezelfde periode 258 pensioenaanvragen ingediend, waarvan 27 voor brugpensi oen. (opvallend zijn er hiervan 22 voor arbeider). WESPEN Het verslag somt ook de aktivi teiten van de Aalsterse brand weer op het grondgebied Erpe-Mere op Precies 40 tus senkomsten worden geno teerd. Hieronder valt op dat de brandweer voorbije zomer 6 keer moest uitrukken om wes pen te delgen. LANDBOUWGROND MIN DERT De landbouwgrond van Erpe- Mere vermindert stilaan, maar zeker. Vorig jaar telde men nog 1.583ha. terwijl er in '78 10 ha minder voor de landbouw gere serveerd wordt Wat de vee stapel betreft stellen we een vermindering van de runderen en varkens vast, terwijl het aan tal paarden enorm gestegen is (199 in '77. waarvan 169 land- bouwpaarden en 30 anderen tegen 232 in totaal voor '78). Ook het aantal traktoren steeg: 136 tegen 145 OPENBARE WERKEN In het uitgebreide hoofdstuk openbare werken, valt ons op dat er 150 bouwvergunningen zijn toegestaan, waarvan 120 voor nieuwe woningbouw. Een dergelijk groot aantal moet toch de bevolkingsaangroei mede in de hand werken. Voorts meldt men de aanleg van het water- voorzieningsnet te Aaigem, Ot- tergem en Vlekkem. Voor deze deelgemeenten is de aanslui ting gebeurd, en voltooid. Een reeks werken aan het T.V.- F.M.-distributienet en de open bare verlichting werden uitge voerd. Deze werken krijgen grote aandacht. Tenslotte wordt een opsomming gege ven van de wegeniswerken, volgens het stadium van uit voering. (wh.) scherp voelen». Voorts vermeldt men nog de verkeertechnische ontslui tingen, zowel qua verkeers wegen, als qua gemeen schappelijk vervoer. Ten slotte heeft het boek het over het gewestplan en de situering van E.M. hierin. Onderwijs In deze paragraaf vinden we nog eens een lijst van de scholen met het leerlingen aantal, en het aantal klas sen. Opgemerkt wordt dat er in het totaal 1.402 leerlin gen school liepen in het la ger onderwijs te Erpe-Mere, terwijl er 2.295 leerplichtige kinderen zijn. Alleen de kloosterschool te Mere heeft afdelingen se- kundair onderwijs. Biblioteekwerking Een ruim overzicht van de werking van de 6 bibliote- ken -de openbare biblioteek, Burst -«Hogerop», Erondegem -«Pax», Erpe -«Sint-Niklaas», Aaigem -«Davidsfonds», Bambrug- ge -«Sint-Jozef», Mere Tenslotte krijgt de heem kundige biblioteek ook aan dacht. Uit het onderzoek blijkt dat de biblioteek Sint-Jozef te Mere meer dan de helft van de lezers van Erpe-Mere o- ver de vloer krijgt. Hier be schikt men ook over het grootste aantal boeken en noteert men het grootste aantal uitleningen. Slechts 10% van de bevol king leent één of meer boe ken in de plaatselijke bib. Het publiek is als volgt in gedeeld: 45% kinderen (0 tot 14 jaar), 40% adolescen ten (14-18 jaar), 15% vol wassenen 18jaar). Daarbij merkt men op dat 830 personen de stedelijke biblioteek van Aalst hebben bezocht in 1977. Het bezoek te Aalst stijgt, terwijl het in Binnenkort worden alle straten van Groot-Aalst van nieuwe naam borden voorzien zoals deze, die reeds in klein-Aalst bestaan (zwarte letters op witte achtergrond). Over de aankoop was de gemeen- komst eenparig eens. Wel drong teraad hel op haar jongste bijeen- raadslid Bogaert erop aan dat de Op de jongste gemeenteraad werd beslist een aantal kleine grond- restanten, gelegen aan de Watertorenstraat, Asserendries en Kleistraat te Aalst uit ter hand te verkopen, dit om de stedelijke grondrcgie toe te laten over een zeker beginkapitaal te beschik ken. Schepen De Maeght, onder wiens bevoegdheid de grondrcgie ressorteert, verklaarde hierbij dat het de bedoeling is te starten met de verkoop van kleine perceeltjes, waarna men op langere termijn kan overgaan tot het ter beschikking stellen van grotere stukken. De grondrcgie heeft trouwens op dit ogenblik reeds een vcrkavelingsaanvraag ingediend voor sociale bouwgronden. Opeen vraag van raadslid Uyttersprot wees zij er trouwens opdat een perceel aan de Kleistraat. dat volgens het schattingsvcrslag 180.000 fr. waard is. niet verkocht werd omdat een aanpalende eigenaar geen interesse had voor dit stuk. Met spanning wordt alleszins uitgekeken naar de verdere aktiviteiten van deze nieuwe stedelijke regie. VEHE Erpe-Mere daalt. «Benevens één enkele uit zondering zijn de bibliote- karissen ervan overtuigd dat de biblioteekwerking in Er pe-Mere aan modernisering en vernieuwing toe is. De lektuurvoorziening is niet meer aangepast aan de be staande noden en niette genstaande alle goodwill opgebracht door de huidige biblioteekwerkers, slaagt men er niet in de lektuurbe- hoeften te bevorderen en te verspreiden, dit voorname lijk door gebrek aan midde len en goede infrastruktuur. De meeste biblioteekverant- woordelijken verklaren zich bijgevolg ook bereid om mee te werken aan de uit bouw van een dynamisch biblioteekbeleid binnen de fusiegemeente.» Verenigingsleven In het onderzoek worden de verenigingen naar verschil lende aspekten belicht: als organisatie en bestuurs vorm, ledenaantal (waaruit o.m. blijkt dat de mutuali teit van jonge arbeiders een vrij groot aantal leden telt, nl425 -hetzij enkele minder dan alle chiro-groepen van Erpe-Mere samen: 477), in deling qua werksfeer en doelstelling, ontstaan, o- verzicht van de aktiviteiten in '77, overzicht van de be staande zaalruimten in Er pe-Mere (we merken hierbij op dat zeker voor Erpe twee lokalen vergeten zijn: nl het KSA-lokaal aan de Bo- termelkstraat en het Fon teintje aan de Boskouter- straat). Anderzijds zijn de gegevens over de bestaande ruimten (26 in totaal) zeer gedetailleerd en veelzijdig. Het sociaal-kultureel beleid in Erpe-Mere In dit hoofdstuk vinden we analyses van gemeentebe grotingen sinds 1973, en vergelijkingen tussen de ge meentebegroting en de rijksbegroting en tenslotte een overzicht van de begro tingsposten i.v.m. socio- kulturele doeleinden. Deze analyse moet duidelijk ma ken dat de begroting tussen '73 en '78 meer dan verdub beld is, en daarenboven is de uitgave voor socio-kultu- rele doeleinden in diezelfde periode met 3,5 verveelvou dig. Ook beschrijft men de trendbeweging in die begro ting. Hetzelfde analytisch lot ondergaat de OCMW-be- groting. Tenslotte krijgt de kulturele adviesraad ruime aandacht. De tekst van de statuten en van het huis houdelijk reglement gaan voorop. Dan volgen de na men van de leden van het bestuur, de samenstelling van de erkenningskommis sie en tenslotte de lijst van aangesloten verenigingen. De kultuurraad van Erpe- Mere telt momenteel 90 le den en acht verenigingen zijn naar de erkennings kommissie verwezen. Het bestuur van de kuituur- raad heeft voor zich ook een 'bestuursbeleid' uitgeschre ven. De tekst ervan is ook hier ingelast. Samenvattend besluit Het algemeen besluit wijst op een «direkte en globale afhankelijkheid van het re gionaal centrum Aalst». Voorts konstateert men een kentering in het bevolkings cijfer: sinds een paar jaar noteert men een stijgend aantal inwoners. Op gebied van onderwijs meent het onderzoek dat te veel leerlingen buiten Erpe- Mere school lopen. De situatie van de bibliote- ken vraagt naar een aanpas sing van de lektuur voorzie ning. «De kulturele raad heeft dan ook de bedoeling een werkgroep op te richten om het probfeem van de bi blioteek aan t^pakken.» Tenslotte ziet men een pro bleem in de infrastruktuur ten behoeve van het vere nigingsleven. Men meent een oplossing te moeten vinden in «een aanpassing Er L van de financiële beleids-woei voering van de gemeente.» Aals De i Sportinfrastruktuur Hoo Het onderzoek inventari-aflni seert de sportaktiviteiten enVo° -groeperingen van Erpe-Me- re. Ook de sportbeoefening^11 van de socio-kulturele enP" jeugdverenigingen wordt in- gerekend. De schoolsport 'eKi en infrastruktuur krijgt een aparte vermelding. Uit die |un hele opsomming trekt men)ers drie besluiten: ^ia 1) zwemakkomodatie: -ner «De toestand is vrij ongun jien stig. De door BLOSO ge luii stelde norm wordt niet be ota reikt. In de omgeving var len Erpe-Mere is er omzeggen; ;ten geen zwemgelegenheid )e'l wat de bouw van een zwem ^er- bad zeker verantwoord». Aal' 2) overdekte sportruimte*e" «Hier is de toestand uitge e sproken slecht. Alleen hei^' St. Jozef instituut heeft een^ sportzaal. De bouw van eerhet sportzaal is een eerstt |jt noodzakelijkheid», aldu;rest het rapport. gem 3) openluchtterreinen: *ari «Bij nader onderzoek stel :gn len we ook hier een tekor eh vast. De aanleg van eerden voetbalveld en een drietaFedt tennispleinen is hier zeke stad geen overbodige luxe». *a,i «Hier dient' initiatief geno lie^ men door het gemeentebevel' stuur van Erpe-Mere, ten,tel' einde deze toestand recht t|"5 zetten, en zowel aan sport m verenigingen als aan indivi Juf duelen de mogelijkheid t |aun geven, hun sport te beoefe gj nen op een onafhankelijk |ig( sportterrein». eer Tot slot volgen de statute jje en de samenstelling van d£en gemeentelijke sportraaiwk van Erpe-Mere. tou Onze konklusie: hopelij ligt dit rapport spoedig te beschikking van de biblio teekbezoekers van Erpe-Me re. Aldus hebben ze ee waardevol boek meer ei kunnen de Erpe-Merenare hun gemeente eens van di kanten bekijken. (wh| straatnamen ook taalkundig zou den nagezien worden, vooraleer het stadsbestuur tot de aankoop overging. Zijn kollega Uyttersprot vroeg de mogelijkheid te onder zoeken op de borden de naam van de vroegere deelgemeenten te vermelden. Uit eigen ervaring wist hij dat hét voor niet- stadsgenotcn dikwijls interessant is om de vroegere gemeente aan te duiden, zeker wanneer verschil lende straten dezelfde naam dra gen zoals dit in Aalst het geval is. Schepen De Neve (Openbare Werken) was het met dit voorstel eens. Hij had er reeds aan gedacht het Schepcnkollege voor te stellen op de straatnaamborden de afkor ting van de vroegere deelgemeen ten te vermelden, dit naar analogie met de identiteitskaarten. Dit lokte dan weer de reaktie uit van BSP-frakticleider Van Hoor- ick dat afkortingen zoals Ba-Mo en Me op een straatnaambord wel lachwekkend zullen aandoen. Hij vroeg dan ook het agendapunt eerst uitvoerig te bespreken in de bevoegde gcmcenteraadskommis- sic wat dan ook aanvaard werd. VEHE KAMER Olie Roger Willems Ghislain Timmermans Johny Van Laetnem Drt Betckman R.k De Clercq W.lly Opvolgers Van Wambeke Hubert Aiicboscn-0e Munter Agnes Uiliersprol Raymond 0e Pessemier Antoine De Pauw Denis Caliebout Antotne UW VOORKEURSSTEM ACHTER MIJN NAAM BETEKENT UW STEUN «IK LAAT U NIET IN DE KOU STAAN» STEM OP 17 DECEMBER VOOR Cl Va Pa (Slechts één slem uitbrengen om geldig te stemmen') GEEF EEN KANS AAN IEMAND OP DE STRIJDPLAATS!

De Voorpost | 1978 | | pagina 10