OPEN DEUR DAGEN piet meert H eibei rond aansluiting bij gemeenschappelijke sociale dienst Voor een nette stad KOM KIJKEN HET IS DE MOEITE WAARD VRIJDAG 8 ZATERDAG 9 ZONDAG 10 MAANDAG 11 DECEMBER Overname aktie in T.V. VIDEO N1700/20 N 39.900 LONG PLAY De Voorpost - 8-12-1978 - 11 Er Is zelden zoveel herrie geweest op een gemeenteraadszitting als woensdag 29 november jl. Oorzaak was de aansluiting van de stad Aalst bij de gemeenschappelijke sociale dienst. De man die bet vuur aan de lont stak van BSP-fraktieleider Van Hoorick, die amper een week voordien het probleem reeds .aangeraakt had bij de bespreking van de stadsbegroting (zie De Voorpost van verleden week). >Ju vroeg hij zijn kollega's rï [emeenteraadsleden de aanslui ting bij de gemeenschappelijke sociale dienst te Brussel eens, r eret eer tel ereen te bespreken. Het sche- lenkollege heeft een referen- lum georganiseerd onder haar ner jersoneel waarbij de keuze jelaten werd te kiezen tussen inerzijde een eigen sociale un lienst of anderzijds aan te luiten bij deze van Brussel. In otaal namen 482 personeelsle- van len aan de stemming deel. 245 en; temden voor de Gemeenschap- telijke dienst, terwijl 237 op- eerden voor een eigen dienst te Aalst. Het verschil van temmen was dus heel miniem. Qgilet Schepenkollege had bij roorbaat beloofd het standpunt ,r ran de meerderheid te volgen. Van Hoorick begreep dan ook iet standpunt ingenomen door ^s,fJit Schepenkollege, maar hij ■lu! restigde toch de aandacht van de jemeenteraad op het feit dat alle lartijen op dit ogenblik het igmontpakt schijnen afgewezen <or e hebben. Men opteert nu meer eet en meer voor een tweeledig eta ederalisme, maar toch wil onze ;ke stad nu aansluiten bij een ïationale Belgische sociale mo lienst. waarvan de beheerraad ■be^eliswaar paritair is samenge groeid (de helft vertegenwoordi- >ers van de vakbonden, de orj indere helft vertegenwoordigers Van aangesloten openbare be- ituren). maar waar Aalst on- lanks zijn aansluiting op 1.1 f.,_ 979 niet zal in vertegenwoor- ligd zijn. De interpellant formu- eerde dan de visie van zijn partij lie steeds geopteerd heeft voor dfeen eigen sociale dienst, waarbij aat >ok een paritaire samenstelling gou kunnen verwezenlijkt wor- >lij t« ilic Me den, namelijk 50% vertegen woordigers van de vakbonden en 50% vertegenwoordigers van het stadsbestuur in casu de gemeen teraad. Wanhopig stelde hij de vraag of zijn tussenkomst niet te laat kwam. De gemeenteraad kan immers moeilijk tegen de meerderheid van het personeel ingaan. Dit wacht trouwens reeds lang op een eigen sociale dienst, die volgens Van Hoorick reeds lang diende opgericht geweest te zijn. Hij vond echter toch dat men in Aalst geen beslissing mocht treffen van vandaag op morgen. VU-frakticleider Caudron be treurde namens zijn fraktie de uitslag van de stemming. Niet temin legt de partij zich neer bij de uitslag^an het referendum. Hij wees er tenslotte op dat de Volksunie niets zou onverlet laten om de Gemeenschappelij ke Sociale Dienst te federalise ren. CVP-raadslid Uyttersprot pikte hierop in door te zeggen dat de splitsing in een vlaamse en waalse sociale dienst wel auto matisch zal volgen. De minieme meerderheid in de uitslag van het referendum beklemtoonde hij door erop te wijzen dat de President in Amerika in princi pe kan verkozen worden door één stem verschil. Het stadsbe stuur wordt volgens hem onge loofwaardig indien men eerst inspraak verleent, en men hier nadien geen rekening mee wil houden. Dit standpunt werd later op de avond bijgetreden door kollega Lambert Van de Sijpe. Volgens Uyttersprot bete kende zijn tussenkomst alleszins niet dat de CVP akkoord is met de aansluiting bij de Gemeen schappelijke Sociale Dienst. Ook de CVP was voorstander voor de verdaging van het agendapunt. Hierop reageerde Van Hoorick nogal bitsig door te vragen wie in feite het personeel de raad gaf om te stemmen voor de Brussel se dienst. «Wij weten wel wie» zei hij. De CVP wist volgens hem bij voorbaat goed wat men deed. De partij was enkel bevreesd voor een kleine vermeerdering van de tewerkstelling op het stadhuis zelf. Hierop nam Schepen voor Personeel Antoon Blommaert het woord. Hij gaf een korte historiek van de voorafgaande besprekingen met de syndika- ten. die reeds jaren aandrongen op een sociale dienst voor het stadspersoneel. Hij herhaalde dat elk personeelslid de moge lijkheid gehad had om deel te nemen aan de stemming. Om dit personeel zeker niet te beïnvloe den heeft hij zelfs de stadssekre- taris de tekst laten voorlezen, waarbij de voor en nadelen voor beide sociale diensten in ver meld stonden. De Schepen verduidelijkte dat alle vakbon den zich vroeger hebben uitge sproken voor een eigen sociale dienst, maar allen beloofden zich te zullen neerleggen bij de meerderheid van de stemming. Na een korte woordenwisseling tussen Willy Van Mosselvelde (Vlaams Blok) en Jan Van der Veken (BSP) over het nut van de syndikaten, nam raadslid Etienne Bogaert het woord. Hij wees op de noodzakelijkheid het agendapunt eerst te bespreken in de personeelskommissie. Ter- zelfdertijd vroeg hij naar de financiële weerslag op de begro ting van beide keuzemogelijk heden. Volgens hem moest men trachten de gemeentelijke au tonomie zoveel mogelijk te bewaren. Van Hoorick sprak daarop voor de derde maal. Hij benadrukte dat de BSP niet zou tegenstem men tegen de genomen optie van het Schepenkollege. Tevens vroeg hij na te gaan in hoeverre de stad kan aansluiten bij tie Brusselse dienst voor 1 jaar. Hier pikte Schepen Vanden Eede (Financieën) op in door te verwijzen naar het kontrakt dat vermeldt dat men slechts kan ontslag nemen na 1 jaar aansluiting. Anderzijds verduidelijkte hij dat een uitgavekrediet van 600.000 fr. voorzien is op de begroting 1979. Gezien slechts een keuze diende genomen te worden voor het einde van het jaar, vroeg hij nogmaals de verdaging van het agendapunt. Burgemeester D'Haeseleer herinnerde de raadsleden er toen aan dat een referendum slechts een advies is. Nochtans is het de eerste maal dat een dergelijk referendum georga niseerd wordt na afspraak en inspraak met de vakbonden. De Burgemeester zei dan ook dat men voorzichtig moest zijn in de uiteindelijke keuze. Volgens hem moest het referendum gevolgd worden. Als de stad nu aansluit te Brussel, kan zij volgend jaar een studie maken over de voor- en nadelen van een eigen sociale dienst. Het perso neel kan ondertussen genieten van de voordelen van de Brusselse Gemeenschappelijke Sociale Dienst. D'Haeseleer was van mening dat men diende aan te sluiten bij Gemeenschappelijke Sociale Dienst, waar de stad eventueel in na één jaar aansluiting haar ontslag kon geven. De Heer Bogaert (CVP) bena drukte echter dat de gemeen teraad het hoogste orgaan is. Anderzijds vroeg hij wat er gebeurd was met de uitbouw van de vroegere steunkas van het personeel. Over zijn vraag naar de finantiële weerslag van de keuze beweerde hij nog geen antwoord ontvangen te hebben. Schepen van Personeel gaf hierop enige uitleg over de steunkas. die een loutere privé- kas blijkt te zijn, en waar men tussen het stadsbestuur en de beheerders nooit tot een verge lijk kwam. Schepen van Financiën Van den Eede toonde zich daarop voor stander van aansluiting bij de Gemeenschappelijke Sociale Dienst, die volgens hem degelijk georganiseerd is en die met bekwame mensen werkt. In Brussel kan Aalst onmiddellijk genieten van de aansluiting. Een eigen sociale dienst zou slechts over kapitaal beschikken na een zekere termijn. Voor de oprich ting van een eigen dienst is een studie nodig die tijd vraagt. Als Aalst nu aansluit te Brussel kan zij volgend jaar een degelijke studie maken. Het personeel kan ondertussen genieten van de nationale voordelen. In Aalst heeft men immers niet voldoen de personeel voor kontrole op de uitgaven. Jan Van der Veken (BSP) was het met deze bewering niet eens. Hij stelde dat de ervaring met nationale diensten niet steeds positief is. De kontrole is er dikwijls te streng tegenover de begunstigden. Men benadert er volgens hem niet voldoende het individu. Indien de stad een inbreng doet van 60 fr. per maand en per personeelslid, zal de eigen sociale dienst vlug over een groot beginkapitaal be schikken. In de privé-kassen wordt volgens Van der Veken ook steeds in een werkgeversbij drage voorzien. Volgens hem heeft het stadsbestuur wel voldoende mensen om vlug iets degelijks uit de grond te stampen. Hij vroeg dan ook of men voor het referendum beide keuzemogelijkheden wel goed overwogen had. Gezien het duidelijk was dat de meerderheid het niet eens was over de stemming van dit agendapunt, volgde hierop een (van 10 tot 20 uur) (zondag tot 18 uur) «Si» Lever nu uw oude T v. in antenne Tuner 20 preselekties Aanbevolen prijs 2.30 uur speelduur werkt op elke T.V 5 900 24 x 1.722 Ir. 39.950 F 5.450 en 24 x 1.748 F mmul Kleine elektrische apparaten grote elektrische apparaten onderdelen en toebehoren Hi-Fi en stereocomponenten en ketens (racks) Video en Color T.V. alle video-systemen in voorraad Met een ernstige dienst na ver koop en zo'n keus die alleen een specialist u bieden kan. Brusselbaan 208 9440 EREMB0DEGEM Tel. 053-21.35.96 Bijhuizen: Nieuwstraat 26, 9300 Aalst - Tel 053-21.64.32 Burchtdam 42. 9400 Ninove - Tel 054-33.43.75 Oude Vest 104-106,9330 Dendermonde Tel 052-21.76.31 schorsing van de zitting, die langer uitviel dan oorspronke- lijk geplande onder meer omdat de CVP over geen eigen verga derlokaal beschikte. Deze partij begon dan ook haar diskussie in de wandelgangen tussen het publiek (voornamelijk persmen sen). Bij deze schorsing bleek reeds dat er ook in de CVP- fraktie onenigheid was over de uiteindelijke keuze. Na de schorsing van de zitting formu leerde het Schepenkollege, bij monde van de Burgemeester D'Haeseleer het voorstel om het agendapunt te verdagen tot de volgende gemeenteraad, die voor het einde van het jaar zal plaatshebben. Op dat ogenblik zal de gemeenteraad dan een beslissing moeten treffen. In middels kan de personeels kommissie zich over het pro bleem buigen. Daarna volgde nog een diskus sie, waarbij zo maar eventjes zeven verschillende raadsleden het woord voerden. Hieruit onthouden wij vooral dat de CVP bij monde van haar lid Raymond Uyttersprot zich ak koord verklaarde met de ver daging. Verder was er nog een felle aanval van Van Hoorick die de CVP verweet «kazak te keren» enerzijds door zich nu voorstan der te tonen van een eigen sociale dienst en door anderzijds vroeger het personeel aange spoord te hebben te stemmen voor de Gemeenschappelijke Sociale Dienst. Dit lokte dan weer reaktie uit van CVP-frak- tieleider Ghis Willems die erop wees dat men veel verder zou gestaan hebben, indien men vroeger een keuze gedaan had. Het is duidelijk dat de herrie in de jongste gemeenteraad ver meden had kunnen worden, indien deze zich vooraf het probleem had kunnen bespre ken. Nu worden de gemeen teraadsleden, zowel van meer derheid als minderheid in feite voor schut gezet, vermits zij slechts kunnen goedkeuren wat een meerderheid (van perso neelsleden beslisten). Ander zijds hebben wij ook de indruk dat men de voor- en nadelen van zowel de eigen sociale dienst als de gemeenschappelijke sociale dienst te Brussel niet voldoende bestudeerd heeft, onder meer op het financiële vlak. Een degelijk beleid voeren veronderstelt nog altijd eerst na te denken vooraleer te ageren. VEHE LEEFMILIEU: REINIGINGSDIENST 1. Ophalen gewoon of grof huisvuil vanaf 1.1.1979 KLEIN-AALST: Gewoon huisvuil: op maandag (voorheen maandag en donderdag) - op dinsdag (voorheen dinsdag en vrijdag) Opgelet: Het gewoon huisvuuil wordt vanaf 1 1 1979 slechts éénmaal per \^eek opgehaald Grof huisvuil, wekelijks op woensdag en donderdag.. EREMBODEGEM: Gewoon huisvuil: op maandég, dinsdag, woensdag en donderdag Grof huisvuil: maandelijks de 1e en 3® vrijdag. NIEUWERKERKEN: Gewoon huisvuil: op dinsdag en woensdag. Grof huisvuil: maandelijks de 2® maandag. BAARDEGEM: Grof huisvuil: maandelijks de 3® dinsdag. MELDERT: Gewoon huisvuil: op vrijdag. Grof huisvuil: maandelijks de 2® dinsdag Gewoon huisvuil: op woensdag. GIJZEGEM: Grof huisvuil: maandelijks de Gewoon huisvuil: op vrijdag. 1® dinsdag. MOORSEL: Grof huisvuil: maandelijks de 1® maandag. Gewoon huisvuil: op donderdag RERDERSEM: Grof huisvuil: maandelijks de Se™ïon hu!?vull: °P. vrijdag. 4® maandag. HOFSTADE: Gewoon huisvuil: op donderdag. 2. Speciale regeling voor de week van 25.12.1978 tot 29.12.1978 en voor de week van 1.1.1979 tot 5.1.1979 GEWOON HUISVUIL Aalst: geen ophalingen op: Maandagen 25 december 1978 en 1 januari 1979 Dinsdagen 26 december 1978 en 2 januari 1979. Er is ingevolge de nieuwe rege ling eveneens geen ophaling op donderdag 4.1.1979 en vrij dag 5.1.1979. Erembodegem-Aalst a. Week van 25.12.1978 tot 29.12.1978 De ronde van maandag 25.12.1978 wordt niet opge haald. De ronde van dinsdag 26.12.1978 wordt niet opge haald. b. Week van 1.1.1979 tot 5.1.1979 De ronde van maandag 1.1.1979 wordt opgehaald op woensdag 3.1.1979. De ronde van dinsdag 2.1.1979 wordt opgehaald op donderdag 4.1.1979. De gewone ronden van woensdag 3.1.1979 en don derdag 4.1.1979 worden NIET opgehaald. Nieuwerkerken-Aalst De ronde van dinsdag 26.12.1978 wordt opgehaald op woensdag 27.12.1978. De ronde van di nsdag 2.1.1979 wordt opgehaald op woensdag 3.1.1978. GROF HUISVUIL Moorsel-Aalst: Ophaling op donderdag 21 december 1978 en NIET op woensdag 25 de cember 1978. Gijzegem-Aalst: Ophaling op vrijdag 12 januari 1979 en NIET op maandag 1 januari 1979. Baardegem-Aalst: Ophalirig op vrijdag 12 januari 1979 en NIET op dinsdag 2 januari 1979 3. Wat met de vuilnisem mers na 1.1.1979 in Klein- Aalst? Aangezien vanaf 1.1.1979 het gewoon huisvuil enkel wordt meegenomen in dichtge knoopte papieren vuilniszakken met stadsembleem, mogen de ijzeren vuilnisemmers gebruikt en behouden worden voor ei gen doeleinden. Vuilnisemmers die na 1.1.1979 Grof huisvuil: maandelijks de 3® maandag. worden buitengezet. worden definitief meegenomen. 4. Gebruik van vuilniszak ken Vanaf 1.1 1979 wordt door de stedelijke reinigingsdienst het gewoon huisvuil enkel meege nomen in dichtgeknoopte pa pieren vuilniszakken met stads embleem. Er zal spoedig mogelijk een aanvang worden genomen met de ten huize bedeling van de gratis vuilnizakken voor het jaar 1979. Indien uw voorraad gratis vuil niszakken met stadsembleem is uitgeput kunt u bijkomende zakke aankopen tegen de prijs van 10 fr-zak in het betrokken dienstcentrum (vroeger ge meentehuis) voor de deelge meenten en het bedelingscèn- trum, Kapellestraat 17 te Aalst voor Klein-Aalst. 5. Grof huisvuil Het grof huisvuil (is huisraad) wordt enkel opgehaald na schriftelijk, telefonisch of mon deling verzoek. Klein-Aalst: schriftelijk: stedelijke werk huizen, reinigingsdienst, Hoge Vesten 66, 9300 Aalst. Meegeven van een briefje met de ophalers van het gewoon huisvuil Mondeling: stedelijke werk huizen, Hoge Vesten 66, 9300 Aalst. Telefonisch: op het nummer 053-21.33.29 (stedelijke werk huizen) of op het nummer 053-21.57.51 - toestel 167 (leefmilieu - stadhuis). Baardegem, Erembodegem, Gijzegem, Herdersem, Mel- dert, Hofstade, Moorsel en Nieuwerkerken. Schriftelijk: op het dienstcentrum (vroeger gemeentehuis) meegeven van een briefje met de ophalers van het ge woon huisvuil. Mondeling: op het dienstcen trum telefonisch: op het gepaste netnummer van het betrokken dienstcentrum. Op het nummer 053-21.57.51 toestel 167 (leefmilue- stadhuis) Op het nummer 053-21,33.29 (stedelijke werkhuizen) De bevolking wordt vriendelijk verzocht om het grof huisvuil op een ordentelijke manier op te stapelen.

De Voorpost | 1978 | | pagina 11